Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Was,

 

Ja skorzystałem z firmy Sun Energy z Gdańska, ale na razie mają mi zrobić tylko podłogówkę - jak zrobią dobrze to i pompę z dolnym źródłem zrobią...

 

Z firm które sprzedają IVT (bo na taką pompę się zdecydowałem) jest jeszcze firma ze Słupska (chyba) EKO-PROFIT (czy jakoś tak). Od nich jeszcze oferty nie mam ale na pewno zrobię żeby mieć chociaż jakieś porównanie...

 

Pozdrawiam,

Piwałek...

 

PS. Kasia i Artur - znałem kiedyś taką parę ze szkoły w Gdyni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ravbc

To wszystko zależy od typu PC i dobiera się różnie . Średnicę rury od 32 mm nawet do 63 mm ( zależnie od długości danego odcinka i PC ) . Tu akurat mówiliśmy najczęściej o 38 mm i stąd ta wielkość . Długość nie przesadzajmy do 200 metrów nitka ...są opory przepływu itd. i nie można sobie ułożyć pół kilometra w jednym odcinku ( tylko w kilku po 200 ) .

 

U mnie wyszło jakieś 750mb kolektora. Człowiek stwierdził, że to 2 lub maks 3 pętle. Z tego co zrozumiałem to i pół kilometrowe pętle, to nie jest całkiem abstrakcja.

 

Rury można łączyć przez zgrzewanie ale cały jeden odcinek powinien być bez połączeń tak jest po prostu bezpieczniej.

 

No właśnie bezpieczniej od czego? I tak będą zgrzewy gdzieś w ziemi. Czy to ważne w którym miejscu (byleby znać to miejsce)?

 

Po to są studzienki , żeby miejsca łączenia rur były w niej zawsze dostępne , oczywiście można kryzować i odcinać poszczególne obwody.

 

U mnie studzienek nie będzie. Mam od cholery piwnicy do zagospodarowania.

 

Vatra robiła Dom Pielgrzyma w Częstochowie ( na wodzie wodociągowej ) , proszę zapytać skąd takie duże COP jak mają tyle punktów pośrednich ( etapów przekazywania ) a wiadomo , że na tym się traci .

 

Tego kawałka nie rozumiem ;-)

 

Trzeba też było zapytać co to znaczy długie ? odcinki poziomego kolektora , owszem w niektórych książkach i publikacjach niektórzy piszą tylko o max. 100mb nitka .

 

Według tego człowieka pętle po 100mb to nieporozumienie (no mniej więcej - użył raczej innych słów ;-) ). Pojedyncza pętla powinna mieć minimum 200mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysiunia :D dziękuję za przekazanie pozdrowień od Pana Tomka i też ślicznie pozdrawiam :D

Zadowoleni są i jedni i drudzy użytkownicy systemów . ( bezpośred. i pośrednie ). Prawda , że ze względu na specyfikę układu w Thermog. solary wspomagają . W pośrednich nie ma takiej potrzeby ...więc Pan z IVT też powiedział dobrze. Pionowe z bezpośrednim robi tylko Fonko ( ale ja bym się bała , problem z powrotem oleju ) .

PC bezpośredniego jest prosta więc nie ma co przeglądać ale z pośrednie też są w zasadzie bez-obsługowe .

Piwałek

"Skoro jest sterownik dobowy to rozumiem że w ciągu jednej doby mogę sobie włączyć i wyłączyć ogrzewanie jak mi się podoba i ile razy mi się spodoba?"

....tak włączyć i wyłaczyć : typu godzina od- do 00.00-00.00 ( wstawić przedział jaki się chce ) np. pon. 22.00-06.00 albo np. pon. 13-15

ale tylko raz a nie tyle razy ile się podoba dlatego pisałam ..jeden przedział dobowy ...

"Czy problem tkwi w tym że muszę mieć takie same ustawienia w każdy dzień i np. nie mogę go zmienić np. na czas weekendowy?"

możesz każdego dnia ustawić inny przedział godzinowy a tym samym w weekend też i w każdej chwili je zmienić .

"czy wszystkie modele IVT mają tę wadę?"

tak, bo mają ten sam sterownik . Buderus tez ma sterownik IVT i jest tak samo.

Miały być nowe sterowniki ale czekaj tatka latka :wink:

Ja podbijam ( +2 ) w nocy ( 22-6 ) ......w dzień nic nie robię , czyli łut szczęścia albo włączy się miedzy 13-15 czyli mam szczęście albo włączy się akurat o 12.30 i wyłączy 3 min. przed 13 i nie mam szczęścia.....może Ty będziesz miał :) pewnie , że można to ustawić ręcznie ale latać co chwilę nie mam zamiaru ja bym chciała zaprogramować .

Niedawno w Gdańsku zmieniła się ekipa ( stara odeszła do Buderusa ) nie wiem jaka jest ale Słupsk jest dobrym ośrodkiem ( tak słyszałam ).

Ravbc

Rozumiem , że 100mb to przegięcie w jedną ( za mało ) ale więcej niż 200 ? chyba , że wytłumaczenie jest tylko takie , że taka jest pompa obiegowa glikolu , która da radę ( może być i większy niż 200 ) , większa pompa to i wiecej prądu ..są też zalecenia tzn. każda firma ma w komplecie pompę obiegową glikolu , która jest w środku PC i nie nie zmienia się jej w zależności od upodobać użytkownika np. Nibe tylko max. do 200 mb nitka

Może Hydrolek się wypowie ....

dlaczego mają być zgrzewy z ziemi ? robi się jedną nitkę od studzienki do studzienki ( pętla wejście / wyjście ) i nie ma potrzeby łączyć . Bezpieczniej od czego ..może od niczego ale po co mieć sztukowany ( i wyobraźnia pracuje jak można mieć całość i nie myśleć ). U mnie mam sztukowany ( koparka rozwaliła dwie świeżutkie nitki na doprowadzeniu do bud. ) ale uczucia strachu w żołądku ( na samym początku ) nie życzę nikomu . Całość to całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc

Rozumiem , że 100mb to przegięcie w jedną ( za mało ) ale więcej niż 200 ? chyba , że wytłumaczenie jest tylko takie , że taka jest pompa obiegowa glikolu , która da radę ( może być i większy niż 200 ) , większa pompa to i wiecej prądu ..

Może Hydrolek się wypowie .....

 

Hmm, więcej pętli, to wolniejszy (a więc chyba też "bardziej laminarny") przepływ. Innymi słowy, oprócz odpowiedniego (ilościowo) przepływu glikolu, potrzebna jest też odpowiednia prędkość przepływu, żeby zapewnić prawidłowe odbieranie ciepła z kolektora. Może to jest powód dla którego człowiek z Vatry sugeruje 2-3 pętle w typowych instalacjach...

Co do wielkości (mocy) pompy glikolu: większość kompaktów ma pompki przewidziane na dobre warunki gruntowe, a więc i raczej mały kolektor. Ja warunki mam (w najlepszym razie) kiepskie, a więc i kolektor wychodzi wielki. Dlatego PC będę miał tzw. uniwersalną, czyli bez zintegrowanych pomp obiegowych dolnego i górnego źródła.

 

dlaczego mają być zgrzewy z ziemi ? robi się jedną nitkę od studzienki do studzienki ( pętla wejście / wyjście ) i nie ma potrzeby łączyć .

 

Tu znowu wychodzi specyfika mojej instalacji: nie przewiduję studzienki rozdzielacza na zewnątrz budynku. Po to mam kilometry piwnicy. ;-)

 

Bezpieczniej od czego ..może od niczego ale po co mieć sztukowany ( i wyobraźnia pracuje jak można mieć całość i nie myśleć ). U mnie mam sztukowany ( koparka rozwaliła dwie świeżutkie nitki na doprowadzeniu do bud. ) ale uczucia strachu w żołądku ( na samym początku ) nie życzę nikomu . Całość to całość.

 

Wydaje mi się, że to bardziej psychologiczny niż rzeczywisty problem. Jak już pisaliśmy kolektor i tak jest łączony w kilku miejscach i nie da się tego uniknąć. Byleby wiedzieć gdzie te łączenia faktycznie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc

 

Jeśli nie masz zintegrowanych pomp dolnego i górnego źródła to jak najbardziej możesz sobie dowolnie skonfigurować ale tam , gdzie są zintegrowane ( w obudowie PC ) firmy robią tak jak pompka pozwala ( dana PC ma w swoich wytycznych prawidłową wielkość przepływu i wartość ta musi być utrzymana) .

Nadal tylko nie rozumiem co to znaczy "kolektor i tak jest łączony w kilku miejscach i nie da się tego uniknąć. " wcale tak być nie musi , wchodzisz U rurkami ( pętlami , odcinkami ) całymi do piwnicy i tu rozdzielasz i wchodzisz do PC . . Z trzech pętli masz 6 końcówek rur , z dwóch 4 ( U U ) ( nieważne w jaki wzór daną pętlę ułożysz) . Rzeczywiście można powiedzieć , że jest łączony ale dopiero u Ciebie w piwnicy (z rozdzielaczem ) .

Gdzie chcesz je jeszcze łączyć poza piwnicą i po co ? ...chyba , że nie kupiłeś odpowiedniej długości jednej nitki to musowo ( nie wiem jakie są w sprzedaży najdłuższe zwoje )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc

Jeśli nie masz zintegrowanych pomp dolnego i górnego źródła to jak najbardziej możesz sobie dowolnie skonfigurować ale tam , gdzie są zintegrowane ( w obudowie PC ) firmy robią tak jak pompka pozwala ( dana PC ma w swoich wytycznych prawidłową wielkość przepływu i wartość ta musi być utrzymana) .

 

Zdaję sobie z tego sprawę. Ponieważ jednak mam kiepski grunt na DZ, to nawet się nie zastanawiałem nad "kompaktem". Poza tym moja instalacja ma być zbyt "wydziwiona" jak na wyposarzenie typowych pomp kompaktowych.

 

Nadal tylko nie rozumiem co to znaczy "kolektor i tak jest łączony w kilku miejscach i nie da się tego uniknąć. " wcale tak być nie musi , wchodzisz U rurkami ( pętlami , odcinkami ) całymi do piwnicy i tu rozdzielasz i wchodzisz do PC . . Z trzech pętli masz 6 końcówek rur , z dwóch 4 ( U U ) ( nieważne w jaki wzór daną pętlę ułożysz) . Rzeczywiście można powiedzieć , że jest łączony ale dopiero u Ciebie w piwnicy (z rozdzielaczem ) .

Gdzie chcesz je jeszcze łączyć poza piwnicą i po co ? ...chyba , że nie kupiłeś odpowiedniej długości jednej nitki to musowo ( nie wiem jakie są w sprzedaży najdłuższe zwoje )

 

No właśnie chodzi mi o to łączenie na rozdzielaczu ;-) Co by nie robić, tutaj połączenia będą, choć faktycznie nieco łatwiejsze do "sprawdzenia wizualnego".

 

Z innej beczki: na ostatnich targach Instalacje trafiłem na ciekawą konstrukcję PC. Ma ona dwuczłonowy skraplacz, dzięki czemu z "górnego" kawałka mozna uzyskać w trakcie normalnej pracy, na niskim sprężaniu, wystarczająco wysokie temperatury do zasilania cwu (rzędu 60 stopni według producenta). Ta droba kombinacja powoduje, że pompy te osiągają ponoć COP nawet wyższe niż 5. Wszystko to przy w miarę uniwersalnej konstrukcji bez potrzeby stosowania kombinowanych zasobników jak przy Ziriusach...

Szkoda że firma raczej mało znana (jak dla mnie), przedstawiciel w polsce chyba tylko jeden, a w ulotce którą dostałem na targach kilka drobnych błędów. Może bym się bardziej zainteresował... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Serdecznie dziękuję za wszystkie wskazówki dotyczące pomp

Tydzień temu zainstalowałem pompę jek w temacie. Teraz jestem na etapie wygrzewania posadzki (podobno tak trzeba). Bez górnego źródła zapłaciłem 40.000. Pompa + 600 m kolektor poziomy+ uruchomienie+ materiały.

Teren: pod Gdańskiem 30 km.

Proszę o info, czy cena nie jest wygórowana, oraz czy Thermia Comfort 105 jest pompą godną polecenia. Ewentualnie jakieś złe lub dobre opinie o o tej pompie. Na co zwracać uwagę ?

Dolne źródło u mnie 3 pętle po 200 m. U sąsiada zainstalowali 2 po 300 m. Prosze o informację, czy lepsze są krótsze, czy dłuższe odcinki.

Jeszcze jedno pytanie, firma proponuje mi sterownik za 300 zł, który w okresie I taryfy, sterownik w taryfie I obniża temp o np 5 st c (kiedy nas nie ma w domu). Czy to jest opłacalne?

 

Dziękuję za poradę

Kadafi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcemy zdecydowac sie na wywierty pionowe - boimy sie , ze kolektory poziome beda stanowily problem z zagospodarowaniem dzialki. Czy istnieje mozliwosc ulozenia kolektorow poziomych pod wjazdem do garazu (1.5 glebokosci i kostka na gorze). Wywierty odradzaja nam ze wzgledu na koszty.

 

Można układać wymiennik pod podjazdami. Nie ma problemu. Oczywiście grunt "po wykopkach" nalezy odpowiednio zagęścić. Najlepiej jak da się mu jakiś czas na osiadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z innej beczki: na ostatnich targach Instalacje trafiłem na ciekawą konstrukcję PC. Ma ona dwuczłonowy skraplacz, dzięki czemu z "górnego" kawałka mozna uzyskać w trakcie normalnej pracy, na niskim sprężaniu, wystarczająco wysokie temperatury do zasilania cwu (rzędu 60 stopni według producenta). Ta droba kombinacja powoduje, że pompy te osiągają ponoć COP nawet wyższe niż 5. Wszystko to przy w miarę uniwersalnej konstrukcji bez potrzeby stosowania kombinowanych zasobników jak przy Ziriusach...

Szkoda że firma raczej mało znana (jak dla mnie), przedstawiciel w polsce chyba tylko jeden, a w ulotce którą dostałem na targach kilka drobnych błędów. Może bym się bardziej zainteresował... ;-)

 

Układ znany od dawna. Mało przydatny w praktyce. COP takiej pompy niższe niż standardowej w porównywalnych warunkach pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Serdecznie dziękuję za wszystkie wskazówki dotyczące pomp

Tydzień temu zainstalowałem pompę jek w temacie. Teraz jestem na etapie wygrzewania posadzki (podobno tak trzeba). Bez górnego źródła zapłaciłem 40.000. Pompa + 600 m kolektor poziomy+ uruchomienie+ materiały.

Teren: pod Gdańskiem 30 km.

Proszę o info, czy cena nie jest wygórowana, oraz czy Thermia Comfort 105 jest pompą godną polecenia. Ewentualnie jakieś złe lub dobre opinie o o tej pompie. Na co zwracać uwagę ?

Dolne źródło u mnie 3 pętle po 200 m. U sąsiada zainstalowali 2 po 300 m. Prosze o informację, czy lepsze są krótsze, czy dłuższe odcinki.

Jeszcze jedno pytanie, firma proponuje mi sterownik za 300 zł, który w okresie I taryfy, sterownik w taryfie I obniża temp o np 5 st c (kiedy nas nie ma w domu). Czy to jest opłacalne?

 

Dziękuję za poradę

Kadafi

 

Napisz jeszcze proszę jakie moce pomp ciepła, jakie średnice rur, jaka długość i średnica rur zbiorczych.

I jaki jest układ grzewczy w domu oraz którą temp. ma obniżać ten sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki: na ostatnich targach Instalacje trafiłem na ciekawą konstrukcję PC. Ma ona dwuczłonowy skraplacz, dzięki czemu z "górnego" kawałka mozna uzyskać w trakcie normalnej pracy, na niskim sprężaniu, wystarczająco wysokie temperatury do zasilania cwu (rzędu 60 stopni według producenta). Ta droba kombinacja powoduje, że pompy te osiągają ponoć COP nawet wyższe niż 5. Wszystko to przy w miarę uniwersalnej konstrukcji bez potrzeby stosowania kombinowanych zasobników jak przy Ziriusach...

Szkoda że firma raczej mało znana (jak dla mnie), przedstawiciel w polsce chyba tylko jeden, a w ulotce którą dostałem na targach kilka drobnych błędów. Może bym się bardziej zainteresował... ;-)

W Polsce podobna konstrukcja występuje w pompach ciepła firmy Hibernatus :).

W przypadku pomp ciepła temperatura medium górnego źródła nie przekracza 60 °C. Pompy ciepła "Hibernatus" mają tą niespotykaną cechę, że mogą dostarczać wodę o temperaturze nawet 90°C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O poziomych kolektorach DZ trochę juz było. Zwłaszcza o doborze ich długości i ilości pętli. Miałem jednak ostatnio okazję usłyszeć opnię szkoleniowca związanego z firmą Vatra, że nawet przy dużych kolektorach zalecane jest przez nich wykonywanie pętli długich a nielicznych (czyli wprost przeciwnie niż to co tu sugerowano). Na dodatek nie widzą oni niczego strasznego w łączeniu rur pod ziemią, bo i tak połączenia jakieś na zewnątrz występują i nie da się ich uniknąć (choćby przy wejściu do budynku, ze względu na promień gięcia rur PE, stosuje się kolanka). Co więcej, jeśli dobrze pamiętam, człowiek ten sugerował wykonanie pętli kolektora z rur fi 40. Ktoś potrafi te twierdzenia jakoś konstruktywnie skrytykować?

 

Z innej beczki: zastanawiam się nad dość nietypowym połączeniem solarów z PC, może i w tym temacie jest ktoś chętny do dyskusji? Więcej w wątku: PC + solary = może jednak warto?

Każde rozwiązanie ma swoje optimum , podobnie z kolektorem , jego długością i średnicą rury.

Wieksza średnica rury to w założeniu zwiększenie powierzchni wymiany ciepła na 1 mb rury kolektora. Ale to nie takie oczywiste bo w procesie przejmowania ciepła liczy sie nie tylko powierzchnia rury ale i burzliwośc przepływu. Zwiększenie średnicy wcale nie musi skutkowac wzrostem efektywności wymiany ciepła mimo zwiększonej powierzchni rur. Podobnie zwiększenie długości ma też swoje opitimum liczone efektywnościa cieplną kolektora i kosztami tłoczenia glikolu - innymi słowy dla każdej średnicy rury mozna ustalic optymalny przepływ i długośc pętli.

Dyskutowana długośc kolektora wynikała z warunków lokalnych ale i z dostępnych handlowych długości rur. Oczywiście można zamówic praktycznie dowolne ( w granicach rozsądku) odcinki i nie ma potrzeby ich łączenia.

Ogólnie zagadnienie jest dosyć skomplikowane, są jednak pewne reguły , które pozwalaja na określenie optymalnej długości , przepływu i średnicy. Jeśłi przepływ jest zbyt duzy rosną opory przepływu i koszty tłoczenia, a jeśli za mały to gwałtownie spada moc kolektora.

Ogólnie uznaje sie że prawidłowo zaprojektowany kolektor podnosi temperaturę glikolu o ok .4-5 C. zawsze każdy wykonawca chwali swoje rozwiązanie :D , warto jednak wiedziec że nic nie jest tu ostateczne czy do końca zoptymalizowane , szczególnie jesłi rozbi sie cos na oko i z punktu widzenia nieomylnego fachowca .

z innej beczki :D

Zastosowanie solarów z pompą ciepła nie ma wielkiego uzasadnienia ekonomicznego z uwagi na stosunkowo niewielkie potrzeby ciepłej wody w budynku mieszkalnym i praktycznie brak mozliwosci wykorzystania do zasilania c.o. , a koszt instalacji jest wysoki. Z drugiej strony koszt wytwarzania energii w pompie ciepła jest niski co nie zachęca do takich dyskusyjnych oszczedności.

Pisałem wcześniej ,że w Holandii dokumentacja pompy cieplnej , wykonywana w formie operatu, musi wykazac ,że ciepło pobrane zimą z ziemi jest tam oddane latem.Do wykazania tego służy instalacja solarna oddająca ciepło do kolektora glikolowego , oraz wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń. Takie zastosowanie solarów jest proste do wykonania , wątpie jednak by ze wzgledu na wysoki koszt instalacji bilansowało sie to w jakimkolwiek uzasadnionym technicznie okresie :( Myślę że to wynik działania lobby producentów solarów :D w ichnim sejmie czy ministerstwie.

Inaczej to może wyglądac tylko w przypadku obiektu z duzymi potrzebami ciepłej wody : pensjonat, restauracja itp.

Kolejna beczka o wydziwianiu :

To niespecjalny nius , można zbudować skraplacz nawet na trzech wymiennikach :

-pierwszy to schładza parę przegrzaną czynnika chłodniczego , wychodzącą ze sprężarki , co daje możliwść uzyskiwania teperatury wody na poziomie np 80C, ale w domowych zastosowania są to niewielkie moce rzedu kilkuset Watów co istotnie ogranicza praktyczne zastosowanie.

- drugi wymiennik to klasyczny skraplacz w którym następuje skroplenia par i zasadniczy odbiór ciepła.

- trzeci wymiennik dochładza skroplona parę i w zasadniczy sposób wpływa na polepszenie COP , zmniejszając ciśnienie przed sprężarką. Problem tylko co odbierać będzie ciepło na tak niskim poziomie , może to byc np. woda wodociągowa i moc też liczona w Watach. Gdyby zapewnić stały odbiór niewielkich ilości ciepłej wody - to juz jest zastosowanie.

Takie możliwości są znane od lat ale możliwe do zastosowania w specyficznych warunkach odbioru ciepła i przy większych mocach.

Na koniec wspomnę sprężarkę z wtryskiem pary, która jest kolejnym elementem dającym nowe możliwości zwiększania COP i obniżania temperatury parowania, ale też raczej nie dotyczy "domowych" zastosowań.

Skupmy sie raczej na klasycznych rozwiązanich , bez udziwnień i wodotrysków, które nie zawsze moga ulepszyć rozwiązanie tradycyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc , jeśli to nie tajemnica napisz proszę trochę o tym "wydziwieniu " bo wszyscy jesteśmy ciekawi .

 

Tajemnica żadna. Nie chciałem po prostu robić reklamy produktowi, którego nie znam. Szczegóły można sobie poczytać w ulotce producenta (DE), a po polsku da się coś znaleźć na stronie polskiego dystrybutora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo interesujące rozwiązanie ogrzewania ciepłej wody, a w zasadzie konstrtukcja zasobnika :o . Urządzenie warte uwagi, niepokój może jedynie budzić, że dystrybutor zajmuje się róniez kotłami gazowymi :( . Przenoszenie rozwiązań z kotłów do pompy ciepła niekoniecznie musi byc dobrym pomysłem .

Bezpośrednie parowanie z wtryskiem pary to też ciekawe rozwiązanie, pomijając oczywiście samo bezpośrednie parowanie , którego nie jestem entuzjastą :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...