Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ravbc , jeśli to nie tajemnica napisz proszę trochę o tym "wydziwieniu " bo wszyscy jesteśmy ciekawi .

 

Tajemnica żadna. Nie chciałem po prostu robić reklamy produktowi, którego nie znam. Szczegóły można sobie poczytać w ulotce producenta (DE), a po polsku da się coś znaleźć na stronie polskiego dystrybutora.

 

Przepływowe podgrzewanie poprzez wymiennik płytowy surowej wody i to od temp. max.60stC. To chyba niezbyt szczęśliwe zestawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przepływowe podgrzewanie poprzez wymiennik płytowy surowej wody i to od temp. max.60stC. To chyba niezbyt szczęśliwe zestawienie.

Akurat moim zdaniem to bardzo sensowne rozwiązanie (no może nie koniecznie w wymienniku płytowym). Sam się zasanawiałem nad taką instalacją. Gdyby nie to, że potrzebuję system, który jest mi w stanie zagwarantować ponad 300 litrów ciepłej wody "w jednej porcji", to bym takie coś sobie sprawił. Niestety przy tych ilościach cwu, musiałbym utrzymywać stale nagrzany bardzo duży bufor, a to przy PC mało ekonomiczne jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze , że my nie Chińczycy , bo oni tak samo ubrani i może poglądy też mają takie same :lol: a u nas każdy może mieć inne :D

w takim wymienniku przy grzaniu surowej wody chyba najgorsze jest zarastanie płyt kamieniem :wink: chyba , że ktoś ma filtry jakieś super i ta woda nie jest twarda i kamień się nie osadza .. Jeszcze jest taka sprawa , że odległości między płytami są małe i dlatego ten proces może być bardziej nasilony niż gdyby grzać w dużym jakimś zbiorniku .

Czyszczenie takiego wymiennika nie jest też chyba tym co tygryski lubią najbardziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie pojawiła się pompa ciepla "produkowana" przez firmę Junkers. Jest podobna szałowa bo posiada sprężarkę mitsubishi scroll. Podobno Junkers wykupił IVT i stąd nowy produkt w ofercie. Może ktoś coś więcej wie na ten temat. Piszę bo mogę kupić takową na bardzo dobrych warunkach i się tak zastanawiam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze , że my nie Chińczycy , bo oni tak samo ubrani i może poglądy też mają takie same :lol: a u nas każdy może mieć inne :D

w takim wymienniku przy grzaniu surowej wody chyba najgorsze jest zarastanie płyt kamieniem :wink: chyba , że ktoś ma filtry jakieś super i ta woda nie jest twarda i kamień się nie osadza .. Jeszcze jest taka sprawa , że odległości między płytami są małe i dlatego ten proces może być bardziej nasilony niż gdyby grzać w dużym jakimś zbiorniku .

Czyszczenie takiego wymiennika nie jest też chyba tym co tygryski lubią najbardziej :)

Tak jak napisałem użycie wymiennika płytowego do przepływowego grzania wody nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Taki wymiennik (jak i każdy inny pojemnik ze stale wymienianą nie-demineralizowaną wodą) musi z czasem zarastać. Można jednak wykorzystać wymienniki o innych konstrukcjach, które raz że są mniej podatne na zarastanie, a dwa są łatwiejsze w czyszczeniu (bo tego raczej nie da się uniknąć). Samo czyszczenie jest w sumie operacją prostą i niegroźną, ale trzeba mieć do tego odpowiednio przygotowaną instalację. Ja u siebie całkowicie z tego pomysłu nie zrezygnowałem - ograniczam tylko wymaganą maksymalną wydajność takiego wymiennika... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turcin

sprężarkę Mitsub, ma połowa PC będących na rynku więc niech tak się nie chwalą to po pierwsze . Ja słyszałam , że to Bosch wykupił IVT to po drugie . A po trzecie na ich stronie nie ma dosłownie nic . Napisałam kiedyś do nich maila z prośbą o przesłanie instrukcji obsługi ale mnie o....li ( co prawda , napisałam o " randce w ciemno z pompą Junkers " czyli troszkę dołożyłam do piecyka ale to były cienkie szczapki :) ...może się obrazili .) To rzeczywiście dobrze wróży na przyszłość . Junkers do tej pory to kotły , no zobaczymy co potrafi na tym polu . Teraz wszyscy kotlarze chcą być pomiarze :lol: ciekawe tylko czy wszystkim ta " ropa " wytryśnie :lol: ( sukces rynkowy )

PS. Jak Ci się uda to niech Ci dadzą instrukcję i jak będziesz ją miał to gdyby był tak miły i mi ją przesłał byłabym wdzięczna ( a ja przeanalizuję znajdę słabe punkty i różnice z innymi i napiszę tutaj)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Jak Ci się uda to niech Ci dadzą instrukcję i jak będziesz ją miał to gdyby był tak miły i mi ją przesłał byłabym wdzięczna ( a ja przeanalizuję znajdę słabe punkty i różnice z innymi i napiszę tutaj)

Bonetka, a masz może instrukcję Vatry? Ja się jakoś nie załapałem na kopię, ale wiem tyle, że mają bardzo rozbudowany sterownik, no i ciekaw jestem jak bardzo... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Vatry nie mam :( przykro mi , ona jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników ( na stronie internet. ) ( nigdy o nią się nie starałam ) ale żeby nie było Ci smutno , ze tak zupełnie nic, pokażę jak wygląda sterownik .

http://www.fulereny.blink.pl/mum/licznik.jpg

i jeszcze taki ( ciekawe , który najnowszy )

http://www.vatra.pl/images/sterownik.jpg

 

PS. ciekawe co by było gdyby się zarejestrować ...albo ok! albo Oni to jakoś weryfikują i wysyłają login czy zgodę po pewnym czasie .

Chciałam spróbować ale się nie otwiera rejestracja ( lewa strona ekranu , pobierz pliki ) ( albo mój laptop nadaje się do wyrzucenia przez okno , albo ...? )

http://www.wsk.com.pl/en/indexvatra1.htm#!

ja też jestem ciekawa skoro rozbudowany , dowiem się w przyszłym tygodniu ( goście i teraz nie mogę )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turcin :) no właśnie Bosch ( tam jeszcze dochodzi do kompletu Buderus ) . Bardzo serdecznie dziękuję Ci za instrukcję . Ja pisałam na maila, w wysłanych mam więc doszedł ( może gdybym zadzwoniła ale nie miałam czasu i ciekawość ciut ostygła, a może przez to , że bardzo grzecznie dałam do zrozumienia , że gdyby była na stronie tak jak prawie wszędzie to nie trzeba byłoby im zawracać głowy a inna sprawa jak mogą oczekiwać , że klient kupi bez zastanowienia i porównania z innymi i dlaczego jeszcze ma prosić ( wykonywać jakąkolwiek pracę dodatkową maila , telefon, wizyta u przedstawiciela ) - powinni umieścić na stronie i byłoby ok! . Wiem , że wystartowali niedawno chyba w kwietniu ale to ich nie usprawiedliwia , mało tego będąc na ich miejscu i wprowadzając nowy produkt postarałabym się o taka reklamę i promocję , wykazałabym takie atuty , których nie ma żadna z będących na rynku że ludki waliłyby drzwiami i oknami :D ) ) .

Napisałam że Mistsub. ( miałam dopisać scroll ) ale myślałam , że to oczywiste. ( np. IVT też chodzi na takiej , Buderus , Nibe ( wieksze modele ) ( moja wina mogłabym być bardziej precyzyjna - przepraszam ) .

 

Niestety .....to ta sama grupa czyli TRIO ...IVT , BUDERUS i JUNKERS

ten sam sterownik Rego 637 i ten sam JEDEN PRZEDZIAŁ DOBOWY przy sterowaniu czasowym . Przejrzałam pobieżnie to to samo wszędzie nawet układ w środku , ( sprężarka ) może tylko bardziej wytłumaczone w instrukcji co i jak ustawiać ( str. 9/10/11 Junkersa i str 9/10/11 Buderusa są identyczne schematy budowy PC nawet na tych samych stronach - tylko sterownik inny wizualnie ) czyli to samo w ciut innym opakowaniu , ciekawe czy COP tych PC jest identyczne ( danej mocy ) sprawdzę .......i ciekawe jak cenowo , może któraś jest tańsza , to po co przepłacać .

Jeszcze jedno ...ma już ( oprócz 6 kW ) ogranicznik prądu rozruchowego czyli miękki start , tak jak Buderus ( on też oprócz 6 KW ) no i wygrzew jastrychu jako funkcja .

 

mogę pożartować?... naleciałości kotłowe są :) i nie ma się co dziwić ..spis treści & 8.2 ..włączanie i wyłączanie kotła str.42

ciekawe od kiedy PC jest kotłem ?

 

ZWRACAM HONOR - dopisali, dopisali instrukcję, jest na stronie internetowej ( wtedy nie było ) ..czyżby po moim mailu :roll:

Jeszcze jedno ..podają COP 5 ..trochę dziwnie bo IVT COP pokrywa się dla wszystkich wielkości ( IVT / Junkers . 6 kW 4,53 / 4,6 9kW 4,55 /4,6 ) odstaje tylko 11 kW IVT ma 4,86 a Junkers podaje 5,0 ..( IVT 11 kw to 10,7/ 2,2 a tu trzeba sprawdzić ....) jest dobrze COP 5 to tylko sprężarka a z wewnętrzną pompą obiegową 4,6 czyli ciut mniej niż IVT .

Można powiedzieć , że COP tych PC jest takie samo .

Jeszcze to , NIBE podaje 5,04 ( albo 0,3 nie pamiętam ) ale to bez pomp obiegowych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dzisiaj z gościem z junkersa i on twierdzi że zegar nie jest ograniczony jednym przedziałem czasowym. W poniedziałek będę rozmawiał z kolesiem od szkoleń żeby to doprecyzować. Grzałka elektryczna jest 3x3kW. A i dopytam jeszcze czy automatyka może obsłużyć obieg z mieszaczem (taki sobie układ wymyśliłem). Co do ceny to pompa 6kW bez zasobnika 22350 netto. Ja ją kupię grubo poniżej 20 000 brutto :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

turcin , odpuść sobie zmieszanie bo pompa ciepła bardzo tego nie lubi, COP w zasadniczy sposób zależy od temperatury skraplania . Każde mieszanie pogarsza układ . To typowe rozwiązanie z kotłowni często i z uporem adaptowane bez sukcesu do pompy ciepła 8) .

Bonetko :D :D :D , nie jesteś jedyną kobitką sensownie zgłębiającą temat pomp ciepła , oto ciekawy artykuł Pani dr inż. nawiązujący do naszych niedawnych dyskusji , porównujący powietrzną i glikolową pompę ciepła:

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi5(117)/32.pdf

Moim zdaniem powietrzna wychodzi w praktyce nieco gorzej bo nie uwzględniono odszraniania. Ale niech tam, w przybliżeniu , w zkali roku powietrzna jest 2x droższa. I to jest fakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi5%28117%29/32.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi5%28117%29/33.pdf

 

Hydrolku :D pozwoliłam sobie przetransponować bo się nie otwierało ( nawet po wklejeniu do paska ) , podałam i dalszą część bo może ktoś ciekawy .

To art. Pani Smuczyńskiej odpowiedzialnej za PC w Nibe. Bardzo przyjemna Pani , wczoraj nawet " poplotkowałyśmy" sobie troszeczkę :)

Powoływałam się kiedyś na ten program ( VPDIM , pierwsza tabela w art. ) przy wyborze najekonomiczniejszej z kilku mocy PC do wyboru .

A teraz mam dla Was zagadkę :

mamy 4 odwierty pionowe ...jak jest to zrobione technicznie ( wszystko jest zakopane, zasypane ziemią i nic nie widać ) jeśli z ziemi wystają 4 rury ? ( gdyby było normalnie to byłoby 8 rur ) a nie są zgrzewane .

Jakieś propozycje ? ( ja się domyślam ) ale może można jeszcze inaczej ...

 

PS. My jak mielibyśmy taki program , to też bylibyśmy mądrzy :D a interpretacja wyników ? jak widać czarno na białym to już nie problem , zawsze też coś by się wymyśliło , najwyżej ciut nagięłoby się fakty :lol: i byłoby ok!.

To kto informatyk ? może byśmy sobie stworzyli taki program ( lepszy !!!) no ewentualnie zostaje Fido jako Tajnos Agentos ...może by zaczarował Panią , o innych metodach typu szpiegostwo przemysłowe nie mówię :lol:

( Fido wiesz , że żartuję , chociaż z tym czarowaniem ?....... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

turcin , odpuść sobie zmieszanie bo pompa ciepła bardzo tego nie lubi, COP w zasadniczy sposób zależy od temperatury skraplania . Każde mieszanie pogarsza układ . To typowe rozwiązanie z kotłowni często i z uporem adaptowane bez sukcesu do pompy ciepła 8) .

Bonetko :D :D :D , nie jesteś jedyną kobitką sensownie zgłębiającą temat pomp ciepła , oto ciekawy artykuł Pani dr inż. nawiązujący do naszych niedawnych dyskusji , porównujący powietrzną i glikolową pompę ciepła:

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi5(117)/32.pdf

Moim zdaniem powietrzna wychodzi w praktyce nieco gorzej bo nie uwzględniono odszraniania. Ale niech tam, w przybliżeniu , w zkali roku powietrzna jest 2x droższa. I to jest fakt.

 

Pompa u mnie będzie ładować bufor a układ mieszający będzie za buforem na instalację więc nie pogorszy to COP pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jeszcze jedna pompa obiegowa - a sie zdziwisz jak policzysz ile taka pompa bierze przez sezon Watów ;)
Watów, to sobie może brać ile chce, byle kilowatogodzin był niewiele :lol: .

;)

 

tak BTW dziś poszedłem spisać licznik - pracował rok i miesiąc i mam następujące odczyty (początkowe były zerowe):

-4048 kWh droga taryfa

-12945 kWh tania taryfa

to całkowite roczne zuzycie energii -( wszystko mam na prąd oprócz kuchenki)

co pieniężnie daje jakieś 4500 zł za rok - do marca grzałem kotłem elektrycznym teraz PC

wynik drogiej taryfy jest troche zawyżony przez wygrzewanie podłogówki po wylewkach - wtedy kocioł grzał non stop przez miesiąc - tylko temperatury sie zmieniały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa u mnie będzie ładować bufor a układ mieszający będzie za buforem na instalację więc nie pogorszy to COP pompy.

A czym będziesz ładował bufor? Jeśli czymkoliwek innym niz pompa ciepła to OK, ale jesli pompą to policz czy spadek COP skompensuje ewentualne oszczędności z buforowania .

Pomijam juz komplikację układu , przy której zawsze łatwo o błędy, a i praca pompy ładującej też kosztuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...