Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

solar ma może jakiś sens przy dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę i to latem. Mimo ocieplenia klimatu nie licz na wsparcie zasobnika ciepłem z solara. Jeśłi juz to jako wsparcie dolnego źródła, ale też w przypadku domowej instalacji to nie ma sensu ekonomicznego. Można zrobić wszytsko , ale przy rzetelnej analizie ekonomicznej wypada blado .

Koniecznie oblicz ile energii zakumukujesz w zasobniku przy tak mizernej temperaturze akumulacji a sam dojdziesz do właściwych wniosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was , jak tam nie spaliliście się na węgielek ? :)

Wiecie , że ja ciekawy ludek chciałam koniecznie dowiedzieć się coś bliżej o Pani z Nibe ( chciałam już dawno w czasie pierwszego "spotkania" prawie 2 lata temu ) . Pani ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na Wydziale Ochrony Środowiska i Rybactwa, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Stopień doktora nauk rolniczych w zakresie kształtowania środowiska - technologii wody i ścieków, uzyskała na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w Olsztynie w 2005 r. a temat pracy to : - Wpływ ziaren alginianowych na efektywność usuwania związków fosforu ze ścieków,.

Pani jest audytorem energetycznym i zajmuje się energią odnawialną ( Nibe ) .

Odnośnie solarów .....kiedyś rozmawiałam z Panem , którego klient namówił na montaż solarów w póżniejszym terminie ..nie wiem nic bliższego ani jakie ani w jakim domu itd. ale różnica r-ków za rok była ......50 pln :o ( zawsze myślałam , że 100-150 ew.200max )

PS. kto ciekawy ziaren alginianowych i wniosków z pracy to tu :

http://nauka.opi.org.pl/raporty/opisy/synaba/130000/sn130759.htm

Wiem , ze ja trochę nie na temat , ale myślę , że mi wybaczycie i potraktujcie

to jako przerywnik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jestem nowalijką jeśli chodzi o temat pompy ciepła, ale bardzo z małżonką chcemy ją zainstalować w naszym domu który chcemy zacząć budować we wrześniu, powiem tylko iż do ma mieć ok. 180mkw użytkowej kubatura ok 750m3, kuchnia indukcyjna, docelowo 3-4 osoby. Rozmawiałem z firmą która złożyła mi następującą ofertę:

 

Oferta handlowa na dostawę i montaż pompy ciepła, wykonania kotłowni i dolnego źródła ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

1. Oferta została sporządzona szacunkowo na podstawie otrzymanych parametrów:

Typ obiektu:

Powierzchnia użytkowa obiektu: 180[m2]

Zapotrzebowanie na moc dla ogrzewania: 48[W/m2]

Ciepła woda użytkowa: tak

Rodzaj dolnego źródła: kolektory pionowe-nasza propozycja

Rodzaj instalacji CO: podłogowa

Ilość osób przebywających 3

2. Opis przygotowanego zakresu oferty

Dane techniczne instalacji

Moc grzewcza pompy: 11,2 [kW]

Pobór mocy elektrycznej przez pompę ciepła: 2.6 [kW]

Dolne źródło ciepła: kolektor pionowy

Maksymalna temperatura górnego źródła do 45 [°C]

Temperatura ciepłej wody użytkowej do 50 [°C]

3. Wycena pompy ciepła i elementów kotłowni

W skład instalacji wchodzą:

• pompa ciepła dwuwymiennikowa o mocy 11,2 [kW] – Ecopower A11 ( sprężarka typu scroll firmy Copeland, wymienniki płytowe Thermokey/ SWEP, osprzęt Danfoss, z regulatorem pogodowym)

• pompy obiegowe

• zbiorniki wyrównawcze

• zbiorniki ciepłej wody użytkowej o łącznej objętości 280 [L]

Cena wymienionych elementów wraz z montażem to 20 200,00 zł netto.

4. Wycena prac montażowych i wykonawczych dolnego źródła ciepła

W skład prac wchodzą:

• Wykonanie 5 odwiertów na łączną głębokość 150 m

• Uzbrojenie odwiertów

• Wykonanie studzienki z rozdzielaczem

• Połączenia rurowe między odwiertami studnią i kotłownią

• Próba ciśnieniowa

• Opracowanie górniczo-geologiczne

Łączna cena prac 16 756,00 zł netto.

5. Łączny koszt inwestycji brutto

Propozycja Nanoterm z gwarancją sprawności cieplnej obiektu Kotłownia z pompą ciepła 11 KW………….…………………..……..21 614,00 zł

Koszt dojazdu ludzi i sprzętu ( 58km) ……....……………745,00 zł

Dolne źródło do pompy 11KW………………..…...……20 442,00 zł

Kwota łączna ……………………………………………….….42 801,00 zł

Kwota z 7% rabatem……………………………..…………39 805,00 zł

 

Czy może ktoś mi powiedzieć czy ta instalacja warta jest tych pieniędzy i czy wchodzić w TO.

 

pozdrawiam wszystkich i proszę o pomoc.

kontakt mailowy mile widziany:

 

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...temat pompy ciepła, ale bardzo z małżonką chcemy ją zainstalować w naszym domu który chcemy zacząć budować we wrześniu, powiem tylko iż do ma mieć ok. 180mkw użytkowej kubatura ok 750m3, kuchnia indukcyjna, docelowo 3-4 osoby.
Jeżeli takie dane przekazałeś do firmy mającej dobrać PCi, to nic dziwnego, że otrzymałeś taką ofertę. Czy masz już projekt tego domu? Od tego trzeba zacząć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

halo , a co to się dzieje ? rok szkolny trwa a Wy z lekcji uciekacie i żywego ducha nie ma ? ładnie to tak ? :lol:

Chcecie , żeby sprzedaż PC spadła ? :) chyba , że teraz będzie stagnacja :(

proszę wdrapać się znowu na wierzchołek sinusoidy :lol: a może butków dobrych nie macie ? podaruję , to ile par zamówić , wagon czy dwa ? :lol:

PS. Koresponduję ostatnio z Alha Inno Tec odnośnie instrukcji ale "marne szanse"

( czytać z francuska ) ........

Wobil - świetne było to porównanie z nowalijką ( mam nadzieję , że nie pryskane :) ) wiesz , ze ja tu za trefnisia robię więc mi wybacz

Pozdrawiam Was serdecznie , wiatrowo i słonecznie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

halo , a co to się dzieje ? rok szkolny trwa a Wy z lekcji uciekacie i żywego ducha nie ma ? ładnie to tak ?

 

co mamy pisać ? u mnie zirius przestał już dawno sie odpalać i to bynajmniej nie ze zepsucia ;)

 

jak będę miał czas to podłącze go do wężownicy bojlera i zobaczymy jak daje rade szybko zagrzać 200 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografku :D podłączaj , rób doświadczenia i przedstawiaj wyniki a 6 masz na cenzurce murowaną :) ( i zobaczymy co i jak bo my ciekawe ludki ) .

My stara gwardia rozumiem ale Nowi ? "gdzie Oni są" ?

Odnośnie Vatry

te sterowniki , które podawałam to nowszy to ten dolny ( z panelem z boku ) .

Wydaje mi się , że są dość rozbudowane i rzeczywiście przykładają doi tego dużą wagę . Robią dużo instalacji dla dużych obiektów typu kościoły i to one właśnie wymusiły takie zaawansowane funkcje: jest siedem przedziałów dobowych ustawień co. a cwu można zmieniać co godzinę , krzywa jest lekko łukowa , możliwość ustawienia swojej krzywej grzania .

Kolakao zależy jaka PC ( jakiej firmy bo może miejscowi też robią i trzeba się wtedy bardziej przyjrzeć co i jak żeby kupić dobrą ( PC czeskie ) jak zrobią dobrze to nie ma sprawy , gorzej z serwisem ( odległość ) ale tu nie ma co serwisować w razie czego u nas też potrafią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

po lekturze wątku jestem na 99% zdecydowany na instalację pompy. Niskie koszty ogrzewania mnie przekonują. Inwestycja jest znaczna, ale za to uniezależniam się od cen gazu. No i nie muszę budować komina :)

Poprosiłem kilka firm o oferty, teraz proszę fachowców o opinię nt. zalet i wad poszczególnych rozwiązań. Mimo, że przebrnąłem przez ponad 70 stron wątku, jasności nie mam.

 

Dom: pow całkowita 380m, użytkowa (parter, garaż + poddasze) 180m, kubatura 570m, ogrzewanie podłogowe + grzejniki. Mury porotherm 25 + styropian 12. Planuję kominek z DGP

 

1. opcja najdroższa - pompa Fighter 1140 12kW: cena 22900

system solanka/woda. Do tego kolektor 8600 PLN (powierzchnia kolektora 500 - 650 mkw!!!). Dodatkowo podgrzewacz wody 3800, w sumie ponad 35000 PLN.

Dodać należy koszt montażu kotłowni, kolektora i podłogówki

 

Całość inwestycji: 35 000 PLN + montaż

 

2. Megatherm Zirius M2-7 (scroll) 7kW. Cena z kolektorem i zbiornikiem akumulacyjnym 500l i szafką sterującą 23000 PLN. Kolektor zajmie powierzchnię 200mkw. Koszt montażu i uruchomienia 3000 PLN. Koszt wykonania podłogówki 110 PLN/mkw

W opcjach są:

- wymiennik do współpracy z kolektorami słonecznymi 1900

- regulator pogodowy 1270

- kolektory słoneczne próżniowe rurowe (co to jest??) 5900

 

Całość inwestycji: 35 000 PLN all in, z przygotowaniem pod kolektory (może w przyszłości...)

 

3. Neuratherm Pro D5/10 Wi z propanem R290. Kolektor na powierzchni 260m.

Koszty:

Pompa + kolektor + sterownik 8190 PLN

+ oprzyrządowanie, termostaty, etc. oraz montaż 7000 PLN. W mojej gestii jest wykop pod kolektor, styropian, jastrych

 

Jest też opcja Neuratherm woda-woda, wychodzi taniej o ok 400 PLN

Dodatkowo podgrzewacz cw 270l z całym osprzętem za 8900 PLN

Plusem tej opcji jest montaż pompy na zewnątrz budynku

podłogówka 110 PLN/mkw

 

Całość inwestycji: 30 000 PLN + koszty wykopu i jastrychu

 

Teraz poproszę kogoś biegłego w temacie o pomoc. Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super wiadomosc bo jakos nie przemawialo do mnie robienie podlogowki na poddaszu.Decydujac sie na PC nie chcialam juz kupowac pieca na opal a tu masz- taka wiadomosc-czyli PC moze tez zasilac kaloryferki :D

 

kakusek, ja już sie pogodzilam z podlogówką w calym domu (system mieszany nie dośc ,że podwyższa koszty montażu, to jeszcze w efekcie obniża wydajnośc pompy, a przy tej wys. inwestycji nie usmiecha mi sie placic więcej za eksploatacje niz zalozylismy :) ) a poniewaz nie znosze kafli w salonie i pokojach, na parterze (salon, kuchnia i wiatrolap)bede miec barwiony beton polerowany, a na piętrze w sypialniach wykladziny dywanowe dostosowane do podlogówki :) Panele w salonie z wylotem na taras odpadają ze względu na 3 dzieci plus pies :) Mam nadzieję, ze planowane podlogi się sprawdzą :) A moze ktoś z Was ma podłogówkę i wykładzine dywanową i moze podzielic sie opinią, co do efektywnosci tego rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...