Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wykładzina dywanowa na pietrze to luksusowe rozwiązanie ale przy luksusowych mieszkańcach , bamboszki , żadnego wylewania czegokolwiek , odkurzacz non-stop . Mam tylko nadzieję , że materiał od spodu pod wpływem temperatury nie będzie wydzielał , żadnych zapachów. Wolałabym zdecydowanie drewno ( takie na ogrzewanie podłogowe ) czy panele ( bardziej głośne ) jest tu możliwość przelecenia mokrą szmatką i mamy czysto i przyjemnie a z wykładziną jest zdecydowanie gorzej ale gusta są różne. Może tylko taka rada , że jeśli do tej pory w starym mieszkaniu czy domu nie mieliście takiego rozwiązania ( wykładzina ) to ja bym tu nie ryzykowała . W tym trzeba umieć mieszkać a nie wszyscy potrafią :) . Jeszcze jedno , podawałam ( jak rozmawialiśmy o podłogówce z Inką , na początku jakiejś strony ) tabelkę ze współczynnikiem , który bierze , się pod uwagę przy projekcie podłogówki w zależności od materiału pokryciowego podłogi .

Rozwiązanie z podłogówką na całości jest najtańsze eksploatacyjnie i nijak się tego nie zmieni ( nie bierzemy pod uwagę łazienek ) .

 

Chcę jeszcze Was uprzedzić i uczulić na taką sprawę mianowicie przeważnie wszystkie PC mają podejścia ( wyjścia , przyłączenia ) do cwu i co. od góry ( nadbudowa PC ) .

Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie bo co się dzieje , gdy puszcza z jakiegoś powodu śrubunek czy zawór od ciepłej czy zimnej wody ? ...leje się do środka PC bo te dziury w obudowie nie są szczelne . Elektrycznie wyłącza się zabezpieczenie i co z tego jak mamy wszystko w środku pływające . Co z układami scalonymi pod płytką panelu sterownika ? co z płytką elektryczną skoro wszystkie wtyki są zalane i z kabli spływa woda ? sprężarce nic bo jest hermetyczna i szczelna i w palteczku , zbiornik cwu też nic najwyżej woda dostaje się miedzy ocieplenie zbiornika a zbiornik ( nie da rady zdjąć skafanderka bo trzeba byłby pół PC rozebrać ) , reszcie nic ( parowacz , skraplacz, grzałka ) .

Gdyby podejścia były z boku to w razie awarii woda leci na podłogę ( i jak ktoś ma kratkę ściekową to nie ma bólu ) .

Jak zabezpieczyć się przed czymś takim .....nie wiem ? albo dobre materiały , które pod wpływem naprężeń nie pękają czy nie rozszczelniają się , zasilikonować te otwory ( umiejętnie czyli mądrze tak aby móc póżniej coś odkręcić czy zmienić ) .Bo co można zrobić innego ? jakieś pomysły ?

Na trzęsienie ziemi nie mamy wpływu ale reszta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka, co do luksusów i praktyczności - to tu sie z tobą nie zgodze :)

standardem jest ,że w hotelach, motelach i pensjonatach w pokojach i na korytarzach stosuje sie wykladzine dywanową- wlasnie ze wzgledu na latwosc utrzymania porzadku (brak kotów kurzowych, brak ziaren piachu, komfort dla stóp) Ponadto wykladziny obecnie sa kryte specjalnym preparatem utrudniającym wsiakanie wody , a dla drewna woda jest ZABÓJCZA! Ja już przezylam cieknący pojemnik z choinką i ponad metrowe wybrzuszenie parkietu, a w kuchni spiętrzone dechy :/ Wracając do wykladziny - dobre panele lub drewno są duzo droższe niż m2 dobrej wykladziny (obecnie mam wykladzine w sypialni, gdzie nie chodzi sie w butach ale w kapciach lub na boso :) Dla mnie parkiety i panele są mniej przyjazne i praktyczne i zdecydowanie bardziej luksusowe - ale to kwestia gustu :) A ja raczej pytalam tych, którzy użytkują podłogówkę przykrytą wykładziną- wykresy to jedno, a praktyka - to drugie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę jeszcze Was uprzedzić i uczulić na taką sprawę mianowicie przeważnie wszystkie PC mają podejścia ( wyjścia , przyłączenia ) do cwu i co. od góry ( nadbudowa PC ) .

 

to nie ma zbytnio znaczenia bo połączenie z pompą może wyglądać tak:

 

kolanko ____l

-----------l-

pompa

 

 

zirius ma wyjścia z tyłu a elektronike i strowanie w osobnej tablicy, którą można zainstalować gdzie sie chce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłbym wdzięczny gdyby ktoś ze znawców tematu pomógł mi w podjęciu decyzji w kwestii, o której mowa nieco wyżej...

 

ramotki ja wybrałam NIBE FIghter 1140 - sugerowalam sie renomą firmy, dostepnością serwisu, opiniami na forach pol i zagran oraz subiektywnym odczuciem,że kupuję pompę na 20 lat jako jedyne zródlo ciepla dla domu, więc musi byc to pompa firmy z dlugoletnim doswiadczeniem (laboratoria, park maszyn, pieniadze na badania itd) potwierdzonym wieloletnim pobytem na rynku pomp ciepla, stalym rozwojem, uznanym dorobkiem i marką oraz pewnoscią,że najwazniejsze częsci skladowe nie są produkcji chinskiej czy polskiej :) Pompy które wymieniles róznią sie znacznie od siebie- Neuratherm a NIBE- dwa różne sposoby pozyskiwania ciepla. Musisz wiedziec czego chcesz - jaki rodzaj pompy pasowalby do sposobu życia Twojej rodziny, do specyfiki gruntu i wyobrazen tj, czego od pompy oczekujesz. My postawilismy na NIBE (pompa szwedzka) i kolektory pionowe- droższe, ale dają swobode w urzadzaniu naszej niedużej, 1000m2 dzialki :) Nasz najbliższy sąsiad ma identyczną dzialkę i mniejszy dom i ma Neuratherm, a troche dalej sąsiad ma jeszcze inną pompe i poziomy kolektor spiralny :) Kazdy dopasowuje to, co mu pasuje. Dużo zalezy od strefy klimatycznej i rodzaju gruntu, stron świata (naswietlenie) itd Powodzenia, mi decyzja zajęla 3 miesiace, ale niektórzy decyduja przez rok i ciągle mają wątpliwosci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inez masz rację osoby , które nie mają ( byłam w Niemczech w takim domu ) .nie powinny się wypowiadać - przepraszam .

Ale mimo wszystko dokończę ...w hotelach są dlatego , żeby była bardziej przytulna atmosfera ( nie wyobrażam tam sobie parkietu ) ale tam są odkurzane co najmniej raz dziennie ( sprzątane pokoje ), a skoro tak często to i kotów nie ma :) brak ziaren piachu ? tego nie rozumiem, jak się nie przyniesie ( dobrze wytrze buty to i nie ma ) a jak się naniesie to chyba są , mało tego jeśli wykładzina ma dłuższy włos usunięcie ich może sprawiać pewne trudności . Pewnie, jak się odkurzy to i kotów nie ma ( podłogę jak się odkurzy to też nie ma , ale jak sie wytrze wilgotna szmatką to ma się poczucie świeżości i wilgoć w powietrzu i ..a ulotny zapach pasty w powietrzu tego nic nie przebije )

Nie chodzi o wykres tylko o tabelę ( wykładzina dywanowa największy wskażnik ) jak będziesz miała ochotę to przeczytasz o co chodzi :

http://forum.muratordom.pl/post2470708.htm#2470708

Przyjemnie chodzić po wykładzinie , miękko , cicho , komfortowo i daje poczucie przytulności i ciepła , to jak najbardziej tak :) jak domownicy dbają to też ok!

Jeśli naprawdę chcesz wiedzieć , zrób ankietę , wtedy w % będziesz miała obraz sytuacji .

 

Fotografku Ty masz tak inni mają inaczej , kolanko też trzeba przykręcić i na łączeniu też może się coś zdarzyć chyba , że króciec do przyłączenia jest od razu fabrycznie ( zlutowany , zespawany ) zamontowany i jego rurka wychodzi poza PC .

Wszystko rozchodzi się o to aby otwory przez które przechodzą rurki były szczelne -wtedy nawet jak coś się zdarzy to spłynie po wierzchu i po ściankach na dół i nic nie wpłynie do PC . W środku też w niektórych firmach są zabezpieczenia elektroniki ( szczelne pudełeczka ) a niektóre nie mają .

 

Ramotki myślę , że wiesz , że to dwa różne systemy .

Nibe - pośredni , Thermogolv i CK ( Neuraterm ) - bezpośredni .

Thermog. od razu grzeje wodę przepływowo ( cwu ) , CK potrzebuje drugiej PC do cwu ( powietrznej ) .

Zadowoleni są jedni i drudzy użytkownicy systemów. Część uznaje tylko pośredni system . Decyzję jaką PC musisz niestety podjąć sam .

Dziwne jest tylko to , że Thermog. mimo, że grzeje cwu zaproponował 7 kW a CK mimo , że nie grzeje cwu 10 kW .....było może zapytać do jakiej to temp. zewnętrznej ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inez5, bonetka - dziękuję Wam bardzo za rady i opinie.

Czego oczekuję ja i moja rodzina? Chyba tego co wszyscy planujący ogrzewanie - żeby było ciepło i tanio. Żona jest tradycjonalistką i ciężko ją przekonać do innego systemu niż kocioł + grzejniki. Cytuję jej jednak opinie z forum i mięknie w oczach :)

Na chwilę obecną najbardziej podoba mi się propozycja Thermogolv. Raz, że ogrzewa wodę; dwa że zakłada opcję przyłączenia solarów (bardzo mnie fascynuje ta opcja); trzy że człowiek z tej firmy wydał mi się najbardziej konkretny i cierpliwy w wyjaśnieniach :) Muszę się tylko dowiedzieć, czy to 7kW na pewno wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inez5, bonetka - dziękuję Wam bardzo za rady i opinie.

Czego oczekuję ja i moja rodzina? Chyba tego co wszyscy planujący ogrzewanie - żeby było ciepło i tanio. Żona jest tradycjonalistką i ciężko ją przekonać do innego systemu niż kocioł + grzejniki. Cytuję jej jednak opinie z forum i mięknie w oczach :)

Na chwilę obecną najbardziej podoba mi się propozycja Thermogolv. Raz, że ogrzewa wodę; dwa że zakłada opcję przyłączenia solarów (bardzo mnie fascynuje ta opcja); trzy że człowiek z tej firmy wydał mi się najbardziej konkretny i cierpliwy w wyjaśnieniach :) Muszę się tylko dowiedzieć, czy to 7kW na pewno wystarczy.

 

ramotki, no problem, choc ja nie wiele wiem o pompach :)- zadaj jakies skomplikowane pytanie, a uaktywnią sie tu tacy specjaliści, ze czytając ich posty doktorat z pomp ciepła zrobisz bez problemu :)

Ten wątek to kopalnia wiedzy:)

 

A co do oczekiwan wzgledem pompy :)

- poza standardem: oszczednośc, efektywnośc i dobra cena, my zwracaliśmy uwage jeszcze na kilka mniej istotnych z obiektywnego punktu widzenia kwestii - planujemy basen w ogrodzie, więc nasza pompa musiala miec opcję basenową, mozliwośc podlączenia solarów do zbiornika na wode , no i opcje sterowania przez internet i komórkę (to warunek męża:) oraz osobno duży zasobnik na wodę. Tak jak mówilam, pompe mozna dopasowac do swoich indywidualnych potrzeb, warto sie zorientowac, co moga i czego my od nich oczekujemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o wykres tylko o tabelę ( wykładzina dywanowa największy wskażnik ) jak będziesz miała ochotę to przeczytasz o co chodzi\

 

bonetka weszlam, przeczytalam. Znam te wskaźniki, dlatego zwracam sie z pytaniem do uzytkowników pompy, czy może mają na podlodze wykładzine i jak sie taka opcja sprawdza w realu :)

NIe mam po co zakladac nowego wątku- ten brzmi pompa ciepla- uwagi i spostrzezenia i jest to najlepsze miejsce, by pytac o kwestię posadzek na podłogówce przy pompie ciepla i efektywności konkretnych rozwiązan :) Jak wiadomo podłogówka zailana z kotła, to zupelnie inna kwestia, niz ta podgrzewana pompą ciepla :) [/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androzek masz racje-doczepilam sie tcyh kaloryferow :oops: juz wiem jak PC to tylko podlogowka na calosci.

Bonetka jestem pelna podziwu dla Twojej wiedzy w tym temacie(a moze nie tylko w tym? :wink: )

Nie doczytalam nigdzie jaka Ty pompe w koncu wybralas lub do ktorej sie przymierzasz?

Inez5 a bralas pod uwage pompe CK?Robilas moze dla swojego domku wycene od nich i jak to wychodzilo finansowo w porownaniu do Nibe?zy korzystalas z tej strony http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/pompy-ciepla/menu-id-23.html ?

Fakt- ostateczna decyzje trzeba podjac samodzielnie ale bardzo przydaloby sie dla takich poczatkujacyh jak ja porowanie np tych 3 pomp (CK,NIBE,THERMOLOG) wypisujac ich plusy jak i minusy.

Wlasciwie to jakie sa minusy pomp? :oops: oprocz ich ceny oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inez ..może znajdziesz kogoś z PC i wykładziną dywanową a może nie . Powodzenia . Może nie był to dobry pomysł z nowym wątkiem ( chodziło o wykładzinę na podłogówce ogólnie ) ale inna sprawa , że gdybyś zaznaczyła , że chodzi o PC to chyba nie odezwałby się nikt , kto ma kocioł , chyba każdy czyta ze zrozumieniem ( ja nie zawsze :( ) .

Chciałam tylko zwrócić uwagę , ze przy podłogówce obojętnie czym zasilanej obowiązują temp. max.np. 29, 32 *C itd. w zależności od tego gdzie jest układana czy w pokojach dziennych , łazienkach czy strefach brzegowych natomiast minimalne można sobie zrobić takie jakie się chce ( jedni lubią cieplej inni zimnej ) .. Podłogówka zasilana z PC różni się tylko tym , że nam zależy na każdym *C i chcemy ogrzać się jak najtaniej czyli zejść z temp. wody zasilającej ( gęściej rurki itd. ) a dla ogrzewających kotłami nie ma to znaczenia. ( pisałam kiedyś jakie temp.min. może osiągać kocioł a jakie PC i jakie są temp. optymalne kotłów ) . Mnie bardziej chodziło o wykładzinę jako materiał pokryciowy w ogóle .

Swoją drogą ciekawe dokąd będziemy odbijać piłeczkę ...ja ustępuję pola . to ostatnia moja wypowiedź na ten temat . Jeszcze raz przepraszam , że nie pytana zabrałam głos .

 

Ramotki ...Pan Tomek jest przesympatycznym Panem i ma dużą wiedzę .

Tyle lat się tym zajmuje , nikt tak jak On nie zna tych PC i one są jakby "Jego " :)

Nibe dobrało 12 kW więc jeszcze więcej ( jak zwykle nie przeczytałam dokładnie za pierwszym razem ) l. Chciałam zwrócić tylko uwagę na dobór mocy i duży rozstrzał 7-12 kW . Uważam , ze gdyby firmy podawały dla jakich temp. zewnętrznych jest to obliczone inf. byłaby bardziej dokładna.

 

Kakusku :D :D od około 2,5 roku mam IVT .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kakusku :D a czy mogę prosić o inny zestaw pytań ? :)

 

Może tak ....porównując IVT i Nibe to zbudowane są tak samo ( bez wodotrysków ) . Nibe ma ogranicznik prądu rozruchowego a IVT nie.

No i sterowanie czasowe Nibe ma dwa czasy dobowe a IVT jeden . Można powiedzieć , że COP są porównywalne bo np. 11 IVT ma 4,86 ( z pompami czyli brutto ) a NIbe np. 10 kW, COP ma 5 ( ale netto czyli bez pomp ) . Poza tym nie wiadomo w jakich warunkach obliczeniowych był liczony ten wskaźnik..

Bezpośrednie ...tak się zastanawiałam dlaczego np. CK nie robi normalnie ( co+cwu ) tylko PC do samego co. ( do cwu osobna PC ) , myślę , że w pełni świadomie jest to podyktowane pewnym ograniczeniem tego systemu ( możliwością , że ogrzewając i co+cwu razem może dojść do obniżenia COP pod koniec sezonu ) . Thermog. grzeje razem co+cwu ) mało tego grzeje przepływowo ale rzeczywiście robiąc 2 w 1 ( chyba jedyne takie rozwiąznie ) wyeliminował problem grzania osobnego co i cwu . Dobrze jest mieć tu solary co powoli na wspomaganie sytemu i regenerację dolnego źródła.

Jeszcze to , że CK stoi tylko na zewnątrz . W Thermog . można sobie wybrać miejsce instalacji .

Jako układ uważam , że PC powinna ogrzewać i co i cwu ( jedną PC ) .

Nigdy nie miałam bezpośredniego i nie mogę się wypowiadać na ten temat ale wiem , że użytkownicy są zadowoleni . Pośredni , uważam , że szczególnie przy kolek. pionowych jest bardziej stabilna temp. dolnego źródła i mniej narażona na temp. zewnętrzne niż w bezpośrednich .

U mnie przeszkadza mi brak pełnego wykorzystania taniej taryfy . Gdybym o tym wiedziała wcześniej nie kupiłabym IVT właśnie ze względu na tę funkcję.

W dzisiejszych czasach powinna być pełna komunikacja internetowa z naszą PC . Owszem czasami są. ale dodatkowo i bardzo drogie np.Nibe RCU -10 .. 3500zł , uważam , że powinny być w standardzie.

 

Kakusku :D wszystkie mają długi staż i o żadnej z nich nigdy nie było żadnych negatywnych opinii .

 

W pośrednich nie ma potrzeby solarów . Część uważa , że zamiennie pionowe z poziomymi . Ja uważam , że pionowe są ciut bardziej stabilniejsze niz poziome

( ale moze to tylko moje zdanie ) .

W bezpośrednich dobrze mieć ale niekoniecznie . Nie mam takich danych o ile np. Cop jest lepsze z kolektorami czy bez jeśli i chodzi o zimę ...bo może o jakieś np. 0,2 nie warto walczyć ..proszę zapytać Pana Tomka :)

co do regeneracji gruntu też bym chciała wiedzieć dokładnie co mi to da ( liczby procenty ) i dopiero podjąć decyzję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Super-teraz mi sie troche rozjasnilo.Najbardziej z opisu podoba mi sie NIBE ale u mnie przede wszytskim bedzie decydowac cena i wiarygodnosc firmy oraz bliskosc do serwisu (malopolska).

No wlasnie czy wszystkie te firmy maja wystarczajaco dlugi staz na rynku i doswiadczenie?Czy byly opisywane na forum przypadki ze Pc z tcyh firm nie dzialala jak nalezy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno:Jezeli bedziemy miec PC to juz raczej nie szarpniemy sie na kolektory wiec wolalabym wybrac wlasnie taka ktora bedzie grzala od razu cwu i co.Czy ja dobrze rozumiem ze przy pompach posrednich bardziej wskazane sa kolektory pionowe (chyba bardziej wydajne i wtedy nie potrzeba w zasadzie solarow) a przy bezposrednich kolektory poziome i wtedy "wypadaloby" wspomoc to wlasnie solarami np w systemie Thermogolov?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno:Jezeli bedziemy miec PC to juz raczej nie szarpniemy sie na kolektory wiec wolalabym wybrac wlasnie taka ktora bedzie grzala od razu cwu i co.Czy ja dobrze rozumiem ze przy pompach posrednich bardziej wskazane sa kolektory pionowe (chyba bardziej wydajne i wtedy nie potrzeba w zasadzie solarow) a przy bezposrednich kolektory poziome i wtedy "wypadaloby" wspomoc to wlasnie solarami np w systemie Thermogolov?

 

z tym wspomaganiem kolektorami to tez jest to nie do konca pewne..gdyz wg p.Tomka po to zakopuje sie plytko by grunt zdazyl duzo szybciej sie zregenrowac ba by wystarczylo to przy mniejszczych ilosciach slonca

i spotkalem sie z kilkoma opiniami ze przy PC obojetnie jakiej stosowanie kolektorow slonecznych jest inwestowaniem w gadzety ...

zgadza sie ze w bezposrednim pod koniec roku grzewczego zaczyna spadac COP ale nie jest to az tak duzy spadek by sie tym przejmowac..sredniorocznie jest bardzo dobrze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wyceny PC z 10 różnych firm, brałem przede wszystkim pod uwagę jakość, cene, serwis oraz opinie na temat danej pompy. Wedlug moich kryteriów najlepiej wypadła:

kosztorysy na kompletne kotłownie wraz z pompą z poziomymi kolektorami

1. Klima Comfort - 34tys

2. Thermogolov Zirius - ok. 24,5tys

3. PPC z pionowymi sondami 2 x 60m - 30tys

4. Ochsner 55,5tys

5. NIBE - 42tys

6. Avenir-energie - nagroda na targach poznańskich - ok. 27tys

CENY NETTO, +7% VAT

Z różnych względów raczej będziemy się skłaniać do pozycji 1, 2 lub 6.

Ale jeśli ktoś ma jakieś spostrzeżenia, wyceny, opinie lub właśne odczucia z wielką chęcią poczytam.

Wyceny dotyczą mieszkania parterowego 115mkw

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turcinku :D nie mam bufora ,

bufor przy podłogówce jest zbędny , można go ew.zastosować jak ktoś ma system mieszany z grzejnikami ( dużo tych grzejników , niewiele podłog.) .

Jak ma się kominek z płaszczem wodnym , to żeby mieć gdzie zrzucać tę ciepłą niewykorzystaną wodę to musi być bufor . Przy chłodzeniu aktywnym ( kimakonwektory ) bufor staje się w lecie buforem wody lodowej i żeby za często nie włączała się sprężarka to tu jest potrzebny ( dobiera sobie zimna ) bo przy pasywnym chłodzeniu (działają same pompy bez sprężarki ) ( chłodzenie podłogówki ) to tez jest zbędny .

 

mam mieszany ale na jednej pompie ( na jednej temperaturze ) ( podłogówka + grzejniki ) , bez żadnych mieszaczy ani nie jest podłączony do powrotów ani nic takiego ..na górze i tak jest cieplej , bufor u mnie mimo , że system mieszany uważam za zbędny ( PC nie włącza się często, cykle też ma dłuższe ...zresztą można na PC ustawić sobie jaka jest częstotliwość min. załączania ..niektóre mają ustawione co np. 15 min .poza tym jeśli są dłuższe czasy załączania ( co ile ) to i cykle pracy analogicznie są dłuższe )

nie mogłam zrobić podłogówki na górze bo strop ma 15,5 cm ... poza tym uważam , że domy murowane jak najbardziej, z drewnianym stropem ale i wylewką też , natomiast bez wylewki dla mnie bez sensu bo co ma akumulować ciepło ....deska? albo nida P? a może styropor ?, wiem , że jest specjalny system takich blaszek

http://www.ekosc.pl/index.php?l=9

ale wrzuciłam na luz ;) i zostałam przy grzejnikach

Wiem , że niektóre firmy polecają bufor zawsze bez względu na rodzaj instalacji ale w/g mnie takie podejście nie zawsze ma uzasadnienie i czasami jest zupełnie nieekonomiczne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...