Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mają przyjechać magicy i mi założyć zegar i podpiąć pod styki bo tylko takie jest wyjście żeby sterować tym drugim czasem , którego nie można ustawić ( południem ) . Gdyby był bufor to jaki wielkościowo musiałby być aby rzeczywiście zakumulować tyle ciepła ? ( na cały dzień bo od godz. 6 do 22 a to trochę czasu jest a jak jeszcze zima i temp. spada ......)

Androżek :D ma niedowymiarowaną , PC ( 220 podłog, 240 odwierty, 8 kW Nibe) i u niego rzeczywiście bardzo często się włącza ( u mnie 1/2 tego ) , grzeje mając licznik jednotaryfowy i żyje ( r-ki ) .....to ja nie mogę być gorsza :lol: , to oczywiście żart bo rozumiem , że każdy chce płacić jak najmniej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm

powiem tak z tymi osobami co rozmawialem to nikt nie sprawial wrazenia niezadowolonego:)

powaznie ,negatywnych opini nie znalazlem..a ze tu na muratorze znalezlismy sie w 11 osob chetnych do zakupu thermogolva to pod koniec roku bedzie nowych uzytkownikow sporo..zobaczymy zadowolonych czy nie..

na grupie masz fotografa, agdus,gregor2,dominikams i jeszcze kilka osob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm

powiem tak z tymi osobami co rozmawialem to nikt nie sprawial wrazenia niezadowolonego:)

powaznie ,negatywnych opini nie znalazlem..a ze tu na muratorze znalezlismy sie w 11 osob chetnych do zakupu thermogolva to pod koniec roku bedzie nowych uzytkownikow sporo..zobaczymy zadowolonych czy nie..

na grupie masz fotografa, agdus,gregor2,dominikams i jeszcze kilka osob

Jak mozesz wyslij mi numer telefonu, moze "dołączyłbym" sie do was.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie!

Jestesmy na etapie adaptacji projektu. Chcielismy wyrzucic kominy (oprocz kominkowego) i pani architekt powiedziala nam, ze aby to zrobic, nalezy miec projekt instalacji PC (cokolwiek by to mialo znaczyc) i wentylacji mechanicznej (tez chemy takowa). Planowalismy rozgladac sie za pompa, kiedy budynek bedzie przynajmniej w stanie surowym. A jak bylo u Was z tymi projektami instalacji?

 

Jesli troche odbieglam od glownej tematyki watku, to przepraszam... Ale jestescie tak zyczliwa grupa, ze z pewnoscia cos mi odpowiecie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Dziwne jest tylko to , że Thermog. mimo, że grzeje cwu zaproponował 7 kW a CK mimo , że nie grzeje cwu 10 kW .....było może zapytać do jakiej to temp. zewnętrznej ..

 

Na moje pytanie dostałem taką odpowiedź. Może i innym forumowiczom sie przyda:

"Moc grzewcza dla parametrów 0/50 st C wynosi 7,48 kW a moc pobierana 2,27 kW. COP 3,3

Moc grzewcza dla parametrów 0/45 st C wynosi 7,67 kW a moc pobierana 2,07 kW. COP 3,71 itd.

W Pana przypadku i tak średnioroczny COP będzie na poziomie 4,5 - 4,8."

- czyli 7kW w zupełności powinno wystarczyć

 

Dodatkowo, co mnie cieszy:

"Proszę nie burzyć swojej wizji aranżacji wnętrza i nie zrobić się niewolnikiem monotoni w myśl hasła "gres zdobi ciebie i twój dom". Proszę się nie obawiać i montować podłogi drewniane. Najlepsze są tzw. deska barlinecka z wierzchnią warstwą drewna szlachetnego. Może Pan również zamontować wykładzinę dywanową (musi posiadać info że nadaje się do podłóg ogrzewanych)."

 

oraz:

"Nie polecam systemu mieszanego. Argumenty przeciw: kaloryfer to nie mebel ale strup, pompa ciepła musi pracować na wyższe parametry a więc spada COP, dodatkowe mieszacze i pompy co - wyższe koszty instalacji i eksploatacji."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Havena

my będziemy instalować PC, nigdzie tego faktu na razie nie zamierzam zgłaszać - fakt, że do pozwolenia musiałem wystąpić o warunki przyłącza gazowego, którego tak na prawdę i tak nie będzie ze względu na koszta - nie wiem co będzie taniej - niech się wypowie ktoś, kto przez to przechodził.

Wywalam 2 kominy (adaptujący kiwnął głową), a projekt wentylacji miałem wraz z projektem domu.

Może zmień architekta

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od jakiegoś czasu nieśmiało zaglądam do tego temu. Mam dość małą działkę - 620m2 i zamierzam zbudować na niej niewielki domek z użytkowym poddaszem i garażem. Powierzchnia zabudowy tego domku to 140m2, a użytkowa to 134m2. Na początku myślałem że na tej działce mogę myśleć tylko i wyłącznie o kolektorach pionowych. Ale jak tak czytam, to rosną nadzieje, że dam rady z kolektorem poziomym. Mam grunt gliniasty i podmokły.

Co Wy o tym sądzicie? Wiem, wiem, trochę mało informacji. Ale chciałbym tylko wstępnie zorientować się czy w ogóle mogę myśleć o kolektorze poziomym.

Czy ktoś może orientuje się ile muszę odsunąć się z rurami kolektora poziomego od domu, od sąsiada, od drogi, od szamba? W jakiej odległości od tych rur mogę posadzić drzewka, tak żeby mi nie umarzły??

 

Z góry dzięki za informacje!

grregg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Jestem na początku długiej drogi, jaką jest budowa domu. Myślę o pompie ciepła, ale nie bardzo wiem, kiedy pownnam zacząć wprowadzać ten plan w życie. Mam już wybrany projekt domu, czekam jeszcze na przyłącze prądu. Mam kilka pytań:

1. Jaką moc przyłączeniową powinnam ustalić, jeśli w grę wchodzi pompa ciepła

2. Czy w projekcie domu powinnam ją uwzględnić i jak to powinno wyglądać

 

Za podpowiedź będę bardzo wdzięczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Jestem na początku długiej drogi, jaką jest budowa domu. Myślę o pompie ciepła, ale nie bardzo wiem, kiedy pownnam zacząć wprowadzać ten plan w życie. Mam już wybrany projekt domu, czekam jeszcze na przyłącze prądu. Mam kilka pytań:

1. Jaką moc przyłączeniową powinnam ustalić, jeśli w grę wchodzi pompa ciepła

2. Czy w projekcie domu powinnam ją uwzględnić i jak to powinno wyglądać

 

Za podpowiedź będę bardzo wdzięczna

No tak. Ty już wiesz jaki to będzie projekt, a my mamy się tego domyśleć i podpowiedzieć Ci :D .

Jeżeli Twoja budowa to nie rezydencja o powierzchni 1000m2 powierzchni ogrzewanej to zapewne zastosowanie pompy ciepła nie wpłynie znacząco na zapotrzebowanie na moc. Np. typowy dom może mieć zapotrzebowanie na moc do ogrzewania od 10 do 15 kW. Przy pompie ciepła o COP rzędu 3,0 moc elektryczna pompy ciepła będzie rzędu 3,3 - 5kW. Typowy przydział mocy dla domku jednorodzinnego jest rzędu 10 - 14 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Jestem na początku długiej drogi, jaką jest budowa domu. Myślę o pompie ciepła, ale nie bardzo wiem, kiedy pownnam zacząć wprowadzać ten plan w życie. Mam już wybrany projekt domu, czekam jeszcze na przyłącze prądu. Mam kilka pytań:

1. Jaką moc przyłączeniową powinnam ustalić, jeśli w grę wchodzi pompa ciepła

2. Czy w projekcie domu powinnam ją uwzględnić i jak to powinno wyglądać

 

Za podpowiedź będę bardzo wdzięczna

 

Mjaroszuk, my jesteśmy troche dalej :) - teraz na etapie uzupełniania wymysłów urzędniczych :evil: jednym z ich wymysłów, który istnieje w chorym urzedniczym umyśle jest "pozwolenie na pompę ciepła" :evil: w prawie budowlanym ani w planie zagospodarowania przestrzeni nie ma o tym slowa- ale pan inspektor się uparł :evil: a więc- pozwolenie na budowe musisz uzupełnic o wniosek o pozwolenie na pompę ciepla, poza tym w naszym przypadku (kolektory pionowe) obowiązkowy projekt instalacji wykonany przez osobę z uprawnieniami (sic!) i zatwierdzony w Wydz. środowiska w starostwie. Jeśli nie rozszerzymy pozwolenia o pompę ciepla (a pewnie nie rozszerzymy bo projektant nie zdązy z projektem odwiertów) to czeka nas osobne pozwolenie na pompę ciepla! :evil: :evil: :evil: :evil: To jeden z wielu kretynizmów jakie kazano nam uzupelnic- nie byli w stanie podac ,zadnych podstaw prawnych, ale pozwolenie na pompę ciepla MUSI BYC! A co do projektu- jak masz pompę i rekuperacje, to odpdają kominy wentylacyjne i trzeba to uwzglednic w czesci informacyjnej projektu, planowane ogrzewanie i wentylacja mechaniczna.Powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek się cały czas uczy :)

Nasz projekt (parterówka z poddaszem użytkowym) to 145.22 mkw powierzchni użytkowej. Jest to projekt gotowy. Czy pompa ciepła to oddzielny dodatkowy projekt czy wszelkie dane zawiera się podczas adaptacji projektu?

Nie wiem, czy to że ziemia jest glinista ma jakiekolwiek znaczenie i jakie kolektory wybrać?

Jestem zupełnie zielona w tym temacie, a jak widzę Wy tu sobie świetnie pomagacie :)

Liczę na waszą pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w projektach z pompą ciepła najprościej napisac że źródłem ciepła jest kocioł wodny elektryczny np 5 kW. To prawie prawda i w zupełności zadowala urzędasów.Nikt nie czepia się komina, kominiarza i innych dymowych zagadnień. Poza tym zawsze warto faktycznie miec taki kocioł na wypadek awarii. To lepsze niż grzałki w pompie ciepła bo trzeba czasem zdemontowac do naprawy całą pompę.

Odwierty jeśli są głębsze niż 30 m wymagają dokumentacji geologicznej i zgłoszenia jak studnia. Jak się zaczniecie dopytywać to skończy się na operacie wodno -prawnym i skomplikowanym postępowaniu z rozprawa administracyjna włącznie - nie dajcie sie wpuszczać w maliny bo to nie studnia i w zasadzie w tym miejscu jest luka prawna.

Nie warto tego rozbić razem z projektem domu bo zawsze może się coś zmienić. Mamy na to czas na 30 dni przed rozpoczęciem robót. W ten sposób mamy czas na czytanie forum, szkolenie się i zadręczanie nowymi pomysłami. Ale chyba właśnie to jest najfajniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam kolejne pytanie. Dom będę ogrzewał "prawie na pewno" pompą ciepła. Jako, że architekt właśnie kończy adaptację projektu do PnB, komina na nim nie będzie, a jako ogrzewanie podana będzie właśnie PC.

Czy możliwa będzie jeszcze zmiana tej decyzji po wydaniu pozwolenia? Jeżeli zdecyduję się jednak na gaz (pytanie bardziej teoretyczne, ale nigdy nie wiadomo), czy muszę jeszcze raz składać wniosek, czy wystarczy jakiś dodatkowy papier, a może w ogóle nie trzeba tego zgłaszać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...