Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

mam kolejne pytanie. Dom będę ogrzewał "prawie na pewno" pompą ciepła. Jako, że architekt właśnie kończy adaptację projektu do PnB, komina na nim nie będzie, a jako ogrzewanie podana będzie właśnie PC.

Czy możliwa będzie jeszcze zmiana tej decyzji po wydaniu pozwolenia? Jeżeli zdecyduję się jednak na gaz (pytanie bardziej teoretyczne, ale nigdy nie wiadomo), czy muszę jeszcze raz składać wniosek, czy wystarczy jakiś dodatkowy papier, a może w ogóle nie trzeba tego zgłaszać?

 

na gaz i tak bedziesz musiał miec osobne pozwolenie na przyłącze itd

ja miałem w zgłoszeniu ogrzewanie na ekogroszek a mam pompe i nikomu nic do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

mam kolejne pytanie. Dom będę ogrzewał "prawie na pewno" pompą ciepła. Jako, że architekt właśnie kończy adaptację projektu do PnB, komina na nim nie będzie, a jako ogrzewanie podana będzie właśnie PC.

Czy możliwa będzie jeszcze zmiana tej decyzji po wydaniu pozwolenia? Jeżeli zdecyduję się jednak na gaz (pytanie bardziej teoretyczne, ale nigdy nie wiadomo), czy muszę jeszcze raz składać wniosek, czy wystarczy jakiś dodatkowy papier, a może w ogóle nie trzeba tego zgłaszać?

 

na gaz i tak bedziesz musiał miec osobne pozwolenie na przyłącze itd

ja miałem w zgłoszeniu ogrzewanie na ekogroszek a mam pompe i nikomu nic do tego

 

ok, czyli lepiej zwrócić się o warunki przyłącza. Załózmy że zgłaszam do PnB ogrzewanie gazowe a finalnie instaluję PC. Czy może się zdarzyć, że ktoś z właściwego urzędu wizytuje budowę i przyczepia się do braku komina i "samowolnej" zmiany ogrzewania? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem w zgłoszeniu ogrzewanie na ekogroszek a mam pompe i nikomu nic do tego

 

Ale w zwiazku z tym masz niepotrzebny komin...

Bardzo mi sie podoba pomysl Hydrola i zapewne go wykorzystam (pomysl znaczy...) ;)

W świetle nowych przepisów komin - jest to zmiana mało istotna i można go "wywalić" w każdym momencie, wystarczy wpisać ten fakt do dziennika budowy 8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem w zgłoszeniu ogrzewanie na ekogroszek a mam pompe i nikomu nic do tego

 

Ale w zwiazku z tym masz niepotrzebny komin...

Bardzo mi sie podoba pomysl Hydrola i zapewne go wykorzystam (pomysl znaczy...) ;)

 

komin musiał zostać bo:

 

- głupio wygląda dom bez komina :-)

- miałem taniego murarza, materiał już kupiony i nic bym nie oszczędził

- kto wie co bedzie za 5,10,15 lat - zawsze do komina moge wpiąć piec na cokolwiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ze zmienię trochę temat, ale mimo wszystko bedzie na temat. Przymiarzam sie do budowy domu Kalie 2 pow. 190 m2 do którego chcę doprojektować piwnicę. Dom ma byc ogrzewany pompą ciepła, działka ma 82 ary więc wstępnie chciałem dolne żródło poziome itd. Tu nie ma najmniejszego problemu - jest ok. Jednakże pan od adaptacji projektu powiedział mi, że muszę koniecznie nawet symbolicznie ogrzewać chociaż część piwnicy, aby utrzymac jakąs minimalną temperaturę i wymusić obieg powierza etc.

 

I tu do Was pytanie i prośba o rady.

 

czy mając pompe macie piwnice, czy i jak je ogrzewacie. Jakoś nie wydaje mi się trafione kładzenie podłogówki chociażby na części piwnicy za np. 110 zł na m2 - choć może się myle. Nie wiem czy to nie marnotrastwo ogrzewanie piwnicy pompą itd. Bardzo proszę o spostrzeżenia i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację, ogrzewanie pomieszczeń , które z definicji maja byc nieogrzewane jest marnotrastwem. Pan adaptator nie ma pojęcie co mówi, postaw na swoim.

Mam pompe ciepła i piwnicę , której nie ogrzewam bo ogrzewana mi niepotrzebna :D . Podógówka w piwnicy czy garażu przy pompie ciepła to też duży błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wodomierz to w garażu jest ryzyko zamarznięcia :( . Możesz dać w pobliżu niewielki grzejnik z termostatem nastawionym na gwiazdkę - to funkcja przeciwzamrożeniowa. Można też owinąć ten fragment instalacji przewodem grzejnym , takim do odmrażania rynien. Włączy sie tylko jeśłi wystąpi ryzyko zamarzania.Obecność rekuperatora to pozytywne zjawisko bo zawsze są jakieś straty ciepła , które ogrzeją pomieszczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrol - Napisz proszę gdzie w takim razie masz pompę, bo z tego co wiem musi być zamontowana w pomieszczeniu ogrzewanym. Wiem tez tyle, że montowanie kaloryfera od pompy w piwnicy, gdzie w całym domu podłogówwka byłoby absurdem itp.

 

rekuperator mam w projekcie na strychu nieużytkowym. Jażeli jest tak jak mówisz to zmienię i dam go do piwnicy.

 

Czy ktoś z WAS ma pompe ciepła do CWU z Klimakonfort (powietrze - woda) w jakim pomieszczeniu macie taką pompę i jak sie to sprawdza. Duzo pytań, ale licze na wasza wiedze i doświadczenia. Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrol - Napisz proszę gdzie w takim razie masz pompę, bo z tego co wiem musi być zamontowana w pomieszczeniu ogrzewanym. Wiem tez tyle, że montowanie kaloryfera od pompy w piwnicy, gdzie w całym domu podłogówwka byłoby absurdem itp.

A niby czemu kaloryfer jako taki ma być absurdem? Absurdem byłoby zasilanie go wyżej niż podłogówki, ale przeceiż wcale nie musisz tak robić. Fakt, że wtedy ten kaloryfer będzie miał niską wydajność, ale w końcu to piwnica...

rekuperator mam w projekcie na strychu nieużytkowym. Jażeli jest tak jak mówisz to zmienię i dam go do piwnicy.

Ja robię reku w piwnicy. Na coś muszę te przestrzenie zużyć... ;-)

Czy ktoś z WAS ma pompe ciepła do CWU z Klimakonfort (powietrze - woda) w jakim pomieszczeniu macie taką pompę i jak sie to sprawdza. Duzo pytań, ale licze na wasza wiedze i doświadczenia. Dzieki.

Jeśli chcesz PC powietrzną do cwu, to ona oczywiście działa tym lepiej, im cieplej jest w pomieszczeniu w którym stoi (chyba że powietrze bieże z zewnątrz). W tym wypadku piwnica jest złą lokalizacją, bo tam ciepło nie będzie nawet latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moc każdego grzejnika zależy nie tylko od temperatury wody zasilającej ale i od temperatury powietrza , czy jak w przypadku podłogówki od temperatury posadzki. Przyłączenie instalacji ogrzewania podłogowego w garażu czy piwnicy może spowodowac, że ta częśc instalacji odbierze wiekszość mocy z pompy ciepła i na tym polega błąd i często lekceważone zagrożenie. Zainstalowanie grzejnika i oczywiście zasilenie go tym samym czynnikiem co podłogówke z pewnościa załatwi problem bo nie chodzi w tym wypadku o temperaturę komfortu pomieszczenia ale o zabezpieczenie przez spadkiem poniżej 0°C , a moc grzejnika dla +5 czy +10°C będzie i tak wystarczająca :D, a jego montaz razem z instalacją podłogówki nie jest absurdalny , tylko przemyslany i sensowny 8)

 

Pompa ciepła sama jest ciepła :D i nie ma potrzeby dodatkowo ogrzewać pomieszczenia w którym jest zainstalowana. Nawet najlepsza izolacja nie ograniczy w 100% start ciepła od sprężarki, rurociągów, pomp , zaworów, zasobnika itd. , co powoduje że w tym pomieszczeniu i tak jest wystarczająco ciepło , nie mniej niz +15°C - co tu ogrzewać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kangaroo21" napisał

 

u mnie już nie ma odwrotu, zdecydowałem się na kolektory pionowe 6*100m w zamian za poziome ok 1600m ...

1,5 tygodnia i już panowie jadą w inne miejsce wiercić

 

Jak wyglądała kwestia porównania cen robocizny - ile kosztowałoby cię 1600 m2 poziomego, a ile teraz 6 x 100 pionowego. Ogrzewasz tez wodę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z WAS ma pompe ciepła do CWU z Klimakonfort (powietrze - woda) w jakim pomieszczeniu macie taką pompę i jak sie to sprawdza.

Mam w tzw. kotłowni przy nieogrzewanym garazu-sie sprawdza tzn. ciepła cwu jest nawet zimą :p

Powracając do twojej sprawy. Rozumiem że chcesz PC zainstalować w piwnicy. Uważam że to dobry pomysł. Co do ogrzewania piwnicy to zalezy do czego ma służyć. jeśli jako składzik na pierdoły to nie robiłbym ogrzewania. Budynek i tak odda ciepło piwnicy i gwarantuje ze nie będzie w niej mniej niz 5st nawet w siarczyste mrozy (przy właściwej izolacji fundamentów).

PC od cwu ustawiona w piwnicy z pewnoscią osuszy pomieszczenia ale i wychłodzi. Można np. zastosować wywiew zewnętrzny powietrza schłodzonego jadnak w przypadku reku należałoby albo ustawić dodatni bilans nawiewów albo wyrzutnie (lub "odnogę") dać do pomieszczenia z PC. Osobiście z wyrzutni reku (fi 250) dałem trójnik (na fi 100) nawiewający zuzyte powietrze do pom. gospodarczego zPC powietrze-woda (cwu).

Garaż jest nieogrzewany w bryle budynku, ocieplony jak budynek, brak ocieplenia na przegrodzie dom/garaz. Temp w zimie (a ta nie była straszna) oscylowała w granicach 10-15st. Przy wichurach i -15 ok. 1-3 st. jak pisałem ciepłej wody nie zabrakło ale z pewnością skuteczność PC nie była zadawalająca. teraz mam licznik (za 2 m-ce ok 150kWh) to zobacze jak sie ma zużycie lato/zima.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mery26 "zasadniczą" pompe ciepła (grunt) chce dac do piwnicy, natomiast tą do wody (powietrze) to teraz myslę, że mógłbym dac do łazienki na parterze, bo tam byłaby też pralnia i suszarnia (razem jest 7 m2) teoretycznie to miałoby zalety ze wzgledu na osuszenie i dodatkowa "wentylację' itp, Pompa (nie widzałem) ale myślę ze dałoby się ją ukryc w jakiejś szafce. Tylko boje sie o to, że w łązience podczas kąpieli mogę mieć zamiast miłego ciepła ziąb. :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...