Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Poziome to koszt ok 30.000 pionowe 45.000 + koparka 1300 + studzienka ok 900pln

Zamierzam ogrzewać również wodę 8)

 

A co to za cena? Skąd taka "ilość" kolektorów (poziomy 1.600m, a pionowe 600m). Czyli PC ma ponad 30kW :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tą do wody (powietrze) to teraz myslę, że mógłbym dac do łazienki na parterze, bo tam byłaby też pralnia i suszarnia (razem jest 7 m2) teoretycznie to miałoby zalety ze wzgledu na osuszenie i dodatkowa "wentylację' itp, Pompa (nie widzałem) ale myślę ze dałoby się ją ukryc w jakiejś szafce. Tylko boje sie o to, że w łązience podczas kąpieli mogę mieć zamiast miłego ciepła ziąb. :-?

Jeżeli nadal myślisz o CK to podgrzewacz wygląda tak:

http://www.climakomfort.pl/index.php?page=437

Osobiście proponowałbym darowanie sobie stawiania podgrzewacza w łazience-wyglada estetycznie (jak lodówka) ale głośniej pracuje (szum dmuchawy) i skutecznie chłodzi! No chyba że należysz do klubu morsów-wtedy kąpiel w takich warunkach nie przeszkadza. Rozważ możliwość kanałów w stropie piwnicy, którymi PC "pociagnie" powietrze z łazienki. Jednak samo 7m2 (dajmy na to ok 20m3) to stanowczo za mało na ogrzanie 270 l wody. Tą maszyną można cały dom klimatyzować (oczywiście przesadzam, ale dmucha pożądnie). Kotłownie mam podobną to Twojej łazienki z drzwiami do garażu-drzwi nigdy nie zamykam. W praktyce PC osusza cały garaż-auto wstawione po deszczu w 2-3 h jest suche, podłoga też, nie czuć wilgoci. I to mi odpowiada. Minus taki że zimą PC pracuje w mało korzystnych warunkach-dlatego nawiew z reku-o którym pisałem wyżej.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ravbc, razem z mapkami

 

sSiwy12: pompa będzie albo jedna 23kw albo dwie po 14kw - to jest jeszcze do ustalenia. Tak duże odwierty są zrobione z uwagi na wielkość przeszkleń ok 150m

Moim zdaniem tak czy inaczej te wielkości kolektorów sa zdecydowanie zawyżone nawet jeśli mieszkasz na suchych piaskach do głębokości 100m :o

Bez względu na ilość "przeszkleń" z doboru mocy PC wynika, że powierzchnia do ogrzania to około 350m2. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ravbc, razem z mapkami

 

sSiwy12: pompa będzie albo jedna 23kw albo dwie po 14kw - to jest jeszcze do ustalenia. Tak duże odwierty są zrobione z uwagi na wielkość przeszkleń ok 150m

 

Bez względu na ilość "przeszkleń" z doboru mocy PC wynika, że powierzchnia do ogrzania to około 350m2. :cry:

 

Nie podejrzewam, że aż z 5 firm by się pomyliło przy doborze mocy pompy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ravbc, razem z mapkami

 

sSiwy12: pompa będzie albo jedna 23kw albo dwie po 14kw - to jest jeszcze do ustalenia. Tak duże odwierty są zrobione z uwagi na wielkość przeszkleń ok 150m

 

Bez względu na ilość "przeszkleń" z doboru mocy PC wynika, że powierzchnia do ogrzania to około 350m2. :cry:

 

Nie podejrzewam, że aż z 5 firm by się pomyliło przy doborze mocy pompy...

 

Nie pomyliły się w Twoim przypadku :lol: , bo powierzchnia do ogrzania faktycznie duża, a tego nie doczytałem - moja wina :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być jeszcze tak :

Krawczyk R. Kędziora B. Rzemieślniczy Zakład Usług Hydrogeologicznych

Poznań, os. Kosmonautów 1 /84, tel. 0602250115

 

"Hydroservis" Zakład Geologiczno-Wiertniczy

Poznań, ul. Smardzewska 15, tel. 061 8630033

 

"Hydroglobal" S.C.

Poznań, ul. Wagrowska 14 /23, tel. 061 8736236

 

Wydawało mi się , że mieli być z POZNANIA ... 8) ( widocznie za dużo słońca :lol: )

a Demax jeździ ale cenę ma odpowiednią szczególnie jak trzeba daleko jechać ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz was prosze o podzielenie się waszymi doświadczeniami z praca pompy ciepła klimakonfort, konkretnie pompy powietrze woda do CWU. Wiem z lektury forum, że kilku z was ma takie pompy. Czty jestescie zadowoleni z jej pracy ? Czy musicie duzo dogrzewac grzałką zimą ? Gdzie macie zamontowane pompy do CWU: czy w piwnicy (nie za zimno - brak ciepłego powietrza ) czy w pomieszczeniu jakoś ogrzewanym, czy na zewnątrz (ale co zimą ?) etc. Bedę b. wdzięczny za wasze uwagi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robek :) Witaj Krajanie na szklanym ekranie ..bo wiesz Warmia i Maury :)

 

widzę , że się denerwujesz ...ja nie mam ale postaram się coś napisać zanim może nie napisze Ktoś jeszcze ;

tu masz jak wygląda zbiornik i trochę danych ..na czym chodzi itd.

http://forum.muratordom.pl/post2335257.htm#2335257

jak wiesz w pomieszczeniu nie powinno być chłodniej niż 15 *C i odpowiednia wilgotność , wtedy COP jest takie jak na stronie ( chyba 3 przy temp 50 *C o ile pamiętam ) jak będzie chłodniej COP będzie mniejsze jak cieplej , większe ....tam jest też chyba napisane ( na stronie internetowej ile trwa pierwsze nagrzanie zbiornika ( resztę można wyliczyć ) .

Musisz postawić w takim miejscu żeby było dobrze ......

Odpowiadając dalej na pytania ; mówią że są zadowoleni , absolutnie na zewnątrz nie ..ta PC jest do ustawienia wewnętrznego ,

dlaczego grzałka ma się załączać zimą ? jeśli będziesz przestrzegał temp. pracy ( powietrze ) to absolutnie , o ile pamiętam tam grzałka chodzi tylko wtedy gdy się chce mieć wyższą temp. ( 55 *C ) i trzeba ją fizycznie włączyć ( niezależnie od zimy czy lata ) .

Trochę napisała Ci Mery26 :D

 

PS. Nasza szkoła mądra ale biedna ( wiesz jak to w oświacie ) .. widzisz jak mało profesorów zatrudnia :)

( czasami z wykładami Maniak się pojawia :) ) i i niestety na etat psychologa ( no wiesz od nerwów) już nie starcza :lol:

Będzie dobrze... i zawsze wcześniej czy pózniej będzie odpowiedź ( ja też lubię szybko a najlepiej natychmiast 8)

to są żarty ......więc się nie denerwuj ale tu ostatnio pełna powaga ..dobrze, że Siwy rumieni się uroczo :D a Hydrolek pisze ochoczo :D ( gronostaki na koniec roku przygotowane ? a nagrody ( duuuuże) będą i promocje do następnej klasy? ) :lol:

odnośnie wzoru na policzenie szybkości grzania danego zbiornika o daną temp. :ile ma zbiornik ( np.170 ) x ciężar właściwy wody ( 4,186 ) x stopień ogrzania ( o np. 40*C ) : ilość kW PC ( np.8 ) = wynik w sekundach

np. 170x4,186x40/8=3.558sek=59,30 minut

ta Twoja ma zb. 270 l i jest mniejsza kW więc i dłużej będzie trwało niż w przykładzie poza tym nigdy nie zużywasz całości , jest pobór , dolewa i grzeje ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc :)

 

odnośnie max.długości kolektora ( widziałam to kiedyś i nawet na początku gdzieś tu napisałam ale póżniej zupełnie zapomniałam ...chyba lecytynę zacznę przyjmować :( poza tym do głowy powchodziły te ostrożności w tym względzie z książek , ...... ciekawe Kto to zrobił wodę z mózgu , Pan na O .... oj nieładnie :lol: )

dla węża 40x2,4 w/g zaleceń IVT i biorąc pod uwagę pompę obiegową glikolu jaką zastosowano ( Wilo Star 25/6-130 to w zależności od PC ( mocy ) może być max. od 600 mb do 400 mb ( czym wyższa PC tym mniejsza długość od 6kW -600 do 11 kW-400 ) , przy dwóch pętlach max. dł . pojedynczego węża może być nawet 1000mb ( kW 7 ) , 800 mb ( 9 i 11 kW... ) .

Przepływ nominalny w instalacji zwiększa się w zależności od mocy ( czym większa tym większy ( 6 kW -0,20 l/s do 11 kW -0,37 l/s ..min. odpowiednio od 0,14 l/s (6kW ) do 0,26 (11) a max. zew.spadek ciśnienia maleje w zależności od zwiększania mocy ( 36kPa ( 6kW ) - 33 kPa ( 11kW ) , jeśli nie można zagwarantować takich warunków pracy (z w/w pompa obiegowa sobie poradzi ) to należy zamontować obejście i zewnętrzną pompę główną .......

Pamiętam co pisał Hydrolek :) o przekroju rury , długości , burzliwości , kosztach tłoczenia ( pompa obiegowa glikolu ) i znalezieniu optimum ( ciekawe jeszcze jak z parametrami glikolu ( lepkość, gęstość , itd. )...tu zalecają 29% roz. etanolu/woda ).....te dopuszczalne max . 1000 metrów w jednej pętli ( przy zastos. 2 pętli , bo jak tylko pojedyncza i tylko jedna to 500 ) ( 7 kW ) czy to nie przegięcie? ..........co na ten temat myślicie ...............

nie jest ważne , ze co to by był za dom wielkościowo ( rekuperator) i jaka kiepściutka ziemia żeby aż tyle zastosować ( i PC 7 kW ) , chodzi o samą możliwość że przy dwóch pętlach długość max. pojedynczej pętli jest "nieograniczona" ...

ale patrząc , że do 17 kW przy 2 pętlach można max. 800 mb ( 1 nitka ) to i tak najwięcej ze wszystkich ( tu jest też to rozgraniczenie że max. pojedyncza pętla przy zastosowaniu drugiej równoległej ulega wydłużeniu dwa razy , w innych firmach nie jest to brane pod uwagę )

dł pojedynczej sekcji w Steibel. to 100 mb + 2x30= liczmy 200 mb ( 125+2x30 przy spiralnych )

Viessmann operuje pętlą 100 mb ( ?) ( str.19/124 )

Vaillant 200 mb

NIBE- max dł. jednej nitki w zależności od średnicy rury, 400 mb ( dla śr.22 mm) , 450 ( 30 mm), max. 500 ( 40mm)

spotkałam się z tym w jednym miejscu , że średnicę rury dobiera się w zależności od właściwości gruntu np. suchy -25 mm , średni 32mm , wilgotny 40mm ....i odległości miedzy rurami w zależności od średnicy węża od 0,5 do 0,8 m, oczywiście reszta podaje 1 metr .....( max średnica zginania węża to 1 metr )

 

z ciekawostek ...Danfoss od czerwca montuje w swoich PC zdalne systemy sterowania ( GPRS- moduł elektroniczny , karta SIM, antena zewnętrzna montowana na PC ) ...kosztuje 1500 zł ( o wiele mniej niż Nibe-3500 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wakacje ale zaczyna zajęcia uniwersytet letni :D

 

Mam propozycję .....może Ktoś pokusiłby się o ocenę efektywności zastosowania dodatkowego wymiennika w PC , nie jest ważne jak go nazwiemy czy ekonomizer czy dochładzacz par czy jakoś inaczej chodzi o zastosowanie oprócz tych 4 podstawowych elementów ( parownik, sprężarka , skraplacz , zawór rozprężny ) elementu dodatkowego ......

jak wpływa to rozwiązanie na ekonomikę pracy i czy można znaleźć jakieś policzalne ( jak ? , żeby porównać te które mają ( i miedzy sobą ) od tych , które nie mają ) efekty jego zastosowania bo jeśli nie jest to znaczące tzn. ,

że praca PC jest zależna tylko i wyłącznie od doboru pozostałych elementów i zastosowanie tego "cudaczka" :) można " obejść " umiejętnością doboru pozostałych elementów które ma każda PC.

Takie dodatkowe rozwiązanie ma np. Vieesmann , Vaillant

Co na ten temat ?...........proszę śmiało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam propozycję .....może Ktoś pokusiłby się o ocenę efektywności zastosowania dodatkowego wymiennika w PC , nie jest ważne jak go nazwiemy czy ekonomizer czy dochładzacz par czy jakoś inaczej chodzi o zastosowanie oprócz tych 4 podstawowych elementów ( parownik, sprężarka , skraplacz , zawór rozprężny ) elementu dodatkowego ......
Wg mojej skromnej wiedzy, to ten dodatkowy wymiennik przede wszystkim służy do rozszerzenia zakresu pracy pompy ciepła - umożliwia pracę dolnego źródła przy niższych temperaturach (istotne zwłaszcza przy pompach ciepła powietrze - woda) oraz pracę górnego źródła przy temperaturach wyższych (korzystne np. przy podgrzewaniu ciepłej wody - pasteryzacja instalacji).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc :)

 

 

NIBE- max dł. jednej nitki w zależności od średnicy rury, 400 mb ( dla śr.22 mm) , 450 ( 30 mm), max. 500 ( 40mm)

 

w NIBE zalecana rura PE 40 mm z max długością 400mb, która właściwie zależna jest od typu i mocy pompy ciepła. W różnych jednostkach różne pompy obiegowe dolnego źródła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory

Typ.......Ciepło gruntowe .................... Ciepło skalne

............zalecana długość kolektora ....... głębokość aktywnego wiercenia

22 ........3 x 350 4 x 400 m ....................2 x 180 3 x 180 m

30........ 3 x 450 4 x 450 m ....................3 x 150 5 x 150 m

40.........4 x 500 6 x 500 m ....................4 x 170 5 x 200 m

Długość maksymalna dla każdego obwodu wynosi 500 metrów.

Zwykle używa się rur PEM 40 x 2.4 PN 6.3.

 

Henoczku :D czyli wpływa na entalpię ,myślę , ze na COP też wpływa bo pozwala działać w niższych temp ( powietrze/woda )

ciekawostki ze świata .....

Pralko-suszarki z pompami ciepła opracowane

przez Panasonic i urządzenie z pompą ciepła

do podgrzewania nawierzchni i topienia

śniegu opracowane przez Melco, są przykładami

innowacyjnego i skutecznego zastosowania

pomp ciepła.

:o

z nowości w kraju ......Świątynia Opatrzności Bożej jest ( będzie) min. ogrzewana PC Alpha Inno Tec solanka / woda, SWP ( 161,8kWx2), SWC (12,8kWx2) , 42 podwójne U sondy o głeb.150 m każda ( rura Raupex 32/2,9 mm ) , połączone rurociągiem Tichelmanna (rura 160/14,6) . Energia elekt. do napędu sprężarek PC wytwarz. jest w gazowym kogeneracyjnym zespole prądotwórczym . PC jest przystosowana do chłodzenia . Są zastosowane kolektory słonecz. 36 szt. NEOSOL 250. Do systemu hybryd. należy min,kocił gazowy De Ditrich 340 kW.

Przygot. cwu jest 3 stopniowe (wstep. przepływ . przez kolekt. słon+wymiennik Jad z niskotem zasob bufor+kolektor słon. i PC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest art. Pani Smuczyńskiej ( Nibe ) ( nawet ze zdjęciem domu modelowego do którego Was swego czasu zapraszałam ) .

W dalszej części jest polemika z P. Chmieleckim ( Hubomag/ Pamar ) jeśli jesteście ciekawi to zapraszam

Do Hydrolka :D jest pytanie ...czy gaz czy para za sprężarką ,? bo Pani za gazem a Pan za parą ...a Ty Hydrolku za czym ?

niestety nie ma końca art . bo jest jakiś błąd ......

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi3%28115%29/48.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi3%28115%29/49.pdf

 

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi6%28118%29/34.pdf http://www.instalator.pl/archi/2008/mi6%28118%29/35.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi6%28118%29/36.pdf

 

PS. sama ze sobą raczej rozmawiać nie będę :wink: ( myślowo jest o wiele szybciej a jaka oszczędność energii elektrycznej i mięśniowej ) to taka próba utrzymania wątku ale nie za wszelka cenę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...