Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do Hydrolka :D jest pytanie ...czy gaz czy para za sprężarką ,? bo Pani za gazem a Pan za parą ...a Ty Hydrolku za czym ?

niestety nie ma końca art . bo jest jakiś błąd ......

 

Co prawda ja nie hydrolek, ale odpowiem:

Zarówno Pan jak i Pani mają rację. Chociaż bardziej precyzyjny był Pan. Para może być gazem ale nie musi. Akurat w tym przypadku para przegrzana jest gazem. Można więc w uproszczeniu pisac (mówić) o gazie. Ale jeśli ktoś chce dokonywać dogłębnej analizy pracy pompy ciepła to radzę posługiwać się pojęciem para.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest art. Pani Smuczyńskiej ( Nibe ) ( nawet ze zdjęciem domu modelowego do którego Was swego czasu zapraszałam ) .

W dalszej części jest polemika z P. Chmieleckim ( Hubomag/ Pamar ) jeśli jesteście ciekawi to zapraszam

Do Hydrolka :D jest pytanie ...czy gaz czy para za sprężarką ,? bo Pani za gazem a Pan za parą ...a Ty Hydrolku za czym ?

niestety nie ma końca art . bo jest jakiś błąd ......

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi3%28115%29/48.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi3%28115%29/49.pdf

 

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi6%28118%29/34.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi6%28118%29/35.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi6%28118%29/36.pdf

Brakująca strona artykułu :).

http://www.instalator.pl/archi/2008/mi6%28118%29/37.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko :D dziękuję za uznanie :) ...no wiesz to" życie na grupie" :) ( a macie jakąś Panią ? :lol: )

a jak koteczki ? :) Czas tak szybko biegnie, ani się nie obejrzysz a PC będzie gotowa do pracy .

Terplace :D Wy z Hydrolkiem :D nadajecie na jednych falach :) jak bracia :)

Henoczku :D dziękuję

wracając do art. odpowiedzi udziela ( na list P. Chmieleckiego odnoszący się do art. P. Smuczyńskiej ) i polemizuje Guru Firmy Nibe P. Marcin Krystoń. Bardzo miły i mądry Pan ( kiedyś przechrzciłam Go na Piotra -przepraszam ) . Ciekawe czy to tak jak w partii ..., stanowisko firmy w danej sprawie jest takie.... a jak ktoś w tej firmie myśli inaczej to co? :lol:

Kakusku :D niestety , jestem ze stolicy ( drugi dom Mazury ) , nie będziemy sąsiadkami :( ale wirtualnymi ZAWSZE :D

 

na ostatnich targach pokazano PC powietrze/woda Vitocall 300 A ( tech. Digital Scroll wraz z elektronicznym zaworem ekspansyjnym Biflow ) Wykorzystuje on CDS i dostosowuje moc pompy do aktualnego

zapotrzebowania na energię . W/g pomysłodawców pozwoli to na unikniecie buforowania ( koszty ) i ładowania systemu .

Wczoraj był tu link do art . na temat dolnego źródła ale w/g mnie miał istotne 2 zdania odnośnie ustawienia PC powietrznej ze względu na ukształtowanie terenu ..to trochę za mało i .........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam za wcięcie i choć przez dłuższy czas czytam ten wątek i jego atmosfera jest miła to rzadko się wypowiadam...

 

Mam do Was prośbę o ocenę poniższego pomysłu na "ożenienie" PC z kominkiem (wiem, wiem - było wiele razy ale takiego połączenia nie znalazłem)...

 

Pewna firma zaproponowała mi taki układ w którym jest zbiornik dwu-płaszczowy 300/160 (czyli 300l cwu) oraz 750l bufor. Idea jest taka że w momencie gdy PC działa samodzielnie wszystko idzie przez zbiornik dwu-płaszczowy 300/160 i już. W sytuacji gdy rozpalę w kominku włączony zostaje bufor 750l a wyłączony z obiegu zbiornik dwu-płaszczowy...

 

Napiszcię proszę czy takie rozwiązanie jest OK - czy można coś tu poprawić lub czy są tu jakieś ewidentne zagrożenia?

 

Dzięki

Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwałek :) co do atmosfery to staramy się ......

ponieważ nikt nic nie mówi to "O" zacznie , GP :) może dokończy ....

 

Rozumiem , że to PC nie kompaktowa tylko mająca zbiornik cwu osobno ( dwupłaszczowy 300/160 i co.160 l ogrzewa cwu 300l ) i napisałeś , że wyłączony zostaje zb. cwu a pracuje bufor , no tak ale skąd będziesz miał cwu ? ( co będzie wtedy grzać cwu ? ).

Bufor to jedno a zbiornik cwu to drugie . W buforze powinna być woda co. ( woda grzewcza ( żeby PC dobierała sobie ciepła np. w drugiej taryfie czy ew. nie włączała się na krótkie cykle i w sytuacji jak u Ciebie zrzucania nadmiaru ciepła z kominka . Oprócz tego powinno mieć się dodatkowo zb. cwu .chyba , że byłby to" bufor" kombinowany a więc mający np. 600 litrów z czego 150 to zb. cwu a 450 to zład buforowy co.. Czy taki masz na myśli tylko 750 l.?

Przeważnie robi się PC + zb. cwu + bufor ( co. ) [ w kompaktowej PC + bufor ( co. ) ] ...Ty chcesz tak samo ale jak cwu jeśli tylko bufor z ominięciem zb.cwu ?

Może napisz coś o tym buforze ...jaki jest ......i jak jest rozwiązana wtedy cwu ?

a może to tak ., że PC nie grzeje płaszcza zewnętrznego tylko ładuje go bufor i cwu jest grzana w płaszczu wewnętrznym tak jak do tej pory zmienia się tylko dostawca ciepła ( zamiast PC to bufor przekazuje ciepło ?)i grzeje wodę co. ogrzewającą cwu )....wtedy wyraziłeś się nieprecyzyjnie mówiąc , że wyłączony zostaje zb. dwupłaszczowy .....nie można powiedzieć , ze wyłączony zupełnie bo ma 2 płaszcze i jeden ( wewnętrzny) nie zmienia swojej funkcji .

inne rozwiązania wymagają 2 zb. cwu ( raz z PC i raz z bufora ) :

a może w buforze jest wężownica z ciepłą wodą z kominka i tak ładujesz bufor ( wężownica oplata zb. cwu )( takie rozwiązanie jest spotykane jak są np. solary i one grzeją tę wężownicę )

a może buforem dwupłaszczowym ? ( w przykładzie inny rozkład ilosci cwu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ożenek pompy ciepła z kominkiem był wielokrotnie wałkowany , prawda jest jedna , przynajmniej ta "najmojsza" :

pompa ciepła jest na tyle kosztowna, że grzechem i błedem z ekonomicznego punktu widzenia jest ograniczanie jej pracy.

Z drugiej strony koszt budowy kominka i towarzyszącej mu instalacji jest bardzo wysoki - za te pieniądze można kilka lat eksploatować pompe ciepła. Po trzecie koszt energii z kominka nie jest niższy z pompy ciepła jeśli pali się dobrym , lisciastym i wysezonowanym drewnem i wyceni własna prace oraz dyskomfort ( zauważany po czasie) posiadanie kotłowni w salonie.

I po czwarte - instalacja steje sie na tyle skomplikowana , że zawsze potęguje to możliwość wadliwej jej pracy , od wszelakich spinek poczynając, a na ogrzewaniu kominka przez pompe kończąc - jest co najmniej kilka takich wątków na forum.

Oczywiście montaz zwykłego kominka jako dodatkowego lub awaryjnego źródła cieła jaet jak najbardziej pożądany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj bonetko,

 

Zadzwoniłem raz jeszcze do Pani projektantki która mi wyjaśniła że nie tyle zbiornik co sama PC jest wyłączana.

 

Żeby było precyzyjniej:

 

PC: IVT Greenline HT Plus E14 (nie kompaktowa)

cwu: VVB 300/160 SOL

bufor (z wężownicą): 752SL

 

Czyli tak:

Jeśli chodzi PC to wszystko idzie przez zbiornik dłupłaszczowy

Jeśli chodzi kominek to wyłącza się PC a priorytet idzie najpierw na cwu (ze zbiornika dwupłaszczowego) a potem na bufor do co.

 

Domyślam się żę priorytet jest regulowany przez jakiś zawór trójdrogowy albo coś w tym stylu...

 

Tak przy okazji - to wszystko + dolne źródło (3x90m - głębinowe) obliczyli mi Panowie na 90000 - trochę mnie to przeraziło ale nie bardzo mogę się stawiać bo tylko oni handlują IVT w regionie... :(

 

Hydrol:

Zgadzam się z tobą... częściowo. U mnie zasadniczo będzie chodziła PC. Pomysł z kominkiem z płaszczem powstał dla tego że trudno mi było się pogodzić z sytuacją gdzie sporo palę w kominku (bo lubię) a cała energia idzie w komin. Rozprowadzenie DGP odpadło bo tego nie lubie (widziałem kanały, brudne ściany, hałas od wentylatorów itd)

 

Z drugiej strony jest to też jakieś zabezpieczenie - w momencie kiedy siada prąd wystarczy mi niewielki UPS do pompy żeby kominkiem ogrzać dom i wodę...

 

Jeśli chodzi o koszty to ja nie patrzę na to tylko z perspektywy bilansu na plus czy minus po x latach. Teraz zarabiam więc stać mnie na inwestycję - za 10-20 lat może nie będę już miał takich możliwości ale za to na pewno będę miał niższe koszty -> wtedy nie będę się musiał martwić tak bardzo o pieniądze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, a ja mam pytanie z innej beczki: Mam dwie pompy: jedna do c.o druga do c.u.w . I...nurtuje mnie pytanie, co się stanie jak przestanie działać ta do c.o.? nie wnikam ile będzie chodziła i jakiej jest firmy chodzi mi o to czy czeka mnie wtedy rycie działki już fajnie zagospodarowanej przez x lat i wymiana pompy oraz kolektora czy rycie posadzki i budowa fundamentu pod oraz komina? Bo weźmy na to ci co mają piec wywalą piec i kupią nowy podłączając do systemu, a my? jakoś nie bardzo mi się marzy remont generalny domu czy działki jak będę miał dajmy na to 75 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja za pozwoleniem jeszcze z kolejnej beczki - kto z Was - posiadaczy czy osób zdecydowanych na pompę ciepła wybiera wentylację mechaniczną? W zasadzie przy tego typu inwestycjach nie powinno się patrzeć przez pryzmat opłaci się/ nie opłaci się - ale jednak ...

Ciekawa jestem Waszych wyborów.

 

Blanka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwałek

nie mogłam znaleźć tego typu bufora ale domyślam się , że ma wężownice w której jest woda z kominka i ta wężownica ogrzewa cały bufor .

Bo przeważnie jest tak , ze owszem jest" bufor" ale ma wężownicę od solara czy kominka ( z gorącą wodą ) i ta wężownica jest opleciona wokół zbiornika cwu w buforze ( grzeje cwu ) i jednocześnie grzeje wodę co. w buforze. ( taki bufor może mieć i 1000 l ) . Czyli bufor załatwia wszystko i cwu i co.

a tu wychodzi na to , że płaszcz grzeje bufor ale jak i czym ...musi mieć jakieś zawór , że przemieszcza wodę z bufora do zb. zewnętrznego ( cwu dwupłaszczowego ) ew. może być tak , że wpięty jest dodatkowy króciec i woda z kominka ogrzewa ten płaszcz bezpośrednio. ( wpływa do płaszcza zewnętrznego ) . Bo jak inaczej ?

Jeśli chodzi o priorytet to zawsze jest cwu przed co.

Przy takim układzie musi być dobry sterownik inny poza PC .

Mam nadzieję , że PC jest włączona do prądu a tylko nie pracuje . Taki układ też trochę zaburza jej prace ( krzywe grzewcze itd ) .

Solis ma w swoim sterowniku przewidzianą współpracę z kominkiem z PW . Tylko tam idzie przez PC i to ona steruje ( zb. cwu ma dwie wężownice dolną grzeje PC , górną Kominek ) i zb.cwu i buforem ( co. ) .

 

swimmer

a co ma być , podejrzewam , że masz CK ale nieważne , sprężarkę po 25 latach wymienisz a propan może się nie starzeje ? , skoro można napełnić butle to i dobić czy wymienić chyba też ( chociaż połączenia są szczelne ) , przyjeżdżają magicy ze sprzętem i po sprawie , w pośrednich wymienia się glikol i leci dalej :)

a dlaczego rycie w domu ? przecież podłogówka i rury to na 100 lat .

Za 75 lat będą już nowe urządzenia do ogrzewania i kocioł ( posłuchaj jak to brzmi :wink: ) i komin to będzie be :D

 

Blanka J :) ja w pełni świadomie nie mam i nie chodziło o względy finansowe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm

powiem tak z tymi osobami co rozmawialem to nikt nie sprawial wrazenia niezadowolonego:)

powaznie ,negatywnych opini nie znalazlem..a ze tu na muratorze znalezlismy sie w 11 osob chetnych do zakupu thermogolva to pod koniec roku bedzie nowych uzytkownikow sporo..zobaczymy zadowolonych czy nie..

na grupie masz fotografa, agdus,gregor2,dominikams i jeszcze kilka osob

A jakie rabaty wynegocjowaliście??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrykos ...ja Cię najmocniej przepraszam ale mam propozycję .Inka jest bardzo miła i proponuję napisać na priv. Tematy finansowe są tematami trochę niezręcznymi . ( to nie cena PC ze sklepu , tylko inny rodzaj wiedzy ) Podejrzewam , ze i Inka będzie się czuła mniej skrępowana odpowiadając na priv.

Bardzo Cię przepraszam jeszcze raz.

Pan Kołodziej też mógłby poczuć się lekko zaskoczony , że poruszamy publicznie tak delikatne tematy .

Oczywiście , jeśli uważacie , że nie ma w tym nic niestosownego to proszę na mnie nie zwracać uwagi ., ale jako stały bywalec to mogę raz mieć jakąś prośbę , prawda :)

 

 

Pozdrawiam Naszego Rektorka :D i bardzo dziękuję , że z nami JEST :D

 

Patrykos :D i się nie gniewasz :D dziękuję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrykos ...ja Cię najmocniej przepraszam ale mam propozycję .Inka jest bardzo miła i proponuję napisać na priv. Tematy finansowe są tematami trochę niezręcznymi . ( to nie cena PC ze sklepu , tylko inny rodzaj wiedzy ) Podejrzewam , ze i Inka będzie się czuła mniej skrępowana odpowiadając na priv.

Bardzo Cię przepraszam jeszcze raz.

Pan Kołodziej też mógłby poczuć się lekko zaskoczony , że poruszamy publicznie tak delikatne tematy .

 

Pozdrawiam Naszego Rektorka :D i bardzo dziękuję , że z nami JEST :D

Hmmm w sumie świeta racja :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja za pozwoleniem jeszcze z kolejnej beczki - kto z Was - posiadaczy czy osób zdecydowanych na pompę ciepła wybiera wentylację mechaniczną? W zasadzie przy tego typu inwestycjach nie powinno się patrzeć przez pryzmat opłaci się/ nie opłaci się - ale jednak ...

Ciekawa jestem Waszych wyborów.

 

Blanka

 

No ja mam wentylacje mechaniczną - centralka firmy StorkAir... ciesze się bo mi to montują już jutro :)

 

to całkiem jak u mnie . Wolę parę groszy dopłacić do eksploatacji i niech będzie tradycyjnie. Dla zdrowotności.

Pozdrawiam mazurską sąsiadeczkę.

 

Dla zdrowotności? To ciekawe... bo wentylacja mechaniczna jest napewno zdrowsza od tradycyjnej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, mam wrażenie ,że ktoś nas chce naciągnąc, a moze się mylę :roll:

Kilka dni temu odebralismy z firmy hydrogeologicznej "projekt prac geologicznych w celu wykorzystania ciepła ziemi ..."(sondy pionowe) i przekazalismy je do wydz.ochrony środowiska w naszym Starostwie. W trakcie oczekiwania na pozwolenie budowy okazalo sie ,ze w naszym Starostwie (tfu, na psa urok :evil: ) wymagają pozwolenia na budowe pompy ciepla (sic!) i pierwszym krokiem jest uzyskanie zezwolenia od geologa powiatowego na odwierty pionowe :evil: No, trudno- projekt zlecilismy, 2 tyg odczekaliśmy miało byc 1,5 tys, a dodano jeszcze vat (stary numer :evil: ).I już cieszyliśmy się, ze koniec z nieprzewidzianymi KOSZTAMI :evil: , gdy Pan Geolog poinformowal nas,ze musimy miec NADZÓR HYDROGEOLOGICZNY podczas robót, co kosztuje 1,5 tys + 500 za dojazd! I tu zazgrzytaliśmy zębami- jaki do cholery nadzór???? I dlaczego tak drogo???!!! :evil: Odwierty beda trwac 4-5 dni, Pan geolog przyjedzie raz lub dwa i sprawdzi czy wszystko gra, dzialka jest 40 km od biura hydro-, potem powinien wykonac projekt powykonawczy.... czy ktoś nas nie chce naciągnąc na kase i niepotrzebną papierologię???!!! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaj magiczne pytanie "gdzie jest podstawa prawna tych żądań?". Podstawę prawną niech pani urzędniczka poda pisemnie, żeby w razie czego było wiadomo, kogo się czepiać. Nas wydział budownictwa też próbował zmusić do wydania kasy na jakieś badania. Na pytanie o podstawę prawną urzędniczki potrafiły wyjąkać tylko "a bo u nas zawsze się tak robi". Po awanturze podały coś, co im się wydawało podstawą prawną. Skończyło się w Sądzie Administracyjnym, w którym wygraliśmy w cuglach. Urząd zwracał nam jeszcze koszty postępowania. I na co im to było?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaj magiczne pytanie "gdzie jest podstawa prawna tych żądań?". Podstawę prawną niech pani urzędniczka poda pisemnie, żeby w razie czego było wiadomo, kogo się czepiać. Nas wydział budownictwa też próbował zmusić do wydania kasy na jakieś badania. Na pytanie o podstawę prawną urzędniczki potrafiły wyjąkać tylko "a bo u nas zawsze się tak robi". Po awanturze podały coś, co im się wydawało podstawą prawną. Skończyło się w Sądzie Administracyjnym, w którym wygraliśmy w cuglach. Urząd zwracał nam jeszcze koszty postępowania. I na co im to było?

 

Zasady uzyskiwania i wydawania pozwoleń reguluje ustawa z dn. 18 lipca 2001 Prawo wodne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...