Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zadaj magiczne pytanie "gdzie jest podstawa prawna tych żądań?". Podstawę prawną niech pani urzędniczka poda pisemnie, żeby w razie czego było wiadomo, kogo się czepiać. Nas wydział budownictwa też próbował zmusić do wydania kasy na jakieś badania. Na pytanie o podstawę prawną urzędniczki potrafiły wyjąkać tylko "a bo u nas zawsze się tak robi". Po awanturze podały coś, co im się wydawało podstawą prawną. Skończyło się w Sądzie Administracyjnym, w którym wygraliśmy w cuglach. Urząd zwracał nam jeszcze koszty postępowania. I na co im to było?

 

Zasady uzyskiwania i wydawania pozwoleń reguluje ustawa z dn. 18 lipca 2001 Prawo wodne

 

Fotograf i Agduś, dzięki za reakcję, ale poszlam po rozum do głowy :oops: i sama zaczęlam szperac w necie - i znalazlam fenomenalne opracowanie przygotowane specjalnie na potrzeby rządu http://www.mos.gov.pl/2materialy_informacyjne/raporty_opracowania/Niska_entalpia.pdf Umieszczam go, bo pewnie pojawi sie na tym forum nie jedna osoba , która bedzie sie nad tymi kwestiami zastanawiac :)

Na stronie 45 i dalszych są wymienione wszystkie przepisy prawne jakie nalezy wziąc pod uwage przy instalacji pompy z odwiertami gruntowymi, a jakie nie obowiązują, to samo dotyczy wszystkich po kolei pomp ciepla.

Poza tym jest wiele bardzo istotnych informacji dotyczących pomp ciepla w Polsce i UE (to dla Ciebie Bonetka, o ile jeszcze tego wczesniej nie znalazłas w necie :wink: )

 

Reasumując, niestety zgodnie ze znowelizowanym w 2005r prawem geologicznym i górniczym pod który podpada pompa z odwiertami gruntowymy (z sondami wodnymi podpada pod prawo wodne) czeka nas jeszcze nadzór geolog :( I kolejne oplaty :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Inez5 :) ...bardzo dziękuję , że pomyślałaś o mnie. Jest mi bardzo miło i nie jest zupełnie ważne , że znam ten raport ( na stronie 45 przedstawiałam wykresy właśnie z tego raportu 85-86/148 i gdzieś dalej podawałam link ) liczą się dobre chęci . Dziękuję :D

Korzystając z okazji to ja jeszcze odnośnie wentylacji słów kilka ..........

zawsze intrygowało mnie pytanie co jest zdrowsze wentylacja mechaniczna na Śląsku czy grawitacyjna przy puszczy na Mazurach ( która może w okresach przejściowych ze względu na ciśnienie nie działa może aż tak super ) i jeśli ta pierwsza to przy ile razy w ciągu roku ( a może to kwestia dni np.4, 5 ) zmienianych filtrach ? ciekawe czy te filtry można kupić zapachowe np. lasu , skoszonej trawy , rosy no i słuch czy przez szczelnie zamknięte okna można coś usłyszeć np. śpiew ptaków , kumkanie żab itd. pewnie , że można otworzyć ...ale wtedy wpadnie powietrze niefiltrowanie , zaburzy się wymiana powietrza z danego pokoju itd.

. Następna sprawa co ma zrobić ten, którego drażnią dźwięki ( wszystkie włączniki w najbliższym otoczeniu są dotykowe a dźwięk włączającej się fotokomórki denerwuje ) ...chyba tylko się leczyć :(,

podobno można zrobić nie hałasującą a czy na tyle , że bez-dźwiękową?

cały dzień otwarte są drzwi na taras i spacerują kotki ,to po co dublować ? albo jedno albo drugie ..

brak prądu też się zdarza ..

W porównaniu do kosztów całości , koszt wentylacji to jakiś mały % więc nie zawsze rezygnacja wiąże się z problemem finansów.

Kiedyś była tylko grawitacyjna i ludzie jakoś żyli , teraz prawie wszystkie nowe domy mają mechaniczną ( szkoda , że nie można zbadać , czy zwiększyła się zdrowotność, GUS nie podaje takich danych ) .

Dla mnie TUTAJ mechaniczna nie miała sensu .

A może ja skąpa jestem i te parę groszy na prąd mogłoby mnie zrujnować ?

PS. To mój punkt widzenia ...nie naśladować ! :lol:, grozi zmniejszeniem zdrowotności i krótszym życiem !

( ale przecież kiedyś trzeba zejść ze sceny , prawda ? dlaczego dalej a nie bliżej ? , znalazłam piękne miejsce ( z 3 stron las i te ptaki i zapachy ) a kwartirki robią bez wentylacji :lol: jakiejkolwiek :lol:, a może te amerykańskie mają ? coś na kształt GWC , jak myślicie ? :) )

 

Dla tych co nie koniecznie ogrzewają dom PC ...ciekawe czy Ktoś ma Artic 950 ? holenderskiej f-my StorcAir, to klimatyzator do systemów wentylacji ( GWC ) . Nie wymaga jednostki zewnętrznej .

http://www.rekuperatory.pl/stork/wyposazenie_dodatkowe3.shtml

na ostatniej Budmie ComfoAir 350 entalpiczny dostał złoty medal ( odzyskuje wilgoć )

http://www.rekuperatory.pl/stork/modelecomfoair350.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobie kombinuję przy wyborze wentylacji , ze szczególnym zadęciem na szumy bo nawet muszka nie da mi spać :) Dochodzi jescze parę innych zagadnień i chocby ostatnio "modna " legionella.

Co do odwiertów to 99% powstaje nielegalnie, bez dokumentacji i zgłaszania. Jeśli juz chcemy załatwic sprawe formalnie to należy o to pytac wykonawcę i wybrac takiego. który zatrudnia uprawnionego geologa i załatwi wszelkie formalności bez stresu i dodatkowych kosztów. Indywidulane poszukiwania geologa zawsze będą droższe , a juz polecanie kolegi geologa przez urzędasa kwalifikuje sie do CBŚ lub sztuki Gogola :)

Znam też przypadki zgłaszania studni o wydajności 0m3/h i głębokości do 30m. Te nie wymagaja dokumentacji i nadzoru a jedynie zgłoszenia. Ale może nie wszędzie to przejdzie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeśli chodzi o wentylację mechaniczną to można byłoby tu długo... dla mnie fakt że kiedyś była tylko grawitacyjna i jakoś wszyscy żyli nie jest przekonywujący... to że wiele ludzi ma tak, a nie inaczej wcale nie oznacza że ma dobrze... Szczerze mówiąc mocno się boję tego bo zastanawiam się nad tym hałasem związanym z wentylacją ale z drugiej strony jeszcze nigdy nie byłem w domu w którym nie wietrzyłoby się poprzez otwieranie okien na oścież żeby "przewietrzyć pokój". Stały dopływ świeżego powietrza jakoś do mnie przemawia... Generalnie traktuje to jako ryzyko ale mam nadzieję że będę zadowolony bo jeszcze nie spotkałem kogoś kto by taką wentylacje miał i narzekał...

 

Ale wracając do PC i odwiertów pionowych. Mój znajomy jak spojrzał na wycenę projektu dolnego źródła od razu zwrócił na to uwagę i powiedział że dodatkowym kosztem będzie owy "Nazdór". Jednakże firma która będzie mi wykonywała instalację poinformowała mnie że niedługo prawo będzie się zmieniać (ze względu na wejście do Unii) i taka dokumentacja nie będzie już potrzebna więc mi wyrzucili koszt projektu geologicznego z oferty. Nie wiem na ile jest to prawda (nawet w to wątpię bo z reguły jestem dość nieufny) ale Pan powiedział mi też rzecz z którą trudno się nie zgodzić - nikt nie jest w stanie zweryfikować tego co jest u Ciebie na działce więc jest to trochę martwe prawo ponieważ Państwo nie ma żadnych narzędzi do jego egzekwowania... bo niby jak Ci mają udowodnić że masz odwiert powyżej iluś tam metrów?

 

Jak rozmawiałem z zupełnie inną firmą o odwiertach to mnie facet śmiechem zabił jak się zapytałem o projekt geologiczny - "a po co Pan to chce? Tego NIKT nie robi!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeśli chodzi o wentylację mechaniczną to można byłoby tu długo... dla mnie fakt że kiedyś była tylko grawitacyjna i jakoś wszyscy żyli nie jest przekonywujący... to że wiele ludzi ma tak, a nie inaczej wcale nie oznacza że ma dobrze... Szczerze mówiąc mocno się boję tego bo zastanawiam się nad tym hałasem związanym z wentylacją ale z drugiej strony jeszcze nigdy nie byłem w domu w którym nie wietrzyłoby się poprzez otwieranie okien na oścież żeby "przewietrzyć pokój". Stały dopływ świeżego powietrza jakoś do mnie przemawia... Generalnie traktuje to jako ryzyko ale mam nadzieję że będę zadowolony bo jeszcze nie spotkałem kogoś kto by taką wentylacje miał i narzekał...

 

Ale wracając do PC i odwiertów pionowych. Mój znajomy jak spojrzał na wycenę projektu dolnego źródła od razu zwrócił na to uwagę i powiedział że dodatkowym kosztem będzie owy "Nazdór". Jednakże firma która będzie mi wykonywała instalację poinformowała mnie że niedługo prawo będzie się zmieniać (ze względu na wejście do Unii) i taka dokumentacja nie będzie już potrzebna więc mi wyrzucili koszt projektu geologicznego z oferty. Nie wiem na ile jest to prawda (nawet w to wątpię bo z reguły jestem dość nieufny) ale Pan powiedział mi też rzecz z którą trudno się nie zgodzić - nikt nie jest w stanie zweryfikować tego co jest u Ciebie na działce więc jest to trochę martwe prawo ponieważ Państwo nie ma żadnych narzędzi do jego egzekwowania... bo niby jak Ci mają udowodnić że masz odwiert powyżej iluś tam metrów?

 

Jak rozmawiałem z zupełnie inną firmą o odwiertach to mnie facet śmiechem zabił jak się zapytałem o projekt geologiczny - "a po co Pan to chce? Tego NIKT nie robi!"

 

piwalek, nam też wszyscy do dzis dzien, wlączając w to wykonawce odwiertów, wciąż mówią - tego nikt nie robi! Ale urzędnik to, do czasu uzyskania pozwolenia , twój bóg. Jak Starostwo wymaga- nic na to nie poradzisz,a jak w ramach dokumentacji do odbioru domu zarządaja projektu pompy ciepla (a u nas tak to wygląda), to moga się zacząc kłopoty. Starostwo Starostwu nierówne,ale warto sie zorientowac jak ta kwestia jest zalatwiana w konkretnym urzędzie- jest art.kpa który daje urzędnikom prawo zarządania KAZDEGO dokumentu ,który uznają za słuszny do wydania decyzji.... :(

 

A co do wentylacji- z wiadomosci,które powzielam wynika jedno, wentylacja grawitacyjna nie spelnia swej roli w domach budowanych zgodnie z obowiązującymi przepisami o energooszczedności. Przy nowoczesnych materialach budowlanych, szczelnej izolacji, grubym ociepleniu, szczelnych oknach itd grawitacyjna jest malo skuteczna- zaczynają sie problemy z grzybem,plesnią na scianach, zaparowanymi szybami, skraplaniem wody itd. Kiedys domy budowano nie tak szczelne jak obecnie, ramy okien mialy szpary i mikroszpary, wialo spod drzwi, sciany mialy szparki i dziurki itd W takich warunkach wentylacja grawitacyjna polączona ze wspomnianymi niesczelnosciami byla wystarczająca- wie o tym kazdy kto zaczął ocieplac stary dom, montowac nowoczesne okna, drzwi i framugi, ocieplac dach itd- grawitacyjna zaczyna byc niewystarczajaca, konieczne czeste wietrzenie przy otwartych oknach by wymienic powietrze, nawt zimą, otwarte drzwi od lazienki, bo zbiera sie wilgoc, otwarta kuchnia , bo wilgoc i zapachy itd Obecnie trzeba dostosowac wentylacje do technologii wykonania domu- takie jest moje zdanie :) Choc również należe do osób, które podczas snu, muszą miec cicho i martwi mnie szum wentylatorków w kanalach wentyl, dlatego szukam jak najcichszej instalacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast pompy ciepła w projekcie wystarczy napisac że źródłem ciepła jest kocioł elektryczny - co jest prawie prawdą bo to jakby pompa ciepła z COP=1. Urzędnicy są szczęśliwi , a protokół odbioru instalacji elektrycznej i tak jest potrzebny . Ale chyba lubisz spełnic wszelkie możliwe formalności. To bardzo ładna, obywatelska postawa :o , nikogo takiego jeszcze nie spotkałem. Powaga .

 

Co do wentylacji grawitacyjnej to poza sezonem grzewczym nie widzę jakiegokoliwek problemu. W sezonie grzewczym też , pod warunkiem że zapewni się nawiew bo bez tego nie może działać wentylacja wywiewna .

Wentylacja mechaniczna oczywiście daje istotne oszczędności energetyczne i może to byc istotna motywacją lub ambitnym wyzwaniem energooszczędności. Nie jestem w tym miejscu ambitny. Mimo wszystko ciepło jest za tanie i za mało go zużywam aby chciało mi się oszczędzać. To oczywiście naganna i nieekologiczna postawa :oops: i nie należy jej naśladować :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałam pisać o kanałach wentylacyjnych ( lagionella ) bo padłby zarzut , że od grawitacyjnej też są brudne. Chociaż ciekawa jestem czy zabrudzenia identycznie osadzają się w kanałach pionowych ( grawitacyjna , chociaż zależy jak się ją prowadzi ) i poziomych .

Mam we wszystkich oknach nawiewniki , dom nie taki szczelny ale ciepły. ( w sezonie grzewcz. najbardziej czuję powiew od wentylacji w łazienkach i w kuchni od okapu ). Pleśń i grzyb to domena domów murowanych , w domu z bali , szkieletowym czy kombinowanym ( bal ocieplony od środka ) to raczej niemożliwe , chyba , że spowodowane jest to błędami konstrukcyjnymi ( brak szczelin wentylacyjnych i możliwością wykroplenia się rosy w przegrodzie ) .

Ja ew. jedyne do czego mogę się przyczepić ( chociaż już się przyzwyczaiłam ) to suche jak pieprz powietrze . Kiedyś mi wytłumaczono , że nowy dom z tynków ( gips karton ) ma tę suchość i to tylko na początku ( rok , dwa ) ...no nie wiem ..nie przekonuje mnie to .

Ciekawa jestem ..wyjeżdżamy na m-c na wakacje i co z wentylacją mech .? , wyłączyć ....ciekawe jakie będzie będzie powietrze w pomieszczeniach po powrocie ? chyba otworzyć wszystko ( zrobić przeciąg ) i dopiero wnieść tobołki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast pompy ciepła w projekcie wystarczy napisac że źródłem ciepła jest kocioł elektryczny - co jest prawie prawdą bo to jakby pompa ciepła z COP=1. Urzędnicy są szczęśliwi , a protokół odbioru instalacji elektrycznej i tak jest potrzebny . Ale chyba lubisz spełnic wszelkie możliwe formalności. To bardzo ładna, obywatelska postawa :o , nikogo takiego jeszcze nie spotkałem. Powaga .

 

hydrol, dzieki Twojej podpowiedzi zmienilam w pozwoleniu na budowe ogrzewanie z pompy na elektryczne :D i otrzymalam pozytywną decyzje w ciągu tyg, ha! :lol: I za to jestem Tobie i calej reszcie na tym forum szczególnie wdzięczna :D Urzędnik tylko zapytal- czemu zmiana? Odpowiedzielismy,ze dostaniemy mniejszy kredyt i nie starczy na pompę :wink: :lol: Ale projekt odwiertow zleciclismy zaraz w dniu powiadomienia o uzupelnieniu wniosku o pozwolenie. Zależalo nam na czasie. I w toku oczekiwania na projekt dowiedzieliśmy sie ,że nasz powiatowy geolog szczególowo bada dokumentacje odbioru dotyczące ogrzewania, a my chcemy, w razie sprzedazy domu, miec wszystkie papiery na legalnośc systemów zainstalowanych w domu. Prawde powiedziawszy , trochę jestesmy cykoranci (ech, te kary administracyjne...) :lol: , a trochę wygodniccy (lubimy nie dokladac sobie więcej

stresów na wlasne żczenie) :lol: Ale znalazlam już geologa ,który za nadzór nie weźmie 2tys (sic!), tylko 1tys.- jupi! :lol: (no, dobra, wiem, ze to i tak sporo.. :-? :roll: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę sie z Wami, choc fakt że namówiłem Was do pewnego drobnego naciagania prawa nie przynosi mi chluby :oops: Ale zycie jest życiem i czasem "rence i nogi opadajo".

Cykor Was niepotrzebie opada bo nikt nigdy nic nie skontroluje na Waszej budowie , wszystko zaczyna sie i kończy na papierologii. Chyba, że jednak znajdzie się ktokoliwek "żyćliwy" i na taka okoliczność wszelkie formalności mają sens. w inej sytuacji pozostaje wyłącznie satysfakcja i błogi spokój co tez jest ważne i czasem warto dopłacić. Istnieje bowiem w psychiatrii "syndrom budującego" - to rodzaj schizofrenii w która popada nadmiernie przejmujący sie budową inwestor i np. stale obawia sie czy aby strop jest wystarczająco zbrojony i czy sie nie zawali bo niby wsztko zgodnie z projektem, ale może stal nie była najlepszej jakości, a może kruszywo, a może wody za dużo(za mało) itd. itd.

Tak więc przejmujcie się ale krótko i z umiarem, a czynności juz wykonane odkładajcie ad acta nie rozkładając ich na czynniki pierwsze i nie analizaując co można było lepiej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lipcowym instalatorze dużo o PC różnych producentów powietrze/woda i dalszy cykl art. P. Smuczyńskiej .

http://www.instalator.pl/

tematy klimatyzacji i inne ( ciekawe jak się sprawdzi te 40 kolektorów Vitosol na dachach samochodów....( może zależy gdzie będą jeździć ( nasłonecznienie ) i pod jakim kątem do słońca )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś tak dziwnie piszą bo ani razu nikt nic o COP? Widac nie ma czym się chwalić, choć w jednym artykule piszą jednak uczciwie że w naszym klimacie przy pompie powietrze-woda to trzeba miec dodatkowe żróło ciepła. No i którys tam sie przyznał że te moce z katalogu to przy +7C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie papierologii - miałem projekt odwiertów - zaklepanie projektu w jakimś urzędzie - zgoda na odwierty - odwierty - dokumentacja odwiertów - zatwierdzenie dokumentacji.Wszystko za 1500 zł.Niby wszystko legalnie ( ale kolejność prac była odwrotna :wink: ) ale mam wątpliwość czy cała ta kołomyja nie jest sztuką dla sztuki,żeby zapewnić pracę urzędnikom.

Odnośnie zgody na pompę-pierwotnie miałem kocioł gazowy ale oczywiście zmieniłem na pompę w trakcie budowy.Pan z okienka kazał tylko wpisać przez adoptującego,że jest pompą ciepła.W PRZEPISACH NIE JEST WYMAGANA ZGODA NA POMPĘ CIEPŁĄ-SPRAWDZAŁ PRZY MNIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że Ten co uważnie czyta ten wątek wie, bo było wiele razy , że należy wpisać ogrzewanie elektryczne. ( i mieć z głowy lub wpisać PC i mieć ból głowy :( ) A to , że w naszym kraju jest jak jest to wiadomo od dawna i to żadna nowość , mało tego nie mamy na to wpływu ( chyba , że forum założy looby PC i coś wywalczy , żartuję ) .

Mam nadzieję , że dołączyli do tych testów Vitosol 100 F wprowadzony w lutym w tym roku i aparatura badawcza w tych samoch . jest odpowiednia do badania a nie dla dzieci do piaskownicy . Jak chcieli być tacy super trzeba było pożyczyć solary i od konkurencji Porównywać nie tylko swoje między sobą ale swoje na tle innych. ( chyba , że od razu się poddają ...ja bym to zrobiła z ciekawości )

A jak Wam się podoba najnowszy klimatyzator LG z serii Alt Cool ?( cool to on jest , prawda ? :) zależy jeszcze co się umieści w tle , chociaż ten pocałunek :D .......... )

http://www.polskiinstalator.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=543&Itemid=181

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że Ten co uważnie czyta ten wątek wie, bo było wiele razy , że należy wpisać ogrzewanie elektryczne. ( i mieć z głowy lub wpisać PC i mieć ból głowy :( ) A to , że w naszym kraju jest jak jest to wiadomo od dawna .

Może faktycznie ułatwić, w procesie pozwolenia na budowę. Ale uwaga, od stycznia 2009r. przy zgłoszeniu budynku do użytkowania niezbędne będzie świadectwo energetyczne budynku. Ogrzewanie elektryczne (wykazane) w projekcie ma to do siebie, ze może obniżyć klasę budynku (PC zwiększa :lol: ).

Audytor będzie liczył z "zatwierdzonego" projektu budowlanego - oczywiście będzie to zmiana nieistotna w myśl PB i może być naniesiona "w każdej" chwili, lecz należy o tym pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy :D

Słusznie zauważyłeś , że tyczy się to pozwolenia na budowę ( ja miałam propan-butan ) .

Ale przypuśćmy , że gdyby nie zmienić później na PC ( część urzędników wpisuje zmianę i nie żąda żadnych dokumentów ) tylko np. zostawić elektryczne ....może masz rację ale może nie do końca ...nie mogą bezkrytycznie patrzeć na określone sytuacje , bo jeden dom zużywa na ogrzanie 10 kW a drugi 2 KW jest różnica , jest , więc myślę , że zrobili to porządnie ( chociaż jedno ) i będą jakieś widełki do wypełnienia ...chyba , że tego nie przewidzieli ( różne sytuacje ) a wtedy będzie znaczyło , że jak zwykle jest coś do d......... ( będą nowelizacje , poprawki itd ).

Czy widziałeś to świadectwo ( prototyp :) ) jak wygląda , co się wypełnia itd. , napisz coś więcej , proszę ( muszę pieeelić !!!!!!i nie mam czasu, czytałam ogólnie o świad. ( rozporządz ) ale szczegółowego druku chyba nie widziałam )?

Jeszcze jedno ..projekt obejmuje wszystko a więc dok. " charakterystyk. energetycz. złącz , wlz, układu pomiarowego oraz urządzeń odbiorczych " też a tam w rubryce ogrzewanie " wpis "pompa ciepła " jak najbardziej jest .

 

W ramach PC i wielkości domów ( wentylacja , rekuperacja ) powinno być rozróżnienie ( na chłopski rozum ) bo nawet oba ogrzewane PC może być tak , że jeden dom będzie miał wyższą klasę a drugi niższą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety i jest to zgodne z dyrektywą UE. Ten sam dom "opalany" elektrycznością może mieć niższą Klasę niż "opalany" PC. Są współczynniki korekcyjne dla "różnistych" danych.

Dla dociekliwych:

http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_rozporzadzen/rozp_budownictwo_i_gospodarka_przestrzenna/proj_rozp_charakt_energ

 

Co prawda jest to projekt, ale zmiany mogą być mało istotne, bo sam sposób "kwalifikacji" już obowiązuje w UE.

 

Charakterystyka energetyczna budynku jednorodzinnego jest to zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku dotyczących obliczeniowego zapotrzebowania budynku na energię na cele c.o., c.w.u., wentylacji i klimatyzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeleciałam pobieżnie projekt i uważam , że przydzielenie klasy energetycznej budynku bez wizyty w nim ew. bez dokładnej wiedzy co jest zainstalowane i jak itd. oraz dokładnej znajomości technicznej zainstalowanych urządzeń ( jak działają np. klimatyzatorów , PC, np. jaka temp. ciepłej wody jest do uzyskania ) nawet takiej mało istotnej sprawy jak sterowane jest oświetlenie ( autom, czy ręcznie ) jest w/g mnie NIEMOŻLIWE i nie można dobrze obliczyć klasy ( A-1/2, B-1/2 - G ) z projektu bo brak bardzo wielu danych .

odnośnie PC jest min wsp. korekcyjny :

24 Pompy ciepła W/W w nowych/istniejących budynkach 3,8 /3,5

25 Pompy ciepła B/W w nowych/istniejących budynkach 3,5 /3,3

26 Pompy ciepła A/W w nowych/istniejących budynkach 2,7 /2,5

Audytorzy też muszą mieć bardzo dużą wiedzę interdyscyplinarną i umieć wyliczać ( podstawiać do programu ) bo bez tego będzie wyliczone żle lub niedokładnie ( mało precyzyjnie ) .

Wyliczenia też powinny być zgodne ze stanem FAKTYCZNYM.

Swoją drogą ciekawe jak będą to robić ............

 

Tak , tylko nie wiem czy w projekcie jest wyszczególnione dokładnie jaka PC ( rodzaj , typ itd ) , jaka wentylacja ( typ , rodzaj ) itd ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi w zasadzie o właściwości energooszczędne domu - bez względu na sposób jego użytkowania bo to dom dostaje klasę a nie ludzie w nim mieszkający. To jest tak jak z samochodem producent określa ile spala w określonych warunkach. Dla potrzeb obliczania klasy energetycznej domu (budynku) przyjęto warunki brzegowe jednakowe dla wszystkich budynków. Inaczej - klasa energetyczna określa ile dom powinien "spalać", ale tak jak w przypadku samochodu na ostateczny wynik ma wpływ użytkownik. Ale pozostaje wspólna zasada, że kupując samochód małolitrażowy spodziewamy się, że będzie on spalał zdecydowanie mniej niż ten o dużym litrażu.

 

Co do współczynników korekcyjnych. Podane tabele stosuje się w przypadku, kiedy nie ma dokumentacji technicznej danego urządzenia np. PC.

W przypadku nowych domów podstawa do obliczeń będzie projekt budowlany + dokumentacja techniczna urządzeń (PC, kotłów, REKU, klimatyzatorów) i tu raczej sprawa będzie stosunkowo prosta. Problemem będzie liczenie klasy dla budynków "starych" bez szczegółowej dokumentacji.

 

Samo liczenie nie będzie problemem. Opracowany zostanie program do wstawienia danych np. zmodyfikowany OZC, który "masowo" stosują forumowicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy :) może jeszcze zechciałbyś pomóc koleżance ( czy ja chociaż odrobinkę jestem Twoją koleżanką ( po temacie ) ? :) ) i napisał jaki współ. korekcyjny mają PC z bezpośrednim odparowaniem bo ja nie widzę takiego rozróżnienia . W/g mnie W/W to woda /woda , B/W to glikol /woda a A/W to powietrze/ woda a gdzie 4 sytuacja bo chyba przyznasz , że bezpośred to trochę inaczej niż 3 wyliczone . Chyba , że podlega pod glikol / woda a jeśli tak to jest to nieprecyzyjne ii lekko naginane do sytuacji .

PS> nie widziałam nigdzie objaśnień symboli i sama sobie tak wykoncypowałam :wink: ale może to żle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...