Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To powinno wyjaśnić wątpliwości, kto może... http://www.mi.gov.pl/2-4821bc3e8f390.htm (druga pozycja od góry strony).

Przy czym:

- nie ma jeszcze metodologii obliczania, a jednym z kryterium zdania egzaminu jest "fizyczne" wyliczenie charakterystyki energetycznej budynku,

- ministerstwo nie ogłosiło jeszcze ani jednego terminu egzaminów - musi być 60 dni przed egzaminem.

- nie ma wykazu osób uprawnionych do wydania charakterystyki

 

Biorąc to wszytko pod uwagę, dalej twierdze, ze nie ma takich osób a ci co twierdza, ze maja jakieś uprawnienia w tym zakresie kłamią jak pies Myszowatego :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Siwy :D masz rację ale nie na 100% ( lubię się przekomarzać :) wybaczysz ? ) bo można też zdobyć uprawnienia kończąc studia podyplomowe . Jest 18 wydziałów różnych uczelni technicznych , które w różnym czasie nabyły te uprawnienia od marca do maja 2008 . Ponieważ mamy lipiec w związku z tym osoby które ukończyły te wydziały teraz, zdobyły te uprawnienia. ( dostały świadectwo i dyplom nadania uprawnień ( tego nie wiemy ale może tak jest, że Szkoły wyższe mają wzory tych świadectw jeśli nie teraz to w każdej chwili mogą dostać i wydać ...czyli mają uprawnienia ale może na razie nieformalnie udokumentowane ). Pewnie , że nie ma przepisów i należy te osoby wpisać do ogólnopolskiego rejestru w departamencie budownictwa itd. . Reszta ma zaliczyć kurs i egzamin ale jest jeszcze inna grupa ludzi i o tych najbardziej chodzi to wysocy specjaliści i oni też mogą zostać audytorami-certyfikatorami na pisemny swój wniosek o zostanie takowym . Pytanie kto takie wnioski będzie rozpatrywał , czy nie będzie nadużyć itd...........

Czyli wszyscy czekają ..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku :D gdybym tam nie zaglądała to skąd bym wiedziała , że kierunków jest akurat 18? ( czytałam to kiedyś ale za szybko i takie efekty :( ( drugi odnośnik wyleciał mi jakoś z pamięci :oops: ) poza tym po co pisać program studiów dostosowany do tematyki, to sugeruje dodatkowy program na tych kierunkach które już są , trzeba było napisać nowe kierunki i byłoby wiadomo od razu ( skoro nowy kier. to i nowa tematyka )

Nie miałam racji odnośnie studiów podyplomowych ( a tak pięknie dorobiłam ideologię do faktów :wink: ) bo ...oni zaczynają od tego roku akadem. czyli , że są to nowe nazwy kierunków studiów (np. audyting energet w budow... albo termo-modernizacja , audyting i certyfikacja energetyczna budynków ) i muszą trwać jeden rok akademicki ( inaczej nie skończyliby w 2009 roku, poza tym jest w Prawie Bud. ..""nie mniej niż roczne studia podyplomowe" ).

Podobno pod koniec lipca mają wejść w życie n/w rozporządzenia :

* Rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkowa oraz sposób i wzór świadectw ich charakterystyki energetycznej.

* nowelizacja rozporządzenia w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego

* nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

a od października ( 15 ?) co tydzień w W-wie będą egzaminy w ministerstwie .

Wszelkie kursy ( te przed egzaminem ) w różnych instytucjach mogą się zaczynać dopiero po wejściu w życie w/w rozporządzeń .

 

Czyli na dzień dzisiejszy nikt nie ma uprawnień , po wejściu rozporządzeń pierwsza może się zgłosić po wpis do rejestru (?) jako uprawniona do wyd . świadectw energet. 3 grupa "posiadają uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej,"

póżniej ci co kurs + egzamin ( jak będą szybcy to 2 tyg -1,5 m-ca ) a na końcu ci po studiach ( 1 rok ) .

Czy nowy zawód mógłby się nazywać "certyfikator energetyczny "?

No i co z tymi listami ?

http://www.audyt-energetyczny.net/budma2008.php

PS. Zawsze na stronie ministerstwa infrast.... była ( od 2003r ? ) lista audytorów energetycznych teraz zniknęła, ciekawe dlaczego ? ..... bo dotychczasowi audytorzy ze względu na doświadczenie itd itp. też będą mogli wydawać certyfikaty po uprzednim obowiązkowym doszkoleniu ( bez egzaminu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Proszę o Wasze opinie.

 

W związku z małą działką i ograniczoną ilość środków (brak miejsca na kolektor poziomy i kasy na pionowy :-)) jestem praktycznie zdecydowany na zainstalowanie w mającym niedługo powstać domu ok. 140m2 Althermę Daikina 8,4kW (ok 16tyś. zł brutto), jednakże tylko do ogrzewania CO. Do CWU znalazłem osobną pompę podobną do tej proponowanej przez clima komfort, jednak trochę tańszą i w sumie renomowanej firmy Buderus Logafix WPT 300M (7400zł brutto). Po wielu przeczytanych postach na tym forum zdaję sobie sprawę, że Altherma wymagać będzie wspomagania w najzimniejsze dni (pozbawienie jej funkcji podgrzewania ciepłej wody do 55C ma na celu trochę zmniejszyć zapotrzebowanie na to wspomaganie, ale całkowicie wyeliminować się go prawdopodobnie nie da). Jak na razie przychodzą mi na myśl 2 opcje:

 

1) Turbokominek firmy Makroterm (lub inny podobny) - jest przystosowany fabrycznie do połączenia np. z podłogówka i współpracy z pompą ciepła - poza tym kominek i tak chcę mieć w domu, także to rozwiązanie jako uzupełniające na spore mrozy wydaje mi się jak na razie najciekawsze

 

2) Kocioł na pellet - koszt generalnie podobny to turbokominka, chociaż jak dorzucę zwykły kominek w salonie to wyjdzie łącznie wyjdzie drożej. Prawdopodobnie ta opcja byłaby pewniejsza z punktu widzenia zapewnienia ciepła w domu, ale kocioł zająłby mi miejsce w niedużej kotłowni, którą planowałem przeznaczyć na inny cel, poza tym mógłbym nie budować tam (w kotłowni) komina, który jest przewidziany w projekcie, a to zawsze parę złotych do przodu.

 

Mimo wszystko liczę, że w naszym klimacie altherma użytkowana tylko do CO będzie sobie w stanie poradzić z ogrzaniem domu, a wspomagania będzie wymagała w skrajnych sytuacjach. Zdaje sobie też sprawę, że będzie ona droższa w eksploatacji niż pompy gruntowe, ale mam nadzieję, że będzie podobna lub tańsza w stosunku do gazu, którego w okolicy nie ma i szybko nie będzie. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi (negatywne i pozytywne) oraz sugestie.

 

Dzięki i pzdr

 

Coolakilla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z małą działką i ograniczoną ilość środków (brak miejsca na kolektor poziomy i kasy na pionowy :-))

Mam podobną sytuację jak Ty. Dość długo się zastanawiałem nad podejściem do sprawy CO + CWU + Wentylacja. I to co wymyśliłem to - układ musi być jak najprostszy - tylko jedno ustrojstwo do grzania: albo PC albo kominek albo prąd. Jak się zabezpieczać a wypadek ery lodowcowej to bardzo tanio - konwektorki elektryczne, jak się zabezpieczać na wypadek III wojny światowej to bardzo tanio - koza/piecyk. Jak się zacznie kombinować to cały system wychodzi powyżej 100 tyś.

 

jestem praktycznie zdecydowany na zainstalowanie w mającym niedługo powstać domu ok. 140m2 Althermę Daikina 8,4kW (ok 16tyś. zł brutto), jednakże tylko do ogrzewania CO.

Problem z tym rozwiązaniem jest taki że nie działa w zimie czyli wtedy gdy jest najbardziej potrzebna. Zwróć uwagę, że sprzedawca podaje moc i COP dla parametrów 35stC/7stC. Niech poda Ci dla temperatury na zewnątrz 0stC i -5stC. U nas takie temperatury to standard. Do PC musisz zrobić potwornie drogie ogrzewanie podłogowe/ścienne, sama PC też tanie nie jest i się przy tym okazuje że nie działa w zimie. Po co więc wydawać tyle kasy skoro i tak nie działa.

 

Do CWU znalazłem osobną pompę podobną do tej proponowanej przez clima komfort, jednak trochę tańszą i w sumie renomowanej firmy Buderus Logafix WPT 300M (7400zł brutto).

Też się nad tym ustrojstwem zastanawiam. Jest na ten temat oddzielny wątek: http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-cwu-i-wentylacja,t135443.htm. Dość mi się to podba ale rozwiązanie raczej nie wzbudza entuzjazmu wśród forumowiczów. Przydałyby się jakieś doświadczenia z rzeczywistego użycia. Może ktoś takie coś już posiada? Buderus podaje że strumień powietrza wynosi 450m3/h. Jest to diabelnie dużo. Pytanie czy można ten strumień zmiejszyć do np. 100m3/h i czy nadaj PC będzie wydajnie grzała wodę. Może ktoś wie?

 

Po wielu przeczytanych postach na tym forum zdaję sobie sprawę, że Altherma wymagać będzie wspomagania w najzimniejsze dni (pozbawienie jej funkcji podgrzewania ciepłej wody do 55C ma na celu trochę zmniejszyć zapotrzebowanie na to wspomaganie, ale całkowicie wyeliminować się go prawdopodobnie nie da). Jak na razie przychodzą mi na myśl 2 opcje:

 

1) Turbokominek firmy Makroterm (lub inny podobny) - jest przystosowany fabrycznie do połączenia np. z podłogówka i współpracy z pompą ciepła - poza tym kominek i tak chcę mieć w domu, także to rozwiązanie jako uzupełniające na spore mrozy wydaje mi się jak na razie najciekawsze

Jak dla mnie nieporozumienie. Koszt całości jest bardzo duży: wkład kominkowy, obudowa kominka, sterowniki, mikroprocesory, wentylatory, automatyczne przepustnice, zawory mieszające, zawory 3-drodowe, bufory, awaryjne zasilacze, wyminniki ciepła, zbiorniki awaryjne, komin systemowy, pomieszczenie na przechowywanie drewna i licho wie ile jeszcze innego badziwia. Jak się to zsumuje to wystarczy na pionowe kolektory dla 2-ch pomp ciepła.

2) Kocioł na pellet - koszt generalnie podobny to turbokominka, chociaż jak dorzucę zwykły kominek w salonie to wyjdzie łącznie wyjdzie drożej. Prawdopodobnie ta opcja byłaby pewniejsza z punktu widzenia zapewnienia ciepła w domu, ale kocioł zająłby mi miejsce w niedużej kotłowni, którą planowałem przeznaczyć na inny cel, poza tym mógłbym nie budować tam (w kotłowni) komina, który jest przewidziany w projekcie, a to zawsze parę złotych do przodu.

To samo co dla kominka.

 

Generalnie jak się wszystko policzy to dość sporo racji mają wielbiciele grzania prądem ale pod warunkiem że dom jest super bardzo dobrze ocieplony i nie za wielki. Jak jest inaczej to tylko jedno źródło w miare taniej energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki am76 za zabranie głosu, postaram się odnieść do tego wg informacji które aktualnie posiadam (nie koniecznie muszą okazać się dobre, dlatego cały czas proszę o uwagi i spostrzeżenia)

 

jestem praktycznie zdecydowany na zainstalowanie w mającym niedługo powstać domu ok. 140m2 Althermę Daikina 8,4kW (ok 16tyś. zł brutto), jednakże tylko do ogrzewania CO.

 

Problem z tym rozwiązaniem jest taki że nie działa w zimie czyli wtedy gdy jest najbardziej potrzebna. Zwróć uwagę, że sprzedawca podaje moc i COP dla parametrów 35stC/7stC. Niech poda Ci dla temperatury na zewnątrz 0stC i -5stC. U nas takie temperatury to standard. Do PC musisz zrobić potwornie drogie ogrzewanie podłogowe/ścienne, sama PC też tanie nie jest i się przy tym okazuje że nie działa w zimie. Po co więc wydawać tyle kasy skoro i tak nie działa.

 

No właśnie dysponuje tabelami producenta, gdzie podawana jest moc grzewcza i COP Althermy dla temperatur -15, -10, -7, -2, 2, 7 i 15 i np. przy -7C na zwenątrz i 35C podłogówki wynosi 6,46kW, a przy uwzględnieniu odszraniania 5,69kW i analogicznie dla -2C na zewnątrz 7,45kW/6,48kW. Właśnie usiłuje dowiedzieć się jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło mojego domu, żeby móc te dane porównać, ile trzeba by dogrzewać kominkiem lub grzałką.

 

Do CWU znalazłem osobną pompę podobną do tej proponowanej przez clima komfort, jednak trochę tańszą i w sumie renomowanej firmy Buderus Logafix WPT 300M (7400zł brutto).

 

Też się nad tym ustrojstwem zastanawiam. Jest na ten temat oddzielny wątek: http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-cwu-i-wentylacja,t135443.htm. Dość mi się to podba ale rozwiązanie raczej nie wzbudza entuzjazmu wśród forumowiczów. Przydałyby się jakieś doświadczenia z rzeczywistego użycia. Może ktoś takie coś już posiada? Buderus podaje że strumień powietrza wynosi 450m3/h. Jest to diabelnie dużo. Pytanie czy można ten strumień zmiejszyć do np. 100m3/h i czy nadaj PC będzie wydajnie grzała wodę. Może ktoś wie?

 

Podobne rozwiązanie stosuje Clima Komfort, tylko z 1000-1500 zł droższe, ale podobno sprawdzone i użytkownicy sobie chwalą, także gdyby opinie o buderusie były średnie pewnie zdecydowałbym się dołożyć.

 

Po wielu przeczytanych postach na tym forum zdaję sobie sprawę, że Altherma wymagać będzie wspomagania w najzimniejsze dni (pozbawienie jej funkcji podgrzewania ciepłej wody do 55C ma na celu trochę zmniejszyć zapotrzebowanie na to wspomaganie, ale całkowicie wyeliminować się go prawdopodobnie nie da). Jak na razie przychodzą mi na myśl 2 opcje:

 

1) Turbokominek firmy Makroterm (lub inny podobny) - jest przystosowany fabrycznie do połączenia np. z podłogówka i współpracy z pompą ciepła - poza tym kominek i tak chcę mieć w domu, także to rozwiązanie jako uzupełniające na spore mrozy wydaje mi się jak na razie najciekawsze

 

Jak dla mnie nieporozumienie. Koszt całości jest bardzo duży: wkład kominkowy, obudowa kominka, sterowniki, mikroprocesory, wentylatory, automatyczne przepustnice, zawory mieszające, zawory 3-drodowe, bufory, awaryjne zasilacze, wyminniki ciepła, zbiorniki awaryjne, komin systemowy, pomieszczenie na przechowywanie drewna i licho wie ile jeszcze innego badziwia. Jak się to zsumuje to wystarczy na pionowe kolektory dla 2-ch pomp ciepła.

 

Hmm,

 

Altherma 8,4kW - 16tyś brutto + ok. 2tyś instalacja

 

kominek z PW ok. 12tyś (Makroterm do moich potrzeb z pełnym osprzętem kosztuje w zależności od mocy od 6 do 8,6tys brutto, resztę dołożyłem na oko, gdyż oferty na montaż jeszcze nie mam. Z reszta może być też jakiś inny chętnie tańszy, nie upieram się, ale w każdym razie kominek i tak miał być.

 

pompa do CWU - 9500 brutto (podaję tu cenę brutto z montażem pompy Climakomfort, ale podrążyłbym jeszcze temat tego Buderusa, bo jest trochę tańszy)

 

Razem niecałe 40tyś zł, chociaż myślę, że parę tyś udałoby się z tego urwać i może skończyłoby się ok 35tyś.

Pewnie, że jest to dużo, ale ja nie szukam możliwie najtańszego rozwiązania, ale w miarę wygodnego o przyzwoitych kosztach eksploatacji. W porównaniu z pierwsza moja myślą czyli ClimaKomfort jest taniej o ok. 20tyś, nie wspominając o pompach z kolektorem pionowym. A przy każdym innym źródle i tak robiłbym kominek przynajmniej w DGP, tak na wypadek awarii. Także nawet gdybym instalował kocioł gazowy to koszt kominka z DGP trzebaby doliczyć i różnica nie byłaby juz tak duża, no ale oczywiście by była - niestety gazu nie ma i na razie nie będzie :-(

 

2) Kocioł na pellet - koszt generalnie podobny to turbokominka, chociaż jak dorzucę zwykły kominek w salonie to wyjdzie łącznie wyjdzie drożej. Prawdopodobnie ta opcja byłaby pewniejsza z punktu widzenia zapewnienia ciepła w domu, ale kocioł zająłby mi miejsce w niedużej kotłowni, którą planowałem przeznaczyć na inny cel, poza tym mógłbym nie budować tam (w kotłowni) komina, który jest przewidziany w projekcie, a to zawsze parę złotych do przodu.

 

To samo co dla kominka.

 

O dziwo całość w tej wersji wyszła mi taniej niż z kominkiem z PW :-), a zyskuje w sumie 2 prawie równorzędne źrodła ogrzewania, które w razie awarii jednego mogą funkcjonowac samodzielnie przez dłuższy czas. Z tym że w tej wersji CWU byłoby grzane przez althermę i kocioł (koszt kotła=mniej wiecej pompy ciepła do cwu), a w tym wypadku kominek zainstalowałbym bez żadnej dystrybucji ciepła, czyli zdecydowanie najtańszy. Całość rzeczywiście wyszła mi ok 35tyś.

 

Jak byłbym krezusem, to zainstalowałbym np. pompę NIBE z kolektorem pionowym, kominek JOTUL z DGP i problem z głowy, ale niestety póki co nie jestem i problem nadal pozostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość rzeczywiście wyszła mi ok 35tyś.

 

Jak byłbym krezusem, to zainstalowałbym np. pompę NIBE z kolektorem pionowym, kominek JOTUL z DGP i problem z głowy, ale niestety póki co nie jestem i problem nadal pozostaje.

 

A policzyłeś koszt kotłowni, pomieszczenia na przechowywanie paliwa, komina? Nie wydaje Ci się że jak się wszystko policzy to wystarczy na kolektory pionowe dla domku 140m2. Mnie się wydaje że wystarczy i to ze sporym zapasem.

 

Jest jeszcze koszt podłogówki - ponoć to ok. 120 zł/m2. Pod tym kątem mnie do gustu przypadła taka pompeczka: http://www.thermogolv.com/cennik,pompy_w_systemie_ogrzewania_podlogowego.html o mocy 2,5 kW która w cenę ok. 10tyś ma wliczony kolektor poziomy i rurki dla ogrzewania podłogowego. Może ktoś z expertów tego tematu wypowie się na temat tej PC. Zastosowanie jej wydaje się bardzo ekonomiczne pod względem inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie tego komina nie policzyłem, ale jeżeli chodzi o składowanie pelletu to liczę, że przy współpracy z Althermą, nie będzie potrzeba go, aż tak dużo,a garaż mam spory. No, ale rzeczywiście nie jestem póki co do końca przekonany do żadnego z tych rozwiązań. Jak juz zaczyna mi się jakieś podobać po chwili znajduje jakieś minusy i wszystko wraca do punktu wyjścia. Jeśli chodzi o pompę thermogolv, to zastanawiałem sie nad ich pompą M2-7( nistety wspomniana GVP25 tylko do powierzchni 60m2), gdyż jakoś na siłę, bym zmiescił jej kolektor poziomy na działce (jest chyba najmniejszy z poziomych), jest sporo zadowolonych użytkowników i cena w porównaniu np. do CK super okazyjna :-) (za komplet kolektor ziemny, pompa ciepła o mocy grzewczej 7 kW dla temp. oddawania 0/50 st C, zbiornik akumulacyjny 500 l oraz sterowanie ok.23tyś zł brutto), ale wstrzymuje mnie jedno, a mianowicie odległość od serwisu. Mieszkam w Bydgoszczy, a Thermogolv jest z Jasła. Pytałem ich czy mają jakiegoś serwisanta w pobliżu, bo jak coś padnie, lub nie będzie działać poprawnie, to sam nic nie zrobię. Odpisali mi, że mają serwisanta w Białymstoku!! Całkiem niedaleko :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak na szybko ( i też nie ekspert :( )

Ta Therm o której mówicie ( 60 mkw ) to system bezpośrednie parowanie/ bezposred. skraplanie ...czyli , że nie jest to podłogówka wodna tylko leci w niej medium chłodnicze ( miedziana rura ) nadaje się do małych domów o takiej pow.jak ktoś ma coś innego do grzania wody. ( podgrzwacz , termę )

Ale jeśli chodzi o serwis , proszę się nie bać PC są tak proste , że nie ma co się popsuć. Thernog. też jest prosta ( bardziej od pośredniego systemu z wodotryskami jak mówi Hydrolek ) i w historii firmy ( a trochę czasu ma ) nigdy się nic nie popsuło . ( o ile mi wiadomo )

PS. Taki system bez. par/ bezp.skrap robi też Vasserman

Z samymi PC rzadko coś jest nie tak to raczej błędy wykonawcze dolnego żródła albo górnego albo oba razem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do eksperta mi daleko ale bardzo dziękuję :D

Ramotku :) wiem bo czytałam kiedyś ( i wiedz. , że się martwisz :( ) , że różnie Ci proponują moc kW. Nie może być za duża ale za mała też. Najlepiej jakby pisali do ilu to jest np. -20/ 20 temp. zewn/ wewnętrzna . Ponieważ masz rekuper. to na -20/20 powinna Ci wystarczyć ( tak mi się wydaje ) około 6,5 kW może być od 10-20% się wahać ( w jedną lub w drugą ) w zależnosci czy to na taką temp czy inną (np. -10/20 ) , jaki region kraju, ( północ i środek kraju ) , jaka temp. ulubiona przez mieszk . np. 20 czy 23 *C , ile osób do cwu ( przeważnie liczą 0,25 kW na osobę ale to różnie , czasami pomijają jak mało osób ), czy podłogówka czy mieszany i przede wszystkim jaki to dom ( ocieplenie itd )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak na szybko ( i też nie ekspert :( )

Ale jeśli chodzi o serwis , proszę się nie bać PC są tak proste , że nie ma co się popsuć. Thernog. też jest prosta ( bardziej od pośredniego systemu z wodotryskami jak mówi Hydrolek ) i w historii firmy ( a trochę czasu ma ) nigdy się nic nie popsuło . ( o ile mi wiadomo )

PS. Taki system bez. par/ bezp.skrap robi też Vasserman

Z samymi PC rzadko coś jest nie tak to raczej błędy wykonawcze dolnego żródła albo górnego albo oba razem .

 

Hmm, może rzeczywiście rozejrzę się za serwisem w okolicy, który po gwarancji mógłby na ta pompkę zerknąć "w razie czego", może uda się kogoś znaleźć, bo w sumie stosunek ceny do liczby pozytywnych opinii thermogolv ma chyba najlepszy. am76 zwrócił uwage na ciekawą sprawę, chodzi o PC do CWU Buderus, ze niby pobiera 300-400m3 powietrza na h. Sprawdziłem w rozwiązaniu Climakomfort - VT 152 pobiera 200-300m3/h. Nigdzie nie pisali, że pomieszczenie na to ustrojstwo musi być duże. Ja np. miałbym takie o kubaturze 30m3 i to max po przeróbkach :-). W jaki sposób maiłbym dostarczać tam tyle ogrzanego powietrza? Myślałem dotychczas, że to najlepsze rozwiązanie dla CWU, a teraz się zastanawiam. I w związku z tym tematem jak to jest z ogrzewaniem CWU latem w pompach termogolv? Czy przypadkiem grunt nie powinien się latem regenerować, a nie podgrzewać CWU?

 

P.S. Bonetko, czy nie wiesz przypadkiem, czy ktoś (z powodzeniem) użytkuje pompę instalowaną przez Wasser mann (francuskiej firmy Sofath np. model Natea), bo wszystko wygląda rzeczywiście bardzo podobnie i ode mnie jest dużo bliżej, ale czy będzie to działać porównywalnie do Thermogolv, to jak zwykle nie wiadomo. Na stronie firmy nie znalazłem informacji, od kiedy są na rynku, co najczęściej znaczy, że niezbyt długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coolakilla :) nie wiem o Kimś takim ale nie uważam osobście tego za dobry pomysł. Co wodna to wodna zawsze możesz podpiąć coś innego zamiast PC a tu w razie czego klops . Słyszałam też , że w takim systemie jest problem z domami wyższymi niż parter . Ponieważ nie mają pomp obiegowych górnego źródła ( tak zresztą jak i dolnego ) to jest kłopot z przenoszeniem ciepła na wysokości.

Latem temp. gruntu bardzo rośnie ( kiedyś podawałam wykresy) i jak z tego się trochę uszczknie to chyba nie będzie wielkiego problemu ( zbiornik jest w paltociku i trzyma temp. ) .

PC powinna i co+cwu . i

PS. Właściwie o jakiej PC Buderusa mówisz , bo oni mają normalną PC powietrze/woda gdzie jednostka stoi na zewnątrz a druga część gdzie jest podgrzewacz cwu wewnątrz . O innej na powietrze stojącej w środku ? jakiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o Buderusa Logafix WPT 300M, ale w sumie za dużo o nim nie wiem, więc w ostatecznie wolałęm zapytać o stosowany do CWU przez Climakomfort podgrzewacz z pompą ciepłą VT 152. Od Climakomfort otrzymałem taki opis tego cuda:

 

Oferowane przez nas podgrzewacze są indywidualnymi urządzeniami i w żaden sposób nie stanowią jednego z elementów systemu pompy ciepła z przeznaczeniem dla centralnego ogrzewania. Wbudowana w podgrzewacz niewielka pompa ciepła typu powietrze/woda przygotowuje ciepłą wodę użytkową wykorzystując do tego celu odpowiednio wysoką temperaturę powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Wystarczy zaledwie poziom temperatury > 5  C aby pompa skutecznie spełniała swoje zadania. Po oddaniu ciepła na wymienniku schłodzone powietrze może być wydmuchiwane z powrotem do tego samego pomieszczenia lub pomieszczeń sąsiednich (np. spiżarni, pralni, itp.). Dzięki temu latem podgrzewacz może spełniać rolę klimatyzatora. Zimą chłodne powietrze za pomocą otworu wentylacyjnego może być wydmuchiwane na zewnątrz budynku, poprzez co unikniemy dyskomfortu cieplnego.Czas przygotowania ciepłej wody użytkowej po pierwszym napełnieniu zbiornika wynosi zaledwie 8 godzin (z temperatury 5 C do 55 C). Koszt dobowy przygotowania ciepłej wody użytkowej to jedynie ok. 1,3 zł na dobę!. Wysoka estetyka urządzenia sprawia, iż może ono być umiejscowione praktycznie w każdym pomieszczeniu.

 

Jeżeli, jak piszą podgrzewacz wykorzystuje ciepłe powietrze z pomieszczenia w którym się znajduje (a niby może być umiejscowione w każdym pomieszczeniu), a pobór powietrza wynosi 200/300 m3/h (tak podają), to właśnie chciałem wiedzieć, jak to będzie działało w pomieszczeniu o kubaturze ok 30m3, bo takim właśnie dysponuje :-)? Na chłopski rozum trochę słabo to widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli, jak piszą podgrzewacz wykorzystuje ciepłe powietrze z pomieszczenia w którym się znajduje (a niby może być umiejscowione w każdym pomieszczeniu), a pobór powietrza wynosi 200/300 m3/h (tak podają), to właśnie chciałem wiedzieć, jak to będzie działało w pomieszczeniu o kubaturze ok 30m2, bo takim właśnie dysponuje :-)? Na chłopski rozum troche słabo to widzę...

Wielkością pomieszczenia się nie przejmuj. Tutaj np. możesz zobaczyć jak to dziłała: http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/zasada-dzialania/menu-id-240.html

 

Problemem będzie natomiast duża wymiana powietrza zimą:

- ze względu na nadmierne przesuszanie pomieszczeń

- nadmierne wychładzanie pomieszczeń

 

Możliwe że pewnym rozwiązaniem byłaby praca przerywana ale to musi wspierać sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, na stronie Biawaru wygląda to dość jasno, tylko, że w opisie przesłanym mi przez CK do montowanego przez nich podgrzewacza z pompą VT 152, napisano "...Wbudowana w podgrzewacz niewielka pompa ciepła typu powietrze/woda przygotowuje ciepłą wodę użytkową wykorzystując do tego celu odpowiednio wysoką temperaturę powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje". Nie ma ani słowa o wentylacji, nigdzie też w materiałach publikowanych przez CK, nic na ten temat nie znalazłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze podgrzewacz cwu z CK (VT152) nie pracuje non stop tylko załącza się powiedzmy na godzinę kilka razy dziennie (w zależności od zapotrzebowania na ciepła wodę i ustawienia pompki cyrkulacji cwu). Poza tym wskazywane zapotrzebowanie strumienia powietrza nie oznacza, że pomieszczenie momentalnie wychłodzi sie. U mnie podgrzewacz stoi w kotłowni o kubaturze max 20m3 wyładowanej klamotami i jakoś działa. Przez 4 m-ce pociągnął 200kWh (powiedzmy jakieś 25 zł/mc czyli 0,8 zł/dzień). Kotłownia ma drzwi do garażu nieogrzewanego, które są zawsze otwarte (celem wymiany powietrza). Poza tym dałem z wyrzutni reku trójnik i rurą 120 puściłem powietrze do kotłowni (bo większa mi się nie mieści).

Podsumowując. Ciepłej wody wystarcza na 2 dorosłych i 2 dzieci. Podgrzewacz wychładza garaż (z racji usytuowania-cenie sobie szczególnie latem), osusza powietrze (odczuwalne szczególnie obecnie jak też w okresach jesienno -zimowych, w garażu nie ma wilgoci, auto po deszczu, podsadzka, wysycha w pare godzin). Jednak jak zawsze decyzja należy do inwestora :lol:

pozdr.

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi chyba o to , że Ck to normalna wewnętrzna PC do cwu powietrze/woda i stoi w pomieszczeniu i przerabia powietrze tego pomieszczenia ( potrzebuje mniej powietrza niż Buderus ) . Napisali , że działa od 5*C ale COP może jest kompletnie "zerowe " dlatego dopiero przy 15 *C ma COP 3 ( odpow. wilgotność ) , jak będzie wyższa temp to i wyższe COP.

Ta Buderusa potrzebuje o wiele wiecej powietrza bo aż 450m3/h i zdecydowanie za mało jest z jednego pomieszczenia ( 30 mkw ) i dlatego należy wziąć z kilku pomieszczeń ale niezbyt sobie to wyobrażam ( normalnie ) chyba , że podłączymy właśnie wentylację . Resztę jak w karcie produktu. Działa od 8*C ale też normalne , że czym cieplejsze powietrze tym lepsze COP.

Dlatego tu jest o wentylacji a w CK nie bo tu nie trzeba, daje sobie doskonale radę bez .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...