Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

czym cieplejsze powietrze tym lepsze COP

nie do końca. Zauważ, że COP=3 dla VT 152 podawany jest przy 15stC za to 70% wilgotności powietrza. Tylko że taka wilgotność to mamy obecnie podczas okresu deszczowego.

Tym samym w zimie, przy mrozach, kiedy najbardziej potrzebne ciepło - powietrze suche jak pieprz :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

temperatura waszego źródła dolnego w ostatnim czasie, kiedy były takie upały? U mnie jest na poziomie 21-23 st. Nie wiem czy to normalne?

nie jest to temp. dolnego źródła a raczej temp wody w rurce tuż pod sterownikiem-inaczej +/- temp. pomieszczenia w którym znajduje się sterownik.

Jaka temp. DZ? Obstawiam kilka stC. Jednak nie pokusiłem się jeszcze o zakopanie termopary poniżej jakieś 1,8 m pow. trawnika :D

Zresztą, co mnie to... ile tam w ziemi gradusów. Jeszcze się nie wybieram w tamte rejony :lol:

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jak najbardziej rację ( na górze napisałam ..odpowied. wilgotność ...) .

Ale pozostaje pytanie , gdyby zrobić wykres COP w zależności od temp. powietrza i wilgotności ciekawe jakby to się kształtowało .....to kto się pokusi ....:) dwie zmienne temp. i wilgotność ...czy spadek przebiega płynnie , czy jeśli temp. np. 18 a wilgotność 50 RH ile COP ...może CK ma takie dane ....

Czandra :)

Jeśli chcemy być już tak precyzyjni to ....kształtuje się 16 - 20 *C ( stan na 1.08 ) ..takie dane są podawane w publikacjach ....

Może wystarczy nałożyć wykres COP w zależności od samej temp. na wykres Moliera i byłoby dobrze . Albo kupić higrometr i poobserwować . Może też w różnych domach jest różna wilgotność względna ( niezależna od pór roku czy temp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest to temp. dolnego źródła a raczej temp wody w rurce tuż pod sterownikiem-inaczej +/- temp. pomieszczenia w którym znajduje się sterownik.

Jaka temp. DZ? Obstawiam kilka stC. Jednak nie pokusiłem się jeszcze o zakopanie termopary poniżej jakieś 1,8 m pow. trawnika :D

Zresztą, co mnie to... ile tam w ziemi gradusów. Jeszcze się nie wybieram w tamte rejony :lol:

pozdr.

 

Ok. teraz ta temperatura jest zbliżona do tem. w pomieszczeniu. Wyświetlacz na pompie pokazuje temperaturę ZD - źródła dolnego i CWU. Na początku była na poziomie ok. 12 st. (uruchomienie było w kwietniu). Teraz doszła do ww. temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czandra, wskażnik temp. na sterowniku informuje o temp. wody w podłogówce. Tym samym ustriojstwem ustawiasz sobie max. temp. wody w podłodze (CK ustawia na 40st, ale można sobie pozmieniać tak aby w okresach przejściowych PC pracowała np. tylko na I biegu - jakieś 35-38st. w zależności od pogody). To co piszesz jest prawdą. 12st. C w kwietniu - czemu nie. Obecne okolice 20st.-jasne. Weź pod uwagę, że pompa obiegowa podłogówki nie pracuje, zatem wskazania dot. temp. jaka ustabilizuje się w pomieszczeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czandra, wskażnik temp. na sterowniku informuje o temp. wody w podłogówce. Tym samym ustriojstwem ustawiasz sobie max. temp. wody w podłodze (CK ustawia na 40st, ale można sobie pozmieniać tak aby w okresach przejściowych PC pracowała np. tylko na I biegu - jakieś 35-38st. w zależności od pogody). To co piszesz jest prawdą. 12st. C w kwietniu - czemu nie. Obecne okolice 20st.-jasne. Weź pod uwagę, że pompa obiegowa podłogówki nie pracuje, zatem wskazania dot. temp. jaka ustabilizuje się w pomieszczeniu.

 

Rozumiem. Dzięki za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi chyba o to , że Ck to normalna wewnętrzna PC do cwu powietrze/woda i stoi w pomieszczeniu i przerabia powietrze tego pomieszczenia ( potrzebuje mniej powietrza niż Buderus ) . Napisali , że działa od 5*C ale COP może jest kompletnie "zerowe " dlatego dopiero przy 15 *C ma COP 3 ( odpow. wilgotność ) , jak będzie wyższa temp to i wyższe COP.

Ta Buderusa potrzebuje o wiele wiecej powietrza bo aż 450m3/h i zdecydowanie za mało jest z jednego pomieszczenia ( 30 mkw ) i dlatego należy wziąć z kilku pomieszczeń ale niezbyt sobie to wyobrażam ( normalnie ) chyba , że podłączymy właśnie wentylację . Resztę jak w karcie produktu. Działa od 8*C ale też normalne , że czym cieplejsze powietrze tym lepsze COP.

Dlatego tu jest o wentylacji a w CK nie bo tu nie trzeba, daje sobie doskonale radę bez .

Jak dla mnie układ "PC powietrze -> CWU" która nie jest od razu wentylacją nie ma kompletnie sensu. Gdzie tu oszczędność? Przecież w zimie i tak żeby mieć ciepłe powietrze to musimy jakoś ogrzać to nasze pomieszczenie gospodarcze czy tam garaż.

Taki układ jest piękny jeśli korzystamy z usówanego powietrza wentylacyjnego:

- odzysk energii z brudnego pow. wentylacyjnego

- niepotrzebne kominy wentylacyjne - oszczędność kilka tyś zł

- niepotrzebna wentylacja z rekuperatoerm - oszczędność kilkanaście tyś zł

W takim układie właśnie swoje PC do grzania CWU proponują NIBE i OCHSNER. Pytanie jest jednak, czy taka PC zadowoli się strumieniem np. 100m3/h co w zimie przy -20stC byłoby właściwie górną dopuszczalną granicą dla domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Am :) ale CK nie miał innego wyjścia, musiał jakoś rozwiązać układ grzania cwu ( bo ich PC tylko do co. ) i rozwiązał właśnie tak .( nie chodziło im o wentylację )

Nibe ma rzeczywiście różne systemy do wentylacji ogrzewające tym powietrzem cwu i nawet co ( :wink: ) Jest podane , że to dla pomieszcz. 60-200mkw i wys. 2,5 m. , więc licząc 1 wymianę powietrza na godz. to będzie dla domu 160 m około 400 m3/h ( 160x2,5=400 kubatura).

Wracając do Buderusa kosztuje mniej niż Nibe. W Buderusie wentylacja jest jakoby przy okazji ( chociaż tu chyba mus bo jak się weźmie technicznie tyle powietrza z jednego pomieszczenia ? , jakieś pomysły jak to zrobić gdyby chodziło nam o samą cwu bez wentylacji ( bo do tego mielibyśmy co innego )) w Nibe te PC są dedykowane szczególnie do wentylacji a przy okazji grzeją cwu ( lub co+cwu ) .

Jeszcze to że zb. cwu w Buderusie ma chyba 290 l a w Nibe 2 płaszczowe są 170 l .

Ciekawe ile db daje Buderus ?

Wracając do temp. ja w pom. gosp. (mam grzejnik ale nie włączam ) temp. jest około 15-18 *C w zimie ( sama PC trochę grzeje )

IVT też wprowadziło nową PC 490 bazującą na powietrzu wentylacyjnym ....kompletne nieporozumienie

A może Ktoś ma Nibe jakąkolwiek do wentylacji (np.100P, inne , 310 P, 410 P) i coś napisze ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do użytkowników Pomp z Thermogolvu, ile płaciliście za sam montaż, bo ceny pomp i zestawów są na www (chodzi o ceny zakładu p. Kuraszyka polecanego przez thermogolv) tj, podłączenie pompy, ułożenie kolektorów, podłogówka...

 

Z góry dzięki za info

 

Witam,

 

Tez jestem ciekaw jakie ceny zaproponowal.

 

Pzdr,

ppiszc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam takie male pytanko byc moze bylo juz poruszane ale .... zalezy mi bardzo na czasie poniewaz musze sie szybko zdecydowac

 

instalator zaproponowal mi PC o mocy 8kw (ogrzewanie podlogowe po powierzchni ma prawie 180) odwierty juz zrobione na lacznej glebokosci 180m (3x60) jednak z uwagi ze bede posiadal rekuperator chcialem zredukowac moc pompy do 6kw.

 

i stad pytania:

1) czy dolne zrodlo bedzie wowczas przewymiarowane ?

2) jezeli tak, czy bedzie to mialo negatywne skutki ?

3) czy lepiej juz zostac przy tej mocy 8kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic nie mówi a wiem , że chcesz szybko ...

Przecież nie robiłeś próbnych odwiertów, skąd wiesz jaka gleba , wystarczy inaczej policzyć W z mb i wynik będzie inny . Uważam , że nie będą przewymiarowane ( chociaż w niektórych publikacjach takie pojecie występuje ale raczej w sytuacji gdy dolne źródło jest za duże a moc PC za mała - budynek nie dogrzany ale raczej w wyniku za małej PC niż przewymiarowania źródła ).

8 kW to powinno być z rekuperatorem do 200 mkw dom .( -20/20 )

Androzek :) ma 8 kW do 220 podłogówki bez rekuperatora i 240 odwiertów , można przyjąć , że u Ciebie proporcja jest taka sama jak u Niego 6 kW - 180 odwiertów. ( 6x240/8 )

Wiem , że firmy oferują albo 6 albo 8 kW i nie ma pomiędzy ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem od p. Kuraszyka orientacyjne ceny na instalacje pompy ciepła z Thermogolvu M2-7: koszt montażu ok. 2500zł + materiały montażowe ok. 3000zł, ceny mocno przybliżone, gdyż wszystko zależy od konkretnych warunków dla danego domu tj. umiejscowienia pompy (na zewnątrz, czy wewnątrz, itp...), koszt podłogówki na dziś to ok 120zł m2 (jeśli dobrze zrozumiałem, to nie obejmuje tylko styropianu pod rurkami, reszta w cenie, ale nie jestem do końca pewien, bo coś przerywało w czasie rozmowy. Do wszystkich cen niestety trzeba doliczyć podatek Vat 7%. Pan Kuraszyk bardzo polecał mi solary, twierdził, że w tym przypadku,to super sprawa, zwłaszcza poza sezonem grzewczym, bo wtedy wody do mycia zużywa się dużo więcej, więc niby to się opłaca. OK, fajna sprawa, tylko dokładanie co chwilę czegoś nowego generuje kolejne nowe koszty, bo solary niby niedrogie, ale znowu koszty instalacji, itp...

Nasunęło mi to nowy pomysł. Skoro przez wielu system stosowany przez Clima Komfort uważany jest za najlepszy, tyle, że zbyt drogi, dlaczego by nie zrobić czegoś takiego:

 

Zamiast pompy Neuratherm 5/10 (koszt ok. 29800 brutto) zastosować Ziriusa M1-7 tylko do CO (podłogówki) - koszt ok. 17000 brutto ze sterownikiem pogodowym (na stronie niestety nie podaja czy kolektor jest w cenie, ale na razie optymistycznie przyjmuje, że jest). Do CWU w obu przypadkach podgrzewacz z CK - VT152, oszczędność ok 13tyś zł, a na oko powinno w miarę podobnie działać (dla domu 140m2).

 

Proszę o opinie, chwilowo podoba mi się ten pomysł, ale pewnie jak zwykle pojawi się jakieś ale, dlatego liczę na Was :-)

 

Pzdr

 

Coolakilla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma problemu przewymiarowania dolnego źródła. Mocy dolnego źródła i wydajnośći sprężarki odpowiada temperatura parowania. Czyli w Twoim przypadku nieco ona wzrośnie co jest oczywiście koprzystne. Inną korzyścią jest stabilniejsza temperatura dolnego źróla w ciągu całego sezonu . Wada jest tylko jedna : więcej kasy wydałeś na odwiert - ale to już masz za sobą :).

Wymiarowanie dolnego źródła to właśnie kompromis pomiędzy niskimi kosztami i możliwie wysoką temperaturą parowania. Śmiało możesz zainstalowac mniejszą pompę , jeśli policzyłeś że tak będzie lepiej dopasowana do Twojego domu i koncepcji pracy pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem od p. Kuraszyka orientacyjne ceny na instalacje pompy ciepła z Thermogolvu M2-7: koszt montażu ok. 2500zł + materiały montażowe ok. 3000zł, ceny mocno przybliżone, gdyż wszystko zależy od konkretnych warunków dla danego domu tj. umiejscowienia pompy (na zewnątrz, czy wewnątrz, itp...),

no zależy jeszcze czy potrzebna studizenka wtedy dolicz z 1000

 

Zamiast pompy Neuratherm 5/10 (koszt ok. 29800 brutto) zastosować Ziriusa M1-7 tylko do CO (podłogówki) - koszt ok. 17000 brutto ze sterownikiem pogodowym (na stronie niestety nie podaja czy kolektor jest w cenie, ale na razie optymistycznie przyjmuje, że jest).

Coolakilla

jest , przecież tam jest napisane że z dolnym źródłem. Sama taką biorę

 

Zastanawiam czy podłączać pod to dodatkowa pompę obiegową do CO na zasadzie nie ładuję bufora- ładuję CO? ekspreci podpowiedzcie? bufor jest nie ziriusowy bo kotłownie już mam i ma 300 l. CWU ma pojemność 150 l.

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

8 kW to powinno być z rekuperatorem do 200 mkw dom .( -20/20 )

Androzek :) ma 8 kW do 220 podłogówki bez rekuperatora i 240 odwiertów , można przyjąć , że u Ciebie proporcja jest taka sama jak u Niego 6 kW - 180 odwiertów. ( 6x240/8 )...

 

... Śmiało możesz zainstalowac mniejszą pompę , jeśli policzyłeś że tak będzie lepiej dopasowana do Twojego domu i koncepcji pracy pompy...

 

Dziekuje Wam za odpowiedz

Mam nadzieje ztylko ze ta moja koncepcja pracy pompy jest sluszna :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do użytkowników PC, czy wszyscy zdecydowaliście się na drugą taryfę (nocną)?

 

Dobre pytanie. Ja się zastanawiam jak będzie z akumulacją ciepła w przypadku ogrzewania ściennego. Czy będę w stanie grzać w taryfie drugiej? Bo jeśli nie to PC trochę mało konkurencyjna staje się do podejścia prądowego.

 

Ostatnio wszedłem na stronę pewnego producenta urządzeń elektrycznych i tak:

- super full wypas konwektor 2kW ze sterowaniem - 400 zł,

- pojemościowy ogrzewacz wody 150 l ze sterowaniem - 800 zł,

- duży piec akumulacyjny statyczny - 1600 zł,

- mata grzewcza 7m2 - 800 zł.

Z takich elemntów możnaby naprawdę tanio zrobić oszczędny system na prąd z częściową akumulacją i grzaniem tam i wtedy gdzie to jest potrzebne.

 

I tak się teraz zastanawiam czy centarlne ogrzewanie ścienne/podłogowe + PC zwróci się po 30-tu latach? Sam nie wiem. Może jednak pan TB ma rację. No i jeszcze jest ryzyko że energia elektr. znacznie podrożenie i że dom który robimy nie będzie tak ciepły jak zaplanowaliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy się zwróci po 30 latach? Zależy do czego porównasz. Jeśli do kurnej chaty to nigdy. Jeśli do prądu to szybko bo ten ma podrożec w ciągu najbliższych 2 lat o 100 %, a wtym roku już zdrowo podrożał. No i musisz wycenić wysoko własną pracę w ewentualnej kotłowni :D . Ja uznałem że mniej ja za 100 zł dziennie bym tego nie robił :D :D :D , co znakomicie poprawiło mój rachunek ekonomiczy budowy pompy ciepła :D . Teraz nie ma potrzeby jakiejkolwiek obsługi , a tak po roku czy dwóch to juz nawet przy okazji nie zaglądam. Ma działać i działa.

Oczywiście nocna taryfa jak nabardziej. W skali roku zużywam ok.25% -30% prądu w taryfie dziennej, więc warto. Tyle że ja mam taką rozszerzoną o weekend. Sterownik pompy musi jednak posiadać możliwośc sterowania czasowego z co najmniej dwoma przedziałami na dobę , co jak sie okazuje ,nie jest zasadą :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...