Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czym cieplejsze powietrze tym lepsze COP

nie do końca. Zauważ, że COP=3 dla VT 152 podawany jest przy 15stC za to 70% wilgotności powietrza. Tylko że taka wilgotność to mamy obecnie podczas okresu deszczowego.

Tym samym w zimie, przy mrozach, kiedy najbardziej potrzebne ciepło - powietrze suche jak pieprz :cry:

a ja w kotłowni z VT 152 mam pralkę automatyczna i wieszam w niej pranie. niby dlaczego nie? nie dość, że schnie od podlogówki to jeszcze szybko oddaje wilgoć pompie...a zimne powietrze wywalam do nieogrzewanego garażu obok przez dziurę w ścianie z doprowadzoną rurą spiro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myslice o pompie podłączonej do studni 30m i zrzucaniem wody do drugiej 30m.

 

koszt studni to około 20.000. za obie.

woda jest na 20m.

 

czy to nie sztuka dla sztuki?

 

prąd dla pompy i nie wiadomo czy druga studnia przyjmie wodę, bo obie wiercone w zasadzie w skale.

przerabiłem jakiś czas temu temat studni, na które byłem prawie zdecydowany...i.. jedna studnia zrzutowa to za mało, a koszt podniesienia wody z 20m...szkoda gadać, że o zmiennych parametrach jakości wody w studni biorczej nie wspomnę, a na działce mam piach nie skałę ( dobrze chłonie). do jeziora blisko, a woda na 15m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzejnik w łazience ZRÓB! nie chodzi o dogrzewanie latem a zasadniczo o miejsce na ręczniki :D

Mam drabinke podpiętą pod rozdzielacz podłogówki + grzałka elektryczna przy grzejniku. Jednak jakoś nie ma okazji żeby ją załączać. Co prawda w zimie uruchamiałem grzałke ale bardziej z ciekawości niż potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myslice o pompie podłączonej do studni 30m i zrzucaniem wody do drugiej 30m.

 

koszt studni to około 20.000. za obie.

woda jest na 20m.

 

czy to nie sztuka dla sztuki?

 

prąd dla pompy i nie wiadomo czy druga studnia przyjmie wodę, bo obie wiercone w zasadzie w skale.

przerabiłem jakiś czas temu temat studni, na które byłem prawie zdecydowany...i.. jedna studnia zrzutowa to za mało, a koszt podniesienia wody z 20m...szkoda gadać, że o zmiennych parametrach jakości wody w studni biorczej nie wspomnę, a na działce mam piach nie skałę ( dobrze chłonie). do jeziora blisko, a woda na 15m.

 

czyli podnoszenie wody na 20m i zrzucanie w skałę (własciwie kawałki skał zmieszane z gliną) to pomysł wątpliwy ekonomicznie?

 

jedyne co to wody dość, mozna lac i lać.

 

w jednej z firm od PC , przyznano się,że raz zrobiono PC ze studniami i problemem było zrzucanie wody (nie chłonęła), więc wodę podprowadzono do budynków gosp. dla zwierząt.

 

ale ile to trzeba mieć krów by to wypiły:)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no glina to ci tej wody na pewno dalej nie puści - doskonale zatrzyma wiec sam daj sobie odpowiedź czy studni będzie w stanie przyjąć. mnie zastanawia co innego: przecież firma co ci tą pc chce opylić musi mieć świadomość co do złych warunków gruntowych. nie zaproponowali ci zatem większej ilości odwiertów na studnie zrzutowe??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swimer. firma z ktora rozmawialem, wyraziła sceptycyzm co do tego rozwiązania - inne nie wchodzi w grę, za drogi grunt.

 

móje pytanie na forum wzielo sie stąd, że inna firma zaproponowala sąsiadowi w/w rozwiązanie i ten się chyba zdecyduje.

 

jak zadziała to będę drugi. oni twierdzą,że 2 studnie wystarczą i że ekonomicznie ma to sens. zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylvia1 :) napisała :

Zastanawiam czy podłączać pod to dodatkowa pompę obiegową do CO na zasadzie nie ładuję bufora- ładuję CO? ekspreci podpowiedzcie? bufor jest nie ziriusowy bo kotłownie już mam i ma 300 l. CWU ma pojemność 150 l.

 

ponieważ nikt nic nie napisał :( ( halo Panowie bardzo prosimy , przecież wiecie , że kobietom trzeba pomagać i "ten temat " to raczej męska sprawa , prawda ? ) to ja spróbuję ( myślę , że będziecie tak uprzejmi i poprawicie gdybym napisała głupoty ) .

Pytałaś o pompę obiegową do co. ( nie wiem czy dobrze zrozumiałam pytanie ) ....ta chyba musi być bo tylko gdy są np. grzejniki i są wyżej niż PC to wtedy ew. można byłoby zastosować grawitacyjne ( ciepła woda ( większa gęstość płynie do góry oddaje ciepło i spływa na dół ) ale przeważnie każdy ma podłogówkę i bez pompy cyrkulacyjnej co. się nie obejdzie bo w rurkach nie ma żadnej cyrkulacji . Pompa musi mieć odp. wysok.podnoszenia i wydajność .

Sa trzy części składowe : PC ( Thermogolv nie ma żadnej pompy obiegowej w środku, chyba ? , M2 nie ma na pewno a ta ? ( M1) w/g mnie nie ma, tak myślę ) , bufor ( 300l ) i zb. cwu ( 150 ) . Skoro tak, to powinna być pompa wody grzewczej na drodze poza PC przed zaworem trójdrogowym który będzie puszczał albo na bufor ( wyjście na co. ) albo na cwu ( w zależności co potrzeba będzie otwierał albo jedno albo drugie ) .

Czyli na taki układ dwie pompy obiegowe ( cyrkulacyjne , jedna przed zaworem trój , ( żeby zagwar. minimalne natęż. przepływu miedzy buforem a PC ) druga za buforem - wyjście na co. , podłogówka ) + ew. pompa obiegowa do cwu . Czy można inaczej ? jak ?

U nas nie ma pytań trudnych :D na wszystkie trzeba poszukać odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem szczęśliwym posiadaczem pompy ciepła woda-woda i mimo pełnego kilkuletniego sukcesu uważam, że jest to najbardziej kapryśna instalacja. I nie chodzi o chłonność studni zrzutowej , ale o jej zarastanie (kolmatacja) w wyniku reakcji żelaza zawartego w wodzie z powietrzem.

U mnie woda jest płytko ( 6 m od pow. gruntu i 4 od wału pompy) i nie zawiera żelaza ( <0.01mg Fe/l). Są to warunki unikalne i bardzo sprzyjające.

Głębokośc 20 m to pewność dużych kosztów pompowania i zastosowania pompy głębinowej, które z pewnością "pożre" efekt wysokiej temperatury dolnego źródła. Przede wszystkim należy jednak zbadać zawartość żelaza w solidnie spompowanej wodzie. Takie badanie za niewielkie pieniądze ( 20 zł ale trzeba podkreślic, że tylko żelazo no i może jeszcze pH) wykona każdy sanepid. Zawartość żelaza wyższa niż dla wymagań wody pitnej dyskwalifikuje to źródło, choć też nie jest gwarantem sukcesu bo problemów jest więcej :(

Tradycyjnie polecam podstawową lekturę

http://www.pamar.waw.pl/studnie.html

Bonetko :D , radzisz sobie dobrze, nie pisze bo nie wiem jaka jest instalacja

: przy podłogówce bufor kompletnie zbędny , a przy grzejnkiach 300 l to również nieporozumienie ale już z powodu znikomej akumulacyjności. Skoro nie rozumiem po co ,to i nie mam zdania :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku :D :D , rozumiem , ( ja też nie wiem jaka instalacja ale myślę , że wszędzie podłogówka ( grzejnik w łazience ) a dane PC na stronie Thermogolv )

właściwie ta M1 to jest taka PC do połączenia z innymi żródłami ciepła np.kotłem czyli system biwalentny. ( tak została pomyślana )

Mówiliśmy tyle razy na temat bufora przy podłogówce że chyba każdy wie ( mam nadzieję )

ale tutaj tak napisano i do tego się odniosłam .

Może też jest tak , że ta akurat PC ( i chyba tak jest ( ?) , teraz przyszło mi do głowy ) daje na wyjściu temp. 50 *C i nie reguluje raz na co. raz na cwu ( dwie różne temp ) ( u nas np. PC zawiaduje do jakiej temp. ma nagrzać w danym momencie , poz. zaworu trójd. ) i dlatego może potrzebny jest bufor , żeby przez niego wszystko szło czyli z niego następował rozbiór na co. i cwu .

Bo gdyby tak było jak wyżej to musiałby być mieszacz ( idzie te 50*C na cwu ( zb.) a podmieszana na co. , wtedy bez bufora ) .

Na stronie Thermog. jest pompa cyrk. między buforem/ kotłem a PC a druga ta obiegowa na podłogówkę też powinna być.

No bo jak może jeszcze być ? i dlaczego tak a nie inaczej ?...a może jest jeszcze tak , że owszem napisano bufor a to jest " bufor" ze zb. cwu w środku czyli normalny zb. cwu ale z większą ( ilość ) wodą kotłową ( co.) niż zazwyczaj ......czyli układ ma dwa elementy ( PC + zb. cwu ) a nie trzy ( PC + bufor + zb.cwu ) ....bo chyba innych możliwości nie ma ?

PS. dobrze byłoby aby na stronach internet. były możliwe rozwiązania ( schematy ) połączeń miedzy częściami składowymi instalacji , wtedy nikt by się nie zastanawiał i wszystko byłoby jasne ...

Dimlex ma bardzo ciekawy system doboru ( na stronie intenet .) w zależności co i jak i dużo możliwości wyboru .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka mi raczej chodzi o to czy podłączać CWU pod PC. bo że tam musi być pompka to wiem. Przepraszam jeśli niejasno napisałam. Mam bufor 300 l do podłogówki. podłogówka w całym domu. I teraz dyskutujemy z mężem podłączać bojler CWU do PC czy nie? Mąż się obawia że dolne źródło się nie odnosi gdy w lecie będzie grzało CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka mi raczej chodzi o to czy podłączać CWU pod PC. bo że tam musi być pompka to wiem. Mam bufor 300 l do podłogówki. I teraz dyskutujemy z mężem podłączać bojler CWU do PC czy nie? Mąż się obawia że dolne źródło się nie odnosi gdy w lecie będzie grzało CWU.

A jak macie rozwiazaną kwestię cwu? Osobiście wykorzystałbym bufor. Ustawiasz grzanie w taniej taryfie i ciepła woda na każde żądanie. Z drugiej strony po co taki zasobnik do podłogówki-jak grubsza wylewka to sama podłoga jest wystarczającym zasobnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka mi raczej chodzi o to czy podłączać CWU pod PC. bo że tam musi być pompka to wiem. Mam bufor 300 l do podłogówki. I teraz dyskutujemy z mężem podłączać bojler CWU do PC czy nie? Mąż się obawia że dolne źródło się nie odnosi gdy w lecie będzie grzało CWU.

A jak macie rozwiazaną kwestię cwu? Osobiście wykorzystałbym bufor. Ustawiasz grzanie w taniej taryfie i ciepła woda na każde żądanie. Z drugiej strony po co taki zasobnik do podłogówki-jak grubsza wylewka to sama podłoga jest wystarczającym zasobnikiem?

cwu jest obecnie na grzałkę elektryczną i kosztuje mies ok 50 zł. (grzałka na II taryfie). A bufor taki żeby wykorzystać II taryfę. Tak myślę jak wykorzystać bufor? wszak CO to układ zamknięty no ale CWU ma weżownicę to można by było puścić by wodę podgrzała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw chcę powiedzieć , że PC powinna grzać i co i cwu . Wydać około 19 000 , ( wydaje mi się , że tyle ale może nie mam racji ,,nie chcę szukać ) a więc mniej niż inne nie przekonuje mnie .

Co to za sztuka mieć PC i martwić się jak będę grzała cwu?

jeśli już jest tak jak jest ( PC bez zbiornika cwu ) należy wykorzystać to co mamy i tak dobrać elementy , żeby mieć wszystko najlepiej dobrane z możliwych ( najpierw wymyślić cały system , połączenia itd .a dopiero później kupować elementy poza PC )

Skoro M2 grzeje cwu ( przepływowo ) tzn. że ta może też grzać cwu przy pomocy innego zbiornika tylko trzeba umieć to dobrze połączyć ( różnią się tylko skraplaczem ) .

Następna sprawa bufor, sterownik ma funkcję , żeby sobie ustawić grzanie tylko w drugiej taryfie , zastanawiam się , po co Ci bufor? ( a może dom nie taki super ocieplony, bo podłogówka tak szybko nie stygnie i skoro prawie wszyscy grzeją w drugiej taryfie bez bufora tzn.,ze to możliwe i chyba nie marzną ) a jeśli już jest to powinien być taki , żeby móc w nim ogrzewać cwu ( taki ew. by miał sens ) (w tej PC jest na wyjściu 50 *C i to co z tym zrobimy należy do nas, trzeba to dobrze zagospodarować ) .

Ja bym przynajmniej spróbowała grzać wszystko jak Pan Bóg przykazał ( co +cwu ) gdybym zauważyła , że nie da rady czy coś takiego dopiero wtedy bym się poddała i zmieniła elementy składowe systemu czy inaczej połączyła w całość .

Poza tym uważam , że producent PC powinien na takie sytuacje mieć gotowe receptury np. ta PC + do tego to i to tak połączone ( rysunki techniczne instalacji ) . Wtedy byłoby wszystko jasne. Trudno , żeby klient borykał się ze wszystkim sam.

Zapomniałam dodać , że jeśli rzeczywiście jest do zagospodarowania te 50*C ( a nie więcej ) to trzeba tak zbudować instalację ( dołożyć coś elekt. ) aby od czasu do czasu móc grzać cwu do wyższej temp. ( lagionella )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy ktoś ma zamontowaną pompę NIBE FIGHTER 1240 z modułamii FLM, PKM lub HPAC ? Jak to się sprawdza w praktyce?

U siebie planuje zamontować PC w połączeniu z wentylacja mechaniczną i ogrzewaniem ściennym. Czy te dodatkowe moduły sprawdzą się jako zamienniki rekuperatora i klimatyzatora?

 

A może jednak ktoś coś słyszał, ktoś coś wie. Też mnie bardzo interesuje ten temat a w szczególności ten moduł FLM. Napisano o nim takuie coś:

 

Dostarczone do FLM powietrze wentylacyjne zanim zostanie usunięte na zewnątrz przepływa przez wymiennik, przez który przepływa czynnik z kolektora gruntowego (np. glikol) zasilający pompę ciepła. Ponieważ czynnik jest chłodniejszy od usuwanego powietrza, następuje wymiana ciepła tzn. glikol odbiera energię z powietrza wentylacyjnego.

Średnio w roku temperatura glikolu na wejściu do pompy ciepła dzięki zastosowaniu modułu FLM może wzrosnąć nawet o 2-4°C, a to przekłada się na wyższą sprawność pompy ciepła.

W okresie, gdy pompa ciepła nie pracuje, moduł FLM przekazuje odzyskaną energią do gruntu, przyspieszając jego regenerację lub też ładując go jako swego rodzaju akumulator. Jest to również „koło ratunkowe” dla użytkowników pomp ciepła, gdzie z jakichś względów wielkość kolektora gruntowego jest niewystarczająca, aby odpowiednio zasilić pompę ciepła. "

Jak dla mnie rewelacja. Ciekawe czy to działa i czy zysk pokrywa straty poniesione na pompy obiegowe? Jak sądzicie? A i jeszcze dodam, że danfoss też ma takie coś i nazywa się DHP-VENT. Napisali o nim:

DHP-VENT to specjalnie zaprojektowany moduł wentylacyjny służący do odzysku energii z powietrza wywiewanego. Wbudowany wentylator wymusza przepływ powietrza przez kanały wywiewne z wilgotnych pomiszczeń domowych np.: łazienka, kuchnia. Ciepła powietrze "omywa" wbudowany w DHP-VENT wymiennik ciepła, przez który przepływa czynnik obiegu dolnego źródła.

Tym sposobem wzrasta temperatura czynnika na wejściu do pompy ciepła co w efekcie znacznie podnosi sprawność pompy ciepła.

Gdyby to chciało działać (ekonomicznie) to byłaby to genialna sprawa - w jednym urządznieu CO, CWU i wentylacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...