Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

z oczywistych powodów ogrzewanie płyty legalett przy pomocy pompy ciepła nie dotyczy ogrzewania powietrznego :) Pompa ciepła wymaga niskotemperaturowej instalacji odbiorczej a do ogrzewania powietrza potrzeba z pewnością wyższych temperatur skraplania niż dla podłogówki. Miałem raczej na mysli rozwiązanie w którym zamiast elektrycznych przewodów grzejnych zastosowano przewody wodne do akumulowania ciepłą , a kanały powietrzne uzupełniają system - troche to wydumane , ale pytałeś to odpowiedziałem :D

Jednym słowem : jeśli pompa ciepła to tylko wodne ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe lub ścienne. A czy nagrzejesz nim płytę monolityczna z betonu czy orurowany legalett to juz drugorzędna sprawa.Z puntu widzenia samej pompy ciepła legalett jest bez sensu :( , ale chciałeś zaprzęgać kominek ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z oczywistych powodów ogrzewanie płyty legalett przy pomocy pompy ciepła nie dotyczy ogrzewania powietrznego :) Pompa ciepła wymaga niskotemperaturowej instalacji odbiorczej a do ogrzewania powietrza potrzeba z pewnością wyższych temperatur skraplania niż dla podłogówki. Miałem raczej na mysli rozwiązanie w którym zamiast elektrycznych przewodów grzejnych zastosowano przewody wodne do akumulowania ciepłą , a kanały powietrzne uzupełniają system - troche to wydumane , ale pytałeś to odpowiedziałem :D

Jednym słowem : jeśli pompa ciepła to tylko wodne ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe lub ścienne. A czy nagrzejesz nim płytę monolityczna z betonu czy orurowany legalett to juz drugorzędna sprawa.Z puntu widzenia samej pompy ciepła legalett jest bez sensu :( , ale chciałeś zaprzęgać kominek ...

 

Chmmm... jak w rurach bedzie woda ok 35C, to bedzie bardzo dlugo rozgrzewac plyte fundamentowa... Zgadza sie?

 

Czyli co, nie zawracac sobie glowy Legalett'em czy ogrzewana woda plyta i robic zwykle lawy fundamentowe i najpospolitsza podlogowke wodna, grzana PC? Do tego dodac wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepla + solary. Czy to bedzie lepsze rozwiazanie? Z pewnoscia bedzie tansze, ale czy wystarczajaco energooszczedne?

 

Kominek w takim wypadku bedzie raczej tylko do popatrzenia na zywy ogien, czyli w celach dekoracyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bedziemy prawie sasiadami :D W jaka strone od Olsztyna?

 

Przy wylocie na Mazury czyli przy "16".

 

Co do wykonania płyty grzewczej to raczej problemów nie widzę. System składa się z dwóch prostych w wykonaniu rzeczy: płyty fundamentowej i wodnej podłogówki - potrzebny tylko projektant, a z projektem każdy porządny wykonawca sobie poradzi - trzeba tylko przełamać bariery :D . Hydrol napisał, że trzeba policzyć podłogówkę dla niższych parametrów zasilania co jest prawdą, ale można wybrać PC przy której tego nie trzeba robić np. ZIRIUS, który daje na wyjściu 50st.C.

Mój pomysł jest następujący:

-energooszczędny dom na płycie fundamentowej

-wodna podłogówka w całym domu (łazienki ze wzgl. na wilekość dogrzewane kaloryferami elek.)

-grzanie pompą ciepła ZIRIUS M2

-brak kominka (leniwy jestem)

-brak solarów (przy moim zużyciu CWU nigdy się nie zwrócą)

-awaryjnie w zasobniku PC jest grzałka elek. a na wypadek braku prądu kupię promienniki na gaz albo naftę

 

Jak na razie jestem na etapie dogadywania koncepcji z architektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam , że się wtrącę

. Hydrol napisał, że trzeba policzyć podłogówkę dla niższych parametrów zasilania co jest prawdą, ale można wybrać PC przy której tego nie trzeba robić np. ZIRIUS, który daje na wyjściu 50st.C.

a co to ma do rzeczy ..inne PC dają i 65 *C na wyjściu . Trzeba tylko zapytać co na to COP. ( przecież jest zdecydowanie inne dla 0/35 a inne dla 0/50 ) . Zasady ogrzewania podłogowego dla ogrzewających PC ( obojętnie jaką jeśli chodzi o producenta ) są takie same . Czym mniejsza temp. wody zasilającej tym lepiej bo można się taniej ogrzać. Dom ogrzewany podłogówką dla -10 i np. 33 *C w rurkach zdecydowanie będzie tańszy w eksploatacji niż ogrzewany 40 , 45 czy 50 *C przy takiej samej temp. zewnętrznej .

PS. Czy u Was też odkręcają się zawory albo pękają albo raczej odcinają się ( jak piłką ) po 2 latach eksploatacji ? tym razem w garażu a właściwie na .....potop szwedzki to mało powiedziane :(

chyba zawiążę czerwoną kokardkę od uroków jak znalazł ale na czary czy ja wiem podziała ? jak myślicie a może to duchy ? , że też niektórzy mają aż takie szczęście ......tylko przeprowadzka do innej bajki a znacie taką ? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to ma do rzeczy ..inne PC dają i 65 *C na wyjściu . Trzeba tylko zapytać co na to COP. ( przecież jest zdecydowanie inne dla 0/35 a inne dla 0/50 ) .

bonetka może niejasno się wyraziłem. W przypadku PC, którą zamierzam kupić nie zjadę zbyt nisko z temp. na wyjściu ze względu na CWU, które jest grzane przepływo. Myślę, że do 45st.c no może 40 (musiałby się wypowiedzieć jakiś użytkownik) można zjechać na tej PC, a to aż nadto dla podłogówki, żeby nie przewymiarowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak rozumiem ...ale przecież wiesz , że czym mniej *C zabierzesz na co. tym wiecej zostanie na cwu ( bo to leci z jednego zbiornika ) już jeden grzejnik na wyższą temp.np. 45 czy 40 *C powoduje pewien dyskomfort i nie jest zalecany ( była tu swego czasu rozmowa na ten temat a chodziło o jeden grzejnik na wyzszą temp. w łazience ) a co mówić wszystko .........( właśnie to , że to jest przepływowo powoduje , że czym wyższa temp. w zbiorniku ( mniej jej się zabierze na co. tym lepiej )

gdyby grzane było inaczej to ryzykujesz tylko mniejsze COP a tak komfort ciepłej wody

Generalnie czym mniej na co. tym lepiej ( taniej ) no cóż , cwu trzeba jakoś grzać i nikt nie patrzy w tym wypadku na COP ....raczej jak zabezpieczony zbiornik ( czy szybko się wychładza ) , do ilu grzejemy ? przecież może być 45 *C a tylko od czasu do czasu więcej ( lagionella ) , jak ustawiona histereza itd.).

Gdybyś miał M1 i wodę grzał jakoś inaczej ( czym innym ) to rzeczywiście dostałbyś 50 *C ( COP jakieś ale mniej to ważne ) i nie miałoby to znaczenia natomiast dla M2 to jaką masz temp. podłogówki ma znaczenie i to duże bo jest powiązane z cwu ( do jakiej nagrzeje , jak szybko , czy nie trzeba czekać , czy są przerwy w dostawie wody o takiej temp . jaką chcemy itd. ).

Słowem , czym wyższa temp. wody opływającej zimną wodę przepływającą w wężownicy ( cwu ) tym lepiej. (tam jest układ warstwowy wody z zbiorniku na dole niższa temp. na górze wyższa )

Wydawać by się mogło , ze skoro w zbiorniku jest na górze 70 *C czy 50 *C do dyspozycji to bez znaczenia ile puścimy na cokolwiek bo i tak COP jest takie samo ( liczy się nagrzanie całego zbiornika do określonej temp czyli dla 0/50 , 3,3 ) ale ze względu na przepływówkę ( komfort ) ma to znaczenie ( M2 )....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmmm... jak w rurach bedzie woda ok 35C, to bedzie bardzo dlugo rozgrzewac plyte fundamentowa... Zgadza sie?

 

Czyli co, nie zawracac sobie glowy Legalett'em czy ogrzewana woda plyta i robic zwykle lawy fundamentowe i najpospolitsza podlogowke wodna, grzana PC? Do tego dodac wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepla + solary. Czy to bedzie lepsze rozwiazanie? Z pewnoscia bedzie tansze, ale czy wystarczajaco energooszczedne?

 

Kominek w takim wypadku bedzie raczej tylko do popatrzenia na zywy ogien, czyli w celach dekoracyjnych.

1. nie tylko o to że płyta się wolno nagrzewa ,a le kanały to służą wtedy wyłącznie do zasilania kominkowego, choć można rozważać "ładowanie" płyty w tanich godzinach i rozładowanie mechanizmami legalett w droższych, ale wtedy konieczna pompa o większej mocy i większe źróło :(

2.Nie zawracać głowy.

3. Solary to raczej nie wiem po kiego, chyba że masz zamiar budować budynek usługowo-mieszkalny z potężnym poborem ciepłej wody. Zbudowanie solara dla potrzeb mieszkalnych to szansa na najdroższe z możliwych źródeł a zainwestowane pieniążki nie zwrócą sie nigdy nawet w porównaniu do zwykłego grzania prądem w najdroższej taryfie. No i solary to tylko ciepła woda i tylko przez 6 miesięcy. O centralnym nie mysl nawet, chyba że będziesz kombinował połączenie solara jako dolnego źróła - ale myślę że szkoda zachodu. Dobry solar kosztuje drogo , a marny ...

Energooszczędność to równiez wynik nawyków i oczekiwań mieszkańców. Ktoś lubi ciepłe gacie a inny chodzi z interesem na wierzchu :D :D :D

Nie daj się zwariować. Ja mam zwykłą wentylację i 15 wełny w ścianie warstwowej , nie mam zamiaru więcej oszczędzać po to by zapłacić 500 zł rocznie mniej. Lubię ciepłełko ale i otwarte okno nawet zimą.

Wentylacja mechaniczna i rekuperator to z punktu widzenia energooszczędności i przede wszystkim ograniczenia wielkości źródła ciepła, elementy o kapitalnym znaczeniu

 

Temperatura podłogówki to przede wszystkim efektywnośc energetyczna czyli COP, ale nie tylko!!!!! To przede wszystkim komfort cieplny i temperatura odczuwalna. Oszczędność polega też i na lepszej pracy pompy i na fakcie ,że przy ogrzewaniu podłogowym temperatura powietrza 19C odpowiada komfortowi cieplnemu pomieszczenia o temp 21C ogrzewanego tradycyjnymi grzejnikami. Normy niemieckie nie zezwalają na temeraturę posadzki pomieszczeń stałego przebywania ludzi wyższej niż 28C i nie bez powodu ! Budowanie podłogówki na temperaturę 50 C to zupełne nieporozumienie i nie da się tego skomentować :-? Pompa ciepła ma produkowac ciepło dla potrzeb c.o. bo ciepła woda to najwyżej 10-15%

rocznej produkcji.Nie każdy pomysł ma ręce i nogi mimo dobrego marketingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to ma do rzeczy ..inne PC dają i 65 *C na wyjściu . Trzeba tylko zapytać co na to COP. ( przecież jest zdecydowanie inne dla 0/35 a inne dla 0/50 ) .

bonetka może niejasno się wyraziłem. W przypadku PC, którą zamierzam kupić nie zjadę zbyt nisko z temp. na wyjściu ze względu na CWU, które jest grzane przepływo. Myślę, że do 45st.c no może 40 (musiałby się wypowiedzieć jakiś użytkownik) można zjechać na tej PC, a to aż nadto dla podłogówki, żeby nie przewymiarowywać.

 

ale tu co innego jest temperatura w zbiorniku a co innego podajesz na podlogowke, zbiornik ma na wyjsciu mieszacz (wbudowany) i wtedy sterujesz temp wody ktora uzywaz na CO a na CWu raczej trzeba sie przygotowac na te 0/50

czym nizsza wode damy na podlogowke tym mniej nasz PC bedzie musiala dogrzewac zbiornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie tylko o to że płyta się wolno nagrzewa ,a le kanały to służą wtedy wyłącznie do zasilania kominkowego, choć można rozważać "ładowanie" płyty w tanich godzinach i rozładowanie mechanizmami legalett w droższych, ale wtedy konieczna pompa o większej mocy i większe źróło :(

2.Nie zawracać głowy.

3. Solary to raczej nie wiem po kiego, chyba że masz zamiar budować budynek usługowo-mieszkalny z potężnym poborem ciepłej wody. Zbudowanie solara dla potrzeb mieszkalnych to szansa na najdroższe z możliwych źródeł a zainwestowane pieniążki nie zwrócą sie nigdy nawet w porównaniu do zwykłego grzania prądem w najdroższej taryfie. No i solary to tylko ciepła woda i tylko przez 6 miesięcy. O centralnym nie mysl nawet, chyba że będziesz kombinował połączenie solara jako dolnego źróła - ale myślę że szkoda zachodu. Dobry solar kosztuje drogo , a marny ...

Energooszczędność to równiez wynik nawyków i oczekiwań mieszkańców. Ktoś lubi ciepłe gacie a inny chodzi z interesem na wierzchu :D :D :D

Nie daj się zwariować. Ja mam zwykłą wentylację i 15 wełny w ścianie warstwowej , nie mam zamiaru więcej oszczędzać po to by zapłacić 500 zł rocznie mniej. Lubię ciepłełko ale i otwarte okno nawet zimą.

Wentylacja mechaniczna i rekuperator to z punktu widzenia energooszczędności i przede wszystkim ograniczenia wielkości źródła ciepła, elementy o kapitalnym znaczeniu

 

Temperatura podłogówki to przede wszystkim efektywnośc energetyczna czyli COP, ale nie tylko!!!!! To przede wszystkim komfort cieplny i temperatura odczuwalna. Oszczędność polega też i na lepszej pracy pompy i na fakcie ,że przy ogrzewaniu podłogowym temperatura powietrza 19C odpowiada komfortowi cieplnemu pomieszczenia o temp 21C ogrzewanego tradycyjnymi grzejnikami. Normy niemieckie nie zezwalają na temeraturę posadzki pomieszczeń stałego przebywania ludzi wyższej niż 28C i nie bez powodu ! Budowanie podłogówki na temperaturę 50 C to zupełne nieporozumienie i nie da się tego skomentować :-? Pompa ciepła ma produkowac ciepło dla potrzeb c.o. bo ciepła woda to najwyżej 10-15%

rocznej produkcji.Nie każdy pomysł ma ręce i nogi mimo dobrego marketingu.

 

 

hydrol, dziekuje bardzo!!!! :)

 

Czyli, o ile dobrze zrozumialem, to najlepiej przyjac nastepujace rozwiazanie:

 

1) Fundamenty zwykle lub po prostu dobrze ocieplona styropianem plyta fundamentowa (podobnie jest to lepsze rozwiazanie, bo brak mostkow termicznych + bede stawial dom z keramzytowych plyt prefabrykowanych, czyli szybko).

 

2) Ogrzewanie podstawowe: podlogowe wodne z PC i GWC.

 

3) Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla przez rekuperator.

 

Z solarow rezygnuje, z grzania plyty fundamentowej czy Legalett'u tez.

 

Mam tylko pytanie: czy PC zapewni wystarczajaca ilosc goracej wody (do kuchni i lazienki)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko pytanie: czy PC zapewni wystarczajaca ilosc goracej wody (do kuchni i lazienki)?

ja nie Hydrolek :D nasz wspaniały Profesor ale może zanim On odpowie ......

jak najbardziej zapewni do normalnego użytkowania tylko , ze w PC kompaktowych ( mających zasobnik w środku ) zasobniki mają przeważnie 160 -170 litrów, są grzane płaszczowo ( zbiornik w zbiorniku , czyli mamka ogrzewa i oddaje ciepło maluchowi w środku ) ale ilość wody kotłowej ogrzewającej zasobnik cwu jest dość mała np. 60 litrów i to właśnie powoduje , że czasami trzeba grzać dla większej ilości ludków w dwóch cyklach żeby zapobiec temu zjawisku trzeba od razu zaprogramować wyższą temp. wody np.53*C .

Są natomiast PC gdzie zbiornik nie jest wbudowany tylko stoi osobno ( np. 500 l) . Tam struktura podziału może być inna np. 340 wody ( mamka ) ogrzewa 160 l malucha i tu nie ma problemów ( grzane w jednym cyklu ) .

Oczywiście są PC gdzie zbiorniki grzane są inaczej albo przepływowo albo gorąca wężownica ogrzewa zimną wodę ( może powodować szybkie zakamienienie zbiornika ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka,

 

Dziekuje bardzo za rade! Bede o tym pamietal dobierajac model PC. :)

 

A jeszcze mam pytanie. Czytalem, ze mozna wypelniac rury GWC glikolem i ze wtedy nie zanieczyszcza sie system.

 

Czy w takim wypadku w podlogowce tez plynie glikol?

 

Czy to wplywa jakos na efektywnosc pracy PC poza tym, ze jest wtedy bezawaryjna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka,

 

Dziekuje bardzo za rade! Bede o tym pamietal dobierajac model PC. :)

 

A jeszcze mam pytanie. Czytalem, ze mozna wypelniac rury GWC glikolem i ze wtedy nie zanieczyszcza sie system.

 

Czy w takim wypadku w podlogowce tez plynie glikol?

 

Czy to wplywa jakos na efektywnosc pracy PC poza tym, ze jest wtedy bezawaryjna?

a tym razem ja się wcielę w role Bonetki :D

Nic nie wiem o GWC z glikolem? Glikol służy jedynie do napełnienia kolektoira gruntowego a to nie jest GWC.

Podłogówka jest napełniona wodą - najlepszym możliwym czynnikiem. gdyby było inaczej to w naszych żyłach też by był glikol - bo Stwórca czy ewolucja się nie myli :D

Mam zasobnik z mamką o pojemności całkowitej 500 l w tym "maluch" z ciepłą wodą 160l co popwoduje że 5 osobowa rodzina korzysta wyłącznie z wody wyprodukowanej w II taryfie. Rano jest naładowana po nocy, a po poracy i wczesnym wieczorem wystarcza tego co się nagrzeje od 13.00 do 15.00. Po 22.00 znowu się włącza tania taryfa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka tylko w jednym przypadku PC nie jest napełniana wodą a mianowicie bezpośrednie parowanie /bezpośrednie skraplanie ..płynie tam wtedy czynnik roboczy np. R407C ale to rozwiązanie w/g mnie jest kiepskie.

Jeśli chodzi o GWC to są i takie rozwiązania :

https://ssl.allegro.pl/item401599677_gruntowy_wymiennik_ciepla_gwc_max_120_dospel.html

Bezawaryjna praca PC powinna być ZAWSZE niezależnie od producenta czy systemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

usilnie obliczamy z mężem czas zwrotu kosztów instalacji pompy ciepła.

 

Proszę o bezlitosne podsumowanie naszych wyliczeń :o

 

Pompa + sondy pionowe + materiały = 65 000zł

 

kotłownia elektryczna (tylko to bierzemy jako alternatywę do PC pod uwagę) + bufor cwu 300l = 21 209 zł

 

RÓŻNICA: bagatela 43 719zł

 

nasze zapotrzebowanie na energię CO - 23 000kwh/rok

cwu - 4 000kwh/rok

 

zakładamy że grzejemy głównie w nocy (posiadamy fundament grzewczy)

noc : 75% IItaryfa

dzień 25% I taryfa

 

koszt energii: I taryfa 1 kwh=0,48zł

II taryfa = 0,22zł

 

koszt energii/rok przy kotłowni elektrycznej: : 7690 zł

koszt energii/rok przy PC (przyjęty COP 3,4) : 2262 zł

 

różnica/rok: 5428zł

 

43 719 (różnica kosztów instalacji)/ 5428 (różnica kosztów eksploatacji) =

 

8 LAT

 

 

czy to możliwe?

 

przy tańszej wersji kotłowni bez bufora - 12 756 zwrot następuje po 9,6 latach.

 

BAAAARDZO proszę o zweryfikowanie tego!

 

Pozdrawiam serdecznie

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BAAAARDZO proszę o zweryfikowanie tego!

Napisz coś więcej o charakterystyce energetycznej swojego domu. Z tego co widzę, to masz spore zapotrzebowanie na energie do ogrzewania (> 20 kW). Przy takim zapotrzebowaniu na ciepło rozrasta się instalacja PCi (dolne źródło), a tym samym znacznie rosną koszty. Czy rzeczywiście masz takie duże zapotrzebowanie na ciepło? Inwestujesz spore pieniądze w fundament grzewczy, a co z pozostałymi elementami budynku (ściany, okna, dach, wentylacja)? Może tu warto poszukać oszczędności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, przebrnąłem przez cały wątek i teraz czas włączyć się w dyskusję.

 

Obecnie jestem na etapie wyboru projketu a więc mam trochę czasu na wybór PC. Raczej jestem zdecydowany na projekt: http://www.archipelag.pl/projekty-domow/sandra/?TypeCategory=4

 

200m powierzchni uzytkowej + 30 m garaż. Działkę mam naprawdę dużą a więc z kolektorem poziomym nie ma problemu. 15m od planowanego domu jest staw. Napewno będę palił w kominku bo to lubię.

 

Proszę o doradzenie co powinienem wybrać, poniżej moje przemyślenia.

 

I

1) Pompa Ciepła Nibe z kolektorem poziomym + zbiornik buforowy 500l z wyjściem na solary (solary podłączę kiedyś w przyszłości jak nasze Państwo zacznie je dotowac - są juz gminy które dokładają 75% kosztów założenia solarów. Jest plan Uni Europejskiej że do bodajże 212 roku w polce ma być 25% energi odnawialnej, obecnie jest 1% a więc muszą wdrożyć jakieś programy aby zachęcić ludzi, wiem że hurtowo budują wiatraki na pomorzu ale to mało). Do tego zbiornika chciałbym też ewentualnie doprowadzić kominek z płaszczem wodnym. Pompa z chłodzeniem pasywnym. Tylko jak wtedy bedzie grzać CWU latem ??

 

2) To samo co wyżej tylko kominek z rozprowadzeniem powietrza bez podłączania do bufora.

 

3) Pompa z wbudowanym zbiornikiem CWU bez podączenia kolektorów i odzielnie kominek z rozprowadzeniem powietrza

 

4) Pompa do CO grzałka do CWU kominek z rozprowadzeniem powietrza

 

II

Nurtuje mnie też posadowienie dolnego źródła,

a)czy lepiej przed domem pod kostką (bonetka podawała kiedyś artykuł że nawet to lepsze niż trawa)

 

b)Czy może jednak za stawem a więc 25-30metrów od domu pod trawą na której będą pasły się koniki ? (w razie awari nie bedzie kłopotu z rozkopaniem i zrywaniem kostki)

 

c)A i jeszcze może pokombinować z tym stawem i jakoś pod stawem umieścić kolektor ?

 

d) Będę robił oczyszczalnie ścieków, może pod nią dać kolektor pompy ?

 

III Wentylacja, mechaniczna czy normalna z reku czy bez ??

 

Dodam że dom będe pewnie starał się stawiać z pustaka ceramicznego + styro i jakieś szczelne okna, będę starał się zbiliżyc do domu pasywnego tak jak to będzie możliwe w granicach opłacalności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestycja w PC jest na tyle kosztowna a efekt jej działania na tyle dobry, że ja bym na twoim miejscu kompletnie nic więcej nie inwestował w jakiekolwiek inne systemy związane z ogrzewaniem CO, CWU i odzyskiem ciepła. Żadna z takich inwestycji nie zwróci się w okresie jej żywotności.

 

Piszesz że lubisz kominek - jakiś prosty, ładny, nie za drogi, bezawaryjny, bez sterowania i zasilania prądem. Zobacz np na to: http://www.jotul.com/pl/wwwjotulpl/Main-Menu/Atra/-Atra-Drewno/Wkady-kominkowe-ATRA/Atraflam-900-Epi/ - raj dla wielbicieli ognia. A przy okazji będziesz miał czym się ogrzać w razie 3-ciej wojny światowej.

 

Masz jeziorko - może pompa typu woda-woda? Ma największą sprawność.

 

Piszesz o domu pasywnym - on nie idzie w parze z pompą ciepła. Jak dom pasywny to nie pompa ciepła. Poprostu ona nie ma co robić, nie jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BAAAARDZO proszę o zweryfikowanie tego!

Napisz coś więcej o charakterystyce energetycznej swojego domu. Z tego co widzę, to masz spore zapotrzebowanie na energie do ogrzewania (> 20 kW). Przy takim zapotrzebowaniu na ciepło rozrasta się instalacja PCi (dolne źródło), a tym samym znacznie rosną koszty. Czy rzeczywiście masz takie duże zapotrzebowanie na ciepło? Inwestujesz spore pieniądze w fundament grzewczy, a co z pozostałymi elementami budynku (ściany, okna, dach, wentylacja)? Może tu warto poszukać oszczędności.

 

185m2 powierzcni użytkowe

 

wartości U:

okna 1,3 (31m2)

ściany 0,184 (156m2)

fundament 0,168 (211m2)

dach 0,161 (211m2)

 

Niemiecka firma wyliczyła że roczne zapotrzebowanie na energię dla naszego domu to 16 500kwh (CO) i 2 500kwh (cwu)

Jednak w ich założeniach średnia temp. w domu wynosi 19'C a to za mało ;-(

 

Vaillant obliczył to zapotrzebowanie na poziomie

23 000kwh

4 000 kwh

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...