Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

185m2 powierzcni użytkowe

 

wartości U:

okna 1,3 (31m2)

ściany 0,184 (156m2)

fundament 0,168 (211m2)

dach 0,161 (211m2)

 

Niemiecka firma wyliczyła że roczne zapotrzebowanie na energię dla naszego domu to 16 500kwh (CO) i 2 500kwh (cwu)

Jednak w ich założeniach średnia temp. w domu wynosi 19'C a to za mało ;-(

 

Vaillant obliczył to zapotrzebowanie na poziomie

23 000kwh

4 000 kwh

Parametry domu przyzwoite, moim zdaniem bliższa prawdy jest firma niemiecka.

Jedyną niewiadomą jest jeszcze wentylacja, o której nie napisałaś. Czy będzie centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czy wentylacja grawitacyjna?

Przyzwyczajenia użytkowników są oczywiscie bardzo ważne, ale w domu o ogrzewaniu podłogowym przy temperaturze 19 st. C uzyskuje się podobny komfort cieplny, jak w domu o ogrzewaniu grzejnikowym z temperaturą 21 st. C.

 

Napisz jakie urządzenia dobrała ci firma V. Może trochę przesadzili. Różnica w kosztach ponad 40 tys. zł wydaje mi się mimo wszystko szokująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

wentylacja grawitacyjna w sytuacji kiedy będzie PC, rekuperator jeżeli będzie kotłownia elektryczna.

 

Vaillant dobrał PC Geotherm, 10kw + zasobnik 300l. PC z materiałami to ok. 32 tys. do tego dochodzą jakieś studnie z rozdzielaczem, projekt no i dolne źródło (sonda pionowa) 23tys.

Suma brutto to ok. 65tys. (z tańszym zasobnikiem, z zasobnikiem który poleca Vaillant to 71tys.)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylacja grawitacyjna w sytuacji kiedy będzie PC, rekuperator jeżeli będzie kotłownia elektryczna.

To w takim razie źle liczysz koszty zużytej energii.

koszt energii/rok przy kotłowni elektrycznej: : 7690 zł

koszt energii/rok przy PC (przyjęty COP 3,4) : 2262 zł

Przy wentylacji grawitacyjnej zużyjesz więcej energii. Pompa ciepła wydaje się dobrana prawidłowo, ale już koszty dolnego źródła o mocy ok. 7,5kW 23tys. zł są raczej zawyżone.

Poszukaj innych dostawców pomp ciepła na pewno można z tymi kosztami zejść znacznie niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanek :) jestem pod wrażeniem :) cały wątek no, no, brawo!

w gwoli ścisłości chyba nie pod stawem tylko w stawie na dnie . ( niby można ale wiadomo jaki ten staw ( głębokość, wielkość ) , masz tyle miejsca , że ......

Daleka jestem od doradzania to zostawiam Hydrolkowi :D i Innym :) .

Ja czasami tylko napiszę swoje zdanie a trudno nazwać to doradztwem.

Skoro przeczytałeś to wiesz , że nasze zdanie jest takie : PC + kominek ( normalny ( DGP ) . Solary też są nieopłacalne przy PC . Wentylacja z reku.

Poszczególne firmy mogą mieć własne zdanie co do umieszczenia kolektora a one biorą odpowiedzialność za całość instalacji .

Pytasz jak będzie grzać cwu i chłodzić pasywnie , otóż w PC musi być dodatkowy wymiennik , jest albo w standardzie tak jest np. Stiebel Eltron wersja Cool . , Danfoss DHP-C , albo dodatkowo np. DHP-H .

W Nibe jest to dodatkowy moduł PKM to on umożliwia chłodzenie pasywne ( wymiennik, zawory, pompa, zawory trój. ) ( koszt PC + 2500,- ( lub 4600, - zależy od mocy chłodniczej i do jakiego typu PC 1140/1240 ).

Oczywiście każdy może mieć inne zdanie na temat PC i instalacji , są też tacy którzy grzeją kominek z PW w czasie 30 *C upałów , żeby mieć cwu ...nie miałam i nie wiem ...ale gdyby było uczucie chłodu przy tym ew. kurtyna wody w środku zamiast widoku ognia chyba byłoby zdecydowanie lepiej :)

PS. a porpos pasywnego chłodzenia, ciekawe czy ma w środku Nibe 1250 ...dać 38500,- i jeszcze dokupować moduł to lekkie przegięcie ( o niej są skąpe inf . ( brak rys.tech ) a inwerter nie ma nic do tego )

Gdybyś się chciał chłodzić i pasywnie i aktywnie to moduł HPAC (PC + 5.800,-)

 

W IVT nie ma modułów jak w Nibe i trzeba robić instalację. Ciekawe czy nie taniej ? zastanawiam się jeszcze nad taką sprawą . Wiem , że klimakonwektory byłyby najlepsze ale dmuchają ( hałas ) a jeśli ma ktoś w domu normalne grzejniki ale duże czy puszczenie wody lodowej do tych dużych grzejników spowodowałoby ( teoretycznie skoro to tylko pompy to mogłaby się wymieniać ciągle, koszt tylko pomp ) spadek temp. w pomieszczeniu , ciekawe o ile ? ...małe powierzch. grzejników to bez sensu ale duże ( długie i grube ) ? , może nie tak zupełnie , jak myślicie ? do tego przymknięte okiennice lub spuszczone żaluzje i byłoby ok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

am76:

Kominek rzeczywiście super, tylko podejrzewam problemy z obsługą, trzeba uważać aby niepotłuc szyb.

 

Jeziorka niestety nie mam a tylko stawa 2x3m i 2metry głęboki, chcę go pogłębić i poszerzyć - docelowa bedzie 4x6m i 3 metry głęboki.

 

Myślę o położeniu kolektora poziomego solanka/woda na dnie tego stawu tak aby zwiększyć efktywność pompy, co o tym sądzicie ?

 

Co do oszczędności z pompą to oczywiście nie obejdzie się bez excela i dokładnych obliczeń ale na oko wydaje mi się że optymalnyum rozwiązanie będą elementy domu pasywnego + pompa + kominek z DGP i reku.

 

Bonetka:

Zdanek :) jestem pod wrażeniem :) cały wątek no, no, brawo!

w gwoli ścisłości chyba nie pod stawem tylko w stawie na dnie . ( niby można ale wiadomo jaki ten staw ( głębokość, wielkość ) , masz tyle miejsca , że ......"

 

Oczywiście że na dnie :)

 

Daleka jestem od doradzania to zostawiam Hydrolkowi :D i Innym :) .

Ja czasami tylko napiszę swoje zdanie a trudno nazwać to doradztwem.

Skoro przeczytałeś to wiesz , że nasze zdanie jest takie : PC + kominek ( normalny ( DGP ) . Solary też są nieopłacalne przy PC . Wentylacja z reku.

 

Jak zwykle skromna, ale niech Ci będzie, ty w ogóle się nie znasz, a te rady to tak losowo Ci jakoś wypadają a że w większości trafne to napewno przypadek ? I coś tak kilkadziesiąt trafnych przypadków ?? Grasz w totka ?? ;)

 

Co do tego rozwiązania to też mi się na razie najbardziej podoba a więc PC+kominek z DGP + reku. Ale kusi pozostawienie sobie furtki na podłaczenie solarów - mamy zobowiązania w unii i w najbliższych latach znacząco mamy zwiększyć przyrost energii ze źródeł odnawialnych, może za parę lat dadzą jakąś dotację na solary i wtedy chciałbym mieć taką furtkę i możliwość podłączenia solarów. No a jak juz uwzględniamy solary to musi być zbiornik akumulacyjny a jak zbiornik no to może jednak warto zrobić kominek z płaszczem i podłączyć do takiego zbiornika ?? I w tym momencie głupieję :D

 

Może ktoś wie jaka jest różnica w mocy cieplnej takiego kominka z DGP w porównaniu z kominkiem z płaszczem dla 200m pow uzytkowej domu ?

 

Chłodzenie pasywne - widziałem ten moduł w Nibe i sterowanie przez internet, oj kusi możliwość przykręcania ogrzewania z pracy albo z wakacji, spore oszczędności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zdania, że przy solarach konieczny jest zbiornik akumulacyjny to się nie zgodzę - potrzebny jest zbiornik ale po prostu ten, w którym mamy CWU. Zbiornik akumulacyjny jedynie wtedy, kiedy chcielibyśmy używać solarów do dogrzewania pomieszczeń w okresie przejściowym. Notabene - ale to w domach pasywnych w Niemczech (artykuł w Muratorze) bardzo częste rozwiązanie to kominek z płaszczem i solary - dołączone do zbiornika akumulacyjnego właśnie :)

Jeżeli natomiast chcemy solarem podgrzać jedynie CWU to wystarczy zbiornik CWU z 2 wężownicami - jedna dla solara, druga dla PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanek :) w totka ? ..nie dla psa kiełbasa , niestety :lol: ( ze 3 razy zagrałam ale jakoś bez efektów ).

Wydaje mi się , że te moce przy kominku nie mają znaczenia tzn.to taka sama moc np. 20 czy 25 kW tylko przy DGP idzie w rozprowadzenie powietrza do pomieszczeń a przy PW idzie w co+cwu ( bufor ).

Inaczej trzeba policzyć zapotrzebowanie kominka jako jedynego zródła ciepła w domu ( chociaż tak w/g przepisów nie można ) a inaczej jeśli to dodatkowe ogrzewanie do czegoś co już jest ( innego zródła ciepła ) . Różna też jest sprawność kominków .

Wyjście na solary jak najbardziej można zrobić a jeszcze jak za darmo ( kiedyś ) czemu nie ?

Jak się wyjeżdża to można ustawić PC ( sterownik ) tak jak się chce ..a ten ich RCU -10 to 3.500 ,- ( niestety ) ale dobrze rzeczywiście mieć podgląd co się dzieje, gdyby tylko był tańszy .......ciekawe w Danfossie taki moduł kosztuje 1500 , - a tu aż tyle :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zdania, że przy solarach konieczny jest zbiornik akumulacyjny to się nie zgodzę - potrzebny jest zbiornik ale po prostu ten, w którym mamy CWU. Zbiornik akumulacyjny jedynie wtedy, kiedy chcielibyśmy używać solarów do dogrzewania pomieszczeń w okresie przejściowym. Notabene - ale to w domach pasywnych w Niemczech (artykuł w Muratorze) bardzo częste rozwiązanie to kominek z płaszczem i solary - dołączone do zbiornika akumulacyjnego właśnie :)

Jeżeli natomiast chcemy solarem podgrzać jedynie CWU to wystarczy zbiornik CWU z 2 wężownicami - jedna dla solara, druga dla PC

 

Ja też czytałem ten artykuł w Muratorze i oni tam mają zbiorniki akumulacyjne 1000l - co myślicie o takim wielkim zbiorniku akumulacyjnym ?. Ale u nich to inny poziom opłacalności ich Państwo wspiera w zakupie solarów i dlatego im się opłaca. Poza tym niemcy nie są takie same jak polska, tam jest o wiele więcej dni słonecznych niż u nas szczególnie na południu.

 

Słyszałem że są gminy u nas w polsce które dopłacają nawet 75% do solarów ale przy modernizacji starej kotłowni. Trochę głupio, bo tzn że jak my budujemy nowe domy to powiniśmy tam wstawić stary piec na węgiel a po pół roku modernizować kotłownię na ekologiczną :D echh to nasze prawodastwo

 

Swoją drogą to może i jest to pomysł, zrobić tylko kominek i poczekać aż dadzą dotację na pompę ciepła :) Do 2012 roku muszą coś wymyśleć bo niespełnimy norm i będziemy płacić kary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , że te moce przy kominku nie mają znaczenia tzn.to taka sama moc np. 20 czy 25 kW tylko przy DGP idzie w rozprowadzenie powietrza do pomieszczeń a przy PW idzie w co+cwu ( bufor ).:(

 

No tak to jest jasne, ale ja pisałem o wydajności w postaci energii cieplnej, teoretycznie wydaje mi się iż rozprowadzenie wody ma mniejsze straty niż powietrzem a więc wydajność kominka będzie większa, pytanie tylko czy ktoś zna te różnice ?

 

Przykładowo z kominka 25kW przekażesz płaszczem wodnym 20kW do pomieszczeń poprzez podłogówkę a przez DGP np. tylko 15kW bo powietrzem gorzej transportuje się ciepło. O taką informację mi chodzi, ktoś wie jak się mają wydajności obu tych rozwiązań ??

 

Może ktoś używał i płaszcza i DGP i się wypowie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nikt się nie wypowiedział ( wątpię aby Ktoś miał i to i to nie mówiąc już o precyzyjnym pomiarze - czym ? odczuciem ? ) może spróbuj tutaj ...to portal o kominkach i ma ekspertów a oni powinni wiedzieć dokładnie i procentowo jakie starty itd. obu tych rozwiązań względem siebie ( mam nadzieję , chociaż to zależy od wielu czynników ) ...ostatni temat m-ca to właśnie ogrzewanie DGP i wodne .

http://www.kominki.org

jest jeszcze czasopismo "Świat Kominków " ale tam to raczej bym nie liczyła na takie inf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, u nas padł pomysł na pompę ciepła... niby wszystko ma kosztować 50 tyś zł - bez mat do podłogówki. Dom 180m2.

 

czytam i nic nie rozumiem bo się nie znam... Jak ktoś będzie miał chwilę czasu i cieprliwości plissss odpowiedzcie

Warianty:

1. pompa ciepła

2. pompa ciepła + rekuperacja

3. pompa ciepła + kolektory słoneczne

4. pomoca ciepła+ kolektory+reku

 

czy sama pompa wystarczy do ogrzania wody czy trzeba łaczyć ją z innymi systemami by woda była cieplusia?

 

pozdr.

PS. bede czytać forum dalej może znajde odpowiedć ale troche mi się spieszy i nieśmiało liczę na waszą wiedzę :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nikt się nie wypowiedział ( wątpię aby Ktoś miał i to i to nie mówiąc już o precyzyjnym pomiarze - czym ? odczuciem ? ) może spróbuj tutaj ...to portal o kominkach i ma ekspertów a oni powinni wiedzieć dokładnie i procentowo jakie starty itd. obu tych rozwiązań względem siebie ( mam nadzieję , chociaż to zależy od wielu czynników ) ...ostatni temat m-ca to właśnie ogrzewanie DGP i wodne .

http://www.kominki.org

jest jeszcze czasopismo "Świat Kominków " ale tam to raczej bym nie liczyła na takie inf.

 

Dziękuję za info. Zadałem pytanie kominkowcą. Już wiem iż sprawność kominków to średnio 80% tego co podają producenci. Jest tam też artykuł o wadach i zaletach obu rozwiązań ale porównania sprawności nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info. Zadałem pytanie kominkowcą. Już wiem iż sprawność kominków to średnio 80% tego co podają producenci. Jest tam też artykuł o wadach i zaletach obu rozwiązań ale porównania sprawności nie ma.

Sprawność kominków powietrznych oczywiście jest niższa niz tych z płaszczem wodnym , z prostego powodu, że wymiana ciepła pomiędzy powierzchnią grzejną ,a powietrzem jest mniej efektywna . Ale kominek z płaszczem wodnymjest dużo droższy, a instalacja skomplikowana , wymaga np. zabezpieczenia naczyniem otwartym. Jak pisałeś każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety z których sprawność wydaje się najmniej istostna i możesz ją w zasadzie pominąc w rozważaniach.

Producenci podają moc i odpowiadającą jej sprawność w pewnych okreśłonych warunkach eksploatacji i paliwa, całkiem podobnie jak producenci samochodów, przy zakupie któch nikt nie jest zdziwiony że normalnym użytkowaniu auto pali czasem zdecydowanie więcej niż w labotatorium producenta. Nie dziel włosa na czworo :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, u nas padł pomysł na pompę ciepła... niby wszystko ma kosztować 50 tyś zł - bez mat do podłogówki. Dom 180m2.

 

czytam i nic nie rozumiem bo się nie znam... Jak ktoś będzie miał chwilę czasu i cieprliwości plissss odpowiedzcie

Warianty:

1. pompa ciepła

2. pompa ciepła + rekuperacja

3. pompa ciepła + kolektory słoneczne

4. pomoca ciepła+ kolektory+reku

 

czy sama pompa wystarczy do ogrzania wody czy trzeba łaczyć ją z innymi systemami by woda była cieplusia?

 

pozdr.

PS. bede czytać forum dalej może znajde odpowiedć ale troche mi się spieszy i nieśmiało liczę na waszą wiedzę :oops:

rozumiemy Twoje beszczelne lenistwo :D :D :D :D , ale nas też ono nie omija 8)

Pompa ciepła powinna być wystarczającym źródłem ciepła dla ciepłej wody i c.o. Jeśli z rekuperacją to odpwoiednio mniejsza jest pompa i żródło. Kolektory to w naszym klimacie tylko źróło ciepłej wody latem, kiedy pompa ciepła i tak nie ma co robić. Zbędny i kosztowny wydatek. Resztę doczytaj np.

http://www.hubomag.pl/do_pobrania.html

a może o tu

http://www.pamar.waw.pl/elementy_instalacji1.html

dopiero wtedy możemy pogadać :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność kominków powietrznych oczywiście jest niższa niz tych z płaszczem wodnym , z prostego powodu, że wymiana ciepła pomiędzy powierzchnią grzejną ,a powietrzem jest mniej efektywna . Ale kominek z płaszczem wodnymjest dużo droższy, a instalacja skomplikowana , wymaga np. zabezpieczenia naczyniem otwartym. Jak pisałeś każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety z których sprawność wydaje się najmniej istostna i możesz ją w zasadzie pominąc w rozważaniach.

Producenci podają moc i odpowiadającą jej sprawność w pewnych okreśłonych warunkach eksploatacji i paliwa, całkiem podobnie jak producenci samochodów, przy zakupie któch nikt nie jest zdziwiony że normalnym użytkowaniu auto pali czasem zdecydowanie więcej niż w labotatorium producenta. Nie dziel włosa na czworo :D :D :D

 

Jeśli to tak pomijalny parametr to mam pytanie praktyczne. Ile osób z was które mają pompę ma:

1) kominek DGP grawitacyjny

2) kominek DGP mechaniczny

3) kominek z płaszczem

 

wiem że bonetka ma DGP ale nie wiem jakie, a jak reszta ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak nasz Rektorek : :D :D :D , ma nie tylko wiedzę i doświadczenie ale jest dowcipny i wesoły a to bardzo ważne jak podaje się odpowiedzi ...można z pieprzem ale można i z ciasteczkiem ( ciasteczka bardzo lubię :lol: ) no i jeszcze umie umiejętnie odpowiedzieć , bo ja czasami zakładam woalkę i nie potrafię tak dobitnie .......( np. bardzo mi się podobało stwierdzenie ... "nie każdy pomysł ma ręce i nogi ".. takie stwierdzenie wymaga , odwagi, taktu i jednocześnie delikatności :)

Zdanek :) przecież wiesz , że ja mam słuch absolutny :lol: wiec DGP bez turbiny czyli grawitacyjne .

PS. Hydrolku tylko się nie czerwień :D raz w roku przecież możesz mi pozwolić bo ja tu już przez zasiedzenie chyba mogę mieć jakieś mikroskopijne prawa , prawda ? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję, ża nasza leniwa koleżanka będzie miała podobny dystans do siebie jak ja :D :D :D , nic przecież bonetko nie poradziłem a jedynie odesłałem do mądrych :o

Ja mam kominek powietrzny bez dystrybucji ( no moze nie licząc dziury w stropie do dwu pokoików nad nim. Jest to nieużywany gadżet , po 2-3 latach sporadycznego użytkowania stanowi dzisiaj raczej teoretyczne zabezpieczenie na wszelki wypadek lub wystąpienie silnych mrozów, którym pompa nie podoła. Dzisiaj bym kupił cudownej urody kozę , oczywiście mam na myśli piec a nie zwierzę o imieniu Mieeeeeeeeeeeeeetek :lol: . Pięknie sie prezentuje, od razu mozna ocenic efekt, a zwsze ,jakby nie teges ,to można ją zesłać do garażu :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź taki skromny :) ( chodziło mi o całokształt Twoich wypowiedzi nie miałam na myśli tej konkretnej ) z kontekstu można wysnuć odpowiedzi na wszystkie pytania ( 1 lub 2 ) . Mietka :lol: podrap za uszkiem od braci forumowej :lol:

Kominek się przydaje nawet nie ze względów czysto energetycznych, Potrafi być piękny i stanowić żywy obraz , niektórzy budują swój salon właśnie od kominka :o ( są różne, nawet zawieszone w przestrzeni :roll: ) kozy też są ładne ale ..wolę naturalne :lol:

a Koleżankę muszę wziąć w obronę, sam fakt , że to Ona pyta a nie jej Partner świadczy o zainteresowaniu budową domu, równie dobrze mogłaby powiedzieć ..Kotku ja będę się przyglądać a Ty buduj , będę Cię wspierać myślą ..a tu przecież jest i mowa i uczynek. Jeśli chodzi o znajomość tematu trzeba być chyba emerytką forumową , żeby cokolwiek załapywać :lol:

Jesień :D ja uwielbiam żartować a Hydrolek jest najwspanialszym Panem pod słońcem ( Toskanii :D ) więc się nie gniewaj, dasz radę , wszystkie dajemy .

 

Czy ktoś się chłodzi pasywnie podłogówką ? i ile *C ma pow.podłog . ( czy 20*C ? ) czy ma czujniki wilgotności i jaką temp. uzyskał w pomieszczeniu ( wielkość ) i z jakim systemem wentylacji ? ( czy z GWC ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod koniec miesiąca będe miała instalowaną PC, przed połozeniem podłogówki mam ułożyć stropian i tu zaczyna się problem bo nikt nie chce się za to zabrać :-? , sama tego nie zrobie bo nie potrafie . Jak sobie poradziliscie z tym problemem, a może ktoś z Warszawy lub okolic zna jakiegoś magika co by mi rozłozył ten stropian :wink: ? POMOCY :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...