Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i to wg mnie największy minus proponowanego rowiązania.

cyt: Średnio w roku temperatura glikolu na wejściu do pompy ciepła dzięki zastosowaniu modułu FLM może wzrosnąć nawet o 2-4°C, a to przekłada się na wyższą sprawność pompy ciepła

Natomiast w reku odzysk masz, pewny, rzędu nastu st.C. Patrze na to rozwiązanie trochę sceptycznie-ale wszystko co nowe budzi emocje- jak kiedyś PC.

 

Jest to również „koło ratunkowe” dla użytkowników pomp ciepła, gdzie z jakichś względów wielkość kolektora gruntowego jest niewystarczająca, aby odpowiednio zasilić pompę ciepła

to uzasadnienie to już przeginka! Albo instalacja jest prawidłowo obliczona do OZC budynku albo prowizorka.

 

 

o rety

1. kiedy masz odzysk z rekuperatora na poziomie nastu stopni??!!

2. z jakichs względów jest wiele instalacji w kraju, które maja niestety zbyt mały wymiennik gruntowy. w takich wypadkach FLM może regenerować dolne źródło, i nie ważne jaka to PC pracuje w układzie. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. kiedy masz odzysk z rekuperatora na poziomie nastu stopni??!!

2. z jakichs względów jest wiele instalacji w kraju, które maja niestety zbyt mały wymiennik gruntowy. w takich wypadkach FLM może regenerować dolne źródło, i nie ważne jaka to PC pracuje w układzie. :o

ad.1 jak jest włączony zimą - zawsze!

ad.2 IMO źle zaprojektowane DZ.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. kiedy masz odzysk z rekuperatora na poziomie nastu stopni??!!

2. z jakichs względów jest wiele instalacji w kraju, które maja niestety zbyt mały wymiennik gruntowy. w takich wypadkach FLM może regenerować dolne źródło, i nie ważne jaka to PC pracuje w układzie. :o

ad.1 jak jest włączony zimą - zawsze!

ad.2 IMO źle zaprojektowane DZ.

pozdr.

 

ad. 1 jesteś pewny,że przy 0stC na zewn. bedziesz miał nascie stopni odzysku?

ad 2. a co? takie się nie zdarzają? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie mam kominka ... ale będę miał. Żonka chce! Będzie to raczej dekoracja i kominek/koza ma na celu bardziej "zbudowanie klimatu" niż grzanie chaty.

 

Potwierdzam, że PC nawet dla takiej stodoły jak moja /205 m2 powierzchni i ponad 900m3 kubatury!/ spokojnie wystarcza.

Miałem SUPER instalatora /firma rodzinna ojciec+syn+pomocnik/, który na pytanie: Panie Wiktorze! Dajemy jeszcze solary? Odpowiedział: Ma pan aż tyle pieniędzy? Przecież ma pan takie "solary" już w ziemi i nie trzeba wyrzucać pieniędzy na kolektory. Lepiej z żoną na wycieczkę do Afryki lecieć. :lol: Miał rację! Amortyzacja kosztu zakupu i instalacji dodatkowych kolektorów mając już PC to jakieś 20lat! :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.to miód na moje serce :D Cieszę się ,że są tacy instalatorzy.

 

2.Montaż styropianu to wbrew pozorom ważna czynność. Podłoże musi byc czyste ( odkurzone z piasku) , a styropian najlepiej jeśli jest przyklejony , wystarczy punktowo tak by się nie przemieszczał i nie "wstawał". Nie wyobrażam sobie wykonania podłogówki na wstających czy przemieszczających sie płytach styropianu :( , prawdziwy instalator woli to zrobic sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie mam kominka ... ale będę miał. Żonka chce! Będzie to raczej dekoracja i kominek/koza ma na celu bardziej "zbudowanie klimatu" niż grzanie chaty.

 

Potwierdzam, że PC nawet dla takiej stodoły jak moja /205 m2 powierzchni i ponad 900m3 kubatury!/ spokojnie wystarcza.

Miałem SUPER instalatora /firma rodzinna ojciec+syn+pomocnik/, który na pytanie: Panie Wiktorze! Dajemy jeszcze solary? Odpowiedział: Ma pan aż tyle pieniędzy? Przecież ma pan takie "solary" już w ziemi i nie trzeba wyrzucać pieniędzy na kolektory. Lepiej z żoną na wycieczkę do Afryki lecieć. :lol: Miał rację! Amortyzacja kosztu zakupu i instalacji dodatkowych kolektorów mając już PC to jakieś 20lat! :o

 

W pełn i się z Tobą zgadzam. Ale jaką decyzję byś podjął gdyby ktoś Ci dołożył 75% kosztów solarów ?? Pewnie już byś wziął solary. Latem mógłbyś wyłaczyć pompę i grzać CWU tylko solarami. I właśnie dlatego zastanawiam się nad zbiornikiem z możlwiością poźniejszego podłączenia solarów jak już będą dotowane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, głosy na temat zwykłego kominka dołączam do grawitacyjnego. A więc zdecydowanie wygrywa DGP grawitacyjny.

 

1) kominek DGP grawitacyjny - 4pkt

2) kominek DGP mechaniczny - 0 pkt

3) kominek z płaszczem - 0 pkt

 

Mam kolejne pytanie, są pompy z możliwością chłodzenia pasywnego. Fajna sprawa tylko jak to się ma do grzania CWU w lecie jak mamy przecież 1 zbiornik z mamką CO i dzidziusiem CWU - nasza pompa dostanie szału ;)

Ogrzewanie oczywiście podłogowe.

 

Czy ktoś wie jak to się rozwiązuje przy grzaniu CWU pompą w lecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ty z tymi 75% ? Dlaczego nie 76% albo 64,5% ? Tak w ciemno nikt nie daje nic , chyba że w mordę w ciemnym zaułku :D . A to tez nie o każdej porze i każdemu :D . Każda subwencja , nie mówiąc o kredycie preferencyjnym, wymaga dobrze umotywowanego wniosku tak od strony ekonomicznej ( zwrot kapitału w wyniku oszczędności) jak i ekologicznej , na co kolektory w budynku mieszkalnym nie mają szans, a już przy dodatkowo istniejącej pompie ciepła to jak widzisz powyżej są bez sensu. Nikt nie napisze wniosku który wykaże inaczej bo zostanie wyśmiany. Piałem wcześnie o połączeniach kolektorów z pompa w Holandii, ale z innych niz ekonomiczne przesłanek.

Znam gminy które dokładają do likwidacji kotłowni węglowych ale nie w % tylko kwotowo np. 2000 zł. Brutto , po przedstawieniu rachunków. Trudno z takiej kwoty zbudowac kolektor.

Znam też przypadki z zagranicy (m.in. Finlandia) gdzie mieszkaniec ponosi ryczałtowy ( w naszych realiach to. ok 5000 zł) koszt budowy pompy ciepła a różnicę w stosunku do realnych kosztów dopłaca gmina. Może wtedy wychodzi nawet lepiej niz 75%. Ale to gmina prowadzi inwestycję, ogłasza przetargi i nadzoruje prace. Dlaczego tak? Ano bo tylko duże komleksowe , profesjonalnie przygotowane i zweryfikowane projekty maja szanse na wsparcie. Podobnie jest z funduszami z UE.

 

Chłodzenie pasywne nie angażuje zupełnie pompy ciepła :D :D :D , jest to po prostu dodatkowy wymiennik w którym po jednej stronie krąży glikol z kolektora gruntowego a po drugiej stronie krąży woda instalacji podłogowej c.o. Innymi słowy instalacja c.o. oddaje ciepło do gruntu. Wydatkiem energetycznym jest tylko praca pompy obiegowej c.o. i pompy obiegowej glikolu. Można taką instalacje sobie zrobić nie mając pompy ciepła i chłodzić instalację c.o. wodą służącą do podlewania trawnika :D Trawie to obojetne, że woda ma ze 2 stopnie mniej . Tak więc do chłodzenia pasywnego nie tylko pompa ciepła nie jest potrzebna ale nawet kolektor gruntowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie mam kominka ... ale będę miał. Żonka chce! Będzie to raczej dekoracja i kominek/koza ma na celu bardziej "zbudowanie klimatu" niż grzanie chaty.

 

Potwierdzam, że PC nawet dla takiej stodoły jak moja /205 m2 powierzchni i ponad 900m3 kubatury!/ spokojnie wystarcza.

Miałem SUPER instalatora /firma rodzinna ojciec+syn+pomocnik/, który na pytanie: Panie Wiktorze! Dajemy jeszcze solary? Odpowiedział: Ma pan aż tyle pieniędzy? Przecież ma pan takie "solary" już w ziemi i nie trzeba wyrzucać pieniędzy na kolektory. Lepiej z żoną na wycieczkę do Afryki lecieć. :lol: Miał rację! Amortyzacja kosztu zakupu i instalacji dodatkowych kolektorów mając już PC to jakieś 20lat! :o

 

W pełn i się z Tobą zgadzam. Ale jaką decyzję byś podjął gdyby ktoś Ci dołożył 75% kosztów solarów ?? Pewnie już byś wziął solary. Latem mógłbyś wyłaczyć pompę i grzać CWU tylko solarami. I właśnie dlatego zastanawiam się nad zbiornikiem z możlwiością poźniejszego podłączenia solarów jak już będą dotowane :)

 

Idąc tym tokiem rozumowania to ... nie podłączaj PC! Podłącz jak zaczną dotować!

Rozumiem, gdyby to faktycznie było 75% i to już dzisiaj, ale .... Może kiedyś będzie.... Pewnie trzeba będzie jakieś audyty energetyczne opłacić.... Już dzisiaj poniesiesz wydatki w związku z konstrukcją na dachu "pod" kolektory. ... Jak już będziesz je kupował (z dotacją) to pewnie znowu kasa na przeróbki. Hydrol ma rację. 75% to tylko na papierze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 75% to ludzie już dostają o ile dobże pamiętam w okolicach Krakowa i rzeczywiście tylko do jakiegoś poziomu cenowego, w każdym razie to realne. Tylko to jest na modernizację trujących kotłowni na węgiel.

 

Co do pomysłu aby nie robić pompy tylko poczekać to bingo :D

Za nim wybuduję dom to miną 2 lata więc może do tego czasu jakieś wsparcie już będzie, a jak jeszcze nie to może tylko zrobić kominek z DGP i cierpliwie czekać ;)

 

Właśnie doczytałem dokładnie jak robi NIBE w module chłodzenia pasywnego, rzeczywiście Hydrol ma rację zbiornik CWU jest grzany a jednocześnie chłodzi się pasywnie podłogówka i o to chodzi :)

 

ps. jeśli chodzi o olbrzymie koszty zostawienia sobie furtki na solary to w nibe to różnica 4400 zł między pompą ze zintegrowanym zbiornikiem a pompą + zbiornik. Acha ta furtka ma jeszcze jedną zaletę, to nie koniecznie muszą być solary można podłączyć cokolwiek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanek skoro doczytałeś to teraz egzamin :lol: ( oczywiście dla wszystkich )

pytania:

1. 7/12 *C ma temp. we/wy przy chłodzeniu aktywnym ( klimakonwektory ) ile *C może mieć temp. we/wyj przy chłodzeniu pasywnym ? ( podłogówka )

( oczywiście powinno się zastosować czujnik wilgotności aby nie doszło do wykroplenia się rosy )

2. jaką temp. powierzchni podłogi jako bezpieczną zaleca się przy chłodzeniu pasywnym ?

czytałam też dialog Sluzy z Mery 26

wydaje mi się , że tu zależy co rozumiemy przez odzysk czy temp. wynikową np. 16 *C czy 20 ( i wtedy to jest naście , różnica np. między -5*C wpadającym z zew. a wynikowym ) , czy różnicę miedzy powietrzem wywiewanym a nawiewanym na wyj/wej i wtedy to jest kilka ...oczywiście mówimy o różnych typach rekuperatorów ( zasada działania i sprawność ) działających przy różnych temp. zewnętrznych i wewnętrznych .

Natomiast moduł jako ratunek dla za małego DZ ?.......ponieważ te moduły są tylko Nibe i nie pasują na inne PC więc jeśli jest to działanie zamierzone od początku to jeszcze można zrozumieć , chociaż w wyliczeniach można się pomylić i istnieje jakaś granica błędu natomiast montaż póżniej i dlatego , że DZ jest za małe świadczy o ignorancji projektanta i wykonawcy PC.

Czytając o różnych instalacjach raczej daje się zauważyć dużą ostrożność Nibe w projektowaniu DZ ( raczej przewymiarowane ) , niezbyt wyobrażam sobie akurat w tym wypadku nagłą odwagę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wsparciana takie inwestycje jak pompa ciepla, solary, oczyszczalnie -BOŚ ma ofertę kredytu gdzie Fundusz Ochrony Środowiska dopłaca do odsetek. Niewiele, ale zawsze coś. Jak trzeba wziąć kredyt na taką inwestycję to lepiej taki gdzie mniej płaci sie oprocentowania.

 

Nie analizowałam jeszcze oferty. Wstępnie wychodzi oprocentowanie na jakieś 3% z kawałkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ te moduły są tylko Nibe i nie pasują na inne PC więc jeśli jest to działanie zamierzone od początku to jeszcze można zrozumieć , chociaż w wyliczeniach można się pomylić i istnieje jakaś granica błędu natomiast montaż póżniej i dlatego , że DZ jest za małe świadczy o ignorancji projektanta i wykonawcy PC.

Czytając o różnych instalacjach raczej daje się zauważyć dużą ostrożność Nibe w projektowaniu DZ ( raczej przewymiarowane ) , niezbyt wyobrażam sobie akurat w tym wypadku nagłą odwagę :wink:

 

jak nie pasuje to wieszasz na ścianie i tyle :)

słyszałem o gościu, który ma PC ze zbyt małym DZ i regeneruje je (próbuje regenerować) wylewając na działce wodę z beczkowozu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałam też dialog Sluzy z Mery 26

wydaje mi się , że tu zależy co rozumiemy przez odzysk czy temp. wynikową np. 16 *C czy 20 ( i wtedy to jest naście , różnica np. między -5*C wpadającym z zew. a wynikowym ) , czy różnicę miedzy powietrzem wywiewanym a nawiewanym na wyj/wej i wtedy to jest kilka ...oczywiście mówimy o różnych typach rekuperatorów ( zasada działania i sprawność ) działających przy różnych temp. zewnętrznych i wewnętrznych .

 

:o

chodzi o przyrost temp. (Tzewn do Tnawiew)

odsyłam do rekuperatory.pl:

"Niestety na rynku pojawia się coraz więcej oferentów proponujących wymienniki krzyżowe "o sprawności ponad 90%". Niestety najczęściej jest to czcza deklaracja producenta niepoparta jakimikolwiek badaniami. Już studenci pierwszego roku politechniki wiedzą, że maksymalna sprawność wymiennika krzyżowego w warunkach idealnych przy zachowaniu standardowych warunków pracy urządzenia nigdy nie przekroczy 60-75%, a często w urządzeniach pozbawionych dobrej izolacji, lub w których izolacja wykonana jest niedokładnie sprawność rekuperatora z wymiennikiem krzyżowym wyniesie realnie zaledwie 30-45%!!!"

 

ale to zupełnie inny watek więc nie rozwijajmy tego tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...