Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zanim zrezygnowałam z wentylacji mech mech i co za tym idzie rekuperatora ( w/g mnie jak się powiedz. " a " to trzeba powiedz. "b " i skoro wybraliśmy" a " to szkoda byłoby bez " b" , bo efekt byłby niepełny ) to dowiedziałam się dużo na ten temat i wiem jaką realną sprawność mają rekuperatory ...

ale Wy nigdzie nie operowaliście konkretnymi liczbami i w tym konkretnym przypadku uważam , że " naście " nie znaczy 15*C czy 18*C ( bo cudów nie ma , niestety ) tylko to określenie znaczy więcej niż kilka np. 2 czy 4 *C i ja tak to zrozumiałam .

A jak tam moje pytania ? ...chciałabym abyśmy podyskutowali na te tematy bo właściwie wszędzie jest mowa ogólnie co i jak ale bez konkretnych danych na temat temperatur w chłodzeniu pasywnym .

Sluza :) Ty tak dobrze znasz Nibe , może coś na temat j/w ......,..może np. jakbyś ustawił krzywą chłodzenia ...to jak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam moje pytania ? ...chciałabym abyśmy podyskutowali na te tematy bo właściwie wszędzie jest mowa ogólnie co i jak ale bez konkretnych danych na temat temperatur w chłodzeniu pasywnym .

Sluza Ty tak dobrze znasz Nibe , może coś na temat j/w ......

 

ustawiona temperatura minimalna na zasilaniu systemu nie powinna byc mniejsza niz 15stC, zalecana 18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam moje pytania ? ...chciałabym abyśmy podyskutowali na te tematy bo właściwie wszędzie jest mowa ogólnie co i jak ale bez konkretnych danych na temat temperatur w chłodzeniu pasywnym .

Sluza Ty tak dobrze znasz Nibe , może coś na temat j/w ......

 

ustawiona temperatura minimalna na zasilaniu systemu nie powinna byc mniejsza niz 15stC, zalecana 18

 

W NIBE 1240 /pewnie w innych modelach też :D / nie ustawisz temperatury zasilania poniżej 15'C :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanek skoro doczytałeś to teraz egzamin :lol: ( oczywiście dla wszystkich )

pytania:

1. 7/12 *C ma temp. we/wy przy chłodzeniu aktywnym ( klimakonwektory ) ile *C może mieć temp. we/wyj przy chłodzeniu pasywnym ? ( podłogówka )

( oczywiście powinno się zastosować czujnik wilgotności aby nie doszło do wykroplenia się rosy )

2. jaką temp. powierzchni podłogi jako bezpieczną zaleca się przy chłodzeniu pasywnym ?

:wink:

 

Bonetko co do egzaminu to nie jest moją ambicją stanie się ekspertem od pomp ciepła a wiec zagłebianie się zbyt mocno w szczegóły. Nie zamierzam sprzedawać pomp a swoją wiedzę ograniczam do rozsadnego poziomu aby podjac optymalną decyzję co do ogrzewania. Podejrzewam że podobne zdanie ma 90% inwesterów na forum muratora :)

 

Swoja drogą to teraz wpadł mi w ręce specjalny numer muratora "Dom energooszczędny" i jest tam ogólnie wszystko opisane na co zwrócić uwagę przy budowie domu energooszczędnego lub pasywnego.

 

ps. Próbójąc logicznie odpowiedzieć na twoje pytanie 1 to wejście ma tyle *C ile glikol w ziemi a więc w lecie około tych 7*C do ja wiem max 15*C, natomiast wyj oddawane do gruntu zakładając przykładowo temp powietrza 25*C w budynku (tyle mam teraz w lato) to jakieś 20 *C. A więc wydaje mi się że chłodzenie pasywne nie wychłodzi nam domu poniżej 20*C bo będzie zbyt mała różnica temp. Tylo że dla mnie to w zupełności wystarczy, ja nie chcę marznąć w lato :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam moje pytania ? ...chciałabym abyśmy podyskutowali na te tematy bo właściwie wszędzie jest mowa ogólnie co i jak ale bez konkretnych danych na temat temperatur w chłodzeniu pasywnym .

Sluza Ty tak dobrze znasz Nibe , może coś na temat j/w ......

 

ustawiona temperatura minimalna na zasilaniu systemu nie powinna byc mniejsza niz 15stC, zalecana 18

 

W NIBE 1240 /pewnie w innych modelach też :D / nie ustawisz temperatury zasilania poniżej 15'C :lol:

 

można obniżyć nawet do +2stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was ma cennik pomp IVT Grenline HT C Plus 11 kW i Grenline HT E Plus 11 kW oraz CK Pro 5/10 Wi 10 kW ??

 

Nie rozumiem dlaczego te firmy nie mają oficjalnych cenników na stronach?

Czyżby jak arabowie przyjeżdzają patrzą jak klient jest bogaty i potem mu rzucają cenę jaką sobie dopasują ? ;)

 

Pompy NIbe mają chłodzenie pasywne, reku, grzanie basenu i zdalną obsługę. Czy IVT, Zirus i CK też to mają ?? Jakoś na stronie nic o tym nie ma :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam moje pytania ? ...chciałabym abyśmy podyskutowali na te tematy bo właściwie wszędzie jest mowa ogólnie co i jak ale bez konkretnych danych na temat temperatur w chłodzeniu pasywnym .

Sluza Ty tak dobrze znasz Nibe , może coś na temat j/w ......

 

ustawiona temperatura minimalna na zasilaniu systemu nie powinna byc mniejsza niz 15stC, zalecana 18

 

W NIBE 1240 /pewnie w innych modelach też :D / nie ustawisz temperatury zasilania poniżej 15'C :lol:

 

można obniżyć nawet do +2stC

 

Masz rację. Domyślnie ustawiane jest na 15'. A regulacja 2-80. Szok! (menu 2.3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanek ...nie znasz mnie jeszcze ..ja przecież żartowałam z tym egzaminem .:) ( jak śmiałabym Kogokolwiek egzaminować ), ot chciałam poruszyć ten temat. To , że jest napisane 2-80 ( reg . temp. ) to nie znaczy , że to jest realne w samoch. też jest zamont. licznik ze wsk. 240 km/h mimo , że samoch . w którym jest zamont. pojedzie połowę tego ( może zrobili to na poczet przyszłych okresów ? :) , jaka PC daje tak wysoką temp. skraplania żeby odpowiadała temp. wody 80 *C ? ( bez jajeczek :). Temp. max dla Nibe to bodajże 65/58 *C .

Druga sprawa, kilimakonwektory wentylatorowe ( są jeszcze indukcyjne ) mają pojemnik na skropliny czy są one odprowadz. na zewnatrz i w zwiazku z tym te tem. 7 *C/12 *C ( no i sprężarka ) natomiast pasywne ..nie powinno być ustawione mniej niż 15 *C ( rację ma Sluza ) właśnie ze względu na wykraplanie się rosy . Chodzić po zimnej i do tego mokrej podłodze to ciekawe co na to stawy na starość :wink: i podłoga w ogóle ( Terplace nie pochwalał pasywnego chłodzenia )

Znalazłam tez gdzieś publikacje , że dla pasywnego chłodzenia najlepiej byłoby umieścić rurki 1 cm pod powierzchnią podłogi :wink:

Zdanek , oczywiście IVT nie ma modułów ( wentyl. i klimatyz . ) ale każdą inst. mogą zrobić . Można tez sterować zdalnie ...jest moduł podobny jak w Nibe ( RCU -10 )

Odnośnie cen to rzeczywiście nie ma . Na allegro chyba najtaniej ( sama PC, nówka np. 7 kW - 24.990 ,- oni też instalują ) a do założenia dobry F-c ...tylko jak z gwarancją ? Jeśli chodzi o gwarancję to różne firmy dają na różny okres od 2 , 3 do 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem laik od pomp, dopiero od miesiąca interesuję się tematem ale porównując strony www firm, asortyment, designe to na 1 rzut oka wydaje się że Nibe to mercedes a reszta daleko w tyle :)

 

Nawet jak firmy nie mają własnych produktów typu reku gwc itp to powinny nawiązać współpracę i oferować kompleksowe rozwiązania do ogrzewania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dostałam wycenę na wszystko....

 

Dom 220m2 z poddaszem

do głębokości 1,5m glina

wody gruntowe na głębokości 1,2m

 

A oferta na kwotę............. uwaga............ 98 000 zł :o :o

w tym:

-pompa Nibe1140-15KW - 25500

-biwar ogrzewacz - 5200

-materiały pomocnicze instalacji kotłowni - 3300

-materiały instalacji CO - 2850

-montaż ogrzewania podłogowego - 23000

-montaż pompy oraz uruchomienie - 3200

-regulator bezprz. 5 wyjść - 920

-termostat bezp. 1190

-siłownik zaworu sfery - 1485

-sondy odwierty 270 m - 29700

-Fanciol FP - 136 - 1900

 

Oferta dla parterówki jest 20 tyś tańsza (domek ok 180m2)

Wielka prośba o komentarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Waszym zdaniem, mając gaz w ogrodzeniu, dom będzie nieduży (ok 130 mkw),raczej bez reku i gwc rodzina 3 osobowa-warto myśleć o pompie ciepła? Przejżałem względnie tanie oferty i ceny zaczynają się od 25 tyś, czyli dwa razy tyle co przyzwoita kotłownia c.o.

 

Szczerze mówiąc ja bym wybrał dobry piec kondensacyjny na gaz a resztę kasy dał bym w elementy domu energooszczędnego. A więc ocieplone ściany gwc+ reku, ocieplenie podłogi i poddasza, cieplejsze okna, drzwi itp. No i oczywiście likwidacja mostków cieplnych :)

 

Możesz też zrobić jak mój brat, kominek z płaszczem + piec gazowy - wszystko sterowane automatycznie, jak w kominku przygasa to piec dogrzewa. Tylko to się opłaca jak ktoś jest w domu i dorzuca do kominka, w tym wypadku żona z dziećmi :) Spalają coś około 6m drzewa na sezon i są zadowoleni z kotłowni w salonie bo lubią kominek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dostałam wycenę na wszystko....

 

Dom 220m2 z poddaszem

do głębokości 1,5m glina

wody gruntowe na głębokości 1,2m

 

A oferta na kwotę............. uwaga............ 98 000 zł :o :o

w tym:

-pompa Nibe1140-15KW - 25500

-biwar ogrzewacz - 5200

-materiały pomocnicze instalacji kotłowni - 3300

-materiały instalacji CO - 2850

-montaż ogrzewania podłogowego - 23000

-montaż pompy oraz uruchomienie - 3200

-regulator bezprz. 5 wyjść - 920

-termostat bezp. 1190

-siłownik zaworu sfery - 1485

-sondy odwierty 270 m - 29700

-Fanciol FP - 136 - 1900

 

Oferta dla parterówki jest 20 tyś tańsza (domek ok 180m2)

Wielka prośba o komentarz

 

Kurcze rzeczywiście drogo :(

A nie chcesz gruntowej wersji ?? Ile ona kosztuje w twoim przypadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś dla was z wydania specjalnego muratora "Dom energooszczędny":

 

Dom z garażem 211,3 m2 modernizujemy i osiągamy następujące oszczędności względem standardu:

Roczny koszt ogrzerwania - 4916zł

 

32,6% Wentylacja - wymiana grawitacyjnej na mechaniczną z GWC+reku

17% ściany zewnętrzne - z U=03, na U=0,234

16,2% okna - były z U=1,5 rama i U=1,1 szkła a są u=1,1 rama i U=0,7 szkła

13% dach - było 20cm izolacji a jest 25 między i pod krokwiami w 2 warstwach

12,1% podłoga na gruncie - z U=0,6 na U=0,326

5,1% drzwi zewnętrzne i garażowe - było U=2 a jest U=1,3

4% mostki cieplne - zlikwidowano

 

Zaskoczyło mnie że największe oszczędności cieplne dała wentylacja mechaniczna z reku + gwc a nie ocieplenie ścian i dachu :)[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Waszym zdaniem, mając gaz w ogrodzeniu, dom będzie nieduży (ok 130 mkw),raczej bez reku i gwc rodzina 3 osobowa-warto myśleć o pompie ciepła? Przejżałem względnie tanie oferty i ceny zaczynają się od 25 tyś, czyli dwa razy tyle co przyzwoita kotłownia c.o.

 

Szczerze mówiąc ja bym wybrał dobry piec kondensacyjny na gaz a resztę kasy dał bym w elementy domu energooszczędnego. A więc ocieplone ściany gwc+ reku, ocieplenie podłogi i poddasza, cieplejsze okna, drzwi itp. No i oczywiście likwidacja mostków cieplnych :)

 

Możesz też zrobić jak mój brat, kominek z płaszczem + piec gazowy - wszystko sterowane automatycznie, jak w kominku przygasa to piec dogrzewa. Tylko to się opłaca jak ktoś jest w domu i dorzuca do kominka, w tym wypadku żona z dziećmi :) Spalają coś około 6m drzewa na sezon i są zadowoleni z kotłowni w salonie bo lubią kominek :)

 

A ile sezonów już tam palicie w tej salonowej kotłowni? Fakt - tanie grzanie, ale salon do malowania po 2 sezonach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś dla was z wydania specjalnego muratora "Dom energooszczędny":

 

Dom z garażem 211,3 m2 modernizujemy i osiągamy następujące oszczędności względem standardu:

Roczny koszt ogrzerwania - 4916zł

 

32,6% Wentylacja - wymiana grawitacyjnej na mechaniczną z GWC+reku

17% ściany zewnętrzne - z U=03, na U=0,234

16,2% okna - były z U=1,5 rama i U=1,1 szkła a są u=1,1 rama i U=0,7 szkła

13% dach - było 20cm izolacji a jest 25 między i pod krokwiami w 2 warstwach

12,1% podłoga na gruncie - z U=0,6 na U=0,326

5,1% drzwi zewnętrzne i garażowe - było U=2 a jest U=1,3

4% mostki cieplne - zlikwidowano

 

Zaskoczyło mnie że największe oszczędności cieplne dała wentylacja mechaniczna z reku + gwc a nie ocieplenie ścian i dachu :)[/url]

Należałoby jeszcze porównać nakłady inwestycyjne, konieczne do osiągnięcia tych oszczędności w zużyciu energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...