Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No to dostałam wycenę na wszystko....

 

Dom 220m2 z poddaszem

do głębokości 1,5m glina

wody gruntowe na głębokości 1,2m

 

A oferta na kwotę............. uwaga............ 98 000 zł :o :o

w tym:

-pompa Nibe1140-15KW - 25500

-biwar ogrzewacz - 5200

-materiały pomocnicze instalacji kotłowni - 3300

-materiały instalacji CO - 2850

-montaż ogrzewania podłogowego - 23000

-montaż pompy oraz uruchomienie - 3200

-regulator bezprz. 5 wyjść - 920

-termostat bezp. 1190

-siłownik zaworu sfery - 1485

-sondy odwierty 270 m - 29700

-Fanciol FP - 136 - 1900

 

Oferta dla parterówki jest 20 tyś tańsza (domek ok 180m2)

Wielka prośba o komentarz

 

Kurcze rzeczywiście drogo :(

A nie chcesz gruntowej wersji ?? Ile ona kosztuje w twoim przypadku ?

 

He he :lol:

Ciekawe co zawiera się w pozycji "materiały pomocnicze instalacji kotłowni" za kwotę 3300? Nie wiem gdzie mieszkasz ale 29700 za 270m odwiertów to chyba trochę dużo i co to jest biawar ogrzewacz? Podgrzewacz? Zbiornik? ... Czy nie prościej Nibe 1240? Chyba będzie nawet taniej i ... nie znam szczegółów Twojego projektu ale ... Mam 204 powierzchni mieszkalnej w tym pokój dzienny wielkości 58m wysoki na dwie kondygnacje /w kalenicy 5,3 m wysokości/ z DUŻYMI oknami /p.dzienny 7 okien 2,5m x 1m/ mój Fighter 1240 jest mocy ... 10kW a pracował tej zimy na ... 3-4 krzywej grzania! Czy Twoja PC nie jest przewymiarowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam coś dla was z wydania specjalnego muratora "Dom energooszczędny":

 

Dom z garażem 211,3 m2 modernizujemy i osiągamy następujące oszczędności względem standardu:

Roczny koszt ogrzerwania - 4916zł

 

32,6% Wentylacja - wymiana grawitacyjnej na mechaniczną z GWC+reku

17% ściany zewnętrzne - z U=03, na U=0,234

16,2% okna - były z U=1,5 rama i U=1,1 szkła a są u=1,1 rama i U=0,7 szkła

13% dach - było 20cm izolacji a jest 25 między i pod krokwiami w 2 warstwach

12,1% podłoga na gruncie - z U=0,6 na U=0,326

5,1% drzwi zewnętrzne i garażowe - było U=2 a jest U=1,3

4% mostki cieplne - zlikwidowano

 

Zaskoczyło mnie że największe oszczędności cieplne dała wentylacja mechaniczna z reku + gwc a nie ocieplenie ścian i dachu :)[/url]

A ten Roczny koszt ogrzerwania - 4916zł to skąd jest? Możesz podać czym tam grzeją? Albo jeszcze lepiej ile zużyli w czasie sezonu kWh energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

He he :lol:

Ciekawe co zawiera się w pozycji "materiały pomocnicze instalacji kotłowni" za kwotę 3300? Nie wiem gdzie mieszkasz ale 29700 za 270m odwiertów to chyba trochę dużo i co to jest biawar ogrzewacz? Podgrzewacz? Zbiornik? ... Czy nie prościej Nibe 1240? Chyba będzie nawet taniej i ... nie znam szczegółów Twojego projektu ale ... Mam 204 powierzchni mieszkalnej w tym pokój dzienny wielkości 58m wysoki na dwie kondygnacje /w kalenicy 5,3 m wysokości/ z DUŻYMI oknami /p.dzienny 7 okien 2,5m x 1m/ mój Fighter 1240 jest mocy ... 10kW a pracował tej zimy na ... 3-4 krzywej grzania! Czy Twoja PC nie jest przewymiarowana?

 

Myślę że jest przewymiarowana :evil: :evil: A mozesz powiedzieć ile wyniosła ciebie ta inwestycja? i od kogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile sezonów już tam palicie w tej salonowej kotłowni? Fakt - tanie grzanie, ale salon do malowania po 2 sezonach!

 

Kurcze nie lubię taki eksperckich tekstów niepopartych niczym. Miałeś taki system grzewczy że mówisz iż trzeba napewno malować ?? Jeszcze z wykrzypnikiem, lol

 

3 lata już mieszkają i grzeją i salonu nie trzeba malować, no może niektóre miejsca na wysokości około 1m ale to z powodu dzieci :D

 

A tak w gwoli wyjasnienie to ja będę miał pompę ciepła bo u mnie gazu na wsi dłuuugggooooo nie bedzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile sezonów już tam palicie w tej salonowej kotłowni? Fakt - tanie grzanie, ale salon do malowania po 2 sezonach!

 

Kurcze nie lubię taki eksperckich tekstów niepopartych niczym. Miałeś taki system grzewczy że mówisz iż trzeba napewno malować ?? Jeszcze z wykrzypnikiem, lol

 

3 lata już mieszkają i grzeją i salonu nie trzeba malować, no może niektóre miejsca na wysokości około 1m ale to z powodu dzieci :D

 

A tak w gwoli wyjasnienie to ja będę miał pompę ciepła bo u mnie gazu na wsi dłuuugggooooo nie bedzie :)

 

Sorki! To nie żadna "ekspercka" analiza! Samemu przygotowywałem się do takiego rozwiązania, gdyż też u mnie gazu nie ma i jeszcze długo nie będzie ale ... Mam SZCZERYCH znajomych, którzy mają taką kotłownię w salonie i odwiedzam ich często. Pomimo reklamy bezpopiołowego spalania drewna /wiem, wiem - zależy jakie i czy suche/ zawsze coś w tym popielniku im się zbiera i mówi mi qmpel SZCZERZE, że ma z tym czasami problem. SALON będą malowali w przyszłym roku, chociaż jak sami mówią należałoby już w tym /mieszkają od lutego 2006/. Ja uważam, że kotłownia to najlepiej jak jest w swoim miejscu a nie w salonie. jesdno jest pewne - jest to TANIE grzanie ale warto też mówić o wadach. A propos ... ładnie wygląda taczka drewna, pieniek i siekiera na tarasie! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

He he :lol:

Ciekawe co zawiera się w pozycji "materiały pomocnicze instalacji kotłowni" za kwotę 3300? Nie wiem gdzie mieszkasz ale 29700 za 270m odwiertów to chyba trochę dużo i co to jest biawar ogrzewacz? Podgrzewacz? Zbiornik? ... Czy nie prościej Nibe 1240? Chyba będzie nawet taniej i ... nie znam szczegółów Twojego projektu ale ... Mam 204 powierzchni mieszkalnej w tym pokój dzienny wielkości 58m wysoki na dwie kondygnacje /w kalenicy 5,3 m wysokości/ z DUŻYMI oknami /p.dzienny 7 okien 2,5m x 1m/ mój Fighter 1240 jest mocy ... 10kW a pracował tej zimy na ... 3-4 krzywej grzania! Czy Twoja PC nie jest przewymiarowana?

 

Myślę że jest przewymiarowana :evil: :evil: A mozesz powiedzieć ile wyniosła ciebie ta inwestycja? i od kogo?

 

O jakieś 10-12 tys więcej niż instalacja z dobrym-markowym piecem kondensacyjnym i butelką :lol: gazową przed domem.

Dobór urządzeń, kolektor /płaski 3x200m/ i instalację wykonał Pan Wiktor ze Żnina /jeden z przedstawicieli NIBE na kujawsko-pomorskie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając wątek (i inne podobne) oraz biorąc pod uwagę ceny (np Allegro) widzę, że kompletnej instalacji z PC (nawet bez rekuperatora) nie uda się zamknąć w cenie do ok 30-35 tyś, biorąc pod uwagę oferty dające jedynie standard na przyzwoitym poziomie bez super dodatków ułatwiających życie i poprawiających zdecydowanie komfort mieszkania. Przymierzam sie do budowania drugiego domu i wydawało mi się, że teraz warto pomysleć o rozwiązaniach typu rekuperator, gwc , pc, solary etc. Niestety im więcej wgryzam się w temat, tym bardziej przekonuję się, że znowu wybiorę to samo co mam w obecnym domu, czyli gaz z sieci z podłogówką na jak najwiekszej powierzchni (no może teraz bedzie piec kondensacyjny)z wentylacją geawitacyjną, która owszem potwierdzę zimą nie działa najlepiej oraz kominkiem z DGP, którego używam jedynie w okresach przejściowych (z przyjemnością zresztą). Widzę, że taka tradycyjna już instalacja będzi kostzować mnie przynajmniej dwa razy mniej, da mi wystarczający komfort życia, bez porównywania rachunków, kosztów i przywiązywania wagi do tego, że to rozwiązanie miesięcznie kosztuje mnie kilkadzisiąt zł więcej. Przebywając w domu dopiero wieczorem, w nocy (praca) komfort pieca gazowego, kominka i wentylacji grawitacyjnej uważam za zupełnie wystarczający. W tej sytacji nie opłaca mi się równiez montowac solarów, gdyż opłaty za gaz typu zmienne, stałe itp i tak ponoszę nawet bez zużycia metra gazu, więc w mimi przypadku wybór jest dość prosty. Czy mam rację?.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając wątek (i inne podobne) oraz biorąc pod uwagę ceny (np Allegro) widzę, że kompletnej instalacji z PC (nawet bez rekuperatora) nie uda się zamknąć w cenie do ok 30-35 tyś, biorąc pod uwagę oferty dające jedynie standard na przyzwoitym poziomie bez super dodatków ułatwiających życie i poprawiających zdecydowanie komfort mieszkania.

 

W moim przypadku kompletny zestaw PC Thermogolv Zirius 11kW ok. 23tyś plus do tego będzie reku prawdopodobnie Bartosz za +-15tyś. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt instalacji DZ i samej PC, ale wszystko powinno się zmieścić w 42tyś. 35 tyś to nie jest, ale sama PC bez reku na pewno mieści się poniżej 30tyś zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... z wentylacją geawitacyjną, która owszem potwierdzę zimą nie działa najlepiej
To masz jakąś dziwną wentylację grawitacyjną. Tradycyjna w zimie działa właśnie najlepiej :).

W tej sytuacji boję się zapytać, jak ta wentylacja działa w pozostałych okresach w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając wątek (i inne podobne) oraz biorąc pod uwagę ceny (np Allegro) widzę, że kompletnej instalacji z PC (nawet bez rekuperatora) nie uda się zamknąć w cenie do ok 30-35 tyś, biorąc pod uwagę oferty dające jedynie standard na przyzwoitym poziomie bez super dodatków ułatwiających życie i poprawiających zdecydowanie komfort mieszkania. Przymierzam sie do budowania drugiego domu i wydawało mi się, że teraz warto pomysleć o rozwiązaniach typu rekuperator, gwc , pc, solary etc. Niestety im więcej wgryzam się w temat, tym bardziej przekonuję się, że znowu wybiorę to samo co mam w obecnym domu, czyli gaz z sieci z podłogówką na jak najwiekszej powierzchni (no może teraz bedzie piec kondensacyjny)z wentylacją geawitacyjną, która owszem potwierdzę zimą nie działa najlepiej oraz kominkiem z DGP, którego używam jedynie w okresach przejściowych (z przyjemnością zresztą). Widzę, że taka tradycyjna już instalacja będzi kostzować mnie przynajmniej dwa razy mniej, da mi wystarczający komfort życia, bez porównywania rachunków, kosztów i przywiązywania wagi do tego, że to rozwiązanie miesięcznie kosztuje mnie kilkadzisiąt zł więcej. Przebywając w domu dopiero wieczorem, w nocy (praca) komfort pieca gazowego, kominka i wentylacji grawitacyjnej uważam za zupełnie wystarczający. W tej sytacji nie opłaca mi się równiez montowac solarów, gdyż opłaty za gaz typu zmienne, stałe itp i tak ponoszę nawet bez zużycia metra gazu, więc w mimi przypadku wybór jest dość prosty. Czy mam rację?.

A dom ma być duży czy mały?

Tak naprawdę szybszy zwrot z inwestycji w PC będzie dla dużego domu więc jeżeli planujesz domek 100-150m2 a masz gaz "pod ręką" to kto wie czy nie masz racji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mam rację?.

Masz rację z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Kocioł gazowy ( bo to nie piec :evil: , piecem jest tylko kominek powietrzny) a dobrze jeśli kondensacyjny, nadal jest źrółem tańszym niz pompa ciepła licząc nakłady inwestycyjne i koszty eksploatacyjne w zakładanym okresie użytkowania. Im okres krótszy tym różnica większa na korzyść gazowego. Rzeczowa dyskusja odbyła się juz na tym wątku i taki właśnie był jej bezdyskusyjny wynik. Dyskutowany może byc tylko okres zwrotu kapitału , tj. Kiedy koszty kotła i pompy ciepła wyrónają się z powodu niższych kosztów eksploatacyjnych PCi. Czyli jak to niektórzy piszą : kiedy się to zwróci . Zależy to oczywiście i od klasy kotła i od rodzaju pompy ciepła.

Jak jest gaz sieciowy to nie warto rozważać pompy ciepła. Będzie drożej. Chyba że nie jest to najważnieszym elementem, bo różnice nie są szokujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając wątek (i inne podobne) oraz biorąc pod uwagę ceny (np Allegro) widzę, że kompletnej instalacji z PC (nawet bez rekuperatora) nie uda się zamknąć w cenie do ok 30-35 tyś, biorąc pod uwagę oferty dające jedynie standard na przyzwoitym poziomie bez super dodatków ułatwiających życie i poprawiających zdecydowanie komfort mieszkania.

 

W moim przypadku kompletny zestaw PC Thermogolv Zirius 11kW ok. 23tyś plus do tego będzie reku prawdopodobnie Bartosz za +-15tyś. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt instalacji DZ i samej PC, ale wszystko powinno się zmieścić w 42tyś. 35 tyś to nie jest, ale sama PC bez reku na pewno mieści się poniżej 30tyś zł.

Te PC Thermogolv Zirius są absolutnie bezkonkurencyjne cenowo. W wersji ze zbiornikiem 500litrów od razu załatwiona sprawa CWU. Czy ktos juz taka pompe ma? Uzywal choc z rok? Ciekawi mnie średnioroczny COP w takiej pompie. Ponoc w pompach solankowych z wymiennikiem pionowym wynosi on ok. 3. A tutaj nie dość że wymiennkik poziomy, płyciutko zakopany to jeszcze temperatura zasilania 50 stC. Czy jest mozliwosc jej obnizenia do np. 45 st C? Wydaje mi sie, ze skoro podawany przez producenta COP jest w okoliacch 3 to moze byc duzo nizszy w rzeczywistosci. Ciekawe jaka jest temperatura dolnego zrodla w takiej pompie np. w lutym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mam rację?.

Masz rację z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Kocioł gazowy ( bo to nie piec :evil: , piecem jest tylko kominek powietrzny) a dobrze jeśli kondensacyjny, nadal jest źrółem tańszym niz pompa ciepła licząc nakłady inwestycyjne i koszty eksploatacyjne w zakładanym okresie użytkowania. Im okres krótszy tym różnica większa na korzyść gazowego. Rzeczowa dyskusja odbyła się juz na tym wątku i taki właśnie był jej bezdyskusyjny wynik. Dyskutowany może byc tylko okres zwrotu kapitału , tj. Kiedy koszty kotła i pompy ciepła wyrónają się z powodu niższych kosztów eksploatacyjnych PCi. Czyli jak to niektórzy piszą : kiedy się to zwróci . Zależy to oczywiście i od klasy kotła i od rodzaju pompy ciepła.

Jak jest gaz sieciowy to nie warto rozważać pompy ciepła. Będzie drożej. Chyba że nie jest to najważnieszym elementem, bo różnice nie są szokujące.

 

Hydrolu!

Często czytałem Twoje komentarze i występując jako ekspert /przynajmniej w moich oczach :lol: / musisz wyraźnie podkreślić, że duże znaczenie w określeniu konkretnego przypadku opłacalności będzie miała wielkość tego domu. Jeżeli ma to być chatka 80m2 w stosunku do rezydencji np. 600m2 to różnice w eksploatacji będą już szokujące

 

Ciekawy wątek jest na

http://ekoenergia.dzien-e-mail.org/content/view/267/65/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dostałam wycenę na wszystko....

 

Dom 220m2 z poddaszem

do głębokości 1,5m glina

wody gruntowe na głębokości 1,2m

 

A oferta na kwotę............. uwaga............ 98 000 zł :o :o

w tym:

-pompa Nibe1140-15KW - 25500

-biwar ogrzewacz - 5200

-materiały pomocnicze instalacji kotłowni - 3300

-materiały instalacji CO - 2850

-montaż ogrzewania podłogowego - 23000

-montaż pompy oraz uruchomienie - 3200

-regulator bezprz. 5 wyjść - 920

-termostat bezp. 1190

-siłownik zaworu sfery - 1485

-sondy odwierty 270 m - 29700

-Fanciol FP - 136 - 1900

 

Oferta dla parterówki jest 20 tyś tańsza (domek ok 180m2)

Wielka prośba o komentarz

 

od kogo masz taką ofertę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... z wentylacją geawitacyjną, która owszem potwierdzę zimą nie działa najlepiej
To masz jakąś dziwną wentylację grawitacyjną. Tradycyjna w zimie działa właśnie najlepiej :).

W tej sytuacji boję się zapytać, jak ta wentylacja działa w pozostałych okresach w roku.

Zimą po prostu to czuję bo powietrze z jednej z kratek wentylacyjnych jest chłodne, w pewnych warunkach pogodowych ciąg jest odwrotny. Latem tego nie sprawdzałem, bo i tak okna są uchylone, więc mi to nie przeszkadza. Problemem jest byc może za niski komin wentylacyjny(poniżej kalenicy dachu), który zreszta po obu stronach ma połac dachu.Wlot powetrza z zewnątrz jest(zetka w kotłowni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam 204 powierzchni mieszkalnej w tym pokój dzienny wielkości 58m wysoki na dwie kondygnacje /w kalenicy 5,3 m wysokości/ z DUŻYMI oknami /p.dzienny 7 okien 2,5m x 1m/ mój Fighter 1240 jest mocy ... 10kW a pracował tej zimy na ... 3-4 krzywej grzania! Czy Twoja PC nie jest przewymiarowana?

 

Bodzio ja będę miał 200m2 użytkowej i kubatura 768m3 też myśle nad Fighter 1240 10kW a masz kolektor gruntowy ? ile metrów ? w jednej wiązce czy kilka ? Jako ogrzewasz CWU, jak masz kominek ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluza - od pana co zajmuje siędystrybucją NIBE - dolnyśkąśk

 

Szukaj dalej! Ja w pierwszej kolejności trafiłem na jednego kuta...a, który za PC + kolektor chciał tyle co drugi wziął za PC + kolektor + kotłownię + wod-kan na cały dom! Pan zachowywał się jakby robił mi łaskę, że ze mną rozmawia! Po kilku minutach rozmowy i rzuceniu w moim kierunku kilku sum wyliczonych ad hoc /wyliczenia były na zasadze cena 1m.b. PE40 x jego potrzeby x potrzeby jego żony + cena katalogowa PC podzielone przez 1,1 współczynnik złego humoru = koszt PC + kolektora :) /

powiedziałem mu fuc.you... tzn. miłego popołudnia panu życzę i aby klienci panu nie przeszkadzali. .... I tyle złamas mnie i moje pieniądze widział!

Szukaj dalej. Są normalni dystrybutorzy-instalatorzy! Są!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten Roczny koszt ogrzerwania - 4916zł to skąd jest? Możesz podać czym tam grzeją? Albo jeszcze lepiej ile zużyli w czasie sezonu kWh energii.

 

Koszt jest z gazety :) dla gazu. Zapotrzebowanie na ciepło Q=34 138kWh/rok bez uwzględnienia sprawności systemu grzewczego.

wskaźnik zapotrzebowania Ea=162kWh/m2-rok)

 

ps. 131 strona wydania specjalnego muratora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...