Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ciekawa propozycja - tylko o ile pamiętam to co czytałem na forum - sprawność tego urządzenia bardzo spada po oblodzeniu ( lód źle przewodzi )

 

A co by ten lod mial przewodzic?

Od jakiegos czasu interesuje sie tym rozwiazaniem,jestem nawet po wstepnych rozmowach z przedstawicielem na Trojmiasto i nie tylko.

W najblizszym czasie wybieram sie do obejrzenia budynkow ogrzewanych w ten sposob.Nie omieszkam pozniej podzielic sie spostrzezeniami.

Nie chciał bym się mądrzyć - chwilowo temat PC sobie odpuściłem i mogę coś tam lekko mieszać , dlatego proponuję skorygować moje wypowiedzi na innych forach .

O ile dobrze pamiętam to taka PC czerpie ciepło odbierając je z zawartej w powietrzu wody . Intensywne odbieranie ciepła powoduje oblodzenie wymiennika ( od tego nazwa pompy ) . Jak wiadomo lód nie jest dobrym przewodnikiem ciepła i w miarę narastania jego grubości sprawność takiego urządzenia musi spadać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapomnijcie o pompach ciepla. Wszyscy co je zalozyli teraz placza. Koszty konserwacji systemu plus pobor mocy przez pompy cyrkulacyjne stawia pod znakiem zapytania PC. To sie nijak nie oplaca i jeszcze jest w domu zimno. C.w.u. z tego nie wprodukujesz tanim kosztem Jesli komus wystarcza 18 stopni w domu to zaoszczedzi ale jesli chce miec normalnie to wtopi.

Raz na 10 lat i tak cala pompe trzeba kupic nowa jak wymiana kotla czy lodowki.

 

Zapomnijcie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnijcie o pompach ciepla. Wszyscy co je zalozyli teraz placza.

 

Na Forum nie słychać lamentów. Słowo "wszyscy" - uniemożliwia poważne potraktowanie tego posta. :roll:

 

Raz na 10 lat i tak cala pompe trzeba kupic nowa jak wymiana kotla czy lodowki.

Zapomnijcie :-)

 

Mam lodówkę już 18lat. Popękały szuflady od zamrażarki bo jestem "nerwus".

Tym niemniej - ani mi się śni wymieniać lodówkę. Szuflad zresztą TEŻ nie będę wymieniał. :oops:

 

pozdrawiam TomekJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam to taka PC czerpie ciepło odbierając je z zawartej w powietrzu wody . Intensywne odbieranie ciepła powoduje oblodzenie wymiennika ( od tego nazwa pompy ) . Jak wiadomo lód nie jest dobrym przewodnikiem ciepła i w miarę narastania jego grubości sprawność takiego urządzenia musi spadać .

 

A co sie dzieje ze zwykla lodowka,gdy parownik zajdzie lodem? Odszrania sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam to taka PC czerpie ciepło odbierając je z zawartej w powietrzu wody . Intensywne odbieranie ciepła powoduje oblodzenie wymiennika ( od tego nazwa pompy ) . Jak wiadomo lód nie jest dobrym przewodnikiem ciepła i w miarę narastania jego grubości sprawność takiego urządzenia musi spadać .

 

A co sie dzieje ze zwykla lodowka,gdy parownik zajdzie lodem? Odszrania sie.

 

Nowe same się rozmrażają, woda spływa na tackę sprężarki (jest ciepła) i odparowywuje. "Starą" lodówkę trzeba rozmrozić...

Nie wiedziałeś :wink: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnijcie o pompach ciepla. Wszyscy co je zalozyli teraz placza. Koszty konserwacji systemu plus pobor mocy przez pompy cyrkulacyjne stawia pod znakiem zapytania PC. To sie nijak nie oplaca i jeszcze jest w domu zimno. C.w.u. z tego nie wprodukujesz tanim kosztem Jesli komus wystarcza 18 stopni w domu to zaoszczedzi ale jesli chce miec normalnie to wtopi.

Raz na 10 lat i tak cala pompe trzeba kupic nowa jak wymiana kotla czy lodowki.

 

Zapomnijcie :-)

 

 

"Pompiarz" gawędziarz :lol: :lol:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku "sopla lodu" wszystko zależy od tego jaka zima będzie. Jeśli wilgotna i mokra to będzie nieźle, jeśli mroźna i sucha to wtopa, grzałka elektryczna będzie miała co robić. Tak, czy siak powietrze to najmniej stabilne dolne źródło ciepła i uzyskuje się z nim najmniejsze sprawności. Zresztą Octopus nie podaje żadnych konkretnych informacji i parametrów dla urządzeń, bo cóż to za stwierdzenie "sprawność między 3, a 5" ??? :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku "sopla lodu" wszystko zależy od tego jaka zima będzie. Jeśli wilgotna i mokra to będzie nieźle, jeśli mroźna i sucha to wtopa, grzałka elektryczna będzie miała co robić. Tak, czy siak powietrze to najmniej stabilne dolne źródło ciepła i uzyskuje się z nim najmniejsze sprawności. Zresztą Octopus nie podaje żadnych konkretnych informacji i parametrów dla urządzeń, bo cóż to za stwierdzenie "sprawność między 3, a 5" ??? :o

 

Sprawnosc miedzy 3 a 5 polega na tym,ze 3kW to jest dla tradycyjnej istalacji grzewczej(grzejniki) , a 5kW dla instalacji podlogowej(Octopus).

Jesli chodzi o zimy wilgotne i suche....no coz??? Skoro dziala to gdzie indziej Niemcy,Francja Holandia,Skandynawii nie wymieniam,bo wiemy jak tam jest,to dlaczego u nas ma byc inaczej??

Pod koniec miesiaca wybieram sie na ogledziny takiej instalacji i na rozmowy z ludkami,a potem mam nadzieje bede troche madrzejszy no i zobaczymy jak to bedzie dalej z tym soplem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów! Sledzę sobie ten wątek ponieważ też rozmyślamy nad zamontowaniem PC w naszym domu, który co prawda dopiero w powijakach, ale kwestia ogrzewania w nim od samego początku nas nurtuje. Praktycznie mamy już nawet wykonaną adaptację projektu z uwzględnieniem pompy ciepła, ale ostatnio po kilku niezbyt przychylnych opowieściach zakradły się ogromne wątpliwości. I tu mam ogromną prośbę do pana, który ogrzewa się pompą z firmy Ekontech. Czy tak szczerze rzecz traktując jest pan z niej zadowolony? Chodzi mi o temp. w domu, koszty eksploatacji i bezproblemowy uzysk CWU. Czy też może na cwu ma pan jakiś dodatkowy patent. Do wiadomości pozostałych uczestników forum Ekontech robi pompy na bazie sprężarek Copeland i Bristol z glikolem jako czynnik roboczy. Ja będę chciała ogrzewać nią dom o pow. użytk. 156m2 i prawdopodobnie ma wystarczyć do tego pompa o mocy 12kW ewentualnie 14 kW. Ze względu na koszty myślimy o kolektorze poziomym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnijcie o pompach ciepla. Wszyscy co je zalozyli teraz placza. Koszty konserwacji systemu plus pobor mocy przez pompy cyrkulacyjne stawia pod znakiem zapytania PC. To sie nijak nie oplaca i jeszcze jest w domu zimno. C.w.u. z tego nie wprodukujesz tanim kosztem Jesli komus wystarcza 18 stopni w domu to zaoszczedzi ale jesli chce miec normalnie to wtopi.

Raz na 10 lat i tak cala pompe trzeba kupic nowa jak wymiana kotla czy lodowki.

 

Zapomnijcie :-)

 

 

"Pompiarz" gawędziarz :lol: :lol:

 

Pozdrawiam

w ogóle gawędziarz :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów! Sledzę sobie ten wątek ponieważ też rozmyślamy nad zamontowaniem PC w naszym domu, który co prawda dopiero w powijakach, ale kwestia ogrzewania w nim od samego początku nas nurtuje. Praktycznie mamy już nawet wykonaną adaptację projektu z uwzględnieniem pompy ciepła, ale ostatnio po kilku niezbyt przychylnych opowieściach zakradły się ogromne wątpliwości. I tu mam ogromną prośbę do pana, który ogrzewa się pompą z firmy Ekontech. Czy tak szczerze rzecz traktując jest pan z niej zadowolony? Chodzi mi o temp. w domu, koszty eksploatacji i bezproblemowy uzysk CWU. Czy też może na cwu ma pan jakiś dodatkowy patent. Do wiadomości pozostałych uczestników forum Ekontech robi pompy na bazie sprężarek Copeland i Bristol z glikolem jako czynnik roboczy. Ja będę chciała ogrzewać nią dom o pow. użytk. 156m2 i prawdopodobnie ma wystarczyć do tego pompa o mocy 12kW ewentualnie 14 kW. Ze względu na koszty myślimy o kolektorze poziomym.

 

12 kW to nie za dużo trochę do takiej powierzchni domu? Ja bym stawiał coś koło 6. To nie kocioł gazowy - mocy przewymiarowywać nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Holom

bardzo mnie zmartwiłeś swoim postem na temat Termogolv i Kołodzieja. Czy ktoś z forumowiczów miał podobne doświadczenia z właścicielem?

Holom wysłałem Ci emailę - proszę odpisz. Jeśli nie otrzymałeś to daj namiary na siebie. Koniecznie chcę pogadać na temat Kołodzieja.

witekk

[email protected][/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem akurat po ułożeniu rurek. Sam projektowałem i sam układałem. Powinieneś wyść od założenia temp. zasilania. Jeżeli zakładasz piec gazowy kondensacyjny to też powinien pracować na niskich temp. tzn. do 40-50stopni.

 

Ja przyjąłem 40 stopni bo taką temp. będzie miała u mnie CWU. Na 120 m2 zmieściłem ok.550 mb rurek. Zazwyczaj był to odstęp co 15 cm (salon, pokój, kuchnia), a w pasie przy oknie ok. 1 m co 10cm. W łazience co 10 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnijcie o pompach ciepla. Wszyscy co je zalozyli teraz placza. Koszty konserwacji systemu plus pobor mocy przez pompy cyrkulacyjne stawia pod znakiem zapytania PC. To sie nijak nie oplaca i jeszcze jest w domu zimno. C.w.u. z tego nie wprodukujesz tanim kosztem Jesli komus wystarcza 18 stopni w domu to zaoszczedzi ale jesli chce miec normalnie to wtopi.

Raz na 10 lat i tak cala pompe trzeba kupic nowa jak wymiana kotla czy lodowki.

 

Zapomnijcie :-)

 

Uwielbiam jak kolejny amator tematu pisze bzdety ...

 

Założyłem PC dwa lata temu i nie płaczę.

Podgrzanie 270 litrów ciepłej wody do 55C kosztuje mnie złotówkę.

Zimą utrzymywałem temperaturę w domu średnio na poziomie 21,5C, a czasami do 23C (cała zimę chodziłem w domu w krótkim rękawie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregor2 - czego używałeś do projektowania podłogówki ?

Ja też próbuję sam policzyć - choć znajomy hydraulik twierdzi że położy mi bez liczenia i będzie ok . Wykonał już nie jedną tego typu instakację .

Ściągnąłem sobie KAN.OZC i KAN>CO i wykonałem część obliczeń - wychodzą mi odległości 15 cm i w strefie brzegowej 10 cm .

U mnie podłogówka będzie w całym domu .

Na podłogach parkiet 10 lub panele , płytki tylko w holu kuchni i łazienkach . Obliczeniowa temperatura zasilania 45 C .

Z moich obliczeń wynika jednak że mogę mieć problemy w łazienkach - za mało wolnej podłogi .

Podziel się proszę swoimi danymi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wicekK - 45 st.C to za wysoka temp. zasilania. Na kocioł gazowy może być, ale na PC to już temp. zasilania grzejników. Jak chcesz mieć jak najwyższą sprawność systemu = najniższe koszty eksploatacji musisz tak projektować instalację aby temp. zasilania była jak najniższa, dając oczywiście wystarczająco ciepła. Odpowiedź: zagęszczaj obiegi, a przekazywany strumień ciepła zwiększy się. Z drugiej strony zwróć uwagę aby zastosować takie panele lub parkiet przy, których opór cieplny warstwy grzejnika podłogowego będzie możliwie najniższy.

Pzdr[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...