Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Mam 204 powierzchni mieszkalnej w tym pokój dzienny wielkości 58m wysoki na dwie kondygnacje /w kalenicy 5,3 m wysokości/ z DUŻYMI oknami /p.dzienny 7 okien 2,5m x 1m/ mój Fighter 1240 jest mocy ... 10kW a pracował tej zimy na ... 3-4 krzywej grzania! Czy Twoja PC nie jest przewymiarowana?

 

Bodzio ja będę miał 200m2 użytkowej i kubatura 768m3 też myśle nad Fighter 1240 10kW a masz kolektor gruntowy ? ile metrów ? w jednej wiązce czy kilka ? Jako ogrzewasz CWU, jak masz kominek ??

 

To masz coś podobnego do mojej szopy. :lol:

Ja mam doskonałe warunki tj. glina i na ok 1m głębokości woda gruntowa. Mam 3 x 200m PE40 ale jak Pan Wiktor mówił to dla tych warunków pewnie wystarczyłoby i 2x200m.

CWU pochodzi też z tej PC NIBE 1240 ma 160l zasobnik "w środku". Kominka nie mam ale będę miał kozę i .... i kota + psa :lol: :lol: :lol:

 

Mam taki pomysł dla Ciebie. Jak będą ryli chopy Twoją działkę to pomyśl, czy przy okazji nie zakopać rur PE32 lu PE25 do automatycznego podlewania! Ja obok studzienki z rozdzielaczami kolektora DZ mam drugą studzienkę, gdzie wchodzą rury od podlewania /łącznie 400m/ i bardzo łatwo i już NIE RYJĄC załatwiłem automatyczne podlewanie. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Sorki! To nie żadna "ekspercka" analiza! Samemu przygotowywałem się do takiego rozwiązania, gdyż też u mnie gazu nie ma i jeszcze długo nie będzie ale ... Mam SZCZERYCH znajomych, którzy mają taką kotłownię w salonie i odwiedzam ich często. Pomimo reklamy bezpopiołowego spalania drewna /wiem, wiem - zależy jakie i czy suche/ zawsze coś w tym popielniku im się zbiera i mówi mi qmpel SZCZERZE, że ma z tym czasami problem. SALON będą malowali w przyszłym roku, chociaż jak sami mówią należałoby już w tym /mieszkają od lutego 2006/. Ja uważam, że kotłownia to najlepiej jak jest w swoim miejscu a nie w salonie. jesdno jest pewne - jest to TANIE grzanie ale warto też mówić o wadach. A propos ... ładnie wygląda taczka drewna, pieniek i siekiera na tarasie! :lol:

 

Bodzio no to mój brat tego problemu nie ma, przynajmniej ja nie zauwazyłem.

A nosić drewno lubię i też mnie to nie przeraża.

 

Natomiast dużą wadą jaką zauważyłem to brudna szyba prawie cały czas, a więc nie widać ognia :(

Tam jest błędem fakt iż nie ma szyby samoczyszczącej, drewno sezonowane jest 0,5 roku a nie 2 lata tak jak powinno być no i specyfika kominka z płaszczem wodnym. Woda przekazuje temperaturę dalej, kominek szybciej się wychładza i nie ma dużej temperatury do oczyszczenia szyby i pełnego spalenia drewna.

 

Ciekaw jestem czy też jest taki efekt przy płaszczu jako ktoś ma dobrą szybę samoczyszczącą i sezonuje drewno 2 lata ?? :)

 

ps. To że zrobię sobie kotłownie w salonie to zniosę, ale to że nie będę widział tego ognia to tego nie zniosę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sorki! To nie żadna "ekspercka" analiza! Samemu przygotowywałem się do takiego rozwiązania, gdyż też u mnie gazu nie ma i jeszcze długo nie będzie ale ... Mam SZCZERYCH znajomych, którzy mają taką kotłownię w salonie i odwiedzam ich często. Pomimo reklamy bezpopiołowego spalania drewna /wiem, wiem - zależy jakie i czy suche/ zawsze coś w tym popielniku im się zbiera i mówi mi qmpel SZCZERZE, że ma z tym czasami problem. SALON będą malowali w przyszłym roku, chociaż jak sami mówią należałoby już w tym /mieszkają od lutego 2006/. Ja uważam, że kotłownia to najlepiej jak jest w swoim miejscu a nie w salonie. jesdno jest pewne - jest to TANIE grzanie ale warto też mówić o wadach. A propos ... ładnie wygląda taczka drewna, pieniek i siekiera na tarasie! :lol:

 

Bodzio no to mój brat tego problemu nie ma, przynajmniej ja nie zauwazyłem.

A nosić drewno lubię i też mnie to nie przeraża.

 

Natomiast dużą wadą jaką zauważyłem to brudna szyba prawie cały czas, a więc nie widać ognia :(

Tam jest błędem fakt iż nie ma szyby samoczyszczącej, drewno sezonowane jest 0,5 roku a nie 2 lata tak jak powinno być no i specyfika kominka z płaszczem wodnym. Woda przekazuje temperaturę dalej, kominek szybciej się wychładza i nie ma dużej temperatury do oczyszczenia szyby i pełnego spalenia drewna.

 

Ciekaw jestem czy też jest taki efekt przy płaszczu jako ktoś ma dobrą szybę samoczyszczącą i sezonuje drewno 2 lata ?? :)

 

ps. To że zrobię sobie kotłownie w salonie to zniosę, ale to że nie będę widział tego ognia to tego nie zniosę :)

 

Ja też jakoś radzę sobie z siekierą :wink: ale czasami jestem w kilkudniowych delegacjach a moja żona i córka ... lepiej, że gałką w prawo lub w lewo pokręcą niż miałyby w piecu palić :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To masz coś podobnego do mojej szopy. :lol:

Ja mam doskonałe warunki tj. glina i na ok 1m głębokości woda gruntowa. Mam 3 x 200m PE40 ale jak Pan Wiktor mówił to dla tych warunków pewnie wystarczyłoby i 2x200m.

CWU pochodzi też z tej PC NIBE 1240 ma 160l zasobnik "w środku". Kominka nie mam ale będę miał kozę i .... i kota + psa :lol: :lol: :lol:

 

Mam taki pomysł dla Ciebie. Jak będą ryli chopy Twoją działkę to pomyśl, czy przy okazji nie zakopać rur PE32 lu PE25 do automatycznego podlewania! Ja obok studzienki z rozdzielaczami kolektora DZ mam drugą studzienkę, gdzie wchodzą rury od podlewania /łącznie 400m/ i bardzo łatwo i już NIE RYJĄC załatwiłem automatyczne podlewanie. :lol:

 

No u nas też glina i woda na 1,2... wiec te odwierty ni przypiął ni przyłatał...

Zadzwoni do mnie inny pan z NIBE... kurczaki też uważam że mnie naciąga cieć jeden...

 

Sprawa podlewania - super pomysł!!!

 

Mam jeszcze takie pytanie- gruntu ci u mnie dostatek... Czy to ma znaczenie? Czy lepiej kłaść blisko siebie rurki czy moze w dużej odległosci???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To masz coś podobnego do mojej szopy. :lol:

Ja mam doskonałe warunki tj. glina i na ok 1m głębokości woda gruntowa. Mam 3 x 200m PE40 ale jak Pan Wiktor mówił to dla tych warunków pewnie wystarczyłoby i 2x200m.

CWU pochodzi też z tej PC NIBE 1240 ma 160l zasobnik "w środku". Kominka nie mam ale będę miał kozę i .... i kota + psa :lol: :lol: :lol:

 

Mam taki pomysł dla Ciebie. Jak będą ryli chopy Twoją działkę to pomyśl, czy przy okazji nie zakopać rur PE32 lu PE25 do automatycznego podlewania! Ja obok studzienki z rozdzielaczami kolektora DZ mam drugą studzienkę, gdzie wchodzą rury od podlewania /łącznie 400m/ i bardzo łatwo i już NIE RYJĄC załatwiłem automatyczne podlewanie. :lol:

 

No u nas też glina i woda na 1,2... wiec te odwierty ni przypiął ni przyłatał...

Zadzwoni do mnie inny pan z NIBE... kurczaki też uważam że mnie naciąga cieć jeden...

 

Ale czy masz miejsce na ten kolektor? Bo jeżeli działka mała, willa duża /powierzchnia zabudowy/ a jeszcze duży basen olimpijski na działce :lol: :lol: to jeno odwierty panie! :lol: /pamiętaj także, że kolektory pionowe są LEPSZE/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Roczny koszt ogrzerwania - 4916zł

 

12,1% podłoga na gruncie - z U=0,6 na U=0,326

...[/url]

 

czy mozesz podac sposob w jaki to zrobiono ?

chodzi tylko o ta podloge

 

Niestety nie napisali, ale rzeczywiście coś zaskakująco mało.

 

Napisali że ściany są trójwarstwowe z kramzytobetonu+ styropian, ale o podłodze nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To masz coś podobnego do mojej szopy. :lol:

Ja mam doskonałe warunki tj. glina i na ok 1m głębokości woda gruntowa. Mam 3 x 200m PE40 ale jak Pan Wiktor mówił to dla tych warunków pewnie wystarczyłoby i 2x200m.

CWU pochodzi też z tej PC NIBE 1240 ma 160l zasobnik "w środku". Kominka nie mam ale będę miał kozę i .... i kota + psa :lol: :lol: :lol:

 

Mam taki pomysł dla Ciebie. Jak będą ryli chopy Twoją działkę to pomyśl, czy przy okazji nie zakopać rur PE32 lu PE25 do automatycznego podlewania! Ja obok studzienki z rozdzielaczami kolektora DZ mam drugą studzienkę, gdzie wchodzą rury od podlewania /łącznie 400m/ i bardzo łatwo i już NIE RYJĄC załatwiłem automatyczne podlewanie. :lol:

 

No u nas też glina i woda na 1,2... wiec te odwierty ni przypiął ni przyłatał...

Zadzwoni do mnie inny pan z NIBE... kurczaki też uważam że mnie naciąga cieć jeden...

 

Sprawa podlewania - super pomysł!!!

 

Mam jeszcze takie pytanie- gruntu ci u mnie dostatek... Czy to ma znaczenie? Czy lepiej kłaść blisko siebie rurki czy moze w dużej odległosci???

 

Instalator będzie wiedział jak ma położyć ten kolektor /jakoś ok 1,2 m głębokości i min 1m odległości od siebie/. Zostaw to fachowcom - życzę aby taki się Tobie trafił!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzio-Bydzia - mam nadzieję że bedzie wiedział...oby się taki trafił.... nie taki co ten za 100 000 zł... eh....... dzięki za wsparcie ....

 

... Napisałem tylko o podlewania ale .... Ja miałem też projekt ogrodu więc i kabelki do lampek zostały "przy okazji" zakopane! :lol:

A co do podlewactwa :) to te rurki zakop oczywiście z pół metra powyżej rur od kolektora

 

P.S. Szukaj ludzi, którym dobrze z oczu patrzy i nie wstydzą się dać adresów/telefonów do byłych klientów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz coś podobnego do mojej szopy. :lol:

Ja mam doskonałe warunki tj. glina i na ok 1m głębokości woda gruntowa. Mam 3 x 200m PE40 ale jak Pan Wiktor mówił to dla tych warunków pewnie wystarczyłoby i 2x200m.

CWU pochodzi też z tej PC NIBE 1240 ma 160l zasobnik "w środku". Kominka nie mam ale będę miał kozę i .... i kota + psa :lol: :lol: :lol:

 

Mam taki pomysł dla Ciebie. Jak będą ryli chopy Twoją działkę to pomyśl, czy przy okazji nie zakopać rur PE32 lu PE25 do automatycznego podlewania! Ja obok studzienki z rozdzielaczami kolektora DZ mam drugą studzienkę, gdzie wchodzą rury od podlewania /łącznie 400m/ i bardzo łatwo i już NIE RYJĄC załatwiłem automatyczne podlewanie. :lol:

 

Dzięki za info :) A jakie są przeciwskazania aby wziąć 1x 400m ?? Tak by mi najlepiej odpowiadało. Dokupiłeś moduł reku PLM 40 ?? A jesli nie to dlaczego ? Ile cię to kosztowało oddzielnie kolektor gruntowy i reszta?? robili podłogówkę ?? Jak z cenami się krępujesz to daj na priv. Jak instalator robi wawe i okolice to daj namiary :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Roczny koszt ogrzerwania - 4916zł

 

12,1% podłoga na gruncie - z U=0,6 na U=0,326

...[/url]

 

czy mozesz podac sposob w jaki to zrobiono ?

chodzi tylko o ta podloge

 

Niestety nie napisali, ale rzeczywiście coś zaskakująco mało.

 

Napisali że ściany są trójwarstwowe z kramzytobetonu+ styropian, ale o podłodze nic

Tak prawdę mówiąc to nie wiadomo czego te procenty dotyczą.

Ich suma jest równa 100%. Czyli prawdopodobnie mówią one tylko, ile procentowo zaoszczędzono na modernizacji poszczególnych elementów budynku.

Takie dane są niewiele warte. Ale może o to chodziło :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzio ja będę miał 200m2 użytkowej i kubatura 768m3 też myśle nad Fighter 1240 10kW a masz kolektor gruntowy ? ile metrów ? w jednej wiązce czy kilka ? Jako ogrzewasz CWU, jak masz kominek ??

 

To masz coś podobnego do mojej szopy. :lol:

Ja mam doskonałe warunki tj. glina i na ok 1m głębokości woda gruntowa. Mam 3 x 200m PE40 ale jak Pan Wiktor mówił to dla tych warunków pewnie wystarczyłoby i 2x200m.

CWU pochodzi też z tej PC NIBE 1240 ma 160l zasobnik "w środku". Kominka nie mam ale będę miał kozę i .... i kota + psa :lol: :lol: :lol:

 

Mam taki pomysł dla Ciebie. Jak będą ryli chopy Twoją działkę to pomyśl, czy przy okazji nie zakopać rur PE32 lu PE25 do automatycznego podlewania! Ja obok studzienki z rozdzielaczami kolektora DZ mam drugą studzienkę, gdzie wchodzą rury od podlewania /łącznie 400m/ i bardzo łatwo i już NIE RYJĄC załatwiłem automatyczne podlewanie. :lol:

 

Dzięki za info :) A jakie są przeciwskazania aby wziąć 1x 400m ?? Tak by mi najlepiej odpowiadało. Dokupiłeś moduł reku PLM 40 ?? A jesli nie to dlaczego ? Ile cię to kosztowało oddzielnie kolektor gruntowy i reszta?? robili podłogówkę ?? Jak z cenami się krępujesz to daj na priv. Jak instalator robi wawe i okolice to daj namiary :)

 

Bodzio-Bydzia pochodzi z Bydzi czytaj Bydgoszczy :lol: :lol: :lol:

U mnie zabawa miała miejsce wiosną 2007 i ceny chyba są już nieaktualne więc nie będę mieszał wiedząc dodatkowo, że "Warszawka" jest wyjątkowa jeżeli chodzi o ceny usług :o :o :o

Ja kupiłem 600 m rury PE40, wynająłem na 2,5 dnia koparkę po 80zł/h i osobno instalator za zamontowanie rodzielaczy, za zalanie glikolem, odpowietrzenie, etc "skasował" 1500zł. Doszły jeszcze te rozdzielacze i jakieś pierdołki. Da się przeżyć no nie? :lol:

 

Mam "łysą" PC NIBE 1240 ale jak już odłoże kasę /z oszczędności na ogrzewaniu :lol: / to dołączę moduł pasywnego chłodzenia ... chociaż miałem indywidualny projekt domu i architekt tak zaprojektował okna i zadaszony taras, że nawet w czasie ostatniej fali upałów w domku milusio /znaczy się chłodno/ a zimą pięknie słonko grzeje. ...Dzięki Panie Januszu za ten projekt!

 

Co do ilości i długości pętli to nibe ma tabelkę /pobierz instrukcję do 1240 ze strony biawar.com.pl/ i ... zaufaj ludziom, którzy się na tym znają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prawdę mówiąc to nie wiadomo czego te procenty dotyczą.

Ich suma jest równa 100%. Czyli prawdopodobnie mówią one tylko, ile procentowo zaoszczędzono na modernizacji poszczególnych elementów budynku.

Takie dane są niewiele warte. Ale może o to chodziło :(.

 

Masz rację i mają się sumować do 100%. To ja z pośpiechu nie wyjaśniłem iż po modernizacji roczne koszty spadły do 2912zł a więc o 2000zł i te procenty odnoszą się do tych 2000zł.

Zapotrzebowanie na ciepło spadło do 20 228 kWh/rok

 

uff, teraz chyba już wszystko jasne :)

 

ps. następna osoba która zapyta mnie o ten artykuł dostanie go chyba zadarmo odemnie ;) Proponuję obejrzeć sobię tę gazetkę, tam jest kilka innych przykładów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzio-Bydzia pochodzi z Bydzi czytaj Bydgoszczy :lol: :lol: :lol:

U mnie zabawa miała miejsce wiosną 2007 i ceny chyba są już nieaktualne więc nie będę mieszał wiedząc dodatkowo, że "Warszawka" jest wyjątkowa jeżeli chodzi o ceny usług :o :o :o

Ja kupiłem 600 m rury PE40, wynająłem na 2,5 dnia koparkę po 80zł/h i osobno instalator za zamontowanie rodzielaczy, za zalanie glikolem, odpowietrzenie, etc "skasował" 1500zł. Doszły jeszcze te rozdzielacze i jakieś pierdołki. Da się przeżyć no nie? :lol:

 

Mam "łysą" PC NIBE 1240 ale jak już odłoże kasę /z oszczędności na ogrzewaniu :lol: / to dołączę moduł pasywnego chłodzenia ... chociaż miałem indywidualny projekt domu i architekt tak zaprojektował okna i zadaszony taras, że nawet w czasie ostatniej fali upałów w domku milusio /znaczy się chłodno/ a zimą pięknie słonko grzeje. ...Dzięki Panie Januszu za ten projekt!

 

Co do ilości i długości pętli to nibe ma tabelkę /pobierz instrukcję do 1240 ze strony biawar.com.pl/ i ... zaufaj ludziom, którzy się na tym znają.

 

Sam zrobiłeś kolektor gruntowy? Fajnie i tanio :D Ja potrzebuję orientacyjny koszt gruntowego tak aby wiedzieć jak duż kredyt brać. Mozesz dać koszt tych 3x200m ??

Co do zdawania się na nibe to przecież na ich stronie jest info że przy sprzyjającym gruncie wystarczy 1x400m dla 10kW. Ciekawi mnie dlaczego 3x200 a nie np 2x300 ?

 

A jakie wrażenia z uzytkowania po 1 sezonie ?? Jakie koszty za prąd ? ile m drewna spaliłeś ?? strasznie jestem ciekaw bo domy podobne i nie wiem ile wybulę za ogrzewanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolu!

Często czytałem Twoje komentarze i występując jako ekspert /przynajmniej w moich oczach :lol: /

:D :D :D bardzo miło że tak Ci się czasem wydaje, nie wiem jakie są kryteria przyznawania tytułów , ale nie zabiegałem o to w żaden sposób :D :D :D . Mam pompę ciepła i pewien zasób praktyki co czasem powoduje że coś napiszę. Ale nie trzeba się tym przejmować :lol: .

Co do meritum to masz rację. Więcej, do zbyt małych domów, lub bardzo wymęczonych w energooszczędności też nie opłaci się instalacja pompy ciepła.Wszędzie trzeba zachowaqć rozsądek i ustalić priorytety. W kominku lubiłem palić dopóki nie stało sie to koniecznym obowiązkiem. Wtedy pomyslałem o pompie. Teraz znowu polubiłem kominek bo nie muszę w nim palić, ale zawsze mogę jeśli tylko mam taki nastrój lub domownicy sobie zażyczą.

A szyba samoczyszcząca to mit jak maść na szczury. Nie tylko, że też się zasyfia ale ma i inne widoczne wady :cry:

Odwiert w zasadzie tylko jak brak terenu, lub koliduje to z innymi planami inwestora. Jest na tyle droższy że nigdy nie zarobi na siebie stabilniejszymi parametrami dolnego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając wątek (i inne podobne) oraz biorąc pod uwagę ceny (np Allegro) widzę, że kompletnej instalacji z PC (nawet bez rekuperatora) nie uda się zamknąć w cenie do ok 30-35 tyś, biorąc pod uwagę oferty dające jedynie standard na przyzwoitym poziomie bez super dodatków ułatwiających życie i poprawiających zdecydowanie komfort mieszkania.

 

W moim przypadku kompletny zestaw PC Thermogolv Zirius 11kW ok. 23tyś plus do tego będzie reku prawdopodobnie Bartosz za +-15tyś. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt instalacji DZ i samej PC, ale wszystko powinno się zmieścić w 42tyś. 35 tyś to nie jest, ale sama PC bez reku na pewno mieści się poniżej 30tyś zł.

Te PC Thermogolv Zirius są absolutnie bezkonkurencyjne cenowo. W wersji ze zbiornikiem 500litrów od razu załatwiona sprawa CWU. Czy ktos juz taka pompe ma? Uzywal choc z rok? Ciekawi mnie średnioroczny COP w takiej pompie. Ponoc w pompach solankowych z wymiennikiem pionowym wynosi on ok. 3. A tutaj nie dość że wymiennkik poziomy, płyciutko zakopany to jeszcze temperatura zasilania 50 stC. Czy jest mozliwosc jej obnizenia do np. 45 st C? Wydaje mi sie, ze skoro podawany przez producenta COP jest w okoliacch 3 to moze byc duzo nizszy w rzeczywistosci. Ciekawe jaka jest temperatura dolnego zrodla w takiej pompie np. w lutym?

Wszystkich chętnych do zakupu pompy ciepła Zirius zapraszam do tego wątku:

http://forum.muratordom.pl/post2587834.htm?highlight=#2587834

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...