Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bodzio-Bydzia pochodzi z Bydzi czytaj Bydgoszczy :lol: :lol: :lol:

U mnie zabawa miała miejsce wiosną 2007 i ceny chyba są już nieaktualne więc nie będę mieszał wiedząc dodatkowo, że "Warszawka" jest wyjątkowa jeżeli chodzi o ceny usług :o :o :o

Ja kupiłem 600 m rury PE40, wynająłem na 2,5 dnia koparkę po 80zł/h i osobno instalator za zamontowanie rodzielaczy, za zalanie glikolem, odpowietrzenie, etc "skasował" 1500zł. Doszły jeszcze te rozdzielacze i jakieś pierdołki. Da się przeżyć no nie? :lol:

 

Mam "łysą" PC NIBE 1240 ale jak już odłoże kasę /z oszczędności na ogrzewaniu :lol: / to dołączę moduł pasywnego chłodzenia ... chociaż miałem indywidualny projekt domu i architekt tak zaprojektował okna i zadaszony taras, że nawet w czasie ostatniej fali upałów w domku milusio /znaczy się chłodno/ a zimą pięknie słonko grzeje. ...Dzięki Panie Januszu za ten projekt!

 

Co do ilości i długości pętli to nibe ma tabelkę /pobierz instrukcję do 1240 ze strony biawar.com.pl/ i ... zaufaj ludziom, którzy się na tym znają.

 

Sam zrobiłeś kolektor gruntowy? Fajnie i tanio :D Ja potrzebuję orientacyjny koszt gruntowego tak aby wiedzieć jak duż kredyt brać. Mozesz dać koszt tych 3x200m ??

Co do zdawania się na nibe to przecież na ich stronie jest info że przy sprzyjającym gruncie wystarczy 1x400m dla 10kW. Ciekawi mnie dlaczego 3x200 a nie np 2x300 ?

 

A jakie wrażenia z uzytkowania po 1 sezonie ?? Jakie koszty za prąd ? ile m drewna spaliłeś ?? strasznie jestem ciekaw bo domy podobne i nie wiem ile wybulę za ogrzewanie :)

 

Ja nie robiłem samodzielnie kolektora ... chociaż to nic trudnego. To p.Wiktor ze swoim pomagierem go kładli /cena 1500 jaką podałem to cena za wszystko co związane było z ułożeniem, zalaniem, odpowietrzeniem, itd kolektora/ tak swoją drogą to pomyśl ile Ty zarobiasz w ciągu 4 dni. Tam 3 osoby za jakieś 3 dni roboty dostały 1500 zł "do ręki". Bez jajców! Wyzysk to z mojej strony nie jest ale też nie będę frajerem co ludziom forsę rozdaje /niestety są tacy inwestorzy/.

 

Co do kosztów to... ciężko mi powiedzieć jak to wychodzi gdyż:

- gdy się wprowadzałem nie miałem jeszcze przez ok 2 msc drzwi wewnętrznych /ach ci solidni dostawcy!/ i w chacie wiał halny. :lol:

- fachowcy dzień przed wigilią zostali wręcz wyrzuceni z domu /wiertarki, lampy halogenowe 500W, szlifierki, itd/

- nie mam gazu więc wszystkie urządzenia "chodzą" na prąd /płyta grzewcza, czajnik bezprzewodowy, piekarnik, itd/

- moja córka myśli chyba, że od zapalonego światła jaśniej się w głowie robi :lol: i używa wszystkich świateł równocześnie /bo nie opłaca się wyłączyć 5-ciu lamp w sypialni jeżeli schodzi się "na chwilkę" :o obejrzeć "tylko" film w TV/

- w domu moje dziewczyny nie tolerują temperatury poniżej 22,5'C /w nocy może być 19'C/

- mam własną studnię-hydrofor i teraz latem to około 16h/dobę podlewam ogród

- NIE MAM osobnego licznika do PC!

- chata 204 m2 powierzchni i 914 m3 kubatury

- 15 cm styro w ścianach, 17,5 w podłogach i 2x15 cm wełny w dachu ... dużym dachu /13 połaci o łącznej powerzchni 344m2//

 

Podam tylko, że w ciągu roku wydałem:

- 0 PLN za gaz /brak takowej instalacji/,

- 0 PLN za drzewo do kominka /nie mam/,

- o PLN za węgiel, pelety, ekogroszek / nie mam takich pieców/,

- 3800 PLN za prąd przy liczniku jednotaryfowym.

 

Dodam tylko, że jeszcze koszt wywozu szamba i .... 200m2 dom jest tańszy w utrzymaniu od mojego poprzedniego mieszkania 55m2 w bloku! :o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to ja dodam że mam licznik dwutaryfowy ( taryfa weekendowa) i w strukturze całkowitego zuzycia 75% jest w II, tańszej niemal o połowę taryfie.

 

A powiedz jeszcze ile Ty wydałeś w ciągu roku na prąd

każdy ma inna taryfę to sama kwota nic nie powie :) , zużyłem 4168 w I taryfie i 11788 w drugiej. Ogrzewanie i ciepła woda ( mam podlicznik ale nie dzieli na taryfy) to 7773 kWh. Zakładając pesymistycznie ,że do potrzeb grzewczych zużywam prąd w tej samej strukturze, ogrzewanie i c.w.u rocznie kosztowało mnie wg stawek najnowszej taryfy z 1.05.2008 r : 772 zł w dziennej i 877 zł w nocnej, razem 1649 zł co daje wskaźnik 11.77 zł/rok , ale przypominam, to razem z ciepłą wodą. Temperatury wewnątrz 21-22 C, 15 cm wełny w murze warstwowym z cegły kratówki, V strefa klimatyczna. Bardzo porządne i często myjące sie towarzystwo, razem 5 osób :D .

Jestem zdowolony bo tyle to płaciłem w bloku za samą ciepłą wodę. Tylko nie mam jak się wykazac bo wszystko działa bez mojego udziału :D :D :D

Z drugiej strony to trochę mnie poraziło , że niemal drugie tyle wypalamy na pozostałe potrzeby ! Wszystko jest jednak wyłącznie na prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluza - od pana co zajmuje siędystrybucją NIBE - dolnyśkąśk

 

nie podałeś czasem cen brutto?

110 zł/m odwiertu jakoś mogę zrozumiec, ale nie rozumiem cen za podłogówkę, czyżbyś miał życzenie mieć jakąś wypasioną automatykę, a może Raubasic? :)

 

Nie wiem jaka to ma być podłogówka - po prostu dali taką ofertę... W poniedziałek spotkam się z nimi i podyskutuje na ten temat...

 

Chciałabym powtórzyć pytanko - może ktoś zna mniej więcej odpowiedź na to: czy koszt odwiertów dla kolektora pionowego zwróci sie w stosunku do kolektora płaskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff...

dobrze hydrol, że podałeś wskazanie licznika bo już trzeciego fajka kończę :lol: :lol: :lol: po tym jak Bodzio podał wydatki na poziomie 3,8kzł

W moim przypadku wg kalkulacji z licznika w okresie jesień-zima-wiosna (jak poniżej) "poszło" ok. 9000kWh. To w przybliżeniu jakieś 4,5kzł za wszystko, bo en.elektr. to jedyne medium energii. Natomiast szacując na podstawie godzin pracy samej PC przyjmuje że c.o za sezon 2007/2008 zjadło jakieś 5000kWh (2,5 kzł). Poszczególne miesiące:wrzesien- październik07(testy) - 482kWh,listopad07- 715 kWh, grudzień07 - 1032kWh, styczeń08 - 983kWh, luty 08-786kWh, marzec08-656kWh, kwiecień,maj08 - 334kWh

W maju zainstalowałem podlicznik do c.w.u (podgrzewacz VT152) który obecnie wskazuje poniżej 300kWh. Muszę troszkę się zebrać i zacząć notować-z ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chciałabym powtórzyć pytanko - może ktoś zna mniej więcej odpowiedź na to: czy koszt odwiertów dla kolektora pionowego zwróci sie w stosunku do kolektora płaskiego?

 

ja znam. jeśli możesz zrobić poziomy to go zrób, bo oszczędności z tytułu wyższej sprawności pompy ciepła (spodziewanej wyższej temp. na wejściu z sond pionowych do PC) nijak się mają do różnicy w kosztach inwestycyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam z doskoku ( goście:) ) ale ... to ile się płaci za co+cwu zależy nie tylko od DZ , zapotrzebowania domu ( ile W/m2 , 50 W /m2, mniej ?, więcej ? ) ale też ile osób do cwu ( jaka temp. cwu ) oraz jak zrobiona jest podłogówka a przede wszystkim jaka instalacja czy sama podłogówka czy system mieszany ( jaka struktura czy 50% / 50% czy inna ) , jeśli mieszany to na jakich parametrach chodzą ( podłogówka i kaloryfery ) czy są na jednej temp czy dwa obiegi na różnych , jaka.temp. jest utrzymywana w domu ( jedni mają 20 -21 , drudzy 22-23 ) , strefa klimatyczna też jest istotna ., no i jaka taryfa I , II czy weekendowa .

Rodzaj wentylacji tez jest istotny .

Hydrolek :) ma 11,77/rok , system mieszany o ile pamiętam, ale też system najbardziej ekonomiczny woda/woda , ciekawe jak reszta ? ( może zechce Ktoś napisać ) ja niestety nie jestem tutaj na stałe a poza tym ja ciągle coś zmieniam i robię eksperymenty i dlatego nie mogę się pochwalić :( ciągle nie mam podlicznika dwutaryfowego ).

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_bd/id,6471/Itemid,263/

to link a na dole można pobrać art . pózniejszy ( wcześniejszy jest z 2003r) Prof. Piotrowskiego, to prekursor PC w Polsce. Kto chce niech sobie przypomni .....wynik za ogrzewanie ( + cwu ) imponujący !!!!! ( 250mkw - 977,- ) , kto go przebije ? ( wynik oczywiście, 3,90 mkw/rok ? ) .( zwróćcie uwagę na rekuperację , akumul. domu , histerezę , temp. zasilania co. w czasie zimy i dni najmrożniejszych 28-29*C ( i ciepło ) , zasil/ powrót z co , pokojówka bo pogod . przy tak akum. domu w/g autora się nie sprawdziła itd..itp )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten link ja sama podawałam ( str.52 ale wtedy był pod inną nazwą http://www.budzaj.yoyo.pl/ , chyba to ten tak mi się wydaje ) a dotyczy PC Thermogolv ( to jedyna ekipa , która się sprawdziła ,wśród innych ekip , chociaż nieumiejętny montaż [ wlutowanie miedzianych rurek ] doprowadził do nieszczelności zbiornika buforowego i trzeba go było wymienić na nowy o ile pamiętam ) nawet zwracałam uwagę , że jak na laika ( chyba nie laika ) to strona jest prowadzona bardzo profesjonalnie .

PS. Nie zamierzałam tam nigdy pisać czy pytać o cokolwiek ale ......nawet gdyby było coś, o co chciałbym zapytać, to po przeczytaniu tekstu umieszczonego pod "kontakt " nigdy bym tego nie zrobiła.

Dla mnie słowa " włącz mózg " ( zanim napiszesz ) są obraźliwe ale może to kwestia wrażliwości , widocznie moja jest nieco inna niż Autora strony .

Rozumiem że Autor chciał ograniczyć do min. pewną kategorię maili ale można było o to poprosić zupełnie inaczej, wszak język polski jest bardzo bogaty i ma duży zasób słów ( a propos języka polskiego o którego zachowanie Autor prosi , to sam nie zawsze posługuje się nim w/g zasad gramatyki ){ to takie lekkie uszczypnięcie , mam nadzieję że zbytnio nie bolało, jeśli tak to PRZEPRASZAM }

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż ze strony wynika, że to nauczyciel akademicki :o . Widać cały szacunek dla ludzi . Mam nadzieje że moich dzieci nie będzie uczył :evil:

Czy strona prowadzona jest profesjonalnie? Trudno powiedzić, nie znalazłem metodyki pomiarów czy obliczeń , nie wiem na ile są wiarygodne , a styl wypowiedzi jednak mnie odpycha od głębszych studiów. Z pewnością chciał się narcyz pochwalić. Nieomylny i jedyny sprawiedliwy. Każdy jest omylny i nikt nie wie wszystkiego, warto mieć wątpliwości bo to jest motorem poznania :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż ze strony wynika, że to nauczyciel akademicki :o . Widać cały szacunek dla ludzi . Mam nadzieje że moich dzieci nie będzie uczył :evil:

Czy strona prowadzona jest profesjonalnie? Trudno powiedzić, nie znalazłem metodyki pomiarów czy obliczeń , nie wiem na ile są wiarygodne , a styl wypowiedzi jednak mnie odpycha od głębszych studiów. Z pewnością chciał się narcyz pochwalić. Nieomylny i jedyny sprawiedliwy. Każdy jest omylny i nikt nie wie wszystkiego, warto mieć wątpliwości bo to jest motorem poznania :D :D :D

Jeśli piszesz o tym http://81.219.8.62/rodzinka/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=26 to:

Jak nauczyciel akademicki to chyba tym lepiej. Cały szacunek do ludzi widać po twojej wypowiedzi. Jak się chciał pochwalić to bardzo dobrze - podał człowiek wyniki swoich pomiarów z kilku ostatnich lat. Dla mnie jest to rewelacyjna sprawa bo pokazuje fakty. Jest to o niebo lepsze od tych wszystkich muratorowych dyskusji typu: pompa się opłaca, pompa się nie opłaca, rekuperator się opłaca, rekuperator się nie opłaca.

 

Ciekawe jaka to pompa? Bonetka napisała że PC Thermogolv ale coś mi się nie wydaje bo oni na swojej stronie podają sprawność na poziomie 3,2 a pod tym linkiem mamy sprawność na poziomie 4,6. W zdjęciach można ją zobaczyć i faktycznie wygląda trochę jakby Zirius.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie oceniałam słupków wykresów itp. ...napisałam , że jest to podanie "uczenie" i np. ja bym tak nie potrafiła ( brak odpowiedniego progr itd. i powiedzmy za to ( pomijam szczegóły bo zawsze do czegoś powinno się odnieść) należy się pochwała , inna sprawa czy są one wiarygodne itd. ja tylko zwróciłam uwagę , że Osoba , która podaje w internecie swoją stronę liczy się z tym , że każdy może na nią wejść .

Za stosunek do potencjalnego pytającego ? .....to już zależy... każdy z nas jest inny i jeden lubi ciasteczko w pergaminie a drugi w gazecie , istotne jest ciasteczko ale opakowanie nie jest bez znaczenia bo trochę rzutuje na zawartość .

Hydrolek :) słusznie zauważył i zupełnie bezstronnie , że brak jest metodyki obliczeń a Jego uwaga odnośnie nauczyciela uczącego dzieci jest słuszna ja też mam takie samo zdanie bo to co dzieci wyniosą z domu i ze szkoły jest ważne bo czym "skorupka za młodu itd ..." szacunek dla ludzi jest bardzo ważny ...ale to nie jest przedmiotem naszych rozważań. Za 1 razem jak czytałam ruszało mnie ale za drugim ..nie mogłam się powstrzymać i tyle .......( nie jestem święta ale tak jak nie potrafię przejść obojętnie obok bijących się chłopców czy młodych ludzi obrażających staruszka , tak i tu ...)

Am 76 ...na 100 % to Thermogolv ..nie wierzysz ? zadzwoń , zapytaj P. Kołodzieja .....na zdjęciu jest wyraźnie po prawej stronie PC ( biały prostopadłościan tylko Thermoglv ma takie , innych prod. wyglądają inaczej ) a po lewej 300 lit. zbiornik ...teraz mają one inną obudowę .( biały graniastosłup)

PS. uwielbiam ciasteczka :lol: ale nawet najpyszniejszego z gazety bym nie zjadła ...

 

Am a właściwie napisz do Autora strony . Autor tak pięknie zachęca do kontaktu z Nim , że odrzucenie takiego zaproszenia byłoby nietaktem .....skoro to strona publiczna to chyba lubi otrzymywać maile ( inaczej nie podawałby adresu ) i na każdy odpisuje szybko i chętnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ nie chciałem urazić Nauczyciela :D , wydaje mi się jednak, że ktoś kto wykonuje taki zawód powinien bez sarkazmu i jawnej niechęci do ewentualnych interlokutorów pochwalić się swoimi osiągnięciami aby nieść kaganek oświaty w ciemnym, niewykształconym politechnicznie ludzie. Ale widocznie to nie zawód dla altruistów ? Cóż widocznie miałem szczęście spotykac innych, którzy nie podlegali powszechnej w tym zawodzie negatywnej selekcji :evil: .

Nie upieram się i nie otym jest wątek :D :D :D . Pompa ciepła? Czy się opłaci ? A czy popniżej 1zł.m2 opłaty całorocznej miesięcznej opłaty za c.o. razem z c.w.u. nie jest wystarczającym argumentem? A wcale nie wyszło u mnie najtaniej. Wiem że może byc dużo mniej, tylko nie chciało mi się (?) robić reku, a na podłogówke było za późno .

Opłaci się ,nie mam wątpliwości a mam wszelkie argumenty techniczno-ekonomiczne,które wielokrotnie, nieśmiało prezentowałem. Może napiszę kiedy stronę i zaprezentuję pracę online , żeby pokazać że nie tylko Pan Wykładowca umie ale i zwykły hydrol. Rejestruję wszelkie możliwe parametry. Wystarczy tylko mały krok. Tyllko tego, no .... czasu jakos brak :-? :-?

Chwalić się też jak widac umiem całkiem akademicko :D :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to super - to może koleka szanowny zaprezentuje gdzieś swoją instalację. jaka pompa, jaka kubatura, jakie dolne źródło, jaki system ogrzewania, jakie zużycie prądu. Ciekaw jestem bardzo. Wykresy nie są potrzebne choć ładnie wyglądają (szkoda że murator nie postara się o możliwość uploadowania obrazków).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zwykły hydrolu " a może niezwykły Hydrolku :) ( biorąc pod uwagę całokształt, bo i szkołę i Nasz .... )

gdyby były zdjęcia proszę do mnie na maila a ja b. chętnie ( czy ja jestem altruistką ? :lol: ) umieszczę na forum

Am my wszystko o instalacji Hydrolka wiemy ( jesteśmy w tym wątku prawie od początku ) ale nie możemy przed szereg ..rozumiesz chyba .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to super - to może koleka szanowny zaprezentuje gdzieś swoją instalację. jaka pompa, jaka kubatura, jakie dolne źródło, jaki system ogrzewania, jakie zużycie prądu. Ciekaw jestem bardzo. Wykresy nie są potrzebne choć ładnie wyglądają (szkoda że murator nie postara się o możliwość uploadowania obrazków).

 

a na tej samej stronie parę postów wyżej :D .

 

Co do wykresów to zupełnie nie pasuje mi u Akademika wysoki COP latem. Wszak wtedy nie działa c.o. o skraplanie jest na wysokim poziomie ze względu tylko na potrzeby produkcji ciepłej wody. Towarzyszy temu niski COP. To sprzeczne z teorią a i moją praktyką. Wpływ niewątpliwie wyższej temperatury gruntu aż tak nie podbije COP. Nie jestem jednak aż tak ciekawy aby się narazic na nieprzyjemność pisania postu :D

Nie wiem też jak policzył średni COP, bo jeśli podzielił ilość energii wytworzonej w roku przez ilość włożonej ewnergii elektrycznej to coś małej wiary człowiek jestem :(

Jeden góral mówi ,że kłamstwa dzielą się na zwykłe, wierutne i statystyki.

W każdym razie ja mam licznik ciepła i licznik elektryki to lipy nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem też jak policzył średni COP, bo jeśli podzielił ilość energii wytworzonej w roku przez ilość włożonej ewnergii elektrycznej to coś małej wiary człowiek jestem :(

Jeden góral mówi ,że kłamstwa dzielą się na zwykłe, wierutne i statystyki.

W każdym razie ja mam licznik ciepła i licznik elektryki to lipy nie ma.

ot, to sprawa COP'u jeśli sie nie zainstalowało licznika energii cieplnej jest czysto dyskusyjno-statystyczna.

Hydrol-skoro masz oba liczniki to jak u Ciebie sprawa wygląda? Jakie masz obserwacje, wnioski? Ja muszę popracować jeszcze na temp. podłogówki. Instalatorzy ustawili max. temp. na 40st.-IMO bez sensu-no chyba że taaaaki mróz złapie że 30-38 nie da rady utrzymać temp. zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już jesteśmy przy liczniku ciepła to jaki można byłoby zastosować ( wolumetryczny czy ultradzwiękowy ) ? , jakiej firmy : Metronic, Intpol, Kamstrup, Simens , Danfoss, ,inne ?

Jaki byłby prosty ( bez kart MMC czy SD bo to już bardzo profesjonalne ) a spełniał dobrze powierzone mu zadanie ......chyba , że ktoś chce taki co może współpracować z PC ( taki to dla Fido :)

A wiecie , że są Międzynarodowe Targi Pomiaru Oszczędności Ciepła i Źródła Energii ECODOM. ( targi Katowickie, kwiecień ) ..ciekawe jakie nowości były na ostatnich w tym temacie . Owszem rozdano nagrody ale w intersujących nas kateg. to wymiennik ciepła Pro-Vent , kolektor słoneczny Neosol 250 ( kominek z płaszczem wodnym Lechma -Panorama ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...