Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Skoro już jesteśmy przy liczniku ciepła to jaki można byłoby zastosować ( wolumetryczny czy ultradzwiękowy ) ? , jakiej firmy : Metronic, Intpol, Kamstrup, Simens , Danfoss, ,inne ?

Najlepiej nie stosować żadnego ;).

Dlaczego? Licznik ciepła to dodatkowa strata cisnienia w obiegu hydraulicznym, a tym samym większe zużycie energii przez pompy obiegowe.

Tak wiec licznik ciepła może być bardzo pożytecznym elementem przy rozruchu instalacji - pozwoli zweryfikować założenia projektowe, jednak później jest dla niej jedynie zbędnym, i w dodatku kosztownym balastem.

Może więc dobrym zwyczajem wśród firm instalujących pompy ciepła byłoby instalowanie licznika ciepła na okres gwarancji, a potem ich demontowanie?

No chyba, że inwestor bogaty :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli to tak pomijalny parametr to mam pytanie praktyczne. Ile osób z was które mają pompę ma:

1) kominek DGP grawitacyjny

2) kominek DGP mechaniczny

3) kominek z płaszczem

 

wiem że bonetka ma DGP ale nie wiem jakie, a jak reszta ? :)

kominek z DGP mechnicznym (turbinka na strychu praktycznie nie słyszalna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już jesteśmy przy liczniku ciepła to jaki można byłoby zastosować ( wolumetryczny czy ultradzwiękowy ) ? , jakiej firmy : Metronic, Intpol, Kamstrup, Simens , Danfoss, ,inne ?

Najlepiej nie stosować żadnego ;).

Dlaczego? Licznik ciepła to dodatkowa strata cisnienia w obiegu hydraulicznym, a tym samym większe zużycie energii przez pompy obiegowe.

Tak wiec licznik ciepła może być bardzo pożytecznym elementem przy rozruchu instalacji - pozwoli zweryfikować założenia projektowe, jednak później jest dla niej jedynie zbędnym, i w dodatku kosztownym balastem.

Może więc dobrym zwyczajem wśród firm instalujących pompy ciepła byłoby instalowanie licznika ciepła na okres gwarancji, a potem ich demontowanie?

No chyba, że inwestor bogaty :lol: .

Sama prawda. Ale jeśli juz to ultradźwiękowy bo mam małe opory ( u mnie jakie 200 mm H2O) i nie ma elementów ruchomych , zuzywających się. Nie oszukuje jak wodomierzowe - albo działa perfet albo wcale. U mnie jest KAMSTRUP. Jeśli kto wie do czego to może byc z portem m-bus. Wtedy można się komunikować z komputerem czy regulatorem. Całość kosztuje ok 1000 zł . Używane i bez legalizacji taniej.

To oczywiście zbędny wodotrysk, ale uwaga o czasowym montażu jak najbardziej słuszna bo tylko wtedy można dyskutować o COP. Problemem jest nie tyle pomiar przepływu co pomiar różnicy temperatur. Wymaga to bardzo starannego doboru czujników aby precyzyjnie wskazywały różnicę temperatur. Typowy ciepłomierz nie rejestruje różnicy temperatur mniejszych niż 3 C bo obarczone są dużym błędem.

Elektryka to już zupełna łatwiza bo w każdej hurtowni liczników na kopy. Mam zwykły tarczowy , ale może poszukam dwutaryfowego z jakim portem zewnętrznym ? Tylko po co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak powinno być wpięte ale nie do końca tzn. nie wiem jak przy kompaktowej bo są przecież dwa wyjścia , na co. gdzie indziej a na cwu też gdzie indziej ...jak wtedy ? przecież to ma mierzyć wszystko ( w środku PC ? , czy jakiś podzespół który będzie podawał informację do tego głównego ...chyba tak , jeszcze nie przemyślałam tego, może Ktoś napisze ......... )

Jeszcze chyba to , że jeśli nie jest zamontowany licznik energii tej samej firmy ( Kamstrup ) to trzeba kupić ten licznik ciepła z licznikiem impulsów to pozwala na komunikację miedzy nimi ( tym innym i Kamst.).

Oczywiście można też komunikować się z komuter. ( M-bus ) . oraz odczytywać zdalnie ( może kiedyś będzie tak jak w tym projekcie ( przetarg wygrał Kamst. ) - odczytywanie zdalnie wszystkich abonentów danego przedsiębiorstwa, miasta czy kraju ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak powinno być wpięte ale nie do końca tzn. nie wiem jak przy kompaktowej bo są przecież dwa wyjścia , na co. gdzie indziej a na cwu też gdzie indziej ...jak wtedy ? przecież to ma mierzyć wszystko ( w środku PC ? , czy jakiś podzespół który będzie podawał informację do tego głównego ...chyba tak , jeszcze nie przemyślałam tego, może Ktoś napisze ......... )

Jeszcze chyba to , że jeśli nie jest zamontowany licznik energii tej samej firmy ( Kamstrup ) to trzeba kupić ten licznik ciepła z licznikiem impulsów to pozwala na komunikację miedzy nimi ( tym innym i Kamst.).

Oczywiście można też komunikować się z komuter. ( M-bus ) . oraz odczytywać zdalnie ( może kiedyś będzie tak jak w tym projekcie ( przetarg wygrał Kamst. ) - odczytywanie zdalnie wszystkich abonentów danego przedsiębiorstwa, miasta czy kraju ) .

Nic nie rozumiem :lol: .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa jest banalnie prosta : w każdej pompie jest wymiennik ciepła zwany skraplaczem. Po jednej stronie skrapla się czynnik chłodniczy po drugiej ogrzewa woda - i tam właśnie montuje się ciepłomierz. Kompaktowanie nie ma tu nic dorzeczy , może poza tym ,że do istniejącego urządzenia to się już ciepłomierza nie wciśnie. Nie jest istotne jakiej firmy jest ciepłomierz, ważne jak się komunikuje. Jeśli cyfrowo po m-busie to trzeba uzgodnic protokół aby urządzenia sie widziały bo odmian protokołów są dziesiątki , ale to drobny szczegół . Mozna też skomunikowac analogowo ( np impulsami czy sygnałem prądowym) ale wtedy mamy tylko info o mocy , a ciepłomierz ma bardzo wiele różnych interesujących informacji.

Oczywiście przepływomierz i inetegrator ( czyli pudełko gdzie jest "włączony mózg" :D ) komunikują się impulsowo i stanowią komplet razem z dwoma czujnikami temperatury. M-bus słuzy do zdalnego odczytu ciepłomierza w dowolny sposób .

Zdalne odczytywanie ciepłomierzy a nawet wodomierzy drogą radiową działa od kilku lat i jest powszechnie stosowane przez przedsiębiorstwa wodociągowe i ciepłownicze. Pańcio z psionem w ręku idzie sobie osiedlem i czyta po kolei stany ciepłomierzy czy wodomierzy. Po pewnym czasie to nawet wie gdzie przystanać aby odczytać kilka na raz. To sobie siada i pali a psion czyta i czyta :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i właśnie o to mi chodziło:

Kompaktowanie nie ma tu nic dorzeczy , może poza tym ,że do istniejącego urządzenia to się już ciepłomierza nie wciśnie.
, że tu nie ma jak,

może wcisnąć to by się i dało ( zależy ile miejsca mają poszczególne modele ) ale jest to ingerencja w środku ( wpięcie w układ, gwarancja !!!?)

czyli do rzeczy ma dużo bo Wy możecie mieć a my niezbyt .......gdyby to na zewnątrz było kawałek rurki ( wyjście skraplacza ) przez który leci woda ( i na co i na cwu , dopiero później się rozdziela ) nie byłoby problemu ....

Zdalne radiowo owszem działa ale ten ostatni pomysł ( pierwszy w Europie obejmujący współ. przedsięw. przeds. wodociąg, elektrycz. i grzewczych ) polega na tym , że nikt nie chodzi i nie odczytuje tylko to samo spływa do centrum, ( automatycznie , GSM , PLC, internet ) zarówno odnośnie ciepła , wody i energii elektrycznej ( Dania ) .

A z tym ostatnim chodziło mi o to , że gdy są jednej firmy w tym wypadku Kamst. ( licznik ciepła i energii ) to można do max. wykorzystać funkcję tego urządzenia ( i może nic nie trzeba dzielić bo podaje wyniki i dzieli się samo )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samo nic nie spływa, wymaga infrastruktury a u nas internet jest problemem. Poza tym w Danii czy innej Holandii jest kompletna komuna bo całą gospodarke komunalną prowadzą holdingi spółek zajmujących się poszczególnymi działkami. U nas tak było za komuny i się nazywało PGKiM. Ale nie wypaliło. Odczytywaniem i obróbka danych zajmuje się odrębna spółka od tego właśnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi konkretnie o projekt :

http://www.kamstrup.pl/5571/Roskilde%20i%20Hilleroed

u nas komunalne a u nich to trochę różnica., przecież na taki projekt trzeba wyłożyć trochę kasy ....

Nie musisz szukać tak daleko. W Słupsku już od ładnych paru lat firma ciepłownicza (obecnie Sydkraft EC) wykorzystuje taki system telemetryczny : http://telemetria.wmc.com.pl/zalozenia.php .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę , tanie pewnie to nie jest ( założenie ) ale widocznie się opłaca ( zależy komu ) bo wśród użytkowników wcale nie ma jakiś potentatów . Nawet w galerii jest Hydrolkowy Kamstrup ( Starachowice , Maxical III , ciekawe bo na jednym zdjęciu ( Multical Compact ) ma coś jakby wpięte z przodu - taki czarny mały walec z białymi kablami ..co to ? ) .

Ciekawe czy te darmowe pasma działają tak super ? może jak małe obłożenie to ok! ciekawe jest też to dołączenie dodatkowych modułów np. alarmu czy zalania , wtedy jest całość i wykorzystana do max.

Montaż 10 min :) no , no , ( liczyli ze stoperem ? :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

system radiowy jest drogi i bardzo zawodny : deszcz, snieg i oczywiście zaśmiecenie przestrzeni różnymi urządzeniami. Coś więcej na ten temat moga powiedzieć użytkownicy internetu radiowego. :( . Choć tera są juz inteligentne radyjka, któe umieją sobie lepiej radzić - ale dobre dobrze kosztuje :(

Niestety nie ma u nas odpowiedniej infrastruktury sieciowej, wtedy wszystko jest łatwe i tanie. Wbudowany w regulator webserwer jest od razu widoczny w internecie, a regulator może czytać wszystkie liczniki jakie są przyłączone doń kabelkami. Dopiero powszechny dostęp do sieci światłowodowej daje takie możliwości.

Nie ma się jednak czym podniecać, ciepłomierz może zapamiętywać stany na żądany dzień i godzinę, to mozna odczytać nawet kilka dni później. Archiwizuje też takie dane z roku czy dwu wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to cześć! ja wiem, że było o tym sto razy, ale poproszę jeszcze raz szanownych posiadaczy pompy z CK o pomoc. Ja ustawić euroster żeby pompa działała na taryfie g12 czyli 13-15 i 22-6? Czy to jest w ogóle możliwe? na razie to dla mnie czarna magia :cry: i jeszcze jedno jak już mogę pojechać po całości: jak likwidować legionellę w podgrzewaczu c.u.w skoro max. temp. to 55 stopni? to starczy? wyczytałem, że termostat automatycznie wyłącza podgrzewacz po przekroczeniu tej temp.( podgrzewacz Ck oczywiście) czekam na Waszą pomoc. pozdrawiam. swimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosto. Ustawiasz sobie w tych godzinach temp wyższą niż masz w pomieszczeniu i po sprawie. Ja mam tak że w tych godzinach mam na Eurosterze 22 stopnie a w godzinach szczytowych 21 i to wystarcza. I do tego euroster w dobrym miejscu żeby nie miały na niego wpływu czynniki zewnętrzne (komputer, słońce itp.) i będzie działać. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie cwu grzejemy codziennie od 43--48*C okresowo podnosząc temp. aby uchronić się przed Legionellą . Niektórzy podają temp. tego podgrzania 65 *C , chociaż gdzieś czytałam , że w 67*C ! znaleziono żywe te bestyjki :( a w szpitalach grzeją do 70 *C i taką uważają za bezpieczną .

Dobrze jak woda jest stale używana i nie stoi za długo w zbiorniku.

Legionella nie jest groźna dla organizmu jeśli chodzi o spożywanie ( picie ) takiej wody to raczej wdychanie wodnego aerozolu jest szkodliwe ( sitka, perlatory bo bakt. przedostaje się do org. przez drogi oddechowe ) i podobno znajdując się w powietrzu ( aerozol powietrza i wody ) zakaża na odległość 1 km :o :wink:

 

Jedna z podstawowych zasad dostosowania instalacji ciepłej wody do działań zmniejszających ryzyko zakażenia bakteriami Legionella, zapisana jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2004 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75/02). Rozporządzenie § 120 ust. 2 brzmi: "Instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C oraz umożliwić okresowe jej podniesienie do nie niższej niż 70°C" . Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60°C, nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną. Przeciwdziałanie zagrożeniom infekcyjnym spowodowanym przez bakterie Legionella wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania zarówno w okresie projektowania i doboru urządzeń, jak również przy ich eksploatacji.

 

Problem jest tylko jeden , że nie wszystkie PC ogrzewają cwu do tak wysokiej temp. Owszem są PC z wodotryskami ( ciepło przegrzania ) gdzie można uzyskać temp. i 95*C ( słyszałam , nawet o wyższych )

Do tematu można podejść dwojako , albo niedowierzając ( coś czego nie widać nie istnieje ) i grzać cwu tak jak się chce albo zgodnie z przepisami lub własnym strachem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosto. Ustawiasz sobie w tych godzinach temp wyższą niż masz w pomieszczeniu i po sprawie. Ja mam tak że w tych godzinach mam na Eurosterze 22 stopnie a w godzinach szczytowych 21 i to wystarcza. I do tego euroster w dobrym miejscu żeby nie miały na niego wpływu czynniki zewnętrzne (komputer, słońce itp.) i będzie działać. Pozdrawiam

dzięki bardzo, badrzo!A mogę jeszcze spytać o roczny rachunek za prąd? nie za samą pompę, ale za cały dom jakikolwiek by nie był? chodzi o to żebym się nie zdziwił... :wink: Z góry dziękuję. swimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosto. Ustawiasz sobie w tych godzinach temp wyższą niż masz w pomieszczeniu i po sprawie. Ja mam tak że w tych godzinach mam na Eurosterze 22 stopnie a w godzinach szczytowych 21 i to wystarcza. I do tego euroster w dobrym miejscu żeby nie miały na niego wpływu czynniki zewnętrzne (komputer, słońce itp.) i będzie działać. Pozdrawiam

dzięki bardzo, badrzo!A mogę jeszcze spytać o roczny rachunek za prąd? nie za samą pompę, ale za cały dom jakikolwiek by nie był? chodzi o to żebym się nie zdziwił... :wink: Z góry dziękuję. swimmer

 

To powiem , że nie wiem. Pompa działa co prawda już prawie 2 lata ale nie mieszkam jeszcze roku. I do tego dopiero od marca jestem na taryfie G12. Ale według moich szacunków powinienem się zamknąć w kwocie około 2500-2800 rocznie za cały prąd , a jak będzie to powiem dopiero w marcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyt optymistycznie :-?

takie kwoty to mi na samo ogrzewanie wychodzą. Życzę Ci aby szacunki okazały się faktem.

 

być może , ale zsumowałem faktury za prąd od lipca 2007 do lipca 2008 czyli było już pełne grzanie , ale tylko 7 msc mieszkania i dodałem to tego sobie ile zużywamy na żarówki i ciepłą wodę i mi wyszło że 2500-2800 a jak rzeczywiście będzie to powiem tak jak pisałem wcześniej dopiero w marcu jak minie pełny rok na taryfie G12. I dodam jeszcze że nawet latem taryfa G12 jest bardziej opłacalna niż "zwykła". o około 10% . To są tylko moje szacunki i nie dam głowy i nawet nie mam zamiaru że tyle rzeczywiście będzie. ale widzę jakie rachunki płacę i mogę na podstawie nich prognozować, o ile nie zmienią się radykalnie czynnik zewnętrzne wpływające na zużycie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...