Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

COP w niewielkim stopniu zależy od "firmy" bo i tak wszystkie pompy ciepła obowiązuje ten sam proces fizyczny, i nikt nie podskoczy. 50 na zasilaniu instalacji to co najmniej 55 C skraplania. Nikt nie zaproponuje w tych warunkach COP=5, wszyscy kolebią się wokół 3. pompa ciepła nie wytwarza ciepła ale je pompuje od dolnego źródła do górnego. Dlatego istotna jest jak najniższa temperatura instalacji. Jak będziesz miał 30C na skraplaczu to każdy da COP~5

nie ma co się rozwodzić nad COP/bufor czy glikol/propan czy kto woli inaczej bo jak widzicie hydrol zamknął temat. To że CK chwali się wysokim "kopem" :lol: to główna zasługa oddzielenia funkcji co i cwu (poza bajerami o jalich pisze bonetka-liczę że skutecznymi :D ) czyli cyt."Im wyżej jej każesz pompować tym więcej prądu zeżre".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

teoretyczna przewagą pompy z bezpośrednim parowaniem jest brak wymiennika w dolnym żródle, a precyzyjnie brak jednego stopnia wymiany. Czynnik chłodniczy wprost pobiera ciepło z gruntu bez pośrednictwa glikolu. Producent zakłada więc, że będzi miał niższą temperaturę dolnego źródła w stosunku do pompy glikolowej. Po stronie wysokiej to juz może byc identycznie jak w glikolowej. Ale nie musi :

"Patent" z zasobnikiem i pobieraniem ciepłej wody od góry a c.o. nisko polega na tym że ze sprężarki wypływa czynnik chłodniczy w postaci pary przegrzanej do ok. 80-90 C , następnie ta para ochładza się do temperatury skraplania i skrapla. Problem tylko z tym, że moc z pary przegrzanej to zaledwie kilkaset watów. Jeśli intensywnie pracuje c.o. to od biedy mozna uznac ,że ciepła woda nagrzewa się przy okazji, ale latem to juz nie ma zmiłuj się i samego ciepła z przegrzania nie wystarczy , trzeba wyższych temperatur skraplania. Tak jest w tym przypadku rola zasobnika : zbieranie stosunkowo małych mocy z bardzo atrakcyjną temperaturą , przy okazji ogrzewania c.o.

Czy glikolowa pompa ciepła z zasobnikiem ma sens? Nie ma w przypadku podłógówki bo bezwładność ( albo inaczej akumulacyjność) tej instalacji jest większa niz potężny zasobnik.

Dla ciepłej wody najlepsze wyniki osiąga sie przy zastosowaniu zasobnika z mamką, zwanego inaczej zasobnikiem dwupłaszczowym. Ale to juz było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy ma inna taryfę to sama kwota nic nie powie :) , zużyłem 4168 w I taryfie i 11788 w drugiej. Ogrzewanie i ciepła woda ( mam podlicznik ale nie dzieli na taryfy) to 7773 kWh. Zakładając pesymistycznie ,że do potrzeb grzewczych zużywam prąd w tej samej strukturze, ogrzewanie i c.w.u rocznie kosztowało mnie wg stawek najnowszej taryfy z 1.05.2008 r : 772 zł w dziennej i 877 zł w nocnej, razem 1649 zł

 

A skąd Ty w 2008 roku masz prąd po 21 gr / kWh :o ?

a bo Panie u nasz na wsi to taryfa nocna jest o 50% tańsza od dziennej. Nie pisałem że mieszkam w Warszawie :D , tu macie różnice groszowe :o to i sens taryfy weekendowej żaden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już o tym pisałem – ten zbiornik (zasobnik) „zaciekle” mnie intryguje – zwłaszcza, że mam na uwadze opinie użytkowników , gdzie stwierdzają, że przy 4 osobowej rodzinie nigdy nie brakowało CWU, a PC chodzi przez cały rok (u niektórych jest to czwarty sezon), nie wiem jak wyliczają, ale podają COP około 4.

Myślę, że tam jeszcze jest jeden „patent”. Producent w specyfikacji podaje, że w zasobniku (zbiorniku) są” wężownice” (wymienniki) 2 x 10m dla CWU.

A jeśli „przebieg” CWU wygląda następująco – oczywiście upraszczając:

Zimna woda (około 8 stopni) wpływa do wężownicy 1 która pobiera ciepło tylko z zasobnika (np. + 20 stopni), następnie „wpływa” do „wężownicy” drugiej tej z „patentem” i pobiera nastepne np. + 20 stopni – co daje temperature CWU około 50 stopni).

Mając na uwadze to co napisał hydrol:

 

Patent" z zasobnikiem i pobieraniem ciepłej wody od góry a c.o. nisko polega na tym że ze sprężarki wypływa czynnik chłodniczy w postaci pary przegrzanej do ok. 80-90 C , następnie ta para ochładza się do temperatury skraplania i skrapla. Problem tylko z tym, że moc z pary przegrzanej to zaledwie kilkaset watów. Jeśli intensywnie pracuje c.o. to od biedy mozna uznac ,że ciepła woda nagrzewa się przy okazji, ale latem to juz nie ma zmiłuj się i samego ciepła z przegrzania nie wystarczy , trzeba wyższych temperatur skraplania. Tak jest w tym przypadku rola zasobnika : zbieranie stosunkowo małych mocy z bardzo atrakcyjną temperaturą , przy okazji ogrzewania c.o.

To w tym przypadku możliwe jest, że w lecie ten proces wygląda dokładnie tak samo jak w zimie.

 

Nawet licząc „teoretycznie” jest to możliwe, bo:

Zasobnik ma 500 litrów wody o temp. Np. 40 stopni Celsjusza, czyli „zmagazynowano” około 25kWh

Na podgrzanie 100 litrów wody o zakładane 40 stopni potrzeba około 6,5kWh.

PC ma moc np. 7kW

Biorąc to pod uwage można założyć (teoretycznie), że taki układ jest w stanie „zaopatrzyć” w ciągu 1 godziny 300 litrów wody o temperaturze około 50 stopni Celsjusza – czyli pełnodobowe zapotrzebowanie na CWU dla 4 osobowej rodziny – praktycznie zachowując „zasady zimowe”.

Jeśli gdzieś popełniłem błąd – poprawcie.

 

PS. Tak na marginesie, wydaje mi się, że rozwiązanie z „bezpośrednim skraplaniem” w zasobniku powoduje, że PC zawsze pracuje z takim samym COP – no może za wyjątkiem pracy podczas poboru CWU – czyli w tym konkretnym przypadku (0/50) podano COP przy założeniu ciągłego poboru CWU (inaczej: podany COP jest dla CWU)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co to wszystko? Czy jest coś złego w przełanczaniu się pompy pomiędzy instalacją CO a CWU. Obie instalacje pracują w innym punkcie (Tz) i wszytko wygląda na optymalnie zorganizowane. Dużo energii dostarczamy do CO na wysokim COPie a energii do grzania CWU nie potrzeba aż tak dużo więc słaby COP nie jest problemem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz am76 - ale nie nadążam:

Czy jest coś złego w przełanczaniu się pompy pomiędzy instalacją CO a CWU

:o :o :roll:

Co, kto i gdzie "przełancza" :o

Obie instalacje pracują w innym punkcie (Tz)

Co to jest "punkt (Tz)"?

I co najważniejsze o jakiej PC piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tz to chyba temp. zasilania GZ ( górnego zródła ) .........mówimy o Thermogolv

może te rys. bardziej przemówią do wyobraźni ( pózniej wstawię jeszcze jeden i poszukam odnośnie tego drugiego typu zbiornika ( o którym mówi Siwy ) , bo przypominam , że są dwa rodzaje ..pytanie dlaczego teraz robią jeden rodzaj ? )

nie przejmujcie się , że to nie po polsku ..rys są na końcu

http://www.geothermansi.com/downloads/Sirius_Instalation_manual_S2-7_Air.pdf

Siwy :) bardzo Cię proszę narysuj ( rys. odręczny ) jak w/g Ciebie wygląda ten drugi zbiornik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz am76 - ale nie nadążam:
Czy jest coś złego w przełanczaniu się pompy pomiędzy instalacją CO a CWU
Co, kto i gdzie "przełancza"
Obie instalacje pracują w innym punkcie (Tz)
Co to jest "punkt (Tz)"?I co najważniejsze o jakiej PC piszesz?

 

Sorki, chyba za szybko się przełączyłem na inną pompę. Chodzi mi o to, że pompy z glikolowym dolnym źródłem przełączają się pomiędzy grzaniem CO i CWU. Jak grzeją CO to pracują dla przykładu w punkcie 0/35 a jak CWU to w punkcie 0/50. Oznacza to, że dużo energii dostarczamy do CO na wysokim COPie a energii do grzania CWU nie potrzeba aż tak dużo więc słaby COP nie jest problemem. Mam nadzieję że nie jestem w błędzie co do zasady działania pompy glikolowej która grzeje CWU i CO, np. nibe 1240 i wiele innych podobnych PC.

 

Przez punkt pracy pompy rozumię parę: (temperatura dolnego źródła, temperatura górnego źródła), np: (0, 35), (0,50), często zapisuje się to w postaci 0/35, 0/50.

 

Po co więc w pompie M2 te wsyzstkie kombinacje ze wspólnym zbiornikiem do CO i CWU. Z tego co zrozumiałem to M2 (jako układ) ma mały COP bo pompa pracuje cały czas w punkcie (0, 50) a grzejąc tylko CO mogłaby przez większą ilość czasu pracować w punkcie (0, 35).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tz to chyba temp. zasilania GZ ( górnego zródła ) .........mówimy o Thermogolv

może te rys. bardziej przemówią do wyobraźni

Rysunki bardzo fajne ale choćbym nie wiem jak bardzo wytężał swoją skromną wyobraźnię a nawet i inteligencję nie jestem w stanie z nich wydedukować jaki jest COP tej pompy. Fajna jest też tableka w której napisano:

Heating capacity 7900 W

Power consumption 2400 W

czyli COP = 3,29

Czy więc nie jest błędem stosowanie takiej pompy do ogrzewania podłogowego w którym możemy skorzystać ze znacznie wyższych wartości COP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd w rozumowaniu. COP zależy od "poboru", a nie "deklaracji". Dla tej samej PC, COP dla 0/35 wynosi około 4,5.

W tym przypadku producent podaje, że jeśli będziesz pobierał tylko wodę do CWU o temp. 50 stopni, to COP będzie np. 3,3, ale jeśli będziesz pobierał wodę do CO o temp. np. 35 stopni, to COP wyniesie np. 4,3.

Teoretycznie jest tak, że jeśli przez np. 1 godz będziesz pobierał CWU i przez np. 5 godzin grzał CO, to średni COP wyniesie około 4,1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tz to chyba temp. zasilania GZ ( górnego zródła ) .........mówimy o Thermogolv

może te rys. bardziej przemówią do wyobraźni ( pózniej wstawię jeszcze jeden i poszukam odnośnie tego drugiego typu zbiornika ( o którym mówi Siwy ) , bo przypominam , że są dwa rodzaje ..pytanie dlaczego teraz robią jeden rodzaj ? )

nie przejmujcie się , że to nie po polsku ..rys są na końcu

http://www.geothermansi.com/downloads/Sirius_Instalation_manual_S2-7_Air.pdf

Siwy :) bardzo Cię proszę narysuj ( rys. odręczny ) jak w/g Ciebie wygląda ten drugi zbiornik .

Podałaś link do instrukcji powietrznej pompy ciepła na naszym rynku chyba nieobecnej.

Do gruntowej jest tutaj :

http://www.geothermansi.com/downloads/Sirius_Instalation_manual_S2-5_DX.pdf

:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku masz rację ale chodziło mi tylko i wyłącznie o wygląd zbiornika. ( zb. w tych linkach są identyczne )

Siwy co z tym rysunkiem ? przynajmniej bardzo proszę o przypomnienie jego budowy bo nie mogę znaleźć ( albo podanie linku czy strony czy daty kiedy to było ? bo przecież były w Polsce dwa rodzaje zb. jeden ten ( z rys. a drugi Galmetu i jakby jeszcze jeden bo w Szwecji biorą ( brali ? ) i z dwóch fabryk i one miedzy sobą też mogą się różnić ...czyli de facto były 3 )

Jeszcze taka uwaga . Nie ma na rynku tak specyficznego zbiornika jak ten .

Chodzi mi o to , że te temp. muszą tam być jakby cały czas dostępne i występuje zależność między co. a cwu . Gdybyśmy wzięli dużo na co. to wtedy temp. cwu mogłaby się obniżyć i układ byłby warstwowy ale z mniejszymi temp. na daną chwilę ( bo zabraliśmy ciepło ) .

W innych pompach jak zabieram ciepło na co. to wcale nie znaczy , że tym samym w jakimś stopniu obniżam temp. cwu ( zb. stygnie swoim trybem ).

Właściwie w innych pompach nie zabieram ciepła tylko grzeję osobno jak potrzeba ( co. ) i nie ma to wpływu na cwu w danej chwili .

Jeśli coś jest systemem naczyń połączonych to zawsze może coś odbywać się kosztem drugiego ...najlepiej jak " każdy sobie rzepkę skrobie" :)

 

Plusy są jak najbardziej ...pierwsza PC z bezposred. która ogrzewa też cwu . przepływówka , jak ktoś sobie życzy to też zb. pełniący rolę bufora ( chociaż tu w takim systemie nie mieli innego wyjścia ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku :) to jest taki sam jak w linkach tylko zdjęcie jest tak zrobione , że nie widać dobrze boków i dlatego wydaje się inne , chodzi o inny Siwy wie o jaki bo lekko pokłóciliśmy się na ten temat ( Siwy Aniołku :lol: czy ja mogłabym kiedykolwiek się z Tobą albo kimkolwiek Innym pokłócić ? ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...