Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gregor2

daj znać jakie rurki zakładałeś (śr., typ itp). Szłyszałem, że teraz Chinole robią wszystko i można się wpuścić w maliny.

U mnie ogrzewanie ma robić firma i chciałbym wiedzieć jakich materiałów mam używać oraz jak gęsto kłaść rurki (to już trochę wiem). Będę grzał PC - jak już wcześniej wspomniałem myślałem o Termoglov. Jednak się wstrzymam do wyjaśnienia. Na piętrze też mam zamiar puścić ogrzewanie w ścianach - niskotemperaturowe.

Pozdrówka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No tak - taka drabinka grzejna w łazienkach pewnie będzie . A co do temperatury zasilania podłogi - to przecierz tylko w wielkie mrozy . Pompy ciepła na razie odłożyłem - zakładam kondensata więc 45 C to całkiem w normie .

Napiszcie jak grubą warstwą jastrychu przykrywacie rurki i czy stosujecie kratownicę stalową > czy 5 cm wylewki wystarczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wicekk - dla jastrychu jest jedna podstawowa zasada: musi być min. 40 mm jastrychu nad rurakami. Tak więc dla każdej średnicy rur wyjdzie inna minimalna grubość jastrychu. Maksymalna? To już zależy także od Ciebie, ale przesadzać nie można. Weź pod uwagę także to czym wykańczasz podłogi. Ustalając grubość jastrychu warto to także uwzględnić ze względu na różny opór cierplny matreiałó, a więc tam gdzie płytki możesz założyć nawet "ciut" grubszą warstwę jastrychu. Pisząc, że max. zależy od Ciebie mam na myśli rozpatrzenie jaka akumulacyjność i bezwładność podłogi jest optymalna pod Twoje potrzeby.

Pzdr[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) pc Thermogolv - jakiś czs temu już ją prawie miałem w domu. (...) Ostatecznie kupiłem pc 7kw Stiebel - Eltron.

 

Osoba ktora pisze taki post i ma 1 (slownie JEDEN) wyslany post na forum (wlasnie ten) dla mnie osobiscie brzmi jak "chamska" konkurencyjna reklama - oczywiscie nie broniac kogokolwiek i jakiejkolwiek firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z Was przymierzał się do tego tematu?

http://www.ppc.best24.pl

 

Oferta cenowa jest interesująca choc na stronie trochę mało szczegułów.

Co wy na to?

 

Faktycznie ciekawa oferta, ale chyba nikt z forumowiczów nie ma jej bo w innym wątku też nikt nie odpowiedział.

Może ktoś kupi i przetestuje :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregor2 - czego używałeś do projektowania podłogówki ?

Ja też próbuję sam policzyć - choć znajomy hydraulik twierdzi że położy mi bez liczenia i będzie ok . Wykonał już nie jedną tego typu instakację .

Ściągnąłem sobie KAN.OZC i KAN>CO i wykonałem część obliczeń - wychodzą mi odległości 15 cm i w strefie brzegowej 10 cm .

U mnie podłogówka będzie w całym domu .

Na podłogach parkiet 10 lub panele , płytki tylko w holu kuchni i łazienkach . Obliczeniowa temperatura zasilania 45 C .

Z moich obliczeń wynika jednak że mogę mieć problemy w łazienkach - za mało wolnej podłogi .

Podziel się proszę swoimi danymi .

 

ja użyłem chyba OZC. Juz nie pamiętam nazwy tego programiku. Tam obliczyłem zapotrzebowanie na ciepło. Wyszło mi średnio ok 39 W/m2. Ale przyjąłem więcej ok. 50 W/m2. Zakładająć, że najwyżej przewymiaruję podłogówkę i będzie chodziła na niższym zasilaniu.

Mając zapotrzebow. w poszczególnych pomieszczeniach obliczałem długość obwodów, korzystając z instrukcji Hepworth na ich stronie.

 

Na oko, czyli tak jak chce Twój hydraulik też można, dajesz tyle ile wejdzie w danym pomieszczeniu ale nie więcej niż 100-120 m w obwodzie. Ja w salonie 30m dałem dwa obwody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregor2

daj znać jakie rurki zakładałeś (śr., typ itp). Szłyszałem, że teraz Chinole robią wszystko i można się wpuścić w maliny.

U mnie ogrzewanie ma robić firma i chciałbym wiedzieć jakich materiałów mam używać oraz jak gęsto kłaść rurki (to już trochę wiem). Będę grzał PC - jak już wcześniej wspomniałem myślałem o Termoglov. Jednak się wstrzymam do wyjaśnienia. Na piętrze też mam zamiar puścić ogrzewanie w ścianach - niskotemperaturowe.

Pozdrówka

 

ja kupiłem Kisan. Sprzedawca w sklepie też powiedział że znane marki robią w Chinach. Kisan jest produkowany w Piasecznie. Nie znalazłem negatywnych informacji o Kisanie na forum. Poza tym ma uniwersalną rurę do podłogówki i C.W.U. tak więc unikasz kolanek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - taka drabinka grzejna w łazienkach pewnie będzie . A co do temperatury zasilania podłogi - to przecierz tylko w wielkie mrozy . Pompy ciepła na razie odłożyłem - zakładam kondensata więc 45 C to całkiem w normie .

Napiszcie jak grubą warstwą jastrychu przykrywacie rurki i czy stosujecie kratownicę stalową > czy 5 cm wylewki wystarczy ?

 

u mnie jest min 6 cm. siatka zbrojąca tylko tam gdzie kominek i zbiornik na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z Was przymierzał się do tego tematu?

http://www.ppc.best24.pl

 

Oferta cenowa jest interesująca choc na stronie trochę mało szczegułów.

Co wy na to?

 

Faktycznie ciekawa oferta, ale chyba nikt z forumowiczów nie ma jej bo w innym wątku też nikt nie odpowiedział.

Może ktoś kupi i przetestuje :wink:

 

zgłaszam sie na zapytanie ofertowe. :D Może ktoś zgłosi sie na kupno? :lol: Jak otrzymam od nich ofertę to ją tu przedstawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnijcie o pompach ciepla. Wszyscy co je zalozyli teraz placza. Koszty konserwacji systemu plus pobor mocy przez pompy cyrkulacyjne stawia pod znakiem zapytania PC. To sie nijak nie oplaca i jeszcze jest w domu zimno. C.w.u. z tego nie wprodukujesz tanim kosztem Jesli komus wystarcza 18 stopni w domu to zaoszczedzi ale jesli chce miec normalnie to wtopi.

Raz na 10 lat i tak cala pompe trzeba kupic nowa jak wymiana kotla czy lodowki.

 

Zapomnijcie :-)

 

Uwielbiam jak kolejny amator tematu pisze bzdety ...

 

Założyłem PC dwa lata temu i nie płaczę.

Podgrzanie 270 litrów ciepłej wody do 55C kosztuje mnie złotówkę.

Zimą utrzymywałem temperaturę w domu średnio na poziomie 21,5C, a czasami do 23C (cała zimę chodziłem w domu w krótkim rękawie)

 

powiedz, jakiej firmy masz pompe ciepła i jeżeli to nie tajemnica - jakie poniosłeś koszty przy jej instalacji? (przymierzamy się z mężem do tej inwestycji - właściwie jesteśmy zdecydowani)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie do osób które mają pompę ciepła. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę pompy czy wystarczy zgłoszenie? U mnie w gminie przebąkują o pozwoleniu. Tak czy inaczej i tak muszę składać projekt. Jak to było u was?

 

Pozwolenie to potrzebujesz na wykonanie odwiertow pod studnie, jezeli bedziesz uzywal takiego rodzaju pc, i to pod warunkiem wykonywania chyba powyzej 25 m glebokosci (cos jeszcze jest mowa o m3 "uzywanej" wody ale nie pamietam dokladnie). Do pc z kolektorami poziomymi nic ci nie jest potrzebne od laskawych gmin/powiatow itp itd - nikogo to nie interesuje - to twoj problem by to zakopac w swojej dzialce i tyle - a to ze ktos od ciebie z gminy "chce" to chyba powstal juz urzad od korupcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, sprawy formalne pojawiają się w dwóch przypadkach:

1. Kolektor pionowy i odwiert powyżej 30m. Zgodnie z "prawem geologiczym" (czy jakoś tak) trzeba mieć na to pozwolenie. A z tego co już się dowiedziałem o pozwolenie takie występuje w imieniu inwestora wykonawca odwiertu. Trzeba mieć projekt geologiczny. Oczywiście to kosztuje.

2. Studnie czerpne i zrzutowe - przy korzystaniu z wody o określonej ilości (już nie pamiętam jaki to limit - trzeba by zerknąć do Prawa wodnego) wymagane jest posiadanie pozwolenia wodno-prawnego, a by je uzyskać trzeba sporządzić operat wodno-prawny.

3. Do najbardziej popularnego kolektora płaskiego chyba żadnych "papierków" nie trzeba załatwiać

 

Ale oczywiście w punkcie 3 mogę się mylić. Nie interesowałem się tym, bo takiej opcji nie brałem w ogóle pod uwagę (za dużo ładnych drzew mam na działce :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już wszystko wiem. Nawet do kolektora poziomego potrzebna jest zmiana pozwolenia na budowę, a dokładnie zmiana ogrzewania + naniesienie zmian na mapkę do celów projektowych. Normalnie bym to wszystko olał ale staram sie o dotację dla rolników na odnawialne źródła energii i potrzebuję wszystkie papierki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już wszystko wiem. Nawet do kolektora poziomego potrzebna jest zmiana pozwolenia na budowę, a dokładnie zmiana ogrzewania + naniesienie zmian na mapkę do celów projektowych. Normalnie bym to wszystko olał ale staram sie o dotację dla rolników na odnawialne źródła energii i potrzebuję wszystkie papierki.

 

Coz - u mnie juz troche czasu minelo, ale ja nic nikomu nie zglaszalem, bo to czym ja ogrzewam swoj dom to moj problem.

Byc moze przez ta dotacje trzeba miec wszystko na papierze, ale przez to poniesiesz wieksze koszty :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...