Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To nie do mnie, ale i tak się wtrącę. ;-) Podejrzewam, że chodzi po prostu o cyrkulację CWU, czyli grzanie rur ;-) Dobra metoda na wychłodzenie zasobnika, niestety jedna z niewielu podnosząca także zauważalnie komfort korzystania z cwu, przy w miarę rozległej i niezbyt dobrze izolowanej instalacji wody użytkowej.

To do mnie - dokładnie o to mi chodziło - zawsze wydawało mi się, że jak coś wychodzi i powraca to recyrkulacja, ale może być cyrkulacja :wink:

Instalacje mam zaizolowaną, ale straty ciepła zawsze są, a czekanie aż rury się rozgrzeją i dadzą mi oczekiwaną temperaturę mnie wkurza ;)

Przy działającej cyrkulacji :wink: obniżyłem temperaturę zadaną na zbiorniku do 41°C i jest OK. Tylko rozkład temperatury zrobił się mało warstwowy bo cyrkulacja podłączona jest do wężownicy znajdującej się na górze zbiornika i schładza głównie tą część.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Małe pytanko do użytkowników PC z CK. Sezon tuż, tuż..

jak ustawiacie sterownik i jaką temp. GZ?Jak na razie zrobiłem porządek ze sterownikiem (wymiana baterii po 1 roku :roll: ) i ustawienia pod II taryfę.A co z temp. podłogówki? CK ustawia na 40stC. ja sobie zmieniam 35-38. Jak to u was wyglada?

Jeszcze jedno, jak sobie poradzić z wyregulowaniem poszczególnych pętli podłogówki? Jak regulować zaworami na rozdzielaczu? odkręcić na max i dokręcać po 1 obrocie, 1/2 obrotu???Zakręcić i odkręcać?? wyłączyć inne rozdzielacze???Chyba brak mi cierpliwości na jej bezwładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko do użytkowników PC z CK. Sezon tuż, tuż..

jak ustawiacie sterownik i jaką temp. GZ?Jak na razie zrobiłem porządek ze sterownikiem (wymiana baterii po 1 roku :roll: ) i ustawienia pod II taryfę.A co z temp. podłogówki? CK ustawia na 40stC. ja sobie zmieniam 35-38. Jak to u was wyglada?

Jeszcze jedno, jak sobie poradzić z wyregulowaniem poszczególnych pętli podłogówki? Jak regulować zaworami na rozdzielaczu? odkręcić na max i dokręcać po 1 obrocie, 1/2 obrotu???Zakręcić i odkręcać?? wyłączyć inne rozdzielacze???Chyba brak mi cierpliwości na jej bezwładność.

 

CK ma na 40?? Ja odpaliłem w lipcu tak kontrolnie to mi na zasilaniu wyszło jakieś 33. Nie zmieniałem nic w ustawieniach tak jak mi zamontowali. Regulować przez całkowite zakręcenie i później odkręcać po 1/4 1/2 obrotu (całkowite otwarcie jest już chyba po 3 obrotach, a może 3,5). mi regulacja zajęła około miesiąca, ale da się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CK ma na 40?? Ja odpaliłem w lipcu tak kontrolnie to mi na zasilaniu wyszło jakieś 33. Nie zmieniałem nic w ustawieniach tak jak mi zamontowali. Regulować przez całkowite zakręcenie i później odkręcać po 1/4 1/2 obrotu (całkowite otwarcie jest już chyba po 3 obrotach, a może 3,5). mi regulacja zajęła około miesiąca, ale da się ;)

wciśnij "set" na panelu to zobaczysz jak ustawili. 40 to max.

Miesiąc!!!!! ja pitole-chyba nie dam rady :cry: .a muszę bo zauważyłem "martwe" pola :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z pytaniem trochę z innej beczki....

Dolne źródło. Namawiają nas na pompę powietrzną. Budujemy w Szczecinie. Ponoć do tego dobre warunki. My jednak trochę się opieramy, bo to kapryśna PCI. Zrobiliśmy opinię geotechniczną naszej działki, no i takie cosik wyszło.,,Rodzime podłoże w rejonie wykonywanych badań buduje pokład spiaszczonych glin piaszczystych w stanie twardoplastycznym, lokalnie uplastycznionym. We wgłębnym podłożu występują gliny pylaste, których strop zaczyna się na głębokości 1,4 - 2,8 mppt.

Odnośnie wody w gruncie napisano:

W wykonanych otworach stwierdzono przejawy wody gruntowej w postaci wyraźnych i intensywnych sączeń w obrębie spiaszczonego pokładu lodowcowego. Poza tym nawiercono uwięzione wody w soczewkach piasków śródglinowych. Wodty te stabilizują się na głębokości 1,5 mppt. Nawiercone poziomy przejawów wód stanowią szlak migracji wód opadowych o charakterze okresowym w kierunku południowym.

No i co - upierać się przy gruntowym wymienniku poziomym. Na pionowy raczej nas nie stać. Działka raczej wytarczająca (900 m2) do poziomego, bo powierzchnia użytkowa domu to 135 m2 zaś powierzchnia zabudowy 130 m2.

Wiem, że zajmujecie się raczej techniczną stroną PCi, bo od jakiegoś czasu śledzę Wasz wątek. Jako że jestem "nietechniczna", to w dyskusję się nie wdaję.

Pozdrawiam Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa powietrze woda bardzo fajna, ale ma poważne wady :

1. niski COP zimą , co praktycznie uniemożliwia jej stosowanie poniżej -5 C bo prościej wtedy od razu ogrzewać prądem

2. Uciążliwość szumu pracującego na zewnątrz wentylatora parownika - może doprowadzic do szału Was lub sąsiadów :( .

Biorąc pod uwage że to Szczecin to i mrozów nie ma , powietrze wilgotne i chyba najlepsze w Polsce warunki do pracy takiej pompy. Ale w sezonie grzewczym COP~2 :( , czyli tylko 2 x taniej niz ogrzewanie prądem :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niezbyt rozumiem ...namawiają Was na PC powietrzną ...to po co poziomy ? chyba , że zastanawiacie się nad PC z wymiennikiem .

Ja nietechniczna ale nawet jeśli jest suchy piach ( gleba najgorsza ) to wszystko można wyrównać ilością kolektora ( pow.) ...po prostu zamiast liczyć 10-15 W/m2 można policzyć mniej ...to mały dom i mała PC ( moc chłodnicza) i na takiej działce powinno się zmieścić .

Sail ...my tak luźno sobie tutaj gawędzimy :) i troszkę porównujemy i usiłujemy zrozumieć . Każdy też ma prawo do własnego zdania. Te krzywe na razie są niepotrzebne bo jest lato :)

Jeszcze taka uwaga zupełnie bezstronna ...skoro tyle osób ma tę PC to dlaczego np. nikt nie zrobi dobrego uczynku i nie napisze konkretnie co , gdzie i jak , nie mówię o liczniku ciepła :) i porównaniach czy wykresach tylko o , temp. w zb. i sterowaniu . Bo tam może być różnie ... sterownik steruje tylko zaworem i termost. przy co. ( pog + pok.) a

1. zb. ma zawsze taką samą temp.w zimie (jakąś optymalną , sensor jej pilnuje )

2. ew. zb zmienia swoją temp. w zależności od temp. ( ilości ) cwu ustawionej ( pobór co. nie zmienia parametr. tylko dogrzewa do wyjściowej i zadanej temp. w zb. i odpowiednich ustawień cwu )

Ew. zb. zmienia temp. w zależności od i co i cwu ( sterownie zbiornikiem nierealne)

jak jest tu , obstawiamy ? :lol: ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb

Wodę ogrzewa moc - nie pojemność. Małe urządzenie grzewcze (grzałka, PC, każdy inny kocioł) o mocy 5kW nie jest w stanie ogrzać więcej niż 70l wody z temp. 8 do 50 stopni. Przy szybkim poborze tych 70 litrów o temperaturze 50 stopni w zbiorniku CWU (160 litrowym) będzie około 30 stopni, a uzupełnienie do 50 stopni potrwa 1 godzinę.

Teoretycznie nie ma to znaczenia, ale w tym zakresie przepływowy "patent" wydoli w sytuacjach "ekstremalnych" (dwie kąpiele w w tym samym czasie - u mnie będzie to możliwe).

Tak więc twierdzenie, ze w przypadku "patentu" będzie "mniejsza dostępność CWU" - moim zdaniem - jest nieuzasadnione :lol:

.

 

A kto tak twierdzi, bo chyba nie ja :wink: ? Ja napisałem że rozwiązanie ze zbiornikiem dwupłaszczowym nie będzie miało mniejszej "dostępności" - to chyba nie to samo. Napisałem też że rozwiązanie M2 przestaje być optymalne w skrajnych punktach pracy.

 

W kwestii mocy i pojemności natomiast... skoro twierdzisz że 5kW jest w stanie ogrzać max 70 litrów na godzinę - z czym się zgadzam - to znaczy że ogrzanie zbiornika 500 l w M2 zajmie ponad siedem godzin i zeżre ponad 35 kWh. To niestety sugeruje że koszty cwu w przypadku tej niedużej przecież pompy do niedużego domu będą zdaje się dość wysokie. Niestety - nie ma nic za darmo - być może rzeczywiście można wziąć więcej kąpieli jedna po drugiej, ale za cenę kosztów podgrzania i utrzymania ciepła w znacznie większym zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale zważywszy na końcową cenę "zestawu" (od 18.000,- do 23.000,-), znanego producenta (przynajmniej w skandynawi), porównując ją z cenami i możliwościami innych pomp ciepła , można chyba przyjąć tezę, że jest to bardzo atrakcyjna propozycja.

 

Musi być taka cena bo zważywszy na osiągany COP koszty eksploatacji są porównywalne z kotłem na gaz ziemny więc i cena całości musi być porównywalna - i jest bo cena takiej PC wraz z kosztami zakopania kolektora i instalacji będzie zbliżona do kosztów zakupu i instalacji dobrego kotła gazowego wraz z dużym zasobnikiem, kominem spalinowym i przyłączem.

 

Droższa instalacja PC z kolektorem pionowym osiągnie COP rzędu 4,5-5 i po pewnym czasie zrówna się kosztowo z gazem - przy obecnych cenach energii po jakichś 8-10 latach jak sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że każdy broni swojego wyboru za wszelka cenę, ale może faktami operujmy.

A może odpowiedz na następujące pytania:

1. Dlaczego wymiennik (zbiornik akumulacyjny) ma kształt wysokiego walca?

2. W jaki sposób przebiega proces „ładowania” takiego i tego zbiornika?

3. Jak działa „patent” w tym zbiorniku grzejący CWU

4. Jaka temperaturę ma woda pobierana dla celów CO?

Odpowiedzi na te pytania już padły wcześniej – może należy je jeszcze raz przeczytać.

I druga sprawa

Droższa instalacja PC z kolektorem pionowym osiągnie COP rzędu 4,5-5

 

W zasadzie, jest to prawda ( w zasadzie, bo kolektory DZ poziome tez mogą być tak wydajne), tyle, że co ma to do omawianego „wymiennika z zasobnikiem” po stronie GZ?

W takim układzie (z zasobnikiem M2) i to rozwiązanie będzie miało wyższy COP, i coraz niższy – bez względu na stosowane rozwiązanie – im więcej będziemy podgrzewać CWU.

Pobór CWU zawsze bedzie skutkował obniżeniem COP.

Kolektory pionowe, powiadasz, zwieksza COP. Tak, ale wystarczy nawet w tym rozwiazaniu (M2) i przy kolektorze poziomym, "grzać" tylko CO, a zwłaszcza tylko podlogówkę, to COP tez "siegnie" tych wartości.

Moim zdaniem, bez wzgledu na rozwiązania techniczne ,"popularna" mała pompa ciepła (do 20kW), w przypadku "grzania" dla potrzeb CWU, nie jest w stanie "przekroczyć" COP w wielkości 3,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak inne pytania ,.....

1. jak są wpięte skraplacze w Hiberatusie ...równolegle czy szeregowo ?

2. czy wpięcie szeregowo jest lepsze ?

jak to ma się do COP i temperatur cwu ( spraw tech takich jak np. separatora na wejściu do parownika nie bierzemy pod uwagę ) ....i czy rozwiązanie w M2 jest w jakiś sposób cząstkowy analogiczne do jednego z tych rozwiązań. a może jest jeszcze inne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak inne pytania ,.....

1. jak są wpięte skraplacze w Hiberatusie ...równolegle czy szeregowo ?

Nie wiem, czy się tego dowiesz. Hibernatus obawiając się szpiegostwa przemysłowego swoje jednostki zalew pianką poliuretanową i dodatkowo plombuje :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jejku - wypadłam z tematu, dla mnie za fachowe określenia... chyba bym studia musiala skończyć z tego tematu by was zrozumieć... Co nie zmienia faktu że dostałam odpowiedzi na swoje pytania za które serdecznie dziękuję!!! ZDECYDOWAŁAM sie na pompę ciepła bez reku, bez solarów. Kolektor pionowy o! No i jestem zadowolona... dlatego że miałam do wyboru gaz w butli (wkopany)... cenowo... wyszło mi że inwestycja się zwróci po 6 latach.

 

Tylko ale!

1. Oferta na instalację gazową miałam od dewelopera co mi dom buduje - więc nie jest to system gospodarczy... koszt takiej instalacji byłby pewnie niższy gdybym sama wszystkiego szukała.

2. Instalacja gazowa - to oferta z najwyższej półki więc też nie najtańsza

 

Więc okazało się że jeśli mogę zapłacić niecałe 30 tyś więcej w stosunku do tego co bym i tak musiała zapłacić... to wyszło mi ok 6 letni okres zwrotu... Licząc że za gaz rocznie płaciłabym 4800 zł (do oszczędnych nie należymy - do tego dzieciaki malusie, sami wiecie) ...

 

PS. Mimo że was nie rozumiem to czytam.... może kiedyś zrozumiem :lol: :lol: Pozdrówka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja się cichutko pochwalę, że jestem po instalacji pompy. Jedyny mankament to instrukcja po .... szwedzku :-? na razie pewnie minie troszkę czasu zanim oswoimy tę instalację. Wstępnie temp ustawiona to 45, krzywa histerezy 2 stopni krzywa różnicy 5 stopni, temp pompy cwu 40

jakieś porady? tylko jak krowie na miedzy poproszę :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylvia :) to chcesz powiedzieć , że nie ma instrukcji po polsku ? ...przecież teraz chyba wszystkie produkty zagraniczne sprzedawane w kraju powinny taką mieć ...troszkę jestem rozczarowana , w każdym razie, gdybyś miała możliwości i przesłała mi ją ( skaner ) ja bym ją przetłumaczyła . Może Ktoś ma na pdf ?

jeśli chodzi np. o krzywe to każda PC ma inaczej ( zależy od sterownika ) i np. Twoja krzywa 2 wcale nie jest odpowiednikiem mojej krzywej 2 (przebieg , punkty załamania, nachylenie ( stroma bardziej, mniej )

Jesień :) rozumiem , że masz wentylację mechaniczną tylko bez rekuperatora.

 

Sylvia a czy ta instrukcja jest dłuższa niż ta 1 strona ( tam gdzie ten sterownik i podpięcia ) w linku ? : http://www.geothermansi.com/downloads/Sirius_Instalation_manual_S2-5_DX.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to od dzisiaj jestem użytkownikiem pompy ciepła :).

Bonetko wielkie dzięki za dotychczasową pomoc.

 

Mój układ :

106m2 powierzchnia użytkowa (117w podłodze)

NIBE Fighter 1240 - 6kW

kolektory pionowe 141m

ogrzewanie podłogowe cały dom

garaż nieogrzewany

koszt całkowity 54 tyś (wraz z całkowitą instalacją cwu).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rume :) cieszę się ....o ile pamiętam zastanawiałeś się nad Danfossem .

Trochę duża ale rozumiem , że 1240 zaczyna się od 6 kW ( zresztą 1140 też ) kolektor policzyli 36,17W/m .

A licząc PC 24,500 i odwierty 14.100 ( 100 mb ) = 38.600 , zostało 15.400 co jest w tej kwocie ...instalacja cwu i ...podłogówka ( mam nadzieję ) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro twierdzisz że 5kW jest w stanie ogrzać max 70 litrów na godzinę - z czym się zgadzam - to znaczy że ogrzanie zbiornika 500 l w M2 zajmie ponad siedem godzin i zeżre ponad 35 kWh.

 

Oczywiście 35kWh energii wytworzonej - zużytej mniej stosownie do osiąganego COP, czyli zapewne ok 10kWh, co słusznie zauważył Thermogolv w przesłanym do mnie mailu...

 

W zasadzie to producenci mogliby standardowo podawać, ile energii potrzeba na podtrzymanie temperatury w zbiornikach cwu w ich pompach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...