Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja rozumiem, że każdy broni swojego wyboru za wszelka cenę, ale może faktami operujmy.

A może odpowiedz na następujące pytania:

1. Dlaczego wymiennik (zbiornik akumulacyjny) ma kształt wysokiego walca?

2. W jaki sposób przebiega proces „ładowania” takiego i tego zbiornika?

3. Jak działa „patent” w tym zbiorniku grzejący CWU

4. Jaka temperaturę ma woda pobierana dla celów CO?

 

No ja na pewno nie za wszelką cenę, a żeby trzeba było bronić to ktoś musi atakować, i pytanie o jaki wybór chodzi bo ja o moich wyborach nie za bardzo pisałem ;-)

 

Nie wiem czemu akurat na następujące pytania mam odpowiedzieć, ale mogę spróbować...

 

Ad.1. Z wielu przyczyn – ekonomicznych, ergonomicznych, technologicznych.... Konkretna odpowiedź zależy od kontekstu pytania, który cokolwiek tajemniczy mi się wydaje...

Ad.2. Co rozumiesz przez ładowanie i który jest taki a który ten? Chodzi o krzywe temperaturowe w funkcji czasu i wysokości słupa wody w zbiorniku?

Ad.3. Przede wszystkim nie wydaje mi się aby to był „patent” – o ile używamy tego terminu zgodnie z jego właściwym znaczeniem. Działa jak każdy poprawnie skonstruowany wymiennik przepływowy, czyli ma zapewniać jak największy gradient temperatur na całej długości, w związku z czym ogrzewana woda w wężownicy płynie w kierunku wzrostu temperatury w zbiorniku, czyli do góry.

Ad. 4. Taką jaka aktualnie panuje w zbiorniku na wysokości pobierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I druga sprawa

Droższa instalacja PC z kolektorem pionowym osiągnie COP rzędu 4,5-5

 

[1]W zasadzie, jest to prawda ( w zasadzie, bo kolektory DZ poziome tez mogą być tak wydajne), tyle, że co ma to do omawianego „wymiennika z zasobnikiem” po stronie GZ?

[2]W takim układzie (z zasobnikiem M2) i to rozwiązanie będzie miało wyższy COP, i coraz niższy – bez względu na stosowane rozwiązanie – im więcej będziemy podgrzewać CWU.

[3]Pobór CWU zawsze bedzie skutkował obniżeniem COP.

[4]Kolektory pionowe, powiadasz, zwieksza COP. Tak, ale wystarczy nawet w tym rozwiazaniu (M2) i przy kolektorze poziomym, "grzać" tylko CO, a zwłaszcza tylko podlogówkę, to COP tez "siegnie" tych wartości.

[5]Moim zdaniem, bez wzgledu na rozwiązania techniczne ,"popularna" mała pompa ciepła (do 20kW), w przypadku "grzania" dla potrzeb CWU, nie jest w stanie "przekroczyć" COP w wielkości 3,5.

 

Pozwoliłem sobie ponumerować akapity w cytacie:

 

Ad.1. W zasadzie mogą ale w praktyce pewnie będą miały z tym problem. Uwaga o COP nie odnosiła się do wymiennika z zasobnikiem tylko do ceny całego zestawu.

 

Ad.2. To oczywiste. W większości jednak przypadków energia zużywana do cwu stanowi nie więcej niż 10% energii potrzebnej do ogrzewania budynku – w związku z czym układ powinien być optymalizowany pod potrzeby co a nie cwu.

 

Ad.3 Niekoniecznie. Jeżeli masz c.o. na grzejnikach i zasilasz je 50st.C a c.w.u ustawiasz na 40 st.C to masz wyższy COP dla c.w.u.

 

Ad.4. Możemy i tak porównywać, byle oba układy w takiej samej konfiguracji. Kolektory pionowe wykorzystywane wyłącznie do c.o. dla podłogówki osiągną jeszcze wyższy COP. Tyle że to raczej teoretyczne rozważania bo chyba nie sugerujesz aby kupować PC z 500 l zasobnikiem do cwu i używać jej wyłącznie do c.o.?

 

Ad.5. A moim zdaniem spokojnie jest w stanie :-) To może wykażesz na liczbach dlaczego nie jest w stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie, to juz wszystko zostało powiedziane w tym zakresie. Z jakiś powodów nie odpowiedziałeś sobie na postawione wyżej pytania - a tam jest odpowiedź.

Co do rozkładów kosztów, CO i CWU - 10 % powiadasz, kosztów CO: :o

Nie obraź sie, ale ten "współczynnik" to albo dla "brudasów", albo dla mieszkania zlokalizowanego w starej stodole. Jest jeszcze jedna możliwość, że dla bardzo dużego domu w którym mieszkają 2 osoby.

Na tym kończę swoje trollowanie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako równie upierdliwy troll, w pełni zgadzam sie z Szanownym Przedpiszącym. Jak trollowałem wcześniej udział ciepłej wody rośnie w ogólnym bilansie zuzycia wraz ze wzrostem termoizolacyjności budynków oraz wymagań higienicznych mieszkańców i wynosi 15 do 25%. A domach prawdziwie energoposzczędnych może byc wyższy niz c.o., tylko tam nie stosuje sie juz pomp ciepła bo moce za małe. Nie ma znaczenia czy ciepła wodę robimy w jedenej pompie czy w dwu, za wyjatkiem sytuacji termoglov , gdzie wspólne i jednoczesne wytwarzanie c.o. i c.w.u. wyraźnie psuje COP z powodu priorytetu temperatury dla potrzeb ciepłej wody :( .A to nie jedyna wada :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, a co myślicie o takim systemie. Połączenie reku z urządzeniem co ma glikol który bedzie brał chłód z tych odwiertów poziomych i chłodził powietrze które reku w lecie będzie nawiewało???

 

nie wiem czy jasno się wyraziłam... Ale zaproponowano mi takie rozwiązanie...

 

Bonetka - włacha i teraz nie wiem czy tylko mechaniczna czy reku... w sumie to ja się skłaniam ku reku... A powiedz mi gdybym miała tylko grawitacyjną? Jak duży byłby to błąd z mojej strony?

 

Aaaa i jeszcze jedno - czy to możliwe by położyć podłogówkę tak by nie dotykała tej folii przez co wylewka w całości by okalała rurki? Takie rozwiązanie mi zaproponowano przy ofercie na PC... Zastanawiam się po pierwsze primo czy to realne, po drugie primo - czy może dać to jakiś efekt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie!!!Niedługo będą kombinacje w stylu...jak wykorzystać ciepło wydychanego powietrza - czy można włączyć je w obieg rekuperacji i pompy ciepła.Podobno jedna firma wyprodukowała już specjane maseczki i kombinezony....do połączenia z PC!!!A może wogóle nie ogrzewać domu tylko ubrać się odpowiednio ciepło...oszczędności!!!Policzmy okres zwrotu kurtki puchowej i skarpet oraz polarów w stosunku do poniesionych kosztów montażu PC.Chyba się jednak opłaca.Dom MA CIESZYĆ a nie potęgować rozterki i powodować wyrzutów sumienia,że nie mam PC,rekuperatora,że sąsiad płaci 25,40 zł za ogrzewanie a ja 26,40 zł itp.,itd.Cieszmy się tym co mamy ( PC) a nie zamartwiajmy się tym czego nie mamy.Kupujmy pompy ciepła i cieszmy się mniejszymi opłatami za CO i CWU ( znacznie mniejszymi ) niż M3 czy M4.Znajdźmy złoty środek.Wymieniajmy poglądy na temat :jakia pompa,ile zużywamy prądu,jak ocieplone mamy przy tym domy ( na marginesie 1 stycznia 2009 opublikuję roczne dośiwadzcenia i koszty użytkowania pompy Nibe Fighter 1240 )

Szacun dla sSiwego,Hydrola i Bonetki :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylvia :) to chcesz powiedzieć , że nie ma instrukcji po polsku ? ...przecież teraz chyba wszystkie produkty zagraniczne sprzedawane w kraju powinny taką mieć ...troszkę jestem rozczarowana , w każdym razie, gdybyś miała możliwości i przesłała mi ją ( skaner ) ja bym ją przetłumaczyła . Może Ktoś ma na pdf ?

jeśli chodzi np. o krzywe to każda PC ma inaczej ( zależy od sterownika ) i np. Twoja krzywa 2 wcale nie jest odpowiednikiem mojej krzywej 2 (przebieg , punkty załamania, nachylenie ( stroma bardziej, mniej )

Jesień :) rozumiem , że masz wentylację mechaniczną tylko bez rekuperatora.

 

Sylvia a czy ta instrukcja jest dłuższa niż ta 1 strona ( tam gdzie ten sterownik i podpięcia ) w linku ? : http://www.geothermansi.com/downloads/Sirius_Instalation_manual_S2-5_DX.pdf

 

już sprawdzam ten link jutro go przetrawię... To jest tak: mam plik dokumentów i dokumenty dot. pompy są po szwedzku :-? natomiast instrukcja do sterownika jest po polsku

jakby choć po ang dali... to nie byłoby problemu a takie szczególiki nas interesują

 

ps: dziękuję panu Tomaszowi za szybką reakcję na maila z instrukcją poproszę o więcej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylvia :) to chcesz powiedzieć , że nie ma instrukcji po polsku ? ...przecież teraz chyba wszystkie produkty zagraniczne sprzedawane w kraju powinny taką mieć ...troszkę jestem rozczarowana , w każdym razie, gdybyś miała możliwości i przesłała mi ją ( skaner ) ja bym ją przetłumaczyła . Może Ktoś ma na pdf ?

jeśli chodzi np. o krzywe to każda PC ma inaczej ( zależy od sterownika ) i np. Twoja krzywa 2 wcale nie jest odpowiednikiem mojej krzywej 2 (przebieg , punkty załamania, nachylenie ( stroma bardziej, mniej )

Jesień :) rozumiem , że masz wentylację mechaniczną tylko bez rekuperatora.

 

Sylvia a czy ta instrukcja jest dłuższa niż ta 1 strona ( tam gdzie ten sterownik i podpięcia ) w linku ? : http://www.geothermansi.com/downloads/Sirius_Instalation_manual_S2-5_DX.pdf

 

już sprawdzam ten link jutro go przetrawię... To jest tak: mam plik dokumentów i dokumenty dot. pompy są po szwedzku :-? natomiast instrukcja do sterownika jest po polsku ale jakoś tam tylko jest napisane że stany 0-5 odpowiadają zadanym temp (typu temp zadana wody, temp zadana cwu, krzywa histerezy krzywa róźnicy itp)

jakby choć po ang dali... to nie byłoby problemu

Bonetko po kiilku próbach cały czas mam komunikat plik jest uszkodzony :/ mogę prosic o wysłanie na maila? dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesień :) mam dla Ciebie lekturę ...........

http://www.przegladbudowlany.pl/2006/06/2006-06-22-26cichowicz.pdf

http://systemyogrzewania.pl/technologie/technologie.asp?id_artykulu=716

http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/articles/solina2002_aluminium.pdf

Andożek :) ma rację każdy musi sam się zastanowić odnośnie rozwiązań i oszczędności ....na pewno mechaniczna z rekuperatorem pozwoliłaby zmniejszyć moc zainstalowanej PC o mniej więcej 1,5 kW. Ja mam grawitacyjną , dlaczego? tłumaczyłam już kiedyś wcześniej . Wiem , że są systemy łączące razem wentylację mech i grawitacyjną ...działają na zasadzie , że w momencie konieczności ( niewydolność systemu , który akurat działa czy brak odpowiednich warunków do pracy-ciśnienie ) włącza się ta druga.

Jeszcze jedno .. wyrażenie "weekendówka" dla każdego może mieć inne znaczenie :

1. G12w ....droższa ( niż w dwutaryfowym ) I i II w tygodniu ale tańszy weekend

2. G12 z rozszerzoną strefą nocną .....czyli grzanie w systemie dwu taryfowym i dodatkowo rozszerzonym na weekend a więc tylko druga taryfa od piątku g.22 do poniedz. 6 .00 ...to dla tych którzy zużywają więcej niż 12.000 kWh na rok jakby w nagrodę .

Hydrolek :) ma tę drugą i ja też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie też poczytać :

1. Zastosowanie cienkiej warstwy aluminium nad przewodami c.o. w konstrukcji stropu powoduje:

– podwyższenie temperatury maksymalnej na powierzchni podłogi,

– zwiększenie strumieni ciepła przekazywanych do pomieszczeń nad i pod stropem,

– poszerzenie obszaru przekroczenia temperatury dopuszczalnej po-wierzchni podłogi.

2. Warstwa o wysokiej przewodności cieplnej nie zapobiega przekroczeniu dopuszczalnej temperatury powierzchni podłogi.

Wnioski z symulacji są moim zdaniem błędne.

Celem ogrzewania podłogowego jest utrzymanie określonej temperatury w pomieszczeniu. Temperatura ta zostanie utrzymana, gdy strumień ciepła dostarczony przez ogrzewanie podłogowe zrównoważy strumień strat ciepła.

Dla jednakowego strumienia cieplnego dostarczonego do pomieszczenia konieczna będzie więc w przypadku podłogi z warstwą aluminium niższa temperatura rurek ogrzewania podłogowego, a w konsekwencji też niższe temperatury na powierzchni posadzki. Zastosowanie warstwy aluminium pod względem technicznym jest więc uzasadnione :) (pod względem ekonomicznym niekoniecznie :)).

W przypadku zasilania podłogówki z pompy ciepła ma to dodatkowy walor ekonomiczny w postaci wyższego COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku :) może najpierw należałoby rozróżnić takie dwie sprawy odnośnie podłogi z ogrzew. podłogowym (np. na gruncie ) :

1. zamocowanie folii aluminiowej ( odblaskowej ) na izolacji cieplnej ( styropianie ) ....po to aby zminimalizować oddawanie ciepła do ziemi a zmaksymalizować do wnętrza a także mogą być tam wyrysowane kratownice czy inne meandry pozwalające na łatwiejsze zamocowanie rurek z ogrzewaniem podłogowym ....czyli folia pod rurkami ogrzewania podłogowego patrząc od góry podłogi

2. folia zastosowana nad rurkami ogrzewania podłogowego

uważam , że wnioski P.S . pokrywają się z Twoimi :

"Dla jednakowego strumienia cieplnego dostarczonego do pomieszczenia konieczna będzie więc w przypadku podłogi z warstwą aluminium niższa temperatura rurek ogrzewania podłogowego, a w konsekwencji też niższe temperatury na powierzchni posadzki. Zastosowanie warstwy aluminium pod względem technicznym jest więc uzasadnione (pod względem ekonomicznym niekoniecznie )."

przecież podwyższenie temp. na powierzchni tzn. że lepiej ciepło się rozchodzi na boki i wystarczy ,mniejsza temp.w rurkach, może rzeczywiście ten ostatni punkt jest mało komunikatywny ale ja go rozumiem, w ten sposób , że zastosowanie tej folii nad rurkami nie spowoduje zatrzymania ciepła w razie dużych temp. puszczonych do rurek ( efekt przegrzanie podłogi i przekroczenie temp. dopuszczalnych 29,-33 )

a skoro rozchodzi się na boki i w głąb tzn. , że pomieszczenie na dole będzie miało zwiększony strumień ciepła

ps. w tym art. nie ma zdjęć termograficznych są one dostępne w art. Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja nr.9/2005

a może ja czegoś nie rozumiem ?

...ciekawe czy Ktos ma zastosowaną folię nad rurkami ogrzw. podłog?.......

 

ja bym to ujęła inaczej ...zastosowanie warstwy aluminium o wysokiej przewodności cieplnej powoduje konieczność dokładnego wyliczenia parametrów medium grzewczego bo może powodować przegrzewanie podłogi a więc działać niekorzystnie na zastosowane materiały oraz zdrowie mieszkańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku :) może najpierw należałoby rozróżnić takie dwie sprawy odnośnie podłogi z ogrzew. podłogowym (np. na gruncie ) :

1. zamocowanie folii aluminiowej ( odblaskowej ) na izolacji cieplnej ( styropianie ) ....po to aby zminimalizować oddawanie ciepła do ziemi a zmaksymalizować do wnętrza a także mogą być tam wyrysowane kratownice czy inne meandry pozwalające na łatwiejsze zamocowanie rurek z ogrzewaniem podłogowym ....czyli folia pod rurkami ogrzewania podłogowego patrząc od góry podłogi

2. folia zastosowana nad rurkami ogrzewania podłogowego

uważam , że wnioski P.S . pokrywają się z Twoimi :

"Dla jednakowego strumienia cieplnego dostarczonego do pomieszczenia konieczna będzie więc w przypadku podłogi z warstwą aluminium niższa temperatura rurek ogrzewania podłogowego, a w konsekwencji też niższe temperatury na powierzchni posadzki. Zastosowanie warstwy aluminium pod względem technicznym jest więc uzasadnione (pod względem ekonomicznym niekoniecznie )."

przecież podwyższenie temp. na powierzchni tzn. że lepiej ciepło się rozchodzi na boki i wystarczy ,mniejsza temp.w rurkach, może rzeczywiście ten ostatni punkt jest mało komunikatywny ( i stoi w sprzeczności z podpunktem ostatnim p.1 ) ale ja go rozumiem, w ten sposób , że zastosowanie tej folii nad rurkami nie spowoduje zatrzymania ciepła w razie dużych temp. puszczonych do rurek ( przegrzanie podłogi i przekroczenie temp. dopuszczalnych 29,-33 )

a skoro rozchodzi się na boki i w głąb tzn. , że pomieszczenie na dole będzie miało zwiększony strumień ciepła

ps. w tym art. nie ma zdjęć termograficznych są one dostępne w art. Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja nr.9/2005

a może ja czegoś nie rozumiem ?

Chodzi o ten wniosek :

2. Warstwa o wysokiej przewodności cieplnej nie zapobiega przekroczeniu dopuszczalnej temperatury powierzchni podłogi.

Przecież to bzdura. Pomijając fakt, że nikt o zdrowym rozsądku nie daje do podłogówki parametrów 50/70 st. C, ani nie liczy na to, że rozmieszczenie rurek co 1m załatwi sprawę, to wniosek z zastosowania warstwy aluminium powinien być akurat przeciwny. Oczywiście jeżeli chodzi o rzeczywiste działanie ogrzewania podłogowego, prawidłowo dobranego i posiadającego najprostszą nawet automatykę, a nie wyimaginowany przykład, w którym zakłada się stałą temperaturę czynnika grzewczego.

Wniosek powinien brzmieć :

Warstwa o wysokiej przewodności cieplnej spowoduje mniejsze gradienty temperatury na powierzchni posadzki, a tym samym może być sposobem na unikniecie przekroczenia dopuszczalnej temperatury powierzchni podłogi.

 

PS. Ogrzewanie podłogowe próbowano w Polsce stosować już w latach 70-tych. Jednak kiepsko ocieplone budynki, braki materiałowe (rurki były towarem dewizowym) powodowały, że wykonywano je wbrew logice, tj. stosowano bardzo wysokie parametry czynnika grzewczego, rozstaw rurek był duży i w dodatku z takiej instalacji próbowano "wycisnąć" ponad 100W/m2 powierzchni. Efekty tego były żałosne i co więcej w świadomości niektórych pokutują do dzisiaj.

Być może na tych doświadczeniach bazowali też autorzy artykułu :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ciekawe czy Ktos ma zastosowaną folię nad rurkami ogrzw. podłog?.......

 

ja bym to ujęła inaczej ...zastosowanie warstwy aluminium o wysokiej przewodności cieplnej powoduje konieczność dokładnego wyliczenia parametrów medium grzewczego bo może powodować przegrzewanie podłogi a więc działać niekorzystnie na zastosowane materiały oraz zdrowie mieszkańców.

Przy grubości 0,5, czy 1,0mm to już trudno mówić o folii. Jest to raczej blacha, albo jak to nazwali autorzy artykułu warstwa aluminium.

Wnioski wyciągasz pochopnie. Parametry ogrzewania wylicza się dla warunków skrajnych - ekstremalnie dużego zapotrzebowania na ciepło. W innych warunkach podstawą dobrego działania ogrzewania podłogowego jest automatyka : pokojowa lub pogodowa, dozująca ilość ciepła dostarczanego do grzejnika podłogowego, czy to poprzez zmianę temperatury medium (układy z mieszaczem), czy okresowe ograniczenie przepływu (układ z zaworem RTL).

 

Przy poprawnie działajacej automatyce trudno mówić o przegrzaniu podłogi.

Taka sytuacja wystąpi tylko wtedy, gdy rurki umieścimy bardzo rzadko i pomieszczenie ma bardzo duze zapotrzebowanie na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, moze juz bylo (ale jakos nie moge odnalezc watku), doradzono mi ze taniej wyjdzie (uzytkowanie) PC w pracy ciaglej na parametrach 0*/35* niz podnoszenie temperatury np. na 40* i dodawanie buforowego zbiornika np. 500l.

Taki zbiornik wystarczylby pewnie na dwie moze trzy wymiany i PC znow by sie wlaczyla a jak wiadomo w wiekszosci PC nie ma miekkiego startu i prad rozruchu pochlonolby cala oszczednosc z przestoju PC. Moze faktycznie lepiej zaprojektowac podlogowke dla 0*/35* i niech pracuje np. te 12 godzin na dobe. Wyliczone zapotrzebowanie na energie mam ok. 3kW i daje PC 6kW (akurat mniejsze rzadko kto robi i nie maja juz takieo atrakcyjnego cop.

Zauwazylem ze PC mniejsze nie schodza juz ponizej 1,3 kW (IVT z PC 5,9kW) zapotrzebowania na en. elektryczna potrzebna im do pracy, wiec dla PC 5,9kW i 6,1kW (Viessmann'a) podaja podobne zapotrzebowanie, dla pierwszej 1,3kW a dla drugiej 1,4kW. IVT daje maly zbiornik bo 165l a Viessmann az 250l. Ciekawe tylko jakie izolacje maja i jak dlugo utrzymaja temperature w zbiorniku. Wlasnie teraz analizuje swoj wybor (IVT 5,9 Green Line) i zastanawiam sie czy nie zmienic na Viessmann'a Vitocal 222-G. Moze ktos korzysta z takiego?

Oczywiscie wszedzie daje podlogowke.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, moze juz bylo (ale jakos nie moge odnalezc watku), doradzono mi ze taniej wyjdzie (uzytkowanie) PC w pracy ciaglej na parametrach 0*/35* niz podnoszenie temperatury np. na 40* i dodawanie buforowego zbiornika np. 500l.

Taki zbiornik wystarczylby pewnie na dwie moze trzy wymiany i PC znow by sie wlaczyla a jak wiadomo w wiekszosci PC nie ma miekkiego startu i prad rozruchu pochlonolby cala oszczednosc z przestoju PC. Moze faktycznie lepiej zaprojektowac podlogowke dla 0*/35* i niech pracuje np. te 12 godzin na dobe. Wyliczone zapotrzebowanie na energie mam ok. 3kW i daje PC 6kW (akurat mniejsze rzadko kto robi i nie maja juz takieo atrakcyjnego cop.

Zbiornik buforowy ma większy sens tam, gdzie jego ładowanie nie wiąże się z mniejszą sprawnością urządzenia grzewczego (energia elektryczna, kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe). Wtedy w stosunkowo niewielkim zbiorniku można zgromadzić sporą ilość energii - np. zapas na okres przerwy w grzaniu.

W przypadku PCi ładowanie bufora wiąże się z pogorszeniem COP, czyli oszczędności wynikające z tańszej energii elektrycznej znacznie się zmniejszają.

Lepszym rozwiązaniem jest grzanie podłogówki tylko w okresie tańszej taryfy, trzeba mieć wtedy odpowiedni zapas mocy (Ty go masz :)) lub w okresie ekstemalnie niskich temperatur liczyć się z grzaniem także droższym prądem.

Przy ogrzewaniu podłogowym, w dobrze ocieplonym domu wahania temperatury w pomieszczeniu nie powinny być duże.

 

Jeśli chodzi o miękki start PCi, to nie do końca tak. To, że PCi przy starcie pobiera dużo większy prąd dla bilansu energetycznego nie ma większego znaczenia (jest to praktycznie ułamek sekundy). Prąd rozruchowy jest istotny dla doboru zabezpieczeń prądowych PCi.

Dużo bardziej istotne jest dochodzenie układu chłodniczego do "normalnych" warunków pracy. Ten proces trwa nawet kilka minut, i to on jest odpowiedzialny za mniejszą sprawność PCi przy krótkich cyklach pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku oczywiście masz jak najbardziej rację (wyliczenia, automatyka itd itp ) ale przecież możemy mieć inne zdania . ( chyba ? :) ). Pewnie zrobili to eksperymentalnie (p.Strzeszewski to prac. naukowy Politech.W-wskiej dużo ma publikacji i w Instalatorze ...ostatnio na temat świadectw energet. 7/8 ) żeby przekonać się jak działa taki "inny" grzejnik podłogowy. ( może rozkład czy temp. nie były optymalne ( z mniejszymi może długo trzeba byłoby czekać na wynik czy nie byłby on tak spektakularny i zdjęcia by kiepsko wyszły :)) , część pominęli jako nieistotne dla sprawy itd ,) . Ja tylko uważam , że ta warstwa alumi. daje jakby " wzmocnienie efektu" i na pewno inne wartości powinny płynąć w rurkach gdyby była taka warstwa niż gdyby jej nie było ........i tylko tyle, uogólniając przy projektowaniu należy wziąć pod uwagę , że taka warstwa istnieje.

 

Siwy ma rację ( było kilka art. i ja podałam nie ten a później patrzyłam tylko pobieżnie na rys. i stąd ...) ...tytuł art. to :

"Analiza wymiany ciepła w przypadku zastosowania warstwy o wysokiej przewodności cieplnej nad przewodami c.o. w podłodze . "

Przepraszam za zamieszanie :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba zupełnie „cóś” innego czytałem :roll: , bo moim zdaniem tam zupełnie nie chodzi o ogrzewanie podłogowe – tylko o „rozchodzenie się ciepła (temperatury) podłogi nad i pod przewodami doprowadzającymi (i powrotnymi) zasilania CO „kaloryferowego”, oraz o wpływ metali (siatki zbrojeniowej i (lub) ekranu” z aluminium) na „szkodliwą migracje” do podłogi.

Z różnych powodów nie można tych wyników przedkładać na „podłogówkę”, z tych samych względów wyciągnięte wnioski są słuszne – bo odpowiadają na zadane konkretne pytanie.

 

Ps. To był tylko "model numeryczny" :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...