Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A&zb jesteś i szlachetny i kapkę uparty :) ale ja z kolei jeszcze bardziej uparta :D ( nie znasz mnie jeszcze ? :D , ) ....na zbożne cele daję co m-c a poza tym kobiety mają pierwszeństwo i trzeba ( należy ) im ustępować ....wracając do tematu albo we wtorek albo w środę będę w W-wie ( jadę tylko na 2-3 godz i wracam tutaj, właśnie będę robić dobry uczynek dla Kogoś ) to Ci przywiozę , napiszę na priv .

a na zbożny cel ? czemu nie ? zawsze sam możesz dać ..... :) w myśl zasady niech nie wie lewica co czyni prawica - nie ważne od Kogo aby było ( liczy się cel ) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich jestem tu jeszcze zielony, ale prawie zdecydowany na pompe ciepła.

Nie wiem tylko od czego zaczać...

 

Chciałbym żeby było ciepło, tanio, czysto i ekologicznie.

Myślę o PC + rekuperator + kominek z płaszczem wodnym.

 

 

Pow. pomieszczeń: 189,3 m2

Pow. zabudowy: 145,6 m2

Kubatura: 860 m3

 

http://www.extradom.pl/projekt-domu-APS%20179-ID-4625.html?typ=wszystkie&powierzchnia=dowolna&garaz=wszystkie&strona=&szukaj=APS+179

 

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym żeby było ciepło, tanio, czysto i ekologicznie.

Myślę o PC + rekuperator + kominek z płaszczem wodnym.

 

No to tanio raczej nie będzie. Pomijając koszty inwestycji jest to bardzo przyjemne rozwiązanie niewątpliwie - minimalizacja strat energii i alternatywne źródło ciepła w razie awarii.

 

Nasuwają się dwa ciekawe pytania:

 

1. Jak wygląda porównanie kosztów łącznych inwestycji i eksploatacji dwóch opcji:

- większa PC plus wentylacja grawitacyjna

- mniejsza PC plus rekuperator

 

Po ilu latach wyższe koszty inwestycji w drugą opcję zwrócą się w wyniku niższych kosztów eksploatacji?

 

2. Mając już PC + reku - jak często trzeba używać kominka aby koszt płaszcza wodnego zwrócił się po określonym czasie, powiedzmy 10 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominek z płaszczem wodnym to tylko kocioł o niskiej sprawności. Z całą pewnością nie produkuje ciepła taniej niż pompa ciepła , a wymaga jeszcze obsługi i przygotowania paliwa. Każde wydumane komplikowanie instalacji mści sie później okrutnie. Instalacja kominka wymaga zabezpieczenia naczyniem otwartym co ma swoje mankamenty.

Wielokrotnie tu dyskutowano, że rozwiązaniem optytmalnym przy pompie ciepła jest reku plus kominek powietrzny jako :

- uzupełnienie mocy pompy ciepła na atak srogiej zimy :p

- lub ozdobny i nastrojowy element salunu :o

- lub ( odpukać) awaryjne źródło ciepła :evil:

Amen. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z przedmowca w calej rozciaglosci

Sam daje PC 6kW, went. mech z reku i GWC -zwirowiec i oczywiscie podlogowka bedzie wszedzie i wspomniany kominek, ale jako dekoracja i "podgrzanie ogniska rodzinego" :lol:

Powaznie mysle o (w dalekiej pewnie przyszlosci) o panelach fotovoltaicznych dla obnizenia kosztow zuzycia en. elektrycznej. Moze wiatrak na komin o wyd. 1-1,5kW i wspomniane panele fotovoltaiczne -jako uzupelniajace sie element, gdy brak wiatru to prad z paneli i odwrotnie -przy pochmurnym niebie prad z "wiatru". Dostalem wstepna wycene i koszt wyniesie rzedu 25k zl, na razie nieoplacalne, ale...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno nie chcę kominka z kratkami wylotowymi ciepłego powietrza bo to sprawia że ściany się szybciej brudzą.

No i jeszcze jedno pytanie...

W budynku będzie instalacja mieszana z przewagą kaloryferów. Jak wygląda sprawnośc takiej Pomy ciepła w stosunku do takiej instalacji???

No i jakie mogą być zbliżone koszty takiej inwestycji ?

Mam na myśli PC+ reku + Kominek z płaszczem wodnym.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno nie chcę kominka z kratkami wylotowymi ciepłego powietrza bo to sprawia że ściany się szybciej brudzą.

No i jeszcze jedno pytanie...

W budynku będzie instalacja mieszana z przewagą kaloryferów. Jak wygląda sprawnośc takiej Pomy ciepła w stosunku do takiej instalacji???

No i jakie mogą być zbliżone koszty takiej inwestycji ?

Pozdrawiam

 

To zrób kominek bez dystrybucji, widziałem taki ostatnio zrobiony na piec kaflowy. Piekny, rustykalny i nastrojowy. Albo cudownej urody kozę z gustownymi kaflami - ma tę zalete że zawsze jak sie znudzi czy stanie zbędna - można ja oddelegowac do garażu lub wprost na smietnik :D .

Przy zastosowaniu kalafirów COP nizszy o 1 niz tylko dla podłogówki - to pewne - mam to wiem :( . Koszt zalezy w istotny sposób od mocy pompy i rodzaju i wielkości dolnego źródła, a także od marki pompy i wykonawcy całości. Warto zrobic dokumentację instalacji wewnętrznej aby wiedzieć czego się spodziewać i nie polagać na Bolka oku Pana Łahydraulika.

Takj z grubsza : pompa ciepła nie powinna kosztowac drożej niz 50 kzł - przy kolektorze glokolowym - sorry ale innych jakos nie umiem polecać. Cóż, brak wiary. :cry:

Kominek z płaszczem wodnym (czytaj kocioł w salunie) z 15 kzł , za tyle można zrobic dolne źródło w postaci pionowego kolektora.

 

Kosztem 65 milionów Danfoss buduje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej fabrykę pomp ciepła . Może będzie taniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol, ja przymierzam sie do markowego kominka z osprzetem (naczynie, zabezpieczenia, przepustnica pow., sterownik) za ok. 6500, rurki i pompy sa potrzebne przy kazdym c.o.

 

mozna zrobic i za 15k - tak jak pompe mozna miec za 20k i za 50k...

 

a teraz pytanie laika: w kotlowni bede mial bufor ciepla, w calym domu podlogowka, na razie grzalka na taryfie G12 (zobaczymy jak sie sprawdzi), do tego kominek PW. w przyszlosci byc moze pompa ciepla. jakie konkretnie wyprowadzenia sa potrzebne do kotlowni? kolektor raczej gruntowy... niestety zadnych wpustow w fundamentach nie mam... :x jak to najlepiej rozwiazac, aby bez problemu podlaczyc pompe w przyszlosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety zadnych wpustow w fundamentach nie mam... :x jak to najlepiej rozwiazac, aby bez problemu podlaczyc pompe w przyszlosci?

 

A na jakim etapie jesteś? Rury pod kolektory się wyprowadza pod fundamentem i lepiej to zrobić na etapie stanu surowego bo potem masz kucie podłogi, wylewki, izolacji i podkładu - dość masakryczna operacja w wykończonym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol, ja przymierzam sie do markowego kominka z osprzetem (naczynie, zabezpieczenia, przepustnica pow., sterownik) za ok. 6500, rurki i pompy sa potrzebne przy kazdym c.o.

 

mozna zrobic i za 15k - tak jak pompe mozna miec za 20k i za 50k...

 

a teraz pytanie laika: w kotlowni bede mial bufor ciepla, w calym domu podlogowka, na razie grzalka na taryfie G12 (zobaczymy jak sie sprawdzi), do tego kominek PW. w przyszlosci byc moze pompa ciepla. jakie konkretnie wyprowadzenia sa potrzebne do kotlowni? kolektor raczej gruntowy... niestety zadnych wpustow w fundamentach nie mam... :x jak to najlepiej rozwiazac, aby bez problemu podlaczyc pompe w przyszlosci?

 

Ok, zakładając 10 lat zwrotu - 650 zł rocznie - czyli przy 1kWh za 0,5zł i PC z COP=4 potrzebujesz wyprodukować rocznie paląc w kominku energię do ogrzewania rzędu 5200 kWh. Jeśli roczne zapotrzebowanie Twojego domu to np. 20000 kWh, to oznacza że musisz 25% uzyskać paląc w kominku - ale to tylko wtedy jeżeli zbierasz drzewo w okolicznym lesie, jeśli kupujesz to już znacznie więcej i moze się okazać że to w ogóle nie jest opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb, niestety juz po fundamentach, ociepleniu i chudziaku, ale przed wylewkami (podloga). wiem, ze troche za pozno ale nie ma mnie przy budowie niestety :evil: dom jest 'zdalnie budowany' 8) czy jest jeszcze szansa/sens to zrobic i co dokladnie (otwory, etc.) jest potrzebne?

 

Jak przed wylewkami to nie tak źle, bo tylko chudziak do skucia. Wrzucę wieczorem kilka zdjęć jak to u mnie wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol, ja przymierzam sie do markowego kominka z osprzetem (naczynie, zabezpieczenia, przepustnica pow., sterownik) za ok. 6500, rurki i pompy sa potrzebne przy kazdym c.o.

 

mozna zrobic i za 15k - tak jak pompe mozna miec za 20k i za 50k...

 

a teraz pytanie laika: w kotlowni bede mial bufor ciepla, w calym domu podlogowka, na razie grzalka na taryfie G12 (zobaczymy jak sie sprawdzi), do tego kominek PW. w przyszlosci byc moze pompa ciepla. jakie konkretnie wyprowadzenia sa potrzebne do kotlowni? kolektor raczej gruntowy... niestety zadnych wpustow w fundamentach nie mam... :x jak to najlepiej rozwiazac, aby bez problemu podlaczyc pompe w przyszlosci?

 

6500 to tylko kocioł a chyba nie postawisz z go bez gustownej obudowy , a Pan Fachowiec nie zrobi tego za free? Pogadamy jak skończysz.

 

Kolektor pionowy i poziomy to Twój wybór , oczywiście skorelowany z wielkością działki i sposobem jej zagospodarowania. Jeśli masz piwnicę to przewiercednie ściany na każdym etapie nie jest problemem. Dobry fachowiec ma wiertnicę do otworów np 200 mm.

Obawiam sie jednak że Twoja instalacja nie nadaje się do pomy ciepła, wbrew pozorom to zupełnie inne wymagania niż do kominka z płaszczem.

Ogólnie rzecz biorąc nawet w największe mrozy (-20C) tempoeratura grzejnika nie przekracza 45 C a schłodzenie wynosi 4-6 C.

Podłogówka jest układana dość gęsto (co. ok.10 cm) , a grzejniki mają wielkośc (powierzchnię grzejną) 2 do 3 razy większą niz przy "zwykłej" instalacji. To wszystko też oczywiście kosztuje i dlatego tak trudno się zdecydować na pompe ciepła. O ile wielkość grzejników można zwiększyć to zwiększenie przepływów w instalacji 4 krotnie może sie okazać niemożliwe przy braku dokumentacji o dobraniu średnic na oko.

Przepraszam jeśli wyszedłem na sceptyka, ale lepsza zła prawda niż fajne oszustwo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol, kominek mial byc tak czy owak a obudowa? zgadza sie kosztuje - jak wszystko w domu - schody, oswietlenie, meble, tarasy, listwy, parapety, ...n

 

nie ma piwnic wiec wiercenie bedzie chyba bardziej skomplikowane

 

dzieki za ten maly wyklad o moim systemie c.o. ale troche nietrafione to wszystko... 8) instalacji jeszcze nie ma w ogole, tak jak pisalem, wszedzie ma byc podlogowka, odpowiednio policzona - rozstaw rur pewnie predzej 10cm niz 15 bo tez drewna troche bedzie na pietrze - jednym slowem, instalacja niskotemperaturowa i 'przewymiarowana' jak sie da - bo taka jest natura podlogowki. do tego bufor - wskazany w kazdym wypadku. wiec?... mam nadzieje, ze to rozwiewa twoje 'obawy'...

 

sam jestem sceptykiem, wiec no offence - none taken :wink: sam jestem mocno sceptyczny wobec pomp ciepla, bo rozrzut zadowolonych i zdruzgotanych jest masakryczny - rownie dobrze lepiej zaoszczedzic ciezkie dziesiatki tysiecy i grzac grzalka w G12. ale skoro grzac trzeba, nie zamykam sie na zadne rozwiazania

 

jesli chodzi o pompy ciepla zasilane z gruntu, co jest warte polecenia? i czy gra jest warta swieczki?

 

a&zb dzieki, czekam na zdjecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAAAAAAAAAAAAAAA bo z powodu zbieżnych nicków dwie osoby połaczyłem w jedną :-?

Nie był bym jednak soba jakbym nie dodał że bufor przy podłogóce nie ma najmniejszego sensu bo zakumuluje smieszne ilości ciepła w stosunku do akumulacyjności samej podłogówki, chyba że jest układ biwalentny z innym wysokotemperaturowym źródłem, ale wtedy jest dość skomplikowany układ ładowania i rozładowania. Skoro nie wiesz jaka będzie w szczegółach instalacja to nie masz projektu -zrób bo warto.

Ogrzewałem sie prądem i to nie w zwykłej G12 ale w weekendowej, drogo wychodzi.. A jak drogo to wyłazi z każdego skapiec i siedzi w zimnie. Mam pompe ciepła , kosztuje mnie tyle co ogrzewanie samym prądem tylko w weekendy i nie wiem co to oszczędność. Rozrzutny energetycznie i nieekologiczny przez to jestem. Zrobisz jak zechcesz, Twoja kasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałabym zapytać jeśli można, jaki jest ten stosunek zdruzgotanych do zadowolonych jeśli chodzi o posiadanie PC, 1/9 czy jakoś inaczej ?

Może byśmy porozmawiali Kto jest niezadowolony, dlaczego i czego to jest wynikiem ? czy konkretnie PC czy jednak niekompetencji firm montujących , które czasami nie wiedzą o produkcie wszystkiego i o instalacji jako całości również .

 

Hydrolku ...kolorowych snów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...