Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trick polega na policzeniu wyłącznie kosztów tzw. materiałowych i ew, usług zewnętrznych. Koszt własnych narzędzi i roboczogodzin został sprowadzony do zera. Zapytaj ile czasu zajęło zebranie niezbędnej wiedzy oraz wykonanie, instalacja i regulacja PC domowej produkcji po czym pomnóż to przez wartość własnej roboczogodziny i dodaj do kosztów materiałowych a będziesz wiedział ile Cię to wyniesie i czy wyjdzie taniej niż instalacja przez wyspecjalizowaną firmę. Obawiam się że wersja home made jest raczej dla słabo opłacanych fachowców :lol:

W markowym sprzęcie niebagatelną pozycję w kosztach stanowi gwarancja i marketing. Przy własnej produkcji te koszty odpadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W markowym sprzęcie niebagatelną pozycję w kosztach stanowi gwarancja i marketing. Przy własnej produkcji te koszty odpadają.

 

Jak Ci się PC własnej roboty popsuje to naprawiasz i też ponosisz koszty. Marketingu rzeczywiście nie ma poza tym na forum rzecz jasna :wink:

 

Ja jednak pisałem nie o kosztach których się nie ponosi tylko o tych które się ponosi - kluczowa jest wycena własnej pracy, bo chyba nikt nie pracuje za darmo? Inaczej wszyscy kupowalibyśmy ziemię i obsiewali pszenicą i ziemniakami, tylko wtedy to już nikt nie miałby czasu na samodzielne projektowanie i instalowanie pomp ciepła :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Moja PC (M2-7) działa i grzeje, początek był trudny, bo fachowcy odwrotnie podłączyli zasilanie i powrót z podłogówki :o :-? :evil: . Jak poprawili, to zostawili pompę obiegową na ful i mieszacz też na maksymalną temperaturę i pompa nie nadążała....

Doświadczalnie doszedłem do stanu gdzie nadąża i w domku zrobiło się bardzo ciepło, mimo, że podłoga niby zimna - efekt jest niesamowity (przynajmniej jak dla mnie ;) ). Podłogówka jeszcze wymaga regulacji hydraulicznej i zastanawiam się nad pogodówką - tylko muszę znaleźć luźną kasę, co na tym etapie graniczy z cudem... :wink: Teraz już na zewnątrz cieplej więc muszę zacząć obniżać temperaturę zasilania, albo wydajność pompy obiegowej.

Niestety nie mam osobnego licznika, więc nie wiem ile mnie to na razie kosztowało.. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się bardzo przedrzeć przez prezentowany tutaj zbiór mądrości, ale może parę Waszych wyjaśnień pozwoli na usystematyzowanie informacji:

- który kolektor jest lepszy i dlaczego (wydajniejszy, praktyczniejszy, bardziej niezawodny itp): pionowy czy poziomy, zakładając że nie ma problemu kosztu i pow. działki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się bardzo przedrzeć przez prezentowany tutaj zbiór mądrości, ale może parę Waszych wyjaśnień pozwoli na usystematyzowanie informacji:

- który kolektor jest lepszy i dlaczego (wydajniejszy, praktyczniejszy, bardziej niezawodny itp): pionowy czy poziomy, zakładając że nie ma problemu kosztu i pow. działki ?

Jeśli nie ma problemu kosztu, to zdecydowanie wygrywa kolektor pionowy (w pomach z obiegiem pośrednim dolnego źródła, czyli tzw. glikolowych). Przede wszystkim dlatego, że daje po prostu bardziej stabilne w czasie zyski energetyczne. Poza tym jest "czystszy" w wykonaniu (nie trzeba przerabiać całej działki na krajobraz księżycowy), no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza.

W przypadku pomp z "parowaniem bezpośrednim" robi się praktycznie tylko kolektory poziome i to nieprzypadkowo. Ale to już tu było... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale

 

"no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza. "

 

co innego jest przepompować medium na długości 100m w poziomie , a co innego w pionie.

Rzecz w tym, że tu "pompujesz" w obiegu zamkniętym. Musisz pokonać (niemalże) tylko opory przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie w "pionie" wystarczy mniejsza pompa obiegowa, bo mniejsza długość kolektora, a w związku z tym mniejsze opory przepływu. Głębokość praktycznie ma bardzo niewielki wpływ, bo to obieg zamknięty i jest "grawitacja" i zasada naczyń połączonych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale

 

"no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza. "

 

co innego jest przepompować medium na długości 100m w poziomie , a co innego w pionie.[/b]

nie ma znaczenia w pionie czy w poziomie bo obieg zamkniety (tyle samo glikolu podnosisz ile spływa na dół) a pompa pokonuje jedynie opory ruchu zależne wyłacznie od długości rurociagu. To nie instalacja wodociagowa gdzie jest jak piszesz bo u góry woda wypływa. Nawet dodatkowe ciśnienie czynne wynikajace ze zmiany gęstości nie ma w tym wypadku wpływu, ale to juz zbyt szczegółowe dywagacje :D

Kolektor pionowy jest z pewnością najbardziej efektywny , ceny znacznie spadły , nie wiem jak w Suwałkach ale w ich okolicy znam firmę , która robi to 75zł/m razem z uzbrojeniem otworu (netto). Wierci do 90m i liczy tylko za z sukcesem wykonany odwiert. Wychodzi niewiele (30-40%) drożej niz poziomy a dziłka jest w stanie dziewiczo nienaruszonym :D

Problemem są tylko formalności, które jeśli inwestor ma ambicje sprostac prawu geologicznemu, wodnemu i budowlanemu to ma duży ból głowy. Nie znam jednak indywidualnego inwestora który by wszytkim wymaganiom miał siły sprostać :( Ale o tym też było bardzo szczegółowo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale

 

"no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza. "

 

co innego jest przepompować medium na długości 100m w poziomie , a co innego w pionie.[/b]

nie ma znaczenia w pionie czy w poziomie bo obieg zamkniety (tyle samo glikolu podnosisz ile spływa na dół) a pompa pokonuje jedynie opory ruchu zależne wyłacznie od długości rurociagu. To nie instalacja wodociagowa gdzie jest jak piszesz bo u góry woda wypływa. Nawet dodatkowe ciśnienie czynne wynikajace ze zmiany gęstości nie ma w tym wypadku wpływu, ale to juz zbyt szczegółowe dywagacje :D

Kolektor pionowy jest z pewnością najbardziej efektywny , ceny znacznie spadły , nie wiem jak w Suwałkach ale w ich okolicy znam firmę , która robi to 75zł/m razem z uzbrojeniem otworu (netto). Wierci do 90m i liczy tylko za z sukcesem wykonany odwiert. Wychodzi niewiele (30-40%) drożej niz poziomy a dziłka jest w stanie dziewiczo nienaruszonym :D

Problemem są tylko formalności, które jeśli inwestor ma ambicje sprostac prawu geologicznemu, wodnemu i budowlanemu to ma duży ból głowy. Nie znam jednak indywidualnego inwestora który by wszytkim wymaganiom miał siły sprostać :( Ale o tym też było bardzo szczegółowo :D

 

no to tylko pionowy ;) Ja "niestety" mam poziomy i rzeczywiście działka była na lewą stronę wywinięta, ale już pomału ją ogarniam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem są tylko formalności, które jeśli inwestor ma ambicje sprostac prawu geologicznemu, wodnemu i budowlanemu to ma duży ból głowy. Nie znam jednak indywidualnego inwestora który by wszytkim wymaganiom miał siły sprostać :( Ale o tym też było bardzo szczegółowo :D

 

To chyba w przypadku systemu woda-woda? Kolektor pionowy glikolowy głebszy niż 30 m wymaga jedynie projektu prac geologicznych który składa się w starostwie i jeśli w ciągu bodajże 30 dni nie oprotestują automatycznie nabywa się prawa do wierceń. Projekt robi uprawniony geolog - mnie to kosztowało 1700 zł i dwie wizyty w starostwie. Część projektu dotyczącą samej instalacji mogę przesłać jak ktoś jest zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przymierzam sie nie tyle nawet do tej pompy za posrednictwem firmy Biawar, ale w ogole do instalacji PC. Poprosze o uwagi - w czym one sa lepsze/gorsze, jakie opinie o Biawarze itd.

 

No i jeszcze cos - instalatorzy (z doswiadczeniem) powiedzieli mi tak -

"1. zapomnij o plaskim kolektorze, jak to ma dzialac to wyłącznie pionowe sondy, jest wydatek ale tylko wtedy to ma sens i działa we wszystkich warunkach

2. Pompy sa drogie, nie ma co ukrywac. co wiecej - trzeba ja po ok 20 latach wymienic, bo nic nie jest wieczne! wiec znow nieżły wydatek..."

 

Jak sa wasze opinie? Mają rację?

 

gs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przymierzam sie nie tyle nawet do tej pompy za posrednictwem firmy Biawar, ale w ogole do instalacji PC. Poprosze o uwagi - w czym one sa lepsze/gorsze, jakie opinie o Biawarze itd.

 

No i jeszcze cos - instalatorzy (z doswiadczeniem) powiedzieli mi tak -

"1. zapomnij o plaskim kolektorze, jak to ma dzialac to wyłącznie pionowe sondy, jest wydatek ale tylko wtedy to ma sens i działa we wszystkich warunkach

2. Pompy sa drogie, nie ma co ukrywac. co wiecej - trzeba ja po ok 20 latach wymienic, bo nic nie jest wieczne! wiec znow nieżły wydatek..."

 

Jak sa wasze opinie? Mają rację?

 

gs

 

Biawar to Nibe czyli jedna z czołowych skandynawskich firm od PC

 

Ad.1. Też wolę pionowe ale w sprzyjających warunkach kolektor poziomy jest jednak znacznie tańszy do pionowego.

 

Ad.2 Nie wiadomo po ile będą za 20 lat i jakie będą wtedy technologie. Kolektor powinien przetrwać znacznie dłużej niż 20 lat. Nowoczesne sprężarki również. Spalinowy system grzewczy też będzie podlegać wymianie po jakimś czasie, raczej krótszym niż PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poziomy czy pionowy nie widze różnicy w eksploatacji o ile obydwa zostały zaprojektowane i wykonane stosownie do warunków gruntowych i wodnych ( wodnych szczególnie do poziomego)

Co do wymiany po 20 latach to z jakiego powodu? Sprężarka jest dużo bardziej zywotna , ale nawet gdyby wymagała wymiany to koszt ok 2 tys. Sam agregat pompy ciepła nie jst najdroższym elementem i z cała pewnościa nie wymaga wymiany w całości, a jeśli to nie z powody technicznego zuzycia ale z powodu zużycia moralnego - patrz lodówka sprzed 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale

 

"no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza. "

 

co innego jest przepompować medium na długości 100m w poziomie , a co innego w pionie.[/b]

nie ma znaczenia w pionie czy w poziomie bo obieg zamkniety (tyle samo glikolu podnosisz ile spływa na dół) a pompa pokonuje jedynie opory ruchu zależne wyłacznie od długości rurociagu. To nie instalacja wodociagowa gdzie jest jak piszesz bo u góry woda wypływa. Nawet dodatkowe ciśnienie czynne wynikajace ze zmiany gęstości nie ma w tym wypadku wpływu, ale to juz zbyt szczegółowe dywagacje :D

Kolektor pionowy jest z pewnością najbardziej efektywny , ceny znacznie spadły , nie wiem jak w Suwałkach ale w ich okolicy znam firmę , która robi to 75zł/m razem z uzbrojeniem otworu (netto). Wierci do 90m i liczy tylko za z sukcesem wykonany odwiert. Wychodzi niewiele (30-40%) drożej niz poziomy a dziłka jest w stanie dziewiczo nienaruszonym :D

Problemem są tylko formalności, które jeśli inwestor ma ambicje sprostac prawu geologicznemu, wodnemu i budowlanemu to ma duży ból głowy. Nie znam jednak indywidualnego inwestora który by wszytkim wymaganiom miał siły sprostać :( Ale o tym też było bardzo szczegółowo :D

 

 

Powiedzcie prosze jaka to maszyna musi wjechac na działkę? ktos mi mowil ze pojazd z osprzętem to spore gabaryty i ciezary. Swoja drogą pewnie taka maszyna to zrodło niezlych dochodów:)

I na czym polega "uzbrojenie" otworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.geotest.pl/wiertnica.htm

uzbrojenie czyli zainstalowanie U-rurki i doprowadzenie jej do studni zbiorczej.

Jak widac na obrazku trzeba zainwestować w urządzenie co ma przynieśc nie tylko zwrot ale i zysk od zainwestowanego kapitału. Robota sezonowa, stale w delegacji. Jeśli uważasz że to dkoskonały interes to nie czekaj :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...