Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale

 

"no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza. "

 

co innego jest przepompować medium na długości 100m w poziomie , a co innego w pionie.[/b]

nie ma znaczenia w pionie czy w poziomie bo obieg zamkniety (tyle samo glikolu podnosisz ile spływa na dół) a pompa pokonuje jedynie opory ruchu zależne wyłacznie od długości rurociagu. To nie instalacja wodociagowa gdzie jest jak piszesz bo u góry woda wypływa. Nawet dodatkowe ciśnienie czynne wynikajace ze zmiany gęstości nie ma w tym wypadku wpływu, ale to juz zbyt szczegółowe dywagacje :D

Kolektor pionowy jest z pewnością najbardziej efektywny , ceny znacznie spadły , nie wiem jak w Suwałkach ale w ich okolicy znam firmę , która robi to 75zł/m razem z uzbrojeniem otworu (netto). Wierci do 90m i liczy tylko za z sukcesem wykonany odwiert. Wychodzi niewiele (30-40%) drożej niz poziomy a dziłka jest w stanie dziewiczo nienaruszonym :D

Problemem są tylko formalności, które jeśli inwestor ma ambicje sprostac prawu geologicznemu, wodnemu i budowlanemu to ma duży ból głowy. Nie znam jednak indywidualnego inwestora który by wszytkim wymaganiom miał siły sprostać :( Ale o tym też było bardzo szczegółowo :D

 

 

Powiedzcie prosze jaka to maszyna musi wjechac na działkę? ktos mi mowil ze pojazd z osprzętem to spore gabaryty i ciezary. Swoja drogą pewnie taka maszyna to zrodło niezlych dochodów:)

I na czym polega "uzbrojenie" otworu?

 

U mnie na ogrodzonej już działce kopał wszystko wirtuoz obsługi koparki Caterpilar. Człowiek był niesamowity wykopy długości około 35m każdy skręcające na rogach działki w odstępach co 80cm. Mistrz. Wszystko poszło oki , co prawda trwało to jeden dzień , ale zrobił. Na pewno wygodniej jak można zrobić odkrywkę ale trzeba mieć miejsce.

 

http://www.softlan.poznan.pl/Public/Cat1.jpg

http://www.softlan.poznan.pl/Public/Cat2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i jeszcze cos - instalatorzy (z doswiadczeniem) powiedzieli mi tak -

"1. zapomnij o plaskim kolektorze, jak to ma dzialac to wyłącznie pionowe sondy, jest wydatek ale tylko wtedy to ma sens i działa we wszystkich warunkach

 

gs

 

Co do pierwszego to raczej nie. Czego ja jestem przykładem. Mam poziome od dwóch lat w domu ciepło i nawet w miarę :D oszczędnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmawiałem z firmą Biawar, poniewaz kolega mi poleca technologie NIbe. Jestem troche zaskoczony ze rynek jest wyraznie w powijakach. Wszystko zrzucone jest tam na instalatorów, czyli zewnetrzne firmy. dzwonilem, działa taka firma np rok (!!) zatrudnia 2 osoby itd. Z takimi firmami podpisuje sie wszelkie umowy! Gwarancje i serwis!. Przeciez one mogą sie zwinąć w kazdej chwili! Biawar daje tylko gwarancje na pompe na 2 lata. Projekt, o co sie pytalem, to tez instalator. Ten znowu mi mowi ze projektu to sie "w zasadzie nie robi. powierzchnia domu, grunt zbadac i wszystko wiadomo!" Troche mnie to zdziwiło powiem szczerze. Chocby z tego forum widac, ze to dosc skomplikowane rzeczy. Klient jest zdany całkowicie na instalatora! Czy tak jest wszedzie?

Co wiecej - z tego co tu czytam, to instalator PC powinien w zasadzie wykonac instalacje podlogowa w domu, zeby panowac nad całością. Pozniej moge usłyszec ze moja instalacja domowa byla zle zrobiona. A takie zlecenie to tez problem, czasowy i nie tylko! A co jesli instalacja domowa juz jest? No wtedy rozmowy o gwarancjach sa jeszcze trudniejsze....

 

W Biawarze powiedzialem ze jestem architektem i na etapie projektu moge polecac ich rozwiazania. Oni nie maja poki co zadnego pomysłu na taka wspolpracę. Moze to problem burzliwego rozwoju.

 

Czy wszedzie tak jest w branży PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmawiałem z firmą Biawar, poniewaz kolega mi poleca technologie NIbe. Jestem troche zaskoczony ze rynek jest wyraznie w powijakach. Wszystko zrzucone jest tam na instalatorów, czyli zewnetrzne firmy.

...

Czy wszedzie tak jest w branży PC?

 

Producenci samochodów też się nie zajmują budową dróg. Wbrew pozorom jedno do drugigo nie bardzo pasuje. PC jest seryjnym standardowym wyrobem w kilku wersjach nie różniących się zbytnio. Instalacja jest każda inna ze względu na rodzaj kolektora, wielkość działki, warunki glebowe i geologiczne, strefę klimatyczną, zapotrzebowanie energetyczne domu i oczekiwania oraz zwyczaje mieszkańców.

 

Obecnie każdy się koncentruje na "core business" aby osiągnąć maksymalną efektywność a tu są potrzebne zupełnie inne umiejętności i inna organizacja pracy.

 

Poza tym rynek PC w Polsce jest jeszcze młody i daleko mu do konsolidacji jeśli w ogóle do niej dojdzie - może ktoś wie jak jest np. w Szwecji i czy tam jest inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>grzegorz961

 

Natomiast zgadzam się, że jest ważne, aby firma reprezentująca w Polsce producenta PC (lub jego polski oddział jeśli taki jest) współpracowała ściśle z instalatorami i miała pojęcie o temacie. Wykonałem trochę telefonów do ww i w niektórych przypadkach było ok, bezproblemowy kontakt z kompetentną osobą, z którą można było porozmawiać, otrzymać odpowiedzi na pytania i która była w stanie polecić najbardziej doświadczonych instalatorów w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmawiałem z firmą Biawar, poniewaz kolega mi poleca technologie NIbe. Jestem troche zaskoczony ze rynek jest wyraznie w powijakach. Wszystko zrzucone jest tam na instalatorów, czyli zewnetrzne firmy. dzwonilem, działa taka firma np rok (!!) zatrudnia 2 osoby itd. Z takimi firmami podpisuje sie wszelkie umowy! Gwarancje i serwis!. Przeciez one mogą sie zwinąć w kazdej chwili! Biawar daje tylko gwarancje na pompe na 2 lata. Projekt, o co sie pytalem, to tez instalator. Ten znowu mi mowi ze projektu to sie "w zasadzie nie robi. powierzchnia domu, grunt zbadac i wszystko wiadomo!" Troche mnie to zdziwiło powiem szczerze. Chocby z tego forum widac, ze to dosc skomplikowane rzeczy. Klient jest zdany całkowicie na instalatora! Czy tak jest wszedzie?

Co wiecej - z tego co tu czytam, to instalator PC powinien w zasadzie wykonac instalacje podlogowa w domu, zeby panowac nad całością. Pozniej moge usłyszec ze moja instalacja domowa byla zle zrobiona. A takie zlecenie to tez problem, czasowy i nie tylko! A co jesli instalacja domowa juz jest? No wtedy rozmowy o gwarancjach sa jeszcze trudniejsze....

 

W Biawarze powiedzialem ze jestem architektem i na etapie projektu moge polecac ich rozwiazania. Oni nie maja poki co zadnego pomysłu na taka wspolpracę. Moze to problem burzliwego rozwoju.

 

Czy wszedzie tak jest w branży PC?

 

jeśli nie lider to producent z pierwszej trójki w sprzedaży pomp ciepła na rynku polskim ma rynek w powijakach? śmiała opinia :)

jak się firma zwinie z rynku to i tak masz gwarancję na pompę ciepła bo NIBE z pewnością sie nie zwinie

NIBE ma pomysł na współpracę z projektantami: projektant robi projekt i zarabia na tym pieniądze, tak jak firma budowlana buduje i zarabia na tym pieniądze, firma instalacyjna instaluje i zarabia na tym pieniądze

"mogę polecać"? niech poleca ktoś kto ma NIBE i jest przekonany, że to jest dobre i nie uzależniać tego od ...

każdy etap instalacji może zrobić inna firma. Podpisz umowę tak,żeby nie migała się od odpowiedzialności. Projektu trzeba wymagać, tylko tez trzeba chcieć za niego zapłacić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie

dzisiaj pompa thermogolv zostala odpalona:)

co prawda podlogowke dopiero hydraulik podepnie pod koniec przyszlego tygodnia ale probny rozruch PC i nagrzanie bojlera zrobilismy dzisaj

i co dziwne nagrzalo sie:P

no to juz niedlugo czas na testy i na normalne grzanie...ciekawy jestem jak to bedzie z rachunkami...

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko :D szalenie się cieszę i gratuluję :D :D :D

Mam nadzieję , ze zechcesz napisać nam jaką temp. masz na sensorze ( jaka jest utrzymywana , do samego cwu , bo na razie jest tylko to ) i ew. jakie są wartości na dolnym i górnym zegarze.

Później natomiast jak już będzie co ( + cwu ) jakie wtedy będą te wartości ...takie same czy odrobinę wyższe ...

Inko będziesz naszą kopalnią wiedzy na temat Thermogolv :D bo teoria jest teorią a praktyka może być zupełnie inna . Jak będą dane to i wnioski będą wiarygodne i logiczne i nareszcie wszystko będzie jasne jak słońce :D

 

nie martw się na zapas ..wszystko będzie ok! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bonetko:)

troche czasu minelo ale tyle bylo zamieszania..ze szkoda slow..

co do pompy kolektor sami zakopywalismy mam nadzieje ze nic nie narobilismy:)

z checia bedziemy sie dzielic uwagami..

narazie ciagle mysle na temat sterowania PC czy zamontowac jakis madrzejszy sterownik czy nie , jak rozwiazac sprawy z temperatura w domku..itp

tyle juz na ten temat powiedzielismy a ja dalej nie wiem co robic..

narazie zostane chyba przy regulacji mechanicznej (przeplywami)..

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko :D ja może nie mam racji ale wydaje mi się , że tu jakiś ekstra sterownik nie ma zastosowania ...dlaczego ? bo w/g mnie wtedy ma sens jeśli steruje co do ilości i jakości konkretnie co. lub cwu a tu tak nie jest ..tu wszystko jest jakby rozmyte .....czy rozumiesz o co mi chodzi ? u mnie np. leci jakaś temp. na co. ( zmieniająca się w czasie , zależ .od temp. zewętrz ) to jest grzane konkretnie tylko na to i tyle ile potrzeba , tak samo z cwu ....tyle ile potrzeba ...a tu jest grzane dla razem i między nimi granice są płynne i właściwie bez większego znaczenia ( na pewno jeśli się chce mieć tem. max na cwu to trzeba od czasu do czasu ustawić więcej na tym sensorze, na co dzień może być mniej ).

Sterowanie całą PC w zależności od temp. zewnętrznej traci tu zupełnie sens a przynajmniej jest ograniczone ( chyba co chwila nie zmnienia się temp. w zbiorniku ? ) .....to tylko wyjście na co. ( zwór trójdr.) powinien być tak sterowany ( zależnie od zewnętrznej różne wartości ) a temp. zb i tak jest zależna od cwu ...czyli jest jakby stała =constans a tylko dla legionelli może być wyższa ( ciekawe jaka jest max cwu ? ) .

Ja też bym sterowała przepływami ...ustawisz dobrze raz i masz z głowy ...... tanio , łatwo ( no nie tak bardzo , trzeba trochę metodą prób i błędów ) i przyjemnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A &zb ...mam propozycję dla Takiego aktywnego forumowicza musi być nagroda :D . ...sprezentuje Ci go bo mi niepotrzebny ( wymieniłam na dwutaryfowy ) .

Albo zaczekaj jak wrócę do W-wy ( połowa listopada ) albo Ci prześle ....adres podaj na priv ..

jest tylko taka sprawa mój jest LE-03 a ten z allegro LE-03d

różnią się ...mój ma 3x230/400V+N a ten drugi to samo tylko AC ( bo temp.. są nieistotne bo to nie do Afryki :) mój +65 a ten z allegro +55 )

 

Uprzejmie informuję że:

1. Bonetka w "realu" jest przemiła tak jak i na forum

2. Elektryk już umówiony i wkrótce PC zacznie być rozliczana z każdej kWh

3. Dziękuję również za "załączniki"

4. Ciasto też było znakomite

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A&zb :D

zawstydzasz mnie :oops: mam nadzieję że , "załączniki " smakowały, chciałam jak największe i najgrubsze :) nie zawsze są takie jakie bym chciała, ale były świeżuteńkie.

 

Swimmer :D skoro masz ciepły domek ( na taki wskazują temp. ) to się nie martw o r-ki elekt. wszystko będzie ok i się zdziwisz , że tak mało , zobaczysz :)

 

Helenko :D :D :D

brakowało tu Kogoś takiego jak TY .....bardzo się cieszę ...to "odpalenie" szalenie mi się podoba a jak inspiruje :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję , ze zechcesz napisać nam jaką temp. masz na sensorze ( jaka jest utrzymywana , do samego cwu , bo na razie jest tylko to ) i ew. jakie są wartości na dolnym i górnym zegarze.

Później natomiast jak już będzie co ( + cwu ) jakie wtedy będą te wartości ...takie same czy odrobinę wyższe ...

Ja mogę się z Wami podzielić tym co dzieje się z moją pompą (Sirius M2-7)

Jak pompa nie grzeje CO (znaczy CO wyłączone) to temperatura na czujniku oscyluje wokół zadanej tj, 42°C +/- 3°C (pomimo, że ustawiona delta to 2°C).

Przy temperaturze wyłączenia (na czujniku 44°C) temperatura na dolnym termometrze ok. 39°C, na górnym ok. 48°C)

W celu uzyskania komfortu ciepłej wody trzeba albo podnieść temperaturę zadaną na jakieś 44-45°C albo włączyć cyrkulację wody. Ja włączyłem cyrkulacje bo wkurzało mnie czekanie na ciepłą wodę. Przy pracującej cyrkulacji spada temperatura na górze zbiornika do ok. 45-46°C.

Po włączeniu ogrzewania uzyskujemy dużo większa różnicę temperatur - na dole nadal ok. 40°C, ale na górze "dobija" do 60, czasem nawet do 70°C.

Nie mam jeszcze pomiaru ile idzie w podłogówkę.

Proponuje uważać przy rozgrzewaniu i robić to stopniowo - mi fachowcy od podłogówki po zrobieniu poprawek w instalacji włączyli pompę obiegową CO na maksymalną wydajność i z mieszacza najwyższą temperaturę :-? W efekcie na dole zbiornika temp. spadła do 20°C, na czujce do 30 i na górze do ok. 38 - to już za mało żeby mieć komfort pod prysznicem i co gorsza pompa nie nadążała dogrzać wody w zbiorniku (pomimo włączenia grzałki).

Pompa chodziła tak od godz. 13 do 17... Jak wróciłem zmniejszyłem wydajność pompy i skręciłem mieszacz. Eksperymentalnie doszedłem do stanu, gdzie pompa nadąża doładowywać zbiornik bez potrzeby włączania grzałki, a w domu cieplutko ;)

Mam nadzieję, że znajdę kasę na pogodówkę, która będzie włączać pompę CO i regulować temperaturę na mieszaczu - wtedy to będzie już luksus ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie sorry, pewnie juz o tym było, ale wczytuję sie intensywnie w technologię PC i mam takie pytanka:

 

1. Jakie zadanie pełni w układzie zasobnik buforowy CWU a jaki pojemnosciowy podgrzewacz CWU? Widze czasem rozwiazania tylko z tym drugim, a czasem oba. Jak to jest? Słysze ze czasem bufor obsługuje CO, na rysunkach widze tylko przykłady z zasilaniem CWU. Moze ktos rozjasnic?

 

2. POmpy powietrzne - na forum traktowane sa marginalnie. Ale np w Biawarze facet mi powiedział ze przyszlosc to raczej te pompy. POjechalem pod wskazany adres gdzie w duzym pensjonacie zainstalowano PC tylko powietrzne o mocy 3x 14 kW z solarami i rezerwowym kotłem elektrycznym. Uruchomiono niedawno wiec facet nie wiedział jak bedzie z rachunkami. POmpy NIBE.

wyglada to super, uzdrowisko. Nie bylo mozliwosci na gruntowy kolektor, a na odwierty nie dostał zgody z miasta (POlanica Zdr). POdziwialem odwage bo jednak to góry i przy minus 15 st wlaczy sie zapewne kocioł elektryczny i wtedy MASAKRA. Facet mi powiedział ze "ostatnio nie ma zim":)

 

Zachwalał natomiast solary, ktory nawet wczoraj pracował sporo w ciagu dnia. No ale byl piekny sloneczny dzien.

 

Wiec jak to jest - to przyszłosc czy jednak w naszym klimacie za duze ryzyko???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałam rad i z wielkim samozaparciem przebrnęłam przez znaczną część wątku, z czego czytanie "ze zrozumieniem" to ok. 50 % (trzeba było słuchać pana od fizyki, oj trzeba) :cry: Na poważnie wygląda to tak, że domy budują również humaniści i stąd ich oczekiwania,że znawcy przedmiotu poradzą wprost: kup pompę taką to a taką, najlepiej w tej a nie w innej f-mie. Po tym wstępie mam nadzieję, że nie oberwie mi się za takie pytania:

jaką opinią ciesza się pompy f-my Viessmann, jaka jest to półka cenowa i czy warto brać pod uwagę ten typ pompy. Uff :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym wstępie mam nadzieję, że nie oberwie mi się za takie pytania:

jaką opinią ciesza się pompy f-my Viessmann, jaka jest to półka cenowa i czy warto brać pod uwagę ten typ pompy. Uff :wink:

Słabo czytałeś ;-) albo za mało. Vissemann pomp chyba nie robi, za to je sprzedaje (pod swoją marką). Jak we wszystkim tak i w pompach jest drogi. Na dodatek wykazuje podejście typowe dla producentów kotłów wysokotemperaturowych, co dla pomp ciepła jest słabą rekomendacją. Krótko mówiąc: można spokojnie znaleźć lepsze - zwłaszcza za cenę Viessmanna. No ale to tylko moje zdanie... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...