Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chyba faktycznie źle czytałam i nie tu gdzie trzeba :cry: Wyczytałam bowiem że Viessmann jest producentem pomp ciepła od 30 lat :o No i teraz znowu wracam do poczatku, czyli nie wiem nic a na dokładkę nie wiem co i gdzie czytać, a decyzję w sprawie rodzaju pompy muszę podjąć bardzo szybko :cry: Jestem zainteresowana właśnie tą pompą ponieważ firma wykona jednocześnie podłogówkę i wod.kan. za sama nie wiem czy przyzwoitą cenę, ale generalnie mam dość fragmentarycznych wykonawców :x Może ktoś coś więcej może powiedzieć na temat pomp tej firmy?????????? :x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Słuchajcie sorry, pewnie juz o tym było, ale wczytuję sie intensywnie w technologię PC i mam takie pytanka:

 

1. Jakie zadanie pełni w układzie zasobnik buforowy CWU a jaki pojemnosciowy podgrzewacz CWU? Widze czasem rozwiazania tylko z tym drugim, a czasem oba. Jak to jest? Słysze ze czasem bufor obsługuje CO, na rysunkach widze tylko przykłady z zasilaniem CWU. Moze ktos rozjasnic?

 

Zasobnik buforowy to chyba raczej do c.o. - aby umożliwić grzanie głównie w drugiej taryfie. Ewentualnie aby zwiększyć masę wody w mniejszym obiegu w przypadku gdy rozkład objętości pomiędzy obiegiem wysoko i nisko temperaturowym jest mocno niesymetryczny.

 

Podgrzewacz pojemnościowy to w pewnym sensie bufor zapasu ciepłej wody, konieczny wszędzie tam gdzie szybkość zużycia przewyższa szybkość produkcji. Do grzania przepływowego potrzebna jest moc ponad 20kW której PC do użytku domowego nie osiągają, więc podgrzewacz pojemnościowy jest konieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompy dla Viessmanna robi Dimplex

Hmm, jeśli to prawda, to znaczy, że same urządzenia nie są złe. Kwestia tylko właściwego podłączenia, albo raczej dopasowania instalacji...

Z tego co wiem, to do grupy Viessmanna należy szwajcarska firma SATAG Thermotechnics produkująca pompy ciepła Natura : http://www.satagthermotechnik.ch/web/satag/satag_publish.nsf/Content/Waermepumpe_Natura_English

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompy dla Viessmanna robi Dimplex

Hmm, jeśli to prawda, to znaczy, że same urządzenia nie są złe. Kwestia tylko właściwego podłączenia, albo raczej dopasowania instalacji...

 

Tylko jak jeden robi a drugi sprzedaje to marżę naliczają obaj...

 

Zbliżona kwestia to radia montowane w samochodach przez producentów, za które sobie liczą kasę 2x tyle co za podobnej klasy zestaw wraz z montażem sam byś zapłacił.

 

(Niestety ostatnio to jest w standardzie i zintegrowane z komputerem pokładowym, więc nie da się ani zrezygnować ani wypruć i zamienić na coś co przyzwoicie gra :evil: )

 

Z drugiej strony w dłuższym okresie czasu zaangażowanie dużego koncernu może dać efekt ekonomii skali i zmniejszenie kosztów produkcji / obniżenie cen PC, więc tak bym zupełnie psów nie wieszał na Viessmannie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompy dla Viessmanna robi Dimplex

Hmm, jeśli to prawda, to znaczy, że same urządzenia nie są złe. Kwestia tylko właściwego podłączenia, albo raczej dopasowania instalacji...

Z tego co wiem, to do grupy Viessmanna należy szwajcarska firma SATAG Thermotechnics produkująca pompy ciepła Natura : http://www.satagthermotechnik.ch/web/satag/satag_publish.nsf/Content/Waermepumpe_Natura_English

 

Stara metoda - zamiast robić samemu od podstaw kupuje się doświadczoną firmę i wtedy wystarczy tylko wymyślić atrakcyjną nazwę na V :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem czy nadchodzace podwyzki energii elektrycznej o 15-20% zmienią nastawienie ogolne do PC. Bo to niemała podwyzka i nie wiadomo czy ostatnia....

Nie zrzedze bo sam chce miec PC, ale wielu chetnych moze to odstraszyc...

 

Ceny gazu mają nie mniejszą ambicję niż ceny prądu a nawet je przewyższają :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie sorry, pewnie juz o tym było, ale wczytuję sie intensywnie w technologię PC i mam takie pytanka:

 

1. Jakie zadanie pełni w układzie zasobnik buforowy CWU a jaki pojemnosciowy podgrzewacz CWU? Widze czasem rozwiazania tylko z tym drugim, a czasem oba. Jak to jest? Słysze ze czasem bufor obsługuje CO, na rysunkach widze tylko przykłady z zasilaniem CWU. Moze ktos rozjasnic?

 

Zasobnik buforowy to chyba raczej do c.o. - aby umożliwić grzanie głównie w drugiej taryfie. Ewentualnie aby zwiększyć masę wody w mniejszym obiegu w przypadku gdy rozkład objętości pomiędzy obiegiem wysoko i nisko temperaturowym jest mocno niesymetryczny.

 

Podgrzewacz pojemnościowy to w pewnym sensie bufor zapasu ciepłej wody, konieczny wszędzie tam gdzie szybkość zużycia przewyższa szybkość produkcji. Do grzania przepływowego potrzebna jest moc ponad 20kW której PC do użytku domowego nie osiągają, więc podgrzewacz pojemnościowy jest konieczny.

 

czyli podgrzewacz pojemnosciowy zasilany jest dodatkoą grzałką zeby osiagnąć te 20 KW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli podgrzewacz pojemnosciowy zasilany jest dodatkoą grzałką zeby osiagnąć te 20 KW?

Absolutnie nie. Podgrzewacz pojemnościowy, to po prostu "baniak z ciepłą wodą". Ponieważ wodę zużywa się partiami w dośc znacznych odstępach czasu między kolejnymi "pobraniami", to jeśli tylko ciepłej wody w baniaku wystarczy na jednorazowe potrzeby, to później pompa ma czas na uzupełnienie zapasów, aż do "następengo razu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem czy nadchodzace podwyzki energii elektrycznej o 15-20% zmienią nastawienie ogolne do PC. Bo to niemała podwyzka i nie wiadomo czy ostatnia....

Nie zrzedze bo sam chce miec PC, ale wielu chetnych moze to odstraszyc...

 

Ceny gazu mają nie mniejszą ambicję niż ceny prądu a nawet je przewyższają :wink:

wongiel podrożał w ciągu 9 miesięcy 2008 roku o 60,5% , a to jeszcze nie ostatnie słowo górników. Prund oczywiście goni te podwyzki ale relacje pozostaną zachowane z całą pewnością. Niech sie martwią właściciele kociołków na ekogroszek bo szybko doganiają olej opałowy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem czy nadchodzace podwyzki energii elektrycznej o 15-20% zmienią nastawienie ogolne do PC. Bo to niemała podwyzka i nie wiadomo czy ostatnia....

Nie zrzedze bo sam chce miec PC, ale wielu chetnych moze to odstraszyc...

 

Ceny gazu mają nie mniejszą ambicję niż ceny prądu a nawet je przewyższają :wink:

wongiel podrożał w ciągu 9 miesięcy 2008 roku o 60,5% , a to jeszcze nie ostatnie słowo górników. Prund oczywiście goni te podwyzki ale relacje pozostaną zachowane z całą pewnością. Niech sie martwią właściciele kociołków na ekogroszek bo szybko doganiają olej opałowy :(

 

moze to szansa dla peletu? sam nie wiem w tym szalonym swiecie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie Viessmanna

 

Rację ma Henoczek ......to ten Satag jest firmą którą zakupił 1998 roku Viessmann i to ich szwajcarskie pompy są pod marką Viessmann sprzedawane na świecie . Na rynek rodzimym idą pod nazwą Satag .

Dimlex jest angielski miał przejęcia innych firm i na swoim rynku i na niemieckim.

Ponieważ Satag robi PC od 1980 r to te 28 lat jest ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że pompy Viessmanna nie są popularne na naszym rynku, a już myślałam, że uda mi się uzyskać opinie osób, które użytkują takie pompy :( A może jednak ktoś?
Osobiście takiej pompy nie użytrkuję, ale od siedmiu lat dobrze znam instalację, w której są zainstalowane dwie pompy ciepła, jedna Viessmanna, a druga Satag Natura. Nie ma z nimi problemów :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że pompy Viessmanna nie są popularne na naszym rynku, a już myślałam, że uda mi się uzyskać opinie osób, które użytkują takie pompy :( A może jednak ktoś?

Ten producent raczej sobie nie pozwoli na poważną wpadkę. Z resztą robią te pompy już ładnych parę lat, więc zdążyli się nauczyć. Jeśli Cię na nie stać, to nie jest to najgorszy możliwy wybór ;-)

Natomiast kluczowym elementem tak czy owak będzie kumaty instalator, który wie co, z czym, jak i przede wszystkim po co połączyć. Najlepszą pompę, najbardziej renomowanego producenta można tak podłączyć, że potem to tylko siąść i płakać... i robić od nowa. Był tu już opisywany taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Henok! :lol: Buduję dom 240 m2 (parter z poddaszem, bez piwnic). Czy oferta 85 tys.zł za:

pompę ciepła Viessmann + 3 odwierty (kompleksowo)

podłogówkę (240 m) - z materiałami (bez styropianu),

wod.kan. - kompleksowo (2 łazienki parter i 2 poddasze)

przyłącze kanalizacyjne ok. 50 m

to szaleństwo czy blisko normy?

Możecie pomóc? :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ekspertów :)

 

Zapewne opisywaliście już własne nastawy pomp ciepła na poprzednich stronach ale przekopać się przez nie nie jest prosto (szybko). Mam więc do Was pytanie (prośbę) i liczę na Wasze odpowiedzi.

1. Jaką temperaturę aktualnie ustawiacie na zasilaniu CO?

2. Jaką temp minimalną i max CWU?

 

Mam Nibe 1240 10kW i taryfę G12. Ustawiam na temp zasilania na PC na ok 33'C i obniżam o -7'C w godzinach 6-13 i 15-22 (aby PC "nie chodziła" na drogim prądzie). Dodatkowo zwiększyłem do -120 stopniominut próg uruchamiania PC gdyż poprzednio uruchamiała się ona ok 17 razy na dobę a teraz tylko 9 razy. W domu mam prawie wszędzie podłogówkę i temperaturę ok 21,5 -22'C. Czy uważacie, że te nastawy są prawidłowe? Co można jeszcze "tunigować" :)

 

Pozdrawiam i liczę na Wasze odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zdecydowałam się na pompę ciepła, a z racji wykształcenia nie wiem praktycznie nic na ten temat, z uporem maniaka usiłuję przedrzeć się przez ten wątek i inne o zbliżonej tematyce (mam i mało polecam itp). :x Niestety, wygląda na to, że są to wątki tylko dla fachowców, którzy sobie wzajemnie udawadniają indolencję w temacie lub wyższość jednych świąt nad drugimi:roll:

Wielka prośba w imieniu "maluczkich", którym z różnych powodów nie dane było wejść na wyżyny wiedzy technicznej: spójrzcie czasami na nasze nieśmiałe prośby i pytania i uchylcie rąbka swojej wiedzy w przystępnym języku :oops: Nasza wdzięczność będzie zawsze z wami :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...