Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich.

 

Jest to mój debiut na rym forum. Od 5 tyg. uzytkuję pompę IVT HT PLUS C7.W tzw. międzyczasie próbowałem się dowiedzieć więcej na temat sterowania tym urzadzeniem.

Czy moze mi ktoś podać w jaki sposób ustawić działanie pompy w zadanym przedziale czasowym np: 22.00-6.00 w którym pompa dogrzeje temp pomieszeń o 3 C? Posiadam czujnik GT5 , temp pokojową ustawiłem na 22C. Ale pompa dogrzewa tylko do 21, przy określonej temp powrotu wyłącza się i po następnym załączeniu nie dogrzewa do tych 22 C. Czy to dlatego ,że krzywa może jest za nisko i wiecej sie nie da? Czy takich cykli musi byc tyle,że dom sie wygrzeje i w końcu podłoga odda ciepło na pokoje w wiekszej ilości?

Samo ustawienie przedziału czasowego w menu 4.1.1 i wybór +3 C nie zmusza pompy do dogrzania ( dni tygodnia sa z dużej litery).Sam juz nie wiem co myślec. A może temp zadana w GT5 (22 C) nie pozwala podnieść w innym czasie, temp w pomieszczeniach o jakąkolwiek inną?

 

Bonetko

Pisałas wcześniej,że majac GT5 można ustawić dodatkowy przedział czasowy np" 13.00- 15.00. Gdzie to można zrobić?

 

 

Mam nadzieje,że w końcu poustawiam z waszym doświadczeniem jak trzeba. Jak narazie na pomoc instalatorów nie moge liczyć.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witaj Witu`siu :)

 

to nie tak .....żle gdzieś przeczytałeś GT5 nie ma nic wspólnego z ustawieniem przedziału czasowego sterowania ( np. 13-15 ) ...on wpływa na krzywą grzewczą ( przedział od 0-10 i w zależności co wpiszesz wpływa więcej lub mniej menu 1.11 - modyfikuje ją ). Ja nie mam tego ale chciałam sobie dokupić i jednocześnie zegar ( to ten zegar ma takie możliwości ustawienia drugiego przedziału )

Drugiego przedziału ustawić się nie da :( tym co mamy )

natomiast to jak podwyższyć o te 2 czy 3 stopnie ...to w menu 4.1.1 ( możesz się dostać K2 ) jest +/- ..... -20/0/+20 i tam wpisujesz sobie te +2 czy +3 ( suwak przesuwa się od 0 do 2 czy 3 ) ...to grzeje się w/g zadanej krzywej ale podbija się ( np. na noc ) o te +2 ....

to co pytałeś ....

jeśli jest za niska krzywa to się nie da ( bo przy określonej zewnętrznej da tylko tyle ile z niej wynika ) .....poza tym jeśli w pokojach masz 22 i masz duży wpływ Gt5 ( np. 8-10 ) czyli zablokowałeś więcej to nie da więcej ........

tak mi się wydaje ...a jaką masz krzywą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bonetko

 

Wpływ GT5 mam ustawiony nisko bo na 2. Krzywa w tej chwili na 3. Pozostałe nastawy o których napisałas mam wydaje się poprawnie. Teraz jednak myśle ,ze skoro nie moge dogrzać przy tych nastawach do 22 C to nie ma siły by w zadanym czasie dodac kolejne 3 C. Czy zatem przy tej pogodzie to nie mozliwe czy mam cos za nisko poustawiane?

Echhh, same pytania. Myślałem ,ze to będzie prostsze.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę wyjść ale wrócę ....

 

niby krzywą masz ok! bo 3 ( wiem , ze taką zalecają 2-4 ) ale ja mam 1,7 ( podbicie w nocy +2 ale na razie jeszcze mam 0 ) i temp. w domu 23*C .

Ale wiesz , że to podbicie ( te +2 ) odnosi się tylko do przedziału czasowego który ustawiłeś ( a tak jest bez ) .

A czy podłogówkę masz OK! ( czy sama podłogówkę ?) bo czasami jest tak , że w jednym domu wystarczy temp. np. 30 na podłog przy jakiejś zewnętrz . a w drugim aż 35*C żeby uzyskać wewnątrz np. 22*C ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę by podbicie o +3 C było tylko w zadanym przedziale. Jednak widzę,że najpierw muszę osiagnać wyzsza temp w pokojach.

Wracajac, mam tylko podlogówkę, robili ja instalatorzy- dostawcy pompy.

Z projektu powykonawczego i obliczen wynikalo,ze temp powrotu powinna być około 29 C, tak mniej więcej w rożnych pomieszczeniach wychodziło. Poczekam jeszcze może kilka dni na tych nastawach. Moze to wszystko sie wygrzeje i w domku bedzie 22 C. wtedy wrocę do tematu osiagnięcia podbicia.

 

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko! Hydrolku!

Powiedzcie mi co myślicie o tych ustawieniach i jakie Wy macie.

.... Pleeeeeeeeeeeeease :)

 

Witam ekspertów :)

 

Zapewne opisywaliście już własne nastawy pomp ciepła na poprzednich stronach ale przekopać się przez nie nie jest prosto (szybko). Mam więc do Was pytanie (prośbę) i liczę na Wasze odpowiedzi.

1. Jaką temperaturę aktualnie ustawiacie na zasilaniu CO?

2. Jaką temp minimalną i max CWU?

 

Mam Nibe 1240 10kW i taryfę G12. Ustawiam na temp zasilania na PC na ok 33'C i obniżam o -7'C w godzinach 6-13 i 15-22 (aby PC "nie chodziła" na drogim prądzie). Dodatkowo zwiększyłem do -120 stopniominut próg uruchamiania PC gdyż poprzednio uruchamiała się ona ok 17 razy na dobę a teraz tylko 9 razy. W domu mam prawie wszędzie podłogówkę i temperaturę ok 21,5 -22'C. Czy uważacie, że te nastawy są prawidłowe? Co można jeszcze "tunigować" :)

 

Pozdrawiam i liczę na Wasze odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli ustawisz w 4.11 ( -20/+20 ) te +3 to będzie się odnosiło tylko do tego ustawionego przedziału ( np.g .22-6 , czy jakas inna która ustawisz ) i jest to jakby przesuniecie całej krzywej grzewczej .

Oczywiście to odnosei się do sterowania czasowego ale masz jeszcze inne instrumenty : dokładna regul temp. (-10/0/+10 - też przesuniecie ) oraz możesz zrobić garb na krzywej w zakresie takich temp. jakie chcesz np. -5 do +5 jest wybrzuszona w górę a reszta leci normalnie .

Jeszcze to..... żeby było precyzyjnie to nie tylko ważna jest temp. powrotu z projektu ( z niej mozna wysnuć wniosek ile idze na podłogówke... np. 29 powrót to przy np. Delta T =5K , temp. wejścia jest 34 ) ale przy jakiej zewnętrznej ? ( 0*C , czy -15 *C ) i czy wtedy dla obliczeniowej +20 *C w środku czy dla jakiejś innej ? ( robi się różnie i niektórzy chca więceij niż +20 )

 

ps. siedzę w serwisie samoch. i mam intenet ( nie nudzę się czekajac :D ) ale nie mają dzisjejszych gazet :wink: ale kawa wyśmienita :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzio ...czy Ty zupełnie już nic nie chcesz płacić :lol: ?

 

w/g mnie masz dobrze .....i grzejesz tylko w taniej taryfie . Ustawiłes też tak , że nie włacza się w drogiej . Mało tego włącza się rzadko mam nadzieję że na długo ( cykle długie a nie krótkie ) i jesli Ci ciepło, nie stygnie za bardzo to jest ok! (w/g mnie oczywiście )

Ile idzie na podłogówke ? w różnych domach jest różnie ...to zalezy od domu i jak zrobiona jest podłogówka ...jednym słowem iloma stopniami ( najmniejszymi ) jestes w stanie się ogrzać ...rekord to chyba zewnerzn -10*C a wyjściowa na co. 33 *C ...więc się porównaj ....a Ty masz 33 ale przy +10 ...jest różnica jest ! ...więc nawet jak ktoś powie Ci mniej , że daje niż Ty to nic nie da ...bo Ty będziesz marzł . Sam musisz metodą prób i błędów

CWU róznie jedni mają 47 *C a drudzy 45 *C i zalezy od histerezy ille masz min i max np. 4 ( dla 45 *C ) czyli max.47 min.43 *C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa odpowiedż pełnym zdaniem :D . W ciągu 3 godz. wiem wiecej niz po calym" wielkim szkoleniu" mnie przez instalatora. Skorzystam pewnie z ustawienia garbu na krzywej. Dzięki wielkie za pomocne sugestie, cos w końcu musi być trafne.

A obliczenia miałem, jesli dobrze pamiętam przy -15 C na zew i +20 C w środku.

Dam znać czy cos się zmieniło i przy jakich ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzio ...czy Ty zupełnie już nic nie chcesz płacić :lol: ?

 

w/g mnie masz dobrze .....i grzejesz tylko w taniej taryfie . Ustawiłes też tak , że nie włacza się w drogiej . Mało tego włącza się rzadko mam nadzieję że na długo ( cykle długie a nie krótkie ) i jesli Ci ciepło, nie stygnie za bardzo to jest ok! (w/g mnie oczywiście )

Ile idzie na podłogówke ? w różnych domach jest różnie ...to zalezy od domu i jak zrobiona jest podłogówka ...jednym słowem iloma stopniami ( najmniejszymi ) jestes w stanie się ogrzać ...rekord to chyba zewnerzn -10*C a wyjściowa na co. 33 *C ...więc się porównaj ....a Ty masz 33 ale przy +10 ...jest różnica jest ! ...więc nawet jak ktoś powie Ci mniej , że daje niż Ty to nic nie da ...bo Ty będziesz marzł . Sam musisz metodą prób i błędów

CWU róznie jedni mają 47 *C a drudzy 45 *C i zalezy od histerezy ille masz min i max np. 4 ( dla 45 *C ) czyli max.47 min.43 *C

 

Dzięki! Liczyłem na to, że z Waszą pomocą uda się PC jeszcze lepiej ustawić, tak aby licznik energii el. zaczął się cofać :p :wink: :lol: ale skoro nie da się to trudno!

Dzięki raz jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helios :) napisała

Ponieważ zdecydowałam się na pompę ciepła, a z racji wykształcenia nie wiem praktycznie nic na ten temat, z uporem maniaka usiłuję przedrzeć się przez ten wątek i inne o zbliżonej tematyce (mam i mało polecam itp). Niestety, wygląda na to, że są to wątki tylko dla fachowców, którzy sobie wzajemnie udawadniają indolencję w temacie lub wyższość jednych świąt nad drugimi:roll:

Wielka prośba w imieniu "maluczkich", którym z różnych powodów nie dane było wejść na wyżyny wiedzy technicznej: spójrzcie czasami na nasze nieśmiałe prośby i pytania i uchylcie rąbka swojej wiedzy w przystępnym języku Nasza wdzięczność będzie zawsze z wami

Dzięki Henok! Buduję dom 240 m2 (parter z poddaszem, bez piwnic). Czy oferta 85 tys.zł za:

pompę ciepła Viessmann + 3 odwierty (kompleksowo)

podłogówkę (240 m) - z materiałami (bez styropianu),

wod.kan. - kompleksowo (2 łazienki parter i 2 poddasze)

przyłącze kanalizacyjne ok. 50 m

to szaleństwo czy blisko normy?

Możecie pomóc?

nie zauważyłam tego wcześniej ....przepraszam ...

My tu nie wszyscy jesteśmy fachowcami i nawet jeśli coś tam wiemy to każdy jest dobry z innej dziedziny i dlatego nie zabieramy głosu w tematach sąsiednich . Odnośnie Twojego pytania ...wydaje mi się , że cena ok! bo ja zapłaciłam prawie 3 lata temu więcej .......3 odwierty ..ale nie piszesz jakie ( dł) jaka PC ( moc, inna cena ) ..wtedy można policzyć to + podłogówkę za mkw + punkty wodno-kan. i zobaczyć ..i wtedy będzie to bardziej realne i będzie oparte na faktach i konkretnych liczbach a nie w ciemno . ( chyba do kuchni też trzeba ) .

O sterowniku pisałam trochę na poprzednich stronach dla Piwopijcy chyba ? ...chodziło o porównanie IVT i Viessmanna .

Na wątpliwości czyje PC kryje się za logo Vissmanna też odpowiedziałam.

ps. o ile pamiętam Viessmann nie podaje cennika PC więc trzeba byłoby zadzwonić aby dowiedzieć się o cenę .

Gdybyś podała pewne dane ( skoro masz ofertę to one w niej są ) byłoby łatwiej i na pytanie mógły odpowiedzieć Ktoś kto kompletnie nie zna się na PC ( bo ono nie jest z nimi związane technicznie ) ale zna rynek i ceny usług .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licząc śr. 30.000 ( PC + nadbudowa ) + odwierty 20,000=50.000

do tego 240 mkw podłogówki nawet za 100 mkw ( a robią już za 180 metr , odliczyć styropian + rozdzielacze ) = 74.000 ( gdyby po 150 to już 860.000 ) i dochodzi jeszcze woda-kanaliza w domu i przyłącze ( to 50 metrów i materiały i studzienki rewizyjne + robocizna + koparka ) .

 

Taka PC Vitocal 222 G ...9,7 kW kosztuje w sklepie 33.013 pln

odwierty do niej 9,7 -2,26 = 7,44 moc chłodnicza dla 240 mb ( 3x80 ) policzyli dla 31W/mb ...i tak odwierty u firmy którą polecał Hydrolek :D można zrobić na 75 zł mb czyli 240x 75= 18.000 (= 51.000) ale Viessmann na pewno policzy więcej ...moze 100 pln ...czyli razem 57.000

85.000-57.000=28.000 . ( lub jak taniej ( 75,-) to 34.000 ) ..zostało na podłogówkę , wodno-kanaliz i za przyłącze .......oczywiście , że zależy z czego podłogówka a ceny tez różne .....

 

Helios tu trzeba pisać precyzyjnie= dużo i dokładnie bo od tego zależy jak dokładna i precyzyjna będzie odpowiedź.

Androżek :D mający taki sam dom dla PC NIbe ( 8,5 kW ) +odwierty ( 240m ) + podłogówkę zrobił za 47.000 ale to było daaawno .

 

Chyba niedowidzę bo A@zb :D odczytałam bez słowa "nie " i wyszło mi , ze szalona ta cena :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi ulżyło :D Dzięki, że jesteście! Po cichutku myślałam, że właśnie ty Bonetko się odezwiesz, no i jesteś! Troszkę więcej informacji.Buduję na odległość co wszystko dodatkowo utrudnia. Dom z gazobetonu 24 x 24 ocieplony styropianem 15 cm (wystarczy?). Pow. 240 m po obrysie podłogi (wg PN p.u. 210 m2). Miałam kilka ofert "korespondencyjnych". Ostatnio trafiłam na firmę, która jest na rynku ładnych parę lat, zaczynała od techniki grzewczej i wod.kan. - teraz pączkuje i dochodzą tynki, posadzki, itp. W mojej sytuacji to chyba jedyne rozsądne wyjście wykonać jak najwięcej prac za pośrednictwem jednej firmy.

Po "oględzinach" szef firmy wstępnie zaproponował: pompa 9,7 kW Vitocal 222G lub kW 11 kW, odwierty 3 x 80, z czego podłogówka - nie mam jeszcze zielonego pojęcia, wod.kan to na pewno plastik. To wszystko kompleksowo (4 łazienki, oczywiście kuchnia i jakieś tam jeszcze punkty)> Wątpliwość jaka moc pompy wynika z tego, że dom będzie praktycznie użytkowany przez 2 osoby (parter). Poddasze to część gościnna, używana sporadycznie przez dwójkę dzieci (obecnie poza domem) i ich przyszłościowe rodziny. Stąd też przez większą część czasu poddasze będzie grzane leciutko jak i też cwu będzie zużywana z umiarem. Przepraszam, że aż tyle napisałam, ale nie wiecie co to za ulga! W przyszłym tygodniu spotykam się z tą firmą i mam podjąć ostateczną decyzję.

a&zb - narazie nie potrafię odpowiedzieć na twoje pytania :( :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jestem zainteresowany (lecz jeszcze nie przekonany na 100%) do instalacji pompy ciepła w moim 140m2 domku, który jest jeszcze w budowie. Znalazłem na allegro dość atrakcyjną ofertę:kompletna pompa ciepła (z kolektorem pionowym) za 15 tyś. !!!

http://allegro.pl/item448483875_pompa_ciepla_tanie_grzanie_nowosc_na_rynku.html

Co o tym sądzicie ? Drogo nie jest - no ale zawsze jest jakieś ale...

Prosiłbym o jakieś sugestie co do zakupu lub jej użytkowania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helios ...napisałam trochę na górze ...dobrze , ze jedna firma ...ja chyba wybrałabym mniejszą PC ( właściwie różnica to tylko 1,1 kW ) a zasobnik na cwu jest duży 250l.

 

wickers

to PC tej firmy ( menu jest w różnych językach , kliknąć po lewej stronie, otwiera się ) :

http://www.geothermie-confort.com/home.php?pg=technologie-dvx&lan=pl&showmenu=1

co prawda jest napisane , ze ona niemiecka ( na alllegro , spojrzałam na razie pobieżnie ..a ona w/g mnie francuska ) .

Kiedyś ta firma z Dzierżoniowa była dystrybutorem , Avenir Energy. ( bezposred , Francja )

dane techniczne : ( chodzi na R407C itd podany COP ...)

http://www.geothermie-confort.com/scripts/file-download.php?f=20,

Byłaby to druga firma po Fonko z kolektorem pionowym zastosowanym w PC z bezpośrednim odparowaniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

musze przeprosic za kolejne pewnie banalne pytanie, ale moze ktos w 2 zdaniac na szybko odpowie.

 

1. W jaki sposob w zwykłej pompie z zasobnikiem CWU wbudowanym rozwiazauje sie podawanie roznych temperatur - na CWU i Co. Bo wczoraj facet z NIbe cos mieszal o mieszaczu. Ale zdaje sie ze mieszacz to wtedy gdy jest budor obsługujacy CO i podajacy do tego obiegu rozne temper ze wzgledu na grzejniki i podlogowke. sprezarka o ile wiem pracuje z jedna moca? Czyli sprawa rozwiazuje sie na poziomie zaworu trojdroznego? Jakos mam z tym problemy bo to spora roznica miedz CO i CWU. Czy zbiornik tzw pojemnosciowy jest innym rozwiazaniem tego problemu?

 

 

2. Przy zbiorniku wewnterznym ok 150 l ile trzeba sie liczyc z oczekiwaniem na dostawe nowej cieplej wody gdy odwiedza goscie i wszyscy rano beda sie kapac?

 

dzieki za odp i postaram sie nie wtracac wiecej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Przy zbiorniku wewnterznym ok 150 l ile trzeba sie liczyc z oczekiwaniem na dostawe nowej cieplej wody gdy odwiedza goscie i wszyscy rano beda sie kapac?

Zależy to oczywiście od mocy PC, ale da się łatwo policzyć. Do ogrzania litra wody o 35 stopni (od 10 do 45 stopni C) potrzeba ok. 147kJ ciepła. Do ogrzania całego zasobnik potrzebne byłoby oczywiście 150 razy więcej. Czas grzania (w sekundach) to ilość niezbędnej energii podzielona przez moc "grzałki". Dla przykładu PC o mocy 8kW grzała by ten zasobnik "od zera" do temperatury docelowej (czyli od 10 stopni jakie przychodzi z sieci, do 45 użytkowej):

147 [kJ] * 150 [litrów] / 8 [kW] = ok. 2756 sekund, czyli prawie 46 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...