Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Grzegorz cwu

nie martw się tak :) masz różne instrumenty , zeby ustawić cwu .Logiczne , ze będzie jej więcej jak ustawisz jej wyższą temp. np. 50 *C ale tez jest taka funkcja jak dodatkowa cwu ( DCW ) i tam ( menu 1.6 i dalsze ) możesz sobie ustawić w określonym czasie ( dniach, godzinach ) wodę o temp. 60 *C i wtedy możesz duzo ludków wykąpać ...oczywiście ponad chyba ( 55*C ...chyba? dogrzanie do tej temp. jest realizowane przez grzałkę ..ale jest ! )

Pyt. 1 .. tam jest zawór trójdrogowy ( w środku PC ) i puszcza albo do płaszcza CWU albo na podłogówkę

...w inwerterowych PC zmieniających swoją moc w zalezności od zapotrzebowania ( np.4,5 kW -17kW ) sprżzarka pracuje ze zmienną mocą bo wzrasta lub maleje częstotliwość prądu dostarczanego do sprężarki .

czyli tutaj ze stałą .

Natomiast w zależności od tego ile grzejesz czy 35*C czy 50*C zmienia się moc PC i wielkość doprowadzonego prądu np. odpowiednio 1,3 KW/1,7 i zmienia sie moc wydatkowana np. 5,9kW/5,4

Jest jeszcze temp pracy sprężarki wpływająca na COP czym niższa tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Facet z Nibe mi przed chwila powiedzial, ze w ich "maszynach" , tych mniejszych mocy do 10 KW, jest zbiornik wewnetrzny i zawor trojdrozny. Wtedy gdy CO jest na podlogowce i na grzejnikach (tych wiekszych) podawane jest na grzejniki wieksza temp oczywiscie a powrot z nich schladza wode w ukladzie podlogowki. Ze tam jest jakis uklad mieszajacy. Ja pytam z ciekaowsci bardziej, bo jak schlodzic na szybko z 55 st na 30 st to mnie to troche przerasta. zwlaszcza ze powrot z grzejnikow ma pewnie ok 40 st. No ale to tajemnica inzynierow zapewne:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet z Nibe mi przed chwila powiedzial, ze w ich "maszynach" , tych mniejszych mocy do 10 KW, jest zbiornik wewnetrzny i zawor trojdrozny. Wtedy gdy CO jest na podlogowce i na grzejnikach (tych wiekszych) podawane jest na grzejniki wieksza temp oczywiscie a powrot z nich schladza wode w ukladzie podlogowki. Ze tam jest jakis uklad mieszajacy. Ja pytam z ciekaowsci bardziej, bo jak schlodzic na szybko z 55 st na 30 st to mnie to troche przerasta. zwlaszcza ze powrot z grzejnikow ma pewnie ok 40 st. No ale to tajemnica inzynierow zapewne:)

Tą tajemnicę Ci pogrubiłem... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz

weź otwórz w pdf instrukcję np.1240 i zobacz rys, wszystko zrozumiesz ....

zawór trójdrogowy i sterownik PC wie jak to zrobić .....on jakby osobno grzeje na cwu ( zbiornik płaszczowy i oddaje ciepło zewnętrzny wewnętrznemu ) a osobno na podłgówkę ...chyba , że są grzejniki to wtedy ..poza PC jest zawór mieszający i idzie więcej na te grzejniki a zmieszana ( zimniejsza na podłogówkę ) i wtedy mamy do czynienia z tzw. dwoma obiegami grzewczymi .( podłog i grzejniki )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Facet z Nibe mi przed chwila powiedzial, ze w ich "maszynach" , tych mniejszych mocy do 10 KW, jest zbiornik wewnetrzny i zawor trojdrozny. Wtedy gdy CO jest na podlogowce i na grzejnikach (tych wiekszych) podawane jest na grzejniki wieksza temp oczywiscie a powrot z nich schladza wode w ukladzie podlogowki. Ze tam jest jakis uklad mieszajacy. Ja pytam z ciekaowsci bardziej, bo jak schlodzic na szybko z 55 st na 30 st to mnie to troche przerasta. zwlaszcza ze powrot z grzejnikow ma pewnie ok 40 st. No ale to tajemnica inzynierow zapewne:)

Tą tajemnicę Ci pogrubiłem... ;-)

 

Sama idea mieszania wody na wyjściu z obwodu grzejników z wodą podgrzewaną przez pompę aż osiągniemy założoną temperaturę na obwodzie podłogówki jest prosta i zrozumiała. Natomiast jeśli ktoś ma jakieś linki / schematy wyjaśniające jak to działa w praktyce to będę wdzięczny, bo tu już lektura schematu w instrukcji nie daje mi oczywistych odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy by w sypialniach zamiast podłogówki zrobić wiieeeeeelkie grzejniki? Koszt chyba dużo mniejszy? A i czy ktoś ma takie mieszanie podłogówki z grzejnikiem przy PC?

 

własnie tym bylem zaskoczony ze WIEKSZOSC instalacji ma mieszane ogrzewanie - przynajmniej NIBE. Ludzie rezygnuja z grzejnikow w sypialniach min. na poddaszach, robia drewniane podlogi lekkie i nie chca podlogowek. Tak jak zaskoczyło mnie nawet bardziej ze ponad 50% instalacji to kolektory pionowe! Jednak to niemały wydatek!! Co wiecej, czesto opznia to znacznie realizacje, bo na odwierty trzeba czekac!! Rynek zawsze zaskakuje.

 

Jeszcze jedno - byc moze najwazniejsze. Juz glosno mowi sie w mediach o przygotowywanej ustawie o energii odnawialnej w polsce, zgodnie z dyrektywami unijnymi. Jak powiedział minister, maja byc powazne zmiany takze w sposobie finansowania. Czy wiecie cos wiecej??? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesień :D sa dwa wyjścia ...... albo system mieszający ale w/g mnie droższy nie w zrobieniu ( bo to raz się robi ) tylko w eksploatacji bo trzeba grzać do wyższej i mieszać...albo są dwa obiegi ( podłog i grzejniki ) ale lecą na jednej temp ( identycznej dla jednego i drugiego ) ale warunek jest taki , że musi być odpowiednia moc tych grzejników ( policzone na odpowied. temp. ) czyli jakby przewymiarowane.

Ja mam właśnie to drugie rozwiązanie ..na dole podłogówka a na górze grzejniki .

,,a...koszt ....właśnie odwrotnie mnie wyniosły więcej ( doszły łazienkowe ) niż podłogówka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesień :D sa dwa wyjścia ...... albo system mieszający ale w/g mnie droższy nie w zrobieniu ( bo to raz się robi ) tylko w eksploatacji bo trzeba grzać do wyższej i mieszać...albo są dwa obiegi ( podłog i grzejniki ) ale lecą na jednej temp ( identycznej dla jednego i drugiego ) ale warunek jest taki , że musi być odpowiednia moc tych grzejników ( policzone na odpowied. temp. ) czyli jakby przewymiarowane.

Ja mam właśnie to drugie rozwiązanie ..na dole podłogówka a na górze grzejniki .

,,a...koszt ....właśnie odwrotnie mnie wyniosły więcej ( doszły łazienkowe ) niż podłogówka .

 

czyli 2 obiegi z taka sama temp ok 35st? to grzejniki chyba duze rzeczywiscie musza byc! 8) juz lepiej moze płaszcz w scianie, podłogowka pionowa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to określiłeś płaszcz w ścianie a wchodziło w grę tylko pod gips kartonem ( płyta farmacell z gotowymi rurkami firmy Variotherm ...wychodziło jeszcze drożej o 5-6 .000pln ale nie bałam się ceny tylko raczej czy nie będzie kurzu na rurkach tzn. czy nie będzie miejsc na ścianie zaznaczonych przez kurz ....czy inna barwa w tym miejscu , czy coś innego ...grzejniki były bardziej proste .

 

ps.najpierw szukałam firmy, później poprawiałam literówkę i odpowidz. Piwopjcy ale może to przeniosę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko dla juz posiadajacych PC.

Ja jestem na etapie dachowki dopiero i nie mam jeszcze PC ale juz jeden czlowiek oblicza mi podlogowke

Ja chce miec dla parametrow 35*/30* (zasilanie/powrot) a On namawia mnie do 40*/30*. Podobno rzadziej wlaczy sie pompa i mozna ustawic opoznienie zeby nie wlaczala sie od razu, zalezne jak szybko zacznie sie wychladzac "chalupa"

Jak myslicie co wyjdzie korzystniej dla PC (mniej wlaczen -dluzsze zycie) i dla mniejszego zuzycia en. elektr.?

Wydawalo mi sie ze 35*/30* jest idealnie i zalozylbym dwie taryfy do grzania cwu i co, w ciagu dnia sciany i posadzka oddawaly by cieplo do pomieszczen -moze zle kombinuje?

Wiem ze COP jest najkorzystniejsze dla mojej wersji, ale czy na pewno oznacza to nizsze koszty?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko dla juz posiadajacych PC.

Ja jestem na etapie dachowki dopiero i nie mam jeszcze PC ale juz jeden czlowiek oblicza mi podlogowke

Ja chce miec dla parametrow 35*/30* (zasilanie/powrot) a On namawia mnie do 40*/30*. Podobno rzadziej wlaczy sie pompa i mozna ustawic opoznienie zeby nie wlaczala sie od razu, zalezne jak szybko zacznie sie wychladzac "chalupa"

Jak myslicie co wyjdzie korzystniej dla PC (mniej wlaczen -dluzsze zycie) i dla mniejszego zuzycia en. elektr.?

Wydawalo mi sie ze 35*/30* jest idealnie i zalozylbym dwie taryfy do grzania cwu i co, w ciagu dnia sciany i posadzka oddawaly by cieplo do pomieszczen -moze zle kombinuje?

Wiem ze COP jest najkorzystniejsze dla mojej wersji, ale czy na pewno oznacza to nizsze koszty?

 

Pzdr.

 

Tak jak już pisałem u mnie wystarcza nocnej taryfy przy temp zewnętrzenej do -5. Czyli pompa odpala w nocy od 22-6 i czasami od 13-15. Przy tych temperaturach co są teraz to co 2-3 dni na 4 godziny w nocy. Przy podłogówce i dużej akumulacyjności ciepła temperatura w domu spada maksymalnie o 1 stopień przy temp zewnętrznej -5. Temp na zasilaniu 30 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwopijco ...nie jestem ekspertem tu Hydrolek :D może zechce się wypowiedzieć ale ....40/30 to przede wszystkim duża różnica ( 10 *C miedzy zasileniem a powrotem ) powinno być 4-5 *C .....poza tym grzejesz od razu do większej to różnica 5 *C a za *C każdy się płaci .....rurki też są mniej gęsto niż byłyby do mniejszej temp.

Poza tym zapytaj Pana ...czy On kiedykolwiek robił dla PC ...bo widać , że robił ale dla podłogówki zasilanej kotłem gazowym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba... wiem ze temperatury komfortu sa jakie sa, ale ..

No wlasnie, czlowiek kiedys (pewnie ladnych kilka latek temu) produkowal PC gdzies w malopolsce i ciagle tlumaczy mi ze wie co robi i on to oblicza programami a inni na "pale jada"

Robil mi GWC zwirowe i wydaje sie rozsadny, ale czasem mam watpliwosci bo podwaza wszystko to co wiem i co podpowiada logika, moze ma gdzies moje pozniejsze koszty i minimalizuje czestotliwosc zalaczen PC by zwiekszyc jej zywotnosc?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale częstotliwość załączeń zależy od domu jak jest zrobiony ...wychłodzenia ...jak dobry dom to nie stygnie tak szybko ...mało tego potrafi zapewnić komfort cieplny mniejszą temp. niż inny .

Natomiast temp. podłogówki o których wspomniał Siwy :) dotyczą każdej podłogówki niezależnie czym zasilanej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwopijco ...zaczekaj jeszcze na Hydrolka :D ...On jest tu Ekspertem zna te sprawy od podszewki ...może potrafi uzasadnić lepiej niż my ....może inaczej ....

 

a swoją drogą ja bym zapytała na jaką najmniejszą realną temp. mając dane OZC potrafi zaprojektować i żeby realnie tak było i dało radę ( przy jakiej zewnętrznej bo tu nie napisałeś )

rekord to podobno 33 *C dla 20*C wewnątrz ...a Ty potrafisz przegnić ten wynik ?

Istnieją już w Kraju domy z ogrzewaniem o temperaturze maks. do 33 st.C ! To już jest w zasadzie wszystko co w tym kierunku możemy zrobić i nie „przedobrzyć” .

dla wzorowego domu ta temp. max 33*C na podłgówkę potrafi być i dla -20 *C na zewnątrz!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...