Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

temperatura zasilania i powrotu w zasadzie nie powinna przekraczać 7C ale lepiej byłoby 5C,

przy większych różnicach temperatur bardzo wzrastają opory instalacji, co skutkuje większym zużyciem energii i koniecznością zastosowania silniejszych pomp,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bonetko - mam ogromną prośbę :-? Jak już wspominałam w przyszłym tygodniu mam spotkanie z wykonawcą c.o.i wod.kan. Jakie informacje muszę z niego wydusić i zapisać w umowie?

1) typ pompy (jasne) - jakie dodatkowe wyposażenie powinna mieć?

2) odwierty 3 (dlaczego nie 2 ale głębsze?),

3) podłogówka - jaki system, rodzaj??? jak gęsto rurki??? który system jest dobry i sprawdzony???

4) wod.kan. - z czego?? czy coś jeszcze???

5) serwis, gwarancja, rozruch???

Coś mi się tłucze po pustej głowie , :( że tak jak przy grzejnikach stosowane są termozawory, to coś podobnego możliwe jest przy podłogówce (gdzie? jak?) Jeżeli chcę mięć niższą temperaturę na poddaszu - to mogę "coś przykręcić"??? :x

Boże! Chyba pójdę na wieczorówkę :(

 

Podłogówka i wod kan, powinien wykonać projekt i ofertę z wyszczególnieniem elementów jakie / ile / cena

 

W podłogówce na rozdzielaczu masz regulację do każdej pętli. Dlatego również ważny jest projekt, bo jak ci np puści tą samą pętlą łazienkę gdzie chcesz mieć 24 st i spiżarnię gdzie chcesz 16 st to będzie skucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większa jest różnica temperatur tym mniejszy jest przepływ w instalacji i mniejsze koszty pompowania : 1000 l/h X 5 C = 500 l/h x 10 C .

Więc o co wtym chodzi ? Oczywiste wydaje sie wszystkim ,że im niższa średnia temperatura instalacji tym wyższy COP . Granica różnicy temperatur 4-6 C wynika z optymalizacji procesu. Doświadczenie pokazuje że przy takiej różnicy temperatur uzyskujemy wysoki COP a jednocześnie koszty tłoczenia wody są do zaakceptowania. Przy zwiększaniu różnicy temperatur zmniejszamy przepływ w instalacji ale jedocześnie spada COP. A co będzie jeśli spadek wyniesie np. 2 C ? Oczywiście zgodnie oczekiwaniem COP wzrośnie, ale wzrosna też koszty tłoczenia wody na tyle że pożrą zyski z tytułu COP. A tak konkretenie to Przy różnicy temperatut 10C przepływ wody jest dwa razy mniejszy niz przy schłodzeniu 5 C , a opory hydrauliczne rosną 4 krotnie bo ich zależność od przepływu nie jest liniowa .

Co do długości cyklu pracy : zależy on wyłącznie od akumulacyjności instalacji i zapotrzebowania ciepła budynku. Oczywiście możemy tym sterować ustawiając histerezę czyli : o ile stopni musi się schłodzic woda w instalacji aby nastąpiło ponowne załączenie się instalacji. Ale tu też nie należy przesadzać. Dlatego najlewpsza jest podłogówka bo zawsze ma długie cykle , sama z siebie. Był tu na forum taki co się chwalił że ma histerezę 0.1 C - co jest przegieciem z drugą stronę. Nie widzę tu zależności od temperatur pracy podłogówki a raczej od grubości posadzki.

Normy niemieckie ( polskich brak) dopuszczają maksymalną temperaturę posadzki 28C co przy zasilaniu 40C może być przekroczone i powodować dyskomfort cieplny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się bardzo , ze tak tu sobie dyskutujemy :) ..tylko miałabym jeszcze jedną wielką prośbę ...są pytania na które nikt nie odpowiedział ..np. Inka pytała o przepływ w podłogówce ..wiem , ze zależy od wielu czynników np. dł pętli ale Ktoś mógł napisać jak jest u niego i to byłaby już jakaś wskazówka .

Tak , że bardzo proszę jeśli już przelatuje się wszystkie posty ..starajmy się odpowiedzieć na wszystko na co się da ( może być ogólnie bez podania dla Kogo jest ta wiadomość ..każdy sobie znajdzie ....ja staram się, może nie zawsze wiem ..a tu jest TYLU PANÓW ... liczycie na kobietę ?:lol:

Helios

1.dodatkowe wyposaż .,to już dostawca PC wie co i jak ( połączyć , dwa rozdzielacze (dół , góra, i w nim możesz przykręcić ....

2.mogą być dwa ale u Ciebie dwa łącznie dawały o 40 m mniej niż te 3( 240 ) ważne w/g mnie jest jeszcze jak to jest połączone ze sobą

3. musi być koniecznie projekt i tam będzie policzone jak gęsto itd , określ jaką chcesz mieć tem. w łazienkach ( grzejniki, ścienne? ) i wewnętrz.

systemy są różne np.Purmo, Kan ,Roth, Herz, Wirsbo,Kisan , Uponor ..różnią się i rurami i systemem połączeń i ceną za mkw

podobnie woda-kanaliz. ..część wodę robi w miedzi , część w plastiku...

4. gwarancja ...Vies.daje 2 lata

 

ps. na wieczorówkę wyślij męża :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA TROLL :oops: :roll:

 

Co mi tam, a może komuś się przyda? :D

Tak jak wspomniał hydrol w Polsce nie przywołano norm dotyczących ogrzewania podłogowego dla budynków mieszkalnych. (nie wiem czy wspomniane niemieckie są obowiązujące w budownictwie mieszkaniowym).

U nas też obowiązują w tym zakresie normy (przywołane wieloma odrębnymi aktami prawnymi) ale dotyczą one środowiska pracy, komunikacji masowej, obiektów użyteczności publicznej, itp.

Jako przykład norma PN-EN ISO 7730 - Ergonomia środowiska termicznego.

Powyższa norma określa również warunki optymalne dla uzyskania komfortu cieplnego danego pracownika, wykonującego pracę w pozycji siedzącej, jest to możliwe poprzez:

- utrzymanie temperatury pomieszczenia w granicach 23 – 26 stopni C,

- nieprzekraczalnie pionowego gradientu temperatury w pomieszczeniu na wysokości człowieka o więcej niż 3K,

- nieprzekraczalnie asymetrii temperatury promieniowania (od okien) równiej 10K a od sufitu równiej 5K,

- utrzymywanie temperatury powierzchni podłogi miedzy 19 a 29 stopni C,

- utrzymywanie wilgotności powietrza pomiędzy 30 a 70%.

 

Dla wyjaśnienia. Wybrałem celowo „w pozycji siedzącej”, bo dla różnych „pozycji” pracy są różne wymagania w zakresie komfortu cieplnego - z reguły jest niższa temperatura pomieszczenia, ale w każdym innym przypadku jako graniczną podają, również temperaturę powierzchni podłogi w wys. 29 stopni.

Może warto wziąć to pod uwagę, również mając na względzie swoje zdrowie. 8)

Pozdraiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pytania do szanownych użytkowników PC, bo w zasadzie nie mam innej alternatywy jak PC. Jak z dystansu czasu Wasze pompy się sprawują, co zmienilibyście, jak oceniacie produkty markowe (boje się kupowania pomp "garażowych"), jakieś wskazówki czy przestrogi. PS. Mam małą działkę, zatem tylko kolektory pionowe - wiem że droższe ale za to pewniejsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabiał ...u nas wszyscy są zadowoleni. Różnice w dziennym zużyciu kWh zależą od tego jaki dom i jak zrobiona jest instalacja ( jeśli PC z kolektorem jest ok!) .

Garażowe ( może napisz o jaką chodzi? ) wcale nie muszą być gorsze a ich cena wcale nie odbiega za dużo od renomowanych.

Sugestie ? ...jeśli chodzi o poszczególne PC to te sprawy były wałkowane -cofnij się kilka stron ( łącznie z PC .." nową " :) Junkersa ..na stronie gł. Muratora )......

... dobry projekt podłogówki (i instalacji ) i dobry , fachowy instalator ( znający PC jaką zakłada ( co wcale nie jest regułą :( i warunki w jakich ma pracować i max efekty jakie można osiągnąć przy jej zastosowaniu ( temp. koszty )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większa jest różnica temperatur tym mniejszy jest przepływ w instalacji i mniejsze koszty pompowania : 1000 l/h X 5 C = 500 l/h x 10 C .

Więc o co wtym chodzi ? Oczywiste wydaje sie wszystkim ,że im niższa średnia temperatura instalacji tym wyższy COP . Granica różnicy temperatur 4-6 C wynika z optymalizacji procesu. Doświadczenie pokazuje że przy takiej różnicy temperatur uzyskujemy wysoki COP a jednocześnie koszty tłoczenia wody są do zaakceptowania. Przy zwiększaniu różnicy temperatur zmniejszamy przepływ w instalacji ale jedocześnie spada COP. A co będzie jeśli spadek wyniesie np. 2 C ? Oczywiście zgodnie oczekiwaniem COP wzrośnie, ale wzrosna też koszty tłoczenia wody na tyle że pożrą zyski z tytułu COP. A tak konkretenie to Przy różnicy temperatut 10C przepływ wody jest dwa razy mniejszy niz przy schłodzeniu 5 C , a opory hydrauliczne rosną 4 krotnie bo ich zależność od przepływu nie jest liniowa .

Co do długości cyklu pracy : zależy on wyłącznie od akumulacyjności instalacji i zapotrzebowania ciepła budynku. Oczywiście możemy tym sterować ustawiając histerezę czyli : o ile stopni musi się schłodzic woda w instalacji aby nastąpiło ponowne załączenie się instalacji. Ale tu też nie należy przesadzać. Dlatego najlewpsza jest podłogówka bo zawsze ma długie cykle , sama z siebie. Był tu na forum taki co się chwalił że ma histerezę 0.1 C - co jest przegieciem z drugą stronę. Nie widzę tu zależności od temperatur pracy podłogówki a raczej od grubości posadzki.

Normy niemieckie ( polskich brak) dopuszczają maksymalną temperaturę posadzki 28C co przy zasilaniu 40C może być przekroczone i powodować dyskomfort cieplny.

Zapotrzebowanie mojego domu jest na stronce: http://andromeda-blizniak-ozc.blogspot.com/2008/06/obliczenia-zapotrzebowania-na-energie.html, natomiast tutaj: http://andromeda-blizniak-ozc.blogspot.com/2008/06/projekt-andromeda-i-i-przerobki.html mozna zobaczyc powierzchnie (rzuty kondygnacji) -ramka zaznaczona czesc obliczana

 

Jesli mozesz (oczywiscie szacunkowo) "powiedziec" czy wspomniane 40*/30* proponowane przez wykonawce. Rozmawialem z nim jeszcze i przekonywal mnie ze jest w stanie tak wyregulowac, ze temp. wylewki bedzie wynosic 26*C - 28*C

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MD :)

wiem, ale obudowy są bardzo podobne ..zresztą PPC kiedyś miało inne . jeszcze to , że w PPC mają zbiornik na górze a Pamar/Hybomag mają duże odudowy ale nie mają w środku zbiornika na cwu ..u nich zbiornik jest osobno.

Jeszcze odnośnie sterownika ...zależy u kogo ..bo np. zyski ze scalania ( Pamar ) dopiero niedawno zastosowano w nowej Thermii .

 

chyba nikt nie ma ....oni zmienili wtedy co i obudowy także elementy składowe PC ( producent, inny dobór )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwopijco - nic więcej nie moge dodac ponad to co napisałem. świat jest pełen dziwaków i zbawicieli ludzkości, których nic nie przekona i do takich należy Twój wykonawca :) W sumie nie są to jakieś olbrzymie różnice , bo w skali Twojego domku wzrost kosztów eksploatacji to jakie 100 zł rocznie ! Może więc nie warto zawracać głowy ? Instalacja 35/30 to więcej rurek w podłodze , a więc i wyższy koszt inwestycji.

Argumenty instalatora są jednak dość niepokojące bo świadczą o braku przygotowania teoretycznego. Robi projekt techniczny instalacji czy robi "z głowy" czyli z niczego :D :D :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwopijco - jeśli projekt ogrzewania robi Ci ta sama osoba, co "liczyła" wentylację, to zacznij czytać literature fachową.

Pytanie do Ciebie - jak sądzisz ile wyniesie temperatura w pomieszczeniu (na wys. 150 - 170m) przy temperaturze posadzki 26 - 28 stopni?

I pytanie które poninieneś zadać "pojektantowi wentylacji": na podstawie jakich wskaźników obliczał, spytaj czy ma obowiazujacą normę PB-B-03430.

W moim odczuciu "facet" ma skłonności do baaardzo zbytniego zawyżania "wszystkiego".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hydrol Czlowiek mowil mi, ze przelicza wszytsko jakims programem i nie ma nic co by wychodzilo "z glowy" ale podparte ma wynikami. Dlatego pytam, skoro obliczal...

@sSiwy12 -to nie jest projekt wentylacji tylko szkic max zapotrzebowania na lato do chlodzenia domu, ktore musi "wydolic" moje GWC zwirowe (biedaczyna zakopany pod garazem). Instalacja musi pociagnac takie wartosci -wykonawca musi tak dobrac srednice rur etc. zeby dalo rade chlodzik chalupe. GWC mam na ok 450m3 zrobione

@nabial sorry, ale nie mam pojecia ile biora za odwierty bo mam generalnego wyk. na calosc i nie interesuja mnie "rozdrobnienia :wink: , ale firma z Poznania "Janar" -o ile dobrze zapamietalem napis na ich "samochodziku-odwierciku"

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hydrol Czlowiek mowil mi, ze przelicza wszytsko jakims programem i nie ma nic co by wychodzilo "z glowy" ale podparte ma wynikami. Dlatego pytam, skoro obliczal...

Pzdr.

 

No to go zapytaj czy program wylicza spadek COP wywołany wzrostem oporów tłoczenia przy wyższym spadku temperatury w obiegu górnego źródła. I dowiedz się co to za program, dotrzyj do autora i zadaj to samo pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOKRO ALE MAŁO MIEJSCA. NA CO SIE DECYDOWAC?

 

Mam taką sytuację ze wody gruntowe są wysoko i duzo. Niestety działka nie pozwala na kolektor poziomy. NIby powinno sie zrobić w takich warunkach studnie z przerzutem wody itd - sa na to idealne warunki. Jednak widze ze wszyscy sie tego boją, nie mają doswiadczen. No i to rozwiazanie ma jakies wady. Np dodatkowy element narazony na awarie (pompa głebinowa), zgody trzeba jakies chyba miec. Papierologia, czas.

 

Czy w takim razie zrobic dla swietego spokoju pionowe odwierty?

Jak uwazacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie jakie sa faktyczne dodatkowe koszty albo inaczej, jakie sa roznice w "spozyciu" en. elektr. dla obydwu przypadkow. Moze jest tak, ze oszczednosci przy 35*C/30*C pozre pompka, moze koszty mniejszego cop pokryje mniejsze zapotrzebowanie na en. elektr. pompka -no ale jeszcze czy opory nie pochlona tych oszczednosci?

Czy ktos sobie to wyliczal czy czysto teoretycznie macie zrobione -bo tak powinno byc lepiej, taniej etc..?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...