Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pominę tu oczywiste, argumenty przytoczone przez hydrola, oraz ewentualne aspekty ekonomiczne.

Ale takie postawienie sprawy przez wykonawcę:

Rozmawialem z nim jeszcze i przekonywal mnie ze jest w stanie tak wyregulowac, ze temp. wylewki bedzie wynosic 26*C - 28*C.

Spowoduje, że temperatura w pomieszczeniach wyniesie około 25 - 27 stopni, a tzw. odczuwalna + około 2 stopnie.

A pisałeś:

Sprawdzalem w mieszkaniu i dla mnie 20*C w pom. dziennych jest juz ponad stan

Oczywiście jest możliwe utrzymanie niższych temperatur podłogi, a tym samym niższej temperatury w pomieszczeniach, ale (przy 40/30) może spowodować to „pulsacyjną” pracę pompy ciepła, czego wspomniana pompa, jak i każde inne źródło ciepła, bardzo, ale to bardzo nie lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie jakie sa faktyczne dodatkowe koszty albo inaczej, jakie sa roznice w "spozyciu" en. elektr. dla obydwu przypadkow. Moze jest tak, ze oszczednosci przy 35*C/30*C pozre pompka, moze koszty mniejszego cop pokryje mniejsze zapotrzebowanie na en. elektr. pompka -no ale jeszcze czy opory nie pochlona tych oszczednosci?

Czy ktos sobie to wyliczal czy czysto teoretycznie macie zrobione -bo tak powinno byc lepiej, taniej etc..?

Pzdr.

 

A jakie doświadczenie z pompami ciepła ma Twój spec od podłogówki? On robi jedno i drugie?

 

Po stronie minusów są pewne wyższe koszty wymuszania obiegu i niższy COP.

 

Ja bym dodał, że dla pętli o spadku 10*C będzie trudniej optymalnie zaprojektować podłogówkę niż dla 5*C.

 

Co jest po stronie pewnych plusów? Dlaczego właściwie PC ma się włączać rzadziej? Na to chyba największy wpływ ma ustawienie histerezy oraz to czy PC nie jest przewymiarowana niż spadek temp. na pętlach podłogówki - czy to, że oddasz więcej energii na dwa razy mniejszej liczbie dwukrotnie dłuższych pętli ma jakikolwiek wpływ na częstotliwość załączeń się pompy?

 

Proszę ekspertów o wypowiadanie się za i przeciw bo to są ciekawe zagadnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno kiedys zajmowal sie produkcja PC - nie wiem ile lat temu, ale w rozmowie wydaje sie kompetentny, tyle ze mam kilka watpliwosci -ktore podalem

Nie jest zwolennikiem przewymiarowywania, ale obawiam sie ze nie do konca rozumie idee domow niskoenergetycznych, chociaz jak spytalem go o PC vaillent'a to "skrzywil" sie i dodal ze dobrzy to oni sa w wysokotemperaturowych urzadzeniach a PC to juz inna bajka -moje pytanie dotyczylo sterownikow

 

Tez wydaje mi sie (ale ja nie jestem zadnym autorytetem w tej dziedzinie), ze przy moim domu 5*C roznicy to swiat a wychlodzenie bedzie baaardzo powolne wiec i czestotliwosc zalaczania powinno byc duzo nizsza -moge sie mylic

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie jakie sa faktyczne dodatkowe koszty albo inaczej, jakie sa roznice w "spozyciu" en. elektr. dla obydwu przypadkow. Moze jest tak, ze oszczednosci przy 35*C/30*C pozre pompka, moze koszty mniejszego cop pokryje mniejsze zapotrzebowanie na en. elektr. pompka -no ale jeszcze czy opory nie pochlona tych oszczednosci?

Czy ktos sobie to wyliczal czy czysto teoretycznie macie zrobione -bo tak powinno byc lepiej, taniej etc..?

 

Pzdr.

jestem żywym przykładem sprawdzania się teorii w praktyce : wzrost mocy pompy obiegowej to kilkadziesiąt Wat a wzrost mocy grzewczej kilkaset. Przy spadkach mniejszych niż 4C efekt już nie jest atrakcyjny bo trudny nawet do zauważenia. Mam pompę ciepła z licznikiem en. elektrycznej i ciepłomierzem to piszę co widzę :D , a pompa obiegowa ma trzy biegoi to mogę sobie codziennie eksperymentować , czy to prawda.Prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOKRO ALE MAŁO MIEJSCA. NA CO SIE DECYDOWAC?

 

Mam taką sytuację ze wody gruntowe są wysoko i duzo. Niestety działka nie pozwala na kolektor poziomy. NIby powinno sie zrobić w takich warunkach studnie z przerzutem wody itd - sa na to idealne warunki. Jednak widze ze wszyscy sie tego boją, nie mają doswiadczen. No i to rozwiazanie ma jakies wady. Np dodatkowy element narazony na awarie (pompa głebinowa), zgody trzeba jakies chyba miec. Papierologia, czas.

 

Czy w takim razie zrobic dla swietego spokoju pionowe odwierty?

Jak uwazacie?

ja mam pompę woda-woda i jestem zadowolony. Opory wykonawców są w pełni uzasadnione bo to najbardziej kapryśne źródło ciepła. Woda nie tylko ma być, ale ma być płytko i w dodatku nie zawierać żelaza. Żelazo w zetknięciu z powietrzem tworzy nierozpuszczalny w wodzie wodorotlenek i zalepi wymiennik , ale przede wszystkim stunie zrzutową.

Odwiert pionowy zawsze zda egzamin, a woda-waoda tylko w wyjątkowych wypadkach i nikt nie da gwarancji na jak długo , bo nawet skłąd chemiczny może się zmienic lub woda zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie Ekspert jak Hydrolek :D ale pozwolę sobie kilka słów ...co Wy ciągle " czepiacie się " PC ( złe określenie, przepraszam i brzydkie :( ale nie mogłam znaleźć lepszego ) ... to podłogówka sama w sobie ma być dobrze zaprojektowana i dopiero jak tak będzie to instalator ustawia PC odpowiednio do tej podłogówki ( instalacji ) a nie odwrotnie .

Jeszcze jedno ...mój dom nie jest murowany . ale gdybym budowała taki dom to pierwsze pytanie zadane projektantowi brzmiałoby ...na ile.. najniżej ... Pan potrafi zejść w takim domu jak mój ( przy np.20*C wewnątrz ) .... i dopiero od tego wiedziałabym , że powrót ma mieć te 4-5 *C niżej .....więc ustalanie z góry na 35 jak może dałoby się na 34 czy 33 w/g mnie jest kompletnym nieporozumieniem .

 

ps. bo tak robią wszyscy mnie nie przekonuje :) zawsze byłam inna , niestety :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka moja uwaga na temat podłogówki i temperatur. Te temperatury obliczeniowe są podawane tylko maksymalne, to znaczy przy -24o jak u mnie. Przecie przez 90 procent sezonu grzewczego woda dopływająca do podłogi będzie nieco chłodniejsza, ponieważ automatyka (regulacja pogodowa) ma za zadanie ja obniżyć, nieprawdaż. To tylko dygresja, niewielki dopisek do dynamicznej dyskusji na temat temperatury wody, COP itd itp :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza jak najbardziej i tak jest (np.-24 ) ale czy nie denerwowałoby Cię gdyby przy tej temp . miałbyś 40/35 jak mógłbyś mieć 35/30...to 5 stopni więcej ...to też znaczy , że przy wszystkich temp. zewnętrznych masz te 5*C więcej bo taka jest gęstość rurek itd. ..tak , że to się odnosi do całości a nie tylko do temp. -24.

PC jest urządzeniem specyficznym ...tu czym mniej " podnosisz" tym taniej i po co mieć coś drożej jak można mieć taniej .

To oczywiście nie argument ...ale nawet dostawcy i producenci PC zauważają , że jest to urządzenie najbardziej wydajne w niskich temp. wszak u wszystkich jest podawana temp. 0/35*C co. ( COP ) a nie jakaś inna ( 0/50*C ...jest dla cwu )

PS. COP będzie inne dla 0/35 i inne na (-) dla 0/40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwila rozmawiałem z "guru" na tematy cieplne (inzynier-instalator). Przekonywał mnie godzine ( a dzwoniłem na kom :evil: ) ze we wszelkich wyliczeniach NA DZIS kondencacyjny kocioł gazowy z buforem i solarem (ewentualnie) jest daleko tanszym rozwiazaniem. Ze niby w domach w ktorych instalowal rachunki za rok nie przekraczaja 2500 pln, z ciepła woda. Na propanie 3500. Ja juz i tak chcę pompę ciepła ale moze rozwiejecie te watpliwosci? Juz z samego forum lepiej jest z Wami niz "gazownikami".

Podkreślalem przyszlosc, ale wybijał mnie ze prad ma przed sobą ogromne podwyzki. No słucham. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro na propanie osiąga 3.500,-, to na instalacji z PC wyjdzie około 1.000,- :lol:

:D :D :D boska prawda :D :D :D

Takie dyskusje były toczone w niemczech przez loobby gazownicze. Skutkiem czego wprowadzono certyfikację instalatorów pomp ciepła ,co im nie zaszkodziło. Marny ten guru bo żadne źródło nie sprosta porównaniu tylko kosztów ekspoatacji . Cienias . Niech się nie chwali swoim inż bo obciach robi :D :D :D A już solarem to zupełnie bąka puścił :evil:

Moje obserwacje wskazują , że najgorszymi instalatorami pomp ciepła są byli lub równolegli instalatorzy kotłów gazowych . Nie rozumieją zasadniczych różnic i przenoszą bezmyślnie rozwiązania technologiczne kotłowni do pomp ciepła. Lepszy juz kompletny laik ( np elektryk) bo ten ma tysiące wątpliwości, czyta, pyta, zastanawia się i często robi dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dodając, z czystej złośliwości :oops: , to "guru" też słabeńki z matematyki, albowiem powszechnie wiadomo, że koszt ogrzewania "propanem" jest blisko 3 razy wyższy niż gazem ziemnym :lol: - dokładnie rzecz ujmując 2 - 2,5 "raza" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dodając, z czystej złośliwości :oops: , to "guru" też słabeńki z matematyki, albowiem powszechnie wiadomo, że koszt ogrzewania "propanem" jest blisko 3 razy wyższy niż gazem ziemnym :lol: - dokładnie rzecz ujmując 2 - 2,5 "raza" :)

 

tez mnie zatkało bo wiem jak ludzie płaczą z tym propanem. NIe wiem, moze jakis lobbysta, bo mowil ze kocioł kondensacyjny daje ok 40% oszczednosci wzgledem normalnego kotła. Z tego co czytalem max 15-20%. NO i wielkie korzysci z systemu z buforem i solarem. Wszedzie slysze ze solar w tym klimacie to bardzo dyskusyjne rozwiazanie. Dziwne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

od dłuższego czasu śledzę to forum, wasze dyskusje są nieocenionym źródłem wiedzy :D

Mam prośbę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Ponieważ sytuacja na mojej działce wygląda tak, że po wybudowaniu domu wjazd na teren ogrodu, gdzie zamierzam wykonać odwierty, będzie bardzo utrudniony, Chcę wykonać odwierty przed wykonaniem fundamentów. Czy można wykonać odwierty dla PC przed rozpoczęciem budowy domu? Na jakim etapie budowy najkorzystniej jest wprowadzić przewody dolnego źródła do domu.

 

Bodzio-Bydzia

Zakładam że jesteś z okolic Bydgoszczy - czy możesz podać namiary wykonawcy twojej instalacji PC i wystawić mu opinię.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotek 66 ( lubię koty naturalne :D )

oczywiście , ze możesz zrobić przed budową domu ale ...musisz wiedzieć gdzie ( żeby zachować odległości i odwiertów od siebie i od domu ) , musisz wiedzieć do jakiej PC konkretnie bo z tym się wiąże ich ilość i głębokość. ( studzienka czy bez ?) , musisz znać usytuowanie gdzie będzie stała PC w domu , żeby było wiadomo z której strony najlepiej podejść.

Trzeba wykonać przepusty przez fundament, można nawet przy końcu ( pom. gospod jeszcze bez posadzki ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, nie musisz jeszcze niczego az tak dokladnie planowac -dojscie do domu, ale musisz wiedziec gdzie beda fundamenty zeby (jak wspomniala bonetka) nie "wpierniczyc sie w nie" :wink:

Nalezy zwrocic tez czasem uwage poszczegolnym wykonawcom zeby nie rozwalili Ci wystajacych "kikutow" rurek, samo rozwalenie nic nie szkodzi bo i tak beda ucinane ok. 1,5m pod ziemia i laczone jakimis kolankami etc... ale gorzej jak piasek/ziemia dostanie sie do rurek przez pekniecia. Jesli dokladnie okreslisz gdzie sa odwierty to moze da sie je zakopac -te kikuty i nie narazac ich wowczas na uszkodzenie

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...