Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jeszcze tylko to ..., że niekoniecznie muszą być łączone pod ziemią ja wspomniał Piwopijca ( studzienka ) ..robi się różnie .....mogą być w jednym kawałku np. W W ...mamy dwa końce z jednego ( x2 ) i one wchodzą bezpośrednio do domu i tu jest jakby rozdzielacz ..tzn.z 4 na dwa ( zasilenie/powrót)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

bonetka

Wiedziałem że ten nick zdziała cuda :D

 

Projekt domu już prawie jest, miejsce na pompę też, a jeżeli chodzi o rodzaj pompy to rozmawiałem z dwiema firmami:

1. Ciepłodom z Bydgoszczy PC DANFOS i 6 odwiertów 30m

2. Eko ze Słupska PC IVT i 2 odwierty 90 m

Obawiam się że przewody mogą zostać uszkodzone podczas budowy-szczególnie gdy wjedzie koparka.

Studzienka byłaby dobrym rozwiązaniem ale czy to znaczy że przewody są łączone w studzience, a wydaje mi się że nie powinny (chyba że jestem w błędzie).

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słupsk ( IVT ) jest dobrym ośrodkiem tylko IVT nie nadaje się do pełnego sterowania tylko w taniej taryfie bo ma jeden przedział dobowy .

Danfoss ..( to Thermia włożona w pudełko z logo danfossa ) i.... żadnego sterowania czasowego ...jest za to zdalne bodajże za 1300 ( bo ostatnio potaniało z 1700) ...dowiedz się jak zamierzają to rozwiązać? ( chyba , że nie potrzebujesz i bedziesz grzał w jednej ) ....i zapytaj kiedy będą nowe sterowniki do Danfossa ....chyba muszą niestety wkładać je do nowych PC w znaczeniu egzemplarza ( i tam zdalne w standardzie) ...bo starych sterowników przeprogramować się chyba nie da ....( nowe będą wizualnie wyglądać inaczej i będą najnowocześniejsze na rynku tzn. niby mają takie być :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Dziś kolejny dzień zmagań rozpoznawczych z moja pompą. Tak czytam ostatnie wpisy. Mam pytanie w jaki sposób można ustawić różnicę między we a wy na CO? Czy to jest do ustawienia przeze mnie czy to kwestia tylko projektu podłogówki i wykonastwa? Może nie do końca zrozumiałem tematu. Czy jeśli u mnie temp wył na CO wynosi 29,3C a temp, a we w tym momencie jest 39,2C to mam ustawione na 40/30? Czy to tak rozumieć?

Przepraszam za, może amatorskie pytanie :oops:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetka

Dzięki za informację, nie myślałem że może być z tym problem, czytałem gdzieś że sterowanie czasowe można realizować poprzez sterownik/regulator pokojowy. Wiem że Danfoss to Thermia, sprzedawca zachwalał że Danfos ma fabrykę w Polsce i z tego powodu nie będzie problemu z serwisem. Generalnie szukam wykonawcy z doświadczeniem, marka urządzenia ma mniejsze znaczenie chociaż wolałbym IVT - oprócz braku sterowania, nie znalazłem żadnej złej opinii o tym urządzeniu.

Szczególnie jestem pod wrażeniem:

http://portal.gbnet.pl/index.php?option=com_smf&Itemid=86&topic=171.0

dla mnie jest to jedna z najbardziej wiarygodnych informacji która pozwoliła mi podjąć decyzję,

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotek 66 ....widocznie jeszcze za mało czytałeś, ja jestem użytkowniczką IVT od 3 lat ..to tak a propos tego czytania :)

Wit 74

nie wiem czy zauważyłeś ale ....krzywa grzewcza jest realizowana właśnie w odniesieniu do temp.powrotu i w zależności od niej jest ustawiana tzn. dotąd PC podgrzewa tę wyjściową na podłogówkę dopóki temp. powrotu z niej nie osiągnie temp. wynikającej z krzywej grzewczej . Czyli sama PC realizuje tę temp. powrotu w zależności od temp. zewnętrznej ( pogodówka ) .

Jest jeszcze histereza ( reg 2-15) i tę ustawia się samemu to np.ustawione 5 *C będzie znaczyło , że np . jak ma nagrzać wodę 25*C ( zależy od zewnętrznej ) to nagrzeje do 27,5*C ( wyłączy się ) a zacznie grzać przy 22,5 ( załączy się ) ( 5 podzielone na dwa daje 2,5 w każdą stronę ) . To inaczej moment załącznia i wyłączania grzania co. ( czy cwu jeśli dotyczy cwu ).

To dotyczy jakby zasilania , powrót to inna sprawa .

Tak , że projekt to jest swoją drogą ( jakaś gęstość itd ) a ustawienie podłogówki przez PC swoją ...co tzn. , ze jeśli projekt jest zrobiony na wysoką temp. ( rzadko rurki ) to nie ogrzejesz się daną krzywą tylko wyższą.

Dzisiaj jest u mnie 9,5*C ...a TY masz akt. 39,2*C to co będzie jak będzie -10 *C albo więcej ..ile wtedy będzie ?.....uważam , że jest wysoka krzywa ....a kto ją ustawiał Ty czy instalator? ...i różnica między zasileniem a powrotem czyli dT jest 39,2-29,3=10 ...dużo ...za dużo ...cały czas mówimy to o 4-5*C. ...

Nie jestem ekspertem ale tak mi się wydaje

 

ps. wiem , ze w instrukcji jest napisane 7-10 dT zasilanie/ powrót ale my tu mówimy i zalecamy 5*C .

Zobacz, Ty masz 39,2 *C ~ 40*C teraz a jest u Ciebie ileś tam ( np.+10*C ) ...a my mówiliśmy o projekcie , że przy -20*C czy -15 , czy -10*C ostatecznie będzie szło +40 *C ...więc jak to się ma .....rozumiesz o co chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

 

Instalator zostawił u mnie krzywa na 2. Bez dodatkowej regulacji. Czujnik GT5 pokojowy na 22C. Przez 3 tyg pompa nie dociągala do 20,9C. Instalator zasugerowal bym podniosł krzywą na 3, a dokladna regulacja +2C.

Po 3 dniach w domu miałem 21,8 C. Tak pracuje 10 dni. Nie osiagnąłem 22C wg czujnika GT5. Mierzyłem temp podlogi w kilku pomieszczeniach i tak: na 1 poziomie mam od 19 -21 C ale na 1 piętrze mam 18-19C. U góry mam za zimno. Do tego wlasnie tak wysoka temp we na CO. Trochę mnie to wszystko martwi. A wcale nie mam tak ciepło

W ktorym pkt menu reguluje histerezę?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to coś jest nie tak, krzywa niby dobra ( ja mam na razie 1,7 + podbicie +2 w nocy i teraz +24 ..i słońce ) .......i zimno ?????

wejdz w menu serwisowe i sprawdż ( trzymaj przycisk menu ....dopóki nie pojawi się access-sewice ) i tam w menu 1.4 ...zobacz co masz na jaką wartość masz ustawione ....

 

a może masz coś zapowietrzone w instalacji bo przecież ona GRZEJE i to WYSOKO .....a tylko dalej nie idzie ...może masz poprzykręcane coś .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bonetko

Dziś sprawdze.

Właśnie rozmawiałem z szefem firmy instalacyjnej mojej pompy. Uważa mnie za kłopotliwego klienta . Dziwił się po co mi czytanie temp na pompie np: właśnie temp. we: i wy: na CO. Twierdzi,że jestem pierwszym ktory o to pyta. Wg niego 7-10C rożnicy jest bardzo dobrze i nie mam tam wnikać za bardzo..........

 

dlatego ciesze sie,że jest to forum. Tylko co dalej? Czy to jest faktycznie dobrze?

A co z róznica temp. w roznych pomieszczeniach ( 2-3C)?

Zapowiedzial,że podjedzie za tydzień. Zobaczymy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli miałam rację , ze masz 10 .....

( dopisywałam jeszcze to ps jak pisałeś swój ...doczytaj )

ale on jest odpowiedzialny ( chyba ? ) za całą instalację , bierz go za gatki i niech coś robi , tak nie może być.!!!!! Tylko błąd ( oprócz tego powrotu ) jest nie w PC tylko gdzieś w instalacji bo jakby nie puszcza na podłogówkę ....

Te 2-3 *C różnicy wskazuje wyraźnie ( jeśli w rozdzielaczu nie masz siłowników...bo może masz i są pozakręcane czyli nie puszczałyby na podłogówkę ) .....jak nie masz term. z czujnikiem to chociaż przylóż rękę i zobacz czy szyna wyjściowa na co. i powrotna ( w rozdzielaczu ) jest ciepła ...czuć różnice dużą ...czy rzeczywiście tam tak jest tzn. ta temp jaka wychodzi z PC ...jeśli tak jest ...tzn. , ze ewidentnie gdzieś jest albo zapowietrzone albo zły przepływ albo coś w tym stylu .....bo znaczy , że PC tyle rzeczywiście daje i nie gubi gdzieś po drodze ...sprawdż tak samo górę ...zobacz czy są tak samo ciepłe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopisywałam właśnie te dwie linijki :)

ależ Wituś :) my tu po to jesteśmy aby właśnie zatruwać , no co Ty ...

zatruwaj do woli :lol: i pisz .....taki termometr z czujnikiem ( taką końcówką na kablu którą można dopiąć do szyny kosztuje ze 30 zł ) ale myślę , ze dasz sobie radę .. jak nie ręką to przyłóż zbiorniczkiem rtęci zwykłego termometru ...będzie jakiś błąd ale nie aż tak duży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Przekonywał mnie godzine ( a dzwoniłem na kom :evil: ) ze we wszelkich wyliczeniach NA DZIS kondencacyjny kocioł gazowy z buforem i solarem (ewentualnie) jest daleko tanszym rozwiazaniem. Ze niby w domach w ktorych instalowal rachunki za rok nie przekraczaja 2500 pln, z ciepła woda. ...Podkreślalem przyszlosc, ale wybijał mnie ze prad ma przed sobą ogromne podwyzki. No słucham. 8)

 

To może by ci przesłał te wyliczenia a Ty je opublikujesz w wątku?

 

rachunki bardzo się rożnią w zależności od zapotrzebowania energetycznego i zużycia cwu, więc to taki sobie argument

 

nie sądzę aby długoterminowo podwyżki prądu były większe niż gazu, który jest o wiele bardziej zmonopolizowany i w ciągu kilkudziesięciu lat go zabraknie, a ewentualne technologie produkcji syntetycznej (?) raczej tańsze nie będą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam zwrócić uwagę , ze jedynie IVT ma tę krzywą grzewczą odniesioną tak po hebrajsku ...do temp. powrotu . W reszcie NIbe , Viessmann . Danfoss ..krzywa grzewcza jest realizowana w odniesieniu do temp. zasilana czyli temp. wychodzącej z PC na podłogówkę ..........i uważam , że tak powinno być ...pewnie , ze dochodzi się do tego samego i w IVT ale po co z odwrotnej strony ? :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam zwrócić uwagę , ze jedynie IVT ma tę krzywą grzewczą odniesioną tak po hebrajsku ...do temp. powrotu . W reszcie NIbe , Viessmann . Danfoss ..krzywa grzewcza jest realizowana w odniesieniu do temp. zasilana czyli temp. wychodzącej z PC na podłogówkę ..........i uważam , że tak powinno być ...pewnie , ze dochodzi się do tego samego i w IVT ale po co z odwrotnej strony ? :wink:

 

Naprawdę sterują krzywą grzewczą wg temperatury zasilania?

 

Z punktu widzenia typowych rozwiązań automatyki to rozwiązanie IVT wydaje się być bardziej sensowne. Wartość zadaną zazwyczaj ustawia się i mierzy na wyjściu sterowanego układu - w przypadku podłogówki nie może to być pomiar temperatury w pomieszczeniu bo bezwładność układu jest zbyt duża ale żeby mierzyć na zasilaniu? Taki system będzie zapewne bardziej wrażliwy na regulacje przepływów na rozdzielaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IVT jest jedyną Firmą wśród wymienionych ( + Vaillant ) gdzie na rys.krzywych grzewczych ..na osi pionowej Y jest temperatura powrotu ...u reszty jest temp. zasilania ...... oczywiście na osi X jest temp. zewnętrzna u wszystkich ...

System sterowania ogrzewaniem Fighter 1240 jest sterowany przez temp. zewnętrzną.. Oznacza to , że temperatura zasilania jest regulowana w odniesieniu do bieżącej temperatury na zewnątrz

 

Alpha Inno Tec...też ma temp. powrotu jak IVT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IVT jest jedyną Firmą wśród wymienionych ( + Vaillant ) gdzie na rys.krzywych grzewczych ..na osi pionowej Y jest temperatura powrotu ...u reszty jest temp. zasilania ...... oczywiście na osi X jest temp. zewnętrzna u wszystkich ...

System sterowania ogrzewaniem Fighter 1240 jest sterowany przez temp. zewnętrzną.. Oznacza to , że temperatura zasilania jest regulowana w odniesieniu do bieżącej temperatury na zewnątrz

 

Alpha Inno Tec...też ma temp. powrotu jak IVT

 

Hmm, a to nie jest aby kwestia terminologii? Traktując układ całościowo, tzn razem z budynkiem, można przyjąć że temperatura obiegu zawsze jest temperaturą zasilania, bez względu na to gdzie jest mierzona, na wejściu czy na wyjściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, chodziło mi tylko o odniesienie ale .......... bez przesady inst. czytają wszyscy i nie każdy musi być hydraulikiem ........zasilanie logicznie , to woda opuszczająca PC i wpadająca do rozdzielacza a powrotu to opuszczająca rozdzielacz i powracająca do PC .....chyba różnica jest ......... jak można podgrzewać powrót jak warunkiem koniecznym do tego jest podwyższenie zasilania ...to nie działa w oderwaniu ...a skoro tak, to po co robić masło maślane :wink:

 

ps.że też nie ma mądrego na te agresywne reklamy wpychające się wszędzie , i przeszkadzające maksymalnie , gdyby to zależało ode mnie zrobiłabym z tym porządek raz dwa. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich od rana.

Wczoraj pobiegałem trochę przy rozdzielaczach( są 4 szt) i przy pompie.Ale kolejno:

- zmieniłem krzywą na 2,3 ( było 3)

- dokładna regulacje zmniejszyłem do + 0,5 C ( było + 2 C)

- temp wew. podniosłem o 0,5 C na 22,5 C

...i w sumie temp w pomieszczeniu podniosła się do 22,2( było poprzednio 21,7 C), czyli ok

 

W rozdzielaczach są dwie szyny. Gorna ( domniemuje zasilenie) i dolna ( powrót). Na parterze rozdzielacz I:górna szyna miała 33C, dolna 24C

rozdzielacz II: górna szyna miała 34C,dolna 25C

I piętro: rozdzielacz I.....zimny( ale wszystko odkrecone), okazało się ,że musiałem odpowietrzyć układ. Po tym górna szyna 29C( mniej niż parter) a dolna szyna 19C( zimna)

rozdzielacz II: górna szyna 31C, dolna szyna 20C( stąd jest ogrzewana także łazienka) chyba mało, bo zimno jest.

 

I najciekawsze....histereza ustawiona na 5C. A u mnie rożnica we/wy na CO ciągle 10C. Zmniejszyłem ją na 4, pózniej na 3. A różnica we/wy okolo10C nadal. Nie rozumiem wogóle tego wszystkiego. Dokładnie to temp wył /powrotu była 28 C a temp we na CO w tym momencie 37,9C.

Ciekawe jaka temp zasilnania będzie przy O C lub -10 C - 50-60 C?

Ale chyba z pompąciepła wszystko ok. Mnie instalacja wydaję sie być podejrzana bardziej. Muszę przejrzeć zdjęcia z frontu robót, czy rurki CO są faktycznie tak gesto ułożone jak na projekcie powykonawczym .

 

Pozdrawia i mlego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...