Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

I najciekawsze....histereza ustawiona na 5C. A u mnie rożnica we/wy na CO ciągle 10C. Zmniejszyłem ją na 4, pózniej na 3. A różnica we/wy okolo10C nadal. Nie rozumiem wogóle tego wszystkiego.
Żeby zmniejszyć różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem musiałbyś zwiększyć przepływ (pompę obiegową ustawić na wyższy bieg). Histereza to zupełnie inny parametr - decyduje w jakim zakresie będzie wahała się temperatura. Która temperatura ? To zależy już od konkretnego sterownika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wit :) ja Cię bardzo, bardzo przepraszam ....myślałam , że tam masz właśnie żle ustawione. Ja mam 5 i rzeczywiście różnica GT1 jest 5*C. Pisałam też o przepływie , że może żle jest ustawiony ...u mnie pompa obiegowa na instalację ( poza PC ) jest ustawiona na zakres 3 .( Grundfos UPS 25-40 /180 )

Chyba oni nie zmieniają w środku PC pompy ogrzewanej wody ...ale zdejmę obudowę i sprawdzę ile tam jest .

Pompa ogrzewanej wody Wilo RS 25/6-3p ..jest ustawiona na zakres 3 .

 

tylko eliminacją poszczególnych prawdopodobnych przyczyn można się dowiedzieć dlaczego ? ..inaczej się nie da .

Ty masz duży dom ...bo dużo rozdzielaczy ...jest jedna pompa a dobrze dobrana do instalacji (wydajność, podnoszenie ) i na jakim zakresie chodzi ? ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie piszecie.U mnie podobnie. Różnica temp wej/wyj. to ok 10stC. Pompa obiegowa na II biegu (tak ustawia instalator).Opierając się na praktyce hydrola wskazanym jest zwiększyć przepływ (pompka na III bieg) celem zmniejszenia różnicy wej/wyj? Wygląda to na logiczne działanie.
hydrol ma ułatwione zadanie. Ma licznik energii i ciepłomierz, więc może na bieżąco śledzić jak zmienia się COP w zależności od ustawień biegu pompy obiegowej górnego źródła PCi. W innych przypadkach należałoby to przeanalizować na podstawie dodatkowego zużycia energii elektrycznej przez pompkę obiegową i zwiększonym COP PCi (zależność COP od różnicy temperatur między dolnym i górnym źródłem - wg dokumentacji PCi).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

Nie przepraszaj mnie. Za kazdym razem dowiaduje sie nowych rzeczy tutaj i przerabiam( próbuje) u siebie. I dobrze. Do tej pory nie wiedziałem ,że tak wiele rzeczy zależy od siebie, a dokładniej od obserwacji samego użytkownika. Sadziłem ( jak mówil mój instalator), że nie mam co tam grzebać bo to praktycznie samo chodzi. Tu sie okazuje, by samo chodziło wiele rzeczy musi ze soba grac. Gdybym mial wszystko dobrze nie pytal bym i bym nie wiedział.

Uważam ( choć jestem totalnym laikiem z ciepłownictwa),ze z przepływami też mam cos zle.

Pytasz czy duzy dom - nie, mały 140m , ale: rozdzielacz w garażu, rozdzielacz na parterze, rozdzielacz na I piętrze i rozdzielacz dla pokoju( pólpiętro) nad garazem.. Temp podlogi w garażu 23 C a mialo być 11C. Stąd mysle,że trzeba u mnie pokrecic nastawami - zmienic cisnienie i skierowac je tam gdzie mam za zimno. Choć może to wcale nie tak.

Nie wiem jak mam pompke ustawioną i nie wiem nawet jaka mam :D Do tej pory nie wiedziałem,że moze miec ona taki wpływ. To rowniez sprawdzę....i przestawie jesli bede umiał

 

Ps. Za kilka tygodni moj proces poznawczy, doprowadzi mnie może wreszcie do podstawowej wiedzy w tym zakresie i moja instalacje do ładu

 

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadziłem ( jak mówil mój instalator), że nie mam co tam grzebać bo to praktycznie samo chodzi.

 

To samo chodzi, owszem, ale pod warunkiem, że instalator zapyta jaką chcesz mieć temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i porach dnia, ustawi i sprawdzi, i jeszcze sam zapyta czy tak jest dobrze. Mam tylko wątpliwośc czy tacy instalatorzy istnieją, zwłascza że Era na razie nie montuje pomp ciepła :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witusiu ...jak miło , że się na mnie nie denerwujesz ..........

Mnie też to nie interesowało dopóki nie przyszedł r-k za energię i dopiero od tamtej pory zaczęła się moja przygoda z PC. U mnie były za wysokie nastawy a przykręcone kaloryf. i podłogówka ...szło na instalację ( a było na + ) około 50*C + włączała się grzałka .....a tu blokowało ..a przecież trzeba zapłacić za to co produkuje PC .

Napisz jeszcze koniecznie czy masz cokolwiek w tych rozdzielaczach tzn. czy masz np. siłowniki i w każdym pokoju ( czy na poziomie ) regulator ( termostat ) ...czy one są "gołe" . ( czy tylko jest GT 5 i jeden termost ) .....jeszcze tak zobacz ( masz czyste bo to nowa instalacja i widać ) ja masz ustawiony przepływ ( tam jest taka podziałka od 1-4 ) na ile ( ja mam na 1,5 nie mówię , że dobrze czy żle ) masz ustawione ?....czy wszędzie jednakowo ? ...bo chyba logiczne , że powinien być różny w garażu i w pokojach .....

Zbierz max informacji ...wtedy będzie łatwiej ......

A Twój instalator to fachowiec .........dotąd się reguluje aż będzie dobrze i On powinien zostawić instalację wyregulowaną super ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

Dziękuję,że tak pomagasz. Az mi wstyd, bo nie wiem co to jest siłownik( jak wyglada) może on jest, ale nie wiem ,ze to on :D .Nie wiem też co masz na myśli piszac o termostacie gołym. Czy chodzi o te ( u mnie) białe pokretła na szynie do ktorej dochodza niebieskie rurki - inaczej nie umialem zapytać ? :D No i wreszcie w ktorym miejscu ty obserwujesz ten przepływ?

Wszystko to chcialbym sprawdzic, tylko dla mnie branżowe określenia nowe sa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

Dziękuję,że tak pomagasz. Az mi wstyd, bo nie wiem co to jest siłownik( jak wyglada) może on jest, ale nie wiem ,ze to on :D .Nie wiem też co masz na myśli piszac o termostacie gołym. Czy chodzi o te ( u mnie) białe pokretła na szynie do ktorej dochodza niebieskie rurki - inaczej nie umialem zapytać ? :D No i wreszcie w ktorym miejscu ty obserwujesz ten przepływ?

Wszystko to chcialbym sprawdzic, tylko dla mnie branżowe określenia nowe sa....

http://img.nokaut.pl/p/83/13/8313c499c7c25950a121ef8649884dc2500x500.jpg

Przepływomierze to te białe elementy z podziałką na górnej belce rozdzielacza :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zaraz będziesz wiedział po prostu nie wiem jak u Ciebie jest i gdybam :)

Na zdjęciu jest kawałek rozdzielacza ..na górnej szynie są przepływomierze ( mają podziałkę i tam ustawia się przepływ ..na dolnej powrotnej może nie być nic ( leci niezakłócone te niebieskie nakrętki ) albo jest siłownik ..to ta niebieska czapeczka i ona współpracuje z reg ( 2 zdjęcie ( i daje tyle ile jest ustawione na zakresie pokrętła )

http://fulereny.blink.pl/mum/p..jpg

http://fulereny.blink.pl/mum/p.1.jpg

 

Henoczek był szybszy :D

Henoczku napisz może jaki u Ciebie jest ten przepływ ..wiem , wiem , ze od wielu czynników zależy ale tak dla przykładu jaki masz na podłogówkę , jak się waha od ilu do ilu w zależności od pomieszczenia ...

 

"goły" rozdzielacz to bez siłowników, bo tak ma czapeczki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Ten moj rozdzielacz przypomina raczej Henok-a. Tyle,że na górnej szynie mam czerwone kapsle. Pewnie je trzeba wyjać by czyms tam pokrecic. Z pewnościa nie widac od gory co tam jest na tych zaslepkach bo obudowa rozdzielacza jest tuz nad nimi- tak mi to złożyli. Dolna szyna wyglada podobnie jak u w/w :D tyle,że mam białe pokrętła.

 

Ps. Moge zdjecia przesłac na maila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doklladnie. 3 tyg. temu dwoch" madrych" wpadło z imbusami i protokołem powykonawczym i wg niego krecili, tzn. zakrecili i o zadana ilość obrotów odkrecali. I tak wygladała ich regulacja. Prawda,że to proste :D ?....tylko jakies malo profesjonalne i nie skuteczne jak widać.

 

oj bedzie rozmowa we wtorek......obiecali przyjechać, nawet wlasciciel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku napisz może jaki u Ciebie jest ten przepływ ..wiem , wiem , ze od wielu czynników zależy ale tak dla przykładu jaki masz na podłogówkę , jak się waha od ilu do ilu w zależności od pomieszczenia ...

Może to mało profesjonalne podejście, ale odpowiedź brzmi ... nie wiem :(.

Zadbałem o to, żeby poszczególne pętle były o zbliżonej długości (67m +-5%).

Rozdzielecz mam bardzo prosty, nawet nie systemowy, tylko złożony gotowych segmentów z zaworkami i złączkami do rury pex-al-pex.

Najpierw miałem zainstalowaną pompę obiegową 25/40 ale okazała się za słaba - róznica temperatur miedzy zasilaniem i powrotem była rzędu 10 st. C. Wymieniłem ją na 25/60 i w tej chwili chodzi na II biegu, różnica temperatur jest ok. 5 st. C. Podłogówkę mam o bardzo dużej bezwładności w stosunku do mocy PCi. Podgrzanie całej jej masy o 1 st. C wg obliczeń zajmuje ok. 8h. Oczywiście w podobnym tempie oddaje też zakumulowane ciepło :).

Pozwala mi to na włączanie PCi w dogodnym czasie, bez istotnego wpływu na temperaturę w domu. Obecnie korzystam z ciepłych dni i włączam PCi w dzień na kilka godzin (PCi pracuje jako powietrze - woda). Ponieważ jeszcze mam taryfę budowlaną tak jest dla mnie korzystniej. Jak już będę miał docelową taryfę G12 pompa ciepła będzie pracowała tylko w tańszej taryfie, chyba, że zapotrzebowanie na ciepło będzie wymagało dłuższą jej prace - takiej sytuacji spodziewam się przy temperaturze zewnętrznej poniżej minus 5 st. C.

Na razie PCi jest sterowana tylko programatorem czasowym (np. od 10:00 do 14:00).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadbałem o to, żeby poszczególne pętle były o zbliżonej długości (67m +-5%).

Rozdzielecz mam bardzo prosty, nawet nie systemowy, tylko złożony gotowych segmentów z zaworkami i złączkami do rury pex-al-pex.

Najpierw miałem zainstalowaną pompę obiegową 25/40 ale okazała się za słaba - róznica temperatur miedzy zasilaniem i powrotem była rzędu 10 st. C. Wymieniłem ją na 25/60 i w tej chwili chodzi na II biegu, różnica temperatur jest ok. 5 st. C. Podłogówkę mam o bardzo dużej bezwładności w stosunku do mocy PCi. Podgrzanie całej jej masy o 1 st. C wg obliczeń zajmuje ok. 8h. Oczywiście w podobnym tempie oddaje też zakumulowane ciepło :).

 

Pozwolę sobie na kilka szczegółowych pytań:

1. Co oznaczają parametry 25/60 - na jaką objętość podłogówki to wystarcza, tzn ile masz pętli i o jakim przekroju?

2. W jakich punktach mierzysz różnicę temperatur - na wyjściu/wejściu pompy czy na czujniku powrotu? Kiedy - w momencie wyłączenia się pompy po cyklu co?

3. Jak grubą masz warstwę jastrychu nad rurkami i co na podłogach? Jak się liczy czas podgrzania masy jastrychu o 1st.C?

 

Pozdr

ZB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie na kilka szczegółowych pytań:

1. Co oznaczają parametry 25/60 - na jaką objętość podłogówki to wystarcza, tzn ile masz pętli i o jakim przekroju?

2. W jakich punktach mierzysz różnicę temperatur - na wyjściu/wejściu pompy czy na czujniku powrotu? Kiedy - w momencie wyłączenia się pompy po cyklu co?

3. Jak grubą masz warstwę jastrychu nad rurkami i co na podłogach? Jak się liczy czas podgrzania masy jastrychu o 1st.C?

25/60 oznacza średnicę przyłącza 25mm i wysokość podnoszenia (w tym wypadku 6m - oczywiście przy określonej wydajności, bardziej szczegółowo zależnosci wysokości podnoszenia i przepływu określa charakterystyka hydrauliczna pompy).

Rurki pex-al-pezx 16/2. 9 pętli ogrzewania podłogowego + 1 pętla ogrzewania ściennego (w łazience). Temperaturę mierzę na zasilaniu i powrocie z rozdzielaczy. Na samej pompie ciepła może być o nieco większa (nie wszystkie rurki mam jeszcze idealnie ocieplone).

 

Temperatury mierzę w warunkach ustalonych, tj. po min. 0,5h pracy PCi, mniej więcej od tego czasu taka róznica się utrzymuje. Na dzień dzisiejszy temperatura powrotu z podłogówki nie przekracza 23 st. C, przy temperaurze w pomieszczeniach 21 - 22 st. C (w łazience nieco więcej).

 

Licząc od dołu mam izolację ze styropianu (Hydromax) - 10cm, podsypkę piaskową 25cm, chudy beton 15cm, izolację przeciwwilgociową z folii PCV (0,2mm), wylewkę z ogrzewaniem podłogowym 10cm, panele w sypialniach, posadzki ceramiczne w pozostałych pomieszczeniach.

 

Jak się liczy czas podgrzania masy jastrychu o 1st.C? Można w różny sposób. Ja robię to tak. Włączam na kilkanaście minut pompę obiegową podłogówki i sprawdzam temperaturę na powrocie (bez działania pompy ciepła). Myślę, że taki pomiar dosyć dokładnie oddaje średnia temperaturę jastrychu, o ile nie następuje bezpośrednio po wyłączeniu pompy ciepła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol ma ułatwione zadanie. Ma licznik energii i ciepłomierz, więc może na bieżąco śledzić jak zmienia się COP w zależności od ustawień biegu pompy obiegowej górnego źródła PCi. W innych przypadkach należałoby to przeanalizować na podstawie dodatkowego zużycia energii elektrycznej przez pompkę obiegową i zwiększonym COP PCi (zależność COP od różnicy temperatur między dolnym i górnym źródłem - wg dokumentacji PCi).

HenoK, masz rację. Jakbym się obmiarował ze wszystkich stron (oddzielny licznik en. na PCi, licznik ciepła, termometry) to bym nie pytał. Jednakże zasada działania będzie analogiczna. pompka obiegowa przełączona jeden bieg wyżej to jakieś +40W a zmiana dT dla wej/wyj to... (???) hydrol piszę że mnie W na na praca PCi

W kazdym razie wracam na chatkę i zmieniam bieg w obiegowej na wyższy :-). Zobaczym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, masz rację. Jakbym się obmiarował ze wszystkich stron (oddzielny licznik en. na PCi, licznik ciepła, termometry) to bym nie pytał. Jednakże zasada działania będzie analogiczna. pompka obiegowa przełączona jeden bieg wyżej to jakieś +40W a zmiana dT dla wej/wyj to... (???) hydrol piszę że mnie W na na praca PCi

W kazdym razie wracam na chatkę i zmieniam bieg w obiegowej na wyższy :-). Zobaczym...

Ale o co chodzi ? :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...