Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak a propos tej różnicy wejście/ wyjscie na co. dzwoniłam ostatnio do p. Hubomag/ Pamar ( szefa ) ( interesowało mnie jedna sprawa na stronie internetowej) rozmawialiśmy i min. i o tym ...mówił , że 4-5 *C ...nawet o dziwo mówił o 4 (?)

 

Henoczku :) bardzo Ci dziękuję , ze napisałeś jak jest u Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak a propos tej różnicy wejście/ wyjscie na co. dzwoniłam ostatnio do p. Hubomag/ Pamar ( szefa ) ( interesowało mnie jedna sprawa na stronie internetowej) rozmawialiśmy i min. i o tym ...mówił , że 4-5 *C ...nawet o dziwo mówił o 4 (?)

 

Henoczku :) bardzo Ci dziękuję , ze napisałeś jak jest u Ciebie :)

 

Przez pewną analogię przypominam sobie wypowiedź mojego wykonawcy podłogówki, który stwierdził, że od pewnego momentu zwiększanie gęstości położenia rurek nic nie daje, bo pole grzewcze sąsiednich nakłada się i efektywność przekazywania ciepła spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Już wkrótce będe miał montowaną pompę Zirius.

 

Powiedzcie mi tylko, czy w instalację elektryczną ( w rozdzielni lub przy PC)trzeba wmontowac jakieś zebezpieczenie obecności 3 faz, które wyłączy pompę w przypadku zaniku 1-ej z nich.

 

Hej

w zestawie niby cos jest co zabezpiecza przed obecnoscia trzech faz ale i tak musisz dokupic zabezpieczenie kierunku fazy a to zabezpieczenie to takie dwa w jednym bo i dziala na brak fazy i na zmienae kierunku (przynajmniej u mnie tak jest)

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie piszecie.U mnie podobnie. Różnica temp wej/wyj. to ok 10stC. Pompa obiegowa na II biegu (tak ustawia instalator).Opierając się na praktyce hydrola wskazanym jest zwiększyć przepływ (pompka na III bieg) celem zmniejszenia różnicy wej/wyj? Wygląda to na logiczne działanie.

 

u mnie roznica pomiedzy wejsciem a wyjsciem w tym momencie to 4 stopnie ale nie grzeje za bardzo w domu 21-23 stopnie

pompa obiegowa na II biegu

a i przeplywy sa miejwiecej na 2

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez pewną analogię przypominam sobie wypowiedź mojego wykonawcy podłogówki, który stwierdził, że od pewnego momentu zwiększanie gęstości położenia rurek nic nie daje, bo pole grzewcze sąsiednich nakłada się i efektywność przekazywania ciepła spada.
Nie do końca tak. Przy gęstszym ułożeniu rurek spada moc którą musi przekazać każdy 1m rurki. Maleje więc konieczna średnia temperatura rur, a to przekłada się na większe COP pompy (oczywiście jeżeli jednocześnie zadba się o małą różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem :)).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez pewną analogię przypominam sobie wypowiedź mojego wykonawcy podłogówki, który stwierdził, że od pewnego momentu zwiększanie gęstości położenia rurek nic nie daje, bo pole grzewcze sąsiednich nakłada się i efektywność przekazywania ciepła spada.
Nie do końca tak. Przy gęstszym ułożeniu rurek spada moc którą musi przekazać każdy 1m rurki. Maleje więc konieczna średnia temperatura rur, a to przekłada się na większe COP pompy (oczywiście jeżeli jednocześnie zadba się o małą różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem :)).

 

Aha. Ale więcej rurek to wyższy koszt i potrzeba silniejszej pompy obiegowej. gdzie znajduje się optimum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam tu powklejać wypowiedzi optujące za taką dT a nie inną ........może komuś się przydadzą i może wywołają dyskusję ...

W klasycznym ogrzewaniu temperatura zasilania i powrotu różnią się od siebie o 15 – 20 st.C, a z uwagi na niską w tym wypadku temperaturę zasilania, a także poprawną pracę układu chłodniczego pompy ciepła należy przyjąć że, temperatura powrotu powinna być o 4 – 5 st.C niższa niż zasilania ! Wynika z tego bardzo ważna zależność: prędkość przepływu czynnika musi być 3- 4 razy wyższa ! (czyli „grubsze” oberrury, mocniejsze pompy obiegowe, podłogówka typowa, ale rurki w podłodze co ok. 10 cm).

 

art: tu też jest mowa o 33/29

http://dom.money.pl/remont/poradniki/artykul/waty;z;podziemi,9,0,286985.html

 

tu Prof. Piotrowski ...i nawet dT 3*C

Zmniejszenie mocy pompy i drobne korekty w ogrzewaniu podłogowym pozwoliłyby na zmniejszenie różnicy temperatur zasilania i powrotu poniżej 3°C.

to z instr. Nibe

parametry zasilania/powrotu sytemu grzewczego ( im niższe tym ekonomiczniejsza praca sytemu )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie. Obdzwianiam teraz wiele firm, potrzebuje zrobic odwierty ok 200 m.

Nie mogę zrozumiec CEN tych usług. Jak rozmawiam z fachowcami, to ze koszt maszyn, eksploatacja itd. No dobra ale amortyzacja tej maszyny przy takich cenach jest i tak rewelacyjna, biorac pod uwage popyt.

Pewien instalator mi powiedzial - Po prostu brak konkurencji, nic wiecej.

 

Czy moze wiecie blizej, jak to wyglada?

 

Jak ktos moze polecic kogos dzialajacego w regionie dolnego śląska, bede wdzieczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie. Obdzwianiam teraz wiele firm, potrzebuje zrobic odwierty ok 200 m.

Nie mogę zrozumiec CEN tych usług. Jak rozmawiam z fachowcami, to ze koszt maszyn, eksploatacja itd. No dobra ale amortyzacja tej maszyny przy takich cenach jest i tak rewelacyjna, biorac pod uwage popyt.

Pewien instalator mi powiedzial - Po prostu brak konkurencji, nic wiecej.

Może w ramach konkurencji warto się zainteresować tą aukcją :) :

http://www.allegro.pl/item452171435_wiertnica_spalinowa_wiercenie_studni_nowosc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada ciekawie jako alternatywa, ale... No wlasnie, tak naprawde to wyglada bardzo delikatnie. Jak porownam z samochodeowa na mojej budowie (zdjecia na stronce www) i zerdzie ktorymi operowala ekipa to nie widze jakos tego

odwierty np. po 50mb dla rury fi40 (a to podwojna idzie w odwiert)

Ja mam piasek i zwierek drobny, ale gdy sie trafi na jakis kamyczek ciutke tylko wiekszy to trezba obok od nowa zaczynac wiercenie, u mnie jak trafili na jakis (oczywiscie ni eza duzy) kamyczek to go przesuwali lub kruszyli

No ale moze ja jako laiki tak to odbieram :wink:

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę pożartować ? :)

To sprzedaje Pan z Dzierżoniowa ten od Avenir Energie i tej nowej PC z bezpośrednim parowaniem do której mogą być zastosowane pionowe odwierty .

Pan kupił wiertnice ( są 2 ) ale stwierdził , ze za małe i nie da rady ...musi kupić inne a te sprzedaje :D

jakbyśmy umieli wiercić i wygrali w totka to zakupilibyśmy taką wiertnicę na potrzeby forum ...i cena wierceń byłby niska i moglibyśmy na jakiś szczytny cel przeznaczyć parę groszy :D ( dojazd do klienta , paliwo , amortyzacja byłaby po stronie klienta ) ...tylko jeszcze kto by wiercił ?

 

rację ma Piwopijca , że trochę jak do zabawy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że temat z etapu "tylko dla wtajemniczonych" przeszedł do stadium "Cała Polska wierci kolektory od morza aż do Tatr" :-?

 

Od mojego instalatora wiem że po latach powolnego wzrostu liczba instalacji PC ruszyła z kopyta. Niestety zapewne nie idzie za tym podaż wiedzy i infrastruktury do prowadzenia wierceń, stąd takie kwiatki jak powyżej. To wygląda jakby ktoś wiertarkę do lawety przyspawał.

 

Jak to mówią, zalecałbym daleko posuniętą ostrożność przy wyborze firmy do wierceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie. Obdzwianiam teraz wiele firm, potrzebuje zrobic odwierty ok 200 m.

Nie mogę zrozumiec CEN tych usług. Jak rozmawiam z fachowcami, to ze koszt maszyn, eksploatacja itd. No dobra ale amortyzacja tej maszyny przy takich cenach jest i tak rewelacyjna, biorac pod uwage popyt.

Pewien instalator mi powiedzial - Po prostu brak konkurencji, nic wiecej.

 

Czy moze wiecie blizej, jak to wyglada?

 

Jak ktos moze polecic kogos dzialajacego w regionie dolnego śląska, bede wdzieczny

 

A jakie są te ceny że aż niezrozumiałe? Skoro byle glazurnik bierze 50 zł za metr płytek położonych "tymi ręcami" a jak się uwzględni różne w karo, mozaiki, dekorki, półeczki, cokoliki i inne pierdółki to wyjdzie grubo więcej, to dlaczego 100 zł za mb odwiertu, przy którym robi kilkuosobowa ekipa z ciężkim sprzętem wartym setki tysięcy zł jest za drogo? Tym bardziej że ci goście pracują niemal 24 godziny na dobę i są miesiącami "w trasie". Widziałem ich w akcji u siebie i ja za żadne pieniądze bym się nie podjął mieszkać w przyczepie kempingowej w środku stycznia i babrać w błocie od rana do wieczora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka masz racje to panod Avenir i jego wiertnica na ktorej robi

pierwsze odwierty do pomp z besposrednim odparowaniem

do pompy o 10KW mocy potrzebuje 3-30metr. odwierty a tak na serio

to pan kupil wiertnic 6 szt. i jedna sobie zostawia chce byc nie zalezny

od wszystkich ktorzy juz powariowali z cenami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spojrzałam na adres od razu skojarzyłam :)

podobną wiercili u mnie studnię ( doszli do 22m były kamienie i koniec :() tylko ręczną ...a siłacze to niestety nie byli :)

Napisz może ile kosztuje mb odwiertu? ...i czy Pan robi tylko dla siebie czy dla innych też .

Ukłony i pozdrowienia dla Ciebie i Pana z Dzierżoniowa :D ( bardzo miły ...dzwoniłam chyba ze 2 lata temu ....dobrze nam się rozmawiało i rozmawialiśmy z godzinę :)

 

ps. mam nadzieję , że poczucie humoru mamy wszyscy :) i nikt za nic , nigdy się nie obraża , prawda? ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po stronie dolnego żródła równie wazna jest mała różnica tepmeratury zasilania i powrotu co po stronie odbioru ciepła?

Kupiłem pompę EKO-SUN 14 Gdy uruchomię, to napiszę jak się sprawuje, bo ktoś pytał na forum.

U mnie dolnym żródłem jest studnia głebinowa z lustrem wody w czasie pracy pompy na 4m. Dalej mam wymiennik JAD 6/50 i do pompy ciepła idzie już glikol. Mam mozliwośc ustawienia na pompce obiegowej glikolu dużego przepływu bo zamontowana jest pompa podwójna UPSD 40-50F. Dlatego pytam o znaczenie szykości przepływu glikolu.

Po drugiej stronie mam duży bufor o pojemności 3000l i również mogę niewielkim kosztem uzyskać duży przepływ wody, gdyż odbiór z bufora do podłogówki pracuje niezaleznie. Teraz gdy poczytałem trochę wiecej na forum, to już wiem, że tak duży bufor nie jest konieczny, gdyż akumulacja podlogi jest naprawdę bardzo duża. Jednak ta pojemnośc wystarcza na uruchomienie na zmagazynowanie ciepła z dwóch godzin pracy pompy w czasie drugiej taryfy w godzinach popołudniowych, a poźniej rozładowywać w dużo mniejszym tepie. Bufor ten szczególnie sprawdza się teraz, gdy jeszcze nie działa pompa ciepła, a podlączony piec rezerwowy na drewno badzo dobrze z nim wspolpracuje. Teraz wiem, że tak duży bufor jest niepotrzebny, ale biorąc pod uwagę, że kosztowal on mnie mniej niż 2000zł, to może nie mma czego żalowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...