Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Bonetko w odpowiedzi na przychylność Twoja i innych forumowiczow opiszę jeśli cos u mnie sie zmieni. Jak na razie przestałem wogóle myśleć o całej instalacji bo mnie to martwi. Czekam na " fachowców", a oni mają byc dziś po poludniu. Mam tyle pytań,że pewnie znowu wróce z nimi tutaj. Nie liczę by mi powyjaśniali to co chcę.

Jedyne co pomierzyłem to temp w domu. GT5 pokazuje o 1,1C wiecej niż moja stacja pogodowa. Jak by ona się nie myliła, to na pewno w górnej części domu mam od 1do 2 C zimniej

Dzieki za ten artykuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hmm no to poziomy odpada musialabym wykupic pol Krakowa :wink:

Wlasnie dowiedzialam sie ze U okien = 1,1 .

Nic mi to nie mowi.

Sciana bedzie 29 porotherm + 15 cm styropian, do tego tynk i czesciowo oblozony drewnem przy scianach z oknami.

Pojde do Womaru zeby zwymiarowali bo oni krzykneli cene okolo 60000 tys za ta pompe na powietrze , oczywiscie z cala instalacja.

A jak nie to bede wspierac polskie gornictwo lepiej to niz gaz ze wschodu :wink:

 

W kwestii okien. Zwykle podają U szyby. W ofercie dla konkretnego projektu powinni podać U dla każdego okna, wyliczone z U powierzcni szyb i ram. Ja mam szyby o U=1,0 i profile 5-komorowe PCV. U całych okien średnio wynosi 1,4.

 

Mozesz sobie wyliczyć maksymalne zapotrzebowanie energetyczne domu na ogrzewanie. Trzeba policzyć U dla każdej przegrody i pomnożyć przez jej powierzchnię i przez różnicę temperatur wewn/zewn. Wynik jest w watach. Do tego trzeba dodać moc potrzebną do ogrzania powietrza wentylacyjnego. Po stronie źródeł oprócz ogrzewania powinno się policzyć moc wydzielaną przez domowników, urządzenia oraz energię słoneczną zaabsorbowaną przez okna

 

W dodatku Muratora pt. bodajże "Ciepły i suchy dom" jest przykład wyliczenia zapotrzebowania energetycznego uwzględniającego wszystkie ww czynniki.

 

Sposób liczenia U jest tu:

http://www.e-instalacje.pl/159_843.htm

 

60tys za pompę powietrzną??? Jaką? Z jakimi instalacjami?

 

PC to jest poważna inwestycja. Musisz zebrać przynajmniej 3-4 oferty a najlepiej kilkanaście. Zdecydowanie polecam wykonawców którzy zaprojektują i wykonają całość, czyli kolektor, pompę i instalację c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mery w salonie ja tez mam zaplanowana podlogowke wiec to chyba jakos specjalnie nie rzutuje.problem jest gdy myslimy o calym domu a szczegolnie sypialniach i korytarzach ,gdzie powierzchnia okien jest duza a powierzchnia podlogi mala w dodatku czesciowo zajeta przez szafy.

I jeszcze jedno ja chcialam w sypialniach polozyc panele drewniane bo jakos nie wyobrazam sobie calego domu w plytkach i tak ledwo przelknelam kafle w salonie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mery .problem jest gdy myslimy o calym domu a szczegolnie sypialniach i korytarzach ,gdzie powierzchnia okien jest duza a powierzchnia podlogi mala w dodatku czesciowo zajeta przez szafy.

I jeszcze jedno ja chcialam w sypialniach polozyc panele drewniane bo jakos nie wyobrazam sobie calego domu w plytkach i tak ledwo przelknelam kafle w salonie :lol:

to masz jakiś modern projekt?My na górze daliśmy wykładziny i jakoś funkcjonuje (podkreślam że jeszcze nie wyregulowana podłogówka). Rurki są praktycznie wszędzie gdzie można(korytarze). jak Ci zabraknie to masz ściany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit ..pisz śmiało ...

GT5 może dlatego , ze jest to czujnik mierzący temp. na pewnej wysokości ( tam gdzie jest zainstalowane to pudełeczko ) a stacja pewnie stoi ( czy wisi ) o wiele niżej , poza tym on jest jeden ( 1 szt ) i powinien być w pomieszczeniu reprezentatywnym i tylko dostraja krzywą grzewczą więc aż tak daleko na górę ( pomieszczeń ) nie sięga jego zasięg ( wpływ dotyczy temp.idącej na cały dom )

Zapytaj czy masz różne pętle jeśli chodzi o dł. czy jednakowe , o jakiej długości ( najdłuższa , najkrótsza ) , jakie średnice rurek , szkoda , ze zaoszczędzili na tych przepływomierzach ( ratametrach ) .....trudniej ale się nie poddawaj ...mają przyjeżdzać tyle razy aż będzie dobrze...powiedz im jaką masz mieć temp. w pomieszczeniach i niech kombinują .

Nie martw się zawsze jest jakiejś wyjście ...tylko trzeba umieć je znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem że rurka ma średnicę 1/2 cala i jest w otulinie o grubości 1 cm i o współczynniku lambda takim jak styropian czyli 0,04, oraz że średnia różnica temperatury cieczy w rurce i temperatury gruntu wynosi 35*C. Przez 200 dni sezonu grzewczego wychodzi strata 26,8 kWh na 1 metr rurki.

Do tego celu stosuje się rury preizolowane, w których izolacji jest jednak trochę więcej :).

http://www.synco-pex.com.pl/index.php?id=wartosci_termiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego celu stosuje się rury preizolowane, w których izolacji jest jednak trochę więcej

no... i jeszcze wszystko zalane pianką. Bez przesady-jakie mogą być straty na 3m rurki. bardziej interesująca kwestia to podgrzewacz oleju do kompresora PC. Nie mam niestety licznika na PC a ciekawe ile i kiedy to ciągnie prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinnam siedzieć z buzią na kłódkę ale nie potrafię ...zakrzyczycie mnie ..ale uprzedzam ...NIGDY W ŻYCIU ŻADNYCH PANELI ...ani naturalnych ( drewnianych ) ani sztucznych ..... zawsze jest pogłos obojętnie czy na gąbce czy na korku ...

tylko parkiet przyklejany do podłoża nie będzie powodował takiego efektu .....

dom się robi na długo ..czasami na całe życie ......świadomość , ze coś jest żle i to w tak ważnym temacie jest strasznie przykre i dokuczliwe ...to nie mebel , który się wywali ...z podłogą się niestety zostaje ...to tylko takie moje lekkie wtrącenie ...oczywiście każdy może mieć własne zdanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sobie rys. poglądowy:

http://www.fulereny.blink.pl/mum/ob.term.jpg

Wykorzystam rysunek bonetki dla zadania pytania.

Wiadomo, że COP jest zależne od temperatury dolnego i górnego źródła ciepła.

Które z temperatur z powyższego schematu są właściwe do określenia COP ?

Temperatura skraplania (53 st. C) i temperatura parowania (-2 st. C), czy różnica temperatur gazu po obu stronach sprężarki - gazu gorącego (73,5 st. C) i zasysanego (+3 st. C).

Może jeszcze inna kombinacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem że rurka ma średnicę 1/2 cala i jest w otulinie o grubości 1 cm i o współczynniku lambda takim jak styropian czyli 0,04, oraz że średnia różnica temperatury cieczy w rurce i temperatury gruntu wynosi 35*C. Przez 200 dni sezonu grzewczego wychodzi strata 26,8 kWh na 1 metr rurki.

Do tego celu stosuje się rury preizolowane, w których izolacji jest jednak trochę więcej :).

http://www.synco-pex.com.pl/index.php?id=wartosci_termiczne

 

Założyłem najprostszy przypadek, aby łatwo policzyć. Straty będą małe przede wszystkim dzięki temu że powierzchnia rurek jest niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinnam siedzieć z buzią na kłódkę ale nie potrafię ...zakrzyczycie mnie ..ale uprzedzam ...NIGDY W ŻYCIU ŻADNYCH PANELI ...ani naturalnych ( drewnianych ) ani sztucznych ..... zawsze jest pogłos obojętnie czy na gąbce czy na korku ...

tylko parkiet przyklejany do podłoża nie będzie powodował takiego efektu .....

dom się robi na długo ..czasami na całe życie ......świadomość , ze coś jest żle i to w tak ważnym temacie jest strasznie przykre i dokuczliwe ...to nie mebel , który się wywali ...z podłogą się niestety zostaje ...to tylko takie moje lekkie wtrącenie ...oczywiście każdy może mieć własne zdanie .

 

Czy parkiety się zawsze przykleja? Generalnie to wszelkie płytki, panele, wykładziny, itp. - jeśli są klejone bezpośrednio do wylewki, to nie powinno być pogłosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinnam siedzieć z buzią na kłódkę ale nie potrafię ...zakrzyczycie mnie ..ale uprzedzam ...NIGDY W ŻYCIU ŻADNYCH PANELI ...ani naturalnych ( drewnianych ) ani sztucznych ..... zawsze jest pogłos obojętnie czy na gąbce czy na korku ...

tylko parkiet przyklejany do podłoża nie będzie powodował takiego efektu .....

dom się robi na długo ..czasami na całe życie ......

Skoro już ktoś w tym wątku taki temat poruszył to pozwolę sobie zapytać - jaka jest żywotność podłogówki? Pytam bo nie wiem co się stanie z parkietem gdy podłogówka już się wykończy (cokolwiek miałoby to znaczyć) a ja jestem z tych którzy uważają że dom się buduje nie tylko na całe swoje życie ale jeszcze i wnuków, pra.., prapra.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację , ze klejone do podłoża ale chodzi właśnie o to , ze paneli się nie klei ze względu na to , ze są to długie elementy i jakby pracowały.

Dlaczego się klei i jest lepiej ? bo dzwięk wtedy jakby inaczej się rozkłada wnika do wnętrza i pochłania go jakby strop a tu "wychodzi " na powierzchnię ...często się jeszcze robi pustka powietrzna pod panelem ( pianka się ubije ) i to też powoduje pogłos

Odnośnie żywotności to zależy jaką podaje prod. np. Uponor minimum 50 lat, Kisan też ( o ile pamiętam )...to nie znaczy , ze po tym okresie się coś zacznie dziać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczytalem sie juz tyle ze albo zaraz oszaleje albo poprowadze wykłady z teorii PC.:))

 

POwiedzice mi, czym sie sugeruja ludzie ktorzy decyduja sie na pompy o 40-50% drozsze niz inne? Pomijam oczywiscie jakies garazowe firmy, demontaze ze Szwecji itp. MOwie o pompach o podobnych parametrach. Wiem ze np W NIbe zrobil sie ruch jak na poczcie, bo pracuje tam kolega. Dziwi mnie to troche, bo trudno uzasadnic az taka roznice w cenach w stosunku chocby do Thermogolv.

Co wiecej - niektore firmy oferuja w cenie usługi (polozenie kolektora, projekt, badanie gruntu - pisały o tym osoby na forum), wtedy roznice sa jeszcze wieksze.

Za dodatki tez straszny rozrzut. Chocby sterownik internetowy potrafi kosztowac o 2 tys wiecej niz u konkurencji.

Sercem PC jest sprezarka ktorej sama technologia narzuca wysoka jakosc wykonania. Z tego co sie zorientowalem PC to urzadzenia o bardzo malej awaryjnosci.

 

Nie wierze ze rynek rozpoznaje firmy tak jak samochody. Zwlaszcza u nas. Za wczesnie.

 

Projektuje domy i pytaja mnie klienci, na co sie zdecydowac (kiedy juz rozmawiamy o pompach). Dlaczego takie roznice cen? Nie bardzo potrafie uzasadnic tak jak robi sie to w innych produktach - ze jak wezma mercedesa to beda mieli klopoty z glowy, ze placi sie za jakosc itd. Tutaj tak nie jest. Nie slyszalem zeby ktos narzekal na jakosc swojej pompy. Na ogol dolne zrodlo, ekipa, podłogowka itd. Dostepnosc serwisu?

 

Jakie jest Wasze zdanie. Czym sie kierujecie przy wyborach, zwlaszcza jak placicie o np 20 tys wiecej niz za te same parametry innej PC...

Gdyby te roznice byly ok 10% to powiedzialbym ze rynek...

 

Pytam bo ludzie sie ineteresuja, ale jak to u nas zaczynaja rozmawiac o imporcie z chin, demobilach z niemiec itp. W ktora strone to pojdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz ..poprowadź wykład ..ja słucham :)

myślę , ze najtrafniejsze to porównywać te PC w ramach systemu bezpośrednie i pośrednie. I w tych ramach od najtańszej do najdroższej . Tak byłoby najsprawiedliwiej. One muszą trochę inaczej kosztować . Nawet spójrz na części składowe ..porównaj tę Geothermię , Thermogolv i CK .

 

była tu swego czasu rozmowa na ten temat ..jak znajdę to wkleję od czego się zaczyna .....

Tu jest wypowiedż Androżka :)

http://forum.muratordom.pl/post2503045.htm#2503045

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...