Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Krakowska VATRA robi pompy ciepla (z tego co pisza na stronie bazuja na podzespolach Danfoss itp).

Mialem od nich oferte - po pierwszej wizycie przedstawiciela u mnie na dzialce kontakt sie urywal. Zgodnie z obietnica nie przyslali bardziej szczegolowej oferty pomimo przypominania sie z mojej strony.

 

W moim przypadku cenowo wychodzilo to podobnie do Nibe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Krakowska VATRA robi pompy ciepla (z tego co pisza na stronie bazuja na podzespolach Danfoss itp).

Mialem od nich oferte - po pierwszej wizycie przedstawiciela u mnie na dzialce kontakt sie urywal. Zgodnie z obietnica nie przyslali bardziej szczegolowej oferty pomimo przypominania sie z mojej strony.

 

W moim przypadku cenowo wychodzilo to podobnie do Nibe.

 

rewelacja :o

 

słyszeliscie o tym:

Kosztem 65 milionów Danfoss buduje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej fabrykę pomp ciepła ...to na innym watku ktos napisał 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiamy się nad pompą polskiej produkcji - ze względu na wyceny jakie dostaliśmy od viessmana i buderusa- chociaż nie jesteśmy przekonani czy inwestowanie w urządzenie no name nie skończy się katastrofą. z drugiej strony, biorąc pod uwagę doświadczenia forumowiczów z montażystami urządzeń znanych marek może się okazać, że marka nie ma znaczenia. :evil:

Hibernatus cały czas na allegro ma swoje oferty. Sama pompa nie jest taka droga ale ciekawe czy ktoś juz dostał od nich wycenę na całą instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz ...oczywiście, że Hydrolek :D

Kolektor pionowy jest z pewnością najbardziej efektywny , ceny znacznie spadły , nie wiem jak w Suwałkach ale w ich okolicy znam firmę , która robi to 75zł/m razem z uzbrojeniem otworu (netto). Wierci do 90m i liczy tylko za z sukcesem wykonany odwiert. Wychodzi niewiele (30-40%) drożej niz poziomy a dziłka jest w stanie dziewiczo nienaruszonym

 

napisz na priv To Pan tak sympatyczny i miły , ze poda Ci bez problemu namiary . Ja wczoraj szukałam znalazłam jedną firmę z samych Suwałki :

http://www.ekoterm.net/

ale to pewnie nie ta bo nie w okolicy i skoro robią PC to i cenę mają odpowiednią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostalem ;) W czerwcu 2007r.

To znaczy nie byla to oferta na calosc.

Teraz juz nie wiem dlaczego ale nie uwzgledniala dolnego zrodla (ale gorne bylo).

Z tego co pamietam podlogowke robia na jakis izrealskich podzespolach.

 

Czy tanio? 34k zl za kotlownie (pompa, zbiornik cwu, pompy obiegowe).

Cena z oferty, przypuszczalnie podlegala negocjacji. Wychodzilo podobnie jak jak Nibe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostalem ;) W czerwcu 2007r.

To znaczy nie byla to oferta na calosc.

Teraz juz nie wiem dlaczego ale nie uwzgledniala dolnego zrodla (ale gorne bylo).

Z tego co pamietam podlogowke robia na jakis izrealskich podzespolach.

 

Czy tanio? 34k zl za kotlownie (pompa, zbiornik cwu, pompy obiegowe).

Cena z oferty, przypuszczalnie podlegala negocjacji. Wychodzilo podobnie jak jak Nibe...

To 34tyś to za co? Piszesz że w wycenie było górne żródło. Potem że cena za kotłownie 34tyś. Bo jesli te 34 tyś to faktycznie za samą kotłownie to bez sensu bo przecież są pompy (nibe1240, viessmann, danfoss, thermia) ktorych cena jest w okolicach 30tyś które w środku mają wszystko czyli są kotłownią. Poza tym cale to ustrojstwo połączone rurkami fatalnie wygląda. Jak dla mnie to warto dopłacić kila tyś i mieć ustrojstwo wstawione do środka obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko

Moi instalatorzy na pewno nie dostrajają pompy obiegowej do podłogowki, jesli nikt nie bedzie nalegał. Wczoraj pytałem, dostarczaja PCi jak stoi :) jak dostali. Nie wiedzieli czy dokładnie sa 3 czy 4 biegi , nie wiedzieli jak ja mam u siebie ( bo nie mają zwyczaju tego zmieniać), gdzie tu mowić o dobieraniu jej obrotów do wyliczeń.

No u mnie jest jak jest.... trzymaja sie zgodnie jednego: 7-10C jest ok w delcie, tak stoi napisane gdzieś w instrukcji. Ale pan ze ślupska do ktorego podali mi kontakt, rowniez to podtrzymuje ( oni pewnie radza sie jego :) ).....Nie umiem powiedzieć czy to mniej ekonomiczne niż delta 5C

 

Notujesz pytania i odpowiedzi i z tymi na które nie są satysfakcjonujące zgłaszasz się do Sun Energy. Jak i oni ne dadzą rady, wysyłasz maila do IVT w Szwecji. Nie trzeba znać szwedzkiego, Szwedzi dobrze znają angielski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do BOnetki:

 

Czy mogłabys sprawdzic KTO pisał o tych tanich odwiertach w okolicy Suwałk?

Hydrolek?

 

dzieki za pomoc

 

Zapytam mojego instalatora jak nie zapomnę czy mi da kontakt do ekipy wiertniczej z którą współpracuje. Skoro całość instalacji z PC 9kW i kolektorami pionowymi 2x80 m kosztowała 46kzł brutto, to zakładam że cena mb kolektora była znacznie niższa od 100 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostalem ;) W czerwcu 2007r.

To znaczy nie byla to oferta na calosc.

Teraz juz nie wiem dlaczego ale nie uwzgledniala dolnego zrodla (ale gorne bylo).

Z tego co pamietam podlogowke robia na jakis izrealskich podzespolach.

 

Czy tanio? 34k zl za kotlownie (pompa, zbiornik cwu, pompy obiegowe).

Cena z oferty, przypuszczalnie podlegala negocjacji. Wychodzilo podobnie jak jak Nibe...

To 34tyś to za co? Piszesz że w wycenie było górne żródło. Potem że cena za kotłownie 34tyś. Bo jesli te 34 tyś to faktycznie za samą kotłownie to bez sensu bo przecież są pompy (nibe1240, viessmann, danfoss, thermia) ktorych cena jest w okolicach 30tyś które w środku mają wszystko czyli są kotłownią. Poza tym cale to ustrojstwo połączone rurkami fatalnie wygląda. Jak dla mnie to warto dopłacić kila tyś i mieć ustrojstwo wstawione do środka obudowy.

 

34k za sama kotlownie.

W wycenie byla tez podlogowka, kilkanasie tysiecy, z punktu widzenia tej rozmowy jest to nieistotne.

Co bylo dziwne - nie bylo dolnego zrodla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostalem ;) W czerwcu 2007r.

To znaczy nie byla to oferta na calosc.

Teraz juz nie wiem dlaczego ale nie uwzgledniala dolnego zrodla (ale gorne bylo).

Z tego co pamietam podlogowke robia na jakis izrealskich podzespolach.

 

Czy tanio? 34k zl za kotlownie (pompa, zbiornik cwu, pompy obiegowe).

Cena z oferty, przypuszczalnie podlegala negocjacji. Wychodzilo podobnie jak jak Nibe...

To 34tyś to za co? Piszesz że w wycenie było górne żródło. Potem że cena za kotłownie 34tyś. Bo jesli te 34 tyś to faktycznie za samą kotłownie to bez sensu bo przecież są pompy (nibe1240, viessmann, danfoss, thermia) ktorych cena jest w okolicach 30tyś które w środku mają wszystko czyli są kotłownią. Poza tym cale to ustrojstwo połączone rurkami fatalnie wygląda. Jak dla mnie to warto dopłacić kila tyś i mieć ustrojstwo wstawione do środka obudowy.

 

34k za sama kotlownie.

 

No właśnie. Tak to z tymi pompami jest. Na allegro sprzedają pompę za 15 tyś (7%VAT) ale śrubka do niej 2 tyś, 2 pomki 5 tyś, zbiornik na wode 5 tyś, montaż 3 tyś ... co jeszcze trzeba doliczyć i za ile żeby ta kotłownia wyszła 34 tyś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit ...przecież wspominałam , ze tak jest w instrukcji 7-10 dT ale też znalazłam argumenty " za" 5*C i tu powklejałam ( wcześniej, i jedna z nich jest wypowiedzią Szefa Firmy Hubomag/ Pamar a to mądry Pan który robi PC ...poczytaj ). Skąd laik ma wiedzieć ..przecież nie sprawdzi bo nie ma chociażby ciepłomierza .

Ale mamy tu przecież naszego Guru Hydrolka :D i skoro On mówi a ma lata praktyki to tak jest . Henoczek też to potwierdza a Siwy chyba będzie też tak uprzejmy i się wypowie .

Jeszcze jedno ..nie wiem ale jakim trzeba być fachowcem skoro oni nie wiedzą czy są 3 biegi czy 4 ( są tylko 3 !) i na jakim jest ustawiona fabrycznie ..mało tego ale pełna instalacja to łącznie z tak zwaną nadbudową i tu jest ta pompa obiegowa zewnętrzna i to jest ich OBOWIĄZEK ustawić dobrze wszystko bo ona należy do PC i do instalacji chyba , ze jej nie ma ( tylko wtedy gdy min. przepływ jest odpowiedni [70%]nominalnego to wtedy wystarczy ta wewnętrzna ) .

W środku PC jest taka pompka ( pisałam o niej i że u mnie na 3 biegu )

http://www.swistak.pl/aukcje/3202070,Pompa-Wilo-Star-RS-25-6-130-1230-V-50-Hz.html#a_foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie , jak jest z woda do kapania? Ta woda chyba tez jest niskotemperaturowa?Zatem czy do jej magazynowania potrzeba duzych zbiornikow?

 

Woda niskotemperaturowa? U nas mówią na to lód. Albo wrzątek, mocno schłodzony :lol:

 

Woda ma temperaturę jak trzeba. Konieczność użycia podgrzewacza pojemnościowego wynika z maksymalnej mocy typowej PC, która nie wystarcza aby podgrzewać przepływowo. Pojemność zależy od potrzeb. Producenci zakładają jakieś proporcje pomiędzy wielkością domu a zapotrzebowaniem na cwu, dlatego kompaktowe PC mają zwykle zasobniki 150-250 l, co zazwyczaj wystarcza, ale jak ktoś ma niewielki dom z sporą grupką miłośników gorących kąpieli, to potrzebuje PC z osobnym zbiornikiem o odpowiednio dobranej pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A&zb

jak będziesz miał namiar na ekipe podaj tutaj bardzo proszę .

Czytałam odnośnie pytań ..niby wszystko się zgadza ale ...te 7-10 jest przepisane za instrukcją oryginalną ...to tyle ....wiec jaka ma być odpowiedż skoro oni tyle zalecają .

Nie są tacy skorzy do odpowiedzi w tej Szwecji bo my dla nich to żaden partner w sprzedaży ..kiedyś napisałam maila odnośnie czasów dobowych w sterowniku ..poszło przetłumaczone na angielski a jak mądrze napisane, argumenty, metoda bata i marchewki ......, i co ....olali mnie .......pytania do Sun ...no jak siedzą takie osoby jak ta Pani ....to o czym my rozmawiamy , hę ? inaczej z czym do gości ?.....jak " lekarz" nie potrafi pomóc sobie to jak pomoże innym ? ....... a może ja czegoś nie rozumiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A&zb

Nie są tacy skorzy do odpowiedzi w tej Szwecji bo my dla nich to żaden partner w sprzedaży ..kiedyś napisałam maila odnośnie czasów dobowych w sterowniku ..poszło przetłumaczone na angielski a jak mądrze napisane, argumenty, metoda bata i marchewki ......, i co ....olali mnie .......pytania do Sun ...no jak siedzą takie osoby jak ta Pani ....to o czym my rozmawiamy , hę ? inaczej z czym do gości ?.....jak " lekarz" nie potrafi pomóc sobie to jak pomoże innym ? ....... a może ja czegoś nie rozumiem ?

Zadajesz Pani Szwedom i Naszym nazbyt kłopotliwe pytania. A co maja odpowiedzieć, ze niewiedzą o czym piszesz, albo, że podawane współczynniki COP są wyliczone zgodnie z nieobowiązującą od 2004r. roku normą EN 255 (bez liczenia energii pomp obiegowych)? Że zgodnie z obowiązująca normą EN 14511 te dane już nie będą takie optymistyczne? Że też zgodnie z tą normą należy podawać COP dla temperatur schłodzenia 5 i 10 stopni ? Tu też leży odpowiedź dla wit74 – sprawdź na stronach innych producentów, którzy dane techniczne podają zgodnie z obowiązującą normą, jaka jest różnica w COP.

 

Powiem szczerze, że denerwują mnie przedstawiciele niektórych firm (większości niestety), którzy na poparcie swoich argumentów maja tylko „ ja jestem fachowcem”.

O instalatorach, pozwólcie, że – zamilknę. :roll:

Pozdrawiam

 

Ps. Oni (instalatorzy i producenci) dążą tylko do tego aby było ciepło, za wszelką cenę - stąd te babole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy :D jak miło :D

masz rację ta norma EN 255 nie obowiązuje konkretnie od 16.11.2004r ..tylko taki drobiazg , ze prawie wszyscy podają właśnie dla tej starej czyli IVT , Buderus , Nibe , Viessmann , Alpha .....jedynie Vaillant podaje normę EN 60335 ( ?) .

W Nibe jest nowa PC inwerterowa bez zasobnika ( mała ) i jeszcze kilka nowości ( proponuje zajrzeć na stronę internet. ) .

jeszcze taka uwaga w PC IVT jest pompa ogrzewanej wody Wilo Star RS bez regulacji elektronicznej i pobiera 75W ...pompa Wilo -Stratos Eco pobierałaby 13 W ..jest różnica ?

Tutaj jest inst. Vaillant

http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/cf/43/00/ii_VWS_plus.pdf

na str. 68 u góry jest tabelka dotycząca Cop może Ktoś się pokusi o interpretację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze taka uwaga w PC IVT jest pompa ogrzewanej wody Wilo Star RS bez regulacji elektronicznej i pobiera 75W ...pompa Wilo -Stratos Eco pobierałaby 13 W ..jest różnica ?

 

Stosowanie pomp elektronicznych ma sens w instalacjach o zmiennych oporach (głownice termostatyczne). Do takich nie powinny należeć instalacje zasilane pompami ciepła!. Instalację grzewczą współpacującą z pompą ciepła optymalizuje się na przepływ. Nie rozumiem skąd więc różnica 75W i 13W. Jak pompy elektroniczne osiągną sprawność >200% to może i tak będzie. Jak narazie należy pamiętać o tym, że komutowanie elektroniczne obniża sprawność silnlinika. Oszczędności (jeśli takie są) to wynikają z tego iż czasem nie jest potrzebna praca silnika z pełną mocą. Ale w przypadku instalacji o stałym spadku ciśnienia wystarczy odpowiedni dobór pompy obiegowej, tym bardziej że redukcja przepływu i oszczędność kilkudziesiętu watów przyniesie negatywne skutki na poziomie kilkuset watów jeśli chodzi o pompę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplic :D jak dobrze , że jesteś :) ....nie czytałam jeszcze Twojej wypowiedzi ...to było jako przykład ....

ale może napisałbyś coś o dT zasilania i powrotu z co. i wpływie tego prarametru na COP ......konkretnie jaka różnica jest lepsza 5* czy 10 *C....bo tu są zdania podzielone .Proszę...

 

dobrze, nie nadają się elektr. wystarczy dobry dobór tych drugich ..ale jak one są zamontowane to są i tyle , nikt ich nie sprawdza jak są ustawione i nie ustawia odpowiednio ...jak przychodzi z fabryki tak jest ...........a może tam była przerwa śniadaniowa i ktoś w pospiechu ustawił na 1 zakres :)

 

no dobrze ale dla 6,9,11 kW są identyczne pompy glikolu i co ? ...to chyba nie jest super bo powinny być dostosowane do średnic kolektora , stężenia glikolu, rodzaju glikolu, przewidywanych temp. pracy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie pomp elektronicznych ma sens w instalacjach o zmiennych oporach (głownice termostatyczne). Do takich nie powinny należeć instalacje zasilane pompami ciepła!. Instalację grzewczą współpacującą z pompą ciepła optymalizuje się na przepływ. Nie rozumiem skąd więc różnica 75W i 13W. Jak pompy elektroniczne osiągną sprawność >200% to może i tak będzie. Jak narazie należy pamiętać o tym, że komutowanie elektroniczne obniża sprawność silnlinika. Oszczędności (jeśli takie są) to wynikają z tego iż czasem nie jest potrzebna praca silnika z pełną mocą. Ale w przypadku instalacji o stałym spadku ciśnienia wystarczy odpowiedni dobór pompy obiegowej, tym bardziej że redukcja przepływu i oszczędność kilkudziesiętu watów przyniesie negatywne skutki na poziomie kilkuset watów jeśli chodzi o pompę ciepła.

 

Jak nalezy to rozumiec? Nie pownno stosowac sie glowic termostatycznych w instalacji? Mozna stosowac elektryczne zawory na rozdzielaczach, sterowane pokojowymi regulatorami? One chyba "dlawia" powrot, czy nie szkodza calej instalacji jako tekiej?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplic :D jak dobrze , że jesteś :) ....nie czytałam jeszcze Twojej wypowiedzi ...to było jako przykład ....

ale może napisałbyś coś o dT zasilania i powrotu z co. i wpływie tego prarametru na COP ......konkretnie jaka różnica jest lepsza 5* czy 10 *C....bo tu są zdania podzielone .Proszę...

Oczywiście że lepsza jest 5K. I wbrew pozorom materiały vaillant tego nie negują. Oni podają parametry dla 30-35 i 25-35. Pokazuje to tylko, że mając mniejszą moc instalacji odbiorczej (mniejsza pow. grzejników, mniejsza gęstość rurek w podłodze - temp. powrotu 30°C), można nadrobić przepływem, uzyskując temp. zasilania 35°C. Z drugiej strony mając dużą pow. grzejników, gęsto rurki i dT=10K - temp. powrotu 25°C, uzyskuje się podobne parametry jak dla instalacji "gorszej" ale z większym przepływem. Oczywiście najlepiej mieć i jedno i drugie, czyli niską temp. powrotu i małe dT, wtedy jest najlepiej.

 

dobrze, nie nadają się elektr. wystarczy dobry dobór tych drugich ..ale jak one są zamontowane to są i tyle , nikt ich nie sprawdza jak są ustawione i nie ustawia odpowiednio ...jak przychodzi z fabryki tak jest ...........a może tam była przerwa śniadaniowa i ktoś w pospiechu ustawił na 1 zakres :)

Pompy ciepła to nie kotły i dlatego montowanie pomp wewnątrz, bez możliwości doboru to porażka. To samo dotyczy pomp od strony dolnego źródła - zmniejszenie dT to zwiększenie temp. parowania. Jeśli pompa już jest to należy ustawiać ją na najwyższym biegu, gdyż ma wtedy największą sprawność. Oczywiście zwiększony jest pobór mocy, ale to kilkadziesiąt watów w typowych instalacjach domowych, a może to przynieść efekty rzędu kilkuset watów jeśli chodzi o pompę ciepła (np. spadek mocy elektrycznej sprężarki o 100W i wzrost mocy chłodniczej urządzenia o 200W, w przypadku pomp od strony GZ oraz wzrost mocy chłodniczej o kilkaset watów w przypadku pompy od strony DZ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...