Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Am a co tzn. na zwykłych grzejnikach ? jeśli myślisz o temp .55 *C to zapomnij o małych r-kach za energię

No takich co się wiesza pod oknem - chyba płytowe się na to mówi. Wiem, wiem że muszą być przewymiarowane. A tak z ciekawości:

- skoro nie masz mieszaczy i rozumię że na parterze masz podłogówkę to jaką masz temperaturę zasilania ukladu? Trudno sobie wyobrazić grzejnik naścienny który rozmiarami przypomina podłogę, a samej podłogówki też chyba nie można zbyt wysoka temp. zasilać

- jak wygląda sprawa 2 taryf przy uzyciu tych grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pytanie do BONETKI

z tego co wiem, masz pompę IVT. Czy jeżeli teraz po okresie doświadczeń z użytkowania pompy IVT miałabyś kupić nową pompę, to jaką byś wybrała?

Pytanie nie jest złośliwe - mam po prostu dylemat czy wybrać Danfoss, Vaillant, Nibe, IVT czy też Viessmann. kwestia ceny jest dla mnie drugorzędna, ważniejsze są wygoda, jakość sterowania, bezawaryjność dostępność serwisu

Dzięki za wszelkie uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jak wygląda sprawa 2 taryf przy uzyciu tych grzejników?

Wszystko zależy od tego, jaką bezwładność cieplną ma dom. Jeżeli będzie ona odpowiednio duża, to można praktycznie grzać w tańszej taryfie. Możesz poszukać doświadczenia Jeziera z wykorzystaniem ogrzewania elektrycznego w wątku http://forum.muratordom.pl/ogrzewajacy-elektrycznoscia-wystap,t14712.htm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decydując się na ogrzewanie podłogowe trzeba mieć świadomość tego rozwiązania. Ma zalety i wady – z tym, że wada bezwładności może być zaletą.

Liczcie podłogówkę (rozstaw miedzy rurami) dla każdego pomieszczenia osobno mając na uwadze różnicę temperatur jaką chcecie osiągnąć miedzy pomieszczeniami. Powinniście znać swoje preferencje temperaturowe dla sypialni, łazienki, salonu itp. To są praktycznie wielkości stałe.

Dobrze zaprojektowana i wykonana podłogówka jest „samograjem”. A do takiej podłogówki jest właśnie dedykowana pompa ciepła.

Jeśli macie jakieś pomieszczenia okazjonalne np. atelier, to zaprojektujcie w nich podłogówkę na minimalne ogrzewanie, a jak przyjdzie ochota lub potrzeba artystyczna wstawcie i uruchomcie dodatkowe, niezależne od podłogówki ogrzewanie np. konwektor elektryczny.

Po co komplikować proste i skuteczne rozwiązania – nie wspomnę już o dodatkowych kosztach zbędnego „mieszania” w takim układzie.

W pełni się pod tym podpisuję :).

Dodam tylko, że jeżeli już ktoś na siłą chce precyzyjnie sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu, to dlaczego od razu nie zainstaluje klimatyzacji precyzyjnej. Ona załatwi wszystko : stałą temperaturę oraz wilgotność powietrza.

Sposobem na szybkie ogrzanie pomieszczenia są promienniki podczerwieni.

W dużym domu sporadycznie wykorzystywanym można więc zainstalować ogrzewanie podłogowe, które będzie utrzymywała stałą, ale odpowiednio nizszą temperaturę, np. 16 st. C, a dodatkowo zainstalować takie grzejniki promiennikowe, które w kilka minut doprowadzą temperaturę w pomieszczeniu do właściwego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze problem z pompą głebinową, bo potrzebuję około 8m podnoszenia przy przepływie 2500l/min. Kupiłem pompę ESPA, w której mozna zdjąć kilka stopni, co powinno obnizyć pobór prądu. Moża masz w tym temacie dobre rozwiązanie. Myslałem o przerobieniu bompy obiegowej UPS 32-80 na glebinową przez dostosowanie jej do zatopienia w studni.

Masz rację jeżeli chodzi o wymiennik zabezpieczający, ale dostawca pompy nie chciał ryzykować, a ja wymiennik zabezpieczajacy już miałem. Chciałem jego zastosować bezpośrednio do pompy, ale tez nie chcieli ryzykować twierdzac, że trudno będzie go chronić przed zamarzaniem.

Bardzo dziekuję za informacje od Ciebie, które okazaly się bardzo cenne.

nie potzrebujesz pompy głębinowej o wysokości podnioszenia 8m tylko pompe samozasysającą do głębokości 8m 8) , to jest różnica. Polecam WZ750 - tanie, proste,niezawodne i sprawdzone. Cena taka że jakby co to na złom bez żalu i drgnienia serca.

Zabezpieczenie wymiennika przed zamarzaniem jest banalnie proste, ale parowanie musi być powyżej O C ! W tym celu montuje się czyjnik przepływu, który załącza sprężarke dopiero po uruchomieniu przepływu wody zes tudni i wyłącza gdyby ta pompa przestała tłoczyć. Dodatkowo dodaje się termostat z nastawą np +1 C ( np. taki do odmrażania rynien) , który zadziała jakby wymiennik się zamulił i spadło parowanie. W Twoim niecodziennym przypadku dodatkowy wymiennik uratował urządzie bo przy takim babolu dawno byś miał wszystko rozsadzone. Podaj jakieś szczegóły wymienników, sprężarki i co tam jeszce odczytasz to konsylium postawi diagnozę.

Czy serwisant ustawiał przegrzanie zaworem termostatycznym? Czy wiesz ile ono wynosi?

resztę napisałem na priva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze problem z pompą głebinową, bo potrzebuję około 8m podnoszenia przy przepływie 2500l/min. Kupiłem pompę ESPA, w której mozna zdjąć kilka stopni, co powinno obnizyć pobór prądu. Moża masz w tym temacie dobre rozwiązanie. Myslałem o przerobieniu bompy obiegowej UPS 32-80 na glebinową przez dostosowanie jej do zatopienia w studni.

nie potzrebujesz pompy głębinowej o wysokości podnioszenia 8m tylko pompe samozasysającą do głębokości 8m 8) , to jest różnica. Polecam WZ750 - tanie, proste,niezawodne i sprawdzone.

Pompa WZ750 pobiera 750W. Dla porównania UPS 32-80 do 240W, zaś np. 25-60 pobiera max 100W (taka mam u siebie zainstalowaną). Przy pompie ciepła o mocy grzewczej 13-14kW nie jest to może wiele, ale na końcowym COP całej instalacji z pewnoscią odbija się negatywnie. To co zyskujemy na wyższej temperaturze dolnego źródła tracimy przez zastosowanie energochłonnej pompy :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit ...przecież wspominałam , ze tak jest w instrukcji 7-10 dT ale też znalazłam argumenty " za" 5*C i tu powklejałam ( wcześniej, i jedna z nich jest wypowiedzią Szefa Firmy Hubomag/ Pamar a to mądry Pan który robi PC ...poczytaj ). Skąd laik ma wiedzieć ..przecież nie sprawdzi bo nie ma chociażby ciepłomierza .

Ale mamy tu przecież naszego Guru Hydrolka :D i skoro On mówi a ma lata praktyki to tak jest . Henoczek też to potwierdza a Siwy chyba będzie też tak uprzejmy i się wypowie .

Jeszcze jedno ..nie wiem ale jakim trzeba być fachowcem skoro oni nie wiedzą czy są 3 biegi czy 4 ( są tylko 3 !) i na jakim jest ustawiona fabrycznie ..mało tego ale pełna instalacja to łącznie z tak zwaną nadbudową i tu jest ta pompa obiegowa zewnętrzna i to jest ich OBOWIĄZEK ustawić dobrze wszystko bo ona należy do PC i do instalacji chyba , ze jej nie ma ( tylko wtedy gdy min. przepływ jest odpowiedni [70%]nominalnego to wtedy wystarczy ta wewnętrzna ) .

W środku PC jest taka pompka ( pisałam o niej i że u mnie na 3 biegu )

http://www.swistak.pl/aukcje/3202070,Pompa-Wilo-Star-RS-25-6-130-1230-V-50-Hz.html#a_foto

 

Hej

 

Oczywisciie wszystko czytałem, przyjąłem i co się dało to sprawdziłem. Wiem już,że ekonomiczniej jest dt 5C. Już wiem,że nie mam tyle, wiem tez ,że to było liczone na wyżej bo około 6,6C.Ale skoro tak było liczone byłem ciekaw czy to jest gorsze rozwiąznanie niż dla dt niższej. Też częściowo już to wiem. Dziękuje wszystkim.

Wiem, też ,że instalacja i podłogowka powinna być " samograjem", bo powinna być policzona i dobrana, i niby była,ale.....cos nie gra jeszcze, tak jakbym chciał.

No zobaczymy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialem jeszcze wrocic do tematu dofinansowania. Dowiaduje sie ze jest boom na systemy solarne i pompy ciepła w bud uzytecz publicznej ze wzgledu na dofinansowanie z gmin nawet do 70%. czy wiecie cos wiecj moze>? czy ktos to potwierdza?

i jak to wygladac bedzie teraz w kryzysie finansowym i ograniczeniu kredytow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

potrzebuję Waszej porady. Zleciłem wykoanie projektu ogrzewania podłogowego i nie jestem pewien jego wyników.

 

Link - strony projektu

 

Czy nie wyszło zbyt optymistycznie zapotrzebowanie (8 Kw), czy mimo wszystko nie powinienem zagęścić pętli ogrzewania z tych 20 cm na 15 cm?

 

Będę wdzięczny za uwagi.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

potrzebuję Waszej porady. Zleciłem wykoanie projektu ogrzewania podłogowego i nie jestem pewien jego wyników.

 

Link - strony projektu

 

Czy nie wyszło zbyt optymistycznie zapotrzebowanie (8 Kw), czy mimo wszystko nie powinienem zagęścić pętli ogrzewania z tych 20 cm na 15 cm?

 

Będę wdzięczny za uwagi.

Pozdrawiam - Daniel

 

Brakuje danych nt pozostałych przegród - podłogi na gruncie, dachu, okien i drzwi - jaką mają powierzchnię i jakie U. Bez tego trudno ocenić czy zapotrzebowanie na moc jest dobrze policzone. 48W/m2 w przypadku przyzwoicie ocieplonego domu, piętrowego na planie niemal kwadratu - to nie jest szczególnie dziwny wynik - tak na oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

potrzebuję Waszej porady. Zleciłem wykoanie projektu ogrzewania podłogowego i nie jestem pewien jego wyników.

 

Link - strony projektu

 

Czy nie wyszło zbyt optymistycznie zapotrzebowanie (8 Kw), czy mimo wszystko nie powinienem zagęścić pętli ogrzewania z tych 20 cm na 15 cm?

 

Będę wdzięczny za uwagi.

Pozdrawiam - Daniel

 

Brakuje danych nt pozostałych przegród - podłogi na gruncie, dachu, okien i drzwi - jaką mają powierzchnię i jakie U. Bez tego trudno ocenić czy zapotrzebowanie na moc jest dobrze policzone. 48W/m2 w przypadku przyzwoicie ocieplonego domu, piętrowego na planie niemal kwadratu - to nie jest szczególnie dziwny wynik - tak na oko.

 

Już uzupełniam:

Pomieszczenia

Przegrody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

potrzebuję Waszej porady. Zleciłem wykoanie projektu ogrzewania podłogowego i nie jestem pewien jego wyników.

 

Link - strony projektu

 

Czy nie wyszło zbyt optymistycznie zapotrzebowanie (8 Kw), czy mimo wszystko nie powinienem zagęścić pętli ogrzewania z tych 20 cm na 15 cm?

 

Będę wdzięczny za uwagi.

Pozdrawiam - Daniel

 

Całkowity strumień wody w instalacji jakby nie z tego projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

garaż może pożreć całe ciepło z pompy ciepła ! Przykręć maksymalnie albo nawet zamknij , a jeśli ma więcej niz jedna pętle to zamknij pozostałe. W garażu lepiej zamontowac grzejnik - spełni swoja rolę a nie stanowi takiego zagrożenia dla zaburzenia bilansu.

Najlepszym sposobem na regulacje instalacji podłogowej jest jej wykonanie w pętlach identycznej długości. Dla średnicy 16 mm jest top maks 80 m. Nie montuje żadnych bajerów, regulatorów , przepływomierzy bo to dodatkowe opory. Jedyna wadą takiego rozwiązanie jest , ża czasem jedna pętla ogrzewa dwa pomieszczenia ponieważ obsługuje ok 8-10 m kwadratowych. Ale nie widze w tym żadnego kłopotu :o

 

Proszę o radę.

Zrobiłem jak zasugerowałeś.Rozdzielacz w garażu wył, instalator skręcił do połowy zawór przed rozdzielaczem w domu na parterze.Miało to pomóc w skierowaniu ciepła w górne partie domu.Tymczasem ja mam: dół 23,1C a u góry 19,8C pomieszczenie na półpiętrze ( z osobnym rozdzielaczem), łazienka19,9C i reszta pomieszczeń około 20C.Co dzieje się z ciepłem? Rozdzielacze u góry w trakcie działania pompy na CO mają około 30-31C.Więc tam temp dochodzi.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę.

Zrobiłem jak zasugerowałeś.Rozdzielacz w garażu wył, instalator skręcił do połowy zawór przed rozdzielaczem w domu na parterze.Miało to pomóc w skierowaniu ciepła w górne partie domu.Tymczasem ja mam: dół 23,1C a u góry 19,8C pomieszczenie na półpiętrze ( z osobnym rozdzielaczem), łazienka19,9C i reszta pomieszczeń około 20C.Co dzieje się z ciepłem? Rozdzielacze u góry w trakcie działania pompy na CO mają około 30-31C.Więc tam temp dochodzi.

Czy instalacja jest dobrze odpowietrzona ? Warto to sprawdzić, zanim rozpocznie się szukanie innych przyczyn :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka wolna uwaga dla takich , jak ja (znaczy szukających i dokonujących wyboru): najgorsze w tym całym interesie jest wybranie instalatora; sprzęt rzecz wtórna (i tak większość chodzi na 2-3 rodzajach sprężarek: Misimisi, Copeland i co tam jeszcze): mało która firma pyta o takie drobne szczegóły, jak zapotrzebowanie na ciepło, z czego zbudowane, co z wentylacją, oknami itp. Czyli większość, mogłoby to sugerować, "jedzie" na założeniach podręcznikowych (dzisiejsze domy to mają koło 50W/m2). I tak sobie liczą...... A wg mnie poważniej wygląda, chociaż na początku firma, która interesuje się szczegółami (inna kwestia, czy to potem wykorzysta).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka wolna uwaga dla takich , jak ja (znaczy szukających i dokonujących wyboru): najgorsze w tym całym interesie jest wybranie instalatora; sprzęt rzecz wtórna (i tak większość chodzi na 2-3 rodzajach sprężarek: Misimisi, Copeland i co tam jeszcze): mało która firma pyta o takie drobne szczegóły, jak zapotrzebowanie na ciepło, z czego zbudowane, co z wentylacją, oknami itp. Czyli większość, mogłoby to sugerować, "jedzie" na założeniach podręcznikowych (dzisiejsze domy to mają koło 50W/m2). I tak sobie liczą...... A wg mnie poważniej wygląda, chociaż na początku firma, która interesuje się szczegółami (inna kwestia, czy to potem wykorzysta).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka wolna uwaga dla takich , jak ja (znaczy szukających i dokonujących wyboru): najgorsze w tym całym interesie jest wybranie instalatora; sprzęt rzecz wtórna (i tak większość chodzi na 2-3 rodzajach sprężarek: Misimisi, Copeland i co tam jeszcze): mało która firma pyta o takie drobne szczegóły, jak zapotrzebowanie na ciepło, z czego zbudowane, co z wentylacją, oknami itp. Czyli większość, mogłoby to sugerować, "jedzie" na założeniach podręcznikowych (dzisiejsze domy to mają koło 50W/m2). I tak sobie liczą...... A wg mnie poważniej wygląda, chociaż na początku firma, która interesuje się szczegółami (inna kwestia, czy to potem wykorzysta).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

 

uruchomiłem swoją PC w trybie wygrzewania jastrychu - program taki :)

PC osiągnęła temp na powrocie bez grzałek 45 st - dom 220 m2 tylko podłogówka

 

pompa 10,2 kW zaraportowała błąd - nie jest w stanie rozgrzać jastrychu powyżej tej wartości bez grzałek. Mój instalator twierdzi że wynik jest bardzo przyzwoity i biorąc pod uwagę ilość betonu to PC sprawuje się świetnie.

 

Prawda li to? Jak to było u was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę.

Zrobiłem jak zasugerowałeś.Rozdzielacz w garażu wył, instalator skręcił do połowy zawór przed rozdzielaczem w domu na parterze.Miało to pomóc w skierowaniu ciepła w górne partie domu.Tymczasem ja mam: dół 23,1C a u góry 19,8C pomieszczenie na półpiętrze ( z osobnym rozdzielaczem), łazienka19,9C i reszta pomieszczeń około 20C.Co dzieje się z ciepłem? Rozdzielacze u góry w trakcie działania pompy na CO mają około 30-31C.Więc tam temp dochodzi.

Czy instalacja jest dobrze odpowietrzona ? Warto to sprawdzić, zanim rozpocznie się szukanie innych przyczyn :).

 

HenoK

Może jeszcze nie do końca,nie wiem. Po ostatniej wizycie moich "doradców" odpowietrzam ją 2 razy dziennie.

W tej chwili na dwóch rozdzielaczach przy próbie opowietrzenia popłynęła woda, w trzecim był lekki syk, ale woda natychmiast popłynęła.Temp na rozdzielaczach( szyna zasilająca) równo 35C, wszędzie. Ale po nocy temp u dołu 22,7 a ugóry już 19,3C i 20C. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...