Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

projekt marny, parametry obliczeniowe jak dla grzejników a propozycja zastosowania bufora do podłogówki kompletnie kompromituje fachowośc projektanta.Przepraszam za szczerość :(

 

Witam,

no to dałeś mi teraz do myślenia, bo mnie wydawało się że ten bufor to tak jak przy Ziriusie M2, którego chcę kupić.

 

Chyba zdam się na doświadczenie hydraulika, zresztą zobaczymy co on powie na ten projekt.

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

cześć

 

uruchomiłem swoją PC w trybie wygrzewania jastrychu - program taki :)

PC osiągnęła temp na powrocie bez grzałek 45 st - dom 220 m2 tylko podłogówka

 

pompa 10,2 kW zaraportowała błąd - nie jest w stanie rozgrzać jastrychu powyżej tej wartości bez grzałek. Mój instalator twierdzi że wynik jest bardzo przyzwoity i biorąc pod uwagę ilość betonu to PC sprawuje się świetnie.

 

Prawda li to? Jak to było u was?

 

Nie sprawdzałem jaką masz pompę ale moja Nibe 1240 po włączeniu automatycznego wygrzewania jastrychu ( 223 m2 ) zrobiła to bez problemu i bez dziwnych raportów.W domu było jak w saunie.Pomiar wilgotności jastrychu przed położeniem parkietu ( 2-warstwowy 11 mm) wykazał prawidłową wartośc wilgotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt marny, parametry obliczeniowe jak dla grzejników a propozycja zastosowania bufora do podłogówki kompletnie kompromituje fachowośc projektanta.Przepraszam za szczerość :(

 

Witam,

no to dałeś mi teraz do myślenia, bo mnie wydawało się że ten bufor to tak jak przy Ziriusie M2, którego chcę kupić.

 

Chyba zdam się na doświadczenie hydraulika, zresztą zobaczymy co on powie na ten projekt.

Daniel

E to co innego, a jak ma działać ten Zurius bez bufora , który jest jego zasadniczym elementem ? Zresztą to nawet nie bufor a raczej wymiennik pojemnościowy, konwekcyjny. Bufor to baniak mający zwiększyc pojemnośc wodną i bezwładnośc instalacji. Chodziło mi wyłącznie o to że bezwładność podłogówki jest tak wielka ,że żaden bufor nie jest potrzebny do jej zwiększania. Zirius jest zaprojektowany na wyższe temperatury pracy c.o. ze względu na jednoczesne przygotowanie ciepłej wody - wady tego rozwiązania były juz dyskutowane.

Hydraulikowi każdy projekt pasuje :D :D :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

 

uruchomiłem swoją PC w trybie wygrzewania jastrychu - program taki :)

PC osiągnęła temp na powrocie bez grzałek 45 st - dom 220 m2 tylko podłogówka

 

pompa 10,2 kW zaraportowała błąd - nie jest w stanie rozgrzać jastrychu powyżej tej wartości bez grzałek. Mój instalator twierdzi że wynik jest bardzo przyzwoity i biorąc pod uwagę ilość betonu to PC sprawuje się świetnie.

 

Prawda li to? Jak to było u was?

 

Nie sprawdzałem jaką masz pompę ale moja Nibe 1240 po włączeniu automatycznego wygrzewania jastrychu ( 223 m2 ) zrobiła to bez problemu i bez dziwnych raportów.W domu było jak w saunie.Pomiar wilgotności jastrychu przed położeniem parkietu ( 2-warstwowy 11 mm) wykazał prawidłową wartośc wilgotności.

 

Jasne, tylko że automatyczny program wykorzystuje grzałki więc nie dostałeś żadnego komunikatu :) Mam PC Alpha InnoTech - we wszystkich zestawieniach wypadają porównywalnie z delikatnym wskazaniem na Alpha :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie projekt robił gość z firmy Kisan.

 

projekt wyglądał ok - niestety miał jedną wadę - na budowie okazało się że jest bez sensu i został poprawiony.

 

Ważne są dwie rzeczy: równe pętle i odległości pomiędzy rurkami.

Jak nie wiesz daj wszędzie rurki co 10-12 cm i po sprawie. Najwyżej będziesz sobie regulował temp na pętlach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile może kosztowac projekt podłogówki, razem około 220m ?

Znacie kogoś kto profesjonalnie zrobi taki projekt, firma ???

 

równe kawałki rury od 90 do 100 mb. resztę da się policzyć

 

już!

 

możesz mi piwo postawić :)) bo będziesz miał bardzo profesjonalnie zaprojektowaną podłogówkę

doprecyzowując ten rozsądny przepis :

jeśli średnica 16 mm to pętle o długości 80m

jeśli średnica 20 mm to pętle o długości 120 m

Oczywiście wszystko można precyzyjnie policzyć, programy są dostępne free w internecie , ale w tak małych i mało skomplikowanych obiektach można wykorzystać przepis bez ryzyka popełnienia błędu , choć z punktu widzenia inwestora-laika lepiej jeśli jest projekt.

Niestety nawet najlpeszy projekt nie uwzględnia aranżacji , zmian umeblowania co ma istotny wpływ na działanie podłogówki. W tym aspekice przedstawiony przepis góruje nad projektem, bo wszystko sie zmienia w trakcie , a pewien nadmiar w podłogówce daje możliwośc bezbolesnych zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę.

Zrobiłem jak zasugerowałeś.Rozdzielacz w garażu wył, instalator skręcił do połowy zawór przed rozdzielaczem w domu na parterze.Miało to pomóc w skierowaniu ciepła w górne partie domu.Tymczasem ja mam: dół 23,1C a u góry 19,8C pomieszczenie na półpiętrze ( z osobnym rozdzielaczem), łazienka19,9C i reszta pomieszczeń około 20C.Co dzieje się z ciepłem? Rozdzielacze u góry w trakcie działania pompy na CO mają około 30-31C.Więc tam temp dochodzi.

Czy instalacja jest dobrze odpowietrzona ? Warto to sprawdzić, zanim rozpocznie się szukanie innych przyczyn :).

 

HenoK

Może jeszcze nie do końca,nie wiem. Po ostatniej wizycie moich "doradców" odpowietrzam ją 2 razy dziennie.

W tej chwili na dwóch rozdzielaczach przy próbie opowietrzenia popłynęła woda, w trzecim był lekki syk, ale woda natychmiast popłynęła.Temp na rozdzielaczach( szyna zasilająca) równo 35C, wszędzie. Ale po nocy temp u dołu 22,7 a ugóry już 19,3C i 20C. :(

 

nie wniknąłem nazbyt w twój problem, ale od siebie mogę jeszcze zasugerować sprawdzenie filtra zanieczyszczeń czy nie stawia za dużych oporów, czyli sprawdzić czy czysty (jeśli masz?!!!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o filtry, to czyściłem je 6 dni temu.Było co czyścić rzeczywiście :)

 

w czasie odpowietrzania wyłączaj pompę obiegową lub zamykaj kolektor zasilenia odpowietrzanego obwodu. Porównaj temperatury powrotów ( zasilenia przecież zawsze są takie same :D ) i przydław te na których temperatury powrotów są wyższe .

 

Czy kolektor zasilania to jest konkretny rozdzielacz lub bardziej laicko, szyna zasilająca w rozdzielaczu? Jeśli tak to w ten sposób nie robiłem....

Przydławiać konkretne pętle powrotów czy cały rozdzielacz? Aktualnie przydławiłem( zamknąłem) cały rozdzielacz powrotny w garazu i do połowy rozdzielacz na parterze.Nic się nie zmieniło, prócz tego ,że dT wzrosła z 8,2 do 9C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ta szyna ,rozdzielacz czy inaczej kolektor :)

Zawór odcinający ma bardzo nieliniową charakterystykę co oznacza że zamkniecie go do połowy w niewielkim stopniu zmienia przepływ. To marne narzędzie regulacji bo dopiero pod sam koniec , czyli przed samym zamknieciem zaczyna istotnie zmieniać przepływ. Zawory regulacyjne mają charakterystykę logarytmiczną.

Tak, spróbuj zmierzyć temperatury powrotów każdej pętli i ustawić tak aby były bardzo zblizone - tu właśnie widac jak wiele problemów ginie przy wykonaniu instalacji z identycznych pętli.

Garaż odetnij zupełnie a zawory w przegrzewanych pomieszczeniach zamknij do 1/4 - aż usłyszysz lekki szum.

Pompa c.o. na III biegu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego upieram się aby instalację wykonac przy minimalnej ilości elementów dławiących ( zawory regulacyjne, rotametry i podobne wodotryski) bo to psuje sprawność instalacji - czyli wymaga większej pracy pompy obiegowej.
W swojej instalacji wywaliłem umieszczony tam pierwotnie zawór zwrotny. Od razu zwiększył się przepływ i tym samym zmniejszyła różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego upieram się aby instalację wykonac przy minimalnej ilości elementów dławiących ( zawory regulacyjne, rotametry i podobne wodotryski) bo to psuje sprawność instalacji - czyli wymaga większej pracy pompy obiegowej.
W swojej instalacji wywaliłem umieszczony tam pierwotnie zawór zwrotny. Od razu zwiększył się przepływ i tym samym zmniejszyła różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem.

Zawór zwrotny to np: ten w rozdzielaczu, do ktorego dochodza petle powrotu z CO? :D .Jakoś tak nie fachowo brzmię.....ale ja tylko tak zrozumiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśłi pompa obsługuje raz obieg c.o. a raz c.w.u to te dwa zawory zwrotne są niezbedne. Jeśli samo c.o. to żaden zwrotny nie jest potrzebny. Takie jak na zdjęciu tez miałem ale nie polecam bo plastikowa oś po której przesuwa sie grzybek sie wypiłuje i zawór sie zawiesi w stanie ciagłego otwarcia. Jeśli kupowac to takie z matalowymi bebechami albo samodzielnie przerobić :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...