Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Henoczku :) mam jeszcze pytanie ...wytłumacz mi gdzie jest zasilenie ( to wiadomo po prawej na dole ) i gdzie powrót ( najprawdopodobniej po lewej na dole ) ...ale przecież one nie powinny się łączyć i pompa obiegowa ( jeśli już ) powinna być na początku układu ........

skoro poza PC jest przy mieszaczu pompa ( raczej musi być ) to co nie dałaby rady załatwić tych dwóch spraw grzejników i podłogówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Ja mam pytanie dotyczące zasialania budynku w energię.

 

Na jaką moc macie podpisaną umowę z zakładami energetycznymi, która wystarcza do prawidłowego funkcjonowania domu bez przerw i wyłączeń.

 

Najbardziej interesuje mnie wersja, gdzie oprócz ogrzewania przy pomocy PC gotowanie równeiż jest na płycie elektrycznej/indukcyjnej.

Do tego inne podstawowe sprzęty wykorzystywane w domu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku :) mam jeszcze pytanie ...wytłumacz mi gdzie jest zasilenie ( to wiadomo po prawej na dole ) i gdzie powrót ( najprawdopodobniej po lewej na dole ) ...ale przecież one nie powinny się łączyć i pompa obiegowa ( jeśli już ) powinna być na początku układu ........

skoro poza PC jest przy mieszaczu pompa ( raczej musi być ) to co nie dałaby rady załatwić tych dwóch spraw grzejników i podłogówki ?

Powrót jest prawdopodobnie na dole po lewej stronie. Dalej jest zawór mieszający sterowany termostatem (białe pokrętło z lewej strony) z kapilarą mierzącą temperaturę na powrocie (górny rozdzielacz - lewa strona).

Jeżeli nie ma różnicy temperatur pomiędzy dolnym i górnym rozdzielaczem, to znaczy, że albo termostatyczny jest zamknięty. Należałoby spróbować ustawić pompę obiegową na najniższy i sprawdzić, czy wzrosła różnica temperatur. Dodatkowo na sterowniku PC zadać wysoką temperaturę, np. 28 st. C i obserwować co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja mam pytanie dotyczące zasialania budynku w energię.

 

Na jaką moc macie podpisaną umowę z zakładami energetycznymi, która wystarcza do prawidłowego funkcjonowania domu bez przerw i wyłączeń.

 

Najbardziej interesuje mnie wersja, gdzie oprócz ogrzewania przy pomocy PC gotowanie równeiż jest na płycie elektrycznej/indukcyjnej.

Do tego inne podstawowe sprzęty wykorzystywane w domu.

 

Pozdrawiam

Ja mam 14kW. Z takim przyłączem kupiłem działkę. Wystarczy z zapasem. Na razie mam kuchenkę gazową na gaz propan-butan z butli 11kg, ale docelowo planuję kuchnię indukcyjną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....po co miedziana rurka wraca ?

.........ale ta rurka wygląda jakby wracała( powrót ) i oziębiała zasilenie .

Ta rurka jest połączona z ciśnieniowym zaworem upustowym (być może nazywa się to trochę inaczej :)). Jego zadaniem jest zapewnienie minimalnego przepływu w obiegu grzewczym w przypadku zamknięcia wszystkich obwodów wychodzących z rozdzielacza. Czy taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego ? Jeżeli nie, to ten zawór (z białym pokrętłem na górnym rozdzielaczu po prawej) i rurka są zbędne :(.

 

Zastosowany rozdzielacz to typowe rozwiązanie dla instalacji wyskokotemperaturowej. Na pewno doskonale sprawdziłoby się np. w przypadku kotła gazowego i instalacji grzejnikowej. Jest on do przyjęcia także w przypadku instalacji mieszanej (np. kominek z PW lub na części obwodów grzejniki). Jeżeli jedynym źródłem ogrzewania jest pompa ciepła i odbiornikiem ogrzewanie podłogowe, to rozdzielacz można uprościć zyskując na sprawności całej instalacji.

 

Klasyka dopadnie każdego :) Jak nie w ciepłownictwie to w czymś innym więc niech się eksperci nie cieszą nadmiernie :wink: Dzięki wielkie za wyjaśnienia. W międzyczasie też się dokształciłem trochę i zaczynam rozumieć jak to działa. Zawór upustowy na górze po prawej powinien być zamknięty, to jednak nie wyjaśnia zagadnienia zimnych szyn. Prawdopodobnie zawór termostatyczny po lewej na wyjściu się zablokował stojąc nieruchomo przez całe lato i tu jest pies pogrzebany. Tak jak mówi HenoK, oba zawory są "na wuja" w tej instalacji. Jak to mówią - keep it simple stupid but no simpler... :lol: Wieczorem się do nich dobiorę i dam znać co i jak. Dzięki raz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie , ze dzisiaj zaczęły się Targi Poleko 2008 ( 27.-30.10 ) .....i i w interesującym nas temacie wystawcy :

http://www.bartlwp.de/produkte/

http://www.fonko.pl

http://www.hoval.pl/produkte.htm?gruppeid=WAERMEPUMPE&subID=HEIZTECHNIK&bereichID=HEIZTECHNIK&getpage=WAERMEPUMPE&navid=PRODUKTE

http://www.hakagerodur.ch ( sondy , kolektory )

 

jakoś mało, wieczorem będę miała więcej inf, ( specjalny wysłannik :) ..

Szef Stowarzyszenia Pomp Ciepła ...ma konferencję nt.

Czy będzie zielone światło dla rozwoju pomp ciepła? - komentarz do nowej dyrektywy UE, prof. dr hab. Brunon Grochal, Polskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła

( środa g.10-16 pawilon 6 sala konferencyjna...bo może ktoś się wybierze )

Będzie też ekspozycja "Salon czystej energii " i tam min. PC ( jak poprzednim razem )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie , ze dzisiaj zaczęły się Targi Poleko 2008 ( 27.-30.10 ) ...

Szef Stowarzyszenia Pomp Ciepła ...ma konferencję nt.

Czy będzie zielone światło dla rozwoju pomp ciepła? - komentarz do nowej dyrektywy UE, prof. dr hab. Brunon Grochal, Polskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła

( środa g.10-16 pawilon 6 sala konferencyjna...bo może ktoś się wybierze )

Będzie też ekspozycja "Salon czystej energii " i tam min. PC ( jak poprzednim razem )

 

Co takiego to stowarzyszenie? Ma jakąś beznadziejną stronę internetową zawierającą wyłącznie linki i to niekoniecznie na temat. Czy to jest kolejny przypadek kiedy naukowiec bez zaplecza się podczepia pod modny temat?

Tytuł prelekcji pachnie głębokim PRLem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bezrybiu i rak ryba :) ...rzeczywiście ta strona mogłaby być lepsza ( nie ma tej nowej normy ).

To spotkanie odbędzie się jutro o g. 13. Na targach jest też Dimlex , Oschner , Sofath, i nawet swoje stoisko ma Sun Energy ( IVT Gdańsk ) .

Z nowości ( zgłoszonych ) podobały mi się 2 rzeczy ( przepraszam, nie w temacie ) ale może Komuś się przyda

http://fulereny.blink.pl/mum/pr.jpg

http://fulereny.blink.pl/mum/lamp.jpg

trzeba byłoby poczytać dla odmiany coś innego :

http://www.globe-energy.pl/index.php?symbol=archiwum.htm

 

intryguje mnie ta największa na świecie instalacja PC o mocy 180MW w Sztokholmie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka

-http://fulereny.blink.pl/mum/pr.jpg

 

To niezbyt skomplikowane , ale moje jeszcze mniej. :lol: :lol: :lol:

Baniak 600 l z nierdzewki pomalowałem na czarno i ustawiłem na konstukcji 2m.Pompuję tam wodę ze studni i już nastepnego dnia jeśli jest słońce kompiemy się do woli :D :D :D -przepraszam że niezbyt związane z PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z was uzytkuje pompe napowietrzną?

Chodzi mi o doswiadczenia w newralgicznych zakresach temperatur, czyli około 0 oraz poinizej -10 st C.

 

A najbardziej oczywiscie o jej wydajnosc. Klient buduje pensjonat tam gdzie nie ma gazu, nie ma tez mozliwosci wykonania gruntowego kolektora. Sprawa jest ryzykowna, bo to góry, wiec trzeba sie liczyc z okresowymi duzymi mrozami. spotkalem sie z takim rozwiazaniem z rezerwowym kotłem elektrycznym, ale instalacja niedawno zaczeła działac i nie wiadomo jak bedzie z rachunkami.

 

Bede wdzieczny za jakas symulacje, porownania itd. Czy mozna zaryzykowac pompe Nibe 2025 w gorskich warunkach? Czy Altherma jest lepszym rozwiazaniem? O ile mniejsza będzie wydajnosc wzgledem pionowego kolektora gruntowego? Zapotrzebowanie na moc ok 64 KW, wiec w gre wchodzi kaskadowe laczenie pomp. ale takie rozwiazanie widziałem.

 

coraz wiecej ludzi pyta sie o te pompy do instalacji w domach. Dla nich pominiecie kosztow gruntowych jest niezwykle atrakcyjne, ale oczywiscie maja wielkie obawy czy przy niskich temperaturach nie zbankrutuja, czy nie bedzie problemow przy zamarzaniu itd.

Z lektury forum tez mozna nabawiić się lęków. Z kolei producenci pomp sugeruja ze przyszlosc to własnie te pompy. Czy mają rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się pogodzić sprzecznych interesów. Bardzo elastyczny system pozwalający szybko i niezależnie zmieniać temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach musi być kosztowniejszy i w wykonaniu i w eksploatacji, bez względu na rozwiązanie.

 

(...)

 

Ja sobie wymyśliłem, być może głupio, że wszędzie jest podłogówka, a dodatkowo jest obieg grzejnikowy - 2 grzejniki w łazience, 1 w pralni i 1 w wiatrołapie przy drzwiach. Łazienkowe mają zainstalowane grzałki elektryczne w razie potrzeby wysuszenia czegoś szybko gdy c.o. jest wyłączone.

 

Jeszcze nie wiem jak to się sprawdzi, bo w sobotę będzie zainstalowany zbiornik buforowy do obiegu grzejnikowego, aby zwiększyć jego pojemność i wydłużyć cykle grzania. Elektryk też musi w końcu dotrzeć i zainstalować podlicznik, i wtedy mogę zacząć się bawić w ustawianie całego tego kłębowiska :o

 

Pod wpływem pojawienia się na allegro pomp ciepla typu "powietrze wentylacyjne -> CWU" pomyślałem, że może taki mały osobny uklad CO można by podpiąć do takiej wlaśnie pompy na zasadzie cyrkulacji CWU. Nie wiem czy to nie bluźnierstwo ale czemu by nie? Co o tym sadzicie?

 

Urzadzenia takie mają zazwyzaj ok. 1,5kW czyli na dobe wyprodukuja nam 36kWh energii. Podgrzanie 200l wody o 40stC to ok. 10kWh czyli sporo nam zostaje do celow innych.

 

Sa tez tego typu urzadzenia dostosowane juz do grzania CWU i malego CO ale sa juz oczywiscie znacznie drozsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z was uzytkuje pompe napowietrzną?

Chodzi mi o doswiadczenia w newralgicznych zakresach temperatur, czyli około 0 oraz poinizej -10 st C.

 

Moja jest naziemna niestety :lol:

 

Sorry, taki już jestem.

 

Co do pomp powietrznych - o ile mi wiadomo, poniżej 0*C zaczyna się oszraniać parownik i trzeba odwracać bieg pompy aby go odszronić, co dodatkowo poważnie obniża COP.

 

Dlatego pewnie Neuratherm wymyślił aby montować PC powietrzną do cwu w domu, gdzie temperatura jest wysoka cały rok i COP nie spada, tylko że oprócz niej jest oczywiście PC z kolektorem ziemnym do ogrzewania co a pompa powietrzna w lecie może chłodzić dom oziębionym powietrzem na wyjściu parownika a w zimie wyrzuca je na zewnątrz. Trochę dziwaczny system.

 

Jak dla mnie pompy powietrzne nadają się raczej do cwu i w cieplejszych strefach klimatycznych. W górach to się może zupełnie nie sprawdzić, chyba że układ kombinowany z solarem, ale to już się robi drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pewnie Neuratherm wymyślił aby montować PC powietrzną do cwu w domu, gdzie temperatura jest wysoka cały rok i COP nie spada, tylko że oprócz niej jest oczywiście PC z kolektorem ziemnym do ogrzewania co a pompa powietrzna w lecie może chłodzić dom oziębionym powietrzem na wyjściu parownika a w zimie wyrzuca je na zewnątrz. Trochę dziwaczny system. Trochę dziwaczny system.

 

Zaraz dziwaczny :D . Ja mam i nie narzekam , na razie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pewnie Neuratherm wymyślił aby montować PC powietrzną do cwu w domu, gdzie temperatura jest wysoka cały rok i COP nie spada, tylko że oprócz niej jest oczywiście PC z kolektorem ziemnym do ogrzewania co a pompa powietrzna w lecie może chłodzić dom oziębionym powietrzem na wyjściu parownika a w zimie wyrzuca je na zewnątrz. Trochę dziwaczny system. Trochę dziwaczny system.

 

Zaraz dziwaczny :D . Ja mam i nie narzekam , na razie :)

 

Uderz w stół :wink:

 

Z ciekawości zapytam ile to w końcu kosztowało. Ich oferta przyprawiła mnie o ból głowy - pomieszane dwie wersje i różne pozycje kosztów podane częściowo w euro częściowo w złotych bez pewności czy wszystko brutto czy netto czy mieszane. W każdym razie trochę drogo a wyjaśnienie jaki będzie COP też zawikłane.

 

Ale system ciekawy, jakby byli bliżej zlokalizowani i nie miałbym tańszej oferty na system z pionowym kolektorem glikolowym to być może...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z was uzytkuje pompe napowietrzną?

Chodzi mi o doswiadczenia w newralgicznych zakresach temperatur, czyli około 0 oraz poinizej -10 st C.

 

A najbardziej oczywiscie o jej wydajnosc. Klient buduje pensjonat tam gdzie nie ma gazu, nie ma tez mozliwosci wykonania gruntowego kolektora. Sprawa jest ryzykowna, bo to góry, wiec trzeba sie liczyc z okresowymi duzymi mrozami. spotkalem sie z takim rozwiazaniem z rezerwowym kotłem elektrycznym, ale instalacja niedawno zaczeła działac i nie wiadomo jak bedzie z rachunkami.

 

Bede wdzieczny za jakas symulacje, porownania itd. Czy mozna zaryzykowac pompe Nibe 2025 w gorskich warunkach? Czy Altherma jest lepszym rozwiazaniem? O ile mniejsza będzie wydajnosc wzgledem pionowego kolektora gruntowego? Zapotrzebowanie na moc ok 64 KW, wiec w gre wchodzi kaskadowe laczenie pomp. ale takie rozwiazanie widziałem.

 

coraz wiecej ludzi pyta sie o te pompy do instalacji w domach. Dla nich pominiecie kosztow gruntowych jest niezwykle atrakcyjne, ale oczywiscie maja wielkie obawy czy przy niskich temperaturach nie zbankrutuja, czy nie bedzie problemow przy zamarzaniu itd.

Z lektury forum tez mozna nabawiić się lęków. Z kolei producenci pomp sugeruja ze przyszlosc to własnie te pompy. Czy mają rację?

 

Śledzę ten wątek od dawna i po rozważaniach wiem jedno - gruntowej pompy nie zrobię, kolektor płaski odpada, sondy pionowe drogie i też mogłyby zaszkodzić moim starym drzewom. Woda/woda odpada. Zostaje czekać na gaz lub pompa powietrzna.

Na tym wątku było np. o Mitsubishi ZUBADAN. Do -15 st. ma stałą moc, działa do - 25 st.

Trochę danych i testów jest tutaj:

http://www.klimageraete24.eu/pdf/mitsubishi/zubadan/ZUBADAN%20Luft_Wasser_WP.pdf

Czy ktoś widział to już w Polsce?

 

Była niedawno w Muratorze tabelka z kosztami różnych nośników energii. Wyliczyłam, że jeśli zrobię instalację tak, by można było grzać tylko w II taryfie ( duża akumulacyjność, podłogówka wszędzie) to grzanie prądem ( zwykłym kotłem elektrycznym) wypada mi tak samo jak gazem ziemnym - do gazu dochodzi wysoki abonament. Jeśli pompa miałaby COP choćby marne 2 - to i tak jest dwa razy taniej niż gazem. A Zubadan ma w Niemczech średniorocznie około 3.5....

 

Pompa powietrzna to dużo mniejsze ryzyko, że coś instalatorzy skopią - odchodzi dobieranie wielkości kolektorów, rycie działki, problemy z funkcjonowaniem kolektorów. Wydajność ziemnych kolektorów też się zmienia i pod koniec zimy może być niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pewnie Neuratherm wymyślił aby montować PC powietrzną do cwu w domu, gdzie temperatura jest wysoka cały rok i COP nie spada, tylko że oprócz niej jest oczywiście PC z kolektorem ziemnym do ogrzewania co a pompa powietrzna w lecie może chłodzić dom oziębionym powietrzem na wyjściu parownika a w zimie wyrzuca je na zewnątrz. Trochę dziwaczny system. Trochę dziwaczny system.

 

Zaraz dziwaczny :D . Ja mam i nie narzekam , na razie :)

 

Uderz w stół :wink:

 

Z ciekawości zapytam ile to w końcu kosztowało. Ich oferta przyprawiła mnie o ból głowy - pomieszane dwie wersje i różne pozycje kosztów podane częściowo w euro częściowo w złotych bez pewności czy wszystko brutto czy netto czy mieszane. W każdym razie trochę drogo a wyjaśnienie jaki będzie COP też zawikłane.

 

Ale system ciekawy, jakby byli bliżej zlokalizowani i nie miałbym tańszej oferty na system z pionowym kolektorem glikolowym to być może...

 

CWU 7k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie dostalem info o zuzyciu pradu w pensjonacie niedaleko wrocławia.

pompa powietrzna nibe, 64KW, powerzchnia 1300 m2. Ogrzewanie podłoga, CWU, reku i inne wszystko na prąd. a jest tego sporo

Okres rozliczeniowy wrzesien, pazdziernik. KOszt 4500 pln.

Wg mnie to rewelacja. W gorach juz nie jest ciepło, srednia zajetosc 30% (20 gosci) - chodzi o CWU oczywiscie ale tez o TV, kompy w pokojach itd.

2300 za miesiac za taka powierzchnie to doskonały wynik. Nadal nie wiem co bedzie przy mrozach...

Ale gdy mroznych dni bedzie ok 30 w roku (woecej sie nie zdarza raczej) to uwzgledniajac prace kotła elektrycznego (z 2 taryfą), to i tak REWELACJA.

NO i odpada paranoja z kopaniem, wierceniem, zgodami, bledami wykonawczymi itd. BARDZO CIEKAWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...