Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Takie pytanie: każdy diler proponuje mi Nibe 1140 lub 1240. A słyszeliście może coś nt. 1127?

Nawet na str. Biawar nie da się podejrzeć tego modelu (prosi o login). Ale znalazłem gdzieś indziej cennik i krótki opis: "FIGHTER 1127 – pompa ciepła z rewersyjnym modułem chłodniczym zapewniająca ogrzewanie i aktywne chłodzenie

bez dodatkowych modułów – dostępność: od sierpień 2008".

Słyszeliście coś na temat tego modelu? Jeżeli dobrze rozumiem, to jest już z chłodzeniem, a cena zbliżona do 1140 (kilkaset zł różnicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej nibowcy ( czytaj użytkownicy NIBE )

Pytanie z ciekawości :p :

Jakie macie teraz nastawione krzywe grzewcze?

Jeśli macie podlicznik to jakie mieliście zużycie kWh za październik?

Ja domek 122m2 PU parter,4 osoby Fighter 1140+VPA300/200 miałem 255 kWh-od razu dodam , że nie jesteśmy "ciepluchami" i trzymamy w domu 20-22 stopnie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam krzywą grzewczą ustawioną indywiduanie. Dom trochę ponad 150m2. Zużycie w październiku 450KWh, ale to całość łącznie ze zużyciem prądu na inne cele i podgrzanie wody. Nie mam niestety podlicznika.

 

Jeśli mógłbyś podać ile zużyłeś prądu na wszystko to moglibyśmy porównać. W lipcu i sierpniu gdy nie grzałem zużywalem prądu po 250kWh. Wychodzi mi więc że na ogrzewanie w październiku zużyłem poniżej 200kWh, biorąc pod uwagę, że dzień jest krótszy i więcej energii idzie na oświetlenie domu.

 

Ogrzewam dom od stycznia, ale mieszkam dopiero od maja. Skrzętnie notuję zużycie i za ten rok wyjdzie mi łącznie za wszystko ok. 1750-1800 zł.

 

Szacuję, że roczny koszt zużycia energii wyniesie przy tych cenach które są teraz ok. 2200 zł. W tym ogrzewanie i podgrzanie wody - 1.000,- zł, 1200 to koszty zużycia prądu przez oświetlenie i inne urządzenia.

 

Tak niskie koszty udaje mi się uzyskać dzięki oświetlenie energooszczędnemu, oraz faktowi że w okresie jesień-zima 70% to zużycie w II taryfie, w lecie 50% zużycia to II taryfa.

 

POWIEM TAK - JESTEM SZCZĘŚLIWY ŻE NIE POSŁUCHAŁEM MALKONTENTÓW, KTÓRZY MÓWIĄ ŻE POMPA CIEPŁA SIĘ NIE OPŁACA )CHOĆ SAMI NIE MAJĄ ALE NEGUJĄ ZASADNOŚĆ JEJ POSIADANIA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

usatwienia krzywej:

 

20 = 19

10 = 20

5 = 21

0 = 22

-20 = 25

 

W miesiącach ciepłych podbicie +1, jesień, zima podbicie +2, mrozy podbicie +3.

 

Podbicie realizowane w godz. 22-6, 13-15.

 

Ciągle jeszcze kombinuję z ustawieniem cwu. Aktualnie 39 + 6 podbitka przy histerezie 2 stopnie. Czyli woda w temp. 37-47 stopni. Podbicie oczywiście w godz. 22-6 i 13-15. Czyli jak podbije temp. o godz. 13 do 47 to ok. 19-21 utrzymuje się temp. 40-42 stopnie. Nie wiem jak będzie w chłodniejsze dnii czy utrzyma mi temp. w godzinach I taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

usatwienia krzywej:

 

20 = 19

10 = 20

5 = 21

0 = 22

-20 = 25

 

W miesiącach ciepłych podbicie +1, jesień, zima podbicie +2, mrozy podbicie +3.

 

Podbicie realizowane w godz. 22-6, 13-15.

 

Ciągle jeszcze kombinuję z ustawieniem cwu. Aktualnie 39 + 6 podbitka przy histerezie 2 stopnie. Czyli woda w temp. 37-47 stopni. Podbicie oczywiście w godz. 22-6 i 13-15. Czyli jak podbije temp. o godz. 13 do 47 to ok. 19-21 utrzymuje się temp. 40-42 stopnie. Nie wiem jak będzie w chłodniejsze dnii czy utrzyma mi temp. w godzinach I taryfy.

 

Super. :D

Ja mieszkam dopiero od 1 września i też kombinuję bo z instrukcji nie dowiedziałem się zbyt wiele. :cry: :cry:

CO mamy ustawione podobnie jeśli chodzi o podbicia choć ja na razie na standardowej krzywej grzewczej.

Rozumiem że w lewej kolumnie temp zewn a po prawej temp zasilania. :roll:

Muszę poustwiać podobnie-zobaczę co wyjdzie.

W jaki sposób podbijasz CWU-gdzie jest to w menu?

Jeszcze ciekawostka-właśnie uciekłem od ENEI do STOENA :lol: :lol: :lol: -czekałem 3 miesiące na zmianę-zobaczę co z tego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

usatwienia krzywej:

 

20 = 19

10 = 20

5 = 21

0 = 22

-20 = 25

 

W miesiącach ciepłych podbicie +1, jesień, zima podbicie +2, mrozy podbicie +3.

 

Podbicie realizowane w godz. 22-6, 13-15.

 

Ciągle jeszcze kombinuję z ustawieniem cwu. Aktualnie 39 + 6 podbitka przy histerezie 2 stopnie. Czyli woda w temp. 37-47 stopni. Podbicie oczywiście w godz. 22-6 i 13-15. Czyli jak podbije temp. o godz. 13 do 47 to ok. 19-21 utrzymuje się temp. 40-42 stopnie. Nie wiem jak będzie w chłodniejsze dnii czy utrzyma mi temp. w godzinach I taryfy.

 

Po prawej temperatury powrotu przy których załącza się pompa jak rozumiem. Masz wszystko w podłogówce czy układ mieszany?

 

Czy to podbijanie cwu 22-6 i 13-15 ma sens? Aby mieć cieplejszą wodę rano wystarczy "podbić" na godzinę przed pobudką. Grzanie wody na wieczór przed 15 też mi się nie wydaje sensowne nawet jeśli jest to w niższej taryfie. Jeśli masz duże zużycie cwu 19-21 to pompa zrobi cykl grzewczy cwu i tak przed 22 jak sądzę?

 

Ja sterowanie cwu rozumiem raczej jako obniżanie temperatury w porach kiedy nie bierze się kąpieli / prysznicu i gorąca woda nie jest potrzebna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wiele naczytałam się o pompach ciepła i ciągle stoje przed dylematem, czy wejść w ten system ogrzewania domu i wody?? Rozpoczęliśmy budowe, w grudniu wchodzą dekarze i mąż mnie pyta czym będziemy ogrzewać? Mamy przybliżony koszt montażu pompy o mocy 8kW sondy pionowe pompa NIBE, VPA300/200 nie wiem czy nie za dużo - domek docieplny 15 styropianu, silikat 24, nowe okna. Mamy rownież obawy co do opłat za prąd. Na forum czytałam, że kwoty za prąd w systemie grzewczym za pompę wahają się od 200-500zł. Duża rozbieżność :-( Nas wykonawca zapewniał że będzie to max 200zł? Czy to możliwe? Proszę, jeśli ktoś jest użytkownikiem podobnej instalacji o odpowiedź czy to naprawdę sie opłaca? Czy lepiej zaistalować piec na ekogroszek, którego cena w naszym regionie wynosi ok.800/tona?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wiele naczytałam się o pompach ciepła i ciągle stoje przed dylematem, czy wejść w ten system ogrzewania domu i wody?? Rozpoczęliśmy budowe, w grudniu wchodzą dekarze i mąż mnie pyta czym będziemy ogrzewać? Mamy przybliżony koszt montażu pompy o mocy 8kW sondy pionowe pompa NIBE, VPA300/200 nie wiem czy nie za dużo - domek docieplny 15 styropianu, silikat 24, nowe okna. Mamy rownież obawy co do opłat za prąd. Na forum czytałam, że kwoty za prąd w systemie grzewczym za pompę wahają się od 200-500zł. Duża rozbieżność :-( Nas wykonawca zapewniał że będzie to max 200zł? Czy to możliwe? Proszę, jeśli ktoś jest użytkownikiem podobnej instalacji o odpowiedź czy to naprawdę sie opłaca? Czy lepiej zaistalować piec na ekogroszek, którego cena w naszym regionie wynosi ok.800/tona?

Witaj :D

Mam podobny układ(1140+VPA300/200).Nie wiem tylko jaką masz powierzchnię mieszkania oraz czy parter+poddasze czy sam parter.

Mam parter 15 cm wełna+15 cm styro w podłodze+25cm ekofiber na regipsach.122m2 PU.Za wrzesień 216kW , za październik 255kW(tylko PC).

Pompa 6 kW.

Jeśli mogę doradzić to wchodź w to-podaj jakieś oferty na PC-ceny.Skąd jesteś?

Swoją drogą mąż Cię pyta czym się będziecie ogrzewać? :o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum czytałam, że kwoty za prąd w systemie grzewczym za pompę wahają się od 200-500zł. Duża rozbieżność :-( Nas wykonawca zapewniał że będzie to max 200zł? Czy to możliwe? Proszę, jeśli ktoś jest użytkownikiem podobnej instalacji o odpowiedź czy to naprawdę sie opłaca? Czy lepiej zaistalować piec na ekogroszek, którego cena w naszym regionie wynosi ok.800/tona?

 

Kwoty wahają się ze względu na bardzo zróżnicowane zapotrzebowania energetyczne budynków i użytkowników cwu. Wahania byłyby bez względu na zastosowane rozwiązanie. Dobrze zrealizowana instalacja na PC wykorzystująca 2-gą taryfę może być o jakieś 20-30% tańsza jeśli chodzi o koszty paliwa/energii. To oznacza że zwrot z inwestycji raczej nie nastąpi prędko natomiast jest szereg innych oczywistych plusów. Węgiel jako "nieekologiczny" może zostać prędzej czy później obłożony dodatkowymi podatkami i jego atrakcyjność cenowa zmaleje. Polskie górnictwo też zmierza prostą drogą do totalnej zapaści co może spowodować skok cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybką odpowiedź :) Mąż pyta mnie o to ogrzewanie, ponieważ podzieliliśy się tematami budowy, i tak każdy może mieć swój udział. Nasz domek to parter i poddasze użytkowe. w 100% chcemy położyć podłogówkę + 2 grzejniki w łazienkach, niezależne od pompy. Nie ukrywam, żu uśmiechnęłam sie po odpowiedzi. Koszty naprawdę nie są duże! PU domku 137m2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czarujmy się, koszt instalacji pompy z odwiertami i podłogówką + grzejniki w łazienkach.to kwota rzędu 70000, a piec na ekogroszek z instalacją to ok. 25000. I tu jest pies pogrzebany :( Budujemy się z kredytu i każda kwota jest dla nas ważna, zastanawiamy się czy PC ma sens??

Trochę wysoka ta kalkulacja, bo:

Odejmując koszt kotła na ekogroszek (średnio 7.000,-) zostaje na pozostałe instalacje 18.000,-. Czyli wychodzi, ze koszt pompy ciepła 8kW (samej) wynosi około 52.000,-, a odliczajac koszt kolektorów pionowych w wysokosci około 16.000,-, to PC kosztuje 36.000,- . Jaka firma oferuje tak drogą pompę ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...