Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Matyldzia! Przy piecu na ekogroszek też dolicz koszty podłogówki i kominów dymowych. PC wyjdzie i tak dużo drożej, ale nas przekonała bezobsługowość urządzenia ( zimą można spokojnie wyjechać na narty i nie martwić się kto dorzuci do pieca) oraz niskie koszty eksploatacji. No i nie musisz składować tego ekogroszku, w kotłowni może być pralnia, spiżarnia, co chcesz.

Nam wycenili PC z kolektorami pionowymi na ok 59 tys( NIBE Fighter 1240,12 kW) pow. ogrzewania 180 m 2 , calkowita 214 m2, dom z poddaszem uzytkowym. Chcemy jeszcze założyć wentylacje mechaniczną z rekuperatorem, ogrzewanie mieszane - w sypialniach grzejniki. Mam wątpliwości , czy aż 12 kW to nie za dużo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie czarujmy się, koszt instalacji pompy z odwiertami i podłogówką + grzejniki w łazienkach.to kwota rzędu 70000, a piec na ekogroszek z instalacją to ok. 25000. I tu jest pies pogrzebany :( Budujemy się z kredytu i każda kwota jest dla nas ważna, zastanawiamy się czy PC ma sens??

 

A jeśli ekogroszek to wtedy grzejniki wszędzie, bez podłogówki?

 

Jeśli tak to trzeba pamiętać, że podłogówka jest efektywniejsza od grzejników i jej wyższy koszt się z czasem zwraca bez względu na rodzaj ogrzewania.

 

Co do niższych kosztów instalacji na ekogroszek, to trzeba pamiętać o kosztach związanych ze składowaniem (miejsce) oraz ładowaniem i czyszczeniem kotła (czas). Ja tam zakładam że niczego w życiu nie robię za darmo co mi nie sprawia przyjemności :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam wycenili PC z kolektorami pionowymi na ok 59 tys( NIBE Fighter 1240,12 kW) pow. ogrzewania 180 m 2 , calkowita 214 m2, dom z poddaszem uzytkowym. Chcemy jeszcze założyć wentylacje mechaniczną z rekuperatorem, ogrzewanie mieszane - w sypialniach grzejniki. Mam wątpliwości , czy aż 12 kW to nie za dużo ?

 

O ile dom nie ma jakiegoś nagromadzenia niekorzystnych cech powodujących utratę ciepła typu dom na planie krzyża, duża powierzchnia okien, itp. to biorąc jeszcze pod uwagę rekuperator 12kW wydaje się być stanowczo przesadzone. Prawdopodobnie 10kW już jest lekko przewymiarowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam wycenili PC z kolektorami pionowymi na ok 59 tys( NIBE Fighter 1240,12 kW) pow. ogrzewania 180 m 2 , calkowita 214 m2, dom z poddaszem uzytkowym. Chcemy jeszcze założyć wentylacje mechaniczną z rekuperatorem, ogrzewanie mieszane - w sypialniach grzejniki. Mam wątpliwości , czy aż 12 kW to nie za dużo ?

 

Ja za 1140 6kW+VPA300/200+podłogówka 122m2( jeden rozdzielacz)+odwierty 150mb +cała instalacja w kotłowni-nie dotknąłem palcem zapłaciłem 61.500 zł.Realizacja VI-VIII 2008.

Skąd więc Twoje koszty? :cry: :cry: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noooo, są dość duże okna i pustka nad salonem. Oferty poniżej 10 kW nie dostaliśmy!

 

Dość duże? Zasada jest taka - im mniej precyzyjne zapytanie ofertowe złożysz tym mniej precyzyjną ofertę dostaniesz. Z tym że raczej zawyżoną :)

 

Zakładając ok 50 W/m2 potrzebujecie 9kW. Czyli 10 jest z lekkim zapasem. U mnie tak licząc wychodziło 7, ale jako że dom parterowy i dość rozbudowana wentylacja grawitacyjna wybrałem 9. Inna sprawa że oferta na 9kW była tańsza niż większość ofert na 7kW :)

 

Dokładnie to trzeba zrobić analizę zapotrzebowania energetycznego budynku i wtedy będzie wiadomo gdzie jest optimum. Przewymiarowana pompa wprawdzie trochę szybciej ogrzeje cwu ale będzie działała w krótszych cyklach co obniży COP. Lekko niedowymiarowana która przez parę dni wspomoże się grzałką może się okazać że ma koszty eksploatacji wcale nie wyższe niż ta większa a jest tańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam wycenili PC z kolektorami pionowymi na ok 59 tys( NIBE Fighter 1240,12 kW) pow. ogrzewania 180 m 2 , calkowita 214 m2, dom z poddaszem uzytkowym. Chcemy jeszcze założyć wentylacje mechaniczną z rekuperatorem, ogrzewanie mieszane - w sypialniach grzejniki. Mam wątpliwości , czy aż 12 kW to nie za dużo ?

 

Ja za 1140 6kW+VPA300/200+podłogówka 122m2( jeden rozdzielacz)+odwierty 150mb +cała instalacja w kotłowni-nie dotknąłem palcem zapłaciłem 61.500 zł.Realizacja VI-VIII 2008.

Skąd więc Twoje koszty? :cry: :cry: :cry:

 

razem z projektem prac geologicznych czy odwierty poniżej 30m?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa z CWU 12 kW - 29 tys., wymiennik gruntowy - 21 tys, armatura kotłowni - 4 800, robocizna 4 500. Razem 59 300 brutto, do tego podlogówka ok. 18-20 tys. i wentylacja z reku jakieś 15 tys. Ale to najdroższa oferta jaką otrzymałam, i mnie proponuja pompę 12 kW, dom też trochę większy, ale nie wiem czy to uzasadnia większe koszty aż o ok 20 tys. Spodziewam się ,że poniżej 70 k , bez wentylacji to sie jednak nie zmieszczę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może dostaniemy jakiś rabacik?! Ja juz odżałowałam tę kasę, PC zakładamy na 100 %, cena to jest chyba jedyny minus tej inwestycji. Muszę sie dowiedzieć o niskooprocentowane kredyty w BOŚ, jakie sa zasady przyznawania.

na razie zbieram wyceny instalacji. Najlepiej żeby jedna firma założyła wszystko- łącznie z podlogówką i rekuperacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta jaką otrzymaliśmy wraz z materiałem na PC 8kW ogrzewanie grzejnikowe i podlogowe 19920,kotłownia PC 34300, wymiennik gruntowy pion 16000. Więc Panowie, bez obrazy takie koszty nam podano, po zapoznaniu z projektem domku. Czyżby powiało dyskryminacją kobiet??

 

A ile miałaś ofert? To jest poważny temat, trzeba zebrać kilkanaście. Ta wycena ogrzewania tak ze 4000-5000 przesadzona. Co to za system?

 

Ile metrów kolektora pionowego za 16000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na kolejną wycenę, ale nie możemy się doczekać... Liczono 2 odwierty po 80mb każdy. My dokonaliśmy sami, wstępnej wyceny, ale sami byśmy dokonali zakupu materiałów włącznie z pompą. Wyszło mniej. Niemniej nie ukrywam, że istotne dla nas są koszty użytkowania pompy realne oczywiście. Kolejny dylemat to czy wziąć FIGHTER 124O, czy 1140 z VPA 300/200 dla czteroosobowej rodziny? Moc 6kW, czy 8kW?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam wycenili PC z kolektorami pionowymi na ok 59 tys( NIBE Fighter 1240,12 kW) pow. ogrzewania 180 m 2 , calkowita 214 m2, dom z poddaszem uzytkowym. Chcemy jeszcze założyć wentylacje mechaniczną z rekuperatorem, ogrzewanie mieszane - w sypialniach grzejniki. Mam wątpliwości , czy aż 12 kW to nie za dużo ?

 

Ja za 1140 6kW+VPA300/200+podłogówka 122m2( jeden rozdzielacz)+odwierty 150mb +cała instalacja w kotłowni-nie dotknąłem palcem zapłaciłem 61.500 zł.Realizacja VI-VIII 2008.

Skąd więc Twoje koszty? :cry: :cry: :cry:

 

razem z projektem prac geologicznych czy odwierty poniżej 30m?

 

W związku z samowypływami na głebokości 12m mam powiercone 15 odwiertów po 10 mb. :o :o :o Dodatkowo w odwiert wkładane są cztery rury fi40 czyli 2 razy przechodzi w otworze glikol.Całość zajmuje trochę powierzchni ze względu na zachowanie odleglości pomiędzy odwiertami.

Ja nazywam moje DZ kolektorem poziomo - pionowym. :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy na kolejną wycenę, ale nie możemy się doczekać... Liczono 2 odwierty po 80mb każdy. My dokonaliśmy sami, wstępnej wyceny, ale sami byśmy dokonali zakupu materiałów włącznie z pompą. Wyszło mniej. Niemniej nie ukrywam, że istotne dla nas są koszty użytkowania pompy realne oczywiście. Kolejny dylemat to czy wziąć FIGHTER 124O, czy 1140 z VPA 300/200 dla czteroosobowej rodziny? Moc 6kW, czy 8kW?

 

1240 ma tylko zbiornik 160l CWU.Sama musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy ci to wystarczy.Ile osób będzie z CWU korzystać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam Wasze posty i powiem tak: rynek pomp ciepła w naszym kraju to wolna amerykanka :-)

 

Mam dom o pow. po podłodze 155m2 i w całym domu podłogówka. Pierwsze wyceny jak dostałem za 70 tys. to sobie odpuściłem - policzyłem czas zwrotu w stosunku do innych źródeł energii i dochodziłem do wniosku, że mogę nie dożyć.

 

Ostatecznie pompa ciepła 10KW wraz z pelną podłógówką i kolektorem poziomym kosztowało mnie 39 tys. zł. Dodatkowo zamontowałem rekuperator za 11 tys. zł

Za październik podgrzanie wody i ogrzanie domu kosztowało mnie ok. 40-50 zł gdzie mój kolega był zadodowlony z tego że zużył tylko 700kg ekogroszku, po który jechał do Czech bo tam dużo taniej.

 

Co do podbicia temp. cwu to też wybrałbym inne godz., ale pompa którą posiadam ma jedno ustawienie taryfy niskiej i wysokiej i podbitka działa w taryfie niskiej. Nie mogę zdefiniować osobno taryf dla cwu i co - wszystkiego mieć nie można.

 

Do tej pory temp. nie spadła na dworze poniżej zera i przy takich warunkach pompa nie załącza się w wysokiej taryfie dla co, czasami załączy się podgrzania wody jak ktoś kąpie się rano lub wcześnie po południu. Ale podgrzanie wody z temp. 37 stopni do 47 trwa ok. 20 minut a zużycie prądy wynosi 0,9kWh więc nawet jeśli by się zdarzyła sytuacji że załączy się pompa każdego dia w wysokiej taryfie to koszty dodatkowe wyniosą w skali miesiąca ok. 15 zł.

W sytuacji gdy córka kąpie się ok. 21 a ja z zoną po 22 pompa nie załącza się w wysokiej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o Oszałamiające koszty. Zdaję sobie sprawę, że nad wyborem instalatora trzeba zastanowić i zebrać kilka ofert. Mampytanko, od kiedy użytkujesz PC? Czy zawsze te kwoty były w granicah 100 zł w sezonie grzewczym?? My raczej jesteśmy zdecydowani na sondy pionowe.

 

pompa chodzi od stycznia 2008.

 

Powtarzam cały sukces w tym, żeby w miesiącach wiosna, jesień prawie 100% zużycia pompy to była II taryfa, a w zimie 70-90% to zużycie w II taryfie.

 

Aha mam kolektor poziomy ale w związku z tym że jest piach wkopano 600mb rur. Co prawda pogoniłem pierwszą firmę z budowy jak usłyszałem że zawsze wkopują dla pompy 10KW 200m rur niezależnie od warunków glebowych.

 

Z tymi sondami pionowymi - napewno są pewniejsze ale też kosztują. Jak przeczytałem tutaj na forum że ktoś ma kilka wykopó po kilkanaście metrów - trochę zbladłem :-( Moja sąsiadka aktualnie wierci studnie po raz drugi po w dotychczasowych nie ma już wody która opadła - nie wiem ile miały poprzednie studnie głębokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...