Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeden z wykonawców informował, że poziome wychodzą taniej, ale ważne jest by gleba spełniała wymogi.

 

u mnie piach suchy taki że budować bym na nim mógł i nie przeszkadza mi to w uzyskaniu dobrego COP. Na razie temp. dolnego źródła zawsze wyższa niż temp. na zewnątrz, zobaczymy jak to będzie postępowało w trakcie zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom o pow. po podłodze 155m2 i w całym domu podłogówka. Pierwsze wyceny jak dostałem za 70 tys. to sobie odpuściłem - policzyłem czas zwrotu w stosunku do innych źródeł energii i dochodziłem do wniosku, że mogę nie dożyć.

 

Ostatecznie pompa ciepła 10KW wraz z pelną podłógówką i kolektorem poziomym kosztowało mnie 39 tys. zł. Dodatkowo zamontowałem rekuperator za 11 tys. zł

Tak się rodzą mity o cenach instalacji z pompą ciepła. Z drugiej strony nie dziwię się firmom, które takie systemy sprzedają i instalują. Jeżeli można znaleźć klienta (czytaj "jelenia"), który za taką samą instalację zapłaci o 20 - 30% więcej, to dlaczego z tego nie skorzystać? Wbrew pozorom takie relacje cenowe napędzają rynek - prędzej czy później pojawi się na tyle silna konkurencja, że ceny będą musiały spaść.

Za październik podgrzanie wody i ogrzanie domu kosztowało mnie ok. 40-50 zł gdzie mój kolega był zadodowlony z tego że zużył tylko 700kg ekogroszku, po który jechał do Czech bo tam dużo taniej.

Tutaj to chyba przesadziłeś w drugą stronę, Chyba, że wasze domy radykalnie się róźnią ;).

Dla porównania przeczytaj to :

http://forum.muratordom.pl/post2847451.htm#2847451

Minęło więc owo lato podczas którego grzałem wodę moim kotłem. Zaznaczam, że kocioł pracował non stop 24/7. Jeden zasobnik wystarczał mi spokojnie na 4 tygodnie, czyli 150 kg/ 28dni = 5,35 kg/dobę. Licząc że miesiąc ma 30,5 dnia wychodzi 163,4 kg/miesiąc. Udało mi się kupić ekogroszek po 550 PLN/t, stąd mogę wyliczyć, że rzeczywisty koszt CWU wyniósł mnie 89,87 PLN miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze podam szczegółowe koszty:

 

- pompa ciepła 10 KW - 15,6 tys. zł

- kolektor gruntowy - 5,15 tys. zł

- kotłownia + zasobnik 400l - 7,25 tys. zł

- podłogówka - 11 tys. zł

 

ŁĄCZNIE 39.000,- ZŁ

 

Co to za PC za 15,600 z mocą 10kW????

Jaka to podłogówka przy 155m2 za 11.000?????

 

Te koszty jakby troche :lol: :lol: :lol: zaniżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze podam szczegółowe koszty:

 

- pompa ciepła 10 KW - 15,6 tys. zł

- kolektor gruntowy - 5,15 tys. zł

- kotłownia + zasobnik 400l - 7,25 tys. zł

- podłogówka - 11 tys. zł

 

ŁĄCZNIE 39.000,- ZŁ

 

Co to za PC za 15,600 z mocą 10kW????

Jaka to podłogówka przy 155m2 za 11.000?????

 

Te koszty jakby troche :lol: :lol: :lol: zaniżone.

Nie podliczałem jeszcze wszystkich swoich kosztów, ale wyszło chyba jeszcze o połowę mniej. Co Ty na to ?

Nie liczę w tym swojej robocizny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack_2000

Za październik podgrzanie wody i ogrzanie domu kosztowało mnie ok. 40-50 zł

 

Jak to wyliczyłeś?Podaj prosze ile dziennie zużywasz KWh przez pompę.

U mnie pracuje 6-8 godz. Jak liczysz rozliczenie za energię?

Liczyłeś pracę pompy cyrkulacyjnej, obiegowej?

 

Ja notuję codziennie stany taryfy1 i taryfy2 oraz spisuję czasy pracy z PC na CWU i PC-podrzucę cos po powrocie z pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom o pow. po podłodze 155m2 i w całym domu podłogówka. Pierwsze wyceny jak dostałem za 70 tys. to sobie odpuściłem - policzyłem czas zwrotu w stosunku do innych źródeł energii i dochodziłem do wniosku, że mogę nie dożyć.

 

Ostatecznie pompa ciepła 10KW wraz z pelną podłógówką i kolektorem poziomym kosztowało mnie 39 tys. zł. Dodatkowo zamontowałem rekuperator za 11 tys. zł

Tak się rodzą mity o cenach instalacji z pompą ciepła. Z drugiej strony nie dziwię się firmom, które takie systemy sprzedają i instalują. Jeżeli można znaleźć klienta (czytaj "jelenia"), który za taką samą instalację zapłaci o 20 - 30% więcej, to dlaczego z tego nie skorzystać? Wbrew pozorom takie relacje cenowe napędzają rynek - prędzej czy później pojawi się na tyle silna konkurencja, że ceny będą musiały spaść.

 

To nie są żadne mity tylko kwestia kalkulacji kosztów, w której polscy producenci nie uwzględniają wielu pozycji, takich jak np. koszty obsługi posprzedażnej. Po kilku latach okazuje się że firmy nie ma albo ją klienci po sądach ciągają. Takich historii gdzie najpierw oferowano "równoważny" produkt za pół ceny a teraz o nim nikt nawet nie pamięta było trochę w ciągu ostatnich kilkunastu lat w innych branżach.

 

O jakiej silnej konkurencji mówisz? Główni gracze są już na rynku od kilku lat. Spadek cen skończy się źle głównie dla użytkowników, bo ewentualna wojna cenowa ZAWSZE kończy spadkiem jakości. Tym bardziej, że o ile mi wiadomo większość liczących się marek została przejęta przez dużych korporacyjnych graczy, takich jak Bosch, Danfoss czy Viessmann. To niestety niekoniecznie jest dobra wiadomość dla użytkowników urządzeń które powinny w miarę bezawaryjnie funkcjonować przez 20 lub więcej lat.

 

Natomiast ceny powinny spaść i pewnie tak się stanie z powodu ekonomii skali. Jeżeli rynek na PC będzie rósł to koszty jednostkowe spadną. Sama technologia też jest na tyle dojrzała, że udział R&D w kosztach powinien chyba maleć - oczywiście oprócz rozwoju sterowników które wydają się nieco zacofane w porównaniu do innych urządzeń gospodarstawa domowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ceny powinny spaść i pewnie tak się stanie z powodu ekonomii skali. Jeżeli rynek na PC będzie rósł to koszty jednostkowe spadną. Sama technologia też jest na tyle dojrzała, że udział R&D w kosztach powinien chyba maleć - oczywiście oprócz rozwoju sterowników które wydają się nieco zacofane w porównaniu do innych urządzeń gospodarstawa domowego.

i tu jest cała prawda - przykładem rynek klimatyzacji - tu nikt sobie nie pozawala na zbyt wiele , choć rynek też w zasadzie podzielony :evil: a niczym prawie się to nie różni od pomp ciepła bo wymienniki wodne przeciez nie są kosmicznie droższe od powietrznych.

Zwracam jednak uwagę ,że to tylko sam agregat, a dolne źrółdło czy instalacja odbiorcza to zupełnie inna historia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkurencja jest dźwignią handlu - slogan?

Przykładowe najniższe ceny pomp ciepła:

PCi powietrze/woda dla potrzeb CWU 3.000,-

PCi glikol/woda 10kW 13.000,- (bez kolektora)

PCi bezpośrednie parowanie/woda 15.000,- cena z kolektorem,

Koszt wykonania kolektora pionowego (komplet) 70,-/m, poziomego koszty "rurek" + około 1.000,- za wykopanie i zasypanie.

 

Wymienione pompy posiadają sterowniki i pompy obiegowe DZ, a nawet GZ.

 

Ps. "klimokonwektory" 10kW (kanałowe) do ogrzewania/chłodzenia "kanałowego" około 10.000,-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkurencja jest dźwignią handlu - slogan?

 

Skąd, za parę lat będzie wybór - Tata czy Dacia Logan :wink:

 

Chyba brakuje nam porządnych porównań dostępnych na polskim rynku PC, gdzie ocenia się jakość zastosowanych podzespołów, funkcjonalność, poziom obsługi posprzedażnej i faktyczne osiągi.

 

Nie wiem co wstrzymuje wielu producentów od zamieszczenia bogatych informacji na stronie www. Choćby w postaci najprostszych linków do plików pdf. Czy liczą na to że wykres słupkowy na którym jest informacja że roczny koszt ogrzewania domu 140m2 pompą ciepła jest na poziomie 500 zł załatwi wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkurencja jest dźwignią handlu - slogan?

Przykładowe najniższe ceny pomp ciepła:

PCi glikol/woda 10kW 13.000,- (bez kolektora)

Za 9900 zł (brutto) też można dostać, z dwuletnią gwarancją, co prawda bez pomp obiegowych, ale te nie muszą kosztować więcej jak 1000 zł :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack_2000

Za październik podgrzanie wody i ogrzanie domu kosztowało mnie ok. 40-50 zł

 

Jak to wyliczyłeś?Podaj prosze ile dziennie zużywasz KWh przez pompę.

U mnie pracuje 6-8 godz. Jak liczysz rozliczenie za energię?

Liczyłeś pracę pompy cyrkulacyjnej, obiegowej?

 

Zgodnie z poprzednim postem podaję parę liczb.

DATA T1 T2 CWU CO T2/T1

27.10 4 6 2 3 1,50

28.10 6 4 1 4 0,67

29.10 5 6 2 4 1,20

30.10 6 4 1 5 0,67

31.10 6 8 1 6 1,33

01.11 7 6 3 5 0,86

02.11 6 8 3 4 1,33

03.11 5 5 1 4 1,00

04.11 2 6 0 4 3,00 :o :o :o

05.11 3 6 2 3 2,00

 

T1 i T2 -zużycie w taryfie 1 i 2

CWU i CO-czasy pracy PC na te potrzeby

T2/T1-liczę sobie wskaźnik wykorzystania taryfy T2 względem T1 -im

większy tym więcej wykorzystania T2

Od 3.11 widać zmianę T2/T1-przestawiłem ustawienia zgodnie z sugestiami z forum.

Dodatkowo notuję codziennie ilość startów PC , od wczoraj temperaturę zewnętrzną i w pliku zaznaczam dni tygodnia , bo w sobotę i niedzielę CWU potrafi wariować ( czytaj ŻONA CAŁY DZIEŃ W DOMU ) :p :p :p .

Trochę to wszystko jeszcze u mnie pływa ale od czego mam WAS :lol: :lol: :lol:

Przypomnę Fighter 1140+VPA300/200+122m2+4 osoby+tylko parter.

Ma ktoś coś z tego czasu do porównania?

I niech nie piszą niektórzy o nabijaniu w butelkę bo to jest dokładnie RZECZYWISTOŚĆ :lol: :lol: :lol: odczytana z PC i podlicznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...