Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

arek i co wybrałeś?

Celuję w Nibe 1240 8kW z pionowymi odwiertami, z podłogówką wszędzie.

Zostało tylko wybrać wykonawcę - na krótkiej liście jest dwóch.

 

Wystarczy Ci 160l CWU?

Też kiedyś o niej myslałem.Przestraszyłem się jednak , że jakiekolwiek odwiedziny gości to będzie koszmar. :evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

160 mb. Wiesz, naprawdę dla nas istotne są koszty eksploatacji, a z tego co czytam na forum nie przekraczają w sezonie grzewczym 150-200zł. Więc chyba warto?!

 

W kwestii kosztów eksploatacji musza się wypowiedzieć ci co mają PC co najmniej 2-3 lata.Ja walczę :lol: :lol: :lol: dopiero 3 miesiące.

 

160mb odwiertów na 8 kW - nie za mało???Wychodzi 50W/mb.

U mnie 150 mb na 6kw-wychodzi 40W/mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimaw

 

Ja mam podobne czasy pracy pompy, około 5-6 godz na dobę. Mam niestety licznik na wszystkie punkty odbioru,nie podam dokładnie zużycia energii na ogrzewanie.

Jednak nie jestem przekonany ,że 150 godz pracy PCi miesięcznie tj 40-50 zł kosztów ogrzewania. Co najmniej dwa razy tyle chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimaw

 

Ja mam podobne czasy pracy pompy, około 5-6 godz na dobę. Mam niestety licznik na wszystkie punkty odbioru,nie podam dokładnie zużycia energii na ogrzewanie.

Jednak nie jestem przekonany ,że 150 godz pracy PCi miesięcznie tj 40-50 zł kosztów ogrzewania. Co najmniej dwa razy tyle chyba

 

Jak podawałem wcześniej za wrzesień 216kWh , za pażdziernik 255kWh.Pompa 6kW, czyli chyba jedna z najmniejszych.

Zużycie na poziomie 40-50 zł miesięcznie :o :o :o trzeba włożyć między bajki :D :D :D i nie oszukiwać potencjalnych zainteresowanych PC , by później nie przeżyli rozczarowania , że jednak za darmo :lol: :lol: :lol: grzać sie nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimaw

 

Ja mam podobne czasy pracy pompy, około 5-6 godz na dobę. Mam niestety licznik na wszystkie punkty odbioru,nie podam dokładnie zużycia energii na ogrzewanie.

Jednak nie jestem przekonany ,że 150 godz pracy PCi miesięcznie tj 40-50 zł kosztów ogrzewania. Co najmniej dwa razy tyle chyba

Przy pompie ciepła 6kW, zakładając, że w obecnych warunkach uzyskuje się COP rzędu 3,0 potrzeba 2kW mocy energii elektrycznej. 150h grzania daje 300kWh, przy grzaniu tylko w II taryfie (0,22zł/kWh) otrzymujemy koszt 66zł.

Dla kosztu 40zł COP musiałoby być co najmniej 4,95. Taka wartość COP przy uwzględnieniu pracy pomp obiegowych jest mało realna, co nie znaczy że nieosiągalna (wydajne, wysokotemperaturowe dolne źródło ciepła, odpowiednio zrobiona podłogówka, oszczędne pompy obiegowe i przede wszystkim wysokiej klasy pompa ciepła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

160 mb. Wiesz, naprawdę dla nas istotne są koszty eksploatacji, a z tego co czytam na forum nie przekraczają w sezonie grzewczym 150-200zł. Więc chyba warto?!

 

W kwestii kosztów eksploatacji musza się wypowiedzieć ci co mają PC co najmniej 2-3 lata.Ja walczę :lol: :lol: :lol: dopiero 3 miesiące.

 

160mb odwiertów na 8 kW - nie za mało???Wychodzi 50W/mb.

U mnie 150 mb na 6kw-wychodzi 40W/mb.

 

Te wartości liczy się od mocy uzyskiwanej z dolnego źródła a nie od łącznej mocy grzewczej. Dla Nibe 1240 8kW to będzie 6,5kW/160mb=40,6 W/mb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla kosztu 40zł COP musiałoby być co najmniej 4,95. Taka wartość COP przy uwzględnieniu pracy pomp obiegowych jest mało realna, co nie znaczy że nieosiągalna (wydajne, wysokotemperaturowe dolne źródło ciepła, odpowiednio zrobiona podłogówka, oszczędne pompy obiegowe i przede wszystkim wysokiej klasy pompa ciepła).

 

Grzanie tylko w 2T jest nierealne choćby ze względu na CWU. :cry: :cry:

Przy spadku temperatur na zewnątrz na CO -też na 2T nie wytrzyma.

Poza tym koszt energii-sprawdziłem w ENEI dla Szczecińskiego dla 2T to 0,20 zł/kWh ale juz dla 1T to 0,49zł/kWh więc 2,5 raza drożej( bez opłat stałych).

Trzeba więc kalkulować max do 70% w 2T średniorocznie.

Latem CWU pewnie też sporo nagoni w 1T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

 

Czysto teoretycznie jest jak napisałeś.Rzeczywiście wychodzi inaczej.By ogrzać dom pracuje wlasnie wspomniana pompa obiegowa, dla CWU też raczej pompka cyrkulacyjna. Pozostałe elementy całej instalacji powinny być wzorcowo dobrane i wykonane....ja dzis nie wierzę na swoim przykladzie w wykonanie perfekcyjne.

Nie wiem jaką tam temp CWU i temp wew. brano pod uwagę. U mnie mimo ustawień pod II taryfę , pompa uruchamia sie i w I taryfie.Tutaj pewnie też wplyw ma zuzycie CWU i godziny tego zużycia oraz tzw. przegrzewanie i jego częstość do 65C.

Zresztą mamy tu użytkowników kilku sezonów..... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj porównuje się instalację PC z gazem. Jak rozumiem pompy obiegowe gz będą potrzebne w obu instalacjach, dlatego należało by je w porównaniach uwzględnić lub zaniedbać z obu stron.

 

Jest jeszcze pompa obiegu dz, ale ta pracuje tylko podczas pracy sprężarki, więc jej wpływ na COP jest niewielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu tak sobie o I i II taryfie gaworzymy. Ja całą prace pompy i pewnych urzadzenw domu od 2 miesiacy pod II taryfe ustawiłem a tu.....licznik energii nie zostal 55 dni temu poprawnie ustawiony/sprawdzony. Nie była ustawiona ani data ani czas. Z ciekawości natchniony informacjami z forum, zerknalem w zużycie w II taryfie. Jest 0.00 :x . Od momentu podlaczenia nowego licznika energetyka nalicza mi w I taryfie , aktualnie nowy cennik w Wlkp 0,49 gr. Nie wiedza co teraz zrobic procz wymiany licznika, nie bylo wczesniejszych odczytow bo dopiero co tu mieszkam. Chyba dostane faktue za zuzycie w I taryfie i póżniej jakas korekta, tylko kiedy i jaka ? :(

To jest pech, i tu potrafia spier.....yć :) ech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

 

Czysto teoretycznie jest jak napisałeś.Rzeczywiście wychodzi inaczej.By ogrzać dom pracuje wlasnie wspomniana pompa obiegowa, dla CWU też raczej pompka cyrkulacyjna. Pozostałe elementy całej instalacji powinny być wzorcowo dobrane i wykonane....ja dzis nie wierzę na swoim przykladzie w wykonanie perfekcyjne.

Nie wiem jaką tam temp CWU i temp wew. brano pod uwagę. U mnie mimo ustawień pod II taryfę , pompa uruchamia sie i w I taryfie.Tutaj pewnie też wplyw ma zuzycie CWU i godziny tego zużycia oraz tzw. przegrzewanie i jego częstość do 65C.

Zresztą mamy tu użytkowników kilku sezonów..... :)

 

U mnie też popracowuje w 1T i tak chyba będzie. :cry: :cry: :cry:

 

wit74

Popatrz czy ci specjalnie nie spie....lili byś jednak zapłacił po te 49gr.

Dla ENEI czysty zysk-przeszedłeś na 2T a masz drożej :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mimo ustawień pod II taryfę , pompa uruchamia sie i w I taryfie.Tutaj pewnie też wplyw ma zuzycie CWU i godziny tego zużycia oraz tzw. przegrzewanie i jego częstość do 65C.

Rozumiem, że nie da się włączać w II taryfie pompy ciepła przez cały rok, jednak dopóki temperatury zewnętrzne nie spadają poniżej zera, powinno to być w pełni możliwe. W różnych pompach ciepła można tego dokonać w różny sposób, ale zazwyczaj się da :). Najczęstszym sposobem, jest zadanie w czasie I taryfy dużo niższej temperatury wewnętrznej (np. o 5 st. C niższej niż normalnie). Przy ogrzewaniu podłogowym temperatura w pomieszczeniu i tak nie spadnie tak znacznie, a pompa ciepła się w tym czasie nie włączy. Trzeba tylko trochę poeksperymentować. Jest o co walczyć - energia w I taryfie jest ponad 2krotnie droższa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mimo ustawień pod II taryfę , pompa uruchamia sie i w I taryfie.Tutaj pewnie też wplyw ma zuzycie CWU i godziny tego zużycia oraz tzw. przegrzewanie i jego częstość do 65C.

Rozumiem, że nie da się włączać w II taryfie pompy ciepła przez cały rok, jednak dopóki temperatury zewnętrzne nie spadają poniżej zera, powinno to być w pełni możliwe. W różnych pompach ciepła można tego dokonać w różny sposób, ale zazwyczaj się da :). Najczęstszym sposobem, jest zadanie w czasie I taryfy dużo niższej temperatury wewnętrznej (np. o 5 st. C niższej niż normalnie). Przy ogrzewaniu podłogowym temperatura w pomieszczeniu i tak nie spadnie tak znacznie, a pompa ciepła się w tym czasie nie włączy. Trzeba tylko trochę poeksperymentować. Jest o co walczyć - energia w I taryfie jest ponad 2krotnie droższa.

 

Henok to prawda. :lol: :lol: :lol:

Jak sterujesz pompą-ja mam tylko czujnik tem zewn. :cry: :cry: i w zależności od temperatury "jedzie" po krzywej grzewczej.

A co z CWU-ja tego nigdzie nie mogę sterować-może nie wiem gdzie? :cry: :cry: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...