Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Henok to prawda. :lol: :lol: :lol:

Jak sterujesz pompą-ja mam tylko czujnik tem zewn. :cry: :cry: i w zależności od temperatury "jedzie" po krzywej grzewczej.

A co z CWU-ja tego nigdzie nie mogę sterować-może nie wiem gdzie? :cry: :cry: :cry:

Jaką masz pompę ciepła ? Nibe 1140 ?

W instrukcji obsługi :

http://www.biawar.com.pl/index.php/download-document/89-fighter-1140-instrukcja-instalacji-i-obslugi.html

na stronie 40 z menu wynika, że możesz ustawić okresy (co najmniej 2) z różną temperaturą grzania. Ustaw je tak jak pisałem wyżej i zobacz co się będzie działo.

Np. w II taryfie 22 st. C, w I taryfie 18 st. C. Resztę załatwi czujnk zewnętrzny i krzywa grzewcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Henok to prawda. :lol: :lol: :lol:

Jak sterujesz pompą-ja mam tylko czujnik tem zewn. :cry: :cry: i w zależności od temperatury "jedzie" po krzywej grzewczej.

A co z CWU-ja tego nigdzie nie mogę sterować-może nie wiem gdzie? :cry: :cry: :cry:

Jaką masz pompę ciepła ? Nibe 1140 ?

W instrukcji obsługi :

http://www.biawar.com.pl/index.php/download-document/89-fighter-1140-instrukcja-instalacji-i-obslugi.html

na stronie 40 z menu wynika, że możesz ustawić okresy (co najmniej 2) z różną temperaturą grzania. Ustaw je tak jak pisałem wyżej i zobacz co się będzie działo.

Np. w II taryfie 22 st. C, w I taryfie 18 st. C. Resztę załatwi czujnk zewnętrzny i krzywa grzewcza.

 

To mam już ustawione ale dotyczy CO. :D :D :D

CWU musi chyba kotłowć 24h? :cry: :cry: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu tak sobie o I i II taryfie gaworzymy. Ja całą prace pompy i pewnych urzadzenw domu od 2 miesiacy pod II taryfe ustawiłem a tu.....licznik energii nie zostal 55 dni temu poprawnie ustawiony/sprawdzony. Nie była ustawiona ani data ani czas. Z ciekawości natchniony informacjami z forum, zerknalem w zużycie w II taryfie. Jest 0.00 :x . Od momentu podlaczenia nowego licznika energetyka nalicza mi w ten sam I tabył ryfie ków ró, aktualnie nto lowy cennik w Wlkp 0,49 gr. Ni to moe wiedza co teraz zrobic procz wymiany licznika, nie bylo wczesniejszych odczytow bo dopiero co tu mieszkam. Chyba dostane faktue za zuzycie w I taryfie i póżniej jakas korekta, tylko kiedy i jaka ? :(

To jest pech, i tu potrafia spier.....yć :) ech

 

I tu forumowicz poruszył ważny temat - zegar ustawiony przez energetyków różni się od czasu rzeczywistego u mnie naszczęście nie wierząc nikomu sprawdziłem i spieszył 15 minut - oczywiście na pompie ustawiłem ten sam czas i po kłopocie. A w skali roku to byłyby jakieś złotóweczki wyrzucone w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mimo ustawień pod II taryfę , pompa uruchamia sie i w I taryfie.Tutaj pewnie też wplyw ma zuzycie CWU i godziny tego zużycia oraz tzw. przegrzewanie i jego częstość do 65C.

Rozumiem, że nie da się włączać w II taryfie pompy ciepła przez cały rok, jednak dopóki temperatury zewnętrzne nie spadają poniżej zera, powinno to być w pełni możliwe. W różnych pompach ciepła można tego dokonać w różny sposób, ale zazwyczaj się da :). Najczęstszym sposobem, jest zadanie w czasie I taryfy dużo niższej temperatury wewnętrznej (np. o 5 st. C niższej niż normalnie). Przy ogrzewaniu podłogowym temperatura w pomieszczeniu i tak nie spadnie tak znacznie, a pompa ciepła się w tym czasie nie włączy. Trzeba tylko trochę poeksperymentować. Jest o co walczyć - energia w I taryfie jest ponad 2krotnie drożisza.

 

Heniu zgadzam się z twoją opinią - trzeba ekspermentować - ja z 2 miesiące w kotłowni mieszkałem ale było warto.

 

Tak jak pisałem wyżej gdy temp. zew powyżej zera ustawiam podbicie +2 stopnie w niskiej taryfie i to wystarczas by pompa nie załaczała się w I taryfie.

 

Jak złapiąi mrozy to ustawię podbicie na +3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla kosztu 40zł COP musiałoby być co najmniej 4,95. Taka wartość COP przy uwzględnieniu pracy pomp obiegowych jest mało realna, co nie znaczy że nieosiągalna (wydajne, wysokotemperaturowe dolne źródło ciepła, odpowiednio zrobiona podłogówka, oszczędne pompy obiegowe i przede wszystkim wysokiej klasy pompa ciepła).

 

Grzanie tylko w 2T jest nierealne choćby ze względu na CWU. :cry: :cry:

Przy spadku temperatur na zewnątrz na CO -też na 2T nie wytrzyma.

Poza tym koszt energii-sprawdziłem w ENEI dla Szczecińskiego dla 2T to 0,20 zł/kWh ale juz dla 1T to 0,49zł/kWh więc 2,5 raza drożej( bez opłat stałych).

Trzeba więc kalkulować max do 70% w 2T średniorocznie.

Latem CWU pewnie też sporo nagoni w 1T.

 

70% to dobry wynik ale dla całości zużycia prądu wraz z co i cwu.

 

Ja od 15 stycznia zużyłem energii do ogrzania domu, podgrzania wody, oświetlenia oraz innych rzeczy 3910KWh w tym:

I taryfa - 1071KWh, II taryfa 2839KWh.

 

Czyli zużycie w II taryfie wyniosło 73%. Jeśli bym policzył tylko pompę ciepła to wynik wiadomo byłby dużo lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack 2000 - możesz napisać jakiej firmy ta pompa?

Jack 2000 w twoim dzienniku widzałem obrazek z EKONTECH (tak mi sie wydaje). Jesli tak to czy oni Ci wykonali wszystko wraz z podłogówką w cenie którą podałeś?

 

Tak pompa EKONTECHA. Tak za 39 tys. zł zrobiono wszystko od A do Z tj. dolne źródło, kotłownia wraz z pompą i zasobnikiem 400l, podłogówka w całym domu.

 

Moja praca to nadzór inwestorski :D czy patrzyłem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack_2000

Za październik podgrzanie wody i ogrzanie domu kosztowało mnie ok. 40-50 zł

 

Jak to wyliczyłeś?Podaj prosze ile dziennie zużywasz KWh przez pompę.

U mnie pracuje 6-8 godz. Jak liczysz rozliczenie za energię?

Liczyłeś pracę pompy cyrkulacyjnej, obiegowej?

 

Zgodnie z poprzednim postem podaję parę liczb.

DATA T1 T2 CWU CO T2/T1

27.10 4 6 2 3 1,50

28.10 6 4 1 4 0,67

29.10 5 6 2 4 1,20

30.10 6 4 1 5 0,67

31.10 6 8 1 6 1,33

01.11 7 6 3 5 0,86

02.11 6 8 3 4 1,33

03.11 5 5 1 4 1,00

04.11 2 6 0 4 3,00 :o :o :o

05.11 3 6 2 3 2,00

 

T1 i T2 -zużycie w taryfie 1 i 2

CWU i CO-czasy pracy PC na te potrzeby

T2/T1-liczę sobie wskaźnik wykorzystania taryfy T2 względem T1 -im

większy tym więcej wykorzystania T2

Od 3.11 widać zmianę T2/T1-przestawiłem ustawienia zgodnie z sugestiami z forum.

Dodatkowo notuję codziennie ilość startów PC , od wczoraj temperaturę zewnętrzną i w pliku zaznaczam dni tygodnia , bo w sobotę i niedzielę CWU potrafi wariować ( czytaj ŻONA CAŁY DZIEŃ W DOMU ) :p :p :p .

Trochę to wszystko jeszcze u mnie pływa ale od czego mam WAS :lol: :lol: :lol:

Przypomnę Fighter 1140+VPA300/200+122m2+4 osoby+tylko parter.

Ma ktoś coś z tego czasu do porównania?

I niech nie piszą niektórzy o nabijaniu w butelkę bo to jest dokładnie RZECZYWISTOŚĆ :lol: :lol: :lol: odczytana z PC i podlicznika.

 

 

Nie mam pojęcia dlaczego przy takich temp. jak w październiku czyli noc ok 5 stopni, dzień ok. 10 stopni wasze pompy chodzą po 6-8 godzin? Co będzie jak przyjdą mrozy? 24 na dobę?

 

U mnie przy takich temp. pompa chodzi 2,5-3 godziny na dobę, oczywiście tylko załącza się w II taryfie.

 

Mam pompę 10KW zużywa ona 2,7KW na godzinę czyli w 2,5 godziny 6,8KW co w skali miesiąca daje 200KWh a to kwota poniżej 50 zł w II taryfie, a tylko w takiej się na razie uruchamia.

 

Pompa w I taryfie może się u mnie załączyć gdy kąpiemy się rano i wtedy faktycznie do godz. 13 gdy jest II taryfa temp. wody w zibiorniku nie utrzyma się na wymaganym poziomie temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

70% to dobry wynik ale dla całości zużycia prądu wraz z co i cwu.

 

Ja od 15 stycznia zużyłem energii do ogrzania domu, podgrzania wody, oświetlenia oraz innych rzeczy 3910KWh w tym:

I taryfa - 1071KWh, II taryfa 2839KWh.

 

Czyli zużycie w II taryfie wyniosło 73%. Jeśli bym policzył tylko pompę ciepła to wynik wiadomo byłby dużo lepszy.

 

Weź poprawkę na lato (CWU) i miesiące zimowe gdzie 2T bedzie za mało. :cry: :cry: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam jesZcze koszty jakie poniosłem za energię - całościowo za ogrzanie domu, wody, oświetlenie oraz inne = całkowite zużycie energii

 

V - 120 zł

VI - 100 zł

VII - 100 zł

VIII - 120,- zł

IX - 135,- zł

X - 155,-zł

 

W miesiącu czerwcu i lipcu byliśmy sporo poza domem i było mniejsze zużycie ciepłej wody i energii. W VI, VII, VIII pompa do ogrzania domu oczywiście się nie włączała.

 

Biorąc pod uwagę że od IX po X coraz szybciej robiło się ciemno i wzrastało zużycie nergii na oświetlenie napewno na ogrzanie domu nie wydałem we IX więcej jak 15 zł a w październiku 35 zł.

 

Tak jak pisałem w poście wyżej w X na ogrzanie domu i ciepłej wody zużyłem w granicach 200KWh prądu z II taryfy czyli 50 zeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie mam pojęcia dlaczego przy takich temp. jak w październiku czyli noc ok 5 stopni, dzień ok. 10 stopni wasze pompy chodzą po 6-8 godzin? Co będzie jak przyjdą mrozy? 24 na dobę?

 

U mnie przy takich temp. pompa chodzi 2,5-3 godziny na dobę, oczywiście tylko załącza się w II taryfie.

 

Mam pompę 10KW zużywa ona 2,7KW na godzinę czyli w 2,5 godziny 6,8KW co w skali miesiąca daje 200KWh a to kwota poniżej 50 zł w II taryfie, a tylko w takiej się na razie uruchamia.

 

Pompa w I taryfie może się u mnie załączyć gdy kąpiemy się rano i wtedy faktycznie do godz. 13 gdy jest II taryfa temp. wody w zibiorniku nie utrzyma się na wymaganym poziomie temp.

 

Skąd zaczerpnąłeś te dane?

Skąd wiesz , że PC pracuje tylko w 2T?

Skąd jest wzięta liczba 2,7 kW którą przyjmujesz do obliczeń?

PC chodzi 2,5-3 h/doba-odczytałeś to z PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,7 KW na godzinę takie zużycie podaje producent. Jak kupiłem pompę to nie użwając prądu do innych celów włączyłem na 1h żeby zobaczyć zużycie i faktycznie tyle było.

 

Żeby sprawdzić ile się załącza pompa i ile chodzi pompa siedziałem w kotłowni prawie 24 godziny na dobę. Oczywiście obserwując wskazanie temp. podłogi i zadanej temp. mogłem przewidzieć kiedy się właczy. Przed włączeniem czekałem na załaczenie i spisywałem czas ile chodziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,7 KW na godzinę takie zużycie podaje producent. Jak kupiłem pompę to nie użwając prądu do innych celów włączyłem na 1h żeby zobaczyć zużycie i faktycznie tyle było.

 

Żeby sprawdzić ile się załącza pompa i ile chodzi pompa siedziałem w kotłowni prawie 24 godziny na dobę. Oczywiście obserwując wskazanie temp. podłogi i zadanej temp. mogłem przewidzieć kiedy się właczy. Przed włączeniem czekałem na załaczenie i spisywałem czas ile chodziła.

 

Tak też myślałem :(

Przecież to , że siedziałeś jeden lub dwa dni w kotłowni :lol: :lol: nie świadczy o czasie całorocznej pracy PC w różnych warunkach.

Przecież do pracy też wychodzisz? i nie wiadomo czy PC pracuje czy nie.

Zrozum mnie dobrze-nie chcę Cię urazić ( przecież wszyscy chcemy tylko niższych rachunków i doświadczenia :D :D :D ),ale to nie są dla mnie wiarygodne dane. :cry: :cry: :cry:

2,7kW to też jest moc z pewnością bez pomp obiegowych.

Moje dane są z elektronicznego podlicznika ( tylko PC ) i spisane ze sterownika PC ( ilość załączeń oraz czasy pracy na CO i CWU ) i to w powiązaniu z pobraną energią daje obraz rzeczywisty.

Dopowiem , że mój dom jeszcze niewygrzany.Mieszkamy od 01.09.2008 i wszystko się musi jeszcze ustabilizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,7 KW na godzinę takie zużycie podaje producent. Jak kupiłem pompę to nie użwając prądu do innych celów włączyłem na 1h żeby zobaczyć zużycie i faktycznie tyle było.

 

Żeby sprawdzić ile się załącza pompa i ile chodzi pompa siedziałem w kotłowni prawie 24 godziny na dobę. Oczywiście obserwując wskazanie temp. podłogi i zadanej temp. mogłem przewidzieć kiedy się właczy. Przed włączeniem czekałem na załaczenie i spisywałem czas ile chodziła.

 

Tak też myślałem :(

Przecież to , że siedziałeś jeden lub dwa dni w kotłowni :lol: :lol: nie świadczy o czasie całorocznej pracy PC w różnych warunkach.

Przecież do pracy też wychodzisz? i nie wiadomo czy PC pracuje czy nie.

Zrozum mnie dobrze-nie chcę Cię urazić ( przecież wszyscy chcemy tylko niższych rachunków i doświadczenia :D :D :D ),ale to nie są dla mnie wiarygodne dane. :cry: :cry: :cry:

2,7kW to też jest moc z pewnością bez pomp obiegowych.

Moje dane są z elektronicznego podlicznika ( tylko PC ) i spisane ze sterownika PC ( ilość załączeń oraz czasy pracy na CO i CWU ) i to w powiązaniu z pobraną energią daje obraz rzeczywisty.

Dopowiem , że mój dom jeszcze niewygrzany.Mieszkamy od 01.09.2008 i wszystko się musi jeszcze ustabilizować.

 

ja na siłę nie będę nikogo przekonywał. Podaj całkowite zużycie energii w X?

U mnie 147KWh w I taryfie i 303KWh w II taryfie. Łącznie 450KWh czyli 155 zł.

 

Gdyby pompa załączała mi się na 6 godzin to zużycie samej pompy wyniosłoby ok. 480Kwh czyli więcej niż teraz. A gdzie pralka, zmywarka, lodówka, mikrowela, rekuperator, oświetlenie, 2 telewizory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a te dane za rachunki cię nie przekonują?

 

Podam jesZcze koszty jakie poniosłem za energię - całościowo za ogrzanie domu, wody, oświetlenie oraz inne = całkowite zużycie energii

 

V - 120 zł

VI - 100 zł

VII - 100 zł

VIII - 120,- zł

IX - 135,- zł

X - 155,-zł

 

Rachunki są super :D :D :D ale ile w tym siedzi PC nikt nie wie!!!! :o :o :o

Możesz mieć rozbieżności 50-80 zł/miesiąc za PC a to już całkowicie wszystko zmienia, bo ja za X miałem 257kWh ( 154T1 i 103T2) co daje 95 zł. :( :( :(

Taka kwota bo jeszcze eksperymentuję z ustawieniami-dopiero 3.11 ustawiłem podbicia w T2 i walczę z CWU. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to proszę jeszcze dane z miesiąca LUTEGO. W domu nie mieszkałem ale ogrzewałem. Energia tylko do pompy ciepła i rekuperatora + oświetlenie w trakcie jakiś prac wewnątrz.

 

Dom nie był jeszcze ocieplony.

 

data godz. I taryfa II taryfa żuż. I żuż. II % tar. II koszt I koszt II % tar. II

31-01 20:00 75,4 219,1

01.02 20:00 79,7 242 4,3 22,9 84% 2,21 5,60 72%

11.02 106,7 409,9 27 167,9 86% 13,87 41,09 75%

21.02 152,5 606 45,8 196,1 81% 23,53 47,99 67%

29.02 159,3 728,5 6,8 122,5 95% 3,49 29,98 90%

SUMA 83,9 509,4 86% 43,10 124,67 74%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...