Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

to proszę jeszcze dane z miesiąca LUTEGO. W domu nie mieszkałem ale ogrzewałem. Energia tylko do pompy ciepła i rekuperatora + oświetlenie w trakcie jakiś prac wewnątrz.

 

Dom nie był jeszcze ocieplony.

 

data godz. I taryfa II taryfa żuż. I żuż. II % tar. II koszt I koszt II % tar. II

31-01 20:00 75,4 219,1

01.02 20:00 79,7 242 4,3 22,9 84% 2,21 5,60 72%

11.02 106,7 409,9 27 167,9 86% 13,87 41,09 75%

21.02 152,5 606 45,8 196,1 81% 23,53 47,99 67%

29.02 159,3 728,5 6,8 122,5 95% 3,49 29,98 90%

SUMA 83,9 509,4 86% 43,10 124,67 74%

 

Masz jakąś szansę na założenie podlicznika-to przecież nie jest duży koszt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a te dane za rachunki cię nie przekonują?

 

Podam jesZcze koszty jakie poniosłem za energię - całościowo za ogrzanie domu, wody, oświetlenie oraz inne = całkowite zużycie energii

 

V - 120 zł

VI - 100 zł

VII - 100 zł

VIII - 120,- zł

IX - 135,- zł

X - 155,-zł

 

Rachunki są super :D :D :D ale ile w tym siedzi PC nikt nie wie!!!! :o :o :o

Możesz mieć rozbieżności 50-80 zł/miesiąc za PC a to już całkowicie wszystko zmienia, bo ja za X miałem 257kWh ( 154T1 i 103T2) co daje 95 zł. :( :( :(

Taka kwota bo jeszcze eksperymentuję z ustawieniami-dopiero 3.11 ustawiłem podbicia w T2 i walczę z CWU. :wink:

 

Mając taką proporcję jak u ciebie że 60% to I taryfa, a 40% to taryfa II nie opłaca się być na dwóch taryfach. Kombinuj z ustawieniami.

 

Tak jak pisałem wcześniej ja w październiku na całym żużyciu miałem taką proporcję że I taryfa to 33%, a II taryfa to 67%. A śwaitło i tv oraz kuchenka elektryczna używam tylko w I taryfie bo wracam z pracy ok. 16-17 a spać chodzimy 22-23. Lodówa i rekuperator chodzi w cyklu mieszanym. Zmywarka, pralka tylko Ii taryfa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mając taką proporcję jak u ciebie że 60% to I taryfa, a 40% to taryfa II nie opłaca się być na dwóch taryfach. Kombinuj z ustawieniami.

 

Tak jak pisałem wcześniej ja w październiku na całym żużyciu miałem taką proporcję że I taryfa to 33%, a II taryfa to 67%. A śwaitło i tv oraz kuchenka elektryczna używam tylko w I taryfie bo wracam z pracy ok. 16-17 a spać chodzimy 22-23. Lodówa i rekuperator chodzi w cyklu mieszanym. Zmywarka, pralka tylko Ii taryfa.

 

Może reku powoduje u ciebie oszczędności na PC???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy Fighter 1240 10 kW. Powierzchnia do ogrzania to ponad 220 m2, 4 osoby zużywające dużo ciepłej wody. PC działa dokładnie od roku. Zużycie prądu za ten rok to 6.100 kW (wg podlicznika założonego 2.11.2007). Ktoś pisał o kosztach eksploatacyjnych rzędu 40-50 zł/miesiąc. Wg moich obserwacji jest to możliwe tylko w miesiącach letnich, gdy pompa grzeje samą wodę. Wtedy zużywa ok. 3-4 kW/dobę.

Zazdroszczę Ci jack_2000 tych rachunków za prąd, bo u nas nawet odejmując to, co zuzywa pompa, jest ok. 300 zł/miesiąc :-? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to proszę jeszcze dane z miesiąca LUTEGO. W domu nie mieszkałem ale ogrzewałem. Energia tylko do pompy ciepła i rekuperatora + oświetlenie w trakcie jakiś prac wewnątrz.

 

Dom nie był jeszcze ocieplony.

 

data godz. I taryfa II taryfa żuż. I żuż. II % tar. II koszt I koszt II % tar. II

31-01 20:00 75,4 219,1

01.02 20:00 79,7 242 4,3 22,9 84% 2,21 5,60 72%

11.02 106,7 409,9 27 167,9 86% 13,87 41,09 75%

21.02 152,5 606 45,8 196,1 81% 23,53 47,99 67%

29.02 159,3 728,5 6,8 122,5 95% 3,49 29,98 90%

SUMA 83,9 509,4 86% 43,10 124,67 74%

 

Masz jakąś szansę na założenie podlicznika-to przecież nie jest duży koszt?

 

Pytałem elektryka - mówił że nie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy Fighter 1240 10 kW. Powierzchnia do ogrzania to ponad 220 m2, 4 osoby zużywające dużo ciepłej wody. PC działa dokładnie od roku. Zużycie prądu za ten rok to 6.100 kW (wg podlicznika założonego 2.11.2007). Ktoś pisał o kosztach eksploatacyjnych rzędu 40-50 zł/miesiąc. Wg moich obserwacji jest to możliwe tylko w miesiącach letnich, gdy pompa grzeje samą wodę. Wtedy zużywa ok. 3-4 kW/dobę.

Zazdroszczę Ci jack_2000 tych rachunków za prąd, bo u nas nawet odejmując to, co zuzywa pompa, jest ok. 300 zł/miesiąc :-? .

 

Balsam na moje ciało :D :D :D bo już myślałem że płacę jak za czerwony ON.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mając taką proporcję jak u ciebie że 60% to I taryfa, a 40% to taryfa II nie opłaca się być na dwóch taryfach. Kombinuj z ustawieniami.

 

Tak jak pisałem wcześniej ja w październiku na całym żużyciu miałem taką proporcję że I taryfa to 33%, a II taryfa to 67%. A śwaitło i tv oraz kuchenka elektryczna używam tylko w I taryfie bo wracam z pracy ok. 16-17 a spać chodzimy 22-23. Lodówa i rekuperator chodzi w cyklu mieszanym. Zmywarka, pralka tylko Ii taryfa.

 

Może reku powoduje u ciebie oszczędności na PC???

 

Nie sądzę - założyłem reku - teraz bym drugi raz nie zamontował. Wentylatory pobierają sporo prądu. Reku to komfort, napewno nie jest to rentowne urz adzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy Fighter 1240 10 kW. Powierzchnia do ogrzania to ponad 220 m2, 4 osoby zużywające dużo ciepłej wody. PC działa dokładnie od roku. Zużycie prądu za ten rok to 6.100 kW (wg podlicznika założonego 2.11.2007). Ktoś pisał o kosztach eksploatacyjnych rzędu 40-50 zł/miesiąc. Wg moich obserwacji jest to możliwe tylko w miesiącach letnich, gdy pompa grzeje samą wodę. Wtedy zużywa ok. 3-4 kW/dobę.

Zazdroszczę Ci jack_2000 tych rachunków za prąd, bo u nas nawet odejmując to, co zuzywa pompa, jest ok. 300 zł/miesiąc :-? .

 

W ofercie na PC mam policzone planowane roczne zużycie na poziomie 3900kWh.Cała sztuka by wygonić jak najwięcej w 2T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy Fighter 1240 10 kW. Powierzchnia do ogrzania to ponad 220 m2, 4 osoby zużywające dużo ciepłej wody. PC działa dokładnie od roku. Zużycie prądu za ten rok to 6.100 kW (wg podlicznika założonego 2.11.2007). Ktoś pisał o kosztach eksploatacyjnych rzędu 40-50 zł/miesiąc. Wg moich obserwacji jest to możliwe tylko w miesiącach letnich, gdy pompa grzeje samą wodę. Wtedy zużywa ok. 3-4 kW/dobę.

Zazdroszczę Ci jack_2000 tych rachunków za prąd, bo u nas nawet odejmując to, co zuzywa pompa, jest ok. 300 zł/miesiąc :-? .

 

Balsam na moje ciało :D :D :D bo już myślałem że płacę jak za czerwony ON.

 

6000 Kwh przy takim metrażu i dużym zużyciu wody to nie jest aż taki zły wynik. Gdyby udało ci się zużyć 20% w I taryfie i 80% w II taryfie to koszt rzędu 1800 zł. A to jest średnio 180 zł na miesiąc. Podajesz 300 zł za miesiąc czyli w 10 miesięcy 3000 zł przy zużyciu 6000 kWh wychodzi po 0,50 zł za 1 KWh czyli pompa zużywa 100% energii w I taryfie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ciągle mamy taryfę budowlaną :( .

Odpowiadając na wcześniejsze pytanie: w Fighterze nie można niestety sterować CWU. Tzn. nie można np. wyłączyć grzania wody w nocy, albo kiedy jesteśmy w pracy. Jedynie temperaturę wody, przy której załącza się pc można ustawić i dodatkowo temperaturę do jakiej ma nagrzewać wodę. W razie nagłego nalotu dużej liczby gości można jeszcze włączyć "dodatkową ciepłą wodę" i co jakiś czas podgrzanie do max, żeby wytłuc legionellę. Nasz instalator pc twierdził, że oszczędność na wyłączeniu nocnym grzania wody byłaby tylko pozorna, bo przez noc woda ostygłaby tak, że rano pompa zużyłaby znacznie więcej prądu na podgrzanie jej, niż zużywa na podtrzymywanie zadanej temperatury przez noc.

A założenie podlicznika zaproponował nam sam instalator. Po prostu przeciął kabelek doprowadzający prąd do pc i założył tam "zegarek". Stąd producenci i dystrybutorzy czerpią dane o kosztach eksploatacji pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ciągle mamy taryfę budowlaną :( .

Odpowiadając na wcześniejsze pytanie: w Fighterze nie można niestety sterować CWU. Tzn. nie można np. wyłączyć grzania wody w nocy, albo kiedy jesteśmy w pracy. Jedynie temperaturę wody, przy której załącza się pc można ustawić i dodatkowo temperaturę do jakiej ma nagrzewać wodę. W razie nagłego nalotu dużej liczby gości można jeszcze włączyć "dodatkową ciepłą wodę" i co jakiś czas podgrzanie do max, żeby wytłuc legionellę. Nasz instalator pc twierdził, że oszczędność na wyłączeniu nocnym grzania wody byłaby tylko pozorna, bo przez noc woda ostygłaby tak, że rano pompa zużyłaby znacznie więcej prądu na podgrzanie jej, niż zużywa na podtrzymywanie zadanej temperatury przez noc.

A założenie podlicznika zaproponował nam sam instalator. Po prostu przeciął kabelek doprowadzający prąd do pc i założył tam "zegarek". Stąd producenci i dystrybutorzy czerpią dane o kosztach eksploatacji pomp.

 

czy możesz uchylić rąbka tajemnicy gdzie kupiłaś lampę która jest u Was w wiatrołapie i jaki jest rząd wielkości jesli chodzi o cenę? coś podobnego widziałem w ikei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my mamy podlicznik od 20 X przez ten czas pompa ciepła zużyła:

w I taryfie 111 kWh i 91kWh w II taryfie (od tego trzeba by było odjąć stan nowego licznik ale nie pamiętam jak są kalibrowane chyba 7,2 i 2,7) co daje koszt ok 72 zł. W domu temp 22 stopnie... Czyli na mies powinno być ok 110 zł (przy takich temp.)

Myślimy nad tym jak przesunąć zuużycie w II taryfę. Całości się nie da bo rano się kąpiemy i CWU się musi nagrzać, ale dopóki temp na zewn nie przycisną to może coś by się udało przesunąć wykorzystując akumulację podłogówki i bufor... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz instalator pc twierdził, że oszczędność na wyłączeniu nocnym grzania wody byłaby tylko pozorna, bo przez noc woda ostygłaby tak, że rano pompa zużyłaby znacznie więcej prądu na podgrzanie jej, niż zużywa na podtrzymywanie zadanej temperatury przez noc.

 

Czyli idąc tym tropem, jak wyłączymy cwu na rok, a potem włączymy aby podgrzać zasobnik, to zużyjemy więcej energii niż na podtrzymanie cwu przez tenże rok - ciekawy sposób rozumowania. Niestety nawet instalatorzy od pomp ciepła nie rozumieją, jak się okazuje, pojęcia energii. Ilość ciepła dostarczonego do zasobnika na podtrzymanie równa się ciepłu strat, a straty będą mniejsze w przypadku gdy zbiornik będzie chłodniejszy. Ale róznice będą bardzo niewielkie. W sterowaniu dobowym cwu nie chodzi o to aby oszczędzać przez wyłączanie i minimalizowanie strat (bardzo małych w dobrze zaizolowanych zbiornikach), ale o oszczędzanie przez wykorzystanie "taniego prądu", poprzez np. podniesienie temp. cwu od godz. 5 do 6 rano, tak aby zmagazynować więcej energii cieplnej jeszcze podczas trwania II taryfy. Różnice w cenie I i II taryfy są na tyle duże że opłacalna jest praca z niższym COP-em podczas podgrzewania cwu do wyższych temp. Sens to ma też tylko wtedy gdy mamy do czynienia z dużą pojemnością cieplną (duże zasobniki cwu). Mając zasobnik 500l i podnosząc temp. o 5st.C przez rok możemy zmagazynować ok. 1100kWh energii. Przy COP na poziomie 2,5 zużyjemy 440kWh en. el., co przy różnicy w cenie np. 25 pomiędzy taryfami da oszczędność teoretyczną 110zł. Praktyczna oczszędność będzie na poziomie 80zł (bo niższy będzie COP i większe straty). Niby nie dużo, ale zawsze coś. Jeśli to tylko dopisanie kawałka programu w sterowniku raz przez programistę to ma sens. Takie same możliwości są pomiędzy 13:00 a 15:00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my mamy podlicznik od 20 X przez ten czas pompa ciepła zużyła:

w I taryfie 111 kWh i 91kWh w II taryfie (od tego trzeba by było odjąć stan nowego licznik ale nie pamiętam jak są kalibrowane chyba 7,2 i 2,7) co daje koszt ok 72 zł. W domu temp 22 stopnie... Czyli na mies powinno być ok 110 zł (przy takich temp.)

Myślimy nad tym jak przesunąć zuużycie w II taryfę. Całości się nie da bo rano się kąpiemy i CWU się musi nagrzać, ale dopóki temp na zewn nie przycisną to może coś by się udało przesunąć wykorzystując akumulację podłogówki i bufor... :roll:

 

my nie mamy w tej chwili zadnego regulatora..wiec tyle ile nagrzeje nam zirius tyle mamy

pompa obiegowa chodzi non stop na II biegu..stad w pazdzierniku zdarzaly sie dni kiedy mielismy w domu prawie 25 C, temp wychodzaca na podlogowkew granicach 26C-27C powrot w granicach 22C

zuzycie pradu bez dzielenia bo nie ma podlicznikow to 350 kWh I taryfa i okolo 240 II taryfa niestety nie jest to korzystne za duzo w pierwszej taryfie:(

 

ale dom swiezy nowy jeszcze roboty trwaja wiec sie suszy o i jeszcze bez CWU..wiec nawet spore zuzycie..ale mysle ze jak podlacze regulator temperatury chocby do sterowania pompy obiegowej to juz beda oszczednosci chce przesunac zuzycie w strone II taryfy no i co najwazniejsze nie bedzie mi tloczyc wtedy gdy w domu bedzie za cieplo..

zastanwiam sie ciagle nad pogodowka czy z ziriusem ma sens..?

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli idąc tym tropem, jak wyłączymy cwu na rok, a potem włączymy aby podgrzać zasobnik, to zużyjemy więcej energii niż na podtrzymanie cwu przez tenże rok - ciekawy sposób rozumowania. Niestety nawet instalatorzy od pomp ciepła nie rozumieją, jak się okazuje, pojęcia energii. Ilość ciepła dostarczonego do zasobnika na podtrzymanie równa się ciepłu strat, a straty będą mniejsze w przypadku gdy zbiornik będzie chłodniejszy. Ale róznice będą bardzo niewielkie. W sterowaniu dobowym cwu nie chodzi o to aby oszczędzać przez wyłączanie i minimalizowanie strat (bardzo małych w dobrze zaizolowanych zbiornikach), ale o oszczędzanie przez wykorzystanie "taniego prądu", poprzez np. podniesienie temp. cwu od godz. 5 do 6 rano, tak aby zmagazynować więcej energii cieplnej jeszcze podczas trwania II taryfy. Różnice w cenie I i II taryfy są na tyle duże że opłacalna jest praca z niższym COP-em podczas podgrzewania cwu do wyższych temp. Sens to ma też tylko wtedy gdy mamy do czynienia z dużą pojemnością cieplną (duże zasobniki cwu). Mając zasobnik 500l i podnosząc temp. o 5st.C przez rok możemy zmagazynować ok. 1100kWh energii. Przy COP na poziomie 2,5 zużyjemy 440kWh en. el., co przy różnicy w cenie np. 25 pomiędzy taryfami da oszczędność teoretyczną 110zł. Praktyczna oczszędność będzie na poziomie 80zł (bo niższy będzie COP i większe straty). Niby nie dużo, ale zawsze coś. Jeśli to tylko dopisanie kawałka programu w sterowniku raz przez programistę to ma sens. Takie same możliwości są pomiędzy 13:00 a 15:00.

 

Popieram w całej rozciągłości. :lol: :lol: :lol:

 

 

 

 

Odpowiadając na wcześniejsze pytanie: w Fighterze nie można niestety sterować CWU. Tzn. nie można np. wyłączyć grzania wody w nocy, albo kiedy jesteśmy w pracy. Jedynie temperaturę wody, przy której załącza się pc można ustawić i dodatkowo temperaturę do jakiej ma nagrzewać wodę. W razie nagłego nalotu dużej liczby gości można jeszcze włączyć "dodatkową ciepłą wodę" i co jakiś czas podgrzanie do max, żeby wytłuc legionellę. Nasz instalator pc twierdził, że oszczędność na wyłączeniu nocnym grzania wody byłaby tylko pozorna, bo przez noc woda ostygłaby tak, że rano pompa zużyłaby znacznie więcej prądu na podgrzanie jej, niż zużywa na podtrzymywanie zadanej temperatury przez noc.

 

Henok

 

Zasiałeś odnośnie menu z Dotatkową Ciepłą Wodą zwątpienie i choć odpowiedziałem , że 7.5.0 steruje grzałkami to tak na 100% sam nie jestem przekonany ale na sprawdzę to i opiszę.

Ale byłyby jaja gdyby to sterowanie CWU dotyczyło PC a nie grzałek. :D :o :D -a może ktoś próbował tych ustawień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

148, z czego 10 w garażu.

 

No to ja za 1140+VPA+150 mb odwiertów+122 m2 podłogówki+cała pompownia dałem 61500.

Twoje 55k jest chyba dobrą ofertą :D :D

Jaką długosc odwiertów ci policzyli?

 

Ja dostałem następującą ofertę:

Fighter 1140 12kW + zbiornik VPAS kombi + odwierty 190mb + 180 m2 podłogówki + osprzęt i wyprowadzenie do solarów 76.700 PLN. Doradźcie czy to akceptowalna oferta czy raczej szukać innego instalatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

148, z czego 10 w garażu.

 

No to ja za 1140+VPA+150 mb odwiertów+122 m2 podłogówki+cała pompownia dałem 61500.

Twoje 55k jest chyba dobrą ofertą :D :D

Jaką długosc odwiertów ci policzyli?

 

Ja dostałem następującą ofertę:

Fighter 1140 12kW + zbiornik VPAS kombi + odwierty 190mb + 180 m2 podłogówki + osprzęt i wyprowadzenie do solarów 76.700 PLN. Doradźcie czy to akceptowalna oferta czy raczej szukać innego instalatora?

 

ja narazie dostałem wycenę na PC danfossa domkek 170 m2 z DZ poziomym na 37 k zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja dostałem następującą ofertę:

Fighter 1140 12kW + zbiornik VPAS kombi + odwierty 190mb + 180 m2 podłogówki + osprzęt i wyprowadzenie do solarów 76.700 PLN. Doradźcie czy to akceptowalna oferta czy raczej szukać innego instalatora?

 

Ja dostałam podobna ofertę - pompa 1240 12 kW + sondy pionowe 200 mb -

59 tys., podłogówka ok. 180 m2 - 100 zł za m2 - w sumie jakieś 77 tys. , ale bez solarów(ale po co Ci solary z pompa ciepła, moim zdaniem nie ma to sensu).

Oferta od NIBE jednak była najdroższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi sie udaje grzać tylko w drugiej taryfie - i to jeszcze mam sporo zapasu - bo tania taryfa ma 10 godzin a pc pracowała przez ostatni miesiąc średnio 6h na dobe - temperatura w domu 23 stopnie :)

 

jak to robisz?

wykorzystujesz zegar do sterowania PC (odpalasz PC tylko w tanich taryfach) czy regulator remperatury podpiety pod pompe obiegowa?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...