Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeszcze mam trochę czasu na podjęcie decyzji, różnica między najtańszą i najdroższą ofertą wynosi ok. 20 tys. jak dla naszego domu. Trzeba brać pod uwagę to, że PC ma działać przez wiele lat i przynosić jakieś wymierne oszczędności. W związku z tym bierzemy pod uwagę głównie sprzęt renomowanych firm, z wieloletnim doświadczeniem. Na badziewie nas po prostu nie stać.

za 20 tys to masz 15 lat pracy pompy ciepła. Każda poma ciepła ma te samo wnętrze. Różni się głownie obudową i merketingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze mam trochę czasu na podjęcie decyzji, różnica między najtańszą i najdroższą ofertą wynosi ok. 20 tys. jak dla naszego domu. Trzeba brać pod uwagę to, że PC ma działać przez wiele lat i przynosić jakieś wymierne oszczędności. W związku z tym bierzemy pod uwagę głównie sprzęt renomowanych firm, z wieloletnim doświadczeniem. Na badziewie nas po prostu nie stać.

za 20 tys to masz 15 lat pracy pompy ciepła. Każda poma ciepła ma te samo wnętrze. Różni się głownie obudową i merketingiem.

 

Lepiej wziąść w ciemno 20k tańszą? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam trochę czasu na podjęcie decyzji, różnica między najtańszą i najdroższą ofertą wynosi ok. 20 tys. jak dla naszego domu. Trzeba brać pod uwagę to, że PC ma działać przez wiele lat i przynosić jakieś wymierne oszczędności. W związku z tym bierzemy pod uwagę głównie sprzęt renomowanych firm, z wieloletnim doświadczeniem. Na badziewie nas po prostu nie stać.

za 20 tys to masz 15 lat pracy pompy ciepła. Każda poma ciepła ma te samo wnętrze. Różni się głownie obudową i merketingiem.

 

Lepiej wziąść ciemno 20k tańszą? :o

 

To byłoby zbyt piękne! Czy naprawdę nie ma różnicy w jakości? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To byłoby zbyt piękne! Czy naprawdę nie ma różnicy w jakości? :-?

 

Każdy musi sam przesiać to zboże i wydzielić na sitku pszenicę( czytaj -produkt dla siebie ).

Po prostu oddzielić marketing i wodolejstwo dystrybutorów od realu.

Niestety nikt za ciebie tego nie zrobi.To forum może tylko pomóc tak jak pomogło mi. :D

Miłego przesiewania :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tym nie pomyślałem :oops:

koszt zbiornika VPAS w mojej ofercie to 9000 netto. Zaproponowano mi go jako jedyną alternatywę wobec 180 l zasobnika kompaktowego...

Dzięki, zapytam o 300/200

 

Luknij - tutaj masz wszystkie dane:

http://www.biawar.com.pl/index.php/cenniki/view-category.html

 

Dzięki. Oto odpowiedź instalatora:

> - jaki byłby koszt zbiornika VPA 300/200?

Zasobnik ten kosztuje 4800 zł netto. Czyli koszt zmniejszy się o 4200 zł w stosunku do zasobnika VPAS. Jednak odradzam takie rozwiązanie gdyż w efekcie końcowym ciepłej wody użytkowej będzie tyle samo co w rozwiązaniu z pompą kompaktową z wbudownym zasobnikiem 180l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Oto odpowiedź instalatora:

> - jaki byłby koszt zbiornika VPA 300/200?

Zasobnik ten kosztuje 4800 zł netto. Czyli koszt zmniejszy się o 4200 zł w stosunku do zasobnika VPAS. Jednak odradzam takie rozwiązanie gdyż w efekcie końcowym ciepłej wody użytkowej będzie tyle samo co w rozwiązaniu z pompą kompaktową z wbudownym zasobnikiem 180l.

 

VPA300/200-200 litrów płaszcza grzeje 300 litrów CWU czyli masz do dyspozycji 300 l CWU.

W kompakcie masz z tego co wiem nie 180l a 160l.

Jak więc 300<160? :o :o :o

Duzo zależy od ilości osób w rodzinie i jak często lubicie sie chlaaaaaaaaaapać , a także od częstości wizyt gości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pompą podobno wszystko ok. Zauważyłam, że się włącza podczas grzania CWU latem, kiedy przypadkiem dotknęłam w kotłowni rozdzielaczy i rurki były ciepłe. Z reakcji instalatora wywnioskowałam, że nie jestem pierwszą osobą, która zgłasza mu "problem". Z instrukcji załączonej do pompy też to można wyczytać (tylko kto czyta instrukcje :oops: ). To oczywiste, że obieg CO i CWU są od siebie oddzielone. Wiesz klimaw, ja naprawdę nie myślę, że myjemy się w wodzie z "kaloryferów", chociaż tylko kobietą jestem :roll: . Piszę tylko o tym, co zauważyłam. U mnie pompa obiegowa się załącza i działa jakieś 20-30 sek. po zaprzestaniu grzania CWU. W tym czasie "miesza" się woda w rurkach w podłodze i na wyświetalczu pc widoczny jest spadek temperatury dopiero co nagrzanej wody. To znaczy, że jeżeli mam max ciepłą wodę ustawioną na 55 st. C, to tak naprawdę w zasobniku nigdy takiej temperatury nie ma. Woda z jednego układu nie miesza się z drugim, tylko ta z podłogi przepływa wokół zasobnika i to powoduje obniżenie temperatury. Przynajmniej tak myślę, bo nie odważyłam się demontować pompy :wink: .

To co opisałaś, to prawdopodobnie zabezpieczenie pomp obiegowych przed zakleszczeniem. Gdyby go nie było pompa obiegowa od instalacji centralnego ogrzewania przez całe lato nie zostałaby uruchomiona. To z kolei mogłoby spowodować problemy z jej uruchomieniem na początku sezonu grzewczego. Nie sądzę, żeby powodowało to pobieranie ciepła z podgrzewacza, co najwyżej spowoduje wychłodzenie skraplacza pompy ciepła. Pewnie czujnik temperatury jest zainstalowany na wspólnym przewodzie jeszcze przed zaworem trójdrogowym, stąd to co obserwujesz nie musi świadczyć o obniżeniu temperatury w podgrzewaczu.

Zasobnik VPAS od VPA różni się dodatkową wężownicą. Jeżeli chcecie dodatkowo inwestować w kolektory słoneczne to jego zastosowanie jest sensowne, jednak znowu trzeba policzyć. Przy rocznych kosztach pracy pompy ciepła rzędu 2000 - 3000 zł dodatkowy wydatek na podgrzewacz 4200 zł, kolektory słoneczne z osprzętem ok. 4000 - 6000 zł spowoduje, że taka inwestycja będzie bardzo mało opłacalna, żeby nie powiedzieć nieopłacalna. Oszczędności z tytułu zastosowania instalacji solarnej w skali roku mogą być rzędu kilkuset złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom o pow. po podłodze 155m2 i w całym domu podłogówka. Pierwsze wyceny jak dostałem za 70 tys. to sobie odpuściłem - policzyłem czas zwrotu w stosunku do innych źródeł energii i dochodziłem do wniosku, że mogę nie dożyć.

 

Ostatecznie pompa ciepła 10KW wraz z pelną podłógówką i kolektorem poziomym kosztowało mnie 39 tys. zł. Dodatkowo zamontowałem rekuperator za 11 tys. zł

Tak się rodzą mity o cenach instalacji z pompą ciepła. Z drugiej strony nie dziwię się firmom, które takie systemy sprzedają i instalują. Jeżeli można znaleźć klienta (czytaj "jelenia"), który za taką samą instalację zapłaci o 20 - 30% więcej, to dlaczego z tego nie skorzystać? Wbrew pozorom takie relacje cenowe napędzają rynek - prędzej czy później pojawi się na tyle silna konkurencja, że ceny będą musiały spaść.

 

To nie są żadne mity tylko kwestia kalkulacji kosztów, w której polscy producenci nie uwzględniają wielu pozycji, takich jak np. koszty obsługi posprzedażnej. Po kilku latach okazuje się że firmy nie ma albo ją klienci po sądach ciągają. Takich historii gdzie najpierw oferowano "równoważny" produkt za pół ceny a teraz o nim nikt nawet nie pamięta było trochę w ciągu ostatnich kilkunastu lat w innych branżach.

 

O jakiej silnej konkurencji mówisz? Główni gracze są już na rynku od kilku lat. Spadek cen skończy się źle głównie dla użytkowników, bo ewentualna wojna cenowa ZAWSZE kończy spadkiem jakości. Tym bardziej, że o ile mi wiadomo większość liczących się marek została przejęta przez dużych korporacyjnych graczy, takich jak Bosch, Danfoss czy Viessmann. To niestety niekoniecznie jest dobra wiadomość dla użytkowników urządzeń które powinny w miarę bezawaryjnie funkcjonować przez 20 lub więcej lat.

 

Natomiast ceny powinny spaść i pewnie tak się stanie z powodu ekonomii skali. Jeżeli rynek na PC będzie rósł to koszty jednostkowe spadną. Sama technologia też jest na tyle dojrzała, że udział R&D w kosztach powinien chyba maleć - oczywiście oprócz rozwoju sterowników które wydają się nieco zacofane w porównaniu do innych urządzeń gospodarstawa domowego.

 

Jeszcze mam trochę czasu na podjęcie decyzji, różnica między najtańszą i najdroższą ofertą wynosi ok. 20 tys. jak dla naszego domu. Trzeba brać pod uwagę to, że PC ma działać przez wiele lat i przynosić jakieś wymierne oszczędności. W związku z tym bierzemy pod uwagę głównie sprzęt renomowanych firm, z wieloletnim doświadczeniem. Na badziewie nas po prostu nie stać.

za 20 tys to masz 15 lat pracy pompy ciepła. Każda poma ciepła ma te samo wnętrze. Różni się głownie obudową i merketingiem.

 

Lepiej wziąść ciemno 20k tańszą? :o

 

To byłoby zbyt piękne! Czy naprawdę nie ma różnicy w jakości? :-?

 

Każdy musi sam przesiać to zboże i wydzielić na sitku pszenicę( czytaj -produkt dla siebie ).

Po prostu oddzielić marketing i wodolejstwo dystrybutorów od realu.

Niestety nikt za ciebie tego nie zrobi.To forum może tylko pomóc tak jak pomogło mi. :D

Miłego przesiewania :lol:

 

Jednak pozwolę sobie podtrzymać swoje zdanie.

a&zb pisze, że urządzenia powinny pracować bezawaryjnie przez ponad 20 lat. To prawda, jednak, czy na taki okres którykolwiek producent udziela gwarancji? Odpowiedź brzmi nie. W związku z tym, co będzie się działo po zakończeniu gwarancji w przypadku markowego producenta, który sprzedał nam swój produkt za cenę 2-3 krotnie wyższą niż "producent garażowy" ? Można się spodziewać jednego - serwis pogwarancyjny na pewno nie będzie w przypadku markowego producenta, czy dystrybutora tańszy. Po 20 latach można się spodziewać problemów z dostępnością części zamiennych zarówno w jednym jak i w drugim przypadku. Jednak w przypadku zakupu tańszej pompy ciepła można "bez większego bólu" zakupić nową, możliwe, że bardziej zaawansowaną technologicznie jednostkę, podobnie jak robimy to w przypadku np. sprzętu gospodarstwa domowego - lodówek, pralek, telewizorów.

 

Jest jeszcze inna możliwość. Te 20 tys. zł różnicy w kosztach dołożyć do lepszych przegród (ocieplenie, okna, drzwi), zmniejszyć moc PCi lub ... zupełnie z niej zrezygnować i cieszyć się naprawdę niskimi kosztami eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK ma rację. Dopowiem, że mniej firmowy producent raczej "składa" swoją pompę ciepła z ogólnodostępnych elementów. Markowi bardzo często stosują elementy dedykowane tylko i wyłącznie dla swojej produkcji, a bardzo często nawet do danego modelu - z różnych względów.

Może to mieć wpływ zarówno na cenę części zamiennej, jak i (co bardziej istotne) na jej dostępność.

Ważnym elementem cenowym są różnego rodzaju sterowniki (też bardzo często "dedykowane"). Pytanie, czy na pewno są nam potrzebne – bo potrafią podrożyć istotnie cenę pompy ciepła.

Wybierając pompę ciepła należy określić swoje wymagania i na ich podstawie dokonać wyboru, nie ulegając chwytom marketingowym sprzedawcy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewam się , że PC nie działa wiecznie i po 15-20 latach trzeba będzie kupić nową w najgorszym przypadku lub inwestować w naprawy. mam nadzieję, że do tego czasu urządzenia te będą znacznie tańsze. Ja obawiam się tylko tego, że taka produkcja "garażowa" nie wytrzyma nawet tych 15 lat, a co najgorsze koszty eksploatacji będą droższe niż w przypdku sprawdzonych marek. Ale może być też odwrotnie. Inwestycja w każdym przypadku jest bardzo droga, ale spodziewam się , że koszty ogrzania mojego domu będą rzeczywiście wynosiły rocznie te 2-3 tys. ( dla 200 m2 to tyle podobno wynosi). W porównaniu z gazem płynnym i olejem, różnica w inwestycji za kilka lat się zwróci, w porównaniu z ekogroszkiem nie zwróci się nigdy( tutaj chodzi tylko o wygodę).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewam się , że PC nie działa wiecznie i po 15-20 latach trzeba będzie kupić nową w najgorszym przypadku lub inwestować w naprawy. mam nadzieję, że do tego czasu urządzenia te będą znacznie tańsze. Ja obawiam się tylko tego, że taka produkcja "garażowa" nie wytrzyma nawet tych 15 lat, a co najgorsze koszty eksploatacji będą droższe niż w przypdku sprawdzonych marek. Ale może być też odwrotnie. Inwestycja w każdym przypadku jest bardzo droga, ale spodziewam się , że koszty ogrzania mojego domu będą rzeczywiście wynosiły rocznie te 2-3 tys. ( dla 200 m2 to tyle podobno wynosi). W porównaniu z gazem płynnym i olejem, różnica w inwestycji za kilka lat się zwróci, w porównaniu z ekogroszkiem nie zwróci się nigdy( tutaj chodzi tylko o wygodę).

 

Myślę , że trzeba wypośrodkować ten zakup.

Nie brać całkowicie "garażowej" i nie przesadzić w drugą stronę z wysoką ceną tylko za markę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślę , że trzeba wypośrodkować ten zakup.

Nie brać całkowicie "garażowej" i nie przesadzić w drugą stronę z wysoką ceną tylko za markę.

 

Dlatego śledzę to forum. Niestety z moich znajomych nikt nie zdecydował sie na PC, więc nie ma kogo zapytać. Oferty, które otrzymuję są bardzo zróżnicowane, niektórzy np. proponują dodatkowo solary lub druga pompę powietrzną do ogrzewania CWU. Czy ktoś z Was ma taki system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlatego śledzę to forum. Niestety z moich znajomych nikt nie zdecydował sie na PC, więc nie ma kogo zapytać. Oferty, które otrzymuję są bardzo zróżnicowane, niektórzy np. proponują dodatkowo solary lub druga pompę powietrzną do ogrzewania CWU. Czy ktoś z Was ma taki system?

 

Pewnie masz na myśli CK?

Są plusy i minusy tego rozwiązania. :lol: :cry:

Jak to wychodzi teraz cenowo w porównaniu do jednej PC z grzaniem CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...