Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A ja mam dwie pompy z CK. Włączają się tylko w II taryfie nocą a właściwie nad ranem, bo temp w domu nie spada poniżej zadanej : 22 st w ciągu dnia. woda w zbiorniku wychładza się po wieczornej kąpieli domowników, a dzięki czasowemu włącznikowi uzupełnia ten brak dopiero po 22. Pompa do co jest sterowana eurosterem w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja mam dwie pompy z CK. Włączają się tylko w II taryfie nocą a właściwie nad ranem, bo temp w domu nie spada poniżej zadanej : 22 st w ciągu dnia. woda w zbiorniku wychładza się po wieczornej kąpieli domowników, a dzięki czasowemu włącznikowi uzupełnia ten brak dopiero po 22. Pompa do co jest sterowana eurosterem w domu.

 

A do ilu stopni spada Ci temperatura wody w zbiorniku w ciągu dnia , jak ją zużywasz? Czyli w ciągu dnia w ogóle nie pobierasz ciepłej wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie w temacie

to raport Europejskiego Stowarzyszenia PC za 2007 rok ..może kogoś zainteresuje ...struktura sprzedaży ( np. jak powietrzne na tym tle i w których częściach Europy ) , dane , liczby .....

http://ehpa.fiz-karlsruhe.de/script/tool/forg/doc523/20080908-21%20heat%20pump%20outlook%202008.pdf

 

Wit ..kiedyś pisałam , jak można sterować ( w naszym przypadku ) i pisałam od czego zależy to sterowanie . Można sterować dwojako ..albo podbijać w taniej na tyle aby nie włączyła się w drogiej , albo obniżać w drogiej aby się nie włączała w niej . Pewnie , że wpływ na to ma też cwu .....każde zużycie powoduje dolanie i jak temp zb. spadnie PC dogrzeje do zadanej i nawet jak nie włączy się ze względu na co ...to włączy się ze względu na cwu . Nie musisz aż tak często przegrzewać do 65*C możesz raz na jakiś czas zależny od Ciebie .( tydzień , m-c ) .

pytania :

1. i może Ci nie wyjść ..., żeby tak się bawić i żeby rzeczywiście się nie włączyła ( najprościej ) potrzeba byłoby 4 czasów ( Viessmann ) i zadanie np.normalnie tyle co chcesz lub podbicie np. +2 w taniej i np. -5 w drogiej ( 4 przedziały dwa tanie , dwa drogie )

Ew. jak się ma dwa czasy przewidzieć i tak podbić aby nie włączyła się w drogiej ...albo tak obniżyć w drogiej żeby się nie włączyła.....chociaż tu może to być trudniejsze bo założysz np. +2 ale tak spadnie temp. drastycznie na zewnątrz,( chłodzenie podłogówki to jedno ale jak spada temp. PC dogrzewa do innej wartości wyższej wynikającej z krzywej ) że żeby się nie włączyła potrzebowałbyś np.+ 2,2 a TY masz +2 ....(.

2.czujnik tylko dostraja krzywą grzewczą i w tym pokoju reguluje gdzie jest zamontowany , owszem na podłogówkę leci taka jaka wynika z krzywej podbita o te +2 (dla wszystkich temp. zewnętrznych ) ale też inne pomieszczenia mogą mieć inne straty i może być jednakowa temp. wszędzie ale nie musi .

3. tak z soboty na niedzielę ...ale przecież tania taryfa trwa do 6 rano ...czy to będzie sobota czy niedziela, czy inny dzień .....

 

mówimy o sterowaniu czasowym ...bo ręcznie latać i zmieniać to sobie można do woli .

jeśli po południu nie używacie za dużo wody to możesz wyłączyć grzanie cwu np. do godz 22....(15-22 nie dolewa i nie grzeje ). W IVT jest taka możliwość, jest jeden przedział czasowy wyłączeniowy dla cwu ( normalnej ) gdzie w danych godzinach można ją wyłączyć. ( w Nibe jest przedział ale dla cwu dodatkowej ).

Jeśli mówimy o sterownikach powinien mieć funkcję zmniejszającą temp .cwu w danym okresie ( godzinach ) z możliwością jej wyłączenia włącznie i nie jest zupełnie ważne czy Ktoś będzie jej używał czy nie ...chodzi o samą możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

Ty działasz jak PCi w II taryfie? :) Tak zerknąlem na godz.:)

Czy próbowałaś kiedyś ustawić np:23C w II taryfie a resztę od 6.00-22.00 obniżyć o 3 C? Nie wiem dlaczego, gdy tylko tak ustawiłem natychmiast załączyła się PCi w czsie gdy nie powinna.

Gdy wrócięlm do nastaw : 21C normalnie a w nocy +2C było ok.

 

Jack_2000

Przy temp 21-22 w domu i zew. znanych, pompa działa u mnie 5h/24h, co. tylko w 2T.I tu nic nie zmienię.Ale gdy nie podnisłem o 2 C, a o 1C, PCi pracowało tyle samo czasu, ale załączyła się około 21.00 czyli jeszcze w 1T.

No chyba,że obniże temp i przyzwyczaję się do 20C.Potrenuje....tylko nie wiem co na to małżonka- jest ciepłolubna raczej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit

Przede wszystkim ja nie mam czujnika GT5 w związku z tym u mnie realizuję się jakaś tam ustawiona krzywa grzewcza i z niej wynika temp. idąca na podłogówkę i temp. w pomieszczeniu, wyliczenie dokładnie 23 *C jako temp. wynikowej nie jest niemożliwe ..ale bardziej trudne niż u Ciebie . ( Ty ustawiasz na czujniku i masz :) )

A co tzn. natychmiast? ...natychmiast po ustawieniu? ...to niemożliwe ...za jakiś czas to normalne ..masz za mało obniżone , do tej pory ( cały dzień !,pół doby! ) to co najmniej -6 lub więcej ....rozumiem , ze rozmawiamy o załączeniu PC na co ..

W nocy podbicie powoduje naładowanie się podłogówki i oddanie w dzień , 21*C do utrzymania w dzień to też nie tak dużo .

Wit poeksperymentujesz i wybierzesz tak jak będzie Ci najbardziej pasowało .

 

ps. u góry napisałam "ręcznie latać... " no cóż "gdyby głupota mogła latać to unosiłabym się w powietrzu " jak było powiedziane w pewnym filmie czeskim :lol:

ale wyrażenie nadaje się do złotych myśli forumowiczów, pasuje tam w sam raz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

Ty działasz jak PCi w II taryfie? :) Tak zerknąlem na godz.:)

Czy próbowałaś kiedyś ustawić np:23C w II taryfie a resztę od 6.00-22.00 obniżyć o 3 C? Nie wiem dlaczego, gdy tylko tak ustawiłem natychmiast załączyła się PCi w czsie gdy nie powinna.

Gdy wrócięlm do nastaw : 21C normalnie a w nocy +2C było ok.

 

Jack_2000

Przy temp 21-22 w domu i zew. znanych, pompa działa u mnie 5h/24h, co. tylko w 2T.I tu nic nie zmienię.Ale gdy nie podnisłem o 2 C, a o 1C, PCi pracowało tyle samo czasu, ale załączyła się około 21.00 czyli jeszcze w 1T.

No chyba,że obniże temp i przyzwyczaję się do 20C.Potrenuje....tylko nie wiem co na to małżonka- jest ciepłolubna raczej :D

 

wit74

20 stopni trochę chłodno - no chyba że w sypialni :D

Podbicie +1 to tylko wiosna i początek jesieni. Jak temperatura spadnie do zera stopni to może +2 nie wystarczyć aby pc nie załaczała się w taryfie niskiej. Przy mrozach +3. Z c.o. nie mam problemu, gorzej z cwu. Aktualnie testują 40+7 przy histerezie 2 stopnie czyli woda ma po podgrzaniu 49 stopni np. o 13:20 i ok. 19-20 ma temp. 42-43 stopni czyli idealną. Ale to znowu przy tych temp. - jak temp. na zewnątrz spadnie może być dużo gorzej. Inna sprawa że pc stoi w garażu i temp. jaka tam panuje wynosi ok. 18 stopni (jest podłogówka - ale przykręcona). Zawsze mogę ją odkręcić na maxa aby podnieść temp. w pomieszczeniu ale wydaje mi się, że w garażu w związku z tym, że ocieplenia w podłodze jest mniej niż w domu woda w c o.o. bedzie szybciej wychładzać. Jeszcze muszę to przemyśleć.

 

Jak macie poustawianą recyrkulację dla cwu? Przy cyrkulacji woda w zbiorniku traci 2x szyciej temp. niż bez recyrkulacji. Ja mam ustawioną recyrkulację 6-8, 16-23 i w weekendy 8-23 i właśnie w wekendy mam największy problem z utrzyaniem temp. cwu tak aby pc nie załaczała się w I taryfie. Chyba przejdę na system 6-8, 19-22 także w weekendy. Ale to dopiero jak pc będzie się załączaała w I taryfie aby podgrzać cwu. Myślę że dopiero jak będziemy mięli ujemne temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dwie pompy z CK. Włączają się tylko w II taryfie nocą a właściwie nad ranem, bo temp w domu nie spada poniżej zadanej : 22 st w ciągu dnia. woda w zbiorniku wychładza się po wieczornej kąpieli domowników, a dzięki czasowemu włącznikowi uzupełnia ten brak dopiero po 22. Pompa do co jest sterowana eurosterem w domu.

 

A do ilu stopni spada Ci temperatura wody w zbiorniku w ciągu dnia , jak ją zużywasz? Czyli w ciągu dnia w ogóle nie pobierasz ciepłej wody?

O 2-3 stopnie zależnie ile jej zużywam do..: przygotowania obiadu, mycia rąk i tym podobnych bzdetów, bo zmywa naczynia zmywarka po 22 :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dwie pompy z CK. Włączają się tylko w II taryfie nocą a właściwie nad ranem, bo temp w domu nie spada poniżej zadanej : 22 st w ciągu dnia. woda w zbiorniku wychładza się po wieczornej kąpieli domowników, a dzięki czasowemu włącznikowi uzupełnia ten brak dopiero po 22. Pompa do co jest sterowana eurosterem w domu.

 

A do ilu stopni spada Ci temperatura wody w zbiorniku w ciągu dnia , jak ją zużywasz? Czyli w ciągu dnia w ogóle nie pobierasz ciepłej wody?

O 2-3 stopnie zależnie ile jej zużywam do..: przygotowania obiadu, mycia rąk i tym podobnych bzdetów, bo zmywa naczynia zmywarka po 22 :wink:

 

czyli masz ustawione na maksa 53 stopnie w nocy i do tego wyłącznik czasowy na gniazdku? O której się załącza? Między 13-15 też grzejesz? Masz cyrkulację w jakiś godzinach ustawioną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie sprawdziłem jak spada temp. wody w zbiorniku przy załączonej cyrkulacji i bez - nie ma porównania. Od razu zmniejszyłem liczbę godzin gdzie chodzi cyrkulacja. Pn-Pt 6-7 i 20-22 a w weekendy 8-9 i 20-22.

 

Coś czuję, że póki temperatura nie spadnie ponizej zera to pc do c.o. oraz cwu będzie załączać tylko w niskiej taryfie czyli 13-14 (1h), 22-23 (1h), 1:30-2:00 (0,5h), 4:30-5:00 (0,5h) czyli łacznie 3h na dobę x 2,8KWh = 8,4KWh pomnożone przez 30 dni = ok. 250KWh x 0,26 = 65,- zł na miesiąc :lol:

 

Na oświetlenie domu mimo zamontowania świateł typu LED, zmywarkę, lodówkę, rekuperator, pralka, 2xTV wydam ok. 100-115 zł.

 

Czyli rachunek za listopad nie powinien przekroczyć 175,- zł. Pożyjemy zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie moja znajomość matematyki również podąża w tym kierunku, stąd pozwalam sobie zawracać innym głowę na forum :)

co do zużycia, to raczej standard, trzy osoby korzystające raczej z prysznica niż wanny

No to można rozważyć i 1240.

Porównaj koszty 1240 z 1140+VPA.

 

wychodzi ok. 6k mniej - rozsądne rozwiązanie... Jeśli życie pokaże, że ciepłej wody będzie za mało, zawsze będzie można pomyśleć o dołożeniu zbiornika 150 l, ale wątpię żeby okazało się to konieczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodzi ok. 6k mniej - rozsądne rozwiązanie... Jeśli życie pokaże, że ciepłej wody będzie za mało, zawsze będzie można pomyśleć o dołożeniu zbiornika 150 l, ale wątpię żeby okazało się to konieczne...

 

Oby wystarczyło ale nie jestem przekonany czy jest technicznie mozliwe w późniejszym terminie ,dołożenie dodatkowego zbiornika CWU do kombajnu 1240.Popytaj instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodzi ok. 6k mniej - rozsądne rozwiązanie... Jeśli życie pokaże, że ciepłej wody będzie za mało, zawsze będzie można pomyśleć o dołożeniu zbiornika 150 l, ale wątpię żeby okazało się to konieczne...

 

Oby wystarczyło ale nie jestem przekonany czy jest technicznie mozliwe w późniejszym terminie ,dołożenie dodatkowego zbiornika CWU do kombajnu 1240.Popytaj instalatora.

 

właśnie instalator podpowiedział mi to rozwiązanie. Cholera, że też to musi być tak skomplikowane :) Już dogadałem się z Thermogolvem, wszystko obmyślone, a tu Nibe się wepchnęła w ostatnim momencie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

właśnie instalator podpowiedział mi to rozwiązanie. Cholera, że też to musi być tak skomplikowane :) Już dogadałem się z Thermogolvem, wszystko obmyślone, a tu Nibe się wepchnęła w ostatnim momencie...

 

Mogę Cię tylko pocieszyć , że zacząłem małe eksperymenty ze sterowaniem CWU.Na razie testy są obiecujące.Więcej jak sprawdzę na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy ktoś z inwestujących w pompę ciepła bierze pod uwagę koszt alternatywny tego rozwiązania? Zapytam w ten sposób: co by było gdyby 75 patyków włożyć na lokatę do banku, najlepiej ze stałą stopą z kapitalizacją co roku?

Proste wyliczenie pokazuje że przy obecnym oprocentowaniu lokat 6,5%, drugie tyle macie po 10 latach biorąc pod uwagę koszty budowy instalacji gazowej za 25 patyków mamy co następuje:

 

1. 50000 1,065 53250

2. 53250 1,065 56711,25

3. 60397,48 1,065 64323,32

4. 68504,33 1,065 72957,11

5. 77699,33 1,065 82749,78

6. 88128,52 1,065 93856,87

7. 99957,57 1,065 106454,81

8.113374,37 1,065 120743,71

9. 128592,05 1,065 136950,53

10. 145852,32 1,065 155332,72 = 75000 * 2

 

Wyliczenia można przeprowadzić dla tańszych rozwiązań z gazem wtedy różnica wychodzi jeszcze większa.

 

 

Rozumiem, że koszty ogrzewania są dużo niższe ale czy w ciągu 10 lat zaoszczędzi się 75 patyków?

 

Proszę o jakieś logiczne wytłumaczenie, bo jestem lekko skonfundowany a decyzję gaz czy pompa muszę podjąć za tydzień.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy ktoś z inwestujących w pompę ciepła bierze pod uwagę koszt alternatywny tego rozwiązania? Zapytam w ten sposób: co by było gdyby 75 patyków włożyć na lokatę do banku, najlepiej ze stałą stopą z kapitalizacją co roku?

Proste wyliczenie pokazuje że przy obecnym oprocentowaniu lokat 6,5%, drugie tyle macie po 10 latach biorąc pod uwagę koszty budowy instalacji gazowej za 25 patyków mamy co następuje:

 

1. 50000 1,065 53250

2. 53250 1,065 56711,25

3. 60397,48 1,065 64323,32

4. 68504,33 1,065 72957,11

5. 77699,33 1,065 82749,78

6. 88128,52 1,065 93856,87

7. 99957,57 1,065 106454,81

8.113374,37 1,065 120743,71

9. 128592,05 1,065 136950,53

10. 145852,32 1,065 155332,72 = 75000 * 2

 

Wyliczenia można przeprowadzić dla tańszych rozwiązań z gazem wtedy różnica wychodzi jeszcze większa.

Rozumiem, że koszty ogrzewania są dużo niższe ale czy w ciągu 10 lat zaoszczędzi się 75 patyków?

 

Proszę o jakieś logiczne wytłumaczenie, bo jestem lekko skonundowany a decyzję gaz czy pompa muszę podjąć za tydzień.

 

Pozdrawiam

 

Masz na myśli gaz przewodowy , czy z butli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też o tym myślałem :), ale:

Jak znam życie, to nawet gdybym wpłacił tę kasę do banku, to ona by tam nie poleżała 10 lat. Biorąc pod uwagę drenaż kieszeni wiążący się z budową, pieniądze te spożytkowałbym na gwoździe, klamki, parapety i inne strategiczne cele :)

Tak więc miałbym ogrzewanie gazowe, wyższe niż w przypadku PC koszty eksploatacyjne i zero na lokacie :) No ale to tylko mój odosobniony przypadek, możliwe że Tobie uda się utrzymać lokatę przez dłuższy czas, czego oczywiście życzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy ktoś z inwestujących w pompę ciepła bierze pod uwagę koszt alternatywny tego rozwiązania? Zapytam w ten sposób: co by było gdyby 75 patyków włożyć na lokatę do banku, najlepiej ze stałą stopą z kapitalizacją co roku?

Proste wyliczenie pokazuje że przy obecnym oprocentowaniu lokat 6,5%, drugie tyle macie po 10 latach biorąc pod uwagę koszty budowy instalacji gazowej za 25 patyków mamy co następuje:

 

1. 50000 1,065 53250

2. 53250 1,065 56711,25

3. 60397,48 1,065 64323,32

4. 68504,33 1,065 72957,11

5. 77699,33 1,065 82749,78

6. 88128,52 1,065 93856,87

7. 99957,57 1,065 106454,81

8.113374,37 1,065 120743,71

9. 128592,05 1,065 136950,53

10. 145852,32 1,065 155332,72 = 75000 * 2

 

Wyliczenia można przeprowadzić dla tańszych rozwiązań z gazem wtedy różnica wychodzi jeszcze większa.

Rozumiem, że koszty ogrzewania są dużo niższe ale czy w ciągu 10 lat zaoszczędzi się 75 patyków?

 

Proszę o jakieś logiczne wytłumaczenie, bo jestem lekko skonundowany a decyzję gaz czy pompa muszę podjąć za tydzień.

 

Pozdrawiam

 

Masz na myśli gaz przewodowy , czy z butli?

 

Mam to traktować jako odpowiedź na pytanie? :)

No oczywiście, że przewodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...