Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

kiedyś na tej wizualizacji był błąd tzn. temp. w buforze była 45*C a zasilająca podłogówkę 30 *C ....poprawili to ale bez przesady nikt nie uwierzy , że temp. dolnego zródła przy -2 na zewnątrz jest 16 ,7*C a powracająca z PC 16,1 ......chyba , że żeby lepiej wyglądało wzięli tę która jest na początku włączenia ( glikol ogrzany ) ...ale skoro działa niby bez przerwy ( zmieniają się cyferki ) to powinno się zmieniać ...tak to jest robienie ludziom wody z mózgu ....( może być 8-9 )

poza tym sprawność PC 4,3 ( ?) , instalacji 3,8 ......

histereza 1 *C co. i cwu ...to nie 0, 1 ale czy nie za mało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kiedyś na tej wizualizacji był błąd tzn. temp. w buforze była 45*C a zasilająca podłogówkę 30 *C ....poprawili to ale bez przesady nikt nie uwierzy , że temp. dolnego zródła przy -2 na zewnątrz jest 16 ,7*C a powracająca z PC 16,1 ......chyba , że żeby lepiej wyglądało wzięli tę która jest na początku włączenia ( glikol ogrzany ) ...ale skoro działa niby bez przerwy ( zmieniają się cyferki ) to powinno się zmieniać ...tak to jest robienie ludziom wody z mózgu ....( może być 8-9 )

poza tym sprawność PC 4,3 ( ?) , instalacji 3,8 ......

histereza 1 *C co. i cwu ...to nie 0, 1 ale czy nie za mało ?

Takie wyniki pomiarów wynikają ze schematu technologicznego tej instalacji.

Można dyskutować czy jest on poprawny. Z opisu wynika, że pompa ciepła włącza się tylko w tańszej taryfie G12. Pompy obiegowe dolnego i górnego źródła PCi pracują właściwie razem z PCi (rozpoczynają pracę 30-40s. przed startem PCi). Gdy nie pracuje pompa obiegowa dolnego źródła, to temperatura czujników rośnie (pewnie są zainstalowane na rurociągach w kotłowni). Tak więc odczyty tych temperatur są wiarygodne tylko wtedy, gdy PCi pracuje, i to co najmniej kilka minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie spowodowanej kończeniem stanu surowego :)

 

Mam pytanie odnośnie pompy Buderus 6,9kW. W instrukcji instalatora (niemieckojęzycznej) są wykresy, z których można się dowiedzieć, że:

 

1. Moc pompy przy parametrach 0/35 (tem. solanki / temp. wody c.o.) jest ok 7 kW.

2. COP dla tych parametrów, uwzględniając pompę obiegową wynosi ok 4.3

3. Te parametry są dla przepływu solanki 1,7 m3/h a czynnika c.o. 0,6 m3/h.

 

Teraz pytanie: z obliczeń podłogówki wychodzi mi, że aby otrzymać różnice między zasilaniem a powrotem 5K muszę przepchnąć przez nią: G=(Qx0,86)/dT czyli w moim przypadku 1190 kg/h, czyli dwa razy więcej niż zakłada producent.

 

Co się stanie z mocą pompy i COPem jeśli zwiększę dwa razy przepływ wody grzewczej? Czy trzeba zwiększyć też w takim przypadku przepływ solanki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie spowodowanej kończeniem stanu surowego :)

 

Mam pytanie odnośnie pompy Buderus 6,9kW. W instrukcji instalatora (niemieckojęzycznej) są wykresy, z których można się dowiedzieć, że:

 

1. Moc pompy przy parametrach 0/35 (tem. solanki / temp. wody c.o.) jest ok 7 kW.

2. COP dla tych parametrów, uwzględniając pompę obiegową wynosi ok 4.3

3. Te parametry są dla przepływu solanki 1,7 m3/h a czynnika c.o. 0,6 m3/h.

 

Teraz pytanie: z obliczeń podłogówki wychodzi mi, że aby otrzymać różnice między zasilaniem a powrotem 5K muszę przepchnąć przez nią: G=(Qx0,86)/dT czyli w moim przypadku 1190 kg/h, czyli dwa razy więcej niż zakłada producent.

 

Co się stanie z mocą pompy i COPem jeśli zwiększę dwa razy przepływ wody grzewczej? Czy trzeba zwiększyć też w takim przypadku przepływ solanki?

Zwiększenie przepływu po stronie instalacyjnej spowoduje bardziej burzliwy przepływ wody w wymienniku, a co za tym idzie bardziej intensywną wymianę ciepła. Objawem tego pozytywnego zjawiska będzie mniejsza różnica temperatur pomiędzy temperaturą skraplania i średnia temperaturą instalacji w stosunku do sytuacji opisanej w instrukcji. Oczywiście towazryszy temu wzrost COP :) bo popmpa ciepła będzie wykonywała nieco mniejszą pracę :) .

Nie spodziewajcie się jednak jakiegoś szalonego wzrostu efektywności, ale powinien z nawiązką pokryć niewielki wzrost pracy pompy obiegowej.

Reasumując : same pozytywy . żadnych zagrożeń.

Przepływ solanki jest OK , wystarczy nawet jeśli jst zblizony do c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie spowodowanej kończeniem stanu surowego :)

 

Mam pytanie odnośnie pompy Buderus 6,9kW. W instrukcji instalatora (niemieckojęzycznej) są wykresy, z których można się dowiedzieć, że:

 

1. Moc pompy przy parametrach 0/35 (tem. solanki / temp. wody c.o.) jest ok 7 kW.

2. COP dla tych parametrów, uwzględniając pompę obiegową wynosi ok 4.3

3. Te parametry są dla przepływu solanki 1,7 m3/h a czynnika c.o. 0,6 m3/h.

 

Teraz pytanie: z obliczeń podłogówki wychodzi mi, że aby otrzymać różnice między zasilaniem a powrotem 5K muszę przepchnąć przez nią: G=(Qx0,86)/dT czyli w moim przypadku 1190 kg/h, czyli dwa razy więcej niż zakłada producent.

 

Co się stanie z mocą pompy i COPem jeśli zwiększę dwa razy przepływ wody grzewczej? Czy trzeba zwiększyć też w takim przypadku przepływ solanki?

Reasumując : same pozytywy . żadnych zagrożeń.

Z pewnym zagrożeniem można spotkać się przy instalacji miedzianej. Zwiększenie przepływu będzie wiązało się ze zwiększeniem prędkości w rurach. Dla miedzi jest pewna graniczna prędkość, której nie należy przekraczać, gdyż wiązać się to będzie z krótszą żywotnością rur. Oczywiście na etapie projektowania można ten problem rozwiązać zwiększając odpowiednio przekrój rur.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość planujemy z rur PEX/Al/PEX. A tak jak już mówimy o rurach. Które są lepsze PEXy czy PE-RTy? Obydwa zdaje się łączy tak samo? I czy przy takich, sporych przepływach, nie warto może zastosować rura 20mm? Czy przy 16tkach nie będzie słychać instalacji? (są sporo tańsze, a na cały dom to ich chyba potrzeba z 1,5km albo i lepiej :D)

 

No i producent rur, zna ktoś te polskie rury AQUALPEX produkowane w chinach :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o niezależną opinię na temat PC Danfoss. Z tego co dowiedziałem się od niektórych instalatorów, jest w ich opinii nieco "niedopracowana". czy ktoś może podzielić się wrażeniami z pracy tych pomp ciepła?

a propos chińskich rurek z poprzedniego postu - ja bym nie kupował...........

 

Chętnie posłucham opinii o PC Danfossa. U nas za kilka tygodni będzie montowana PC DHP-C 10 KW. Firma, która mi ją instaluje sprzedaje 3 rodzaje PC: Danfoss, Niebe i Alpha InnoTec. Polecono mi Danfossa z chłodzeniem pasywnym, z wbudowanym zbiornikiem 180l cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o niezależną opinię na temat PC Danfoss. Z tego co dowiedziałem się od niektórych instalatorów, jest w ich opinii nieco "niedopracowana". czy ktoś może podzielić się wrażeniami z pracy tych pomp ciepła?

a propos chińskich rurek z poprzedniego postu - ja bym nie kupował...........

 

Dlaczego byś nie kupował? Jak znasz fakty to podaj, natomiast byłbym daleki od pielęgnowania przestarzałych mitów. Po pierwsze to obecnie często wszystko jest robione na Dalekim Wschodzie, wręcz w tej samej fabryce i różni się głównie nadrukami. Po drugie w wielu przypadkach właśnie zlokalizowane tam zakłady dysponują nowocześniejszą technologią niż np. europejskie, w które już się nie inwestuje ze względu na niską rentowność. Po trzecie zakłady zlokalizowane w miejscach gdziejest kosztowna siła robocza tną koszty co niestety często się dzieje również kosztem jakości. Do tego należy dodać że znacznie więcej zależy od poprawnego zaprojektowania i montażu, a partactwo często się tłumaczy złą jakością materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o niezależną opinię na temat PC Danfoss. Z tego co dowiedziałem się od niektórych instalatorów, jest w ich opinii nieco "niedopracowana".

 

A co konkretnie jest niedopracowane? Danfoss jest 100% właścicielem Thermia AB od ponad trzech lat, więc poziom "niedopracowania" pewnie porównywalny z IVT albo Nibe.

 

http://katalog.xtech.pl/wiadomosci/wiadomosc_1570.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaleziony przez jednego z forumowiczów link do wizualizacji pompy ciepła viessmanna:

 

http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja_pracy.html#

 

Jedyne co mnie zastanawia, bo mieszkam w tym rejonie, mam pompę ciepła z kolektorem poziomym czyli mniej wydajnym, ale u mnie np. teraz temperatura dolnego źródła (pompa pracuje juz 1 h) wynosi ponad 8 stopni, gdy ta z wizualizacji przy odwiertach na głębokość 90m, DL źródło ma temp. ok. 6 stopni (pompa też pracuje). Dodam, że urzędzenia są od siebie w bliskiej odległości.

 

Niezły ten link.

 

Nie możesz porónywać dwóch różnych systemów tylko na podstawie bliskości geograficznej a i ta może niewiele znaczyć - np. u mnie jest piasek i sucho a 3 kilometry dalej ludzie mają działki z gliną i wodą gruntową kilkadziesiąt cm pod powierzchnią.

 

Ten kolektor z wizualizacji jest dość krótki jak na 200 m2 pow grzewczej i 11kW PC. Z tego co zrozumiałem zalety kolektora pionowego względem poziomego widać bardziej pod koniec sezonu grzewczego, szczególnie jeśli zima była mroźna lecz mało śnieżna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość planujemy z rur PEX/Al/PEX. A tak jak już mówimy o rurach. Które są lepsze PEXy czy PE-RTy? Obydwa zdaje się łączy tak samo? I czy przy takich, sporych przepływach, nie warto może zastosować rura 20mm? Czy przy 16tkach nie będzie słychać instalacji? (są sporo tańsze, a na cały dom to ich chyba potrzeba z 1,5km albo i lepiej :D)

 

No i producent rur, zna ktoś te polskie rury AQUALPEX produkowane w chinach :D ?

chińskie to jedzonko dobre, rur bym nie ryzykował, nikt nie wie nic o ich jakości.

Co do średnicy rurek to 20 mozna układać w dłuższe pętle do 120 m, 16 tylko do ok. 80 m. Większe długości to większe opory tłoczenia wody i większe spadki temperatury. 20 pozwala więc na wykonanie instalacji z mniejszej ilości pętli.

Proponuje zawsze wykonanie całej instalacji z tej samej średnicy rurek i ułożonej w pętlach tej samej długości ( no może nie do 1 m, ale zbliżone np 70-75 m).

Jedna pętla "obsługuje" wtedy 8-10 m2 powierzchni , jeśli w którymś pomieszczeniu wychodzi np 3.5 pętli to te zbedne pół montuje się w sąsiednim lub w hollu .

Szum powodują najczęściej nie same rurki ale elementy dławiące konieczne do zamontowania przy dużej różnicy długości pętli w celu wyrównania oporów do tej najdłuższej. Przy równej długości nie ma ani tego problemu ani konieczności regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość planujemy z rur PEX/Al/PEX. A tak jak już mówimy o rurach. Które są lepsze PEXy czy PE-RTy? Obydwa zdaje się łączy tak samo? I czy przy takich, sporych przepływach, nie warto może zastosować rura 20mm? Czy przy 16tkach nie będzie słychać instalacji? (są sporo tańsze, a na cały dom to ich chyba potrzeba z 1,5km albo i lepiej :D)

 

No i producent rur, zna ktoś te polskie rury AQUALPEX produkowane w chinach :D ?

chińskie to jedzonko dobre, rur bym nie ryzykował, nikt nie wie nic o ich jakości.

 

A ja myślałem że wolisz buritos :wink:

 

http://www.appliancedesign.com/Articles/Latest_News/ae05f4ec654bb010VgnVCM100000f932a8c0____

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaleziony przez jednego z forumowiczów link do wizualizacji pompy ciepła viessmanna:

 

http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja_pracy.html#

 

Jedyne co mnie zastanawia, bo mieszkam w tym rejonie, mam pompę ciepła z kolektorem poziomym czyli mniej wydajnym, ale u mnie np. teraz temperatura dolnego źródła (pompa pracuje juz 1 h) wynosi ponad 8 stopni, gdy ta z wizualizacji przy odwiertach na głębokość 90m, DL źródło ma temp. ok. 6 stopni (pompa też pracuje). Dodam, że urzędzenia są od siebie w bliskiej odległości.

 

Niezły ten link.

 

Nie możesz porónywać dwóch różnych systemów tylko na podstawie bliskości geograficznej a i ta może niewiele znaczyć - np. u mnie jest piasek i sucho a 3 kilometry dalej ludzie mają działki z gliną i wodą gruntową kilkadziesiąt cm pod powierzchnią.

 

Ten kolektor z wizualizacji jest dość krótki jak na 200 m2 pow grzewczej i 11kW PC. Z tego co zrozumiałem zalety kolektora pionowego względem poziomego widać bardziej pod koniec sezonu grzewczego, szczególnie jeśli zima była mroźna lecz mało śnieżna.

 

no faktycznie u mnie z tygodnia na tydzień temp. dolnego źródła będzie coraz niższa, przy odwiertach pionowych temp. racze będzie stała - zobaczymy na razie u mnie jest o 3 stopnia wyższa temp. podczas pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki. czyli nie opłaca się inwestować w rurkę 20 mm. Różnica jest b.duża, a jeśli przy 16mm będzie cisza to ok.

 

tego nie powiedziałem :) z rurek 20 można zrobic instalacje o mniejszych oporach niz z 16 i będą mnijesze schłodzenia i mnijesze koszty popmpowania. Ale nie liczyłem czy to się kiedy zwraca. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki. czyli nie opłaca się inwestować w rurkę 20 mm. Różnica jest b.duża, a jeśli przy 16mm będzie cisza to ok.

 

tego nie powiedziałem :) z rurek 20 można zrobic instalacje o mniejszych oporach niz z 16 i będą mnijesze schłodzenia i mnijesze koszty popmpowania. Ale nie liczyłem czy to się kiedy zwraca. :roll:

 

Ciekawe czemu tylko 16 i 20?

Ja mam zrobione na Kantherm'ie

 

http://www.kan.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=18

 

i mam 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czemu tylko 16 i 20?

Ja mam zrobione na Kantherm'ie i mam 18.

 

W sumie słuszna uwaga. Właśnie się doczytałem, że zastosowanie rur 17 mm zamiast 16 może obniżyć opory przepływu o nawet 30%. A co to za rury PE-Xa? Nie mają tej wkładki z aluminium, mają za to inna barierę. Dobre? Czy lepsze PEX/Al?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

W sumie słuszna uwaga. Właśnie się doczytałem, że zastosowanie rur 17 mm zamiast 16 może obniżyć opory przepływu o nawet 30%. A co to za rury PE-Xa? Nie mają tej wkładki z aluminium, mają za to inna barierę. Dobre? Czy lepsze PEX/Al?

 

Wziąłem je dlatego , że mój instalator PC montował na tym systemie i stwierdził , że jest sprawdzony. :D Mam chyba 10 lat gwarancji na podłogówkę.

A które lepsze?-sam bym chciał wiedzieć.Na razie działa bez zarzutu.

Aha-podobno jak są PEX/Al to bardzo łatwo ekipa wylewająca jastrych może je pospłaszczać a chodzą z wężem i betonem i każdy rury ma gdzieś. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...